Započni novu temu Odgovori na temu  [ 666 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02.12.2008. 17:23:16 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2007. 00:59:25
Postovi: 6271
Lokacija: pizda lepa materina :]
Godina: Apsolvent
Smer: ME
eeeee do jaja posto su sve teme lockovane
http://www.studentskisvet.com/info/2008 ... -obradovic




Na budžetu samo jednu godinu?

Na budžetu samo jednu godinu?Školska godina odavno je počela, a nedoumice oko statusa samofinansirajućih studenata koji su ispunili uslov za upis u narednu godinu se nastavljaju.

Novembarska odluka Vlade, koja je trebalo da stavi tačku na to pitanje, nije u skladu sa dogovorom studenata i nadležnih iz ministarstava prosvete i finansija.

Ministar Žarko Obradović tada se dogovorio sa akademcima, a to su prihvatili i u Ministarstvu finansija, da svi oni koji su osvojili 60 ESP bodova, odnosno položili sve ispite, pređu "na budžet", dok će studentima koji su ispunili uslov i ostvarili 42 ESP boda biti plaćena školarina.

Međutim, u odluci Vlade Srbije piše: "Svim studentima koji su ostvarili 60 ESP bodova država će finansirati studije u visini troškova studija budžetskih studenata", a akademcima koji su ostvarili 42 i više ESP bodova "platiti troškove školarine".

Praktično to znači da će oni koji su položili sve ispite i očistili godinu imati sva prava kao i budžetski - pravo na dom, stipendiju, ali samo u ovoj školskoj godini. Međutim, prilikom upisa naredne školske godine tretiraće se kao samofinansirajući studenti.

- Studenti su prevareni, ali zvaničan stav imaćemo posle sastanka s nadležnima u Ministarstvu prosvete - kaže David Bakić, student prodekan na Fakultetu političkih nauka.


Školarine

Uslov za upis naredne godine studija steklo je 4.479 studenata sa svih državnih univerziteta u Srbiji, od kojih je njih 508 položilo je sve ispite.

_________________
People are being persuaded to spend money we don't have on things we don't need to create impressions that won't last on people we don't care about.


Poslednji put menjao Neecola dana 19.03.2009. 00:50:29, izmenjena 2 puta

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.12.2008. 16:11:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2007. 12:12:49
Postovi: 1577
Godina: Padobranac
Smer: ME
Ovo poslednje što piše odnosi se samo na studente koji su trebali da "izvise". A ovaj ceo članak nije ništa novo, pa to smo znali onog trenutka kad je ovakvo rešenje bilo i ponuđeno.

Čemu tolika panika?!

Koliko sam ja upućen, mada to nisu baš najsvežije vesti, ali treba da se radi na izmeni celokupnog zakona o visokom obrazovanju, očigledno da to neće biti odrađeno do kraja godine, a tako je "trebalo", onda čekamo mesec april sledeće godine, ako do tad ne bude ništa promenjeno, e onda već opravdano treba sumnjati u namere ministarstva prosvete da to stvarno i učini. Sve u svemu, samo su protesti trenutno završeni i ništa više. Ima još mnogo da se radi na svemu ovome.

_________________
"Čovek je rob onih reči koje je izgovorio, a gospodar onih koje je zadržao u sebi." - Muhamed


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.12.2008. 01:01:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.06.2007. 22:41:14
Postovi: 228
Godina: Apsolvent
Smer: IS
...

_________________
nagruv'o sam u teretani bidžu


Poslednji put menjao grk dana 30.09.2010. 23:19:32, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 18:49:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.10.2007. 19:47:00
Postovi: 4000
Lokacija: Oslo 2010
Godina: Apsolvent
Smer: UK
blagotaci je napisao:
Ej ljudi,koliko je potrebno da se da ispita da bi se dao uslov?
I da bi prešli na budžet,jel treba sve da damo? :udri:


Da bi dala uslov za PRELAZAK U DRUGU GODINU treba ti najmanje 37 (ili za vas 43, ako su menjali) ESPB poena. Svaki predmet ti nosi određeni broj tih ESPB poena i njihov zbor je 60.

Ako si na budžetu, da bi ostala na budžetu treba ti 48+.
Ako nisi na budžetu (samofinansirajuća si, ne bitno da li si na daljinu ili ne) onda sve zavisi. Po pravilu, treba da skupiš svih 60 poena iliti da daš sve predmete.
Postoji i solucija da se pravi rang lista, pa da i samofinansirajući sa 48 i 54 upadnu na budžet. (ali kakav nam je fax, male šanse).

Učite se na greškama starijih generacija, kao što smo mi na primer iskusili i ne dajte da vas vuku za nos. :)

_________________
Oslo - Bergen - Trondheim - Stavanger - Kristiansand - Tromsø - Drammen - Bodø - Ålesund - Larvik - Arendal - Lillehammer - Molde - Narvik


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 19:03:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2007. 12:12:49
Postovi: 1577
Godina: Padobranac
Smer: ME
Nisu niti planiraju da menjaju 37 ESPB za samofinansiranje.

Pise ti sve sad, i nema to u ovom roku ovako, u onom roku onako. Oni samo pustaju da ne bi bilo guzve one koji ociste godinu da odmah upisu sledecu godinu.

Sto se tice I godine.

Njima je isto 48 ESPB za drugu godinu, to je odprilike 8 ili 9 ispita. Ali to je samo teoretski.
Prakticno ti samo 60 ESPB (11 ispita) garantuje upis II godine na teret budzeta, a sa 54 (10 ispita) si na granici. Ako si na samofinansiranju cak i sa 55 ili pak 56 ili 57 poena ti si u goroj poziciji od budzetlije sa 54. Zaebano.

A nase greske su jedino to sto smo se oslanjali na druge da urade nesto za nas, dakle ono sto ova generacija (89), treba da skapira vec sada je da jedino oni sami mogu nesto da urade ako su slozni. Nece niko drugi do vas samih da se zalaze za vas.

_________________
"Čovek je rob onih reči koje je izgovorio, a gospodar onih koje je zadržao u sebi." - Muhamed


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 20:51:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
TBH, ne verujem da su bolji djaci od vase generacije, al videcemo.

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 20:55:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2007. 12:12:49
Postovi: 1577
Godina: Padobranac
Smer: ME
Pa podaci iz srednjih skola kazu da jesu, sad kako su se pokazali na FON-u ne znam. Ali definitivno nisu aktivni kao nasa generacija u drugim stvarima.

_________________
"Čovek je rob onih reči koje je izgovorio, a gospodar onih koje je zadržao u sebi." - Muhamed


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 12:00:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2007. 20:35:35
Postovi: 3047
Godina: Dipl.
Smer: IS
e da, zamoljena sam da podelim poruku na 2 dela, pa evo mislim da ovaj deo odgovara ovde... :D
inace bi ova poruka trebala da je 2 posta iznad...

s obzirom da je ove godine preko crte upisano vise nego prosle u 1. godinu, i osecam sve boljih i boljih djaka, sto se tice uslova upisa recicu samo jedno veliko SRECNO!
i ako zelite da izbegnete najgore kidanje zivaca, ocistite godinu obavezno kako znate i umete, moj vam je savet. x)

_________________
"You know concrete colored buildings all grow stale"
You say as I look up dreaming...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.01.2009. 12:38:40 

Pridružio se: 08.10.2008. 16:53:48
Postovi: 647
Godina: IV
Smer: ME
da li to znaci da budzetliju sa 48 bodova,ne moze da ugrozi samofinansirajuci sa 60 bodova?i te rang liste jel se prave samo za samofinansirajuce,pa kao ko je najbolji upadne na budzet?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.01.2009. 14:46:18 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2007. 00:59:25
Postovi: 6271
Lokacija: pizda lepa materina :]
Godina: Apsolvent
Smer: ME
bice da je tako

_________________
People are being persuaded to spend money we don't have on things we don't need to create impressions that won't last on people we don't care about.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.01.2009. 16:36:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.08.2008. 19:40:03
Postovi: 503
Lokacija: Cacak - Beograd
Godina: IV
Smer: ME
Koliko ja znam, za uslov je potebno 48 bodova... Bilo da su budzetski ili samofinansirajuci, s tim sto studentima koji su na budzetu to osigurava i da ostaju na istom, a za samofinansirajuce je, izgleda, jedino sigurno ako ociste godinu... Mada se mozda bude i rangiralo, pa i prosek bude bio vazan...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.01.2009. 16:58:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.10.2007. 19:47:00
Postovi: 4000
Lokacija: Oslo 2010
Godina: Apsolvent
Smer: UK
^Tako je. Prosek će se pri rangiranju uzimati u obzir 100%.

_________________
Oslo - Bergen - Trondheim - Stavanger - Kristiansand - Tromsø - Drammen - Bodø - Ålesund - Larvik - Arendal - Lillehammer - Molde - Narvik


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.01.2009. 03:23:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2007. 12:12:49
Postovi: 1577
Godina: Padobranac
Smer: ME
filip s je napisao:
da li to znaci da budzetliju sa 48 bodova,ne moze da ugrozi samofinansirajuci sa 60 bodova?i te rang liste jel se prave samo za samofinansirajuce,pa kao ko je najbolji upadne na budzet?



Pa ne moze u tom smislu, sto ce fakultet sam finansirati samofinansirajuceg sa 60 ESPB, tako da oni samofinansirajuci sa 60 ESPB ne moraju da brinu za svoj status. Ali ostali itekako trebaju...

U svakom slucaju moja licna procena je da ce I na II godinu imati od 30 do 100 ljudi koji ce imati problem sa ovakvim uslovima upisa.

_________________
"Čovek je rob onih reči koje je izgovorio, a gospodar onih koje je zadržao u sebi." - Muhamed


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.02.2009. 21:02:07 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.07.2008. 01:29:51
Postovi: 3369
Lokacija: the suburbs
Godina: IV
Smer: ME
Neko je napomenuo aktivnost generacije '89. Ako se misli na proslogodisnje proteste, mislim da niko nije ocekivao da bilo sta moze da uradimo jer mi otprilike prva tri meseca ne znamo gde je levo, a gde je desno.

Mada, iz iskustva znam da je '89 jaka generacija, ali da od "aktivista" nema ni 'a'.

Koliko sam ja upoznat, amandman Jagode Jorge je usvojen i potpuno ce se odraziti na ovogodisnji upis u II godinu i to po principu 20% najboljih sa sf-a prelazi na budzet. Sto znaci da nam prelazak na budzet garantuje ociscena godina u junu (iliti 60 espb bodova) i neki jaci prosek. Koliko jaci, ja ne znam. Ono sto mene licno plasi je cinjenica da mi je ostala mata 1 za jun (pod uslovom da se izmoli) i da ne znam da li cu imati sanse za budzet ako se desi da je polazem u septembru.

_________________
last.fm
twitter
tumblr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.02.2009. 12:28:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.06.2007. 20:18:42
Postovi: 3384
Lokacija: Блок 33
Godina: Apsolvent
Smer: IS
samo ti ocisti i nema da brines...previse

_________________
Радим погрешне ствари у погрешно време и никад немам времена за озбиљне теме...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.02.2009. 16:06:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2008. 18:53:37
Postovi: 13
Godina: III
Smer: IS
hmm.. gde bih mogao da vidim koliko tih znj bodova nosi koji ispit, zna li neko..?

_________________
"this is usually the part where people start screaming..."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.02.2009. 16:07:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.11.2007. 20:52:15
Postovi: 5191
Lokacija: У илегали...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Mozda na FONovom sajtu...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.03.2009. 20:55:42 

Pridružio se: 18.10.2008. 17:05:24
Postovi: 14
Lokacija: Рио де Жарково
Godina: I
Што се тиче ове неактивности, нас је на два протеста,било поприлично са прве године.
Када то кажем,мислим на то да с обзиром на то да смо били тек месец дана на факултету,да нас је било 40ак на оном највећем,што је поприличан број људи ако се зна да смо били ту да подржимо генерацију '88.
Наравно, знам да ће и нас трпати али мислим да би могли да се организујемо септембра,пошто верујем да смо ми преломна генерација некако.
Све је конфузно око нашег уписа на другу годину,нико ништа не зна,ни колико поена за буџет за самофинансирајуће,колико за буџетлије,колики је услов...
Међутим и ви старији морате схватити да смо тек стигли на факултет,све су нам *ј*** због Универзијаде,не знамо где терамо.
Не знам да ли сте се ви више цимали у првој години, али знам да нисмо толико неорганизовани колико ви мислите.
Судите нам у септембру...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.03.2009. 22:48:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2007. 12:12:49
Postovi: 1577
Godina: Padobranac
Smer: ME
Ja sam pricao o buducem vremenu. :) Tako kao sto si rekao videcemo u oktobru-novembru. ;)

Ali neke stvari ovaj put mogu biti drugacije, ali videcemo.

_________________
"Čovek je rob onih reči koje je izgovorio, a gospodar onih koje je zadržao u sebi." - Muhamed


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2009. 12:01:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.09.2008. 21:34:56
Postovi: 444
Godina: Dipl.
Smer: ME
http://fon.rs/vesti/2009/04/Odluka.pdf

Ево и званично. Услови уписа!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2009. 12:18:56 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.07.2008. 01:29:51
Postovi: 3369
Lokacija: the suburbs
Godina: IV
Smer: ME
Ha. Ha. Ha.

Ja sam lepo pricao, ali mene niko nije slusao. I eto, sada svi mozemo da se... slikamo. :udri:

_________________
last.fm
twitter
tumblr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2009. 14:51:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.06.2007. 21:56:16
Postovi: 102
Godina: I
Cekajte znaci ljudi koji su obnovili godinu moraju da je ociste da bi upisali drugu godinu na samofinansiranje?

_________________
www.fon.rs Kad vec ne smemo da diskutujemo.

Nepisano pravilo: ne pritiskaj "odgovori"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.04.2009. 01:45:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.09.2006. 14:25:29
Postovi: 972
Lokacija: [su.ser]
Godina: Dipl.
Smer: ME
da tako je, a shto je najgore i tu drugu ako ces da upises moras na samofinansiranje..nema smisla ali vas tera da uchite :D

ali bre ako ste vec obnovili prvu godinu, nadam ste da ste dali bar 6-7 ispita.......i ne bi trebalo da vam je problem da za chitavu godinu date jos 4 komada.......
ako to niste u stanju, a.k.a ako si vec obnovio godinu i ne ochistish istu....ja stvarno ne znam shta trazhite na faxu (po ovim novim pravilima)...

znam da nije pravedno ali jbg menja se sistem :(

_________________
kolach u tiganju? nemoguce..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.04.2009. 11:18:36 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.07.2008. 01:29:51
Postovi: 3369
Lokacija: the suburbs
Godina: IV
Smer: ME
Pa isto vazi i za ljude koji su na samofinansiranju... do oktobra ima da se cimam da li sam presao na budzet ili ne. Ne smem da razmisljam o moru, ni o festivalima u slucaju da treba da puknem 130.000 (again). A i sumnjam da cu da ih puknem, pa barem da znam da li da idem na neki drugi fax. :ljutko:

I jel ima neko pojma koliki bi trebalo da mi bude prosek da bih se plasirao u top 60?

_________________
last.fm
twitter
tumblr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.04.2009. 11:39:03 

Pridružio se: 16.04.2009. 01:00:21
Postovi: 12
Godina: I
Ma ako ocistis celu godinu prince ti si na budzetu sigurno veruj mi...a za top 60 ti treba prosek oko 9 ....j*** smo jeza !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 666 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group