Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 03.02.2013. 22:52:46 

Pridružio se: 03.02.2013. 22:43:11
Postovi: 4
Godina: Padobranac
Smer: IS
Mozda ima vec previse ovakvih tema, i mnogi kazu da se ova dva fakulteta ne mogu porediti i da su potpuno drugaciji. Iz dosadasnjih tema sam shvatio da je FON vise okrenut poslovanju, pa cak i na informacionim sistemima. To bas i ne vazi za ETF, ali je on neuporedivo tezi. Mene na studiranju prvenstveno zanima programiranje, sto i zelim da upisem. Prvo sam zapucao na ETF ali sam onda shvatio da je njega laske upisati, ali ga treba i zavrsiti. Uz rizik da zvucim prepotentno, nisam glup i ne fali mi intelekta ali su mi radne navike slabija strana. :) Meni upis pravi problem takodje posto upisujem u septembarskom roku, zavrsavam srednju skolu po nekoj medjunarodnoj diplomi koja mi stize tek u avgustu (ili bi trebala da stigne ako ispolazem ispite u maju sada, da se ne ureknem). Nadam se da ce se naci vise vas koji su se nasli u mojoj dilemi i koji su voljni da pomognu. Hvala unapred! :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.02.2013. 23:31:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.01.2010. 16:26:33
Postovi: 1965
Lokacija: Galenika
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ja sam na prvoj godini od jedne profesorke čuo sledeće:

ako želite da se bavite računarima - idite na ETF
ako želite da se bavite programiranjem - idite na PMF (matematički)
ako želite da se bavite informacionim sistemi - idite na FON.

I da što se tiče upisa u septembarskom roku FON eventualno možeš da upišeš u režimu na daljinu, za ETF ne znam, ali sumnjam da ostane mesta na zanimljivim smerovima, dok bi evenutalno PMF mogao da upišeš bez problema.

_________________
Pivo, Pank, Partizan!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.02.2013. 23:40:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.07.2007. 18:48:06
Postovi: 1211
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pri cemu je taj status "na daljinu" tu samo pro forme. Napises molbu i prebace te na standardni rezim.

_________________
ITEH/EPOS/IMAR casovi | domaci | seminarski | diplomski | master
--
o66/oo-32-82 choopachoops@gmail.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 13:13:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ako želiš da se baviš programiranjem ozbiljno, onda radiš sam. Nema tog fakulteta koji će te naučiti svemu iz prakse.

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 14:16:03 

Pridružio se: 03.02.2013. 22:43:11
Postovi: 4
Godina: Padobranac
Smer: IS
Sto se tice PMF-a, tu ne bih da idem. U obziru su mi ova dva pomenuta, a sada mi nesto svi spominju onaj Metropolitan i RAF, sto su privatni fakulteti, mada mi se ne upisuje privatni ovde. A zamolio bih ako je neko obavesten koliko mesta ostaje u septembarskom roku, da mi kaze, jer nigde nema nikakvih informacija.
Sto se tice programiranja, svestan sam da me nece nijedan fakultet spremiti tako da kada ga zavrsim sve znam i spreman sam za rad. Pitanje je samo koji je najbolji sto se tice toga, tj. koji je bolji od ova dva, jer mi FON deluje da stavlja programiranje u drugi plan, iza poslovanja i menadzmenta, obzirom da cela prva godina ima samo uvod u informacione sisteme, mada mi mozda samo tako deluje, pa se zato i raspitujem ovde.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 15:09:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.07.2007. 18:48:06
Postovi: 1211
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
U prvoj godini nema programiranja. Prva godina je ista za sve smerove. U drugoj imas jedan programerski predmet (na kome se uce samo osnove), i jedan predmet na kome se uce strukture podataka (na papiru). U trecoj godini ima jedan predmet na kome te ne uče programiranje, ali je potrebno da napravis klijent/server aplikaciju kako bi polozio i imas jedan predmet koji se zove programski jezici ali koji je vrlo nesrecno ogranizovan i drzi ga katedra koja nije na najboljem glasu.
Tek u cetvrtoj godini imas ozbiljnije programerske ispite, kao i mogućnost da kao izborne predmete uzmes one programerske predmete koje ti želis (4 je maximum ako se dobro secam).

I to je sve sto ima od programiranja na milom nam FON-u.

_________________
ITEH/EPOS/IMAR casovi | domaci | seminarski | diplomski | master
--
o66/oo-32-82 choopachoops@gmail.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 15:29:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.11.2006. 19:50:36
Postovi: 4288
Godina: Dipl.
Smer: UK
Mislim da podcenjujes RAF. Ja sam se dvoumio izmedju FONa, RAFa i FITa. Planirao sam da upisem ISiT, ali sam se predomislio kada sam video program i cuo utiske starijih kolega sa FONa(ranije se smer birao tek na drugoj godini). Dva razloga zasto sam izabrao FON: 1. najjaca diploma; 2. 7-10 minuta kolima. Najverovatnije zbog toga i studiram ovoliko dugo...

FIT mi je mozda najvise odgovarao zbog posebnog smera vezanog za dizajn. Ali samo sto je krenuo sa radom i ja bih bio prva generacija pa nisam bas hteo da rizikujum narocito sto je tada bila prica oko akreditacije itd. Isao sam par meseci na pripremu za RAF, svake nedelje 8-12 koja je bila dzabe (osim nekih 500din za neku knjizicu sa primerima prijemnog), super organizovana i ucionice su im perverzne. Predavaci su stvarno super objasnjavali i bas su se razumeli u materiju. Ne secam se plana i programa ali sam siguran da je daleko bolji od FONa.

_________________
SlikaSlikaSlika


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 23:02:56 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Šta god da upišeš... Sa željom da budeš dobar u svom poslu i uvek grabiš jako napred, bićeš dobar.

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 23:09:04 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.06.2009. 21:25:10
Postovi: 2822
Lokacija: vrachar
Godina: IV
Smer: UK
najbitnije je da te zdravlje sluzi

_________________
see, the only time I hear you take the name of the Lord...
is when you're tied to the bed with your face against the head board.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2013. 23:46:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.09.2011. 14:15:06
Postovi: 460
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hahahhaaha xD bez zdravlja nista. Neces btw pogresiti nikako, svi ovi fakulteti su dobri i priznati. E sada, ako hoces posao moras da budes dobar, a to vazi i za etf, i za fon, i za pmf, i za raf. Dzabe tebi da zavrsis etf ako nemas znjanje, i sve zaboravis kada uzmes diplomu.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=nKIu9yen5nc#t=0


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06.02.2013. 20:33:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ili zdravlje ili programiranje, ne može oba.

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06.02.2013. 21:10:51 

Pridružio se: 03.02.2013. 22:43:11
Postovi: 4
Godina: Padobranac
Smer: IS
Hvala vam svima na sugestijama, dobro je cuti ljude koji su priblizniji ovome nego ja. :)

Sto se tice zdravlja :lol:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19.02.2013. 19:52:51 

Pridružio se: 19.10.2012. 21:45:37
Postovi: 18
Godina: Padobranac
Smer: IS
I ja se nalazim u slucnoj dilemi. Mogao bi neko nesto da kaze i o zastupljenosti programiranja na ETFu, posto na njihovom forumu citam da i tamo nije zastupljeno onoliko koliko bi trebalo (ne pricam o SI) i da isto zahteva naporan samostalan rad. Shvatam ja da je to opet 100x vise nego sto ga ima na FONu, koji je, koliko citam ovde, za bilo kog ko planira da se bavi, smesan, ali i stoga oduzima znatno manje vremena.
Pa ako bi mogao neko da kaze nesto na tu deku, sta se po vama isplati, ETF sa vise programiranja ali i OET, fizikom i drugim predmetima gde se uci mnogo vise o hardveru, a koji, jelte, nisu neophodni a potencijalno oduzimaju vreme za samostalan rad ili fon koji donosi kakvu takvu diplomu, ali ostavlja vise vremena?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06.03.2013. 23:37:42 

Pridružio se: 19.10.2012. 21:45:37
Postovi: 18
Godina: Padobranac
Smer: IS
Pa daje nadjite malo vremena da mi odgovorite, u septembru ce biti kasno :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.03.2013. 17:11:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Tesko je dati odgovor na tvoje pitanje, jbg. Ja licno ne verujem da bih upisao RTI da ponovo upisujem. Upisao bih ili SI, ili opet FON, iako sam daleko od zadovoljnog. Mozda cak i RAF. Ne verujem da se 100 puta vise korisnih stvari radi na RTI, a neki predmeti, na osnovu onogo sto sam slusao od vrsnjaka, su jako teski, i iziskuju mnogo rada. Prva godina je pogotovo ubistvo, gde imas 6-7 ozbiljnih predmeta. Pitanje je koliko si stvari spreman da se odreknes. Sta god da se odlucis, samostalan rad ti ne gine. Mozda je program na RTI nesto bolji (realno na FONu je katastrofa), ali i oni su optereceni elektrotehnickim predmetima, koji ti ne trebaju za rad u IT-u, a i IT predmeti iziskuju dosta samostalnog rada.

I fokus je malo drugaciji. Na FONu ces vise uciti o projektovanju poslovnih aplikacija, tj informacionih sistema, ali same osnove programiranje su lose. Opet, kad zavrsis faks, nece ti naravno niko dati da ti tu nesto projektujes, vec ces raditi kao code monkey, tj junior developer, kako to najcesce zovu :D Naravno, sve to zavisi od mnogo toga, i od toga ka cemu se usmeris...

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.03.2013. 08:08:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.07.2008. 23:50:04
Postovi: 4993
Lokacija: И ја бих био так'и ,да сам рођен на Јамајки..
Godina: Dipl.
Smer: UK
Nemoj da plasis decka, pomislice da ce ceo zivot biti code monkey :D
Mislim, bice u pocetku, ali ne mozes da budes majstor odmah, mora prvo segrt da budes ;)

_________________
Who are you to judge the life I live? I know I'm not perfect and I don't live to be. But, before you start pointing fingers, make sure your hands are clean.-Bob Marley


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.03.2013. 10:14:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Upiši neki privatni računarski i cepaj sa strane kao lud od prve godine.

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13.03.2013. 09:54:42 

Pridružio se: 03.02.2013. 22:43:11
Postovi: 4
Godina: Padobranac
Smer: IS
A je l' neko upoznat sa smerom Softverski Inzenjering na ETF-u? Koliko je to zapravo teze od ostalih smerova na tom fakultetu, ako i jeste neka razlika u tezini? Sad sam bas cuo da je to mnogo bolji smer za programiranje od ovih ostalih, a ima dosta mesta na samofinansirajucem... Je l' neko ima iskustva na istom ili nesto slicno?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13.03.2013. 10:13:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.07.2008. 23:50:04
Postovi: 4993
Lokacija: И ја бих био так'и ,да сам рођен на Јамајки..
Godina: Dipl.
Smer: UK
Pa tesko je , 2-3 kile k'o zec :)

Ma bre, bilo koji faks da upises, moze da se zavrsi. Drugar jedan je regularno zavrsavao SI, bio u ajseku 3 i po godine (i to radio HR :D ), i raduckao sa strane.. FON je recimo kul zato sto ne ogreznes 100% u kuckanje (zezanje, lakse bi ovim izrazom da objasnim), vec naucis da razmisljas malo sire.

Npr, kod drugarice u racunovodstvenoj firmi uzimaju fonovce za bilo kakve stvari nego etfovce, jer im je lakse objasniti kako funkcionisu stvari.

I ono najbitnije - koji god faks da upises, moras raditi sa strane sam, jer ja vidim ceo IT kao zanat; dakle knjige, blogovi, kucaj i probaj, jos istrazuj, probaj, ako nece da radi, probaj nesto drugacije.

_________________
Who are you to judge the life I live? I know I'm not perfect and I don't live to be. But, before you start pointing fingers, make sure your hands are clean.-Bob Marley


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13.03.2013. 12:21:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
SI je laksi od elektrotehnickih smerova, jer nema OET, ima 2 mate, manje fizike, nema nekih drugih predmeta nevezanih za IT. Takodje, ima mnogo izbornih predmeta, i drugacije su organizovane neke stvari (drugacije se polaze). E sad, koliko je stvarno bolji od RTI (verujem da su isti predavaci), ne znam, u svakom slucaju vise strucnih(IT) predmeta i manje teskih ispita. Da li vredi te pare, ili je bolje dodati i upisati recimo RAF, ne znam.

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13.03.2013. 21:52:46 

Pridružio se: 19.10.2012. 21:45:37
Postovi: 18
Godina: Padobranac
Smer: IS
Kelegorm je napisao:
Tesko je dati odgovor na tvoje pitanje, jbg. Ja licno ne verujem da bih upisao RTI da ponovo upisujem. Upisao bih ili SI, ili opet FON, iako sam daleko od zadovoljnog. Mozda cak i RAF. Ne verujem da se 100 puta vise korisnih stvari radi na RTI, a neki predmeti, na osnovu onogo sto sam slusao od vrsnjaka, su jako teski, i iziskuju mnogo rada. Prva godina je pogotovo ubistvo, gde imas 6-7 ozbiljnih predmeta. Pitanje je koliko si stvari spreman da se odreknes. Sta god da se odlucis, samostalan rad ti ne gine. Mozda je program na RTI nesto bolji (realno na FONu je katastrofa), ali i oni su optereceni elektrotehnickim predmetima, koji ti ne trebaju za rad u IT-u, a i IT predmeti iziskuju dosta samostalnog rada.

I fokus je malo drugaciji. Na FONu ces vise uciti o projektovanju poslovnih aplikacija, tj informacionih sistema, ali same osnove programiranje su lose. Opet, kad zavrsis faks, nece ti naravno niko dati da ti tu nesto projektujes, vec ces raditi kao code monkey, tj junior developer, kako to najcesce zovu :D Naravno, sve to zavisi od mnogo toga, i od toga ka cemu se usmeris...


kungfu je napisao:
Pa tesko je , 2-3 kile k'o zec :)
I ono najbitnije - koji god faks da upises, moras raditi sa strane sam, jer ja vidim ceo IT kao zanat; dakle knjige, blogovi, kucaj i probaj, jos istrazuj, probaj, ako nece da radi, probaj nesto drugacije.


Hvala vam na odgovorima. Znaci, izgleda da je na kraju sve sreca, i kako se snadjes. Na kraju je ipak bitno koliko sam zagrejes stolicu, i jedan i drugi faks su samo osnova, ETF naravno bolja ali i teza, na kraju je vazno sta imas u glavi. Sva sreca pa mi samostalan rad nikad nije bio problem, pa imam cemu da se nadam :) Polagacu prijemni na oba pa sta bude, ispade jos da bih bio resen muka kad negde ne bih upao na budzet :zapanjen:

Boris_ZR je napisao:
Upiši neki privatni računarski i cepaj sa strane kao lud od prve godine.

Iste sekunde bih upisao RAF ili SI, kad bih bilo para.... J....m ti taj sistem kad na SI, moglo bi se reci tamo gde nema nezaposlenosti uopste jer je potraznja velika ima samo 10 mesta na buzetu... Vazno da svake godine dobijamo stotine pravnika, hemicara, lingvista i ko zna cega...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14.03.2013. 23:08:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.01.2010. 19:26:03
Postovi: 634
Godina: Padobranac
Smer: IS
Шта имаш против хемичара, правника и лингвиста? Зашто мислиш да су рачунарске науке зачајније од права или хемије?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 15.03.2013. 00:09:40 

Pridružio se: 19.10.2012. 21:45:37
Postovi: 18
Godina: Padobranac
Smer: IS
Apsolutno nista, samo sam hteo da kazem da drzava skoluje ogroman broj mladih ljudi za zanimanja za kojima ne postoji realna potraznja. Mislim da to nije nista novo :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group