Započni novu temu Odgovori na temu  [ 166 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24.09.2012. 19:27:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.11.2009. 16:01:06
Postovi: 1117
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Milichica je napisao:
a koja 3 predmeta preporucejete da se izbace iz druge godine za smer menadzment?


Evo neka moja iskustva, pa ako ti pomogne...

*zatamljeni su uslovni i njih moras da zaokruzis

III semestar

Marketing
Racunovodstvo
T.V. - Ako ti je isla kombinatorika u srednjoj nece ti predstvljati bas neki bauk, ali opet mora da se shvati ozbiljno. Najbolji nacin da se polozi je preko kolokvijuma, 2 komada, uslovljeni. Na oba imas prvo zadatke pa teoriju, po pola iz svega ti treba da bi prosla, ali da bi ti pregledali teoriju moras da polozis zadatke. Drugi kolokvijum je tezi od prvog vecini studenata. Ako ne das kolokvijume radis prvo pismeni ispit, pa eliminacioni test ( pismeno se radi gradivo sa usmenog ) pa ako njega polozis ides na usmeni. Meni je od svega toga najteze bilo da polozim eliminacioni, jer zahteva dobro razumevanje onoga sto ucis...zato kazem da je najbolje dati sve preko kolokvijuma.

Mljr - Lak predmet, klasican menadzerski, dva kolokvijuma, teorija na dopunjavanje, zaokruzivanje, otvorena pitanja.

Ekonomika - meni je ovo bio tezak predmet, zaista. :D Polaze se u ispitnom roku, nema kolokvijuma. Dve knjige, poznato gradivo iz ekonomije, menadzmenta i osnova, ali brate, opet mora da se predje da bi se znalo. Na ispitu 4 otvorena pitanja ( cele lekcije ) i da bi se polozilo sva 4 moras da uradis. Preko semestra se gleda prisustvo na predavanjima koje moze podici krajnju ocenu i moze se raditi semninarski koji oslobadja jednog pitanja, pa radis 3. Organizacija ispita... :D videcete vec i sami, dobri zivci su potrebni. :) Dobra stvar je sto se pitanja ponavljaju od ranije, ja po polovinu od obe knjige nisam ni procitao, jer neka pitanja nikad ne dodju.

Eng 3- to vam je vec poznato, sta da kazem...ako znate, super, ako ne znate, idite na vezbe i radite i trebalo bi da se polozi. Gradivo se menjalo, pa ne znam sta sad radite iz eng 3, ja sam radio pismo prosle godine.

IV semestar

Statistika - Malo vise sablona neko TV ali zahteva neka osnovna znanja iz TV pa tako da nije preporucljivo da se ona uzme a verovatnoca izbaci. Sto se tice nacina polaganja isti je kao kod verovatnoce...opet najbolje preko kolokvijuma.


Mtr - Dva kolokvijuma u toku semestra, teorija koja nije bas tako interesantna, ali na sajtu vam izbace pitanja ( lekcije ) koja dolaze u obzir i neke pitalice na dopunjavanje ili zaokruzivanje, sto vam dosta olaksa spremanje, pa dobra koncetracija i bubaj. Posle toga u ispitnom roku imas zadatke, ( koji mogu da se daju i preko radionica na vezbama, i bolje je tako ) koji nisu teski ali treba da se ide na vezbe i pogleda par dana, da se negde ne zeznes na ispitu, i jos jedan test ( slican kolokvijumima, samo manje gradiva se uci ). Ako ne date kolokvijume, sve se polaze preko ispita.


Upravljanje kvalitetom - u toku gradiva radite obavezan seminarski ( 30 % gradiva ), koji je ( bar meni ) bio zanimljiv i dosta stvari se nauci, a to vam posle koristi i na ispitu. Posle u ispitnom roku radite ispit ( 70 % gradiva ). Prvi deo ispita su pitanja vezana za seminarski ( ne vas seminarski, nego uopsteno ), drugi deo su 4 otvorena, a treci 8 pitanja na zaokruzivanje. Mnogima je ovaj ispit tezak, jer ne zahteva cisto bubanje podela napamet, kao klasicni menadzerski predmeti, vec mora da se razume. Na neka pitanja u skripti ( koja je osnovna literatura, bez zezanja ) nema konkretan odgovor, vec sami morate da ga smislite.

Upravljane troskovima - Sve kao Ekonomika ( ista je i katedra ), ali ima jedna razlika, a to je kolokvijum koji se organizuje u toku semestra. On vas oslobadja dva pitanja na ispitu. Kolokvijum bi bio tezak da se sva pitanja ne nalaze na forumu, tako da se uz pomoc foruma moze dobiti dobra ocena a da se ne pomucite ic. :D Posle na ispitu radite 1 pitanje ( ukoliko ste polozili kolokvijum i odbranili seminarski ), 2 pitanja ( ako ste samo polozili kolokvijum ), 3 pitanja ( ako ste samo odbranili seminarski ), i 4 ako nemate nista. Racuna se aktivnost ( dolasci ) na predavanju i i dalje je organizacija ispita sou. :)

Finansijski menadzment - dva kolokvijuma teorije, malo zamorno gradivo, ali nije tesko ( kad polozite racunovodstvo, ovo vam izlgleda lagano ) i jedan kolokvijum iz finansijske analize ( kao zadatak neki, videcete vec na vezbama ). Za tu analizu idite na vezbe kad se bude radila, mozete i sami da je spremite, ali je teze.

To je sve. :)

Ja bih izbacio: Ekonomiku, Stat i Mtr.

_________________
"Ne živim ja san nego svoje ambicije i ciljeve. San sam proživeo na 'Marakani'. Nisam kao klinac sanjao dres Mančestera ili Reala već dres Zvezde, kapitensku traku na ruci i gol Partizanu! I sve sam to ostvario... " Nemanja Vidic


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02.10.2012. 13:44:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.07.2008. 10:16:03
Postovi: 318
Lokacija: Novi Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Od kada sam upisao sanjam da postujem na jednoj od ovih tema, i sad konacno mogu :D

Aros
- Ima reputaciju lakog ispita, ali moje iskustvo je da to mnogo, mnogo zavisi od toga kako mu pridjete. Ja sam na vezbama igrao igrice, na predavanja nisam dolazio, i bilo je povuci-potegni, jedva deo u februaru. Problemi sa ovim predmetom su to sto je potreban ogroman procenat uradjenog za prolaz(12 od 20 na prvom delu, 19 od 30 na drugom), a dobijate kao zakljucnu ocenu nizu od one koje imate na pojedinacnim delovima. Takodje, za 10 morate uraditi sve(50/50), tako da, ko hoce 10, preporucljiv je seminarski rad. Ono sto je dobro(za studente) je to sto se pitanja neverovatno cesto ponavljaju. Uz redovno pracenje jeste lako, bez njega i ne bas. I da, profesor je ove godine uveo pravilo da morate imati sve dolaske na predavanja da bi izasli na kolokvijum. Prethodnih godina je samo pricao da ce tako biti, pa od toga nije bilo nista, ali sad je stvarno to sproveo u delo.


Marketing - 30% ocene vam nose dolasci na vezbe i aktivnosti... Zahteva puno truda, gradivo je relativno zanimljivo, ali se dosta toga svodi na proklete podele, na koje ste do sad navikli. Ovo je posebno izrazeno na kolokvijumima, gde se sve radi na zaokruzivanje, tako da ste ga bez dobrog poznavanja podela tu ugasili. I da, svake godine nastane frka oko pitanje za genericke konkurente/konkurente marke/konkurente oblika. Pogledajte po starim temama sta su davali, tu vole da zavuku i na kraju priznaju po 2 tacna odgovora. Na usmenom delu ispita su prilicno blagi, osim Vinke, koju svi pokusavaju da izbegnu :D Ali ako date prva dva dela preko kolokvijuma, dajete sigurno

Principi programiranja - Jedna od najkorektnijih katedri na drugoj godini. Ono sto se radi na predavanjima nije preterano korisno za sam ispit, ali vam pruza priliku da produbite svoje znanje o Javi. Ovo je ispit iz prvog semestra koji je najpreporucljivije dati preko kolokvijuma, jer je preko ispita znatno teze, pre svega zbog brzine kucanja. Na dolaske dobijate 5 bonus poena, koji ravnopravno ulaze u ocenu. Npr, mozete skupiti 48 poena na kolokvijumima i 5 na dolascima, i polozili ste sa 53 poena! Savetujem da sami radite zadatke kod kuce na racunaru, jer su problemi sa brzinom kucanja na koje se kolege uglavnom zale uglavnom posledice nedostatka rutine. Dozvoljeno je nositi praktikum sa sobom na kolokvijume, ali je najbolje nauciti tako da vam praktikum nije potreban - ako ga svaki cas otvarate da bi proverili nesto, 99% necete stici da iskucate.

Matematika 3 - Mata ko mata, imali ste 2, vec znate sistem, ova se ne razlikuje nesto preterano. Ako znate dobro zadatke radjene na vezbama, polozicete bez problema. Veliki je problem nedostatak temeljno resenih zadataka(u zbirci, na internetu, na slajdovima), tako da, ako ne idete na vezbe, uzmite svesku od nekog ko je detaljno pisao, i bude spremni na to da cete izgubiti nekoliko dana provaljujuci kako se koji tip zadataka radi.

Teorija verovatnoce - babaroga ispit prvog semestra :D Mozda nisam objektivan, jer sam vecinu radjenog na ispitu znao iz srednje skole, ali, posmatrajuci iskustva nekih kolega, ne mislim da je toliki bauk kao sto sto se prica. Glavna stvar je da pratite vezbe i ucite stvari sa razumevanjem - nece biti problema. Licno se ne slazem sa ustaljenom teorijom da je ovo neophodno dati preko kolokvijuma. Zadaci koji se vrte na ispitima su uglavnom "provaljeni", odnosno, pogledajte rokove iz par prethodnih godina i jako je malo verovatno da ce doci nesto sto vec niste videli. Takodje obratite paznju na zadatke koji se rade na vezbama a kojih nema u zbirci, jer oni vrlo cesto dolaze na kolokvijumima/ispitima. E da, nemojte slucajno uzimati od nekog starije zbirke, koje nemaju poslednju glavu(ispitni zadaci), jer iz te glave uglavnom dolaze zadaci na kolokvijumima i ispitima, ranije glave su... Ok, ne bas potpuno beskorisne, ali svakako ne preterano korisne.



Statistika - Cela tezina ovog predmeta se ogleda u sledecem: treba znati kad se koja statistika koristi, i treba u glavi drzati dosta formula, od kojih su neke glomazne. Za razliku od verovatnoce, ovde mozete iskljuciti mozak, sve se radi po potpunom sablonu, i ono sto vam je potrebno je rutina u izradi zadataka. Na kolokvijumima padaju znacajno laksi zadaci nego na ispitima(laksi=jednostavnije statistike, manje racuna), tako da ovde svakako postoji prednost kod davanja preko kolokvijuma.

Strukture - Ljudi koji su imali problema(ili nisu dali) sa principima obicno misle da ovde nemaju sta da traze, ali to nije istina. Recimo to ovako: principi su ucenje azbuke i abecede, stampane i pisane, a za strukture vam je od toga potrebna samo stampana cirilica, i to prvih 10 slova, znaci sama osnova. Ove godine se dizala velika buka oko ovog predmeta, zbog niske prolaznosti itd, ali necete imati nikakvih problema(bar za sam prolaz), ako redovno pratite sta se radi na vezbama. Ispit se sastoji od dva testa, sa po 11 teorijskih pitanja i 3-4 zadatka, pri cemu je poslednji zadatak tezak, a prva dva veoma laka. Ako dobro baratate onim sto je radjeno na vezbama, sigurno cete uraditi sve osim poslednjeg zadatka(prvi zadatak se uvek daje tako da je identican radjen na vezbama), i vec ste zavrsili pola posla.

DMS - Mogu samo da kazem da su se kolege koje su ove godine uzele numericku grdno zeznule, ali ovim nisam rekao nista spektakularno, jer vecinom i sami to priznaju :D Osim sto je zanimljiv, dms je takav da ga bukvalno ne osetite... Na kolokvijume mozete da nosite literaturu, i, ako ste bili na vezbama i znate kako se sta otprilike radi, uz dopunjavanje iz knjige mozete bez problema dobiti visoku ocenu, bez ikakvog vezbanja kod kuce - ovo govorim iz licnog iskustva. Profesorke su na usmenom jako blage, mladja profesorka(ne znam kako se zove) za 10 voli da zadaje zadatke iz predikatskog racuna(tj, samo to zadaje, koliko ja znam).

MTR - Ovo je jedan od onih predmeta koji postaju sve tezi i tezi kako odmicu rokovi, mene je preplasio jedan stariji kolega koji ga je polozio iz 13og puta :D (no, tad su bila drugacija pravila polaganja, sad vise nije toliko tesko dati preko ispita). Pred svaki kolokvijum i ispit, na sajtu se istaknu pitanja koja dolaze u obzir, a razlog zasto je bolje dati preko kolokvijuma je to sto za njih dolazi u obzir mnogo manje pitanja. Npr, ja sam polozio drugi kolokvijum, a ne prvi, tako da sam za ispit iz prvog dela morao da ucim 74 pitanja, a za kolokvijum je iz tog istog dela bilo oko 50. Pa onda kad jos treba da drzite 20+ pitanja iz trecege dela u glavi, nije ni malo naivno. Dakle, obavezno kolokvijumi. Sto se tice pismenog dela, dobar deo vas ce ovo dati preko radionica, ako niste zadovoljni postignutim brojem bodova na radionicama, priznaje vam se 50 poena i radite jedan zadatak. Ovo nije nista strasno, zadaci su potpuno sablonski, jedina opasnost su eventualne greske u racunu.


FMiR - Pokusacu da budem jasan: IDITE NA PREDAVANJA I VEZBE, DAJTE PREKO KOLOKVIJUMA. Bez ikakvog preterivanja, polaganje preko kolokvijuma je 5-6 puta lakse nego u septembru. Prvo, promene iz racunovodstva koje dolaze na kolokvijumima su laksi od onih u junu, a promene koje dolaze u junu su SMESNE u odnosu na one koje dolaze u septembru. U septembru dolaze u obzir i promene iz devete glave(koju mi ne radimo na vezbama) - ovo vam kazem da ne budete iznenadjeni, jer je ove godine u septembru bila katastrofalna prolaznost zbog toga.

Dalje, profesorka finansija ima obicaj da onima koji su bili na predavanjima(bar je tako radila ove godine), da dodatni poen na kolokvijumima/ispitu u junu, sto je jako bitno, s obzirom na to da je skala od 1 do 15. Na predavanjima se diktira spisak pitanja koja dolaze u obzir za kolokvijume, pri cemu 9 pitanja dodje iz tog spiska, a deseto je uglavnom nesto sto je izdiktirala na predavanjima. Na ispitu nije tako, jer u obzir dolazi sve :D

Treci deo ispita je finansijska analiza, koja je na kolokvijumu u fazonu "koliko je 3*3" a u septembru/oktobru u fazonu "ako je Majina duzina kose 48 cm, koliki je obim Sunca". Dakle, to obavezno, OBAVEZNO sto ranije.

Zavrsni deo ispita je smeh(osim u septembru ove godine, kada je profesorka poobarala puno ljudi, pitajuci sve i svasta), i moze se lako izvuci veca ocena od one predvidjene po poenima, ali je, naravno, problem doci do tog zavrsnog dela.

P.S. Zaboravih da dodam, ako vas profesorka pita da li hocete zatvorena ili otvorena pitanja na kolokvijumu, glasajte za otvorena. Verujte mi, svako ko je polagao ove godine ce se sloziti da su otvorena laksa, jer zatvorena bas zalaze u detalje.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02.10.2012. 22:58:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2010. 21:01:29
Postovi: 111
Lokacija: zemlja inflacija, novcanih malverzacija, stranih okupacija, buducnosti od donacija..
Godina: IV
Smer: ME
Evo malo svezijih informacija za smer menadzment :)

Sve sto cu napisati je iskljucivo moje misljenje, ali cu se truditi da budem sto objektivnija. Napomenula bih samo da druga godina mozda jeste teza od prve, ali je bar meni bila konkretnija, a i valjda ste u prvoj naucili kako se uci i usli u stos, tako da ne bi trebalo da imate vecih problema. Pa da krenem :)

Prvi semestar

Teorija verovatnoce
Kazu najtezi ispit u drugoj godini ruku pod ruku sa statistikom. Nije bas tako ali treba da se radi. Predmet je klasicno testiranje mozga, nema bubanja dakle uci se sa razumevanjem iskljucivo. Videcete, kada ukapirate poentu, dozvoljavam sebi da kazem da ce vam biti zadovoljstvo da radite zadatke. Na vezbe obavezno ici, Veljko je zaista sjajan asistent, mada sto se tice ove katedre moj glas ide Nemanji(iako sam kod njega slusala samo statistiku).Na predavanja nisam isla. Moj savet je dati ovo preko kolokvijuma, cisto da postedite sebe izlaska na pismeni, pa na eliminacioni, pa na usmeni. Ovo bi trebalo da vam bude prioritet u prvom semestru.

Marketing
Zanimljiv i ne toliko tezak predmet ako se da preko kolokvijuma. Ja sam ovo slusala na engleskom, i ne bih vam bas preporucila, nije bas bilo bog zna kako organizovano, asistenti se nisu nesto preterano trudili da pojasne neke stvari, jedino sto je dobijanje bodova na aktivnost bilo mnogo lakse. I da, najveca kritika ide tome sto vecini koji su drzali nastavu engleski nije bio jaca strana. Sto se samog ispita tice, kolokvijumi su bili u formi testa i ako polozite oba dela idete na kratak usmeni za koji se uci nekih 60ak strana. Ovde moj glas ide Velimiru i Emi.

Ekonomika poslovanja i planiranje
Po meni, najtezi ispit u ovoj godini,preobiman je, imaju dve knjige, nema kolokvijuma, samo neki seminarski koji je donosio ocenu vise ili pitanje manje na ispitu, gde se dobiju cetiri otvorena pitanja i na svako mora da se odgovori za prolaz. Ovo treba dosta strebati, jer ima previse informacija i po mom misljenju dosta subjektivno se ocenjuje. Mozda bi trebalo odbraniti seminarski, cisto da imate 'keca u rukavu'. Kazu da se pitanja dosta vrte, ali i nije bas tako, treba uciti sve. Idite na vezbe, asistentkinja je darezljiva u davanju plusica, predavanja zaobidjite osim ako ne zelite seminarski.

Racunovodstvo
U pocetku spansko selo, posle bude ok. Radite redovno i videcete logiku u svemu, cak iako niste dosli iz ekonomske. Idite i na vezbe i na predavanja. Ispit nije toliko tesko spremiti, ako ste isli na vezbe jer ce vam asistent reci na sta da obratite paznju, a teoretski deo moze preko kolokvijuma da se da i na kraju ima usmeni na kom vas profesorka pita par blic pitanja, ali tu uglavnom svi prodju i sa ocenom vise nego ocekivanom. Ima i predrok ako polozite oba kolokvijuma koji je nesto laksi od regularnog roka.

Mljr
Lagan predmet, zanimljiv, knjiga je super napisana, asistentkinja je odlicna, kazu i profesor, mada na predavanja nisam isla. Na vezbe idite, ucestvujte u diskusijama, odradite seminarski, pokupite poene. Imate dva kolokvijuma i jedan popravni tako da stvarno ovaj predmet ne bi trebalo da predstavlja problem.

Engleski 3
Necu da komentarisem ni predmet ni profesorku, samo cu da kazem da je trebalo da odem na francuski.


Drugi semestar

Statistika
Slicno kao verovatnoca, mnogima lakse jer je veci sablon. Vezbe obavezno, i to kod Nemanje, on ce vam sve smireno i stalozeno objasniti ako treba i deset puta, a ako vam ni tad ne bude jasno, jos toliko na konsultacijama. Isto dajte preko kolokvijuma, tacno se zna sta dolazi, samo vezbajte, vezbajte, vezbajte.

Upravljanje troskovima
Ista katedra kao za ekp, isto se polaze, samo sto u toku semestra imate test koji moze da vas resi dva ispitna pitanja. Gradivo mnogo manje obimno, konkretnije i lakse za nauciti. Idite na vezbe zbog zadataka i zbog plusica.

Mtr
Savet: slusajte ovo na engleskom, prof. Maja i Sanja odlicno govore engleski, a i mnogo ce vam biti lakse sto se tice ucenja i dobijanje bodova nego ovima na srpskom. Predmet kazu da nije naivan ali sa onoliko dodatnih bodova koliko cete zaraditi ocena na kolokvijumu ce vam biti najmanje bitna.

Upravljanje kvalitetom
Meni je ovaj predmet bio zanimljiv zbog projektnog rada, asistentkinja je korektna, na predavanja nisam isla. Gradivo je malo dosadnjikavo, i ne bi bilo tesko spremiti ovaj ispit da ne idu toliko u detalje i da otvorena pitanja ove godine nisu bila uzasna. Nemam neki pametan savet za ovaj predmet sem da projektne radove predate na vreme.

Finansijski menadzment
Nije tezak kao racunovodstvo ali ima da se radi. Ima tri kolokvijuma koji vas oslobadjaju celog ispita + par blic pitanja na usmenom. Milos je skroz ok, sve ce vam objasniti potanko, na predavanja vredi ici zbog bodova, ali treba ici spreman jer profesorka svaki put ispituje ljude na prepad. Knjiga kao i za racunovodstvo, znaci ne bas zanimljiva, ali kad se izbace nepotrebni delovi ne ispada puno da se uci.

Nadam se da sam bar malo pomogla :detelina:

_________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.10.2012. 15:52:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31.10.2011. 22:27:58
Postovi: 149
Godina: II
Smer: IS
jel zna neko da kaze nesto o predavanjima na engleskom? kakva je korist za nas od toga? :pitamse:

_________________
Stojim ja nešto sinoć na prozoru,kad odjednom trotoarom projuriše Paja,Miki i Šilja!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.10.2012. 16:11:21 

Pridružio se: 03.09.2011. 10:49:07
Postovi: 348
Godina: Dipl.
Smer: ME
I mene to zanima.. I jel polazemo ispit na srpskom?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.10.2012. 17:01:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.07.2008. 23:50:04
Postovi: 4993
Lokacija: И ја бих био так'и ,да сам рођен на Јамајки..
Godina: Dipl.
Smer: UK
^ ^^
Velika - naucis jezik, oslobodis se, naucis malo strucnih termina, i upoznas se bolje sa profesorima/asistentima, i naravno, na kraju ipak imas malo vece povlastice, jer oni prepoznaju trud koji si ulozio da pricas o nekoj temi na engleskom

^^ na srpskom, naravno :)

_________________
Who are you to judge the life I live? I know I'm not perfect and I don't live to be. But, before you start pointing fingers, make sure your hands are clean.-Bob Marley


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06.10.2012. 22:06:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.01.2010. 16:26:33
Postovi: 1965
Lokacija: Galenika
Godina: Dipl.
Smer: IS
Druga godina jeste teža od prve, ali je i činjenica da se studenti ulenje.

Verovatnoća i statistika

Ovo je kao u onima scenama oćete dobru ili lošu vest prvo, pa svi izaberu lošu. Pa tako ajd i ja da krenem od najgoreg. Dva vrlo za**** ispita, upoznaćete katedru koju neki mrze, neki je i preterano vole, ali da prolaznost nije baš velika to će vam i oni reći. Pre svega ljudi traže znanje i to baš, nema puno bubačine dosta udara na logiku pogotovo verovatnoća. Glavna stvar je ići na vežbe i vežbati zadatke redovno. Imate mogućnost sami da odaberete asistenta i termin vežbi koji vam odgovara. Moj savet je nemojte, znači ono, kod Saleta, jer on znači ono, smara i ne objašnjava toliko znači ono dobro. Idite kod Veljka čoveku već nekoliko godina zaredom prodekan za nastavu dodeljuje amfiteatar za njegov termin vežbi kolika je posećenost njegovih vežbi (jednom je to bilo i u terminu od 8h), to verujem da dovoljno govori. Ume da bude malo naporan, da se dere, ali objašnjava odlično. Skoro je doktorirao tako da možda ne bude držao vežbe više, onda ste u kanalu. Osim toga vežbe drže Marina <3, koja ok objašnjava, i novi asistent Nemanja, za njega kažu da radi dosta temeljno, ali malo sporije pa ume da zaostaje za ostalima po gradivu. Što se tiče profesora, Verovatnoću uglavnom drži Milica, idite na predavanja obavezno dok predaje deskriptivnu statistiku (to je par prvih predavanja iz verovatnoće), trebaće vam za prvi kolokvijum, meni posle postalo dosadno (a i pre), predavanja su korisna koliko i predavanja iz recimo matematike. Što se tiče statistike predavanja drži Zoki, i njegova predavanja su kul dok priča primere iz prakse, što je često, posle postaje isto malo dosadno.

Zadatke vežbajte redovno sa vežbi, iz zbirke, i naravno stare kolokvijume i rokove. Za teoriju pročitajte knjigu, nađite neku skriptu i pičite pitanja sa foruma. Glavna stvar oko teorije je da kapirate zadatke. Ako ne položite preko kolokvijuma nije smak sveta, ali će vam to dosta olakšati život. Ako dođete do usmenog, tu pitaju svi osim Nemanje (za sada), i niko vas neće pustiti ako ne znate, a tražiće da pokažete osnovna znanja za 6.

Marketing

Zlo, u rangu menadžmenta, pa i još malo gore. Sve se svede na to da kompanija ako ne primenjuje marketing pristup propašće. Imate 2 kolokvijuma + 3 deo usmeno i naravno sve što ne položite isto tako usmeno. Imate i ludilo zvano obavezni poeni na prisustvu i aktivnosti i na predavanjima i na vežbama. Tako da ćete morati da posećujete oba dešavanja i još da budete aktivni, što nije ni malo zanimljivo. Gradivo je bez veze, knjiga je najgora do sada, postoje skripte (hvala ti Makso), tako da drž'te se njih, imate i pitanja na forumu, pa se snađite kako znate i umete i položite kolokvijum, da se ne smarate ko ja sa sva 3 dela do septembra.

Engleski 3

...ma znate sve.. Naučite onu skriptu dobro. I da, IAD je internet addiction.

Mata 3

A pa samo ime kaže, mata 3 se polaže u trećoj godini. Šalim se, ne verujem da ovde ima šta da se kaže novo što ne znate iz mate 1 i 2. Ljudi koji su je polagali kažu da je po težini negde između te 2, ja nemam pojma, nisam izašao ni jednom.


AROS

Klasičan Dekijev ispit, znači OIKT 2. Trebalo bi da nam je stručan predmet, ali je prilično sranje. Pročitajte knjigu, učite po pitanjima sa foruma i idite na vežbe da skapirate zadatke. Imate i neke testove Linux i C, pročitajte jednom, dvaput skripte sa sajta predmeta i to je to.

Principi programiranja

E ovo bi trebalo da je ispit zbog kojeg je većina vas/nas upisala ovaj fakultet. Zanimljivo i korisno gradivo, odlični asistenti, odličan profesor, i sasvim dobra literatura. Ovde ćete stvarno naučiti PRINCIPE programiranja, ne bi trebalo da imate ikakvih problema i da niste nikada pre učili programiranje. A ako ste u srednjoj radili paskal i delfi to može samo da vam pomogne. Ispit polažite preko kolokvijuma biće vam mnogo lakše teraće vas redovno da radite jer imate 3 kolokvijuma (nisu u kolokvijumskim nedeljama). Meni je vežbe držao asistent Bojan Tomić i smatram da je čovek odlično odradio svoj posao, vrlo razumljivo i postepeno objašnjava i uvek odgovara na pitanja studenata. I za ostale asistente nisam čuo ništa loše. Što se tiče profesora, Devedžić ima vrlo zanimljive priče, voli bluz i rokenrol i nastoji da kroz priče o tome objasni programiranje. I stvarno ga je zanimljivo i korisno slušati, ali ima jedna velika mana, predavanja su petkom od 16-18h, i to pre Arosa na koji sigurno nećete ići.

Moj savet izađite na kolokvijume iz principa obavezno, verovatnoća obavezno, marketing ako uspete, aros onda položite u roku, engleski kad budete hteli, a za matu vidite šta ćete. Idite na vežbe iz principa, verovatnoće, mate, arosa (kada su u učionici), marketing (morate, jbg), predavanja pa samo marketing i principe ako stignete.

Ajd, srećno! Ostatak do početka letnjeg semestra.

_________________
Pivo, Pank, Partizan!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.10.2012. 13:58:37 

Pridružio se: 03.01.2012. 21:47:03
Postovi: 78
Godina: IV
Smer: IS
Za koje predmete na isit-u bi trebalo da imamo original knjige?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.10.2012. 14:36:56 

Pridružio se: 23.06.2011. 22:14:34
Postovi: 48
Lokacija: Cacak
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Prenosim matu 2 u drugu godinu na smeru ISIT... Sta preporucujete, koji predmet da izbacim iz druge godine drugog semestra? :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.10.2012. 14:43:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.12.2010. 22:59:07
Postovi: 290
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^^
Ako nemaš problema sa novcem, kupi original knjige za kompjuterske predmete. Svi će ti reći da su OIKT i AROS bez veze predmeti, ali bez obzira na to - dobro je imati knjigu jer će ti nešto zatrebati 100% u budućnosti (na primer sortiranje za strukture podataka. To može da se nauči i na Guglu, ali bez obzira, ja volim da imam i papir).
^
Finansije.
Ispit podrazumeva bar osam dolazaka na fakultet: kolokvijum računovodstvox2, kolokvijum finansijax2, nešto od toga obično ljudi padnu, pa onda mora da se ide na ispit iz računovodstva (ako si pao drugi kolokvijum na primer), pa na sve to ide još i usmeni.

Nije uslovni predmet za budžet za treću, ditch it without hesitation!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.10.2012. 17:26:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2011. 17:12:09
Postovi: 22
Godina: I
Smer: IS
Prenosim matu1,matu2,men i uis.... Sta mi preporucujete da izbacim iz druge? Mislio sam sigurno matu3... sta jos? :D
Isit smer


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.10.2012. 17:52:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.07.2008. 23:50:04
Postovi: 4993
Lokacija: И ја бих био так'и ,да сам рођен на Јамајки..
Godina: Dipl.
Smer: UK
posto imas obe mate, izbaci verovatnocu i statistiku :D

_________________
Who are you to judge the life I live? I know I'm not perfect and I don't live to be. But, before you start pointing fingers, make sure your hands are clean.-Bob Marley


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.10.2012. 17:57:14 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
I LINS/Numericku Analizu i Matematiku 3.

Koliko ces samo zazaliti dan kad krenes da spremas sve te silne matematike... :D

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.10.2012. 21:58:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.04.2011. 18:43:37
Postovi: 99
Lokacija: Studenjak
Godina: II
Smer: IS
Druga godina je znatno teža od prve i ozbiljno je shvatite.

1 semestar:

AROS

Deki Simić. Dakle, predavanja su neopisivo dosadna i nepotrebna. Ipak idite par puta u semestru i upišite se jer je ove godine obarao ljude bez dolazaka (na prvom kolokvijumu). Slično kao iz OIKT-a, polaže se iz 2 dela, Arhitektura računara, i Operativni sistemi. Može odvojeno u rokovima. Ima dosta zadataka koji se rade na vežbama koji nisu preterano teški ali ih treba provežbati. Deo vežbi se održava u RC, radi se Linux i C, i potpuno je nepotrebno i lako. Test iz toga se polaže na kompu, ne računaju se bodovi, već samo prošao/pao, a teško je pasti. Za te testove, uči se iz nekih skripti. Inače, ono što profesor bude zadavao na predavanjima (od zadataka)pogotovo sa poslednjih predavanja pred kolokvijume, dolazi sigurno na ispitu, pogotovo zadatak koji ne reši neki na tim predavanjima. Preporuka je da se položi preko kolokvijuma, dolaze lakša pitanja.
Postoji mogućnost uzimanja seminarskog rada koji diže ocenu. Moguće je uzeti kod asistentkinje ili profesora, s tim da se kod nje razgrabi, pa kod Dekija ide ko mora. Sami predlažete teme. Inače, bez tog seminarskog je neophodno imati maksimum bodova na oba dela za desetku. Takođe postoji neka priča o projektnom (program u C-u) ali ne znam nikoga ko je to radio, jer niko uključujući profesora i asistente ne zna šta je to i kako treba da se radi, tako da ne pokušavajte.
Dakle: Test linux/C + Arh. rač (20b, min 12b) + OS (30b, min 18b) + opcioni seminarski. Ocena se formira tajanstveno, na licu mesta, i uglavnom je nezgodno. Računaju se ocene na delovima, a ne bodovi. Otprilike ako imate 7 i 8 (ili 8 i 7) upisaće vam 7 ako nemate seminarski a 8 ako imate. Itd.
Moja ocena: Ako idete preko kolokvijuma uz redovan rad na vežbama, nije mnogo teško. Kako vreme odmiče, pretvara se u noćnu moru.

Marketing

Puno podela, podstavki i sličnih gluposti. Kao menadžment, samo ima više. Imaju dva kolokvijuma od po 30b a još 30b donose aktivnosti i prisustva na vežbama i predavanjima. Ostavite dostojanstvo po strani ako hoćete da imate neke bodove sa vežbi/predavanja jer se očekuje da se ističete u odnosu na druge i pravite pametni. Ako to ne radite, postoji mogućnost da odradite to preko nekih seminarskih ali to je priča za sebe. Predavanja drži nekoliko profesorki i profesor ( i ne dao vam Bog da naletite na Vinku, ubiće vas u pojam) a vežbe grupa naduvenih asistenata (osim Eme, ona je ok). Aktivnosti se računaju na misteriozan način i ne čudite se ako budete oštećeni a neko ko se nije pojavljivao niti radio dobije više bodova. Posle svega toga ide se na usmeni (poslednja glava iz knijge) koji nosi 10 b.
Ako niste položili neki kolokvijum, polažete ga u vreme ispita (usmeno), a ako ste pali oba, onda se radi još i neki eliminacioni test pre toga, koji je lagan.
Dakle: I kolokv (30b) + II kolokv (30b) + aktivnosti (30b) + usmeni (10b). Skala za ocene uobičajena.
Moja ocena: Bezvezno, položivo bez većih problema, samo treba da sednete i da štrebate.

Principi Programiranja

Najkorisniji predmet u prve dve godine (ako ste upisali FON zbog IT-ja). Rade se osnove programskog jezika Java. Ispit se može položiti preko 3 kolokvijuma koji ukupno nose 100b i ne mogu se pasti. Dakle, potrebno je u zbiru imati 51b. Na redovne dolaske na vežbe se može dobiti 5 bodova, a pred kolokvijume se rade samostalno zadaci na vežbama kao priprema, što nosi još 5 dodatnih bodova (ako ih uradite). Ako ne položite preko kolokvijuma, radi se ispit na kome se dobije poveliki zadatak za koji se morate temeljno spremiti. Predavanja nisu obavezna, ali su najzanimljivija od svih na kojima sam prisustvovao, profesor Devedžić je neobičan i ne uklapa se u kalup uštogljenih profesora koje stalno viđate. Predavanja nisu neophodna za polaganje samog ispita (za to služe vežbe) ali su za kapiranje toga kako Java funkcioniše i za budući progamerski rad više nego korisne.
Dakle: Vežbe obavezno, predavanja opciono (mada preporučujem). Traži malo razmišljanja, a i dozvoljeno je koristiti praktikum na ispitu (i kolokvijumima).
Moja ocena: Veoma zanimljivo, i ne baš teško. Položiti preko kolokvijuma, znatno je lakše.

Engleski 3

Nisam išao na vežbe i predavanja, dobijali su se dodatni bodovi ko je išao na predavanja, mogla je da se pravi prezentacija za još dodatnih bodova. Sve slično kao u Eng 1 i 2: kolokvijum plus ispit, radi se po onim dvema knijgama, nije teško, kompletna dezorganizacija na svim nivoima, upis ocena za pamćenje...
Moja ocena: Maglovito mi sve. Spremao 3-4 dana, nisam video predavanja i vežbe.

Matematika 3

Sve važi kao i za prethodne matematike. Samo je gradivo za pismeni ispit neuporedivo obimnije i teže (puno tipova zadataka). Neophodno predznanje iz integrala, matrica, determinanti za pismeni i ostalog za usmeni. Zato preporučujem kolokvijume za polaganje pismenog (ja se ojadio spremajući pismeni). Usmeni nije toliko težak, ispituju Lazović, Đorić i Vera (i ponekad Milica) i daleko su tolerantniji i popustljiviji nego za Matu 1 i 2.

Teorija verovatnoće

O ovom ispitu ste mnogo čuli ali nije toliki bauk. Polaže se iz pismenog i usmenog dela. Prvi način je da položite dva kolokvijuma sa zadacima i teorijom, i da završite sa ispitom. Drugi način jeda polažete pismeni pa onda eliminacioni (teoretska pitanja od kojih su 2-3 obavezna da se urade). Onda vam na osnovu toga predlože ocenu pa na usmenom odgovarate na jedno pitanje da zadržite ocenu, a na dva da povećate (+potpitanja). Lepo je položiti preko kolokvijuma ali nije smak sveta ako ne položite. Ispit nije lagan, već treba lepo da se zapne i pri tom da se misli (nema bubačenja). Idite redovno na vežbe.
Ono što pravi problem od ovog predmeta je katedra koja je skup ljudi sumnjive uračunljivosti ali i inteligencije (biće vam jasno posle nekog vremena na koga mislim). Oni su ubeđeni da su nadljudi, a studenti podljudi i tako se ponašaju. Od početka će vam objašnjavati kako su oni prepametni, kako je teorija verovatnoće preteška i kako vi niste dorasli tome i kako ćete da popadate, itd. Ne slušajte te nebuloze. Pratite na vežbama, eliminacioni spremajte pomoću pitanja iz preth godina a usmeni iz knjige i polažete. Veljko (ako vam ostane) najbolje objašnjava.
Dakle: Zgodnije preko kolokvijuma, ali nije smak sveta ako ostane za ispit. Radite temeljno, ne preskačite tipove zadataka, vole da iznenade.
Moja ocena: Osveženje, jer ne traži bubanje već razumevanje. Katedra jako neprijatna.

2 semestar:

Menadžment tehnologije i razvoja

Još jedan input-output predmet. Polaganje je iskomplikovano ali se deli na pismeni deo (zadaci ili preko radionica tokom semestra) i teoretski deo (2 kolokvijuma plus treći deo na ispitu). Ono što ne položite, dajete odjednom u jednom ispitnom roku. Naporno, ne baš teško, traži vreme za spremanje. Vežbe obavezno posećivati, predavanja kako hoćete. Mada, dobijaju se dodatni bodovi za prisustva predavanju, a i moći ćete jednom-dvaput u semestru da pravite neku prezentaciju. Odlazak u radnu subotu donosi duple beneficije. Profesorka Jakšić je jako korektna i prijatna, profesorka Sanja Marinković (da, tako se zove i preziva  ) je naizgled fina, ali zapravo zmijuga, saradnice u nastavi su skroz korektne. Preporuka je da se uči iz knjige, jer ako prepoznaju da ste učili iz skripte, odoše bodovi.
Dakle: Dosta obaveza tokom semestra, puno gradiva (2 knjige) i ne toliko teško gradivo.
Moja ocena: Nije mi teško palo, mada mnogi kukaju. Svako može da položi, samo zavisi da li će se nakaniti da sedne da uči.

Numerička/DMS

Odabrao numeričku privučen pričama o 10kama bez muke, i ubio se da položim. Polaganje je toliko iskomplikovano, da ne vredi ovde objašnjavati. Lazović je masakrirao, nismo imali literaturu, pakao. Na DMS-u bilo lakše, bar po priči. Mada, prethodne godine je bilo obrnuto, tako da ne znam šta da preporučim. Mogao i da se radi seminarski, programiranje u Matlabu. Možda ćete te programe ove godine koristiti na vežbama.
Moja ocena: Jako nprijatno iskustvo i veliko olakšanje nakon upisane ocene.

Statistika

Ista katedra i organizacija kao na teoriji verovatnoće. Gradivo je nešto lakše, i šablonskije. Naučite verovatnoću (deo sa raspodelama) dobro pre polaganja ovoga.
Moja ocena. Lakše od verovatnoće, mada ne sme doći do opuštanja ni slučajno.

Strukture podataka i algoritmi

Za mnoge je jako težak predmet, jer zahteva veliko umno zalaganje. Za razliku od većine drugih predmeta koji zahtevaju bubanje x podela i definicija i y strana, ovde je neophodno da shvatite ono što se radi. Obrađuju se osnovne strukture podataka (nizovi, redovi, stek, liste, stabla) kao i algoritmi sortiranja i pretraživanja,i implementacija svega ovoga u programskom jeziku Java (a primenljivo i na druge jezike). Kodovi su sintaksno jednostavniji od onih sa Principa programiranja, ali nisu za šalu. Postoje dva kolokvijuma, nose po 100b (60b zadaci i 40b teorija). Treba dobro spremiti, jer je vremena taman toliko da uradite sve ako ste dobro izvežbali i znate sve. Ako ih ne položite, ispit su dva spojena kolokvijuma, i jako je naporno 2h držati pažnju na tom nivou. Na vežbe obavezno ići, i smarati asistenta za sve što vam nije jasno (što na pauzama, što na konsultacijama), rado će vam pomoći oko svega. Predavanja bespotrebnija od AROS-a (da, i to je moguće).
Dakle: Mora dobro da se spremi, ne može da se položi tek tako. Ipak, nema bubanja, traži se kapiranje gradiva. Ono što je jako bitno je da je težina ispita uvek ista (manje-više), tj. ne postaje teže kako vreme odmiče.
Moja ocena: Svidelo mi se jer me interesuje programiranje, mada treba mu posvetiti vreme. Olakšanje u odnosu na neke druge predmete iz ovog semestra.

Finansijski menadžment i računovodstvo

Uf, odakle da počnem. Mnogi nisu osetili ovo, ali mnogi (poput mene) su rodili mečku dok su položili. Ispit su dva spojena menadžerska predmeta. Na vežbama se radi računovodstvo, na predavanjima finansije. Polaganje: 2 kolokvijuma iz finansija + finansijska analiza - to je za finansije. Ako nešto ne položite, polažete u isptinom roku. Računovodstvo može preko dva kolokvijuma (zadatak + teorija) ili u roku pismeni deo + teoretski deo, s tim što možete da padnete teoriju a da vam važe položeni zadaci. Kad sve ovo završite, onda ide završni ispit gde vas pre upisa profesorka ili asistent (Veljko koji radi računovodstvo) malo ispituju, uglavnom neke osnovnije i lakše stvari iz celokupnog gradiva. To se retko pada, mada je bilo slučajeva. E, da, boduju se i potpisi na predavanjima i vežbama.
Što se katedre tiče, Veljko je ok, idite na vežbe da vas zapamti. Računovodstvo polažite preko kolokvijuma jer posle postaje progresivno teže, jer ima jako puno i dolaze stvari koje se ne rade na vežbama. Tako ispadne da je ceo menadžerski predmet, deo jednog našeg. Profesorkina predavanja su dinamična, po mnogima zanimljiva, po meni niđe veze jer je jako konfuzno i nabacano to što priča. Mada, čućete interesantne stvari vezane za poslovanje, pa vredi prisustvovati. Na predavanjima pred kolokvijume će ići stranu po stranu knjige i pričati šta može doći a šta ne i onda date najveće detalje i začkoljice na kolokvijumu. Pitanja su većinom na zaokruživanje, gde se traži najtačniji odgovor, pa dobro pazite. Vremenom smo se izborili za otvorena pitanja koja su većini ljudi spasli život.
Dakle: Najobimniji predmet u drugoj godini. Knjiga očajna.
Moja ocena: Pun sam negativnih utisaka. Ako završite sa ovim u junu, super. Ako ne, teško vama. Lakše je spremiti 3 druga predmeta, nego samo ovaj, što zbog obima materije, što zbog težine samog ispita.

Što se kolokvijuma tiče:
1. semestar: Obavezno Principe programiranja. Preporučujem i AROS, bar jedan kol iz marketinga. Ostalo kako stignete.
2. semestar: Obavezno MTR, FMiR. Preporučujem statistiku i strukture ako stignete.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09.10.2012. 21:44:07 

Pridružio se: 14.06.2010. 17:01:43
Postovi: 57
Godina: II
Smer: IS
Pa ovako

Zimski semestar

Teorija verovatnoće - Jako, jako, jako ozbiljan ispit za sve, naročito za ISiT, pošto je uslov za budžet. Iz prostog razloga što je zasnovan na kombinatorici, koja generalno ljudima teško ide. Zahteva zaista da se radi sa razumevanjem. Predmet se može položiti u celosti preko kolokvijuma, što je topla preporuka. Obavezno obratite pažnje na cake, jer uvek se desi da zavuku nešto od toga na teorijskom delu, a što se zadataka tiče, vežbajte sve rokove do kojih možete doći. Predavanja, izuzev prvih nisu od neke koristi, a vežbe se trudite da ne propustite.

AROS - Ceo predmet ne bi bio ni težak ni nezanimljiv da je bolje organizovan. Predavanja nisu od naročite koristi, osim ako ne volite da vas profesor pita nešto što treba vi da čujete od njega(zato ste i došli). Može se položiti preko kolokvijuma, a ni na ispitu nije teško bar u prva dva roka, posle kažu da je teže. Vežbe su manje-više ok.

Principi programiranja - ono zbog čega ste upisali ISiT smer,napokon. Kome programiranje leži i voli isto, ovo ne bi trebalo da bude problem. Ko je malo tanji, trebaće više truda. Predavanja nemaju mnogo koristi za polaganje ispita, ali nije loše otići, koga zanima, Devedžić je zanimljiv. Što se vežbi tiče, trudite se da ih pohađate redovno i položite ovo preko 3 kolokvijuma. Nije strašno ni na ispitu, može se takođe dobiti visoka ocena.

Marketing - Ako ste mislili da je menadžment preterivanje sa podelama, e pa prevarili ste se. Knjiga je loše napisana i samu materiju koja nije nezanimljiva i dosadna, čini jako smarajućom. Problem je i u tome što prisustvo i aktivnosti na predavanjima i vežbama spadaju u predispitne obaveze, pa tako morate bar malo da prisustvujete i učestvujete u radu. Tu su i neki domaći i svašta nešto, pa probajte da odradite što više toga. I naravno, oba kolokvijuma položite i na usmenom vas čeka samo 70ak strana. Inače je malo teže.

Matematika 3 - Zadaci teži nego 1 i 2, teorija lakša jer nema više onoliko dokaza. Osim zbog potrebnih poena, prisustvo predavanjima baš i nije od neke koristi, vežbe kao i ranije jesu. Najbolje opet sve što može preko kolokvijuma, a ako ne, onda ni na ispitu nije strašno.

Engleski 3 - Isto kao i prethodna dva, možda samo malo obimniji. Sve u svemu, lakšeg predmeta nema.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09.10.2012. 22:27:15 

Pridružio se: 30.01.2012. 20:38:53
Postovi: 106
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Prenosim matu2 i proizvodne, smer ISIT. Sta mi predlazete da izbacim iz druge? I zanima, mogu li jedan od ova 2 predmeta da prijavim umesto nekog iz zimskog semestra s obzirom da su oba iz letnjeg semestra u 1.godini...?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09.10.2012. 23:46:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.01.2010. 12:00:52
Postovi: 444
Lokacija: blok, brate
Godina: III
Smer: ME
Nemam predlog, pošto nisam sa tvog smera, ali možeš da ga prijaviš iz kog semestra hoćeš, nema nikakve veze. ;)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 10.10.2012. 07:29:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.01.2010. 16:26:33
Postovi: 1965
Lokacija: Galenika
Godina: Dipl.
Smer: IS
Moj predlog matu 3 i MTR (ili FMIR), mtr po nekim stvarima liči na proizvodne, a fmir važi za veoma obiman i težak ispit.

_________________
Pivo, Pank, Partizan!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19.10.2012. 13:16:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.06.2010. 17:19:39
Postovi: 267
Godina: Padobranac
Koja tri predmeta uzeti iz druge godine da su "malo laksi" ukoliko je to uopste moguce? Recimo Marketing ili Principi programiranja,ukoliko ima neko predlog? hvala.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19.10.2012. 14:11:38 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kakav crni Marketing malo laksi? :D Jedan od najtezih na drugoj, cesto ljudi ostavljaju za poslednji ispit.

AROS, PP, DMS/Numericka, po mom misljenju.

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19.10.2012. 14:28:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.06.2010. 17:19:39
Postovi: 267
Godina: Padobranac
OK hvala.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19.10.2012. 20:56:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.01.2011. 22:51:07
Postovi: 158
Godina: II
Smer: UK
Malo kasnim, ali možda nekome bude od koristi. :)


TEORIJA VEROVATNOĆE, STATISTIKA
Pobegnemo od matematika, pa nas sačeka ovo. :cekic: Verovatnoća ima manje formula, ali zahteva razmišljanje, dok je statistika čist šablon i stvarno nije teška kada se nauče formule. Ima ih mnogo, doduše. Na kolokvijume nisam izlazila pa ne mogu da kažem kakvi su zadaci, ali mislim da važe da dolaze jednostavniji. Probajte da date preko kolokvijuma da ne biste imali usmeni, koji je teži nego teoretski deo na kolokvijumima. Ako idete na vežbe, idite ili kod Veljka, ili kod Nemanje. Čujem da Veljko predaje sad kad je doktorirao, tako da, Nemanja. Gledajte stare kolokvijume, rokove, prostudirajte to dobro... Ova katedra zna da da jedan rok dosta težak, sledeći iz zbirke... Takođe može da se desi da u istom roku statistika bude laka a verovatnoća teška, ili obrnuto. Takvi su i eliminacioni testovi, ali za to svakako važi da morate da pregledate pitanja koja su se vrtela pre. Što se tiče usmenog, zavisi i kod koga odgovarate, i koje pitanje izvučete... Pročitaćete već više o ovome na stranicama predmeta, ljudi pišu svoja iskustva sa tog usmenog.

MARKETING

Ovo sam slušala na engleskom. Ako se odlučite za ovu varijantu, predavanja i vežbe ćete verovatno slušati spojeno, jedno za drugim, moguće i u ranom terminu od 8:15 ujutru. Ali vredi, stvarno. Prema vama je drugačiji odnos, drugačije se radi, mnogo više na primerima, veća mogućnost da dobijete bodove za aktivnost. Par puta prezentujete, vežbate engleski, nastupate pred kolegama. ;) Tu se skupe ljudi sa svih smerova, nekako po meni bude baš fina grupa. Predavanja mogu da budu i ok, i dosadna, zavisi kod koga. Ako ništa, profesorka Rada će vas uvek nasmejati. Vežbe su zanimljive, ako vas to interesuje naravno. Slušajte Branku, ima šta da se čuje. Milanove vežbe su takođe zanimljive. Što se tiče gradiva, probajte da date preko kolokvijuma, da ne morate usmeno ništa osim trećeg dela.

MENADŽMENT LJUDSKIH RESURSA

Lagan predmet, ne bi bilo loše da idete na vežbe jer vrlo lako možete da dobijete poene koji će vam kasnije možda podići ocenu. Asistentkinja Tanja stvarno ceni bilo kakvu vrstu aktivnosti i daje pluseve svima koji se iole potrude da nešto kažu. A nije teško reći. :) Nije ni dosadno, svede se na neke normalne svakodnevne teme. Što se tiče predavanja, važi da profesor par puta u toku semestra pusti spisak, pa ako se tada nađete na predavanju kasnije će vam to značiti ocenu više. Takođe, imate i popravni kolokvijum, i seminarski, tako da stvarno nije teško položiti ispit a ni imati neku lepu ocenu. Dakle, dajte ovo preko kolokvijuma.

MENADŽMENT TEHNOLOGIJE I RAZVOJA

I ovo sam slušala na engleskom. Nama je način polaganja ispita bio malo drugačiji nego ostalim grupama. Ipak, zahteva prisustvo i prezentaciju na engleskom, tako da ako nećete oko toga da se cimate, odustanite u startu. Plus je što mislim da je mnogo lakše položiti ispit onima koji slušaju na engleskom :!!!: , a asistentkinja Sanja je pričala kako ta grupa ima i najbolje ocene. Inače, Sanja ima razumevanja i pomoći će vam ako bilo šta zatreba, uvek iskombinuje nešto ako negde zapne. Profesorka odlično priča engleski, tako da je zbog toga dobro slušati je. Samo gradivo je malo dosadno, ima dosta stvari koje su slične, ali ako probate bar malo da učite sa nekim razumevanjem, koliko možete, čisto da bi vam se stvari slegle u glavi, nije teško položiti. Predmet je više izvikan kao težak od strane ljudi koji ne polože kolokvijume pa moraju na ispit. Treba da se uči, ali uradite to na vreme i gotovi ste u junu.

UPRAVLJANJE KVALITETOM

Dosadan predmet. :smaras: Ljudima koji nisu sa UK uglavnom nejasan, neko gradivo tu kao nabacano u skriptu… Sto puta sam rekla, šteta što menadžeri imaju baš ovaj predmet vezan za UK. Zbijeno je dosta stvari o kojima se na smeru uči postepeno i od početka, pa sve izgleda isto i bespotrebno. Što se tiče vežbi, odlučite sami. Biće vam lakše da uradite prvi deo ispita ako idete na vežbe, ali stvarno nije nemoguće položiti i bez toga. Na ispitu zatvorena pitanja mogu da daju tako da, recimo, od 5 ponuđenih odgovora bude tačno 4, tako da bi trebalo da se znaju sve podele. Otvorena pitanja su bukvalno… daju ti podelu i pitaju te zašto je to tako. Zbog toga bi bilo dobro da, ako stignete, pred ispit malo pogledate slajdove sa predavanja.

FINANSIJSKI MENADŽMENT I RAČUNOVODSTVO (UK, OM, ISIT)

E ovo je nezgodno. :udri: :ne: U odnosu na menadžere gradivo jeste smanjeno, ali je zbijeno i onda bukvalno ne znaš šta ćeš pre. Dosta je nabacano, od svega što u oblasti postoji po malo… Nešto jedno, pa drugo, pa onda totalno deseto. Idite na vežbe iz računovodstva, slušajte šta Veljko priča (u stvari, čula sam da sad Andrijana drži vežbe, ne znam da li svima ili samo nekim grupama...na vežbe u svakom slučaju.) Kad napomene da na nešto obratite pažnju, obratite. Sve može da se položi po delovima ali OBAVEZNO počnite već od kolokvijuma, inače nećete stići. Praktično imate 7 delova + usmeni. Predmet je obiman najgore je ako vam ostane jedan mali deo na kraju pa vam se poništi sve. Ipak za predmete iz drugog semestra imamo samo tri roka, mislite o tome!

OSNOVE KVALITETA (UK)

Jako dobar, jako koristan predmet, po meni najvažniji na celom smeru UK. :care: Koncipiran tako da vas zainteresuje, i da shvatite tu neku suštinu. Super knjiga. Ovo sam slušala na engleskom, bilo nas je manje od 10 tako da je atmosfera na vežbama i predavanjima bila totalno drugačija, opuštenija. Mladen dobro objašnjava sve što treba kroz primere, odgovara na sva pitanja, trudi se da pomogne i stvarno uvek da izađe u susret. Svaka čast na tome. Ako budete slušali na engleskom, verovatno ćete se sa njim dogovoriti kada vam najviše odgovara da imate vežbe i predavanja. Ima delova knjige koji se polažu na kolokvijumu pa ponovo na ispitu, i to vam se u početku neće svideti, ali kasnije ćete shvatiti da je bolje što time naučite one osnove koje su vam kasnije neophodne. Projektni je vezan za inženjering procesa, a domaći takođe nije težak, prilika da skupljate poene za ocenu.

INŽENJERING PROCESA (UK)

Celog semestra se radi taj projektni, malo je cimanje što se svake druge nedelje predaje sledeći deo, ali realno gledano to je lak način da se dobije dobra ocena. Treba da izaberete firmu i samo na početku da se raspitate o nekim osnovnim podacima, posle uglavnom možete sami. Samo slušajte šta vam kažu na vežbama, stvarno nije ništa teško. Šta god vam nije jasno obavezno pitajte asistente, da ne pogrešite kod neke glupisti, oni će vam objasniti sve što vam nije jasno. Što se tiče teorije, vrlo je slična proizvodnim sistemimima, uvek slična pitanja, dakle stvarno je u pitanju predmet koji je dosta lako položiti.

OSNOVE INSUSTRIJSKOG INŽENJERSTVA (UK, OM)

Neka mini skripta, doduše smuči vam se koliko je sve isto. Ove godine profesor je dao mogućnost da se ne radi projektni, oni koji su ga radili (da ne bi gubili bodove) su dolazili na vežbe koje su često jako kratko trajale. Savet, uzmite da radite projektni, da se ne pokajete posle. ;) Pitanja na kolokvijumu odnosno ispitu su uvek ista. Ne znam šta bih još rekla, naučite tu malu skriptu i to je to.



To bi bilo to od mene. Srećno kolege, mislim da će meni ta druga ostati najlepša godina na faksu. :)

_________________
Nothing splendid has ever been achieved except by those who dared to believe that something inside of them was superior to circumstances.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24.11.2012. 17:42:42 

Pridružio se: 24.11.2012. 16:39:54
Postovi: 3
Godina: Padobranac
Smer: IS
Da li na prvoj godini biramo koji cemo smer ili od druge godine?Moze li neko da mi pojasni to? :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24.11.2012. 17:45:20 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
Do sad je bilo da pri upisu izaberes da li ces smer Menadzment i Organizacija ili Informacioni Sistemi. To nikako ne utice na prvu godinu, jer je ista za sve. Onda na upisu druge, ako si izabrala Menadzment i Organizaciju, biras da li ces da upises Menadzment, Upravljanje Kvalitetom ili Operacioni Menadzment, a ako si izabrala Informacione Sisteme, onda si na tom smeru.

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Saveti oko 2 godine
PostPoslato: 26.02.2013. 14:37:18 

Pridružio se: 25.11.2012. 13:45:56
Postovi: 27
Godina: Padobranac
Smer: IS
Postovani, ako ima neka tema, ja samo molim da mi posaljete pp da kopiram tekst u tu temu, da ne brisete posto imam par pitanja. Hvalaaa :)

Ovako, za starije kolege:

U trecem semestru, imam sledece ispite: Основи организације, Математика 2, Финансијски менаџмент и рачуноводство, Менаџмент технологије и развоја i Статистика.

Sta mi savetujete da dam preko kolokvijuma u ovom semestru? Pretpostavimo da hocu da dam 2, maksimum 3 ispita preko kol, pa vas pitam za savet, koji su to 2,3 predmeta koji bi bili dosa laksi parcijalno nego ispit :) ?

Prvenstveno vas pitam za one predmete koje bi preko kolokvijuma mogao da polozim pismeno, a na ispitu bi to morao usmeno, jer mi je lakse pismeno nego usmeno?

Hvala :yo:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 166 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group