Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 25.04.2012. 11:43:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.09.2004. 10:00:09
Postovi: 5817
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ma ne podržavam ni ja, nego mi je prosto simpatično do koje mere ih je *j*** :)

_________________
"Smej se i svet će se smejati s tobom, plači - plakaćeš sam"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.04.2012. 13:02:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2003. 10:40:59
Postovi: 782
Lokacija: Na lepom plavom Dunavu
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ok, mislim da možemo da se složimo da kod izrade seminarskih i diplomskih od strane nekog trećeg lica nema baš mnogo nelegalnog koliko nemoralnog. Naročito diplomskog rada (ili nekog drugog završnog) jer bi to baš trebalo da nosi lični pečat kandidata.

Međutim, i dalje sam mišljenja da bi trebalo da se razviju bolji mehanizmi provere radova, pogotovo što je besmisleno radove predavati u papirnoj formi kada je već moguće elektronski; mogućnosti za proveru plagiranja i uvida studenta u ono što prezentuje u radu su odavno tu, a u međuvremenu su značajno uznapredovala. Sa druge strane postoje i dobri načini da se studenti podstaknu da sami rade, tako da postoji mogućnost da na ovaj problem prevazilazi iz dva aspekta.

Kada su neki manje značajni seminarski radovi, tj. delovi delova ispita u pitanju nemam ništa protiv, a ima i onih kojima je pomoć zaista neophodna. Na neki način, meni je to u istoj ravni sa davanjem časova, barem kada se radi o "prodavanju" sopstvenih sposobnosti i znanja, jer isto ovako može se reći da je jedan (dobri) student bio redovan na nastavi i ispunjavao obaveze i zadatke "na fer", a drugi (loš) student jer je "na kvarno" za kraće vreme i sa manje cimanja uslovljenog rasporedom na faksu postigao isti (ili bolji) rezultat. Ovo je banalan i krajnje apstraktan slučaj i najverovatnije se mnogi neće složiti sa tim poređenjem, ali mislim da dobar kao primer za ovu priču upravo iz tog ugla prodavanja znanja.

Što se tiče ovog satelitskog genija, ako se ispostavi da je stvarno falsifikator onda bi mu trebalo cepiti što veću kaznu jer:
1. načinio je prevaru i to u svakom pogledu opisanom u definicijama sa prethodne strane; prevaru prema fakultetu/univerzitetu, fondu, drugim kandidatima;
2. naneo je štetu reputaciji kako BU tako i ostalim univerzitetima iz zemlje;
3. bio je toliko glup da se medijski eksponira i time skrene pažnju na sebe.
Takođe trebalo bi kaznama odalamiti i sve one koji nisu sprečili da do tako nečega dođe. Realno, u eventualnoj krivici momak bi mogao da ima i zasluga jer je pokazao svekoliku slabost sistema i dovodi u sumnju svaki dokument o diplomiranju; ko zna koliko ima ovakvih slučajeva samo što su držali low profile. Ako ništa drugo, ovo je prilika za univerzitete da podignu nivo u procesima verifikacije dokumenata koje izdaju, ali NIKAKO na štetu studenata. Ne bi smelo da se svede na novu gomilu koraka (i plaćanja) koje treba izvršiti da bi se došlo do diplome.
Sa druge strane, može biti da je neko bio dovoljno zavidan pa da je pokrenuo ovakvu priču samo da naškodi talentovanom pojedincu. Biće zanimljivo videti epilog te priče...

_________________
Nauka zna za mnoštvo stvari koje postaju očigledne kada se objasne.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.04.2012. 13:36:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.09.2004. 10:00:09
Postovi: 5817
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ne znam samo kako možemo da valorizujemo nemoralno i nelegalno, pa da izvagamo šta je gore?

Sad si pomešao dve stvari: plagijat i originalan rad kao odgovor na temu, a koji je napisan od strane trećeg lica. Plagijati se mogu proveriti i postoje sofisticirane metode koje je čak i Beogradski Univerzitet počeo da koristi od skoro. Predaja završnog rada u elektronskoj formi je takođe već neko vreme u praksi.

Slično mom prvom pitanju, teško se može napraviti neka razlika u varanju "na sitno" i "na malo krupnije". Bilo da se ispišaš u kofu vode ili u bazen - svejedno, voda nije za piće. Za prodavanje znanja si u pravu, tu nema ništa loše, jer svi dobijaju. Tutorski rad i posvećivanje više vremena u radu sa studentima bi bili jedini način da se prati razvoj jednog projektnog zadatka i da se stekne utisak na osnovu koje se pouzdanije može oceniti da je student samostalno uradio rad. Kad već ne mogu da dobiju takav tretman od nastavnog osoblja, onda se obraćaju eksternim "partnerima". Moje je pitanje: kako bismo posmatrali moralnost/opravdanost ukoliko bi neko drugi radio besplatno tutorstvo/podučavanje/pisanje rada? Kako bismo se onda postavili?

Što se tiče satelitskog genija: vreme će pokazati, ali sam uveren da Fizički fakultet neće uspeti da učini tako puno koliko se sad busaju. Ne znam ni zbog čega to rade. Najveći debili u celoj priči su ispali svi ti koji su primali papire kroz aplikacije/zahteve i sl. a da pritom nikome nije palo na pamet da proveri te papire. Sramota je njihova, a ne našeg univerziteta. Ima ovde i podosta senzacionalizma, tako da vredi pustiti da istraga ide svojim tokom.

_________________
"Smej se i svet će se smejati s tobom, plači - plakaćeš sam"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.04.2012. 14:09:32 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2003. 10:40:59
Postovi: 782
Lokacija: Na lepom plavom Dunavu
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
Ne znam samo kako možemo da valorizujemo nemoralno i nelegalno, pa da izvagamo šta je gore?

Pa i ne možemo, ali neka se prvim (bar u ovom kontekstu) bave fakulteti - nek se više angažuju, a drugim država/zakon - takođe nek se više angažuju. Ako ima elemenata za obe strane - nek budu obe uključene. Pametnije od toga ne mogu ništa da smislim.

Citiraj:
Sad si pomešao dve stvari: plagijat i originalan rad kao odgovor na temu, a koji je napisan od strane trećeg lica.

Nisam ako imamo u vidu najmanji zajednički od oba - ne radi ih kandidat koji bi trebalo ih preda i predstavi kao nešto svoje. Razlika je što kod plagijata, barem u moralnom smislu, biva oštećen i prvi autor. Možda bi trebalo da se koristimo nekim drugim terminom - recimo podvala, umesto prevare; ova druga ima pravnu konotaciju. Dakle u oba slučaja je podvala, u jednom neko prodaje (ili kako bi neki rekli prostituiše) svoje znanje, a u drugom tuđe.

Citiraj:
Moje je pitanje: kako bismo posmatrali moralnost/opravdanost ukoliko bi neko drugi radio besplatno tutorstvo/podučavanje/pisanje rada? Kako bismo se onda postavili?

Ako ima za cilj širenje znanja i omogućavanje sticanja znanja, onda je to za svaku pohvalu. Kad bi ljudi više bili volonterski nastrojeni svima bi nam bilo bolje. Nažalost većina nas je previše opterećena sopstvenim/tekućim/nametnutim problemima da bi smo se tako nečemu posvetili.
Ako ima za cilj da se drugome uvali posao, tj. izrabljivanje nekog sposobnijeg onda bi jedino opravdanje bilo ako ta iskorišćena strana nalazi nekakvu satisfakciju u tome (zlobnici bi rekli - mazohista).

Citiraj:
ali sam uveren da Fizički fakultet neće uspeti da učini tako puno koliko se sad busaju.

Meni se čini da se oni toliko i ne busaju, koliko se izjave pompezno prenose. Jednostavno i mediji se peru jer su pisali hvalospeve o liku, a uz to je i dobio podršku političara i koga već... Sve kad se smuti dobija se velika ujdurma kao naručena za senzacionalizam. A sâm fakultet, rekao bih, samo postupa po proceduri - na osnovu sumnje o nepravilnosti podnosi prijavu nadležnima i korake koje će sprovesti u zavisnosti kako se reši slučaj; ovde dosta prostora da se priča sroči samo da bude što upečatljivija (videh da neki uprotrebljavaju fraze tipa "priča dobija holivudski obrt", "ovo je dečija igra" itd).

Citiraj:
Najveći debili u celoj priči su ispali svi ti koji su primali papire kroz aplikacije/zahteve i sl. a da pritom nikome nije palo na pamet da proveri te papire. Sramota je njihova, a ne našeg univerziteta.

Njih sam zaboravio. Nažalost, sramota pada i na univerzitet kao i na sve obrazovne institucije odavde, bar u smislu da će sada, bez obzira da li je ovaj kriv ili ne, biti drugačije gledani naši akademski građani (niko nije imun na generalizaciju) i verovatno će prolaziti kroz strožiju kontrolu nego što je to do sada bio slučaj.

_________________
Nauka zna za mnoštvo stvari koje postaju očigledne kada se objasne.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.04.2012. 14:48:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.09.2004. 10:00:09
Postovi: 5817
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: ME
marx.alter je napisao:
Citiraj:
Ne znam samo kako možemo da valorizujemo nemoralno i nelegalno, pa da izvagamo šta je gore?

Pa i ne možemo, ali neka se prvim (bar u ovom kontekstu) bave fakulteti - nek se više angažuju, a drugim država/zakon - takođe nek se više angažuju. Ako ima elemenata za obe strane - nek budu obe uključene. Pametnije od toga ne mogu ništa da smislim.


Da, tačno, oni trebaju. Ali kakve veze to ima sa valorizacijom koju si dao?

marx.alter je napisao:
Citiraj:
Sad si pomešao dve stvari: plagijat i originalan rad kao odgovor na temu, a koji je napisan od strane trećeg lica.

Nisam ako imamo u vidu najmanji zajednički od oba - ne radi ih kandidat koji bi trebalo ih preda i predstavi kao nešto svoje. Razlika je što kod plagijata, barem u moralnom smislu, biva oštećen i prvi autor. Možda bi trebalo da se koristimo nekim drugim terminom - recimo podvala, umesto prevare; ova druga ima pravnu konotaciju. Dakle u oba slučaja je podvala, u jednom neko prodaje (ili kako bi neki rekli prostituiše) svoje znanje, a u drugom tuđe.


Ovde si pričao o mehanizmima kontrole.. jedno delo može da se iskontroliše, drugo mnogo teže. Meni je apsolutno jasno koja je strana oštećena (nastavno osoblje i "sirotinja raja"), a drago mi je da je i tebi :)

marx.alter je napisao:
Citiraj:
Moje je pitanje: kako bismo posmatrali moralnost/opravdanost ukoliko bi neko drugi radio besplatno tutorstvo/podučavanje/pisanje rada? Kako bismo se onda postavili?

Ako ima za cilj širenje znanja i omogućavanje sticanja znanja, onda je to za svaku pohvalu. Kad bi ljudi više bili volonterski nastrojeni svima bi nam bilo bolje. Nažalost većina nas je previše opterećena sopstvenim/tekućim/nametnutim problemima da bi smo se tako nečemu posvetili.
Ako ima za cilj da se drugome uvali posao, tj. izrabljivanje nekog sposobnijeg onda bi jedino opravdanje bilo ako ta iskorišćena strana nalazi nekakvu satisfakciju u tome (zlobnici bi rekli - mazohista).


Bez obzira na cilj, i dalje možemo da budemo veliki moralisti i da kažemo da ima oštećenih/povređenih na kraju priče (mazohistu ne treba ni računati).

marx.alter je napisao:
Citiraj:
ali sam uveren da Fizički fakultet neće uspeti da učini tako puno koliko se sad busaju.

Meni se čini da se oni toliko i ne busaju, koliko se izjave pompezno prenose. Jednostavno i mediji se peru jer su pisali hvalospeve o liku, a uz to je i dobio podršku političara i koga već... Sve kad se smuti dobija se velika ujdurma kao naručena za senzacionalizam. A sâm fakultet, rekao bih, samo postupa po proceduri - na osnovu sumnje o nepravilnosti podnosi prijavu nadležnima i korake koje će sprovesti u zavisnosti kako se reši slučaj; ovde dosta prostora da se priča sroči samo da bude što upečatljivija (videh da neki uprotrebljavaju fraze tipa "priča dobija holivudski obrt", "ovo je dečija igra" itd).


Ono što sam pročitao je malo oštrije reagovanje :) Ima tu interesa Fizički fakultet, jer im ovo dođe kao reklama za DŽ, a uzevši u obzir koliko su nebitni (tržišno gledano), ovo im dođe kao donacija sa neba :)

marx.alter je napisao:
Citiraj:
Najveći debili u celoj priči su ispali svi ti koji su primali papire kroz aplikacije/zahteve i sl. a da pritom nikome nije palo na pamet da proveri te papire. Sramota je njihova, a ne našeg univerziteta.

Njih sam zaboravio. Nažalost, sramota pada i na univerzitet kao i na sve obrazovne institucije odavde, bar u smislu da će sada, bez obzira da li je ovaj kriv ili ne, biti drugačije gledani naši akademski građani (niko nije imun na generalizaciju) i verovatno će prolaziti kroz strožiju kontrolu nego što je to do sada bio slučaj.


I treba da gledaju drugačije. Svaki papir koji predam hoću da bude proveren 5 puta. Time skidam svaku odgovornost sa sebe i ne želim da moja reputacija bude dovedena u pitanje zbog eventualne greške koja je mogla da nastane prilikom kreiranja dokumenta. Ako skupim 100 papira i znam da će svi da budu pogledani i provereni i šta ne sve - nemam nikakav problem. Problem mogu da imam jedino ukoliko vidim da ih tutnu u četvrtasti ili okrugli registrator (Recycle bin). Šta je lepše od zdrave birokratije? Uostalom, da je neko tamo radio svoj posao i proveravao papir koji dobije, makar telefonom, ne bi bilo priče o sramoti za univerzitet, već bi samo oduvali mentola u tri lepe. :)

_________________
"Smej se i svet će se smejati s tobom, plači - plakaćeš sam"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.05.2012. 15:30:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
a niko nije pomenuo to sto su vecina seminarskih, da ne spominjem profesorskih knjiga copy-paste stranih autora?!

konkretno znam neke knjige nasih cenjenih profesora ciju sam englesku verziju nasla, i to ne stranu-dve, nego po 50vezanih strana! jedina razlika je sto su oni 100 st na engleskom sabili u svojih 30, izbacili sav opis i logiku, i ostavili ogoljenu "srz" tako da niko ne razume sta je genije hteo da kaze, a onda se to tako ogoljeno uci "sa razumevanjem". to je problem a), a problem b) je sto studenti, cak i kad samostalno pisu rad (ne projekat) vecinu kopiraju iz jednog-deset radova, uz manje ili vece izmene. sto ni ne cudi, jer kako bi iko od nas mogao iz svoje glave da napise 20-100 strana bilo cega na temu, kad smo kroz skolovanje terani da ucimo tudje pisano slovo, umesto da razvijamo svoje. i ne pricam o navodima i kracim citatima, nego o prepricavanju (prepisivanju) tudjeg rada.

i to sto don prica da proveravaju, da, na srpskom, al aj ti proveri da li je neko uzeo pa preveo nesto iz strane literature (pogotovo strucna koja se ne moze naci na netu). i sad sam ja veca postenjacina ako prevedem 15 strana sa engleskog, od ne znam kojih gore pomenutih? da zakljucim, ponasamo se u skladu sa okvirima koji su nam dati. nije to opravdanje, al jeste objasnjenje.

a ovo pisanje seminarskih za pare - pa narucivanje rada nije nista drugo nego nesto sto ce se kasnije zvati - deligiranje posla :D to kako ce buduci vlasnik seminarskog tretirati napisano, da li ce nauciti, baciti u kantu, predati ko svoje, je skroz na njemu. ali on je to platio (autsorsovao ako smem da dodam :D ) i to je sad njegovo (kao kad kupis knjigu, jelte), ovaj sto je radio je unovcio svoje znanje. ne vidim tu neki greh s pravne tacke. s moralne, mislim da imamo i vecih problema od tog. bottom line - ja sam na strani studenta koji na taj nacin zaradjuju pare, a ove budale sto ih narucuju - pa budala je budala, sa svojim ili tudjim radom.

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.05.2012. 14:08:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.07.2007. 18:48:06
Postovi: 1211
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
exult je napisao:
a niko nije pomenuo to sto su vecina seminarskih, da ne spominjem profesorskih knjiga copy-paste stranih autora?!


To je sasvim legalno ukoliko u referencama navedu odakle su copy-paste.

_________________
ITEH/EPOS/IMAR casovi | domaci | seminarski | diplomski | master
--
o66/oo-32-82 choopachoops@gmail.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group