Započni novu temu Odgovori na temu  [ 223 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 27.10.2009. 15:21:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.07.2008. 01:29:51
Postovi: 3369
Lokacija: the suburbs
Godina: IV
Smer: ME
Slazem se sa Majom da treba paziti s kim pricas.

Ekonomiju obavezno preko kolokvijuma, bez razmisljanja.

_________________
last.fm
twitter
tumblr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.10.2009. 15:24:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31.10.2008. 11:42:17
Postovi: 302
Godina: IV
Smer: ME
E, ovako zanima me koliko je pametno ostaviti matu 1 za januar, tj. za pismeni?

_________________
cute but psycho. things even out.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.10.2009. 18:13:03 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.10.2008. 12:29:23
Postovi: 535
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne ostavljaj matu 1 za pismeni nikako. Bice ti lakse da spremis kolokvijume nego to, obicno su i normalniji zadaci na kol....


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.10.2009. 18:48:35 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.07.2008. 01:29:51
Postovi: 3369
Lokacija: the suburbs
Godina: IV
Smer: ME
Zadaci na pismenom uopste nisu teski. Mozda malo opsirniji nego sto su na kolokvijumu, ali zato manji broj tipova dolazi u obzir. Tj. 100% se zna da dolazi ispitivanje f-je, analiticka i sistem.

_________________
last.fm
twitter
tumblr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.10.2009. 18:58:42 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.10.2008. 17:04:01
Postovi: 3108
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ali opet je dosta lakse kada se polozi pismeni preko kolokvijuma jer onda za januarski i februarski rok ostaje samo usmeni i onda mogu opustenije da se posvete spremanju toga.
Zadaci na kolokvijumima iz mate1 nisu bili mnogo teski i nije bilo potrebe da se tu nesto mnooogo vezba . Meni je bilo dovoljno da provezbam samo one zadatke sa vezbi...

U svakom slucaju pokusajte da polozite pismeni preko kolokvijuma, nista vas ne kosta da izadjete pa sta bude. :)
I ja sam se prosle godine dvoumila da li da uopste izadjem... Srecom, izasla sam. :cool:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.10.2009. 19:18:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.10.2007. 16:55:15
Postovi: 4003
Lokacija: Vidzilend
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kolokvijumi su iz raja izasli! Izlazite na sve kolokvijume, mate i ekonomiju obavezno dajte preko njih!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.11.2009. 19:42:00 

Pridružio se: 05.11.2009. 18:36:29
Postovi: 33
Godina: III
Smer: UK
I semestar


Engleski jezik 1

Moze da se da preko velikog testa koji je krajem oktobra ili pocetkom novembra...Test se sastoji od pitanja zatvorenog tipa, znaci na zaokruzivanje...i ko iole zna barem malo engleskog polozice ovaj predmet bez po muke...Sto se tice bodova sa predavanja i vezbi...ma koji ce vam djavo, dajte to u predroku i dovidjenja... :yo:

OIKT

Polaze se iz dva dela...prvi deo radite na kompovima i to pred prvi kolokvijum radite windows, word i powerpoint, a pred drugi excel i dreamweaver (program sa kojim se mnodi nisu susretali, mada ima onih kojima je ovaj program poznat :) )...Kolokvijumi se sastoje od deset pitanja, za prvi deo se uci prvih 7 glava, za drugi ostatak...Uslov da izadjete na kolokvijum je polozen prakticni deo, znaci word i ostala cudesa...Ucite samo pitanja i odgovore iz knjizice koja nije velika, a obicno jedno pitanje od tih 10 bude neko koje je profesor diktirao na predavanjima, a vi naravno niste bili...Medjutim, boli vas uvo, jer cete skinuti sa foruma ili uzeti svesku od drugarice. :cool:
Predavanja su dosadna i smaraju, na vezbe obavezno...tamo ce vam jos reci na sta da obratite paznju kad budete radili prakticni deo... :)

Sociologija

Veoma malo ljudi izabere socios, jer ovi sa psihologije obrlate sve i kazu im da mogu da koriste knjigu na kolokvijumu, a onda dodje kolokvijum i oni im zavuku pitanja, da ni autori knjige ne znaju da li to postoji u knjizi...Sociologija smara mnogo, ali se polaze uz veoma, veoma malo vremena i rada...Kolokvijumi su smesni...mozete i da prepisete...ili procitate jednom knjizicu ili skriptu...A onda odradite seminarski kod onog asistenta koji je bas opusten i gotivan lik i onda vam jedino preostaje da izadjete na usmeni koji ucite iz skripte. Ako ste dali oba kolokvijuma i seminarski, od 80-ak ispitnih pitanja ucicete samo 50. Predavanja smaraju, na vezbama se upisuje, tako da na vezbe idite. Sve u svemu, laganica. :cool:

Ekonomija

Znaci, svi se zale i kukaju na ovaj predmet kao da je najvece zlo na svetu. I verujte mi, i hocete ako ga ne date preko kolokvijuma. Mozda ste culi ovo hiljadu puta pre, ali ucite samo ekonomiju... :P ...Nema skripta za ovaj predmet, radite po knjizi koja je veoma lepo napisana. Jedan je od tezih ispita na prvoj godini, mozda i najtezi...ali nista nije tesko kad se mora. Predavanja nisam posecivao, na vezbama sam bio 2-3 puta i dao sam ga preko kolokvijuma, ali uz minimalnu ocenu (6 :lol: ). Imate po 15 pitanja na kolokvijumu, u koje spadaju zaokruzivanje, otvorena pitanja i crtanje grafika. Na zalost, ima negativnih poena. Svaki tacan odgovor nosi 3 boda. Jedan kolokvijum nosi 45 bodova, a za prolaz treba 25...barem ja mislim, zaboravio sam. Znaci, knjigu u sake i zagrejte stolicu... ;)

Mata 1

Uz ekonomiju, jedan od tezih predmeta u I semestru. Ja sam uspeo da ga se ratosiljam u septembru, srecom. :D
Pismeni i nije toliko tezak ukoliko odlazite na vezbe i pratite zadatke koje imaju da se skinu sa sajta mate. Usmeni je malo zahtevniji sto se tice vremena za spremanje, pogotovo drugi deo koji ima vise dokaza, nego prvi. Medjutim, mata 1 nije teska koliko mata II. Samo nemojte da vam se desi da npr. I kolokvijum dobro oradite i imate 70 od 100 poena, a na drugom 2 od 100...govorim iz iskustva... :lol:
Prvi deo sam odgovarao kod Milice i dobio 7, iako sam ga vise ucio nego II koji sam zavrsio kod Vere iako sam kod Verke dobio vecu ocenu. :)

Menadzment

Auh, po meni najgori predmet u I semestru. Knjiga je uzasna, a skripta nije dovoljna. Medjutim, ako se potrudite, dokopajte se "prosirene" skripte koja umesto 18 strana ima 30 i bukvalno sve sto moze da vas zatekne na ispitu. Zasto ljudi jedva polazu ovaj predmet? Pa zbog prokletih, negativnih bodova. Cuvajte se, pazite sta zaokruzujete, citajte dobro pitanja. Ispit se uglavnom sastoji od 20 zatvorenih pitanja i 4 otvorena, na kojima ne mozete dobiti negativne bodove. Zatvorena pitanja nose 4 boda (ako tacno zaokruzite 1 ili vise resenja), otvorena 5. Predavanja i vezbe nikad nisam posetio, za seminarski nisam ni znao da postoji. Nije nicudo sto sam se najvise sa ovim predmetom patio i dao ga tek u junu. :P

To vam je sto vam je za prvi semestar...
Evo jos nekih sitnica...

Engleski 1 potrebno vreme za spremanje...za one koji znaju barem ono osnovno sat vremena...za ostale dan (znate vec, dok spreme puskice) :)
OIKT Za prakticni deo samo idite na vezbe, za kolokvijume odvojite 2-3 dana da vrhunski naucite tih 20 strana iz knjige.
Sociologija Za kolokvijum samo dok iscitate jednom knjigu il' skriptu, za usmeni uzmite 5-7 dana da sve lepo naucite...
Ekonomija Ne znam za ostale, ali ja sam 7 dana pred prvi kolokvijum ucio ekonomiju i prilicno dobro prosao...30 bodova, a pred drugi sam ucio 3-4 dana, jer je bio 8. januara...i izvukao 21 bod. :aaa:
Mata 1 Zadatke mozete da spremite za 2-3 dana ako ste redovno pratili vezbe...za usmeni uzmite po nedelju dana za svaki deo...
Menadzment Za ovo stvarno ne znam sta da vam kazem, nisam ga dao preko kolokvijuma, spremao sam ga za ispit i ucio svaki dan po jednu od 14 glava...ceo mart... :)

II semestar


Engleski jezik 2

Za one koji su polozili engleski 1, ni ovo im nece biti problem. Predavanja su smor, nista posebno, mozete otici na koje cisto da vidite sta se radi, a vezbe su bile obavezne, jer se upisivalo, a i rade se tekstovi koji ce doci na ispitu, tj. date jedan kolokvijum (gramatika je u pitanju), a na ispitu prevodite 10 recenica u kojima se javlja dosta poslovnih termina...Sve u svemu, nije tezak za one koji znaju barem malo... ;)

Matematika 2

Po meni, daleko teza od mate 1, jer ja integrale nikad u zivotu nisam video, posto ih u srednjoj nisam radio...Kolokvijumi nimalo nisu laki, dok su pismeni (naravno ako ne das kolokvijume) veoma slicni kroz rokove i nisu teski kada se odvoji 7 dana rada bez nekog preteranog cimanja, na kojima se javljaju cetiri tipa zadataka (I Tejlor ili Makloren, II Lagranzova f-ja, III neki obicni integral da se izracuna i IV dvojni integral...koji nikad nisam spremao, a spremajte trebace vam kasnije za verovatnocu...). Usmeni nije lak, ima dosta pitanja, a jos da pogodite pa da odete kod nekog profe kod koga nije tesko poloziti je prava sreca. Po mnogima najtezi ispit u II semestru.

Osnovi organizacije

Predmet koji lici na mesavinu menadzmenta, sociologije, psihologije i malo ekonomije. Asistenti koji ce vam drzati vezbe su mnogo dobri i vezbe ce vam se dopasti, jer cete prelaziti najbitnije stvari i raditi neke primere u vezi sa predjenim gradivom. Posle mate 2, jedan od tezih ispita u II semestru, ali kad se sve uzme u obzir (tj. ako date 2 kolokvijuma), nije tezak toliko. E, kada date II kolokvijuma (za I ucite 100 strana istorije, za II 150 strana teorije sa nekim zadacicima sto cete raditi na vezbama) ostaje vam usmeni od 150 strana koje nisu bas toliko lake. Na predavanja sam slabo isao, a i ne zalim, nista znacajno na njima, mada mozete da odete cisto da vidite ko je profa... :P
Ali ako vam ostanu sva III dela za polaganje (kada padnete kolokvijume koji se rade pismeno, onda ih na ispitu odgovarate usmeno, sto dodatno komplikuje stvari) tada ce biti malo tesko spremiti celu knjigu za ispit, ali sve se moze kad se hoce... :fokus:

Proizvodni sistemi

Ne toliko tezak predmet za polaganje. Sastoji se iz 2 dela, pismenog i usmenog. Pismeni obuhvata zadatke koje cete prelaziti na vezbama, koji nisu teski, tako da moja preporuka - idite na vezbe. Na predavanjima prelazite bukvalno sve sto ima u knjizi, a slajdove ce profesor okaciti na adresu predmeta odakle ih mozete skinuti i odatle mozete uciti za usmeni koji ce se raditi u vidu 2 pismena kolokvijuma u toku semestra. A imate i odlicnu skriptu na puskicama. :aaa:
Ali ako budete isli na predavanja, mozete dobiti projektni zadatak koji ce vam u zavisnosti od vaseg truda i rada doneti vecu ocenu (1,1 i po ili 2) ili cak osloboditi celog gradiva, pa necete morati ni pismeni ni usmeni da radite. Projektni nije tezak. Sastoji se u tome da treba da belezite potrebne indikatore u tabelu koju imate na sajtu predmeta vezane za GSP kao sto su: vreme polaske,vreme dolaska, ispravnost automata za ponistavanje karata, cistoca, guzva/ima mesta za sedenje/prazno itd...Radi se u grupi 3-5 tako da nije nista tesko, a i usput vam je kada idete do faxa. :cool:
Radite projektni, ako ne ceo barem da dobijete ocenu vise...

Uvod u informacione sisteme

Po meni, najgori i najtezi predmet u II semstru. Na predavanja nisam isao, odmah da vam kazem, ima sve na slajdovima, posto knjiga iz ovog predmeta ne postoji ili je bar nije bilo prosle godine. Vezbe...e, pazi sad...Podele vasu grupu u 3 i svako slusa kod nekoga od sledecih asistenata Ognjena, Vuka ili Nine...Na vezbama cete raditi sve ono sto vam je potrebno za testove i za seminarski. Testovi su u vidu malih kontrolnih zadataka koji se sastoje od 4 teorijska i 2 primera (uostalom videcete i sami). Ima 2 testa...jedan posle SSA i recnika podataka, II posle PMOV-a i ostalih stvarcica sto cete raditi na vezbama...Nije tesko, to je najlaksi deo, ali vi morate da polozite oba testa da biste mogli da izadjete da branite seminarski. Seminarski...za seminarski se spremate ceo semestar radeci deo po deo za neku instituciju, firmu, manje preduzece, bilo sta (salon automobila, banku...). Radi se u grupi 3-4. Potrebno je na svakim narednim vezbama donositi to sto ste uradili da vide da li vam je dobro i preprave vam ako nije, pa radite ponovo to sto su vam prepravili i plus ono sto ste radili na tim vezbama i tako non-stop do kraja semestra. Nije lak, ali bolje je raditi redovnije i manje se cimati, nego raditi sedam dana pred termin za branjenje seminarskog (kao ja :udri: ) pa nikako uraditi. Onda dolazite na termin i pitaju vas svasta sto ima veze sa projektnim sto ste radili, tako da morate i da razumete to sto ste uradili. Ako odbranite seminarski, konacno mozete na usmeni, koji se radi pismeno. Tzv. usmeni ima 10 pitanja otvorenog tipa, a to ucite sa slajdova. Ima 55 strana ciste nebuloze na tim slajdovima i mozete polagati u predroku ako testove i seminarski date u rokovima i mnogo je lakse. Dolaze vam pitanja kao ona sa puskica (kojih ima 94 ili tako nesto), a ako ne, nek' vam je Bog u pomoci. Sve u svemu, ozbilno prionite na posao kad je ovaj predmet u pitanju.

To vam je ceo II semestar koji, videcete, nije laksi od I iako ima manje predmeta. :D

Engleski 2 se moze spremiti za isto onoliko za koliko ste spremili engleski 1... :)
Mata 2...hmmm, zavisi...Nekome ce trebati 10 dana za pismeni i 15 za usmeni, nekome manje, a nekome mesec za sve...
Osnove organizacije Za kolokvijume vam ne treba mnogo...Za prvi nedelju dana, bez cimanja ikakvog i sat (ma sta sat...manje :yo: ) vremena rada...za drugi isto toliko manje-vise, a za usmeni malo vise, par dana, mozda 10-15, sami procenite...Kome je ostala cela knjiga mesec i vise...
Proizvodni sitemi...Zadatke radite na vezbama i pred pismeni ih samo pogledate, zapamtite to malo formula sto ima i laganica...a usmeni preko kolokvijuma...2 dana za I, isto toliko za drugi... :lol:
UIS Za testove vam treba dan pred test (ali pratite na vezbama i pisite sto asistent diktira), seminarski radite redovno, a za usmeni...pa Boga mi, jedno 15 dana optimalno...ako ne i vise...

Toliko za I godinu... :cupavi:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.11.2009. 12:01:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.11.2008. 13:20:07
Postovi: 76
Lokacija: La Citta Eterna
Godina: Dipl.
Smer: ME
kao sto rece kobass kolokvijumi su iz raja izasli! moje iskustvo sa njima je vrlooooooooo pozitivno,kad se zavrsio januarski rok imala sam osecaj kao da nista nisam ni ucila(dobro ajde,skoro nista :P ) :aaa:
tako da narode,ucite na vreme,bicete mnogo opusteniji i imacete vise vremena za sebe
:cool:
a matematiku preko kolokvijuma OBAVEZNO, olaksacete sebi zivot ;)

_________________
The spice extends life,
the spice expands consciousness
The spice is vital to space travel
Travel without moving


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.04.2010. 23:01:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.07.2008. 23:50:04
Postovi: 4993
Lokacija: И ја бих био так'и ,да сам рођен на Јамајки..
Godina: Dipl.
Smer: UK
e ovako,ajd i ja da napisem nesto,sad kad imam vremena(strasno,kad nemam nikakve kolokvijume,ostajem po difoltu na forumu,i kucam savete,haosevi razni).znaci,ono :D ,nije pretesko,ali jbg,mora malo da se zapne,samo ucite redovno,i necete imati frke.Necu vam reci koliko vremena treba za koji predmet,posto to zavisi od osobe do osobe;sebe sami najbolje poznajete,tako da shodno tome se mozete organizovati.

PRVI SEMESTAR


ENGLESKI 1
Celog ispita ste u mogucnosti da se oslobodite preko jednog kolokvijuma,koji se odrzava na pola novembra;imate 70% gramatike i 30% tekstova iz knjige.ako ne polozite kolokvijum,ili niste zadovoljni ocenom,ne morate da upisete,afkors,ali onda na ispitu imate mnogo vise gradiva iz knjige.ako se secate iz skole,treba bukvalno samo 2-3 sata da ponovite gramatiku,i kasnije vam ostaje samo da prelistate lekcije.dolasci mislim da nisu obavezni,ali bi vam cisto dobro doslo da se podsetite nekih gramatickih stvari.

OIKT
ispit se sastoji iz prakticnog i teorijskog dela.na prakticnom delu radite word,powerpoint,windows,excel i eventualno dreamweawer(mi smo generacija koja nije imala ovaj poslednji,zbog svinjskog gripa),i to radite na vezbama,dok se na predavanjima prati teorija,o istoriji racunara pa sve do jave i html(kobajage).ispit nije tezak stvarno,cak stavise,tezi je prakticni deo,jer daju veoma konfuzne tekstove zadataka,a imate malo vremena.na vezbe preporucujem da idete stalno,dok predavanja izbegavajte u sirokom luku.e sad,za ucenje,nije kao pre,jer smo mi prva generacija koja je dobila knjigu (da bi uzeli sto vise para,jelte).imate i zbirku i knjigu,koje su veoma ,veoma slicne,mozda se razlikuju u 4-5 strana,uvrh glave.predmet se uci napamet,jedino ima 3-4 tipa zadataka,od kojih se 2 uce,sasvim cudno,napamet.

SOCIOLOGIJA

prvo sta treba da odlucite kad upisete faks,to je da se odlucite da li cete psihologiju ili sociologiju.ja sam uzeo sociologiju,jer je to predmet koji mozete da delom pricate iz glave,dok psidza,uh,znate i sami kakva je smaracina..dosta ljudi se nalozilo na psihologiju jer se prvi kolokvijum radi SA KNJIGOM,ali ,nije to tako naivno,zavlace najvece sitnice,a i daju neke primere,pa vi treba da pogodite sta je to.Elem,sociologija se polaze na sledeci nacin:polazete 2 kolokvijuma (koja su stvarno laka,a postoji i popravni;postoje 2 grupe samo,i ako ste radili prvu i pali,na popravnom dobijate drugu(mada desavalo se da ljudi dobijaju i istu grupu)) i branite seminarski rad (koji je isto boza ,zavrsava se za 3 sata max).ako sve to odradite,za ispit ucite skraceni spisak pitanja,oko 60 komada,i izvlacite 2 pitanja.u suprotnom slucaju,ucite oko 90 pitanja,i izvlacite 3.E sad,sam ispit.Nemojte previse okolisati,nego pricajte podatke iz knjige,posto profa sam ispituje 300 ljudi,zamislite da ste na njegovom mestu,i da slusate gluposti po ceo dan."bombardujte" ga informacijama iz knjige,ja sam se pogubio na ispitu,odgovarao sam 2 pitanja max 3 minuta,i dobio 9,posto sam mu govorio samo stvari iz knjige

EKONOMIJA
Kao sto ste mogli da procitate do sad,jedan od najtezih predmeta na prvoj godini,po mnogima i najtezi.I jeste tako,ali sa obaveznim konstantnim ucenjem,prolaz je zagarantovan.Na predavanja ne morate ici,jer profesorka samo cita slajdove,dok su vezbe veoma korisne,jer asistenkinja sandra veoma lepo objasnjava stvari,a i radite neka pitanja koja mogu doci na kolokvijumima.Potrudite se da ovaj ispit date preko kolokvijuma,jeste da cete mozda izvuci vecu ocenu na usmenom,na osnovu pricice,ali ako iskoristite kolokvijume,sacuvacete sebi mnogo vremena,a sto je najvaznije zivaca.knjiga je extra napisana,tako da stvarno preporucujem da ne koristite neke skripte ako nadjete.

MENADZMENT
predmet koji ce vas uvesti u osnove menadzmenta,a i predmeta koji vas ocekuju na nasem fakultetu.70 % gradiva cine podele,tako da cete se ovim predmetom izdresirati da ih pamtite,a verujte,to ce vam trebati u buducnosti.na predavanja ne morate dolaziti,posto mali broj stvari sa njih dolazi na kolokvijum/ispit,ali su profesori ok,i pricaju vam price iz prakse,sto je mozda cak i bolje,da cujete neke primere kako se radi u stbiji,a i u svetu.vezbe,mozda malo korisnije nego predavanja,+ sto mozete dobiti i neke plusice,tako da preporucujem da idete i na to.imate i opciju da branite neki seminarski,sto je realno boza,a dobija se konacna ocena vise.

MATEMATIKA 1

Uz ekonomiju,najtezi predmet prvog semestra.Predavanja-totalno neobavezna,jedino trebate da idete zbog upisivanja.Ako budete kod profesora koji ne prozivaju prisutne,mozete da kazete nekom da vas upise.Vezbe toplo preporucujem,jer cete lakse spremiti zadatke za pismeni deo ispita (ja sam sam spremio ,iduci na vezbe i koristeci slajdove i zbirku).e sad ,kad polozite pismeni deo,polazete usmeni,to je novina svima u prvoj godini,da odgovaras matematiku usmeno,ali u sustini nije nemoguce spremiti.

DRUGI SEMESTAR

UIS (iliti Uvod u informacione sisteme)

predmet koji je zahtevan toliko da mora da se radi konstantno,tokom celog semestra,da ne pravite sebi problem,kao sto su neki moji drugari,koji su radili 2 noci bez prestanka.kao sto navode kolege,ima dva dela-testovi+seminarski i ispit.testovi nisu teski,jedina je caka u zadacima,gde trebate da crtate neke seme informacinih sistema.seminarski je ono sto preporucujem da radite stalno,i da idete svake nedelje na konsultacije,jer ce vas asistenti tako zapamtiti,a i to ce vam osigurati dobro uradjen seminarski.
ispit-BUAAAA,gradivo za bubanje,zilion podela.preporucujem da izadjete u predroku,posto su tad najlaksa pitanja.


PS-PROIZVODNI SISTEMI
predmet koji se meni bas svideo,a svidece se onima koje zanima sama organizacija proizvodnje i funkcionisanja preduzeca.radite zadatke tipa:koliko je potrebno radnika,masina,koja vrsta alata odgovara najvise,gubitke u radu,itd,itd.zadaci nisu teski (+na ispitu mozete koristiti knjigu i zbirku),ali je pipavo mnogo,morate da pazite na svaki broj,jer ako pogresite jedan,ode ceo zadatak.teoriju,koju dajete preko kolokvijuma,nije tesko spremiti,jer se pitanja ponavljaju godinama.takodje,ceo ispit/zadatke mozete dati preko projektnog zadatka.sprdnja,zapisujete u vozilima gsp-a da li je guzva,cisto,koliko ste ga cekali,itd..

OSNOVE OSRGANIZACIJE

kul predmet,miks ekonomije,menadzmenta,proizvodnih,sve u svemu-all in 1.zahvaljujuci ekstra katedri,nije tezak predmet.dajte 2 dela preko kolokvijuma,i ostavite za treci koji je obavezan za usmeni,jer u suprotnom imate 450 strana u jednom komadu da naucite :aaa: naravno,nije izvodljivo,ali bolje da olaksate sebi.

MATEMATIKA 2

po meni,lakse od mate 1.idite na vezbe takodje,kao sto preporucujem za keca,da biste lakse ukapirali stvari,i da ne bacate pare na casove (ja sam recimo spremao sam,nisam dao ni dinara,jedino sto sam koleZi Kurjaku platio pivo na Beer Festu) i dobio 7+1 :P
usmeni je laksi od mate 1.spremajte samo prethodne rokove,ni ne treba vam zbirka.


Vidim da su se neke moje kolege i koleginice raspisale samo tako,sve vam detaljno objasnjavali.Ja nisam hteo jer smatram da vam je haos u glavi (znam kako je meni bilo dok sam citao ovu temu prosle godine).Ne brinite,za svaki predmet ce postojati posebna tema,gde ce biti objasnjeno detaljnije o samom gradivu,nacinu polaganja,dobrim/losim profesorima/asistentima.Nije tezak fax,ali da se uci-mora.msm,mozda ce me neko demantovati,ali ja smatram sebe za prosecno intelegentnu osobu,tj. da nisam nista posebno pametan,te stoga za nas normalce-UCITE,ALI KONSTANTNO.olaksacete sebi zivot,jer se necete nervirati.
ako ste slabi na komp/TV kao ja,savetujem vam da krenete da ucite u citaonici.nadjite jos neku osobu da ide sa vama,jer cete se tako podrzavati,a i nece vam biti monotono,da idete sami,i da ne pricate ni sa kim.blejkajte malo,ali krenite da cituckate lagano od 15 oktobra,jer se vec druge nedelje novembra prvi kolokvijumi.ako se setim neceg,dopisacu,a ako i vas zanima nesto uopsteno,slobodno pitajete ovde u temi.Pozdrav,i puno srece!

_________________
Who are you to judge the life I live? I know I'm not perfect and I don't live to be. But, before you start pointing fingers, make sure your hands are clean.-Bob Marley


Poslednji put menjao kungfu dana 16.09.2010. 13:26:45, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.08.2010. 10:19:46 

Pridružio se: 24.06.2009. 14:37:54
Postovi: 333
Godina: III
Smer: OM
Evo nekih saveta za kolege i koleginice :) Nije puno tesko,ali mora da se uci.Najlaksi i najbezbolniji nacin da date sve ispite sa dobrim ocenama jeste da REDOVNO ucite.Mnogo teze je kad se uci nekoliko dana pred kol po ceo dan. ;)
Evo malog podsetnika za predmete
I semestar
Mata 1
Za vecinu ljudi mata je :aaa: sto po mom misljenju je samo probubano,ljudi jos nisu ni krenuli na vezbe a vec je ostavljaju za oktobar.Ako vam ide mata ovo ce vam biti najlaksi predmet,ako ne onda svesku u ruke posle svakih vezbi to provezbate i jos malo se podsetite pred kol i 6 vam se smesi sigurno.Ako nesto nije jasno pitate asistenta koji su radi da pomognu a tu su i kolege.
Nacin polaganja 2 kolokvijuma(po 4,5 zad na svakom) na koje toplo preporucujem da se izadje,ako ne prodjete neki kol onda pismeni na kome dolazi 4 zad time i mnje oblasti ali vi ne znate koje su to moze biti bilo sta.posle polozenih kol ili pismenog sledi usmeni koji je cisto bubanje teorema definicija i dokaza koje nemaju veze sa mozgom znaci uzas,meni je ovo nesto najgore sto sam ucila.
PredavanjaProf predaje gradivo za usmeni.Ako cete da ga pazljivo slusate onda idite ako ne onda batalite ionako nema neke pomoci.Ja pokusala da slusam i matu 1 i 2 al nisam uspela
VezbeRAde se zadaci.Obavezno idite.
Odakle uciti Zadatke vezbati iz sveske i sa prethodnih kol,a teoriju iz knjige ili Milicinih slajdova koji su slicni knjizi samo bez primera.

Ekonomija
Jedan veoma zanimljiv,koristan i ozbiljan predmet i tako ga i ttreba shvatiti
nacin polaganja 2 kol preko kojih se oslobadja celog gradiva i neka vam oni budu prioritet u prvom semestru,znaci matu i ekonomiju najozbiljnije shvatite.Jer u suprotnom odgovarate celu knjigu pred profesorkom izvlaceci 3 pitanja.Ja sam posle svakog predavanja ucila to sto je predavano(nekih30-40 strana),posecivala vezbe i 10 imam.kol nose po 45 poena
PredavanjaPotpuno beskorisna,jer prof samo iscitava slajdove koji su prepisani iz knjige od reci do reci,ja sam na jednom samo bila.medjutim ljudi su masovno dolazili kod nje donsili knjigu i markere i podvlacili sto je totalno bezveze jer je knjiga tako napisana da je sve vazno
VezbeFenomenalna stvar,asistentkinja je kraljica.ako ste procitali to sto je radjeno na predavanju vezbe su pun pogodak jer asist za razliku od profesorke sve objasni i dan pre vezbi postavi na sajt razna pitanja koja su tako sastavljena da ce vam pomoci da udjete u sustinu gradiva i pomoci da razumete ono sto ste procitali.Pri tome ako se javite da izadjete pred tablu da uradite vezbe dobijate plus koji mogu pomoci posle pri zakljiucivanju ocena.
Odakle ucitiKniga i samo knjiga nikakve skripte ne dolaze u obzir jer necete poloziti.


Menadzment
Meni najlaksi predmet a i vecini njih.Premetje cisto bubanje podela,od kojih neke su osnovne pa ih treba zapamtiti.dosta gradiva se kasnije ponavlja u drugim predmeta.
Nacin polaganja2 kol preko kojih se moze dati ceo ispit,pismeno se radAko neki predmet treba da ostavite a ispit onda to moze biti ovaj jer nije puno teze nego na kol,s tim sto naravnno imate celu knjigu.kol su uglavnom na zaokruzivanje,moze biti vise tacnih odg a netacnoi nose negativne poene,tako da pazite.
PredavanjaKorisna ne za kol vec uopste jer prof pricaju primere iz zivota.Vrlo su posecena bila,a videcete i zasto ako vam prof Mihic bude drzao :zaljubljen:
VezbeTakodje korisna i za kol i ovako.Asistent Bjelica je super.
odakle ucitija sam za knjigu kao i uvek,samo uz dosta srece mozete dobijete neku vecu ocenu sa skriptom.Knjiga jeste najdebilnije napisana,ali ako ucite iz skripte bar je jednom procitajte.
Uzmite seminarski smesan je a nosi ocenu vise


Psihologija
Smatra se lakim predmetom ali nije bas tako naivna pre svega zbog uvrnutih pitanja koja dolaze
Nacin polaganja I kol:dozvoljena knjiga koja vam ama bas nicemu ne sluzi,i prilicno je potezak kol jer ima malo vremena pitanja su uglavnom sastavljena tako da morate dobro da razumete ono sto je u knjizi.nosi 30 poena
II kol:isto tezak pitanja su na zaokruzivanje ali profesionalno sastavljena tako da vam se cini da je svaki odg tacan.nosi 40 poena
IIIdeo Ako polozite kolokvijume mozete ga odg usmeno sto veoma mali broj ljudi uradi ili ga se osloboditi preko seminarskog.Ove god je billo neko istrazivanje gde smo se mogli prijaviti da budemo zamorcici nekoliko sati i tako smo se oslobodili i dobili 20 poena
Predavanjanepotrebna,ali je prof zanimljiv pa ako imate vremena svratite ponekad.
Vezbekorisne za kol,asist je ok,rade se neke vezbice pa se mogu dobiti dodatni poeni.


OIKT
Slobodno se moze reci da je ovo najgluplji predmet koji smo mogli imati.Ja ni sad ne znam sta smo radili iz njega.Meni je ucenje ovog predmeta bilo kao ucenje kineskog napamet,ali bukvalno.
Nacin polaganjaVezbe nose 40% ukupne ocene a 2 kol preko kojih se moze dati teorijski deo nose 60%.
PredavanjaNA njima prof Simic( :udri: )predaje teoriju koju vam ne gine da nabubate tako da su njegova predavanja potpuno beskorisna jer sve sto predaje smatra da se vec zna tako da nista ne objasnjava.Oni koji idu na ISIT imace tu cast da se vidjaju i u kasnijim god sa njim :aaa: .Da ima obicaj da prepada ljude i da ih izvodi pred tablu. :lol:
VezbeJedina malo korisnija stvar iz ovog predmeta.Na njima se radi word,windows,excel i powerpoint i iz sva 4 programa se polaze po 1 test koji cini ocenu sa vezbi.
Odakle ucitiZa vezbe nista posebno,a za kolokvijume do ove god je postojala zbirka sa pitanjima odakle su dolazila pitanja,ALI nas dragi prof je dosao na ideju da napise knjigu,verovatno je imao nameru da ona bude pojasnjenje zbirke,medjutim ona nije imala veze sa zbirkom tako da je morala i knjiga i zbirka da se uce i jos slajdovi i jos vam prolaz nije 51 bod vec55.Tako da oikt uopste nije naivan predmet(a nama su rekli da je najlaksi) sto dokazuje to da iz njega imam 8 a iz ekonomije i mate 10.


Engleski
Sta da kazem osim da cete tek ovde shvatiti da se nalazite na fakultetu [b]organizacionih
nauka :(( ,videcete vec.
Nacin polaganja postoji 1 kol preko koga mozete dati ceo ispit.
PredavanjaRadite lekcije iz knjige sa profesorkom iz kojih budu definicije na kol i to mislim da bude 30% kol tih definicija,ko polozi kol ne mora vise da ide na peredavanja
Vezbeponavljate sa asistentkinjom gramatiku iz srednje i to dolazi na kol
Savet:Ako znate dobro gramatiku izadjite na taj kol i otarasite se ispita,ali ako to nije slucaj ostavite to za jan/februar jer gramatike bude mnogo manje a vise def koje mogu da se nauce,ljudi koji su to ostavili za jan popravili su i po 2 ocene.



Evo I za II semestar:

Mata 2Ovde ce vam dosta pomoci znanje iz srednje,sve ostlo je isto kao kod mate 1.


[color=red]Engleski 2
je vise okrenut ka strucnim terminima i prevodjenju nego gramatici.
Nacin polaganja preko 1 kol na kom 30poena nosi gramatiku(koja moze da se nauci)i 20 poena na def.ako niste zad npr gramatikom a teorijom jeste mozete da upisete samo teoriju i obrnuto.Na ispitu se dobije 4 pasusa malo izmenjenih isecaka iz ranih tekstova.
Predavanja
Rade se lekcijeza prevod.Predavanja su obavezna,naime upisuje se s tim sto ne moze neko drugi da vas upise jer prof proziva na kraju.Inace pozeljno ih je posecivati jer ste time gotovo otkacili prevod a i nije lepo da u sred juna jurite kolege da vam daju prevode.Ako vam fali 3 2 ili 1 poen za vecu ocenu a posecivali ste predvanja dace vam ih.
VezbeRadi se gramatika za kol a posle prevode koje ne stignete sa profesorkom.Takodje se upisuje.Probajte da idete jer asist prica sta ce da bude na kol i to i bude.


Uvod u informacione sisteme.
Jedan veoma ozbiljan i koristan predmet,narocito za one koji su na ISITu.koliko sam ja zapazila da je uis pored mate jedan od ispita koji se najcesce prenose u drugu pa i trecu god.
Nacin polaganja:2 testa+seminarski+ispit.Ispit=60% ocene,testovi i sem 40%.Za prolaz treba 55 bodova sto nije fer jer za razliku od oikt mnogo je tezi ispit.
Predavanjanisu obavezna ali profesorka je totalno ok,cucete dosta prica iz prakse koje nisu korisne toliko za ispit koliko za vas same,ali vecina to ne shvata pa su gotova sva predavanja bila izuzetno slabo posecena dosta puta nas je bilo po 5,6 od 200 i nesto.
vezbenisu obavezne ali za vas i te kako jesu.sanse da polozite uis bez vezbi teze 0.Prvo seminarski nije kao ostali vec pravite informacioni sistem za neko realno preduzece koje vi zelite.sem se radi ceo semestar i da biste ga odbranili poterbno je da asistenti vide da ste radili tokom celog semestra tako da tesko moze da se izvuce.Testovi se sastoje iz teorije nauci se za 1 dan i plus 2 zad bez kojih ne mozeda se prodje,dosta ljudi je padalo ove testove ali imaju kasnije popravni.Sem nije moguce braniti bez polozenih testova kao sto ni izlazak na ispit nije moguc bez polozenih sem i testova.
Odakle ucitizatestove postoje slajdovi koje asist okacena sajt.a za ispit su dosad bili slajdovi,ali od ove god postoji knjiga od stranih autora koja ako se zanemare sitna slova je extra.E sad koliko ce pitanja doci sa slajdova a koliko iz knjige zavisi kad polazete.ako je to u predroku bude 1 ili nijedno iz knjige i to laganih pitanja.vec u junskom roku bilo je 3,4 pitanja a u septembru ce i vise.javicu kad polozim u septembru :D to mi jos ostalo.
size=18]
Osnove organizacije[/size]

Jedan od najtezih ispita u II semestru ne zbog tezine gradiva vec zbog obima,ali ma koliko vam se cinilo da je glup predmet ipak nije toliko jer ima dosta stvari koje se ponavljaju iz menadzmenta i psihologije i ekonomije koje su dosta bitne pa bi krajnje vreme bilo da se nauce.Naravno ima i gluposti kojih cete se secati 2 dana posle i to je to,tj mi mislimo da su gluposti ali cuh od starijih kolega koji su se zaposlili da ono sto mislimo da nam nikad nece potrebno bas zatreba :bljak:
Nacin polaganja I kol:nekih 100 strana znaci ne puno,ali mora da se zna bukvalno od reci do reci.
II kol.malo opustenije ima nekih 150 strane,ali dosta formula i zadatak kojji nosi trecinu bodova celog kol
Usmeni:zanimljivije gradivo i najkorisnije.Iako se ocena dobija kad se saberu ocene sa sva 3 kol i podele sa 3 znaci iste vaznosti su vise se ceni ovaj treci deo upravo zbog vaznosti tako da ko se dobro zna moze da se popravi ocena
PredavanjaKao i ostala predavanja u II semestru su bila malo posecivana,pa tako i osnove.Na prva 2 predavanja su svi dosli i prof je bas bio smor,onda je vecina odustala pa je pocelo nas 20tak da dolazi prof je onda bio skroz opusten,zanimljiv.On ne prica po knjizi vec iskljucivo svoju pricu,zilion primera jer je radio u mnogoo firmi,covek je bas svestran,vecito je kasnio sa nekih sastanaka,putovanja...tako da je drugu polovinu predavanja posecivalo nas 6,7,ista ekipa,koji smo ga bas gotivili.
Vezbeznacajne za polaganje ispita + mogu da se dobiju plusici koji lako mogu da podignu konacnu ocenu.asistenti su superrr narocito Mladen,covek je tako zanimljiv da je to neverovatno,od lekcije koja je puna dosadnih podela definicija napravi cudo.Zanci katedra ovog predmeta je za svaku pohvalu :yo:
Proizvodni sistemi
Jedan od laksih predmeta gde mozete imati ocene poput 11,12,13 jer postoji dosta nacina da se izvuce ocena ili 2 vise ili oslobodi nekih delova ispita,tako daje ovo predmet za podizanje proseka.
Klasican nacin polaganjaRetko ko ga izabere a to je da imate 2 kol koja su smesna,znaci uce se za 10 3 dana maximalno + ispit koji je malo ozbljniji na njemu se rade zadaci koji vrlo tesko moze da se polozi bez pohadjanja vezbi.
Sta vam sve moze pomoci da popravite ocene?
1.Projektni rad koji radi negde oko 500 ljudi znaci skoro svi i naravno da se preporucuje.Naime koliko ocena vise cete dobiit i cega cete se osloboditi zavisi do koje faze ste stigli.Radi se u timu od 3-5 osoba i meri se nivo organizovanosti gsp oko 2 nedelje mislim i kasnije se sredjuju rezultati i izradjuje elaborat.na njemu se dobija,u zavisnosti kako ste ga uradili od 10 do 20 poena vise u odnosu na konacnu ocenu,a najbojih 100 radova prolaze u drugu fazu(ne svi iz tima uglavnom vodja tima u izuzetnim slucajevima ako je bas dobro odradjen onda ceo tim) i ponovo se radi elaborat koji oslobadja pismenog dela ispita sto je super i jos vam ostaju one 2 ocene vise iz prve.U trecu fazu prolazi 10tak njih i oni se oslobadjaju celog ispita s tim sto vi ne mozete da znate dokle cete stici tako da izlazite na kol.
PredavanjaMene prof uzasno nervirao,al sam isla jer je nakraju svakog predavanja diktirao pitanja od kojih sigurno neko dolazi na kol.
VezbeObavezno idite ako mislite da polozite proizvodne.Nemojte se oslanjati na to da cete proci u drugu faze jer ma koliko ste dobro uradili projektni oni nemaju jasno definisane kriterijume tako da su se mnogi ljudi bili razocarani a neki su neocekivano prosli(like me :P ).Mogu se dobiti i plusici.
Odakle ucitiZa kol knjiga i pitanja sa predavanja a za ispit sveska sa vezbi i zbirka.

I to bi bilo to,srecno svima :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.09.2010. 13:10:09 

Pridružio se: 28.10.2009. 21:48:19
Postovi: 3
Godina: II
Smer: IS
Ocistih i ja godinu, pa rekoh da napisem par reci...

I semestar

Engleski jezik 1

Realno, najlaksi predmet u prvoj godini (naravno ako ste ucili engleski u predhodnom delu skolovanja). Ispit je pismeni i sastoji se od gramatike i pitanja iz lekcija. Obicno na pocetku novembra bude predrok (iako pricaju da ga nece biti i prof i asistenkinja uvek ga daju). Sad, u zavisnosti od toga da li ste izasli u predroku ili u roku, razlicit je i odnos broja pitanja (npr, ove godine u predroku je bilo 70% gramatike, a u roku 80% pitanja iz lekcija), tako da se treba odluciti za predrok ili rok u zavisnosti da li vam je jaca strana gramatika ili komunikacija, tj sposobnost da svojim recima objasnite neke pojmove. Ja sam isao i na jedno i na drugo, i na ispitu prosao bolje, dobio 10, za razliku od predroka, gde mi je falilo 3 poena za 9. Mozda najgore kod ovog predmeta je slaba komunikacija izmedju asistentkinje i profesorke, sto ce cesto rezultirati potpuno razlicitim informacijama koje cete dobiti od jedne ili druge, ali nemojte da vas to smara, ako znate engleski, ovaj predmet vam dodje kao igra u parku.

Menadzment

Jos jedan relativno lak predmet, ako ga date preko kolokvijuma (ali obavezno), i ako znate da odvojite bitno od nebitnog. Ja sam pravio skriptu za oba dela i samo iz nje ucio i super prosao (10 na prvom, 9 na drugom). Ono sto obavezno treba raditi ovde je seminarski rad koji ocenu dize za jednu, a ne oduzima mnogo vremena, dobijate materijal od asistentkinje. Jos jedan od nacina da se podigne ocena je aktivnost na vezbama, sto vam toplo savetujem da ne propustite, jer ne zahteva preterano mnogo truda, samo malo kreativnosti i ideje... Knjiga je napisana tako da vam se smuci posle sat vremena, sve monotono, nigde bold-a ili ne daj boze italic-a, mnogo je podela i to je ono na sta najvise treba obratiti paznju jer su one najzastupljenije.

OIKT

Uh, sto se ovoga tice stvarno nisam merodavan da dam neki savet, jer je meni stvarno bio lak predmet, ali generalno ljudi imaju problema da izvuku neku vecu ocenu (nije tesko samo poloziti). Ispit se sastoji od teorije i prakticnih testova. Teoriju mozete dati preko dva kolokvijuma (ispit je iste tezine, a polazete ono sto niste polozili, tako da je ok da izadjete na kolokvijume, a onda cete lako na ispitu ako niste zadovoljni). Prakticni deo se odnosi na Office, tj na Word, Excel i PPoint sto nece biti nimalo tesko ako odete na vezbe i obratite paznju na sta pecaju. Za prakticni deo se priznaje ECDL sertifikat, ukoliko ga neko poseduje eto brige manje i vremena vise za druge stvari... Profesor je ok, ali predavanja nisu neophodna, jer se sasvim solidno moze spremiti sve iz knjige i zbirke (autor je prof), jer ne kaze on nista sto nema tamo...

Sociologija/Psihologija

E, ovde se odlucuje da li vise volite sociologiju ili psihologiju, ali moja topla preporuka je sociologija (koja je bila i moj izbor). Ljudi obicno cuju da je kao psihologija laksa, da je dozvoljena knjiga na kolokvijumima itd. i polete tamo, kad ono... dovoljno je reci da znam dosta ljudi kojima je psihologija jos uvek na listi nepolozenih ispita, sto ne mogu da kazem za sociologiju. Dakle, predavanja iz sociologije su nepotrebna, moze se otici koliko da se vidi profesor i da osetite kakav je. Postoje dva kolokvijuma koje samo treba poloziti (nema ocena, samo polozio/pao), pitanja na zaokruzivanje, i oslobadjaju vas dva dela knjige, ostaje samo treci za usmeni. Potrebno je i odraditi seminarski rad i odbraniti ga na vezbama, sto ne bi trebao da bude problem, jer se dobija materijal od asistenta (koji je inace prof na saobracajnom) koji je super, i takodje mozete skupiti par pluseva sto na usmenom garantuje neku prednost (nema ocene vise, jedino ako se dvoumi profesor to uopste gleda), tako da bi trebalo da se prisustvuje vezbama. Na usmenom onda imate dva pitanja iz tog treceg dela. Profesor je korektan i ako vidi da to zaista znate necete imati problema da ovo date jos u januaru.

Matematika 1

Nema ovde mnogo sta da se prica, ako ste jak matematicar ovo je lagano, ako niste onda zahteva mnogo vremena. Predavanja vam ne trebaju, ali na vezbe je obavezno ici ako planirate da polozite zadatke. Ispit se sastoji iz pismenog i usmenog, pismeni se moze dati preko dva kolokvijuma (preporucujem tu varijantu), a usmeni se daje u ispitnom roku, s tim sto je zadnjih godina bilo moguce otkaciti pola usmenog nekom vrstom kolokvijuma tj, testa (ako ga bude obavezno izadjite, daleko je lakse nego da se sprema ceo usmeni). Sto se tice usmenog ispita, postoji mnogo prica kod kog profesora je lakse, kod kog je teze, ali verujte, ako ste dobro spremili to i ako razumete gradivo, nije bitno kod koga cete ici (mada kod Lazovica jeste teze nego kod drugih jer trazi bas razumevanje i reseta po pitanjima, ali ako to korektno odradite, ne gine vam visoka ocena. Ja sam kod njega dobio 10, tako da je sve moguce).

Ekonomija

Ovo je sigurno najteze u prvom semestru i treba ga shvatiti ozbiljno i uzeti za prioritet. OBAVEZNO PREKO KOLOKVIJUMA!!! Mora da se radi od samog pocetka, narocito ako ste dosli iz gimnazije. Prisustvo predavanjima je obavezno kao i prisustvo vezbama jer, na predavanjima mozete da pratite profesorku po knjizi i da razumete bolje gradivo, a onda na vezbama i da ga prikazete. Na vezbama je sistem konstantnog propitivanja, aktivnosti i vezbanja, sto vam samo koristi da bolje prodjete na ispitu (pored cinjenice da je obavezno :D). Postoji i seminarski koji zahteva dosta vremena od vas i treba ga odraditi zaista dobro, ali vredi jer dize ocenu za jedan. Aktivnost je takodje bitna, ako izlazite na usmeni (do cega ne bi trebalo da dodje). Meni je ovaj predmet definitivno najteze pao na prvoj godini (uz organizaciju jedina moja ocena koja nije 10, dobio sam 8, ali uz pomoc seminarskog), a verujem i vecini, ali ne bi trebao da vam zada mnogo muka ako redovno radite i obavezno ga date preko kolokvijuma.... Oko usmenog nema mnogo toga da se kaze, dovoljno je reci da je u januarskom roku, u mojoj grupi polagalo njih 15ak, samo jedan je polozio (6)!


II semestar

Engleski jezik 2

Ponovo ista prica, ako znate eng, ovo nije problem. Sada nema predroka, idete na kolokvijum gde polazete gramatiku i pitanja iz lekcija, a onda na ispitu, u zavisnosti od rezultata na kolokvijumu radite prevod teksta. Predavanja su pozeljna jedino zbog nepoznatih reci i izraza, ali to realno mozete i da prepisete od nekog ko je bio, ili da potrazite u recniku ili na netu, tako da nije neophodno ici, dok su vezbe korisnije za one koji su tanki sa gramatikom.

Matematika 2

E sad, ovo je jedan od tezih, narocito ako dolazite iz ekonomske pa integrale niste ocima nikad videli. Zahteva vece angazovanje od matematike 1. Isti je sistem polaganja kao i na kecu. Na vezbe ici obavezno, a kolokvijume odatle (iz sveski sa vezbi) i spremati. Ono sto je super kod svih matematickih predmeta je sto mozete naci na sajtu ispite i kolokvijume iz predhodnih godina, a to znaci. Ono sto cini ovaj predmet teskim je usmeni, koji je obimniji nego kod mate 1 i treba ga izuzetno ozbiljno uzeti. Nema pola pre ispita, jedino olaksanje je sto se organizuje predrok pa se tada moze dati pola, a pola u roku; ili moze pola u junu a pola u septembru itd. Za profesore ista prica kao i kod mate 1.

Osnovi organizacije

Menadzment na steroidima. Ponovo hrpa podela, samo sto sada to ide u sirinu, pa ima i zadataka i grafika i jednacina itd. Verovatno najtezi predmet prve godine. Gradivo je podeljeno u tri dela, prva dva se mogu poloziti preko kolokvijuma, a treci mora na usmenom (ako padnete kolokvijume, onda to na usmenom). Prvih 100 stranica dolazi na prvom kolokvijumu, i to ce vam biti verovatno najtezi kolokvijum u prvoj, jer nema sta nije bitno, sve mora da se uci... Drugi kolokvijum je neznatno laksi, a sada imate i zadatke i izvodjenja itd. A usmeni vam je ili znate ili ne, ispituju i asistenti (koji su zaista fantasticni, na vezbe treba ici obavezno) i stvarno je nebitno kod koga cete, svi imaju slican kriterijum. Za koncept cete imati i vise nego dovoljno vremena, obzirom da ste u amfiteatru i guzva je stravicna (govorim o junskom roku), tako da nemate cega da se bojite pod uslovom da ste lepo to spremili.

Proizvodni sistemi

Za mene najlaksi predmet u drugom semestru, ali pre svega zbog projekta. Dakle, polaze se pismeni (zadaci) i usmeni (koji je takodje pismen). Usmeni ide preko dva kolokvijuma u toku semestra, a pismeni je u ispitnom roku. Ja, licno, nemam pojma cega se ticu zadaci, samo znam da je na pismenom dozvoljeno koriscenje literature, i da nije mnogo tesko ako ste isli na vezbe i to dobro spremili. Postoji i projetni zadatak koji se tice kvaliteta usluga GSP-a, koji nudi bonuse od ocene vise do 10-ke bez ikakvog ispita (moja varijanta - polozena oba kolokvijuma, drugi krug projektnog, dakle bonus je ovde polozen pismeni sa 10-kom a iz prvog nosis dve ocene vise). Postoji i kreativna radionica, ako vec niste skupili preko 100 poena :D, na kojoj mozete osvojiti jos 10-20 poena. Tako da uz malo zalaganja necete ni osetiti ovaj ispit. Zakljucak: Jurite bonuse!

Uvod u informacione sisteme

Auh, naizgled lak predmet, ali onda se to okrene za 180 stepeni i postaje najgori za spremanje. Ponovo slicna prica kao kod OIKT za vezbe, dva testa + seminarski. Testovi se ticu gradiva vezbi, a seminarski je primena toga i kreiranje baze podataka. Ovo ce vam oduzeti dosta vremena tako da treba poceti na vreme. Ako ovo sve zavrsite stekli ste uslov da izadjete na ispit koji je potpuna nepoznanica, mogu pitanja da budu sa predavanja (koja cete naci na vise skripti, onako lepo sredjena) a mogu i iz knjige Rainer-a i Turban-a koju ona potencira. Skriptu treba nauciti u prste, a sto se knjige tice, tu treba razviti sopstvenu strategiju. Mnogi ce vam reci da spremate samo rezime-a iz knjige ali to nije dobra varijanta jer mora sve napamet. Mnogo je bolje krenuti preko knjige jednom, zaista nema mnogo ako odbijete primere, pitanja, rezime-a itd, mozda ostane oko 180 stranica, a na svakoj nece biti vise od par recenica. Ako sve ovo odradite ovako, nije vam bitno da li cete to dati u predroku ili roku ili u nekom drugom roku. Btw, u predroku dolaze laksa pitanja, koja su 90% iz skripte, tako da je pozeljno izaci na predrok, ali to cesto necete moci jer on dolazi pocetkom juna, kad su kolokvijumi i hrpa drugih obaveza. Ja sam izasao u junu i pao, ali sam zato odvojio jakih nedelju dana za to u septembru i dobio 10, tako da samo treba zagrejati stolicu.


Uopsteno gledano, ako se opustite posle prvog semestra, nece valjati, jer je drugi tezi bez obzira na manji broj ispita. Treba se potruditi da se prvi semestar ocisti na vreme, tako da u drugom mislite samo na to sto vam je pred vama...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.09.2010. 00:08:23 

Pridružio se: 06.09.2010. 23:57:11
Postovi: 1
Godina: I
Smer: IS
U potpunosti se slazem sa kolegama. Maksa je lepo izneo svoje iskustvo, ali je to samo jedna od mogucnosti, ne mora znaci da ce vas zadesiti bas takve okolnosti.
Ali, ono sto sam hteo da kazem je da ako neko ima iskustva (i jaja), moze da proba da prepise. Ja sam, licno, prepisivao obicno za 6, 7, mada sam cuo da su neki prepisali i za 10 i to veci broj ispita.
Ono sto vam nikako ne bih preporucio je da prepisujete matematiku, narocito ne kod Lazovica. Kod Lazovica je sreca poloziti, a visoka ocena je misaona kategorija.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2010. 10:00:20 

Pridružio se: 22.08.2010. 18:29:23
Postovi: 99
Godina: II
Smer: ME
evo ja da kazem svoje misljenje posto sam zavrsila sve, u prvom semestru je lako, mnooogo lakse nego u drugom, eng1 osnovno neko znanje i prolaz zagarantovan, predavanja nisu neophodno ja sam mozda na dva bila :P ekonomija, prvi deo mi je mnogo teze pao ne znam da li je zbog toga stp smo tek dosli sa raspusta pa nismo usli u stos ili ne znam sta je, sve u svemu jako sam se mucila sa njim i jedva sest dobila dok sam na drugom dobila desetku kao vrata, ima mnogo grafika i nekako su laki za ucenje. menadzment,nikada nista gluplje, prosto ne znam cemu taj predmet, imam 9 ali stvarno ne znam da li se iceg secam i prvi i drugi kol sam ucila po 2 dana onako lepo napamet, moj savet je da izadjete na kol jer imam drugare koji jos ne mogu da poloze preko ispita, jer je stvarno naporno. vezbe su zanimljive i na njih idite. matematika 1, tek sam dosla u Bg nikog nisam znala i nisam znala kod kog prof da idem na casove, posto meni licno vezbe na faxu ne pomazu i tako ja nisam izasla na kolokvijume niti u januaru jer nisam bila spremna i od februara krenem i ja ljudi ne mogu da vam objasnim kako je to tesko bilo, i sve teze i teze tako da sam ja tek sada polozila matematiku 1 i zato bez zezanja kolokvijum ili molite Boga da u oktobru2 polozite preko ispita. sociologia-knjiga od nekih 350 strana ima i skripta ali je knjiga laka za citanje, to je predmet koji ne znate sta cete dobiti posto prf ocenjuje onako odokativno, znam ljudi koji su ucili iz sripte i dobili 10ke ja mislim da je tamo samo stvar price.oikt-mene licno kompjuteri uopste ne zanimaju, ali sam sela po 2,3 dana za oba kolokvijuma i nabubala to, jako je lako za ucenje, a predispitne obaveze su totalno bzvz power point, excel i word one najosnovnije stvari, i eto gotov je prvi semestar za koji je trebalo oko mesec dana truda ukupno. drugi semestar je mnooogo, ne tezi, nego komplikovaniji,
UIS slican kao oikt, samo imate seminarski koji slobodno platite nekom da uradi posto ja i moje drugarice nismo htele i onda smo 2 meseca plakale zbog toga, to je bilo mucenje i nesto jako strasno, a ispit kao ispit 7 dana ucenja bez prestanka sa slajdova i garantuje osmicu, 2 pitanja su iz knjige koju nisam imala, ali sam cula da se samo rezime uci,mislim da je jako naporan ali nema pomoci, predrok je najlaksi, ali ja nisam mogla da izadjem pa sam izasla u junu i verujte da je i jun lak. mata 2 eto nju sam polozila preko kol bez problema, krenula na casove i ne znam da li je laksa od mate 1 ali sam je ja lakse shvatila, usmeni sam ucila oko 12 dana i polozila kod lazovica,nije uopste strasan kao sto pricaju samo on voli kada onako smireno odgovarate i 6 moze sigurno :P proizvodni sistemi, obavezno se prihavite za projektni zadatak jako je lak a na kraju ti pomogne da dobijes 1 ili 2 ocene vise. 1 kol sam ucila 2 dana drugi 3, a zadatke samo 2 posto sam isla na vezbe,ne sve, i dosta su mi pomogle. i u junu sam zavrsila, a znam neke koji sada jos ne mogu da daju jer kao i svi daju sve teze i teze te zadatke, a bez zadataka ne mozes na usmeni deo ispita.
englesko 2 je ok, teza je gramatika ali su prevod i definicije lake i sa tim dobro spremljenim mozes 8 da izvuces. osnovi organizacije, to je ispit kog sam se jakooo plasila, ona knjiga je ogromna, a ja sam imala samo prvi polozen kolokvijum,htela sam da ga ostavim za neki drugi rok medjutim odlucim da sednem i nabavim za treci deo skriptu od 20 strana a drugi deo iz knjige i ucila sam 3 dana bez prestanka i dobila sam deset, mislim imala sam i srecu izvukla sam sva cetiri pitanja koja sam znala, a bilo je i stvari koje naravno nisam naucila, ali eto :) znam mnogo koji nista nisu znali cisto po nesto i dobili 6 tako da za prolaz ima nade, asistenti su dobri i kod koga kod da idete dobru ocenu dobijate, i obavezno se lepo obucite, to jako gledaju :) srecno vam ljudi, mislim da je fax lak i da sa dobro organizovanoscu sve stizete i izlasci i ispiti, sve, samo pocnite na vreme i na SVE kolokvijume idite :P


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.09.2010. 00:11:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.05.2008. 22:08:51
Postovi: 191
Lokacija: Zajecar
Godina: III
Smer: IS
Matematika1 i matematika2

Nakon neuspesnog prijemnog, moje samopouzdanje za te predmete je bilo ravno nuli. Nisam znao kako cu da izadjem na kraj sa njima. Ukoliko se prepoznajete u ovoj prici, odmah da vas ohrabrim - razloga za paniku definitivno nema. Redovno odlazite na vezbe, jako je bitno. Ispratio sam vezbe kod 4 asistenta, ali moj omiljeni je Nebojsa Nikolic - covek koji tako detaljno objasni svaki zadatak, a ipak stigne da uradi puno primera. Preporuka takodje ide i Nadi, poprilicno dobro radi sa studentima, dok, sa druge strane, Baltica i Oliveru nisam mogao da pratim - oni su (po mom misljenju) dva ekstremna slucaja: Baltic previse brzo ide preko zadataka, dok Olivera zamislja da su joj u ucionici decica drugog ili treceg razreda osnovne. Moja strategija je bila da sve vreme samo gledam sta Nebojsa objasnjava na tabli, da pokusam da upamtim sto je vise moguce, a onda sam od drugarica koje lepo pisu kopirao svesku posle svakog termina. Kolokvijume sam spremao na osnovu uradjenih zadataka sa vezbi i svih mogucih resenih kolokvijuma sa prethodnih godina koje sam mogao da nadjem. Zbirku nisam koristio.

Usmeni iz matematike je druga prica. Zasto? Zato sto jednostavno treba da volite matematiku i da vam dobro ide da biste mogli da spremite ispit sa razumevanjem. S obzirom da ja nisam jedan od tih, vecinu stvari puno iscitavao. Od tolikog ponavljanja, pocinjao sam da kapiram neke stvari, ali ne sve. Uglavnom, problem je bio moj stav da su to gluposti koje se zaboravljaju cim ih polozis. Svrhu zadataka sam i nekako shvatao, ali teorije ne. I dalje stojim pri tome. Punto.

Ekonomija

Sjajan predmet sa sjajnom asistentkinjom i vrlo jasno napisanom knjigom. Obavezno na vezbe, jer cete nauciti da razmisljate prakticno i cucete jednostavne primere iz realnog zivota, a koji se pominju u knjizi u malo drugacijem kontekstu. Dakle, kljucna stvar za ovaj predmet su vezbe, jer Sandrin rad sa studentima je jedno fantasticno iskustvo koje povlaci mnoge stvari za sobom.

Menadzment

Ne shvatam zbog cega ljudi toliko ne vole ovaj predmet. Meni je to bio najlaksi predmet u prvom semestru. Knjiga mi je bila bas interesantna, a naprotiv, cucete da je prepuna podela koje morate da bubate. Sa tim se ne slazem, zato sto i te podele ne moraju tacno i napamet da se znaju, vec treba da shvatite poentu tih podela. Katedra je dobra i na kolokvijumima priznaju kada neko navede neke svoje termine koji ne izlaze iz okvira sustine same stvari koja se od vas trazi. Moja preporuka ide profesoru Mihicu, koji je fantastican predavac - opusten, dosta zna i ima puno zanimljivih pricica. Vreme leti na njegovom predavanju.

Sociologija

Ne bih zeleo da komentarisem nista jer sam krajnje subjektivan. Uzasno me nervira oaj predmet, ne volim takvo stivo i mnogo sam se smorio dok nisam spremio ispit. Toliko.

OIKT

Steta za predmet. Ima mnogo vise potencijala i mogao bi da bude mnogo korisniji studentima, ali jednostavno profesor po mom misljenju:

1) nije napisao dobro ni knjigu, ni zbirku
2) ne predaje dobro

Pokusao sam par puta da koncentrisano slusam predavanje, ali sam procenio da je ipak gubljenje vremena i odustao. Vama ce mozda biti ok.

Engleski 1, 2:

Nisam prisustvovao na vezbama/predavanjima, pa ne bih mogao da dam savet. Ali generalno, ono sto se trazi od vas za ispit nije tesko.

Osnovi organizacije

Pre svega, ukoliko imate dobru podlogu iz prvog semestra, vrlo brzo cete shvatiti koncept ovog predmeta. Ne podrzavam odluku katedre da toliko detaljno trazi prvi deo - pitam se cemu to? Drugi deo me strasno asocirao na proizvodne sisteme i bas mi je bio bezveze, dok mi je treci deo (gradivo iz menadzmenta i ekonomije) fantazija...Jako zgodno za citanje, iako nije bas najbolje objasnjen svaki delic. Zato sam koristio i knjigu iz ekonomije da se podsetim akcionarskih i ostalih drustava npr, gde je to mnogo bolje napisano. Moram da pohvalim asistente Jovana i Mladena - ultra zanimljivi predavaci. Cak bih mogao da kazem da su mi njihove price najvise prijale u celoj prvoj godini.

Uvod u informacione sisteme

Skrenuo bih paznju na jednu stvar: OIKT i UIS nemaju veze jedno sa drugim i ne shvatam prethodne komentare u kojima se ta dva predmeta bacaju u isti kos. UIS je meni licno bio par stotina puta zanimljiviji, a tu mislim i na vezbe i na teorijski deo (iako sam u pocetku imao neki otpor prema predmetu, objasnicu za sekund zasto). U ovom predmetu sam video neke prakticne stvari na vezbama, dok je teorija dosta drugacija. Iako na pocetku drugog semestra nisam verovao da cu ovo ikada napisati, sada osecam potrebu - profesorka je napravila fenomelanu skriptu. Ali, zasto onda toliko komentara da je UIS dosadan? Odgovor je jednostavan - bas kao sto mene ne zanima matematika, tako nekog drugog ne zanima UIS. Skripta daje sjajne smernice (i nista vise) za samostalno istrazivanje i ko se u to udubi, moze dosta da nauci i plus da mu bude zanimljivo. Ukoliko jednostavno to ne volite, onda cete proci kroz dosta muka da nabubate te teze napamet.

Proizvodni sistemi

O dosadnog li predmeta.... Toliko.

_________________
She's a lady... :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.02.2011. 19:24:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.01.2010. 16:26:33
Postovi: 1965
Lokacija: Galenika
Godina: Dipl.
Smer: IS
Da li je mata 1 uslov za polaganje mate2?

_________________
Pivo, Pank, Partizan!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.02.2011. 19:29:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.01.2009. 14:28:50
Postovi: 5365
Godina: Padobranac
Smer: IS
Nije.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16.02.2011. 02:58:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.01.2010. 16:54:34
Postovi: 103
Lokacija: Tamo gde bog izvodi korner
Godina: Profesor
Smer: UK
^^Nije, niti imaju mnogo veze (bar ne za pismeni), tako da komotno možeš da pratiš i polažeš matu 2 i u slučaju da nisi ni otvorio matu 1. ;)

_________________
Denny Crane


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29.04.2011. 11:55:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.01.2011. 00:05:30
Postovi: 70
Godina: II
Smer: OM
^ :pitamse: Baš imaju mnogo veze, prvi deo Mat2 sve sami izvodi, a za integrale ne treba ni da pričam.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02.05.2011. 20:05:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.04.2011. 18:43:37
Postovi: 99
Lokacija: Studenjak
Godina: II
Smer: IS
Mnogo je lakše spremati Matematiku 2 kad si učio Matematiku 1.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.09.2011. 19:19:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.06.2010. 17:08:16
Postovi: 160
Godina: II
Smer: ME
Ovako, vrlo sam blizu da ocistim godinu, pa da pocnem:

Matematika 1 i 2: Iako su mnogi govorili da je lakse preko kolokvijuma, ne mora da znaci! To je zato sto na ispitu imate tacno odredjene tipove zadataka koji dolaze, dok na kolokvijumu pored tih dolaze i neki drugi tipovi. Dakle, lagano mozete na ispit sto se pismenog dela tice, a usmeni ionako imate pravo da podelite na dva dela, date u dva ispitna roka. Ozbilljno shvatite matu, vezbajte na vreme, jedno mesec dana pomalo i bice vam mnogo lakse. Na vezbe ako idete moze da pomogne, mada ja nisam, sama sam ukapirala sa slajdova. Predavanja vam trebaju kao uslov za izlazak na ispit, inace su potpuno beskorisna. Mada, ja nisam bila pa sam opet izasla bez problema. Zavisi od predavaca.

Ekonomija OBAVEZNO, ali OBAVEZNO dajte preko kolokvijuma! Ovo je veoma vazno. Mnogo je tesko na ispitu, ima dosta i profesorka veoma lako obara. Ucite ekonomiju ozbiljno. Ne morate ici na predavanja, potpuno su beskorisna jer ona ne upisuje i vrti slajdove koje posle okaci na sajt. Vezbe su cool i ako imate vremena idite, mnogo ce vam olaksati ako niste imali dodira sa ekonomijom do sada.

Menadzment: Odvratan predmet. Potpuno beskoristan, knjiga je propast, jedna se recenica vrti na pet strana. Vezbe su tu i tamo zanimljive iako nemaju mnogo veze sa knjigom, a tu mozete neke plusice da nakupite, plus je jedan bod. Predavanja nikakve veze nemaju sa predmetom, profesor prica o primerima iz prakse, tako da na njih idite samo ako nemate druga posla. Savet: CITAJTE FONFORUM! Pregledajte temu iz prethodne godine i download sekciju, ljudi su ostavljali pitanja koja su im dolazila na kolokvijumima i u ispitnim rokovima i sva su na istu foru, samo se vrte! Manje-vise je svejedno da li dajete preko kolokvijuma ili ispita, nema tu mnogo ali strasno smara.

Oikt Rame uz rame sa menadzmentom. Mnogo dosadno. Gradivo je napisano i profesor ga predstavlja kao da vi vec to sve znate. Za ispit vazi isto sto i gore, citajte fonforum i skidajte pitanja, meni su SVA dosla kao prethodnih godina. Ovo je suvo bubanje, ubija koliko je dosadno. Ne trebaju vam predavanja, katastrofa su, uspavaju i beskorisna su. Idite na vezbe zbog nekih zadataka sitnih, ali i to ako propustite ima na forumu i moze neko od kolega da vam objasni, nije strasno.

Sociologija/psihologija Poslusajte me, izaberite sociologiju! Grdno se varate ako racunate da je psihologija zanimljivija. Na ovom faksu nije. A pritom je ispit mnogo, ali mnogo laksi. Profesor je car i nisam videla da je ikoga oborio, za to stvarno treba biti debil. Na psihologiji ce da vam prospu pricu kako mozete preko kolokvijuma, i smete knjigu da koristite, tralalala, ali fora je sto su ta sva pitanja tako zavucena da vam knjiga nista ne znaci ako niste naucili, a to je samo trik da kupite original. Sociologija je mnooooogo opustenija, 90 posto studenata deli to misljenje, makar sam ja tako cula, a od mnogih sam cula.

Osnovi organizacije E, za ovo vazi isto sto i za ekonomiju, OBAVEZNO preko kolokvijuma! Imate pravo da podelite knjigu na tri dela, prva dva preko kol, a treci na zavrsnom usmenom ispitu. Prvi su suve podele, drugi neki grafici i gluposti, treci je laganica. Mnogo je obimno i bice vam jako tesko ako ostavite sve za ispit. Dajte makar neki kolokvijum od dva, onda odgovarate dva dela na ispitu. Ali najbolje iskoristiti oba kol i samo treci deo ostaviti za ispit. I da, takodje trazite po fonforumu pitanja, meni su sva dosla kao iz prethodnih godina. U download sekciji ima i po temama od proslih godina.

Uis Knjiga je sjajna ko ima vremena da je cita, ali na ispitu dolazi 9 od 10 pitanja sa slajdova, koji su nevidjeno dosadni, ali nema puno, tako da za ispit ucite sa tih slajdova (oni su sredjeni u download sekciji uglavnom, prof. svake godine malo menja slajdove). Najlakse je u predroku, ali nije problem ni u kasnijim rokovima. Ja sam dala u septembru i doslo mi je 9 pitanja sa slajdova, nista tesko, klasika. Kolokvijumi ne postoje. Imate samo predispitne obaveze, to vam je 40 posto ocene, i za to OBAVEZNO ICI NA VEZBE, jer necete lako ukapirati posle, a uopste nije problem, samo da se ide na vezbe.

Proizvodni sistemi Ovaj predmet je nevidjeno smoran. Imate pismeni deo, to su zadaci, i za to idite na vezbe! Ja doduse nisam uopste isla, nego sam nesto pohvatala iz zbirke, a jedan decko sa foruma mi je odrzao privatan cas i polozila sam. Tako da iako ne idete na vezbe, uvek mozete uzeti privatne casove jer ima ljudi koji to drze sa faksa. Meni je trebalo 3-4 dana da naucim tako. E sad, vezbe dosta olaksavaju, preporuka da idete. Zadaci su laganica, ali imaju neke fore i cake koje asistenti pokazuju, a na to vam nigde u zbirci ni u knjizi ne skrecu paznju. Usmeni deo je smesan, nauci se lagano. Jos nesto - kupite obavezno makar originalnu zbirku, jer moze da se koristi na pismenom ispitu zbirka i knjiga, ali zbirka je dovoljna. Kopija ne sme da se donosi. Ili ako ne kupite original, osigurajte da nabavite od nekog starijeg za ispit. Jos nesto - svake godine se radi u grupama neki projektni zadatak, a on moze da vam donese do 2 ocene vise. Malo smara, ali mnogo znaci posle, obavezno to uzmite.

Engleski1/Engleski 2: Ovde nemam sta da kazem osim - ako znate engleski, treba vam dan pripreme, ako ne znate snalazite se kako umete. Katedra je potpuno neorganizovana, cekanje na rezultate i upis ocena je opste rasulo. Profesorka inace stalno govori kako morate da dolazite da biste imali pravo da izadjete na ispit, ali ja nisam bila nikada u toku cele godine i niko mi nije napravio problem.


Jos nesto da dodam: ne tracite pare na knjige. Sve mozete da kupite u knjizari pored kopirano i ukoriceno za smesne pare. Te vam knjige trebaju za ispit i cao posle. Jedino, kao sto sam vec rekla, treba vam original zbirka za ispit iz proizvodnih sistema,ali to moze i da se pozajmi. Takodje, ako birate prihologiju, treba vam knjiga za ispit. To je sve.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 10.09.2011. 13:36:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2010. 21:01:29
Postovi: 111
Lokacija: zemlja inflacija, novcanih malverzacija, stranih okupacija, buducnosti od donacija..
Godina: IV
Smer: ME
Evo posto i ja ocistih prvu godinu da podelim par korisnih saveta :D

Prvi semestar

Ekonomija - Naplasena od strane starijih kolega ovo sam pocela da ucim jos druge nedelje faksa i pravo da vam kazem i te kako se isplatilo, dajte ovo i matematiku preko kolokvijuma, olaksacete sebi zivot neizmerno! Gradivo nije toliko tesko, samo pocnite redovno da ucite, idite na vezbe obavezno, asistentkinja je fenomenalna, sve ce da vam objasni kako treba i necete imati problema.

Matematika 1 - Ukoliko niste dosli iz matematicke gimnazije ovo ce vam u startu biti spansko selo, gomila nekih teorema, vise slova nego brojeva, u pravom smislu - visa matematika. Na predavanjima cete da prelazite usmeni deo, a na vezbama pismeni, pa vam je moj savet da se angazujete za vezbe i ozbiljno posvetite ovom predmetu, a za usmeni lepo uzmete milicine slajdove i ucite odatle. Nije toliko strasno kad udjete u stos, ali se definitivno treba posvetiti ovome.

Menadzment - Vecina ljudi je basbas kukalo za ovaj predmet, po meni bez razloga. Predavanja su beskorisna ali idite na vezbe, tu dobijate dodadte poene za aktivnost, uzmite seminarski koji nosi ocenu vise, i ma koliko bilo dosadno moj savet vam je da ucite iz knjige. Jeste da se jedna recenica vrti 10x na dve strane i da ima gomila podela i potpodela, ali verujte kad procitate lepo sve i podvucete, ne ispadne mnogo, a bice vam lakse nego da ucite iz skripte koje se svode na slino bubanje i jos su prilicno nepotpune. Znaci procitajte knjigu, uvesce vas u neku pricu i bice vam lakse da spremite. Ovo je predmet koji treba da vadi prosek, a mnogima je isti pokvario. I da, gledajte da date ovo u januaru, jer se prica da je svaki sledeci rok tezi od prethodnog.

OIKT - Dosadno, dosadno, dosadno. Tu imate knjigu i zbirku gde se sve uci napamet i mehanicki, nema nista da razumete/ne razumete, samo strebaj. Predavanja su po meni bila cista glupost, a profesor je pricao kako ne moze da se izadje ni na ispit ni na kolokvijume ukoliko ne prisustvujete predavanju. Tu pricu macku o rep. Ne gubite vreme, nego par dana pred ispit zatvorite se i strebajte. Vezbe vam nose 40% ocene i tu se radi word, excel, power point, znaci stvari lagane.

Engleski 1 - Nema mnogo price, uglavnom je gradivo iz srednje skole. Ko zna engleski dobro treba mu par sati da spremi sve, ko ne, nek se snalazi kako zna i ume. Po meni katedra, se ponela vrlo nekorektno u par navrata: Prvo sto su obecali dodatne bodove svima koji napisu neki clanak, a na kraju izabrali samo 10 ljudi iz cele generacije, a drugo sto su tek pred kraj semestra objavili da ko je imao gomilu dolazaka na predavanja moze da ima dodatne poene. Tako da iako su predavanja glupost mozda bi trebalo da idete na njih da dobijete koji bod.

Sociologija/Psihologija - Ja sam izabrala sociologiju i nisam se pokajala, imate dva kolokvijuma koja se ne ocenjuju (samo po sistemu pao/prosao, i treba vam 6/12 tacnih odg na zaokruzivanje) odbranite jako lagan seminarski i imate znatno skracen spisak pitanja koja odgovarate. Profesor je ok skroz. Na predavanja i vezbe skoro da nisam ni isla, a super sam prosla na kraju. I kao sto su neki napomenuli psihologija moze da se da preko kolokvijuma i na prvom moze knjiga da se koristi al to uopste nije bilo tako bajkovito kao sto su pricali na pocetku, zato lepo vi na sociologiju i necete imati problema.



Drugi semestar

Tezi od prvog, ali vec cete uci u stos, pa manje-vise izadje na isto.

Osnovi organizacije - Jedan od najtezih predmeta u prvoj godini, ako ne i najtezi. Knjiga je vrlo obimna, ali se deli na 3 dela - 2 kolokvijuma i treci, usmeni deo. Prvi deo, cista glupost, nekih 100str najdetaljnije moguce, drugi deo totalna suprotnost prvom, a treci nesto izmedju. Mozete da idete na vezbe, predavanja slobodno preskocite, i gledajte da date preko kolokvijuma ova dva dela da vam ne bi ostalo nekih 400 strana za ispit.

Matematika 2 - Po meni dosta laksa od matematike 1, jer sam integrale ucila u srednjoj, mada se mnogi nece sloziti. Obrni-okreni, ista prica kao za keca, idite na vezbe, polozite kolokvijume i sve ce biti kako treba. Usmeni je takodje laksi od matematike 1, prvenstveno sto nema toliko teorema i dokaza.

UIS - Slicno kao oikt, 40% nose vezbe, samo sto je neophodno odbraniti i seminarski. Postoji predrok za koji se pricalo da je dosta laksi nego rok, mada ove godine to nije bio slucaj. Ako odlucite ipak u predroku da polazete, i ne daj boze padnete, sledeci put mozete tek u septembru ponovo. Predavanja su kazu korisna, mada sam ja isla samo na vezbe. Asistent Dusan je genijalan, tako da predlazem da idete kod njega. Gradivo za ispit se uci sa slajdova i jedno do dva pitanja dolaze iz knjige, tako da bi bilo korisno bar rezime da procitate na kraju svake glave sto ima.

Engleski 2 - Ista prica kao i za engleski 1. I opet napominjem iako je do zla boga dosadno idite na predavanja, nema lakseg nacina za dodatne poene.

Proizvodni sistemi - Prilicno lagan predmet, imate projektni zadatak koji obavezno uzmite jer nosi do citave dve ocene vise. Za pismeni imate zadatke, zato obavezno na vezbe gde ce vam sve potanko objasniti, a sto se usmenog tice pitanja se zestoko vrte, zato prelistajte fonforum par godina unazad. Ja sam samo naucila pitanja koja su se nasla ovde i bez problema polozila. Ne treba neko veliko angazovanje, a moze prilicno lepa ocena da se zaradi. Dakle na vezbe obavezno, predavanja obici u sirokom luku.

I samo da rezimiramo za kraj: Nista nije toliko tesko da ne moze da se nauci kada se lepo zagreje stolica. Vezbe su vam i vise nego korisne skoro za svaki predmet, a za predavanja ocenite sami. I nemojte da slusate druge koji kazu da su taj i taj predmet naucili za 2-3 dana, to sve zavisi od osobe, i za koju je ocenu takodje to spremljeno. Tako da pocnite na vreme i bice sve kako treba! :detelina:

_________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21.09.2011. 13:46:19 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nije ekonomija toliki bauk kao sto se prica. Jedini razlog zasto je toliko tezak je zato sto je prvi ozbiljan ispit (ostatak iz prve godine, osim matematika tesko da moze tako da se nazove), tako da u poredjenju sa ostatkom zahteva mnogo vise truda. Medjutim, na usmenom ispitu je prolaznost prilicno velika. U to doduse racunam one koji stvarno pokusaju da odgovaraju, a ne samo da vrate pitanja. Hocu da kazem, nije kraj sveta ako ne polozite preko kolokvijuma.

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.09.2011. 11:47:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.01.2011. 22:51:07
Postovi: 158
Godina: II
Smer: UK
Gorbash je napisao:
Hocu da kazem, nije kraj sveta ako ne polozite preko kolokvijuma.


Amin. Ziv sam primer da moze da se dobije 10 na usmenom ;)

_________________
Nothing splendid has ever been achieved except by those who dared to believe that something inside of them was superior to circumstances.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.09.2011. 12:19:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
To sad u sustini nije bitno. Nije tesko poloziti, a za 10 stvarno ne znam sta se trazi. Ja sam znao apsolutno sve o sva tri pitanja koja sam dobio i nije mi postavljala nikakva podpitanja i dobio sam 9. Naravno, nije mi padalo na pamet da pitam zasto (jer me nije zapravo briga :D ), ali kapiram da starije generacije ili one bez seminarskog tako malo zakida.

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.09.2011. 21:46:16 

Pridružio se: 01.07.2010. 17:02:37
Postovi: 30
Godina: Dipl.
Smer: IS
evo i ja da vam dam malo saveta :D
Ekonomija Predmet je meni bio poznat jos iz srednje skole tako da nisam imao mnogo problema sa njim, ali mnogi jesu. Po meni ovo je najtezi i najzahtevniji predmet u prvoj godini. Vezbe drzi Sandra, koja je zena po meni najbolji asistent na celoj prvoj godini. Zena odlicno objasnjava, tako da vezbe nemojte da propustate. Pred svake vezbe procitajte ono sto se radilo na predavanju kako bi mogli bolje da shvatite vezbe, i plus cete dobijati neke plusice koji mogu da vam povecaju ocenu. Na predavanja nisam ni isao, ali nisu losa. Postoji neki seminarski rad, ali ne znam nikoga ko ga je radio. Obavezno probajte da date preko kolokvijuma, zivot ce vam biti laksi.
Vreme spremanja:
1 kolokvijum: 15dana
2 kolokvijum: 15-20dana
Ispit: mnogo :D

OIKT Po meni jedan od najglupljih predmeta na prvoj godini. Imate neke testove koji se rade na vezbama koji su uslov za izlazak na ispit. Radi se na kompu word, exel i te gluposti. Na vezbe nisam ni isao i tu sam imao devetku na tim testovima. Ispit vidite da date preko kolokvijuma, jer se lagano spremaju, ispit iz roka u rok bude sve tezi.
Vreme spremanja:
1 kolokvijum: 1-2 dana -uci se iz zbirke, laganica
2 kolokvijum: 3dana - za ovaj kolokvijum ucite samo sa foruma, knjiga je katastrofa
Ispit: 4-5 dana (ja sam ga spremio za vece, ali sam polagao iz drugog puta)

Menadzment Dao sam ga u oktobru tek samo zbog toga sto ga nisam ozbiljno shvatio, mada ga ni u okt nisam ozb shvatio :D ..knjiga je ocaj, nemoj da se trudite uopste da je citate, spremajte iz skripte gizmo ili jrosic. Na kolokvijume nisam ni isao, zato sto ako date prvi i padnete drugi, ne priznaje vam se prvi, a i bolje vam je da ucite ekonomiju. Skriptu samo iscitavajte one silne podele, da mozete da ih prepoznate, a definicije ucite. Jedino sto nema u skripti je zadnja glava koja uvek dolazi na ispitu, to obavezno uciti. Obavezno dajte seminarski, povecava vam ocenu, i idite na vezbe. Drzi ih Bjelica, covek je legenda, i dobijate neke pluseve koji vam povecavaju ocenu.
Vreme spremanja
Ispit: 5-7 dana max

Psihologija Birajte sociologiju :D dao sam je u oktobru lagano, ali ipak ima da se uci, ko npr za menadzmet, a znam da su sociologiju svi dali bez problema. Imate dva kolokvijuma, na prvom moze knjiga da se koristi ali verujte mi ne pomaze :D imate pola sata, ako ne znate gde je sta necete proci u zivotu. 80% ljudi padne taj kolokvijum, dok je drugi laksi
Vreme spremanja:
1 kolokvijum: 4 dana
2 kolokvijum: 2 dana
Ispit: 4 dana

Matematika 1 Ovo je vec jedan ozbiljniji predmet. Predavanja zaobidjite, nek vas upisuje neko. Na vezbe obavezno. Ja nisam isao, ali sam zato dao boga oca para na privatne casove. Dajte pismene preko kolokvijuma vam je moj savet, na ispitu su zadaci mnogo mnogo tezi. E sad usmeni, niste ucili nista u zivotu nesto kao ovo :D kad udjete u stos lagano je, ali do tad zlo. Morate da skapite to sto ucite, a uopste nije naivno. Kad date to, bicete srecni ko malo dete :D
Vreme spremanja:
pismeni:
1kolokvijum: 10-15dana
2kolokvijum: 10-15dana
Ispit: 20-30dana
Usmeni:
10-15 dana

Engleski 1: laganica ispit. Gramatika na zaokruzivanje, nisam ni ucio imam 9

II semestar

Proizvodni sistemi evo ga predmet koji je laganica :D Imate pismeni i usmeni deo. Preko kolokvijuma mozete da se resite usmenog koji se isto radi pismeno :D a ako ne date kolokvijume, radite na ispitu prvo pismeni pa usmeni(koji je isto pismeno). Za pismeni moze da se koristi knjiga i zbirka. Pre pismenog obavezno proradite zadatke, ne mozete poloziti ako niste vec radili. Uradite obavezno onaj seminarski ili kako se vec zove. Radite u grupi od 3-4 osobe, i dobijate 2 ocene vise. Laganica predmet :D
Vreme spremanja:
1kolokvijum: 3dana
2kolokvijum: 3dana
Ispit usmeni: 4dana
Ispit pismeni: 2dana

UIS E ovde je muka velika doci do ispita. Preduslovi za ispit su vam 2 integralna testa, na fazon sto ima u OIKT-u. Samo sto ovde radite pismeno i uci se sa slajdova. Nisu naivno ti integralni i treba vam par dana da naucite. Posle toga je seminarski koji je isto preduslov. On je najvece zlo. Trebace vam bar 2 meseca da ga napravite, mada ima i likova koji vam to rade za pare, oko 50e je ja msm. Ali opet to nije sigurno jer treba da ga odbranite. Ispit nije toliko tezak. Knjigu nemoj ni da kupujete, uci se iz skripte
Vreme spremanja:
Ispit: 3-5 dana (al treba doci do njega :D )

Osnovi organizacije Najbolja katedra od svih. Imate dva kolokvijuma i ako ih date treci deo polazete na ispitu, ako ne, ono sto niste na kolokvijumu polazete usmeno na ispitu. Obimniji je predmet ali nije tezak.
Sa kolokvijuma nemam iskustva ali ispit je ok
Vreme spremanja:
Ispti: 7-15dana

Matematika 2 Pismeni tezak ko crna zemlja, usmeni laksi nego u mati1. Isti saveti ko za matu1, idite na vezbe, na predavanja samo da se upisete, jer su vam preduslov za kolokvijum. Dajte preko kolokvijuma pismeni, zivot ce vam biti laksi.
Vreme spremanja:
Pismeni:
1 kolokvijum: 10dana
2 kolokvijum: 20dana
Umeni:
7-10 dana

engleski 2 malo tezi od eng1 ali isto laganica ako iole znate engleski

Par saveta za knjige: ne trebaju vam sve :D obavezno kupite ekonomiju, iz menadzmenta vam treba samo zadnja glava pa iskopirajte, proizvodni sistemi vam treba knjiga i zbirka, psihologija knjiga, oikt, i osnovi organizacije. Oikt i prozivodne nemoj da kupujete nego uzmite u biblioteci :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 223 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group