Započni novu temu Odgovori na temu  [ 166 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01.10.2003. 12:44:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hej, evo moje prve poruke u ovom delu foruma, znaci porasto sam :)
Evo sta me interesuje, onako, kao starije i iskusnije kolege, isli ste prosle godine na predavanja, imali ispite, mozete li mene, a i ostale koji su upisali II da posavetujete, na sta da obratimo paznju, koje ispite da ne ostavljamo za kasnije, koje da spremamo za kolovijume, koje ne vredi spremati i tako to, Uglavnom sve sto biste vi uradili onako kako biste uradili da ste prosle godine znali da to treba uraditi tako :)
Hvala u ime svih :)

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.10.2003. 16:18:51 

Pridružio se: 06.10.2002. 11:22:45
Postovi: 26
Evo moje misljenje:

I semestar:
OOP - sto vise vezbi to bolje. Zasto? Zato sto asistent obraca paznju na cake koje dolaze na ispitu + je mnogo lakse spremiti pismeni deo, koji jeste lak, ali ovako sigurno dobijas 80+ poena. Sto se predavanja tice, ona nisu potrebna, ali moraju se imati njegove poslovice (ima u fotokopirnici). Postoji i izrada projektnog koji vam pomaze ukoliko vam se posle usmenog ocena lomi, ako imate odbranjen, dobicete vecu ocenu, u suprotnom bi morali da odgovarate usmeno na jos jedno pitanje.

Mat2 - vezbe obavezne jer je lakse poloziti pismeni. Ovo vazi samo u koliko mozete da skapirate materiju. Nije neophodno izlaziti na kolokvijume, ali je u svakom slucaju bolje. Predavanja su mnogo brza i cak ako kapirate vezbe teze ce vam biti da skapirate predavanja. Ono sto je dobro je da je Vera (profesorka) davala domace koji donose poene na kolokvijumu, ako uradite sve domace, to je 10 poena dodatnih na ukupan zbir oba kolokvijuma, nije lose, ocena vise.

Marketing - vezbe mogu biti zanimljive, ali generalno se radi sve sto je u knjizi. Predavanja isto. Ako bude bila mogucnost uzimanja Case Study varijante, to je moja preporuka, jer ako se ozbiljno radi nauci se mnogo vise nego ako se klasicno ispit polaze.

Ekonomika - vezbe su gubljenje vremena. Predavanja kos Bojana su gubljenje vremena. Kod Vesne su odlicna i dobro je jer vas upise da ste dolazili i onda imate ocenu vise. Takodje za ocenu vise mozete uzeti seminarski.

UIS - u prvom semestru nema preke potrebe ni za vezbama ni za predavanjima. Opciono se moze uraditi seminarski, daje ocenu vise na tom delu ispita (prvom delu). Treba odraditi sto pre Test opste racunarske pismenosti jer vam je posle zivot laksi. Takodje na kraju semestra postoji mogucnost da se polaze taj deo ispita i na to treba izaci.


II semestar:

Racunovodstvo i finansije - vezbe obavezno, jer vam je mnogo laksi zivot za polaganje + mozete izaci u predroku. Mislim da je Sladjana odlican asistent, jer najopustenije mozete uvek da je pitate sta god vam nije jasno (i za finansije). Predavanja su zanimljiva kod Nevenke, ali je ona retko tu tako da nema potrebe za istim, ali na njima obicno kazu sta ce biti na kolokvijumima. Ima dva kolokvijuma i na njih obavezno treba izlaziti.

Tehnologija - vezbe bi bilo idealno posecivati u dogovoru sa vise ljudi, dakle, recimo 4. ljudi, svako ide svake cetvrte nedelje i onda objasni ovima sta se radilo. Apsolutno dovoljno za maximum poena na pismenom. Mozete da radite i seminarski i projektni. Seminarski donosi izmedju 30-50 dodatnih poena na pismenom (u zavisnosti koliko je dobro uradjen), a ako ste ga bas vi radili onda je odbrana puka formalnost (postoje jos neke vrste seminarskog, ali mislim da su one, kao i projektni, bespotrebno cimanje). Zasto je dobro uraditi seminarski? Zato sto je pismni vrlo "pipav" pa se moze lako pogresiti, a dosta znaci 100 poena na pismenom, iako ne utice na finalnu ocenu sa 50%. Predavanja nisu losa, dosadna uglavnom, tako da nema potrebe za istim. Ono sto je najvaznije su kolokvijumi. Ima ih tri, nisu teski i na njih treba obavezno izlaziti.

Proucavanje rada - ne znam da li ce ovoga uopste biti. Ako bude vezbe obavezno, jer vam je posle potreban jedan dan da spremite pismeni. Sto se predavanja tice, sta god ljudi pricali, ona su odlicna i na njima se moze puno nauciti. Ako ste redovni na predavanjima, vezbama i lab. vezbama, imacete ukupno 2 ocene vise.

UIS - drugi semestar. Vezbe su korisne, ali ne preterano. Ima obavezni seminarski rad u Accesu. Predavanja su odlicna, ali nisu neophodna. Moze se polagati u predroku drugi deo, ako na vreme odbranite seminarski i ako ste polozili u januaru prvi deo.

Verovatnoca - ljudi obicno zanemaruju ove vezbe i predavanja jer je ispit tek u trecoj godini. Mislim da od ove godine, ovaj ispit ide kompletno u drugu. U oba slucaja je pozeljno ici na predavanja (koja su zanimljiva) i na vezbe (jer je posle zivot laksi).

Oba semstra:

Engleski - ako idete redovno na predavanja, mozete polagati u predroku ovaj ispit i dobiti ocenu vise. Nije neophodno, ali moze znaciti u zavisnosti kakav vam je raspored u junu.


Evo sta ja garantujem. Ukoliko se radi ovako kako sam gore napisao, 100% se daje uslov u junu, a 90% se cisti godina. Ovo sto sam rekao ce izazvati smeh kod nekih ljudi, ali je ziva istina. Takodje nije lako biti disciplinovan i zato toplo preporucujem grupni rad. Najbolje je da imate partnera za ucenje jer se tako sve duplo brze sprema. Ziveli!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.10.2003. 13:52:00 

Pridružio se: 29.04.2002. 10:50:50
Postovi: 8454
Lokacija: НБГ
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nadam se da ste prvo pro


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.10.2003. 22:33:29 

Pridružio se: 06.10.2002. 11:22:45
Postovi: 26
Evo ti moje licno iskustvo. U janurasko-februarskom sam dao dva ispita (oba u januaru, a na usmeni iz mat2 i oop-a nisam izasao jer sam otisao na zimovanje). U predroku i junskom sam dao 4 ispita. Ono gore sve sto sam napisao, naravno vazi samo za drugu godinu, dakle uopste nisam obracao paznju na to koliko je ostalo ispita iz prve. Meni je ostalo 2, u septembru sam dao jedan i sada mi je ostao jos jedan (mislim na prvu godinu).

Dalje, meni je mnogo pomoglo sto sam imao s kim da radim, mozete i sami ali to zahteva 200% (ovo nije slucajna cifra, to je neka moja procena koju sam izveo u odnosu na moje sposobnosti) vise truda. Dakle, mogao sam da prodjem mnogo bolje da se nisam folirao i isao na skijanje, sada me to malo kolje, ali sva sreca dao sam sve najteze ispite.

Drugarica sam kojom sam radio (ocistila je prvu pre nego sto je pocela druga godina), je zakljucno sa junom dala 7 ispita iz druge.

Drug sa kojim sam radio Case iz marketinga je ocistio godinu u junu. On mozda jeste extremni primer, ali ako napravite dobar raspored, optimalno se do kraja juna moze poloziti 7-8 ispita iz druge. Znam jos nekoliko ljudi koji su dali toliko, ali su im ostali neki ispiti iz prve. U tom svetlu preporucujem sledece. U janurau forsirajte jedan ispit iz prve i jedan iz druge (npr. ekonomiku uvek mozete da ostavite za kasnije), u februaru (aprilu) drugi ispit iz prve i jedan iz druge (npr. OOP ostavite za kasnije narocito ako niste isli na vezbe) i naravno pratite moj prvi post.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: tip
PostPoslato: 27.01.2005. 15:36:09 

Pridružio se: 16.01.2005. 17:52:15
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
e ljudi, posto ce vama biti aktuelan sad IV semestar, mali savet:

Sto se tice TEHNOLOGIJE obavezno ici na vezbe, jer cete mnogo lakse i skapirati i poloziti. i izlazite na kolokvijume, ali ucite samo sustinu, odnosno ona pitanja sa CD-a, reci ce vam na faxu.

Kolokvijumi iz FINANSIJA su takodje bolji nacin da polozis ispit, ali ako polazes kod Nevenke Zarkic joksimovic, prosle godine je ova druga bas smarala studente.

_________________
odnosi sa drugim ljudima su ogledalo vaše ličnosti, a svi ljudi u vašem životu-vaši učitelji. :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.07.2005. 18:25:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.12.2003. 11:53:08
Postovi: 462
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ево мојих искустава о испитима друге године.

МАТЕМАТИКА 2
Писмени је тежи од математике 1 и много је лакше положити га преко колоквијума јер на испиту долазе неки баш гадни задаци. Вежбе су доста корисне и најбоље је да идете код Небојше, а колоквијуме спремајте по Ђорићевој збирци, јер је она од три аутора доста слаба. Задаци долазе као из Ђороћеве збирке и тежи. Обавезно се потрудите око тих колоквијума, а можете радити домаће на предавањима и тако добити још 10 бодова. Домаћи су лаки и може их неко други предати (и урадити) уместо вас, ако нађете таквог неког.

Усмени је лакши од М1, јер је књига боље написана и организована по испитним питањима, која можете наћи на сајту предмета. Треба учити само теореме и доказе, а не залазити у примере и остала тупљења. Варијациони рачун долази, иако је чудан и конфузан, али увек можете да идете на ризик и надате се да нећете то убости. Сама материја је обима као 1/4 усменог из М1, по мојим мерилима. Припремите се опет, на дуготрајна и мукотрпна чекања.

За професоре важи исто као и за М1, што сада и сами знате. Важно је да кад уђете, што пре завршите концепт и јурнете код првог од бољих професора који се ослободи како не бисте доживели да они вас прозову, јер онда нема бирања. Ђурица и Вера су најбољи избор. Дајовић вас не слуша и често преузме да прича уместо вас, а може се десити да оде у WC и на вас заборави, па да га чекате једно 20 минута, а онда се врати са изразом лица '' А Ви сте још ту?'', али ништа страшно, ретко обара и у начелу није уопште лош.

Када сам ја полагао била је укинута могућност замене питања, не знам да ли је још увек тако.

сајт предмета : http://mata.fon.bg.ac.yu

МАРКЕТИНГ
Један од баш тежих испита. Књига има 500 страна, свака страна у просеку 3 поделе, а свака подела у просеку 5 цртица, па ви видите. Постоје два колоквијума преко којих се ослобађате дела градива, а на трећи део морате изаћи усмено. Ако имате среће, можете упасти да полажете код Милице Костић, која је једна јако фина, културна и љубазна жена и труди се да вам да већу оцену, ако иоле знате. Не пита вас ништа из глава које сте дали преко колоквијума осим 4п - што је основно у маркетингу и што морате знати. Ако хоћете већу оцену, може вас питати и градиво са колоквијума.

Сушта супротност њој је озлоглашена Винка (позната на овом форуму и као Win K.). Колико год да сте добро спремили можете пасти ако је устала на леву ногу, што је чест случај. Она вас може питати и нешто из делова које сте положили као и последњу главу - CASE - која наводно не долази, а може вас питати и нешто што нема везе с маркетингом, на пример : ''Ко је измислио вокмен?''. То су за вашу информацију били господа Јапанци, Акио Морита и Масару Ибука из Сонија.

Можда најбољи опис онога што вас чека у сусрету са овом женом можете наћи у критичком осврту колеге runner-а. Припремите се на време и заборавите на живце које сте некада можда имали.

Питања те жене постају урбана легенда и традиционално сеју страх међу генерацијама студената. То су увек нова и непредвидива питања, а извор одакле их црпи није познат.
Колико год да знате, није сигурно да ћете положити, јер увек може да избунари од некуд неко питање и ....


ЕКОНОМИКА ОРГАНИЗАЦИЈЕ И ПЛАНИРАЊЕ
Ако уопште постоји лак испит онда је то овај. Постоје две књиге од по 200 страна. Прва се ослања на економију, маркетинг и основе огранизације, па су ствари махом познате, треба само научити шта где иде. Друга књига - планирање - је већ озбиљнија, али на пушкицама постоји добра скрипта коју треба допунити сликама из књиге. Најважније су слике. Ако слику не нацртате, остало не гледају.
Ако сте једном прочитали све, испит се да спремити за 4 дана, мада се неки жале да им је и више требало. Прошле године, асистенткиња је на вежбама за обе књиге рекла шта је битно и шта треба подвући, шта често долази, па ако то не буде и следеће године, ви навабите већ подвучене књиге од старије генерације. Градиво је углавном пресипање из шупљег у празно па за свако питање научите по две-три реченице и слику, а из књиге похватајте кључне поштапалице па уз њих вртите оно мало што знате више пута на писменом, јер они то не читају детаљно.
Полагање је најчешће писмено. Имате 4 питања и треба сва 4 да урадите. У јануару је најлакше. На последњем предавању Бојан Илић каже које су то области на које треба ''посебно обратити пажњу''. У јануару долазе питања само из тих области које броје све укупно 100 страна(а да сам то тада знао не бих оставио испит за фебруар). У фебруару долазе махом питања из тих области, али залутају из других области - које као ретко долазе. У јуну већ почњу да дају питања из неких области које нико ни не чита, јер као не долазе.

Међутим, у сваком року (можда само не у јануару) испит се одвија у три дана и једног дана (најчешће првог) се на испиту појави професорка Весна и изме да прегледа те радове или испитује усмено део студената. Само ти студенти знају како им је, пошто јој треба неколико недеља да она то прегледа. Ови што их усмено пита, не жале се. Остатак испита држи Бојан Илић писмено. Асистенткиња Тања максимално помаже и јако је предусретљива. Кад завршите са писањем, професор то одмах прегледа и после 3-4 сата закаже резултате где је одмах и упис оцена, све истог дана(тол`ко о томе како детаљно прегледа). Они који имају оцену између могу да одговарају усмено, где најчешће добију већу оцену. Наводно се оцена може и покварити, али такав случј се не памти.

Из овог предмета можете узети семинарски у пару, који се брани на предавањима тако што ви презентујете то што сте радили. Семинарски доноси оцену више, што незванично значи да гарантовано пролазите, али само незванично. Узимање семинарског из личног искуства топло препоручујем.

ПРИНЦИПИ ПРОГРАМИРАЊА
У моје време то је био двосемсетрални испит и предавали су га проф. Девеџић и проф. Влајић, сада је видим једносемесртални и не знам ко ће га предавати. Зато ћу вам само рећи неке ствари које се тичу саме материје, а не и начина полагања.
За оне који у гимназији/средњој нису имали додира са прогрмаирањем , савладавање овога је велики проблем. За оне који су макар учили паскал, довољно је да похватају основе објектно оријентисаног програмирања и основне разлике. После ће им ићи лакше. У сваком случају потребо је доста рада, и то самосталног рада. Програмирање се најбоње учи испробавањем и на грешкама. Пробајте да сваке недеље посветите томе по 2 сата и испробате (на рачунару!) то што сте раили на вежбама и предавањима. Ако то будете редовно радили, нећете имати проблема. Нас неколико смо направили сајт Јава примери и на њему постављали своје решене задатке, што са вежби, што оних које смо сами смишљали. Ту можете наћи доста задатака за вежбу, а можете се и сами укључити у његов рад и качити своје радове. Ако сте за то заинтересовани слободно се обратите мени, професору Девеџићу или Јелени и добићете позивницу за прукључење сајту.

Почните на време да радите и да међу собом размењујете радове, што можете и преко форума или преко Јава примера. Овај испит се не спрема за неколико дана и не може се научити напамет. Зато почните на време. Мој савет вам је да набавите неку књигу и мало прочитате о самој Јави, а после са предавањима, паралелно прелазите области. Ако немате пара за скупе књиге, има у копирници да се купи CD на коме има неколико књига на енглеском, па можете одатле мало да се упознате са материјом (мој савет је да се мало са тим упознате пре почетка семестра, ако до сада нисте радили програмирање).

Искористите присуство професора Девеџића, јер је он, по мени, један од ретких професора у ове прве две године од кога баш имате шта корисно да научите, па редовно идите на предавања и слободно идите на консултаицје и око градива и око ваших радова.

Чућете од многих да су имали проблема са овим предметом. То је зато што већина њих није почела да ради на време, у првих месец дана добар део студената није ни инсталирао Јаву па им није било ништа јасно. Ствари постају јасне тек кад сами пробате, а каснија предавања су јасна само ако о претходном градиву иоле имате појма. Све ново се ослања на оно старо. Зато морате редовно радити.

сајтови
http://pp.fon.bg.ac.yu
http://ppii.fon.bg.ac.yu
http://www.javaprimeri.co.sr

УПРАВЉАЊЕ ТЕХНОЛОГИЈОМ или Управљање пресипањем из шупљег у празно
Овде ћете се сусрести са мноштвом израза за које у животу нисте чули, а не верујем ни да бисте чули да не би овог предмета. То је једна досадна материја садржана у две дебеле књиге. Испит можете полагати на мноштво начина, што је објашњено на сајту предмета. Постоје три колоквијума која вас ослобађају усменог дела. На колоквијуму долази 10 затворених питања из тзв. ''питалица'' са CD-a a што има извучено у download секцији форума па можете лепо учити са папира. Поред тога долазе још 4 отворена питања која су углавном као из скрипте. Два од та 4 су заправо из питалица, само што одговори нису понуђени, али морате знати више од онога из питалица. Само питалице нису довоњне за пролаз.

Писмени део можете радити на испиту или узети семинарски на вежбама, где постоји широк избор семинарских. Можете узети један обимнији или два мања, то ће вам асистенткиње рећи, колико треба да урадите да се ослободите целог испита.

На предавањима можете узети сениарски у групи од 3-4 и тиме се ослободити једног од 3 колоквијума. Тај семинарски није тежак и сви га успешно одбране, са мањом или већом оценом. Одбрана се састоји у презентацији и питањима публике и професорке која не пита ништа тешко, него нешто о томе што сте писали.

Професорка је врло коректна, а асистенткиње су предусретљиве и помоћиће вам око семинарских.

Саветујем да на вежбама узмете семинрски и да се ослободите целог писменог. На предавањима ОБАВЕЗНО узмите семинарски, јер је много лакши од колоквијума.

Све што не урадите полажете на испиту писмено, одједном.

сајт предмета: http://ut.fon.bg.ac.yu

УПРАВЉАЊЕ ФИНАНСИЈАМА И РАЧУНОВОДСТВО
Да бисте полагали овај испит треба прво да савладате нешто што неки зову ''Управљање начином полагања испита Управљање финансијама и рачуноводство''. Наиме, начин на који се овај испит полаже је тотално нејасан и самим професорима, а постаће вама јасан тек кад положите испит. Ту влада толика конфузија, какву верујем да у животу нисте видели.

У суштини испит се састоји из два независна дела, финансија и рачуноводства, која носе подједнак део оцене. Финансије се изучавају на предавањима, а рачуноводство на вежбама.

Из финансија постоје две професорке које имају потпуно различит систем рада - различит број и различите термине колоквијума, различиту тежину колоквијума и све различито. Колокијуме и испит морате полагати код професорке код које сте распоређени да слушате предавања, али се незванично можете и пребацити. Ови који су код Невенке прођу неколико десетина пута боље, јер постоји већи број далеко лакших колоквијума где долази градиво из скрипте.

Ови други, са мање среће, који западну код Весне Богојевић Арсић, остаће и без оно мало живаца што им заосташе после маркетинга. Код ње постоји мањи број колоквијума на којима долазе најгора питања из целе књиге, извађена из контекста, као и питања која не постоје у књизи. За та питања изван књиге не само да нисте никад чули, него немате ни одакле да чујете и научите. Нама су била два колоквијума, од којих на првом само задатак из финансијске анализе, а на другом градиво целе књиге.

На предавањима професорка све укупно испредаје три главе(од 11) испресецане причама о томе како ће она изаћи ако неко зуцне и како то код ње не може. Научићете већ напамет подужи списак ствари које код ње не можете, јако мало о самим финансијама, а понајмање о томе што нема у књизи. Професорка редовно касни и до већи двоцифрен број минута, за шта је увек неко други крив. Уверићете се још и да професорка има ципеле свих боја, јер никада не долази у истим, а комбинације боја су увек упадљиво смеле.

Кад коначно урадите тај колоквијум, ваша агонија тек почиње. У неизвесности да ли ћете положити, ви чекате резултате и професорка закаже обајвљивање резултата у неком термину. Ви дођете у том термину, али професорке нема, и нема. Ви чекате још, и ње нема. Неколико дана касније, она на вратима своје канцеларије качи резултате у потпуно неочекиваном тренутку и скида их 2-3 сата касније. Једини начин да дознате резлутате је да неко ко живи близу фона то стално прати, па да вам јави шта сте добили. Тако ви чекате за оба колоквијума и њу уопште не дочекате, а ако којим случајем положите, још толико чекате да вам се упише оцена.

За све колоквијуме из финансија постоји поравни. Код Невенке је услов за излазак на поправни да сте урадили 30% на колоквијуму, а код Весне је услов да сте изашли на колоквијум. Такође на други колоквијум код Весне могу изаћи само они који су изашли на први (без обзира да ли су положили). О полагању код Невенке нека каже неко други. Код ње се изгледа полаже писмено и у року.


Непоштовање према студентима и њиховом времену је овде толико да превазилази некултуру и залази у безобразлук и примитивизам.

Сигуран начин да се ратосиљате оваквог малтретирања је да промените презиме или нађете неки други начин да се пребаците код Невенке. Материја је обина и налик економији, па ни код Невенке није баш лако, али је неупоредиво лакше него код Весне. Ово схватите најозбиљније и почните на пребацивању да радите на време.

� ачуноводсвто је јако гадна материја. Ужасно досадна и иритирајућа. Ту постоје нека правила која се нико на вежбама неће удостојити да вам каже, па ћете морати сами да закључујете зашто се негде књижи на један начин, а другде исто то на други. Неки су узимали часове из тога па су им тамо разјашњене неке ствари. Ја сам мало прочитао књигу па сам ту нешто схватио и доста ми је помогла ова тема, коју препоручујем као извор решења, а доста тога има и у овој теми. � ачуноводство се може спремити за 7 мукотрпних дана, проверено.

Начин полагања рачуноводства је исто права енигма. Постоје три асистента и свако прича своју причу. Најчешће сви лажу. Постоје 4 теоријска теста од којих се неки раде код куће, а неки на вежбама (како код ког асистента) и један колоквијум који радите код куће. Кад то урадите можете изаћи на предрок где сте ослобођени теорије и радите само задатак. � ади се три сата и задатак се састоји од промена истих као у 9. глави и тежих. Не наседајте на приче асистената да су првих 7 глава довољне. Задаци су потпуно неуједначене тежине. Некима долази задатак са билансом стања (који се ради једно 40 минута), а некима без тога.

Овај испит кида живце колико 10 нормалних испита, што због тежине (а тежак је по мени као 3 економије), што због неорганизованости и некултуре предавача. Због тога ја мислим да је ово најтежи испит у другој години.

сајт http://ufir.fon.bg.ac.yu , сајт је делимично ажуран за рачуноводство и ове што су код Невенке, Веснина обавештења се не објављују на сајту (она се уопште ни не објављују).

ПРОУЧАВАЊЕ (СМ)РАДА
Није вредно помена. Ужасно глуп испит који тежи и вас да заглупи. Немојте себи дозволити то да учите, ако не морате. Будите срећни ако се са тим не сусретнете у животу.

ЕНГЛЕСКИ
Енглескињу знате. Ако сте редовно ишли у првој години, бадава сте ишли, али ако редовно идете у другој, можете изаћи на предрок. На предоку се добије оцена више, а састоји се из граматике, превода и писма. У року је исто само нема оцене више, а некада дођу потпуно иста вежбања. Све се ради писмено, 2 сата.

На граматици морате имати више од 56% тачних и ту долазе потпуно иста вежбања као из оне књижице коју зову колоквијум и то времена, кондиционал и оне лудачке речи без понуђеног, већ да их сами опишете. Превод долази из књиге и то не оне прве лекције него текстови из средине (имате на пушкицама преведено) и из тога долазе измешане реченице из разних текстова. Ту мало треба спремити речи јер има неких чудних. Граматика је лака и на нивоу основне школе.
Трећи део је писмо, где она зада неку тему, па ви пишете. Треба да имате 100 речи и да похватате оне стилове форматирања текста које вам она зада.

Ако мало знате граматику, спремите само речи за превод и научите те стилове за писмо. Све у свему лак испит.

Прича се да професорка прегледа и оцењује узорковањем па да треба обавезно ићи на увид у радове. Још се прича да професорка много воли чоколаду са лешницима.


ВЕРОВАТНОЋА И СТАТИСТИКА
Ако не будете ишли на вежбе много ћете се намучити. Писмени је тежи, а усмени се доста ослања на писмени и није много тежак.

Писмени се спрема из збирке, а најважнији су нерешени задаци из којих долазе исти ти или слични. Из рока у рок се задаци понављају. Проблем је само што не знате како их решити. Зато редовно идите на вежбе и трудите се да памтите (Јелена супер објашњава и нема шансе да вам не буде јасно), а онда посветите једно 7 непуних дана спремању писменог(сваког парцијалног). На вежбама Јелена детаљно објасни све цаке и форе, које ће вас сачекати на писменом у случају да га она саставља.

Обавезно идите на увид у радове и запамтите шта вам није било тачно. Велика је вероватноћа да вас баш то питају на усменом као подпитање.

Усмени се спрема по испитним питањима(има у копирници). Има неких огромних формула и свачега у тој књизи, а ви научите оно основно. Једно 70% оне дебеле књиге су саме глупости које вам не требају. На доказима не инсистирају превише. Треба знати за све расподеле како им изгледа график и формулу, ма колико огромна била. Питања којих нема у књизи има у некој књизи Елементи вероватноће и статистике, која се може ископирати у копирници јер се више не штампа. *

На усменом идите код Селене, ако можете. Она пита то питање што сте извукли и ако лепо знате добићете оцену више него на писменом. Професорка Милица јако дуго пита и поставља више подпитања него што сте извукли питања, али је коректна и хоће да вам извуче већу оцену. Јелена је исто коректа, али морате баш разумети градиво, неће вас много цедити. Оцена зависи од писменог, али се иде на то да на усменом добијете оцену с писменог +1, ако знате. Зоки јако кратко пита и инсистира да знате чему то све из статистике служи и за шта се то користи. Многи се хвале са њим, али од ових што су пали, највише их је пало код њега.

Главни је писмени, усмени је само провера да ли то разумете. У принципу на усменом пада јако мало њих, и то најчешће они који имају неки мали број бодова на писменом (али ако знате, положићете сигурно). Мудрост је положити писмени који се ради три сата и све време се ради, нема одмора, па понесите чоколадицу и наоружајте се моћним дигитроном.

__________________________
* Овај део је измењен на инсистирање бројних читалаца. У време кад сам ја полагао испит питања којих нема у књизи PC вероватноћа и статистика, могла су да се замене, али је та пракса изгледа после укинута, тако да сада и та питања морају да се уче.

_________________
Java primeri | MilStan's Homepage


Poslednji put menjao MilStan dana 10.02.2006. 16:05:04, izmenjena 4 puta

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.08.2006. 23:14:28 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
evo mojih recepata i iskustava iz druge godine:

Diskretne matematicke strukture - DMS
Ne preterano tezak ispit, ali je moj savet da posecujete vezbe i manje/vise predavanja. Bice mnogo lakse. Pismeni se sastoji iz tri zadatka, na usmenom vas profesorka pita neko pitanje i neki zadacic, ne bi trebalo da se mnogo mucite oko njega.
On je izborni ispit, a birate izmedju DMS-a i numericke matematike. Imate i temu "DMS ili numericka" KLIK!

Principi programiranja
Ucite osnove objektno-orijentisanog programiranja, i to na primeru jezika Java. Predavanja drzi Devedzic, i ona vaze za zanimljiva predavanja... Naravno, ako vas intersuje programiranje ;) Vezbe su meni pomogle, ali se mnogi zale na asistentkinju, ja ne:)
Devedzic ce mozda da vam rposipa pricu (kao nama) da je prolaznost izuzetno velika i da ispit nije tezak. Da je tezak, nije ako radite redovno... Sto nije tesko ako to volite. Ali, generalno mala je prolaznost ove godine bila, pazite se ;)
Ja ne znam kako bih ovo polozio da nisam rpatio i vezbe i predavanja jer zvanicne literature nema, samo slajdovi i to je to.

Strukture podataka
Programerski ispit. Predavanja su manje-vise korisna, dok vezbe preporucujem svima, posebno kod Konstadina. (da, tacno tako mu je ime ;) ) Iziskuje rad, ne preterano intezivan jer smo navikli da na FON-u predmeti iz IT oblasti spadaju u lakse i predmete koji se daju kad ti treba za uslov :roll:
Literature nema. Tj, postoji neka skripitica, ali citiram i asistenta:
"Ona nije dovoljna. Ostatak literature cete naci koristeci sajt www.google.com. Svaki tehnicki fakultet na svetu ima ovaj ispit, pa skinite njihove materijale" Vrlo profesionalno :sarkazam: Mada se dobar deo mojih kolega posluzio knjigom sa ETF-a :)

Arhitektura racunara i operativni sistemi - AROS
Predmet bi trebalo da bude korisan, ali dzaba kad postoje testovi i rokovi od proslih godina i mahom padaju ista pitanja i zadaci. To vam je dovoljno za prolaz. Vezbe nepotrebne. Predavanja uglavnom isto.

Engleski III
Vezbe i predavanja smatram delom zanimljivim, ali ih nisam nesto preterano pratio. Profesorka je sklona da obeca nesto, pa da to obecanje ne odrzi ili izmeni. Samo polaganje ispita je vrlo lako: imate 5 sablona za pisanje poslovnih pisama. Na ispitu dobijete zapoceto pismo i zadatak koji od sablona da upotrebite. Odradite to i gotov ispit :)

ovo dovde sam u ovom trenutku polozio
sad idu saveti za ispite koje nisam polozio, a update ce biti kako sta polozim :D

Marketing:
Postoji kolokvijum koji vas oslabadja prvih pet glava iz knjige. To je 300 od 500 strana. Lepo je da ga date prvo zato sto vas oslobadja velikog dela gradiva, a drugo zato sto vas oslobadja eliminacionog testa koji je inace obavezan da biste izasli na usmeni. Kolokvijum vazi godinu dana, tj dok ne obnovite godinu ili ne upisete novu (ako u mejduvremenu ne date ispit)
Postoje dve profesorke: Vinka i Milica (povremeno se ubacivala jos jedna), i pravilo je da je kod Milice lakse poloziti zato sto je mnogo korektnija :) Jer, zaboga, Vinka je ta koja je napisala knjigu od 500 strana (gde ukupno 100 strana vredi nesto), i sve mora da se zna.

Menadzment tehnologije i razvoja
:udri: Idite :udri: na :udri: kolokvijume :udri: i :udri: shvatite :udri: ih :udri: ozbiljno :udri: a :udri: ne :udri: kao :udri: ja :udri: da :udri: se :udri: zeznete....
Ako ispolazete sva tri kolokvijuma, ili dva plus seminarski kod profesorke (imate i kod asistentkinje, ali njihova uloga je druga), redite na ispitu samo zadatke... Zadaci su u stilu onih iz proizvodnih sistema, ali ih ima mnogo manje i vezbaju se dva dana, i to nepuna :)

Finansijski menadzment i racunovodstvo
1.Racunovodstvo - radi se na vezbama
Kao prvo, racunovodstvo ce da vas smori :D Polazete dva teorijska testa (pitanja se ponavljaju godinama) i dva kolokvijuma (zadaci). Ako ne date sve ovo, idete na ispit gde imate i zadatke i teoriju (ne znam da li tu dolaze ona pitanja sa testova) Ako vam raconovodstvo bude drzao Shikanjic, reci cu vam samo da ga necete voleti. Ne smem da ekslicitno vredjam osoblje fakulteta, banovace me sa foruma :D
2.Finansije
Pa, imate tri kolokvijuma u semestru. I, ako ih ne date, polazete te kolokvijume u rokovima. I to redosledom koji vam odgovara. Recimo drugi kolovijum u toku semestra, a prvi i treci u oktobarskom roku :) Ali, kolokvijumi nisu za zaj.ebanciju, mora to da se nastreba.
Generalno, sto se tice ovog celog ispita, mi isovci smo na gubitku s te strane sto na menadzmentu rade to kao dva odvojena ispita, a ralzikuju se samo u tome sto iz racunovodstva menadzeri imaju cetri testa, a isovci dva. Ali, vec rekoh, ti testovi se ponavljaju, tako da za gotovo isto gradivo menadzeti dobijaju dva polozena ispita, a isovci jedan.

Teorija verovatnoce; statistika
Ovo su sada dva ispita, ali moji saveti su isti :)
Idite na vezbe, idite na vezbe i.... da, idite na vezbe :)
I na ova dva ispita vazi da je usmeni laksi od pismenog. Jer je pismeni tezak, a na usmenom se ne traze dokazi i slicne stvari, a i pitanja (tj odgovori na njih) nisu obimna.

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.09.2006. 12:13:03 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.05.2005. 13:01:15
Postovi: 1896
Lokacija: Voždovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
DMS

Ako si spremao neshto ranije nece ti biti problem da polozish! A ako nisi najbolje ti je da nadjesh nekoga da ti objasni, nije teshko veruj mi! Potrebno je ne vishe od 3 dana vezbanja (svaku oblast po jedan dan) i bicesh spreman za pismeni deo. Shto se tiche usmenog dela nije teshko, imash skriptu od nekih 38 stranica i to je to. Za sluchaj da nemash potreban materijal evo:

skripta
zadaci iz automata
zadaci iz relacijskih
zadaci iz predikatskog

AROS

Ispit generalno nije tezak, moj ti je savet da nauchish ona pitanja u knjizi posle svake glave. Ako ih znash polazesh sigurno! Pored toga, shto kaze kliford, mozesh i da nabavish prethodne rokove! Ne moze da shkodi! :)

zadaci

Strukture podataka i algoritmi

Shta reci, ispit je interesantan, makar meni, potrebno su ti materijali (kodovi) sa predavanja i vezbi a to cesh naci na njihovom sajtu. Nije teshko videcesh i sam, i naravno potrebno ti je neko elementarno znanje iz Jave, nadam se da ga posedujesh u protivnom moze biti zaj.ebano! :)

download sekcija
obavezno skini skriptu

Pored toga imash dosta objashnjenih stvari u ovoj temi

I na kraju ovaj link ce ti biti definitivno od koristi
Java Primeri
tu imash na tonu stvari vezanih za strukture,ljudi su odradili fantastichan posao videcesh i sam!!!

Nadam se da sam bio od pomoci! :) pozz

_________________
Buy this car to drive to work
Drive to work to pay for this car!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 09:16:39 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.03.2006. 16:14:54
Postovi: 55
Godina: Dipl.
Smer: UK
Hmmm... Moja iskustva:

1.Osnove kvaliteta - relativno zanimljiva tematika, dobar profa, radi se i projektni. Ispit se polaze pismeno. Sve u svemu, prilicno opusten ispit koji je najveci broj ljudi polozio u januaru i februaru.
2.Inzenjering procesa - ispit se moze poloziti preko 2 kolokvijuma, takodje se radi i projektni. Ali nije problem ako se ne poloze kolokvijumi, posto nije tesko spremiti ispit odjednom. Ispit se polaze pismeno, usmeni je samo upis ocene.
3.Operaciona istrazivanja 1 i 2 - OBAVEZNO poloziti preko kolokvijuma. U tom slucaju ispit uopste nije tezak. Na vezbe ici obavezno, predavanja su OK. Ukoliko se ispit sprema odjednom... ne znam, dosta je obimno, nemojte da komplikujete sebi zivot
4.Upravljanje kvalitetom - uh, verovatno najgore napisana knjiga na FON-u (mada vodi mrtvu trku sa osnovama organizacije i matematikom). U toku semestra se rade 2 kolokvijuma + projektni. Elem, ako ukapiras gradivo nije problem da se polozi, posto je vecina pitanja na kolokvijumima da svojim recima nesto objasnis: neki deo projektnog, neku definiciju, grafik...
5.Osnove industrijskog inzenjerstva - SMOR!!! Moze se poloziti preko 2 kolokvijuma, sto toplo preporucujem. Gradivo nije nesto mnogo tesko ali te definicije... nesto najgore i najdosadnije sto moze da vam padne na pamet. Radi se i projektni koje je takodje smor.

Zakljucak: redovno ici na sve vezbe, od predavanja isplate se Osnove kvaliteta i Operaciona istrazivanja, radite projektne, idite na konsultacije i sve ove predmete je moguce poloziti do juna.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.09.2006. 10:11:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2005. 19:00:05
Postovi: 1922
Lokacija: BiG NiPla
Godina: Dipl.
Smer: ME
Evo malo informacije za smer ME:

Prvi semestar

Marketing- generalno tezak ispit i dosta se trazi, ali kao sto je receno postoji kolokvijum koji oslobadja, mislim, nesto vise od pola knjige i koji mnooooogo olaksava, posto treba da se uce samo glavne stvari i mnogo je lakse da se on spremi nego isti taj deo knjige za usmeni.
Preporuka: shvatite kolokvijum ozbiljno polozite ga i oslobodite se ovog ispita sto ranije.

Racunovodstvo- za usmeni deo smo radili neke kolokvijume za koje su davali pitanja od prosle godine, znaci nije bio tezak, a gleda se samo prosao-pao, ocena se dobija na pismenom delu koji se obradjuje na vezbama, pa kome je lakse tako da uci neka posecuje vezbe inace za pismeni ima zbirka koja treba da se proradi i nema problema.

Ekonomika preduzeca i planiranje - postoje dve knjige za ovaj ispit, ali nije mnogo tesko, kod nas nije bilo kolokvijuma, ispit se polaze pismeno, da ti 3-4 pitanja pa pisi sta znas, na vezbe moze da se ide, posto se rade neke stvari nevezane mnogo za gradivo, a i dobijaju se neki plusevi za aktivnost sto moze da poveca ocenu na kraju.

HRM - iliti menadzment ljudskih resursa, moze da se polozi sa 3 kolokvijuma, sto sam i ucinio tako da ne znam kakav je usmeni deo, kolokvijumi imaju i otvorena i zatvorena pitanja, na vezbama govori asistent ono glavno za kolokvijume, ali mora da se uci i ostalo.

Teorija verovatnoce - hm hm hm, sta ovde reci, treba da se ide na vezbe to stoji, treba da se uci i to stoji, ali(jedno veliko ALI) postoji jako los kriterjum sastavljanja zadataka(bar je kod nas to bilo), naime ako je neko radio ovaj predmet u toku prvog semestra i izasao na ispit u januaru cekalo ga je veliko iznenadjene, zadaci su bili ekstremno teski, takvi su bili i u februaru, u aprilu su zadaci bili dosta laki, u junu prosecni, u semptembru teski i u oktobru jako laki.
Sve u svemu, ako se nastavi ovakav trend, onda je najbolje u aprilu ili junu polagati i naravno kasnije. Kad je bilo tesko sastavljao je Sale(celav), a kad je bilo lako ili profesorka ili asistentkinje, tako od toga zavisi kako cete proci.
I nakon toga sledi usmeni koji nije mnogo tezak(duplo laksi od mate).

Drugi semestar

Upravljanje kvalitetom- jedan ne mnogo tezak ispit, polazu se 2 kolokvijuma uz pomoc literature i radi se projektni(5 ljudi u grupi) i na osnovu toga se izracunava ocena. Sto se prethodnog tice asistenti lepo objasne sta i kako treba.

Finansijski menadzment - polaze se iz 3 dela preko 3 kolokvijuma, nekad znaju da se ponavljaju pitanja iz prethodnih godina na prva dva kolokvijuma koji su tezi, a treci je jako lak i za dan-dva se sprema, mada je potrebno za njega i neko znanje iz racunovodstva. Na vezbama se rade stvari koje slabo dolaze na kol. ali su korisne.

Upravljanje troskovima- isto kao Ekonomika i planiranje iz prvog semestra, osim toga sto se radi kolokvijum koji oslobadja vise od pola gradiva(isti profesor, ista asistentkinja, isti nacin ispitivanja, malo razlicito gradivo al' ajde sad).

Menadzment tehnologije i razvoja - usmeni moze da se polozi preko kolokvijuma i tako nije mnogo tesko, pismeni nije tezak, ali ima dosta racunanja i neophodna je koncentracija, radi se na vezbama ali moze i ovako da se spremi.

Statistika - polaze se samo, ako se polozi verovatnoca, obimno je, ali mnogo vise sablonski(kad ucis vise, sigurniji si da ces poloziti), vezbe su korisne, a i usmeni je slican verovatnoci.

...i naravno Engleski 3- pise se neko pismo, ako se zna malo engleski nije neki problem


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.09.2007. 16:20:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.06.2005. 21:01:23
Postovi: 2046
Lokacija: Novi Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Evo mog misljenja:

1. AROS - predmet koji je mogao biti 20 puta zanimljiviji da ga ne vodi profesor koji stvarno ne zna kako da predaje i da zainteresuje studente. Knjiga je dobro napisana, ispit je generalno lak. Mozes da polazes preko 2 kolokvijuma, imas pitanja na kraju svake lekcije u knjizi, a odatle ti dolaze pitanja za ispit. Prvi deo je generalno laksi, jer je manje obiman. Seminarski obavezno uzmi, jer ako ti se ocena lomi, uz seminarski dobijas ocenu vise, a generalno je lako napisati ga. Predavanja totalno nepotrebna, a vezbe tu i tamo.

2. Verovatnoca - odlicna grupa asistenata je na ovom predmetu. Obavezno idi na vezbe kod Jelene, mada i Selena nije losa. Predmet je meni licno bio zanimljiv, i tezi od Statistike, iako je studentima obicno obrnuto. Vezbe obavezne, a predvanja nepotrebna.

3. Statistika - sve isto vazi kao i za Verovatnocu, profesorka (koja je i na verovatnoci) je stvarno korektna, ne smara vas na sipitu, i stvarno je ok. Mozda i najbolja grupa ljudi na jednom predmetu u II godini je na ovom predmetu.

4. Marketing - takodje odlicna grupa asistenata na ovom predmetu, sem asistenta Velje, koji je po meni dosadan. Vezbe su bas zanimljive, asistenti odlicni. Kolokvijum obavezno dajte, ali obavezno, jer oslobadja pola gradiva na ispitu, koji je stvarno obiman. Profesorka Vinka je bog i batina na FON-u, a prof. Milica je super zena, uvek je za saradnju i da izadje u susret. Ispit predlazem da ako mozete polazete kod nje. Vise obiman nego tezak ispit, ali mislim da je najpametnije dati ga sto pre.

5. Principi programiranja - znaci rad rad i samo rad. Ovo je ubedljivo najkorisniji ispit za ISiT u II godini. Preofesor je odlican, dok asistentkinju i nisam gotivio, ali to je moje licno misljenje. Ovaj ispit NE SMETE a da ne shvatite ozbiljno. Krenite da radite od pocetka. Bice vam, verovatno dosta tezak u pocetku, uvodi se dosta koncepata, i nista vam nece biti jasno, ali sto vise budete kucali kodove to cete pre nauciti, a kada naucite onda vam je zadovoljstvo sto ste to konacno shvatili. Knjige nema, tako da je moj predlog da kupite neku u Mikro knjizi, ili da kopirate od nekoga. Vezbe i predavanja su obavezne. Imacete neka dve prakticne vezbe na kojima mozete da prikupite poene, a plus su odlcna provera znanja i praksa, tako da na to obavezno idite.

6. Strukture podataka i algoritmi - jos jedan programerski ispit. Asistent odlicno objasnjava i jos jedan razloga da polozite PP jeste da biste mogli da pratite ovaj predmet. Generalno je laksi od PP-a, ali ja npr. imam bolju ocenu iz PP-a. Literature takodje nema (nista novo za informaticke predmete na FON-u), tako da su vam vezbe vise nego obavezne, a predavanja manje-vise. Imate dva kolokvijuma, i neke domace. Domace obavezno radite jer vaze ti poeni i ako ne date preko kolokvijuma, a domaci su laki.

7. Engleski III - dosta ste vise angazovani nego u prvoj godini. Idite na predavanja jer cete onda moci da izadjete u predroku i samim tim dobijete ocenu vise.

8. Matematika III - meni licno teza od Mate II, a laksa od Mate I. Vezbe obavezne, prdavanje ne. Sve vazo isto kao i za Matu I i II. Kolokvijumi obavezni.

9.Menadzment Tehologije i Razvoja - uzasno, ali uzasno doasadan predmet. Uzmite seminarski i na vezbama (jer vas oslobadja zadataka na ispitu), i na predavanjima (jer vas oslobadja jednog kolokvijuma) i uradite dav kolokvijuma i zavrsili ste ispit. Ja sam ga licno polozio vec krajem aprila. Knjioga dosadna, predavanja i vezbe nisam pohadjao i mislim da nema neke potrebe, ako uzmete seminarske.

10. finansije i racunovodstvo - ovo su dva odviojena predmeta iako vam se upisuju u indeks kao jedan. Finansjije nose 60% ocene a racunovodstvo 40%. Fiansinjie su meni bile zanimljive, profesorka ok objasnjava. Knjiga je pisana 90-tih ai nije bas dobro napusana, i zato su predavanja tu da vam razjasne neke stvari. Imate 3 kolokvijuma i prvi je najtezi. I i III nose po 40% ocene iz finasnija,, a drugi 20%. Racunovodstvo je meni bio dosadan predmet, ja sam isao kod profesrke koja je dosta rasejana ali ok predaje.

11. Numericka analiza - ovo je izborni predmet. Ili ovo ili DMS. Ja sam iazabrao Numeriku, i nisam se pokajao. Profesor Lazovic je odlican profesor. Vezbe ti nisu potreben jer polazes preko softvera, koji mozes da nadjes od starijih generacija. Na usmenom je korektan, imas 35 pitanja, koja nisu teska za ucenje tako da kod ovog predmeta ne bi trebalo da bude problema.

Eto, toliko od mene. Imaj na umu da je II po meni dosta teza od prve, mozda vise u smislu da se mnogo, mnooogoo vise radi tokom semestra, bar sam ja tako radio, ali zato ti u roku bude mnogo lakse. PozdraV.

_________________
"Some will win, some will lose, Some were born to sing the blues" - Journey, "Don' stop believing"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.09.2007. 01:35:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.11.2005. 12:13:51
Postovi: 642
Godina: Dipl.
Smer: IS
e, posto su ovo gore pisali vecinom dobri studenti koji su polozili (gotovo)sve ispite, evo da cujete misljenje nekoga ko ce se druziti sa ispitima iz druge godine jos dosta rokova, tj. sta je skontao general poslije bitke:
ako vam nije cista prva, bolje da je cistite u januaru nego da polazete ista iz druge,

-prvi semestar: ne maltretirajte se oko arosa u provom semestru, uvijek ce te ga lagano poloziti, ucite samo sa starih rokova,
ja bi tu ukljucio i principe, ali posto je to specifican ispit (nekome legne lako, nekome jedva ili nikad) obavezno idite i na predavanja i vjezbe, profesor je najbolji sa kojim sam se ja sreo do sada (uz lazovica), solidna asistentkinja i idite i na laboratorijske. meni najbolji ispit do sada.
niposto ne dozvolite da ne polozite kolokvijum i marketinga, ispit polazite kad hocete, u oktobru cete moci isprositi i neki seminarski ako imate kolokvijum i tako ga poloziti,
za matematiku 3 necu komentarisati posto za mene nije ni postojala, [
vjerovatnocu -obavezno na vjezbe i polazite sto prije, trebace vam za statistiku.

-drugi semestar:
strukture obavezno na vjezbe, asistent je legenda, ako pratite vjezbe kolokvijume polazete bez dodatnog ucenja, uradite ili nek vam neko uradi i seminarske (domace), donose 2x10 bodova, mada je ovaj ispit lako poloziti i u roku, jer ako ti fali bodova za prolaz radis dodatni zadatak i ako ni to ne polozis odgovaras usmeno i profesor te u 95% slucajeva pusti. inace meni vrlo zanimljiv ispit.
finansije i racunovodstvo, idite na vjezbe iz racunovodstva i probajte da skontate i polozite u predroku kada je najlaksi rok, sikanic zna da bude naporan ali na ispitu dolazi samo ono sto je spomenuo na vjezbama, knjiga i zbirka vam ne treba, finansije su zanimljive, ne bas lake, ali se na simpatican nacin polazu pa ih polazite kad vam se cefne, isto vam je izlazili na kolokvijume ili u roku, opet preporuka stariji rokovi,
engleski 3 ako hocete dosta da naucite idite na p/v, ako hocete da polozite skinite sa interneta neki seminarski i predajte to i neka pisma, znacice vam bodovi na ispitu, a sam ispit je lutrija.
statistika- zbog nepolozene vjerovatnoce isti slucaj kao i sa mat3 tako da o njoj nemam pojma.
numericka ili dms, moja preporuka numericka iako ce 90% ljudi otici na dms, profesor legenda, malo ljudi, pismeni zavrsite preko softvera skinutih sa interneta ili pozamljenih, usmeni takodje mozete parcijalno po oblastima, ja sam polagao u roku i za 8 vam ne trebaju nikakvi dokazi.
i za kraj, najvece govno sa kojim sam se sreo do sada tehnologija :bljak: , nesto najdosadnije sto je ikad napisano i to u dvije knjizurine, OBAVEZNO poloziti preko kolokvijuma(ja nisam ni izlazio na njih, sad pomisljam na samoubistvo zbog toga) i uzeti seminarski kod profesorice za slucaj da padnete jedan od njih, zadaci su prelaki pa se nemojte zamarati projektnim i seminarskim na vjezbama, mada i mozete, ako vam programiranje ide probajte na prvom casu da uzmete softver, on skida oba zadatka.
uhvatite se marketinga, principa, vjerovatnoce i tehnologije, sa arosom, strukturama, finansijama i engleskim cete lako i kasnije.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.10.2007. 21:21:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.02.2006. 12:11:05
Postovi: 294
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
UZMITE NUMERICKU! LAZOVIC KRALJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
"Kroz otprilike dve godine prestace da bude nimfica i pretvorice se u "mladu devojku", a onda u "studentkinju" - taj uzas nad uzasima!" - Vladimir Nabokov


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.09.2008. 10:39:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.08.2005. 22:16:28
Postovi: 640
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Smer ISiT

Архитектура рачунара и оперативни системи
Ako imate vremena dajte preko kolokvijuma. Ako nemate, nema veze. Polozen kolokvijum vam vazi samo u januaru. Pri tom u svakom roku vam polozen deo AR ili OS vazi do kraja skolske godine. Pitanja su gotovo uvek ista, pa nabavite u kopirnici ranije rokove. Seminarski je ocena vise, preporucila bih da ga uzmete, ako imate abicije ka vecim ocenama i ako vas iole interesuje hardver :)
Vreme spremanja:
AR - 5 dana
OS - 7 dana

Финансијски менаџмент и рачуноводство
Racunovodstvo obavezno polozite preko kolokvijuma, manje je gradiva nego na ispitu, idite na vezbe iz racunovodstva, Veljko lepo objasnjava i skrece paznju na bitne stvari, pa ko je pratio vezbe i radio one njegove naizgled glupave domace moze sa 2 dana spremanja svakog kolokvijuma da ih polozi sa vecom ocenom. Teorija se brzo sprema po skripti, i priznaju bukvalno sve sto ste napisali, svojim recima, kako god...
Finansije: Snezana ce vam obecavati da ce vas voditi na berzu, kule i gradove, nista od svega toga nece biti. Ako imate vremena idite na predavanja, ako nemate, ne morate. Zena diktira i prica stvari iz zivota, koje mogu biti korisne, ali nepotrebne za sam ispit. Imate rokove u kopirnici, dolaze bukvalno ista pitanja
Vreme spremanja:
Racunovodstvo:
I kolokvijum - 5 dana,
II kolokvijum - 5 dana
Finansije:
10 dana

Маркетинг
Predavanja nepotrebna, ali kod Milice su zanimljiva. Vezbe vrlo kreativne. Polozite kolokvijum, zivot ce vam biti laksi. Pri tom, ako imate polozen kolokvijum i 3 puta padnete ispit mozete da uzmete seminarski i polozite preko njega. Rada najmanje gnjavi, gotovo vas ni ne slusa, i daje najvece ocene. Uglavnom svako ko je polozio ispit kaze da je pricao zahvaljujuci znanju iz zivota, a ne iz knjige.
Vreme spremanja:
kolokvijum - 7 dana
ispit (ako ste dali kolokvijum) - 7 dana

Математика 3
Sve sto vazi za prethodne mate, vazi i ovde. Pri tom, predavanja su obavezna, i radicete domace koji se boduju. Vezbe nisu obavezne, ali ih pratite i polozite kolokvijume, mnogima je ova mata teza nego prethodne. Za usmeni vazi sve isto kao i kod prethodnih mata. Profesore vec znate.
Vreme spremanja:
6 dana po kolokvijumu, usmeni prvi deo 5 dana, drugi deo 4 dana

Менаџмент технологије и развоја
Postoji mnogo nacina da date ovaj ispit. Predavanja nepotrebna, vezbe, ako imate ko da vam da materijal i objasni u pola sata nacin rada zadataka, onda ne morate da idete na njih. Ako date seminarski na predavanjima, ocena vise na teoriju, i to vam je moj savet. Ta teorija su kolokvijumi, a ako date projektni i seminarski na vezbama oslobadjate se jednog ili oba zadatka na pismenom. Obavezno idite na uvid, jer umeju da boduju samo krajnji rezultat, pa tu mozete dobiti dosta poena
Vreme spremanja:
6 dana po kolokvijumu, 3 dana pismeni ispit

Нумеричка анализа
Moj vam je savet da odaberete ovaj izborni predmet ako volite Lazovica. Imacete prakticne(u IBM sali, radi se matlab i jos neki programcic) i teorijske vezbe(zadaci kod Nebojse). Svake nedelje se polazu zaadci iz oblasti (uz koriscenje kompa, i sve literature) i tako se skupljaju poeni. Svi koji su bili redovni na tim vezbama imaju 10 i ne izlaze na pismeni. Usmeni ko na matama, moze parcijalno.
Vreme spremanja:
Za prvi test sam ucila, bez razloga. Ostale sam samo stampala materijal sa sajta i na testu gledala kako se rade zadaci odatle. Ima i popravnih. Usmeni 3 dana za celovita, 6 dana za iz delova

Принципи програмирања
Imali smo vezbe nedeljom, isto se polazu stalno oblasti na tim vezbama i tako se skupljaju poeni. Ja sam nakupila vise od 100 poena i to mi je prva 10ka u indexu. Nikad lepsi predmet, nikad lakse za poloziti. Ispit sam cula da je tezak, zato bolje dajte to na vezbama. Isto stampate materijale i koristite ih pri polaganju oblasti na vezbama. Slican princip rada kao na numerickoj. S tim sto ovde nema konsultovanja pri polaganju, dok na numerickoj asistent, profesor, pa i kolege mogu da ti pomognu :) Predavanja vrlo korisna i zanimljiva. Devedzic je kralj!

Статистика
Nisam je jos dala..

Страни језик 3
Rade se pismo i terminologija. Uradite esej(radite sami i pravite greske u pravopisu i gramatici, na tome daje vise poena, ako je dobro napisano ubedjivace vas da ste copy-paste)i obavezno idite na uvid. Predavanja neobavezna, iako ce vam reci da su obavezna. Ovo polozite u septembru ili oktobru, daju lakse, manje i spuste kriterijum i obavezno idite na uvid.
Vreme spremanja:
1 dan za esej, 5 dana za ispit

Структуре података и алгоритми
Predavanja beskorisna, vezbe skroz korisne i zanimljive. Nastavlja se na javu. 2 domaca menjaju teoriju na ispitu. Dajte ovo preko kolokvijuma. Cula sam da u oktobarskom roku daje smesno lake zadatke, a inace u rokovima budu tezi..
Vreme spremanja:
3 dana po kolokvijumu ako ste isli na vezbe i ako vam lezi logika..:)

Теорија вероватноће
Ovo je muka moja. Zvanicno najgori kadar do sada. Idite na vezbe, ne moze da skodi..ja isla pa mi i nije mnogo pomoglo. Predavanja beskorisna. Nisam uocila neku logiku kad daju teze a kad lakse rokove, sve je kako im se cefne. Pod "laksi rok" mislim na zadatke kao iz zbirke i one radjenje na vezbama. Nakon polozenog pismenog koji vam vazi taj i sledeci rok idete na usmeni i tog dana polazete elektronski test koji nije tezak, ima par caka i sitnica. Odmah nakon njega je klasican usmeni. Profesorka je vrlo ali vrlo subjektivna zena, oborice vas ako zeli, koliko god znali. Profesor trazi da ste dobro razumeli i trazi primere.
Vreme spremanja:
pismeni: 7-10 dana
usmeni: 7-10 dana


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.09.2009. 17:18:30 

Pridružio se: 29.09.2008. 22:58:37
Postovi: 176
Godina: I
e ljudi, sto se tice predavanja i vezbi za IS imam pitanje, gde je bitno prisustvo na nastavi. Problem je sto mi se ne svidja raspored pa hocu malo sa svojom grupom malo sa drugim grupama da idem, pa me zanima da li to moze da se radi, tj kod koga ne moze :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.09.2009. 21:07:53 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
Arhitektura računara i operativni sistemi - predavanja slobodno zaobidji (ista su kao OIKT), dok je na vezbe pozeljno ici zbog zadataka koji se rade, ali nisu teski i mozes sam da ih ukapiras, tako da je opcionalno.
Principi programiranja - na vezbe obavezno idi, jako ces tesko ukapirati materiju ako ih budes propustao, osim ako vec nisi imao iskustva sa programiranjem u Javi. Predavanja, mozes, a i ne moras. Gradivo sa predavanja ne dolazi na ispitu.
Matematika 3 - Isto kao sa matom 1 i 2, pozeljno je ici samo da bi se upisao da si prisustvovao, mada mozes i samo nekome da kazes da te upise. Vezbe pozeljno.
Marketing - Vezbe su identicne vezbama iz menadzmenta, tj. rade se neki Case Study-i, tako da ako te to interesuje - idi, u suprotnom preskoci.
Teorija verovatnoće - Idi na vezbe zbog zadataka, na predavanja je pozeljno ici jer se na njima parcijalno polaze ispit tokom semestra.

Nadam se da je pomoglo.

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.10.2009. 00:52:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.09.2006. 14:25:29
Postovi: 972
Lokacija: [su.ser]
Godina: Dipl.
Smer: ME
oke, chestitam, stigli do ovde :)
elem, ako vam je ostalo ishta iz prve, obavezno prvo to chistite, pogoooootovo ako su to matematike. really, bez z***, ova nova pravila studiranja koja ce da vas kache su bolesna

evo za smer menadzhment utisci iz 2009

marketing:
vazi za jedan od tezih & obimnih predmeta u drugoj..OBAVEZNO ga resavajte preko kolokvijuma, pa da vam ostane 80tak stranica za 3 deo sto se odgovara usmeno..gradivo nije preterano tesko ali ga mnogo ima, pogotovo ako se sprema ceo ispit (pre koga cete jos i neki eliminacioni test morati poloziti ako niste dali ni jedan od kolokvijuma). vezbe i predavanja...odlucite sami, nisu presudni za spremanje samog ispita, mada se upisuje pa to zna da utiche na ocenu (vole da vide da ste prisutni)

teorija verovatnoce:
jedan od tezih predmeta, ako niste nachisti sa matematikom, integralima i logikom uopshte. iako kul, ekipa asistenata je tipa "VDU" (volimo da uteramo) pa ce vas na ispitu cekati zavucene sitnice (toliko jednostavne a toliko nepredvidive) a cesto se provuku zadaci kakvih ni slicnih nema u zbirci, i da nisu radjeni na vezbama, ali na utehu svima, cesto znaju da se ponavljaju. O B A V E Z N O na vezbe da bi ste skontali zadatke, i posvetite se ovom predmetu nakon vezhbi pa ponovite, da biste polozili te "mini testove" i imali olaksan posao u predroku/januaru. el test, za onog ko je detaljno vezbao, spemao i razumeo zadatke ce biti lagan, dok je drugima za*eban. neophodan je polozen ispit da bi se polagala statistika.

ekonomika poslovanja i planiranje:
ispit nije nesto posebno tezak, uce se dve knjige, ekonomika je skoro ista kao ekonomija ali olakshana 6 puta, dok je poslovno planiranje malo zeznutije ali kazem nije tezak ispit. zanimljiv je sam ispit, gde ce ispit vise liciti na neki disciplinski postupak (koji ce da pocne tek kad su zahtevi ispunjeni..) nego na sam ispit, i bice vam zabavno dok ne pochne ispit, a i zhao asistenata kad vidite kako ih profanka maltretira. nemojte zaboraviti index jer ce vas profesorka dici pred chitav amfiteatar i zahtevati da joj objasnite zasto ste zaboravili index....da, i pitace gde ste ga tacno zaboravili..(na stolu, u fioci.....)
predavanja i vezbe nepotrebne za spremanje ispita

menadzment ljudskih resursa:
veoma lagan ispit, manje vise sve poznato, resite ga preko kolokvijuma, seminarskih...

rachunovodstvo
ovaj ispit u sustini nije tezhak, ali zbog njegove specificnosti, dosta studenata odustane u startu, pa kasnije ima problema sa spremanjem istog i na kraju se ispit pretvori u nocnu moru.....asistent je posebna pricha ali je pravi car, objasnice vam i rauzmecete, pa makar mu to bilo poslednje u zhivotu. :) ako niste ishli u ekonomsku shkolu, predlazem da idete na predavanja, jer ce vam tamo objasniti te osnovne stvari (aktiva pasiva sta kad zasto itd), a kad to skontate, vezbe ce lagano ici.. vezhbe obavezno. posvetite vreme ovom ispitu bice vam zhivot lakshi

strani jezik 3. tj eng 3..
ko zna engleski malo bolje ne mora da ide na vezhbe ni predavanja, ali je pozeljno jer dobijate poene na prisustvo i radite gradivo koje ce biti na ispitu (logichno, ne?) :) uradite seminarski obavezno da biste imali 30poena vishe, ali nemojte for god sake copy pasteovati jer asistentkinja proverava.....

menadzhment tehnologije i razvoja:
obiman i ne bas zanimljiv ispit. gradivo (teorija) obimna i dosadna, dok se zadaci spremaju za par dana..RADITE U TOKU SEMESTRA SVE STO VAM SE NUDI, seminarske na vezbama, i polozite kolokvijume OBAVEZNO! shvatite ovaj ispit ozbiljno u toku semestra jer ga nije nemoguce polozhiti, + ti seminarski vam menjaju zadatke na ispitu..... ali ako to ne uradite, doci cete u nezgodnu situaciju jer na ispitu M O R A sve sve sve da se uradi,svako pitanje za 6. ..rade se 4 pitanja + 2 zadatka... mozete uraditi 5 od 6 zadataka za ocenu 10, a ono 6to pitanje da ne znate, pali ste, i nista vam se ne vazi. a to sve moze da se kompenzuje preko kolokvijuma i seminarskih i da dodjete samo na upis ocene u junu... vezbe su ok da skontate zadatke ali su jako jednostavni, pa procenite.. predavanja nepotrebna..

upravljanje kvalitetom:
hehe. posebna pricha. glup, dosadan, uznemirujuc predmet, sa josh za*ebanijom logikom ocenjivanja i percepcije. projektni je obavezan, i predajte delove do zakazanih termina, jer bez projektnog ne mozete na ispit. sa ovim predmetom se mnogo njih muchi jer koliko god dobro uradili ispit, oni padnu...iz neobjasnjivog razloga.....koliko sam skontao, poenta predmeta je da na ispitna pitanja iz drugog dela (za koje ne postoje konknkretni odgovori) sami, logicki nadjete. puno ljudi je skupljalo odgovore sa foruma jer ih je mrzelo da procitaju slajdove i sami logicki zakljuce, i misleci da su konachno uradili ispit za 10tku..oni padnu..sretno sa ovim predmetom .. predavanja turbo ultra mega dosadna, vezbe su potrebne da bi ste znali uraditi projektni...

finansijski menadzhment:

lagan ispit..navuci ce vas da kupite praktikum koji je shatro obavezan ali koji vam apsolutno nece trebati, al' ajd....vezhbe potrebne pred kraj samo da skontate kako se radi finansijska analiza, ali i to je apsolutno moguce spremiti bez vezhbi

upravljanje troshkovima:
kul profa, ok gradivo, uzmite seminarski i polozhite kolokvijum (ili makar popravni kolokvijum) da bi vam za zavrshni deo ostalo jedno pitanje...


dakle obratite pazhnju na: teoriju verovatnoce, statistiku, marketing, upravljanje kvalitetom...
posto se pravila igre menjaju, shtrebajte redovno, polazhite kolokvijume i zivot ce vam biti olaksan.....good luck :)

_________________
kolach u tiganju? nemoguce..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.10.2009. 01:56:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2007. 12:12:49
Postovi: 1577
Godina: Padobranac
Smer: ME
Pošto postoji samo jedno mišljenje za smer ME, evo da i ja ubacim svoje (i ako nisam baš student za primer kada je polaganje ispita u pitanju):
P.S. U međuvremenu je izašlo drugo (dok sam ovo kuckao), pa je ondah moje treće. :)

I SEMESTAR (ili vam treći):

MARKETING

Sajt: http://marketing-pr.fon.rs/

Nekome težak, nekome i ne baš. Generalno težak ispit.
PREPORUKA: polažite preko kolokvijuma, SPREMAJTE IH IZ KNjIGE (zaebite skripte za ovaj ispit). Kolokvijumi mnogo olakšavaju ovaj ispit. Kolokvijumi se rade pismeno ima zaokruživanja, dopunjivanja, otvorenih pitanja. I zaebano je, jer postoje trik pitanja.

Inače ispit ima 3 dela, prva dva mogu preko kolokvijuma. Treći mora usmeno, preko ispita ali ako vam samo on ostane onda je lagano, jer je i mala materija. BTW ako ne znate celo pitanje ponašajte se kao da znate, može se desiti da vas profesor prekine u pola odgovaranja.

Vežbe definitivno posećujte, jako korisne. Predavanja, umeju da budu interesantna (zavisi koji profa drži).

Inaće uslovan ispit za upis u treću godinu.

------------------------------------------------

TEORIJA VEROVATNOĆE (TV)

Sajt: http://statlab.fon.rs/

Don't ask me nothing, about this. Ja sam ovo odradio u fazonu "ostavljam za treću godinu, neću ni da se trudim". Ali definitivno je bitno ko vam drži vežbe.
Korisno ići i na vežbe i na predavanja.

------------------------------------------------

EKONOMIKA POSLOVANJA I PLANIRANJA (EPP)

Sajt: ne postoji

Ispit se polaže, isključivo preko ispita, pismeno (i ako piše usmeno). 4 pitanja, prva dva iz prve knjige, druga dva iz druge knjige. Moguće je da će te biti pozvani na dodatno ili dopunsko ispitivanje (ovo može biti pismeno ili usmeno). NE postoje kolokvijumi. VAŽNO: morate odgovoriti na sva 4i, makar deo.

Postoji seminarski, ko želi nek' izvoli. (ali nema zaebavanja)

Ovo je lagan ispit. Bubački. Ima dve knjige, prva knjiga Ekonomika poslovanja ili kako već, je 10 puta lakša ekonomija. Ko je položio ekonomiju, cenim da je dovoljno da prođe jednom tu knjigu obrati samo pažnju na glavu sa TROŠKOVIMA (najviše, mislim da je VI glava). I prva dva pitanja imate spremljeno. Ta prva knjiga je lagana.

E, druga knjiga strategija planiranja i poslovanja (SPP). Uffff... To vam je već teže štivo, mada tu ima malo Osnova Organizacija npr. U svakom slučaju za ovo vam treba više vremena nego za prvu knjigu i to dva put više. Takođe pogledajte koje su bitne glave. Na njih se posebno skoncentrišite.

TIP: Na ispitu, i ako ne znate tačno svoje pitanje, pišite šta znate a da liči ili da vi mislite da može da spada pod vaše pitanje.

Vežbe korisne, lagano dobijanje bodova na aktivnost. Predavanja kod profe su ok, kod profanke samo za one koji imaju čelične živce.

Ne znam kakve su skripte, jer sam učio iz knjiga. Ali sam čuo da skripte i nisu baš...

------------------------------------------------

MENADžMENT LjUDSKIH RESURSA (MLjR, mada mnogi vole da zovu i HRM - Human Resource Managment)


Sajt:
http://hrm.fon.rs/ (relativno novi sajt)
http://www.obuka.fon.rs/ (ovo je stari sajt, tako da ko zna, ovde možete naći stare vežbe npr.)

THE najlakši ispit. Imate kolokvijume 3 komata ( :) ), svi lagani max. Idite na vežbe. (skripta može)
Isto tako ako ste član MENSE imate ocenu više, i ti fazoni. Predavanja, kako kome, meni se nisu svidela, jer profa predaje ateizam i egoizam, a ne MLjR, ali imate koristi ako vas zapamti (samo ako idete na usmeni). Kolokvijumi su u stilu zaokruživanja, dopunjavanja i otvorenih pitanja.

Postoji seminarski koji je veoma lagan.

------------------------------------------------

RAČUNOVODSTVO

Sajt finansijske grupe: http://finansije.fon.rs/
Direkt za računovodstvo: http://finansije.fon.rs/Class/?cId=3

Shoot me in the head, PLEASE.
Ko je išao u ekonomsku, neće imati mnogo problema sa ovim ispitom. Mi ostali smrtnici, aaaaaaaaaaaaaaa... :) Nažalost tako je - kako je, ko preživi pričaće. :)

Ispit se sastoji iz metodološkog dela (zadatka), i teorijskog dela.

Idite na vežbe definitivno, jer zadatak teško da možete sami da spremite. Zadatak možete da spremite "sami" jedino ako imate nekoga ko će vam 7-14 dana svaki dan po barem 1-2 sata pokazivati 8 glava iz praktikuma.
Predavanja, umeju biti zanimljiva. (naravno kako kome)

Predrok je kažu lakši (offcourse).
Teorija može iz skripte, ali dopuniti se još nekim delovima iz knjige. Teoriju čini 15 pitanja, neka su zaokruživanje, neka su otvorena.

Inče uslovan ispit za upis u treću.

------------------------------------------------

ENGLESKI 3 (dvosemestralan)

Sajt: http://eng.fon.rs/

Koga baš mrzi (a verujem da vas ima takvih), ne mora da bude redovan na predavanjima i vežbama. ALI VELIKO ALI mora da prati dešavanja. Tj.

Seminarski koji je lagani prevod sa srpskog na engleski, ili se samo uradi seminarski na engleskom na neku od tema za koje glasate preko sajta. Nosi od 5 do 20 poena. I on mora da se brani usmeno kod asistentkinje. Tu su vam bitni datumi PRIJAVE TEME ZA SEMINARSKI (koji je u zimskom semestru) i ODBRANE SEMINARSKOG (koji bi trebalo da bude u letnjem semestru). Ko ne prijavi ostaje bez 20 poena od 100 (što nije malo). Neki su išli na Copy/Paste varijantu, i prošli su, neki nisu. (vi odlučite, ali ima nekih kao ja koji su zakinuti i ako su sve SAMI URADILI GRRRRRRRRR...)

Onda imate PISMO koje nosi do 30 poena, za njega su bitni FORMATI ima ih 4 ili 5, i naučite i kako se piše CV (i to dolazi). Ostalo je vaša mašta.

Poslednji deo od 50 poena je terminologija. Ume da bude zaebano, ali u suštini nije (ako znate dobro engleski). U svakom slučaju preslišajte se malo sa tim "stručnim terminima" iz oblasti finansija, računovodstva, programiranja, tipa firewall, account, itd. Biće zaokruživanja, objašnjavanja na engleskom, i da napišete pridev, imenicu, glagol, za datu reč.

Bonus poene možete dobiti na neke prezentacije, ali za to morate ići na predavanja.

------------------------------------------------------------------------------------------------

II SEMESTAR (ili vam četvrti):

STATISTIKA

Sajt: http://statlab.fon.rs/

Isto kao i za TV, bolje me niš' ne pitajte.

------------------------------------------------

MENADžMENT TEHNOLOGIJE I RAZVOJA (MTR)

Sajt: http://ut.fon.rs/

TOPLA, NAJTOPLIJA PREPORUKA MOGUĆA: Definitivno, slušajte ovaj predmet na engleskom, ako iole možete da komunicirate na engleskom.

Ispit može parcijalno, a može i preko ispita.

Najbolje je preko kolokvijuma definitivno. Kolokvijumi služe samo za teorijski deo. A za praktičan deo, tj. zadatke. Najbolje da preko vežbi otpišete jedan ili oba zadatka (najbolje oba). Jedan otpisujete preko domaćeg, u svakom slučaju morate ići na vežbe da bi umeli da ga uradite. A drugi deo tako što se prijavite da uradite lagani zadatak na vežbama (na ovome je navala, pa vi navalite što pre, asistentkinja će vam tu mnogo pomoći, NE stidite se da pitate).

Teorija za slabiju ocenu može i preko skripta, ali i sa slabim ocenama na teoriji možete imati visoku ocenu. Pogotovo ako odradite seminarski na PREDAVANjIMA, koji na srpskom nije lagan, ali na engleskom je jako lagan.

BTW ako izađete na ispit, biće mnooogooo naporan ispit. Naporniji čak i od PS-a iz prve godine. 4 teorijska (prva dva za prvi deo, druga dva za drugi deo) i 2 zadatka (jedan uvek bude Delphi ili AHP).

------------------------------------------------

UPRAVLjANjE KVALITETOM (UK)

Sajt: ne postoji

Ovo je smarački ispit. Nije toliko težak, ali mnogo smara pa ispada težak. A i konfuzan je dosta. Literatura je beda, skripte su prosečne (ali def. iz njih lakše učiti). Ovaj ispit ide preko kolokvijuma, i dosta toga zavisi i od vašeg načina shvatanja pojmova iz ovog ispita. Profa očekuje da razumete njegov predmet, a ne da ga naučite. Što ume da bude zaebano.
Tako da predavanja jako nezanimljiva i uspavljujuća, ali mogu "pomoći" ako imate (a imaćete) poteškoća da "shvatite" ovaj predmet.

Vežbe su izuzetno korisne za seminarski koji je jako bitan, jer mora da se uradi. Makar jedna osoba iz grupe koja rade projektni nek' ide na vežbe (pa možete i u smenama). Ako ne, onda se nadam da imate nekog vrednog ortaka/ortakinju sa smera UK, da vam pomogne. Projektni nije toliko težak, ako znate kako se radi. A ako ne znate, e onda je eben. (mnogi ljudi misle da znaju, ali nemaju pojma da ga urade, realno)

Kolokvijumi imaju po 10 pitanja, 2 na zaokruživanje 8 otvorenih.

P.S. PREDAJTE NA VREME SEMINARSKI, inače nemoguće je dobiti više od 6. Važno jako.

------------------------------------------------

FINANSIJSKI MENADžMENT (FM ili popularnije Finansije)

Sajt finansijske grupe: http://finansije.fon.rs/
Direkt za finansije: http://finansije.fon.rs/Class/?cId=2

Isto preporučujem da pratite na engleskom, ali i na srpskom nije loše.

Vežbe korisne, tj. pune korisnih informacija. Predavanja korisna takođe, profesorka dosta forsira studente, ali ništa strašno. :)

Realno je bolje spremati iz knjige, ali je mnooogooo opširna, pa je dovoljno dobra kombinacija skripta (koje nisu loše) i knjiga, ali čak dođe i neko pitanje iz praktikuma, pa ga nemojte zaboraviti (nažalost).

Ima 3 dela:
Prvi deo je dosta lagan, osnovni pojmovi itd. tu gledajte da nabijete bodove, pa ga SPREMITE.
Drugi deo je već malo teži, ali ni on nije neki bauk.
Treći deo je finansijska analiza, i tu vam trebaju znanja iz računovodstva, da znate da razlikujete aktivu, pasivu, prihode i rashode, i da znate da uradite bilans stanja i bilans uspeha. A pored toga morate znati i da računate i KOMENTARIŠETE faktore, ima ih nekih 15-18. Taj treći deo je ustvari dosta lagan.

Ispit su ustvari sastavljeni kolokvijumi, radi se pismeno, zaokruživanje 5 pitanja, 4 otvorena. Sem treći deo koji je zadatak, traži se bilans stanja, bilans uspeha, i 4 faktora.

------------------------------------------------

UPRAVLjANjE TROŠKOVIMA (UT)

Sajt: ne postoji

Ovo je slično kao Ekonomika iz EPP-a, ali ipak je teže zbog toga što NE možete tek tako da lupate, a i opširnije je i detaljnije. E, sad literatura nije baš "čitljiva", skripta je super ALI opet MORA da se dopuni sa nekim pitanjima kojih nema u skripti, a dolaze na ispitu npr. 12 glava iz druge knjige (čiji je autor profa Bojan Ilić). Inače se pitanja dosta ponavljaju, pa potražite koja su.

Ispit, dakle 4 otvorena pitanja, mora se odgovoriti na sva 4i. Postoji kolokvijum koji oslobađa prvog pitanja, postoji seminarski (koji je lakši neg' EPP), koji oslobađa drugog pitanja. Ako imate samo seminarski, onda vas on oslobađa prvog pitanja.

Dobro je ako vas profa zapamti, diže vam se ocena (iz iskustva). :)

Predavanja u početku obnavljanje, posle već može biti korisno i posetiti.
Vežbe, ne bih znao. (nisam bio) Ali moja procena da ono i nisu baš...

Pitanja obe grupe: junski rok 2009

_________________
"Čovek je rob onih reči koje je izgovorio, a gospodar onih koje je zadržao u sebi." - Muhamed


Poslednji put menjao Dj_Patkica dana 01.10.2009. 15:58:27, izmenjena 6 puta

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.10.2009. 01:59:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2007. 20:35:35
Postovi: 3047
Godina: Dipl.
Smer: IS
nesto mi teze ide spavanje pa evo valjda ce ovo da me iscrpi pa da se uspavam xP

evo za smer ISIT par saveta:

teorija verovatnoce - ovo kako znate i umete dajte preko onih testica i u predroku, makar samo taj ispit polozili u citavom prvom semestru, zivot ce vam biti laksi... vezbe neophodne, predavanja cisto zbog tih testica u toku semestra...

arhiktetura racunara i operativni sistemi - ovaj ispit definitivno spada u lakse na 2. godini. spremite zadatke sa vezbi/iz skripti i pitanja iz rokova (posebno pitanje uzmi-analiziraj-izvrsi - ne znam rok u kome ovo nije doslo x) ) i necete imati problema ;) mada nekad zna da zavuce neki tezi rok... ali ako naucite skripte dobro, ne bi trebalo da imate problema. pogotovo sto mozete da polazete iz dva dela ovaj ispit u toku cele godine. 1. deo u jednom roku, 2. u drugom.
ja bih za vezbe rekla neophodne, ali ako imate ko da vam objasni zadatke u tom slucaju nisu...
predavanja potpuno suvisna.

principi programiranja - isto jedan od laksih. vezbe neophodne, sto se mene tice predavanja totalno suvisna i naporna za slusanje. znaci idite na vezbe, pratite, kuci to provezbajte i nece biti apsolutno nikakvih problema da polozite kolokvijum.

marketing - nema laksih kolokvijuma nego iz ovog predmeta, li se to pretvara u nocnu moru ako ih ne budete dali jer sve to posle morate usmeno da odgovarate. ako procitate jednom sa razumevanjem gradivo za kolokvijum sa obracanjem paznje na podele vec ste polozili... i onda vam za usmeni ostaje nekih 60ak stana samo. na prisustvu i aktivnosti mozete dosta bodova da ostvarite, pa ako ste u mogucnosti, idite i na vezbe i na predavanja.
(ali ne slusajte mene sto se ovog ispita tice, mozda sam i imala srece sa kolokvijumima, procitajte vi to jos par puta ;))

menadzment tehnologije i razvoja - ovaj predmet ili ce vam biti jedan od najlaksih ili najodvratniji predmet ikada. sve zavisi koliko se budete angazovali u toku semestra, tokom kog je moguce da se oslobodite celog ispita i u junu samo odete na upis ocene. predlazem sledece: uradite projektni obavezno, nije tezak, a oslobadja vas jednog zadatka na ispitu. uz to se javite na vezbama da radite zadatak na casu i to + projektni = polozeni zadaci. sto se tice teorije, kolokvijumi su prosti, ove godine smo ucili iz neke dve skripte od po 10 - 20 strana za svaki kolokvijum. ako to ne polozite, ceka vas katastrofa od ispita sa 111 ispinih pitanja od kojih vam na ispitu dolazi 4 i na svako morate da odgovorite barem za 6. ako jedno nije dovoljno dobro, padate. da ne pricam koliko je gradivo u tih 111 pitanja uzasno dosadno :fokus:
jos i ako ne uradite projektni i zadatak na casu, zadatke radite zajedno sa teorijom i ako nesto od toga padnete, pali ste ceo ispit, nema u delovima. i da, mozete uraditi seminarski na predavanjim koji samo povecava ocenu na teorijskom delu. vezbe potebne za zadatke, predavanja suvisna.

engleski 3 uradite seminaraski, tu skinete sa neta neki text i posle ga prepricate i dobijete 20 poena, predlazem i da prisustvujete nastavi jer ono donosi ocenu vise... sto se tice ispita, on se menja od rokova do rokova, a kamoli od godine do godine, pa ne bih da vam pricam jedno, a da ove god bude nesto sasvim drugo. uglavnom radi se poslovna terminologija na kojoj mozete ostvariti 50 poena i poslovno pismo na kome mozete ostvariti 30.

toliko od mene, odo da spavam xP
za ostatak ispita nek pise neko drugi...

_________________
"You know concrete colored buildings all grow stale"
You say as I look up dreaming...


Poslednji put menjao NancY_88 dana 01.10.2009. 02:34:23, izmenjena 5 puta

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.10.2009. 11:31:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.02.2007. 21:46:48
Postovi: 163
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: UK
kako vidim ovde nema saveta za kvalitetlije:

teorija verovatnoce - vec je pricano o ovom predmetu i da JESTE tezak koliko se prica o njemu, vezbe pod obavezno (ali nikako kod Marine, bolje i sami da radite nego nju da gledate). koliko sam ja primetila oni su malo smanjili kriterijume, a i pismeni ce vaziti u vise rokova ali verujte da je usmeni najbolje poloziti u istom roku kad i pismeni. postoji neki elektronski test (po meni najteza i najgora stvar koju sam polagala) i ako se to polazi ide se na usmeni, postoji i kombinacija da nema usmenog vec samo na osnovu elektronskog upisete ocenu. sve u svemu ovaj predmet shvatite ozbiljno i potrudite se da ga date do februara, zbog statitstike, mnogi ljudi su ostavili to za kasnije i sad se samo nerviraju.

marketing - slazem se sa onim gore, kada se da preko kolokvijuma i nije nesto tesko. a kolokvijumi se svode na podele i podele podela...vec vidjeno :)

inzenjering procesa - ekipa sa predmeta je vec poznata, Milic Radovic i Barbara i Ivan. vezbe su OBAVEZNE (!!!), mora da se ima 70% da bi imali mogucnost da izadjete na ispit, predavanja su slicna onim iz PS (ja ih nisam posecivala). na vezbama se radi projektni, koji u pocetku izgleda kao nesto z******o, ali se ispostavi da je to neka glupost i vecina dobija 9ili10, bitno je da se delovi donose na vreme i ako nesto ne razumete idite na konsultacije. teorija je slicna sa PS, ima 2 kolokvijuma ali ispit nije tesko poloziti ni u roku. ocena se formira kao prosek projektnog i ispita(kolokvijuma).

osnove kvaliteta - spada jedan u laksih predmeta, ekipa na predmetu skroz fer i korektna. vezbe su korisne, Mladen stalno prica o domacem, projektnom, sprema za kolokvijum, predavanja nisu toliko korisna za spremanje ispita koliko su korisna da se cuje profesor, koji je pun prica iz ove oblasti i objasnice vam i pojednostaviti sve. njegova predavanja se svode na primere iz prakse. konfuziju u ovom predmetu stvara kolokvijum, koji vas ne oslobadja dela predmeta vec nosi 25% ocene, dakle bitno je da njega dobro uradite inace cete tu razliku morati da nadoknadjujete na ispitu. domaci i projektni se rade vrlo brzo.

finansijski menadzment i racunovodstvo - ovo su u stvari 2 predmeta povezana u 1. na vezbama Veljko objasnjava kako se rade zadavi iz racunovodstva, a na predavanjima se rade finansije. Dolasci se boduju i za rac je ovo jako bitno (meni je Veljko dao ocenu vise zbog tih dolazaka, a falilo mi 0,5p), sto se tice finansija mislim da nema veze toliko. na vezbe pod obavezno kako biste lakse savladali materiju, i pokusajte da ne propustite prvih par vezbi jer se posle jako tesko nadoknadjuje. postoje 2 kolokvijuma i mislim da je tako lakse dati ispit, teorija iz racunovdstva je laganica. sto se tice finansija imaju 3 kolokvijuma (isto tako se i ispit polaze) i na njima dolaze bukvalno NAJOSNOVNIJE stvari.

upravljanje kvalitetom - mi smo imali tu (ne)srecu da budemo prva generacija i profesoru i asistentkinji, nadam se da su se malo uvezbali i da ce sad biti u redu. na vezbama se radi projektni (svako za sebe), uradite neki deo i odnesite na konsultacije da vam proveri jer koliko god vi dobro uradili oni ce vam uvek naci zamerku (a i dobro je da vas zapamte), predavanja su korisna (ali dosadna) jer prof daje odgovore na pitanja koja kasnije dolaze na ispitu a te odgovore nemate u skripti. kako se polaze i koja je skala, pitajte profesora jer nikom drugom to nije jasno :) i jos jedno da dodem ne kupujte knjigu ne treba vam.

osnove industrijskog inzenjerstva - i vezbe i predavanja drzi Slovic, fer je i korektan skroz. na vezbama se radi projektni koji se sastoji iz vise delova i svaki mora da se preda na vreme inace se gube poeni. projektni se svodi na crtanje u visio-u i popunjavanje tabela, nije nista tesko ali je uzasno dosadno. za svaki deo se dobijaju bodovi i ako imate manje od maximuma idite na konsultacije i vidite gde ste pogresili i ispravite to jer na kraju semestra se salje kompletan ispravljen rad i tad se dobijaju poeni. sto se tice teorije imaju 2 kolokvijuma, ali je i ispit na isti fazon tako da kako god hocete. teorija se sprema sa slajdova ili skripte sa puskica. i na ispitu pisite sto vise, jer kruzi prica da on to ni ne gleda. ocena je zbir svih bodova s time da projektni nosi vise bodova. sve u svemu lak, ali jako dosadan predmet.

statistika - laksa od verovatnoce, sve se svodi na sablon. samo ima mnogo formula koje treba znati, na ispitu se koriste formule a na kolokvijumu ne. sve ostalo vazi isto ko i za verovatnocu.

operaciona istrazivanja 1 i 2 - ispit se polaze pismeno i usmeno, moguce je preko kolokvijuma dati i jedno i drugo (moja topla preporuka). vezbe su korisne, pogotovu pred kolokvijum kad vam daju primer od prosle godine. moguce je dobiti i neke dodatne bodove na domacim zadacima (sto nije lose, jer dok radite domaci naucite gradivo), rade se i lab vezbe (isto tako preporucujem, zanimljive su i nije ih tesko uraditi a dobije se 10p), boduju se dolasci na predavanja/vezbe. teorija je teza od zadataka, ali ni njih nemojte podcenjivati (pogotovu ne na ispitu). moze da se desi da na predispitnim obavezama imate mnogo poena i na usmeni ispit izadjete i imate mogucnost da ili dobjete 10 ili padnete i suprotno da znate extra ali da zbog tih poena ne mozete da dobijete vise od 6. inace, ekipa je ok (asistenti se trude da ti pokazu) a kad odgovarate mnogo su organizovanji nego matematicari (i ostali).

toliko od mene, nadam se da sam pomogla :)

_________________
"Najveca tragedija ljubavi je svakako u tome sto ona nikad nije uzajamna. Kad volimo - nismo voljeni, a kad smo voljeni - ne volimo. nikad se ne desava da su osecaji i ceznja podjednako snazni." - MORAVIA


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.10.2009. 22:49:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05.02.2007. 11:26:08
Postovi: 225
Godina: II
Smer: IS
Posto sam se tek danas upisao i nisam isao ni na jedne vezbe/predavanja a i da ne pitam na svakom topiku pojedinacno, ajde ovde neko ko je upucen u materiju da napise:
1) koja su predavanja/vezbe obavezne, tu mislim na one na kojima je prisustvo obavezno da bi se skupili neki bodovi i tako omogucilo izlazak na ispit/kolokvijum. Ako ima ovakvih
2) Koja su pozeljna? Tu mislim na ona na kojima je prisustvo veoma korisno(kao gore sto je neko napisao za Principe programiranja...)
3) Pozeljna zbog dobijanja nekih dodatnih bodova? Tipa Marketing...
4) Apsolutno beskorisna? GOre je neko napisao predavanja iz AROSa

Ovo mogu kasnije da izbrisem ako je offtopic. Unapred hvala na odgovorima, koje zeljno iscekujem :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.10.2009. 03:07:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.11.2007. 19:12:54
Postovi: 3863
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Pa evo ovako:
1. AROS - Predavanja i vise nego beskorisna. Vezbe korisne, ali ne i neophodne. Ja nisam bila ni na jednim vezbama, a zadatke sam spremila za 1-2 dana.
2.Teorija verovatnoce - Vezbe veoma bitne. Na njima ce se objasnjavati zadaci, koji nisu bas naivni. Predavanja pozeljna, ali se komotno mogu preskociti. Mada ce u terminu predavanja biti neki testovi, preko kojih cete moci da se oslobodite dela gradiva, ili citavog ispita... ne secam se bas :D
3. Principi programiranja - vezbe takodje veoma korisne. Predavanja korisna, ali nepotrebna, posto to gradivo ne dolazi na ispitu. Na vezbama mogu da se osvoje i neki dodatni poeni za aktivnost. :)
4. Engleski 3 - Isto kao i eng 1 i 2. Apsolutno nepotrebno, po meni.
5. Marketing - Vezbe su veoma zanimljive, radicete neke radionice, i imate mogucnost da dobijete poene na aktivnost. Takodje se boduje i prisustvo na predavanjima i vezbama.
6. Matematika 3 - isto kao i za matu1 i 2.

_________________
What is essential is invisible to the eye.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.10.2009. 00:51:15 

Pridružio se: 14.06.2009. 13:23:02
Postovi: 92
Godina: I
Da li moze neko da mi kaze od starijih kolega sa kvaliteta da li kad se opredelimo za neko preduzece iz inzenjeringa, da li posle projekte koje radimo radimo za to isto preduzece ili mozemo i da menjamo?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.10.2009. 07:43:20 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.11.2006. 19:50:36
Postovi: 4288
Godina: Dipl.
Smer: UK
Mozes da menjas, ali ti se najvise isplati da do kraja skolovanja radis projektne o jednom te istom(dosta delova se ponavlja, pa da ne radis 10x listu prioritetnih, kljucnih i kriticnih procesa, na primer).

_________________
SlikaSlikaSlika


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 11.10.2010. 01:31:34 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.07.2008. 01:29:51
Postovi: 3369
Lokacija: the suburbs
Godina: IV
Smer: ME
Ne bih ja bio ja da ne čistim godinu u oktobru II. Šta ćeš, zla sudba!
Ponovo navodim i ocene koje sam dobio na ispitima, ne zato da bih se hvalio (kao da pa imam zbog čega da se hvalim), nego samo da bih pokazao koliko moja priča drži vodu u praksi. Takođe navodim da sam ove godine bio malo manji kampanjac u smislu da većinu kolokvijuma/ispita nisam spremao poslednje noći, već sam odvajao malo više vremena za to. Uglavnom.

Priča kreće ovako.


I Semestar


Marketing (eng)

Omiljeni predmet do sada, verovatno zbog toga što sam FON upisao zbog dotične oblasti. Prilično sjajna katedra, slušao sam nastavu na engleskom jeziku i zaista imao prilike da radom u manjoj grupi pokažem koliko znam i koliko mogu.

Težina: Predmet u globalu nije težak iako važi za jedan od težih na drugoj godini. Meni su kolokvijumi bili baš lagani, ako se lepo nauči iz knjige, nema šta da te iznenadi. Na usmenom sam odgovarao kod Vesne koja me je ispitivala 2 minuta, od toga 1 minut o eseju koji sam napisao na engleskom jeziku. Savetujem i predavanja i vežbe jer mnogo olakšavaju spremanje gradiva u smislu da se dosta nauči dok se sluša.

Ocena: 10

Teorija verovatnoće

Divan, savršen predmet. Profesorka Milica Bulajić je old skool predavač, ali mi je zaista približila teorijski aspekt verovatnoće. Logične stvari, testiranje mozga... a zadatke je bilo zaista milina vežbati (dok se nisu upleli dvostruki integrali). Veljko je na vežbama sve objasnio tako da ni u jednom momentu nisam ni pomislio da idem na neko spremanje (Olivera : Matematika = Veljko : Verovatnoća).

Težina: Realno, nije lagan predmet. Zadaci umeju da budu jako... nepredvidivi. Imate neke osnovne integrale, kombinatoriku iz srednje i gomilu finih računica. Da, katedra izgleda da se trudi da vas obori ponekad, ali izađite par puta, dobićete svoju šansu da položite. Teorija nije obimna, ali morate da razumete zadatke da biste skapirali teoriju. Moram priznati da sam TV spremao mesec dana (ne efektivno naravno), onako lagano, da se sve slegne.

Ocena: 6 na pismenom (krivim katedru što nismo pipnuli neprekidne dvodimenzionalne slučajne promenljive + što su dali neki zadatak koji je očigledno imao problem u sebi + što nisam prešao par debilno kratkih zadataka) i 10 na usmenom što sam zaključio iz toga što na kraju imam 8 iz TV-a.

Menadžment ljudskih resursa

:zaljubljen:
Muškarci znaju zašto.
A Orlić je carina najveća.


Težina: Ume da bude zeznut kada spremate više od jednog kolokvijuma. A inače je dovoljno preći knjigu dva puta za dobru ocenu. Vežbe su mi bile za opuštanje i prikupljanje dodatnih poena.

Ocena: 10. Dobio ocenu više zbor prisustva predavanjima.

Računovodstvo

Eh. Da sam znao da ne budem tolika lenčuga za nešto što sam mogao sjajno da uradim. Meni dosadnjikav predmet, ali katedra ga oživljava.

Težina: Nije težak. Ali je teorija užasno suvoparna i dosadna, a vežbanje za pismeni se mora odraditi kako treba (ne jedan i po dan, ne tri dana). Silne promene... ma, idite na vežbe, budite aktivni, dajte teoriju preko kolokvijuma i za Boga miloga, vežbajte zadatke. Mnogo.

Ocena: 7. I to me spasila aktivnost. Imao sam minmimum minimuma na pismenom. I dalje ne znam kako sam prošao to u junu.

Ekonomika poslovanja i planiranje

Pa šta da vam kažem. Treba sitkom na osnovu ovoga napraviti. Od profesorke do profesora, preko Tanje i Marka. Nezaboravna predavanja i vežbe. A tek ispit... ah, uspomene.

Težina: Prilično banalno, dosta stvati se zna iz Ekonomije i Osnova. Vežbe interaktivne (za sve uzraste 7-77) i mogu da donesu ocenu više.

Ocena: 9. Nisam prešao poslednju glavu jedne od knjiga, to mi je bilo jedno od pitanja, napisao nešto malo, dobio 7, odgovoarao dodatno za višu ocenu, maksimum sam mogao 9 kako je rekao profesor.

Engleski jezik 3

Ma haj'te molim vas. Poslovno pismo i neki testovi i jedna prezentacija. I the katedra.

Težina: No comment.

Ocena: 10

II Semestar


Menadžment tehnologije i razvoja (eng)

Uživao slušajući Maju Levi-Jakšić kako priča engleski, predavanja bila malo dosadnjikava, na vežbama se radilo, pa je to kompenzovalo jutarnje komatozno stanje.

Težina: Kada se daje preko kolokvijuma i projektnih i ostalih pogodnosti (ostane vam samo jedno pitanje za rok), prilično je lagano. Teorija je prosta, ali ja sam se suviše oslonio na to da sam mnogo pametan, pa oba kolokvijuma loše odradio, ali sam ih prošao. Neće to učenje za jedno jutro, zaista. Zadatke dao na vežbama, nisu strašni.

Ocena: 10! Živela nastava na engleskom jeziku. Na kraju sam imao 103 poena valjda, ja zaista ne znam na čemu sam prikupio tolike dodatne poene.

Finansijski menadžment (eng)

Šta god rekli, ja gotivim Benkovićku jer će ti reći u facu šta misli. Miloš je kul, jako dobro objašnjava. Gradivo interesantno bilo čak i meni koji je sa finansijama na "Vi". Knjiga užasna.

Težina: Realno, treba da se uči. Ja sam učio, ali sam neslavno prošao na kolokvijumima. Zašto? Ne znam. Kapiram da mi se gradivo nije sleglo u to vreme kako treba. Ići na vežbe, a i predavanja su dobra da bi vam Slađana objasnila šta to piše u knjizi.

Ocena: 9. Imao sam tu fiks ideju da se vratim sa EXIT-a na jedan da i polažem jedan od kolokvijuma, ali me ometoše u učenju Klaksonsi koje sam upoznao. Ova devetka je zahvaljujući dodatnim poenima za aktivnost na predavanjima i za seminarski rad sa vežbi.

Upravljanje kvalitetom

Šta? Ko? Zašto? Ali vežbe i projektni su bili prilično okej, interesantni, poučni, praktični.

Težina: Nemam pojma. Stvarno sam učio teoriju, na kraju jedva ne pogibeh. Ali nisam slušao predavanja, kapiram da je to uzrok za nemogućnost adekvatnog odgovaranja na pojedina pitanja.

Ocena: 8. Ovde sam baš imao sreće da nemam 7. Verovatno me je i ovde izvukla aktivnost na vežbama.

Upravljanje troškovima

Papazjanija part 2.

Težina: Možda malo više gradiva nego kod EPP-a, ali je gradivo mnogo interesantnije i praktičnije.

Ocena: 8. Tj. 10. Da, poništio sam ispit (ne želite da znate taj proces) jer sam znao da sam znao za 10, ali me je lična glupost zeznula u junu, pa sam malo promašio pitanje. Ali sam se trijumfalno vratio u oktobru i čak doživeo da me profesor za*****a da neće da mi da 10 ako ne odgovoaram dodatno. A dobio sam 10. Aleluja.

Statistika

Nisam otišao ni na jedne vežbe. Ni na jedno predavanje. Zašto? Na početku predavanja nije držala Bulajićka, Veljko držao vežbe samo jednoj grupi gde je bila gužva^2. I onda mi se iskomplikvalo sve sa terminima za slušanje nastave na engleskom i ja sam tako odlučio da se sa ovim patim do samog kraja. Bukvalno.

Težina: Meni teža od verovatnoće. Zadaci iako jesu šablonski, nedokučivi su ponead. Ma i ja lažem. Zadaci su laganica kada znate formule, ali treba ih baš vežbati. Išao sam na spremanje, jbg. Morao sam i ja jednom. Ali čisto da ukapiram poentu statistike, imao sam problem jer se nisam išao na predavanja/vežbe. Teorija... sve je super dok ne dođete do poslednje dve oblasti i testa pred usmeni. Ovo se povećava, ovo smanjuje, ovo je opšte, ovo je... Isuse. Problem je što vam jedno 80% knjige ne treba, a onda je teško među svim tim redovima naći konkretan odgovor na postavljeno pitanje.

Ocena: Uzimajući u obzir da sam ceo ispit dao u oktobru 2, da teoriju skoro ništa nisam spremao, da nisam sam napravio grešku za debile na pismenom i umesto 61 imao 95 poena, sada bih uživao u jednoj finoj desetki. E sada uživam sa ocenom 7. Ali nemam prava da se žalim. Kreten sam ispao na pismenom time što me je mrzelo da čitam zadatak, vratim se da proverim šta mi se traži i da uopšte pomislim na to da... promislim.

Eto. Druga godina je gotova. Teža je od prve, ali ne toliko. U mnogo sam se stvari ja van faksa uvalio i izgubio malo fokus, ali glavni krivac za Statistiku, Računovodstvo, EPP i Finansijski menadžment su: loša sreća i glupost, lenjost, maler i nekoncentrisanost respektivno.

Ah da. Zašto Statistika tek u oktobru II? Jer sam se u septembru otrovao hranom dan ranije, a u oktobru bio bolestan. :ljutko:

Ali to je to. Idemo u nove pohode i novi pokušaj polaganja najtežih ispita preko kolokvijuma. Operaciona, stižem! Po peti put, možda ovaj put uspešno.

_________________
last.fm
twitter
tumblr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 166 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group