Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 08.04.2002. 23:24:34 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.10.2001. 23:51:26
Postovi: 2866
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Posto je u nekim od predhodnih tema bilo rasprave oko linuxa, pade mi na pamet da napisem ovaj
text, i da pokusam neupucenima da objasnim osnovne prednosti Linux-a !
Zasto Linux?Hm...
Za pocetak evo jedne recenice koja opisuje osnovnu prednost linuxa, koju je izrekao tvorac linuxa:
"Software is like a sex, it's better when it's free!" - Linus Torvalds

Znaci, jedna od osnovnih prednosti je to sto je linux potpuno besplatan.
Pored toga sto je sam OS besplatan, besplatan je i sav ostali software!
I ne samo da je besplatan, nego je dostupan i njegov source , tako da ako znate, mozete i sami
da uradite nesto korisno (npr. Napisete neku slicnu aplikaciju i sl.) , ili izmedju ostalog da
imate uvid u to sta odredjeni program radi i kako to radi, sto je veoma korisno za ucenje!

Zatim sledi dugi niz osobina linuxa kao sto su stabilnost, sigurnost, brzina, itd.Da ih ne nabrajam sve!

Sta je mene navelo da koristim linux? Jednostavno, Microsoft nas tera da se prilagodjavamo njegovim
standardima, dok kod linuxa te standarde stvaramo sami! Ne prilagodjavate se vi sistemu, nego prilagodjavate
sistem vama!Ukoliko znate, mozete da uradite bukvalno SVE sta vam padne na pamet.
Evo jedne stvari za primer.Svi znamo kakav je Microsoft-ov kernel32.dll,
u stvari ne znamo jer nemamo kod, ali na osnovu rada mozemo da predpostavimo! :)
Za neupucene to je jezgro svakog Windows-a.
Koliko puta vam se pojavio "Blue screen of death" sa onim cuvenim "Kernel error"?
E a zamislite da mozete da konfigurisete kernel prema sopstvenom rachunaru!
Da poiskljucujete nepotrebne module,i ostavite podrsku samo za uredjaje koje vi imate!
U prevodu da napravite jezgro (kernel) bash po meri vaseg racunara!
E linux sve to nudi!Medjutim to je samo jedan od detalja koji linux cini jako mocnim OS-om!

Medjutim, nemojte da vas to sve uplasi.Ovo su samo primeri sta MOZETE da uradite sa linuxom, ali
vas niko ne tera da to radite.Ne znam koliko me razumete, ali linux je za obicnog, prosecnog korisnika
isto toliko jednostavan koliko i bilo koji windows! Linux takodje ima graficko okruzenje ( Xwindows),
koje je vrlo slicno Windows-ovom (Ne znam samo kako bi drugacije moglo nesto i da izgleda)
Dakle isto imate Taskbar, Start Meni ikonice na Desktop-u i td.
Neke od distribucija (npr. Suse,Mandrake) imaju aplikacije koje su slicne Control Panel-u koje omogucavaju
veoma jednostavno konfigurisanje iz X-a.
Sto se aplikacija tice, stvarno ih je veliki broj tako da ne bih da ih nabrajam redom, ali evo
nabrojacu neke od znacajnijih za jednog prosecnog korisnika.

StarOffice, OpenOffice, KOffice, AbiWord - zamena za Microsoft Office paket
Licq,GnomeICQ,Everyboddy - ICQ Clients (Everyboddy podrzava i AIM,Jabber,i jos mnogo toga)
Opera,Netscape,Mozzila,Galeon i td. - Web Browsers
Ximian,KMail,Netscape Mail i td. - Mail Clients
Postoji cak i veliki broj emulatora kao sto su Wine, VMware, Win4LIn koji omogucavaju pokretanje
Microsoft-ovih aplikacija i aplikacija za windows u opste cime se resava i jedini problem sto se
linux-a tice, tj. problem kompatibilnosti (VMware i Win4Lin omogucavaju "dizanje" celog windows OS-a,
a uz malo naprednije konfigurisanje, Wine moze da pokrene cak i 3D igrice tipa Quake i td.)
i td.


Naravno da postoji jos mnogo toga, ali mene jednostavno mrzi da pishem :) Ako se neko seti jos necega neka
me slobodno dopuni!

Da linux nije samo "tamo neki" alternativni OS dokazuje to da se koristi i u komercijalne svrhe.
Na primer, svi specijalni efekti za "Titanik" su radjeni u RadHat linux-u,
NASA na svojim sistemima ima specijalnu napravljenu verziju linux-a, preko 90% servera na svetu
koristi linux kao OS (pa cak i nas FON :) )
Koliko je linux dobar, pokazuje i to da je i sam Microsoft na nekoliko Hotmail-ovih
servera jedno vreme drzao unix!

O buducnosti linux-a mislim da nema potrebe posebno diskutovati, jer kao sto
statistika pokazuje sve vise ljudi(prosecnih korisnika) koristi linux!Znaci pored
profesionalnog usavrsavanja, radi se i na usavrsavanju linux-a kao OS za siroke
narodne mase, odnosno radi se na njegovom "pojednostavljenju".

I za kraj ukoliko sam uspeo da vas dovoljno zainteresujem za linux,
detaljnije informacije mozete potraziti na sledecim YU sajtovima:

http://www.linux.co.yu
http://www.linuks.org
http://www.elitesecurity.org (OpenSource Community Forums)
http://www.tux.co.yu
http://www.slackware.co.yu (YU sajt jedne od najboljih linux distribucija)
http://www.mandrake.co.yu (YU sajt francuske distribucije Mandrake)
http://www.pcdesign.co.yu (OpenSource On-Line Store, ovde mozete naruciti skoro sve distribucije linux-a)
i td.



I jos nesto, svi oni koji nakon citanja ovog teksta zele da probaju linux, ili da ga instaliraju na
svoj racunar, neka se slobodno obrate meni ili kolegi zlatku za pomoc oko bilo cega!
(pocevshi od toga da im pozajmim CD sa nekom od distribucija,izbora distribucije, pa nadalje)

_________________
------------------
GNU/Linux
Get counted! http://counter.li.org/


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.04.2002. 21:25:57 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ja imam mandrake 8.1 za koji se ka

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.04.2002. 01:01:40 

Pridružio se: 17.01.2002. 01:08:22
Postovi: 261
Lokacija: /home/kruzer/
Mislim da je za ovu temu najbolji komentar jednog mog ortaka(Pero-pozdrav!) koji je godinu dana bio na Linuxu i onda se ponovo vratio na Windows. Tada je rekao:
"To ti je kao da odes u Indiju, izgubis pasos, ukradu ti novcanik, a onda posle godinu dana nekako dodjes kuci....";)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.04.2002. 02:36:45 
Hall of Fame

Pridružio se: 04.11.2001. 15:23:28
Postovi: 99
Godina: Padobranac
Smer: IS
Lepo od tebe Zakili shto si se setio pa uputio neke ljude - mozhda malo da im josh pojasnimo da razlika izmedju windows-a i linuxa (po izgledu i funkcionalnosti) se sve vishe smanjuje - linux je besplatna varijanta operativnog sistema koji se i pravi tako da poseduje sve shto windows ima (plus naravno u mnogome povecjana sigurnost i stabilnost) tako da cje u buducjnosti sve vishe i vishe ljudi (ajde da kazhemo obichnih ljudi koji se nerazumeju preterano u kompjutere vecj koriste samo neke programe pri radu kao shto su npr sekretarice koje koriste word i eventualno excel) precji na BESPLATNI linux koji ima sve isto kao i windows i na koji necje morati skoro uopshte da se prilagodjavaju.

Ono shto je mozhda najbitinije u celoj stvari je da je ovo sve BESPLATNO - tako da ovaj stvarno herojski podvig ljudi koji su programirali linux (i programe za linux) tokom ovih 10 godina (a njih sve vishe i vishe ima) preti da preraste u neshto mnogo vishe - jer po prvi put u istoriji siromashni svet (u koji i nas ubrajam) ima priliku da radi na isto toliko dobroj tehnologiji (bar software-skoj) kao i oni najbogatiji i sve to sa istim nivoom bezbednosti i sigurnosti podataka - chovek se zapita "Mozhda chovechanstvo i ima neke shanse da postane humanije?" :) !

_________________
Ko jede - ne boji se gladi !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.04.2002. 05:49:59 
Hall of Fame
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2002. 18:54:47
Postovi: 1962
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: OM
Da li se meni to chini, ili mrachni chovek preti da prestane da bude mrachni?

_________________
Swippleovo pravilo reda:
Ko najglasnije viče dobija reč


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.04.2002. 13:35:17 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.10.2001. 23:51:26
Postovi: 2866
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Mani se ti tvog druga Pere :)
Da li si TI nekada probao linux?
Ako zelis, evo pozivam te kod mene, da licno dodjes i uveris se da to
u opste nije toliki bauk ( a ni sranje ako si na to mislio) koliki ti mislis da jeste!
A sto se Pere tice, voleo bih da ga upoznam i da porazgovaram sa njim
na tu temu, jer je on prva osoba za koju sam ja cuo koja je posle
godinu dana na linux-u, uspela da se vrati na win :)

bdw: Reci Peri da gluplje poredjenje nikada nisam cuo :)

to zlatko : Iako koristim Slack 8.0, nabavio sam Mandrake 8.2 i moram ti priznati
da me je oduzevio kada sam ga instalirao! Ako si zainteresovan, pishi :)

_________________
------------------
GNU/Linux
Get counted! http://counter.li.org/


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2002. 23:07:13 

Pridružio se: 07.04.2002. 22:18:58
Postovi: 33
Lokacija: beograd
uvek postoje dve strane ,jedna koja velica linux i pljuje po windowsu,a druga koja je za windows. E istina je,kao i uvek, negde na sredini.Cinjenica je da linux jos uvek nije dostigao taj nivo da bude desktop platforma, za obicne smrtnike(kucne korisnike) windows je i dalje bolje resenje.Zato linux nema premca kad su u pitanju serveri. Ja sam probao linux mandrake 8.0 i osim jednostavne instalacije nije me nesto specijalno odusevio.Izbor OS-a zavisi od potreba coveka koji ga koristi: za net,slusanje mjuze,divix i dalje je windows number one, za naprednije korisnike,prograsmiranje preoruka je linux.

_________________
http://www.pivo.co.yu


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.04.2002. 14:19:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.03.2002. 03:16:01
Postovi: 1732
Lokacija: [Hall of fame]
Godina: Padobranac
Smer: IS
A sta mislite o srpskoj distribuciji linuxa? Bilo je slicnih predloga na EliteSecurity, ima ljudi koji su za i protiv. Meni licno vise odgovara OS na engleskom, mada ne bi bilo lose kada bi imao verziju KDE-a na srpskom. Zna li neko sta je sa sajtom http://www.kde.org.yu? Tamo moze da se pronadje neka od starijih verzija KDE-a na nasem jeziku. Da li se stalo sa projektom ili sta vec? Bavi li se neko od vas ozbiljnije linux-om?



(Izmenio(la) freeman dana 3:23 pm on April 17, 2002)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.04.2002. 11:03:22 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.10.2001. 23:51:26
Postovi: 2866
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
Citat: Od freeman dana 3:19 pm on April 17, 2002
Bavi li se neko od vas ozbiljnije linux-om?


Od ljudi sa foruma, koliko ja znam, jedino zlatko i ja!

_________________
------------------
GNU/Linux
Get counted! http://counter.li.org/


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.04.2002. 12:20:32 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.11.2001. 17:23:58
Postovi: 1619
Lokacija: In the Air
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ljudi moram neshto da vam priznam:
ZAKILI ME JE ZARAZIO SA LINUX-om
Treba da ga instaliram ovih dana. Ne bih trebalo da sam pogreshio,a? :cool:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.04.2002. 12:45:21 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.10.2001. 23:51:26
Postovi: 2866
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
Citat: Od vlada13 dana 1:20 pm on April 27, 2002
Ljudi moram neshto da vam priznam:
ZAKILI ME JE ZARAZIO SA LINUX-om
Treba da ga instaliram ovih dana. Ne bih trebalo da sam pogreshio,a? :cool:

:) ;)

_________________
------------------
GNU/Linux
Get counted! http://counter.li.org/


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.04.2002. 20:46:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.03.2002. 03:16:01
Postovi: 1732
Lokacija: [Hall of fame]
Godina: Padobranac
Smer: IS
Koju verziju Linuxa koristite i zasto? (trenutno RH7) Ima li neko mozda KDE v3.0.x ? Uspeo sam samo da pokupim neke screen shotove i po onome sto sam video mnooogo mi se svidja kako je graficki uradjen. ;)

(Izmenio(la) freeman dana 9:53 pm on April 27, 2002)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.04.2002. 09:57:08 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.10.2001. 23:51:26
Postovi: 2866
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Trenutno koristim Mandrake 8.2 zato sto sam ga kupio pre nedelju dana, i jos ga testiram, a inace sam zaljubljenik u Slack, i imam ga u verziji 7.1 i 8.0.

Sto se kde3.0 tice, i ja sam video samo neke snimke, i u pravu si kad kazes da izgleda mnogo dobro! Voleo bih da ga instaliram, ali bi mi trebalo 100 god. da ga skinem sa neta. Inace ako neko zeli ima ga na [url=]ftp://ftp.kde.org

U[/url] stvari, zlatko mogao bi ti, posto si cesto u FONIS-ovim prostorijama, da ga skidas malo po malo, pa da ga narezemo na disk :) ??

_________________
------------------
GNU/Linux
Get counted! http://counter.li.org/


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.04.2002. 22:17:45 

Pridružio se: 15.01.2002. 00:30:21
Postovi: 73
Lokacija: uzice
oki ide

(Izmenio(la) hodac dana 11:58 pm on April 28, 2002)

_________________
www.root-sys.com/lug/forum lug, uclanite se


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.04.2002. 22:32:29 

Pridružio se: 15.01.2002. 00:30:21
Postovi: 73
Lokacija: uzice
A sada malo o prednostima linux.Prvo veoma laka instalacija kao i kod windowsa pa cak i malo laksa ,jer nema potrebe za instalacijom drivera,sem winmodema, za koje cu iskreno reci da su najslabija tacka linuxa.Zatim po meni ako ste pocetnik najbolje vam je da instalirate uporedi lin i windows.Pa ako vam se ne svidi samo obrisete particiju na kojoj je linux(neke distribucije kao mandrake 8.1 ima mogucnost instalacije za debile ,sto ustvari omogucava da instalirate mandrake kao obican win softver,i smestice ga u poseban direktorijum na root disku.
Ja sam licno prvo koristio win pa presao na linux ali zbog problema sa modemom sad koristim uporedo i jedan i drugi.Iskreno reci ako se ne bavite kompjuterima, ako vam anonimnost nije vazna,ako ne morate da legalizujete softver i ne pomisjajte na linux.Iskreno linux je dosta tezi od windowsa jer ako se naviknete na neke korake u winu tesko cete se prilagoditi toma na linux.Graficko okruzenje je slicno windowsovom svejedno je kde ili gnome.
Ja sam licno isprobao vise distribucija.Kuci imam mandrake 8.1 u jednoj firmi nekog tatinog kolege sam digao suse 7.1 koji dolazi na cak 7 cd-ova i na kome vam je sav potreban softver dealan je za frme,a isto ima laku instalaciju.Na pocetku sam imao Slack.Usput ima li ko upgrade za mandrake za verziju 8.2 da bi mogao da mi nareze.

_________________
www.root-sys.com/lug/forum lug, uclanite se


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.04.2002. 22:49:46 

Pridružio se: 15.01.2002. 00:30:21
Postovi: 73
Lokacija: uzice
Citiraj:
Citat: Od zAkiLi dana 12:24 am on April 9,
Znaci, jedna od osnovnih prednosti je to sto je linux potpuno besplatan.
Pored toga sto je sam OS besplatan, besplatan je i sav ostali software!
I ne samo da je besplatan,
Prvo linux nije potpuno besplatan,da prvo ovo razjasnimo neke distribucije jesu, za neke je besplatan download sa servera, ali ako zelite dokumentaciju, pomoc i podrsku morate platiti licencu(a sa njom mozete narezati koliko hocete cd-ova i oni ce biti legalni), pa ni starofis vise nije besplatan,preporucio bih ga u firma jer radi i na windowsima, a mala je razlika u odnosu na konkurentni bilov koji je i dalje u maloj prednosti.Toliko o tome
Citiraj:
Citat: Od zAkiLi dana 12:24 am on April 9,
Microsoft-ovih aplikacija i aplikacija za windows u opste Win4Lin omogucavaju "dizanje" celog windows OS-a,
a uz malo naprednije konfigurisanje, Wine moze da pokrene cak i 3D igrice tipa Quake i td.)
i td.


Naravno da postoji jos mnogo toga, ali mene jednostavno mrzi da pishem :) Ako se neko seti jos necega neka
me slobodno dopuni!
Neka neko postuje da je digo neku 3d igru, jer ja sam se bas mucio i nisam uspeo.
Ja trenutno koristim mandrake 8.1 jer je veoma korisnicki nastrojen, a i dalje brz, takodje uporedo sa njim mam i windows sto je dobra opcija.U dve firme u uzicu sam dgao suse 7.1 koji dolazi na 7 cd-ova i koji ima sav neophodan softver.Dobar izbor za firme.Pre sam koristio u stvari vise ispitivao slac i red hat, ali ono mandrake je naljubaznoiji.Usput postoji li sansa da mi neko da upgrade za mandrake na 8.2.

_________________
www.root-sys.com/lug/forum lug, uclanite se


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.04.2002. 00:21:31 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.10.2001. 23:51:26
Postovi: 2866
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
kao sto napisah, ja imam 8.2 ;)

_________________
------------------
GNU/Linux
Get counted! http://counter.li.org/


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.04.2002. 03:58:12 

Pridružio se: 15.01.2002. 00:30:21
Postovi: 73
Lokacija: uzice
ok

(Izmenio(la) hodac dana 5:02 am on April 30, 2002)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group