Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 20:39:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.05.2003. 22:19:50
Postovi: 11096
Lokacija: /var/www
Godina: Padobranac
Smer: IS
bLooez je napisao:
Pirossi je napisao:
zadnji put sam potpisivao za smanjenje PDV-a na dečiju hranu i opremu ali me nisu poslušali.
ni mene ni par desetina hiljada ostalih potpisnika.

jaoj bre pirke, jes da nije tema, ali nemoj da me nervirash.
taj bebac.com je pokrenuo najgluplju i najbeskorisniju akciju ikada.
i ti kao fonovac sa polozhenom ekonomijom bi trebalo da znash bolje.
za srce si me ujeo sad :((

tek će srce da ti strada kad postaneš tata.

_________________
tuđini. dolazeee...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 21:01:19 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pirossi je napisao:
bLooez je napisao:
jaoj bre pirke, jes da nije tema, ali nemoj da me nervirash.
taj bebac.com je pokrenuo najgluplju i najbeskorisniju akciju ikada.
i ti kao fonovac sa polozhenom ekonomijom bi trebalo da znash bolje.
za srce si me ujeo sad :((

tek će srce da ti strada kad postaneš tata.

kako? pa jel mozhe to samo preko rukovanja?

/ako drzhava ukine porez, to ne obavezuje trgovce /inache postoje svega 2 ili 3 uvoznika te obreme za bebe/ da automatski smanje cene. ustvari, oni zadrzhe iste cene, ne placjaju drzhavi porez jer je ukinut, i imaju samo vecju zaradu 20%.
cene se obaraju uvodjenjem konkurencije. sam si to rekao pre neki dan u nekoj temi.
a ne ukidanjem poreza.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 15.09.2007. 21:15:04 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pirossi je napisao:
zadnji put sam potpisivao za smanjenje PDV-a na dečiju hranu i opremu ali me nisu poslušali.
ni mene ni par desetina hiljada ostalih potpisnika.

jaoj bre pirke, jes da nije tema, ali nemoj da me nervirash.
taj bebac.com je pokrenuo najgluplju i najbeskorisniju akciju ikada.
i ti kao fonovac sa polozhenom ekonomijom bi trebalo da znash bolje.
za srce si me ujeo sad :((

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 22:25:06 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
A kako je moguće da se uvoz monopoliše?

U čemu je tu fora...

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 22:38:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.05.2003. 22:19:50
Postovi: 11096
Lokacija: /var/www
Godina: Padobranac
Smer: IS
rekoh...

u pravu je bluza za konkurenciju ali kada se smanji PDV pritisak će preći na uvoznike/trgovce.

_________________
tuđini. dolazeee...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 23:15:08 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
zlatko je napisao:
A kako je moguće da se uvoz monopoliše?

U čemu je tu fora...

a kako ne bi mogao.
imash velike lance koji drzhe sve te kanale distribucije.

4pirossi-
ne razumem to- pritisak cje precji na uvoznike.
mozhesh da pojasnish?

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 23:29:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.05.2003. 22:19:50
Postovi: 11096
Lokacija: /var/www
Godina: Padobranac
Smer: IS
bLooez je napisao:
...
4pirossi-
ne razumem to- pritisak cje precji na uvoznike.
mozhesh da pojasnish?


pritisak kao reakcija tržišta, apel udruženja potrošača, smanjenje potražnje, kupovina na crno na buvljaku whatever...

_________________
tuđini. dolazeee...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 23:48:10 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
: )

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.09.2007. 09:36:16 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
ok, evo sad ozbiljno-

ne vidim zashto je pdv bebcu.com prepreka da sav taj pritisak vecj sada usmeri na uvoznike?

ili misle da cje da ih _pritisnu_ bolje ako im prvo daju 20% vecji profit?

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.09.2007. 11:27:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.05.2003. 22:19:50
Postovi: 11096
Lokacija: /var/www
Godina: Padobranac
Smer: IS
bLooez je napisao:
ili misle da cje da ih _pritisnu_ bolje ako im prvo daju 20% vecji profit?

pa... da :zbun:

ovi se ionako pravdaju sa "oporezuje nas država"...

mislim, u redu je da sa sa strane trgovca i baby-roba tretira kao bilo koja roba. nisu oni Majke Tereze nego trgovci.
ipak, društvo (a ljudi sa bebac.com-a jesu deo njega) bi trebalo da stvori atmosferu koja bi motivisala trgovce da smanje marže na tu robu.

malo sam nesretno sročio ali shvatićete šta sam 'teo da kažem.

_________________
tuđini. dolazeee...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.09.2007. 17:18:58 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pirossi je napisao:
ovi se ionako pravdaju sa "oporezuje nas država"...

pa bolje nek ih bebac edukuje da drzhava oporezuje sve zhivo, a ne samo njih.
ako ne posluju profitabilno, nek se presele u drugu granu, docji cje neko drugi.
ne verujem ja da oni imaju male zarade, i bebac bi trebalo da zna bolje.

pazi kontradiktorno- bebac se bori da povecja profit nekome za koga unapred zna da je monopolista, da bi mu kasnije nekako uskratio taj monopol. jel ta situacija ima logike?

ono shto bebac mozhe /a ne mozhe puno/ jeste da utiche na drzhavu da nekim drugim odredbama utiche na razbijanje tog monopola. antimonopolska komisija, antimonopolski zakon, jachanje udruzhenja potroshacha koje si spomenuo.

ali to je borba sa vetrenjachama. i nazhalost, ljudi iz bebca su ocenili da cje lakshe naterati drzhavu da ukine nekome porez i odrekne se prihoda za sebe nego da ukine nekome monopol i da se taj neko odrekne svojih /ekstra/ prihoda.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 12:10:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 10:18:00
Postovi: 643
Lokacija: Poznaces me i u mraku, po pjesmama i meraku...
Godina: II
Smer: ME
Manji deficit Srbije sa Hrvatskom
11:56 | Izvor: Beta
Beograd -- Spoljnotrgovinski deficit Srbije u robnoj razmeni sa Hrvatskom u prvih pet meseci ove godine bio je manji nego u istom periodu lane za 46,2 odsto.

Ti podaci pokazuju, kako je rekao Đogović, da je očigledno došlo do rezervisanog stava srpskih potrošača prema proizvodima iz Hrvatske
Ti podaci pokazuju, kako je rekao Đogović, da je očigledno došlo do rezervisanog stava srpskih potrošača prema proizvodima iz Hrvatske
Deficit u trgovini sa Hrvatskom smanjen je u tom periodu sa 72,1 na 38,8 miliona dolara, saopštio je Institut za tržišna istraživanja (IZIT).

Saradnik IZIT-a Saša Đogović kaže da je do došlo do osetnog pada uvoza proizvoda široke potrošnje iz Hrvatske od januara do aprila 2008. i pada tražnje srpskih kupaca za tim proizvodima, što je verovatno posledica bojkota tih roba zbog priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije.

Smanjenje spoljnotrgovinskog deficita Srbija je u prvih pet meseci 2008. godine, verovatno iz istih razloga, imala i u robnoj razmeni sa Slovenijom i Austrijom, rekao je on.

Sa Slovenijom je taj deficit smanjen sa 112 miliona dolara na 39,2 miliona dolara ili čak 65 odsto, a sa Austrijom sa 109,7 miliona dolara na 61,6 miliona dolara, odnosno za 43,9 odsto.

Kako je precizirao, analiza proizvoda koje su se iz Hrvatske uvozili u Srbiju u prva četiri meseca ove godine, pokazala je da je došlo do bojkota proizvoda i to robe široke potrošnje koji se kupuju u mega marketima i supermarketima.

Uvoz proizvoda za ishranu dece smanjen je od januara do aprila za 22,4 odsto, gotove supe i čorbe manje su se uvozile za 32,7 odsto, smanjen je uvoz slatkiša za 10,6 odsto, uvoz raznih vrsta sosova i začina smanjen je za 38,4 odsto, a knjiga i štampanog materijala za 23,2 odsto, naveo je saradnik IZIT-a.

Iz Hrvatske su se u Srbiju, od početka godine do kraja aprila, najviše uvozila laka ulja od nafte i minerala vredna 11,1 miliona evra, ali je i taj uvoz bio manji 20,5 odsto nego u isto vreme prošle godine.

U Hrvatsku je u prvih pet meseci iz Srbije izvezeno robe u vrednosti of 181,3 miliona dolara ili za 48,4 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je istovremeno uvezena roba za 220,1 miliona dolara ili 13,3 odsto više, kazao je Đogović.





Pa nek' vide da li ce ponovo priznati neku oblast koja se odvoji od Srbije :srba:

Salu na stranu, drago mi je da je deficit opao, ali mi je zao zato sto se to nije desilo zbog pojacanog izvoza... :(

_________________
'Ajmo, veselo, veselo!
Rukice i nogice u vis! Svi zajedno "Kosovo je srce Srbije, srce Srbije, srce Srbije!"

Hvala, hvala najlepse!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 12:42:17 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
erick je napisao:
Ti podaci pokazuju, kako je rekao Đogović, da je očigledno došlo do rezervisanog stava srpskih potrošača prema proizvodima iz Hrvatske

...

U Hrvatsku je u prvih pet meseci iz Srbije izvezeno robe u vrednosti of 181,3 miliona dolara ili za 48,4 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je istovremeno uvezena roba za 220,1 miliona dolara ili 13,3 odsto više, kazao je Đogović.

...

Salu na stranu, drago mi je da je deficit opao, ali mi je zao zato sto se to nije desilo zbog pojacanog zvoza... :(


Pa po ovome sto pise deficit ni nije opao zbog smanjenja uvoza, vec bas zbog povecanja izvoza (tacnije i izvoz i uvoz su porasli). Tvrdnja onog Djogovica nije bas podkrepljena podacima! :D

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 13:04:30 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
To sam primetio u novinama, obično tekst nema veze sa podacima koji se u tekstu stidljivo pojavljuju. To je valjda zato što 1) pisac da je kontao matematiku ni se ni bavio kenjanjem po novinama 2) mora i on nešto da napiše (da bi ispalo da je nešto radio za platu) iako bi bilo pametnije da da gole podatke pa da mi svojom pameću izvodimo zaključke.

Nego mene zanima kad će bre da padne ovaj dinar? Taman kad sam mislio da izvršim konverzij čvrsta valuta -> dinar -> akcije dinar skočio nikad bolje. E da se za zelen bor u'vatim i on bi se osušio.

Ma kladim se da su gastosi na odmoru preplavili tržište svežim evrima :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 13:38:58 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
A Kinezi su, beše, uvek bili uz nas? :srba:
Smanjujemo uvoz sa jedne i povećavamo sa druge strane.
Velike količine kineske robe kod nas stiže iz Italije i Grčke, a predpsotavljam i iz gore pomenutih zemalja. Ako su naši uvoznici napravili kontakte direktno u Kini, sada se to više ne uvozi iz okolnih zemalja.

Vidim da se pominje dečija hrana, ulje i šta još, ali se njihova promena pominje procentualno, ali nigde nema apsolutnih iznosa, pa ne znamo koliko su ti proizvodi uticali u smanjenju deficita.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 15:49:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 10:18:00
Postovi: 643
Lokacija: Poznaces me i u mraku, po pjesmama i meraku...
Godina: II
Smer: ME
lisica je napisao:
erick je napisao:
Ti podaci pokazuju, kako je rekao Đogović, da je očigledno došlo do rezervisanog stava srpskih potrošača prema proizvodima iz Hrvatske

...

U Hrvatsku je u prvih pet meseci iz Srbije izvezeno robe u vrednosti of 181,3 miliona dolara ili za 48,4 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je istovremeno uvezena roba za 220,1 miliona dolara ili 13,3 odsto više, kazao je Đogović.

...

Salu na stranu, drago mi je da je deficit opao, ali mi je zao zato sto se to nije desilo zbog pojacanog zvoza... :(


Pa po ovome sto pise deficit ni nije opao zbog smanjenja uvoza, vec bas zbog povecanja izvoza (tacnije i izvoz i uvoz su porasli). Tvrdnja onog Djogovica nije bas podkrepljena podacima! :D


"Sa Slovenijom je taj deficit smanjen sa 112 miliona dolara na 39,2 miliona dolara ili čak 65 odsto, a sa Austrijom sa 109,7 miliona dolara na 61,6 miliona dolara, odnosno za 43,9 odsto. "

Hoces da kazes da smo uvezli robu od 72.8 miliona dolara u Sloveniju i od 48.1 milion u Austriju?

To bi bilo fenomenalno da je tako :D

"Uvoz proizvoda za ishranu dece smanjen je od januara do aprila za 22,4 odsto, gotove supe i čorbe manje su se uvozile za 32,7 odsto, smanjen je uvoz slatkiša za 10,6 odsto, uvoz raznih vrsta sosova i začina smanjen je za 38,4 odsto, a knjiga i štampanog materijala za 23,2 odsto, naveo je saradnik IZIT-a.
Iz Hrvatske su se u Srbiju, od početka godine do kraja aprila, najviše uvozila laka ulja od nafte i minerala vredna 11,1 miliona evra, ali je i taj uvoz bio manji 20,5 odsto nego u isto vreme prošle godine. "


Primetio sam da nam je izvoz skocio, i veoma mi ej drago zbog toga (kao i svakome normalnom, jel'te), samo mi je zao sto je doslo do bojkota stranih proizvoda iz politickih razloga (sto je ocigledno veoma uticalo na spoljotrgovinsku razmenu).

_________________
'Ajmo, veselo, veselo!
Rukice i nogice u vis! Svi zajedno "Kosovo je srce Srbije, srce Srbije, srce Srbije!"

Hvala, hvala najlepse!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 16:32:20 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
^Ovaj gore Djogovic je ocigledno pricao o Hrvatskoj, a i sam naslov texta se odnosi na deficit sa Hrvatskom - ja sam prosto zakljucio da bojkot robe iz Hrvatske ocigledno ne postoji!

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 16:55:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 10:18:00
Postovi: 643
Lokacija: Poznaces me i u mraku, po pjesmama i meraku...
Godina: II
Smer: ME
Druga scena, treci put :D

Uvoz proizvoda za ishranu dece smanjen je od januara do aprila za 22,4 odsto, gotove supe i čorbe manje su se uvozile za 32,7 odsto, smanjen je uvoz slatkiša za 10,6 odsto, uvoz raznih vrsta sosova i začina smanjen je za 38,4 odsto, a knjiga i štampanog materijala za 23,2 odsto, naveo je saradnik IZIT-a.
Iz Hrvatske su se u Srbiju, od početka godine do kraja aprila, najviše uvozila laka ulja od nafte i minerala vredna 11,1 miliona evra, ali je i taj uvoz bio manji 20,5 odsto nego u isto vreme prošle godine.

_________________
'Ajmo, veselo, veselo!
Rukice i nogice u vis! Svi zajedno "Kosovo je srce Srbije, srce Srbije, srce Srbije!"

Hvala, hvala najlepse!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 17:01:42 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
OK - postoji bojkot odredjene robe siroke potrosnje, ali to ocigledno nije sprecilo uvoz da bude veci nego sto je bio.

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2008. 18:27:45 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Možda nemačku hranu za decu više ne uvozimo iz Hrvatske, već iz Nemačke? I slično...

Priča o bojkotu iz političkih razloga mi ne zvuči realno. Da je tako, odavno bi smo prestali da pijemo Coca-Colu....mada je ja inače i ne pijem :srba: :pivo:

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.09.2008. 19:51:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
pre izvesnog vremena sam uhvatio prichu na cnnu o lehman brothers kolapsu,
i obzirom da sam imao dosta slobodnog vremena, malo sam zagrebao po celoj situaciji.
pogotovo mi je ovo postalo simptomatichno kada se uzmu u obzir nedavna deshavanja sa CMOs/subpremes, Fannie Mae, Freddie Mac, Morgan Stanley, ulogom Buffetta u svemu tome i tako dalje.

ne bih da shirim prichu dalje na tu stranu /ko zna o chemu se radi - zna/, osim ako vas ne mrzi i ne mislite da bi trebalo. ja ionako josh uvek o tome znam neshto povrshno shto sam prochitao u economistu, video na cnnu i malo danas bauljao po netu.

ono shto mene zanima, i o chemu bih da popricham po koju jeste-
koliko daleko mislite da bi drzhava /u ovom sluchaju usa/ trebalo da se ukljuchuje u deshavanja na trzhishtu, chak i ako trzhishtu preti nezapamcjen krah ukoliko neka firma propadne?
u kojim granama opravdavate meshanje drzhave?
u kojoj ulozi drzhava sme da se mesha?
sve ovo sa prefiksom IF ANY.

ovo pitam jer, po mom mishljenju, iako je sada Barclays uleteo u Lehman Brothers, prethodno drzhava isuvishe daleko otishla sa svojim garancijama. /i ne samo u ovom sluchaju.
svako normalan cje pre ili kasnije da se zapita-
ako drzhava i americhki poreski obveznici na kraju placjaju loshe poteze lehmana/beara ili bilo koje druge finansijske kompanije, da li to znachi da cje jednog dana isto tako drzhava uleteti kao garant cene za ibm, general motors, at&t ili vecj neku petnaestu firmu?
chemu onda trzhishte?

ovo je gore od srpskog subvencionisanja godinama nelikvidne zastave i daleko od trzhishne liberalne ekonomije za koju se amerika shatro zalazhe abroad, dok svoje trzhishte shtiti agresivnije od najvecjih komunista.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.09.2008. 22:44:58 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Meni je u celoj priči najteže srcu što je Liman bila ta banka koja će da propadne. Bio je to bastion biznis formal kulture i meritokratije(u tome je slična kao Bear). But i digress.

Biće zanimljivo videti kakva će šira reakcija biti na plan da se za 700 milijardi kupe svi najgori instrumenti od banaka, kao koje će sve finansijske institucije tim zakonom biti pogođene. Iako nije baš u skladu sa politikom SAD, kao što si pomenuo, intervencija je verovatno jedino rešenje sada. Teško mi je da zamislim koliko daleko ova kriza može da ode jer su praktično sve banke imale te instrumente, plus što sa propadanjem bilo koje banke se pogoršava situacija ostalih. Na neki način imam poverenja u predsednika FR Bena Bernankija jer je on praktično celu istraživačku karijeru posvetio finansijskim krizama. Nevezano za to ostaje moralno pitanje zbog čega bi uopšte bilo koja od tih institucija bila pomognuta sad kad su došle pred liticu a nisu se javljale kada je do skora biznis, a pogotovo u sektoru egzotičnih neregulisanih instrumenata, prosto cvetao. Moguće je da država na neki način sada plaća za svoju odluku, ili bolje reći nedostatak iste, da ostavi ta tržišta neregulisanim. Sada kada se sprema zakon po kojem će država da pokupuje te nelikvidne instrumente, možda će biti dobra prilika za regulaciju tih istih banaka. Nisam siguran da je država puno intervenisala u slučaju Limana, verovatno samo onoliko koliko su im otvorili specijalne kreditne linije kao infuzije uz koje su mogli da isplaćuju obaveze, očigledno prekasno.

U svakom slučaju živimo u zanimljivim vremenima (tm). Pogotovo ako se uzme u obzir da postoji šansa da SAD izgube svoj AAA kreditni rejting delom zbog dešavanja na "Vol Stritu" ali i zbog velikog zaduživanja u cilju finansiranja rata u Iraku. Mogućnost da se tako nešto desi se nije ni razmatrala do skora.

Žao mi je što nisam više pratio dok se sve dešavalo. Ako imaš CNBC gledaj da ubodeš kada Bernanki svedoči pred Kongresom pošto je to najbolja prilika za objašnjenje svega što se dešava. To i sajtovi poput Dilbuka.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.09.2008. 12:24:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
WOW!
a propo ove priche, udarna vest danas->
prokomentarisacju je chim nadjem malo vremena, ali ovo se potpuno uklapa u tvoju prichu o Bernakiju kao choveku od akcije.

Citiraj:
Goldman, Morgan to Become Bank Holding Companies

Goldman Sachs and Morgan Stanley, the last two independent investment banks, will become bank holding companies, the Federal Reserve said Sunday night, a move that will fundamentally alter the landscape of Wall Street.

The move alters one of the models of modern Wall Street, the independent investment bank, soon after the federal government unveiled the biggest market intervention since the New Deal. It heralds new regulations and supervision of previously lightly regulated investment banks, as well as an end to the outsize paychecks that helped shape the image of the chest-thumping Wall Street banker.

It is also the latest signal by the Federal Reserve that it will not let Goldman or Morgan fail. The move comes after the bankruptcy of Lehman Brothers and the near collapses of Bear Stearns and Merrill Lynch.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.09.2008. 20:30:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
Milosh je napisao:
Meni je u celoj priči najteže srcu što je Liman bila ta banka koja će da propadne. Bio je to bastion biznis formal kulture i meritokratije(u tome je slična kao Bear). But i digress.

i second that :)
meni je posebno krivo jer sam mnogo gotivio fulda, josh pre par godina kada sam prvi put pisao neshto i naleteo na chlanak o njemu. tip mi je olichenje modernog cezara.
najtuzhnije od svega je kada chovek shvati da je firma sa takvom istorijom i tradicijom, i snagom, propala za par dana.

vecj se naziru efekti svega ovoga, a to je gashenje investicionih banaka kakvim ih znamo danas /koja floskula/, i umesto njih stvaranje banaka sa mnogo shirim portfolijom usluga.
izgleda da investiciono bankarstvo only umire, shto mi je do jaja zhao.
uvek su mi investicione banke bile outlaws cele scene, neki kazhu leshinari, ja kazhem neshto kao pirati :)

Milosh je napisao:
Biće zanimljivo videti kakva će šira reakcija biti na plan da se za 700 milijardi kupe svi najgori instrumenti od banaka, kao koje će sve finansijske institucije tim zakonom biti pogođene. Iako nije baš u skladu sa politikom SAD, kao što si pomenuo, intervencija je verovatno jedino rešenje sada.

ok, ne bih da pametujem u stilu _posle bitke svi su generali_ ali chinjenica je da u usa celo to trzhishte tih sumnjivih instrumenata pozajmljivanja bilo totalno neregulisano, i svima je to bilo ok dok su profiti cvetali. sam si rekao da inv. banke sada placjaju ceh toga, siguran sam da su one najvishe i uticale da to trzhishte ostane neregulisano. sada se to menja iz korena.

osecjam da cje uskoro slichno neshto zadesiti i trzhishte hedge fondova, koje niko ne kontrolishe niti pita bilo shta. sa druge strane, ako se hedge fondovi ikako regulishu, praktichno cje prestati da postoje. hedge fondove vidim kao priliku da se koriste rupe u zakonu, iako o njima ne znam onoliko koliko bih zheleo.

intervencija nije jedino reshenje, u prethodnom postu se vidi josh jedno reshenje, _reformisanje_ investicionih banaka. mislim da je to samo prvi korak u reformisanju vol strita kakav je danas. vecj sam napisao da mislim da cje sledecje biti na tapetu trzhishte hedz fondova.

shto se poteza FR tiche, mislim da necje biti vezani za referentnu kamatnu stopu, jer njeno menjanje /koje je do sada bila default akcija svaki put kada neshto krene nizbrdo/ ili obavezne rezerve nemaju puno smisla, obzirom da praktichno nije ostalo novca za zaduzhivanje. americhke rezerve su prepolovljene. jedino shto im je chiniti jesu krupni rezovi, pogotovo kad uzmesh u obzir kakav je bernanki tip.

Milosh je napisao:
Sada kada se sprema zakon po kojem će država da pokupuje te nelikvidne instrumente, možda će biti dobra prilika za regulaciju tih istih banaka. Nisam siguran da je država puno intervenisala u slučaju Limana, verovatno samo onoliko koliko su im otvorili specijalne kreditne linije kao infuzije uz koje su mogli da isplaćuju obaveze, očigledno prekasno.

samo u sluchaju limana nije, ali dodaj tome bear, freddie mac/fannie mae, aig, itd i dobices finu intervenciju u stilu najokorelijeg komunizma.

kad sam vecj pomenuo aig, ne znam da li znash, ali aig je nedavno dobio dozvolu za rad u srbiji, o ironije :D
www.economy.co.yu/eng/911/AIG-granted-l ... erbia.html

Milosh je napisao:
U svakom slučaju živimo u zanimljivim vremenima (tm). Pogotovo ako se uzme u obzir da postoji šansa da SAD izgube svoj AAA kreditni rejting delom zbog dešavanja na "Vol Stritu" ali i zbog velikog zaduživanja u cilju finansiranja rata u Iraku. Mogućnost da se tako nešto desi se nije ni razmatrala do skora.

u idealnom svetu sad bi izvisile za aaa rejting samo tako, ali obojica znamo da se to necje desiti in this lifetime. sve i da im se ponovi 1929 godina.
to otvara pitanje kredibiliteta rejting agencija. mozhda se neka i osmeli da im obori rejting.
izvini shto sam se raspisao ovoliko, nisam skoro postovao u ovom podforumu pa me savatala nostalgija :)

uzgred, domacje novine o ekonomiji su totalno djubre, kupio sam danas domacji ekonomist i biznis i finansije, i 80% chlanaka im postaju kretenski self-improvement bullshit u stilu shta karakterishe dobrog preduzetnika/menadzera, a ostatak odpada na politiku i tome i borise.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.11.2008. 11:36:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 10:18:00
Postovi: 643
Lokacija: Poznaces me i u mraku, po pjesmama i meraku...
Godina: II
Smer: ME
Prvi srpski brend na ulicama Havane!

Počeo izvoz Jelen Piva na Kubu!

Apatinska Pivara, članica InBev Grupe, ubuduće će izvoziti Jelen Pivo, najpoznatiji srpski brend, i na Kubu! Prve količine, od čak 100.000 litara Jelen Piva, već su isporučene.

Odluka o izvozu Jelen Piva na kubansko tržište doneta je nakon analize rezultata istraživanja kubanskog tržišta koje je sprovela lokalna pivara Bukanero, članica InBev grupe. Naime, testiranje potrošača je pokazalo da baš Jelen Pivo najviše odgovara ukusu Kubanaca. Jelen Pivo za kubansko tržište, proizvodiće se u Apatinu, a prve izvozne količine Jelen Piva ponuđene su Kubancima u limenci od 0,33l.

Jelen Pivo je najprodavanije pivo u zemljama centralne i jugo-istočne Evrope, što praktično znači da ne postoji nijedno pivo koje se popije više od Jelena u regionu koji obuhvata zemlje bivše Jugoslavije, Bugarsku, Rumuniju, Mađarsku, Češku i Slovačku.

(preuzeto sa facebook-a)

Sta vi mislite o ovome? Koliko je to dobro za nasu ekonomiju? A koliko je, u stvari, tek dobro za Kubance? :srba:

_________________
'Ajmo, veselo, veselo!
Rukice i nogice u vis! Svi zajedno "Kosovo je srce Srbije, srce Srbije, srce Srbije!"

Hvala, hvala najlepse!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group