Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 12.02.2008. 12:00:38 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Jedini nalog za koji mi je drago što nije prošao je bio AGBN na 40.200 din :)
Skenirao nalog i zakačio za mail, gledam quotestation, vidim 40.500, 40.800, 41+....ma neću ni da šaljem....od sledeće sedmice je krenuo trend koji se i do dan danas drži....:( za akcionare....i :) za mene :srba:

Čitam neke RSS malopre i eto i nekih lepih vesti...: DDNS (DDOR Novi Sad) od 19. februara izlazi na Berzu :yo:
Već sam se bio uplašio da će i to da prođe mimo zakona, ali ipak se ispostavilo da sam dobro rezonovao, a pošto je indikativna cena utvrđena na nivou minimalne cena koju se Fondiaria obavezala da plati, praktično, svi imaoci akcija koji prodaju akcije na berzi u narednom periodu ili prihvate ponudu za preuzimanje su oslobođeni poreza (ili će osnovica biti značajno manja) :)
Bez obzira na to kada i u kom obliku će biti izglasane promene zakona o porezu na kapitalnu dobit.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.02.2008. 12:24:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
ne drzhim agbn, bogu hvala : )

uostalom, danashnji risers deo belexovog sajta sve govori-

Akcije sa najvećim rastom cene
Simbol Cena %

UNBN 35.000 +6,06
JMBN 77.000 +1,32
KMBN 87.002 +0,99
/ / /
/ / /


shta recji?

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.02.2008. 23:50:33 

Pridružio se: 29.04.2002. 10:50:50
Postovi: 8454
Lokacija: НБГ
Godina: Dipl.
Smer: IS
videh na ESu neku temu/reklamu/sta_li http://www.mojnovac.co.yu/fondovi.1.html
kao ima sve o inv. fondovima na jednom mestu


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.05.2008. 12:29:04 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
al je skocilo :)
Na virtualnoj berzi mi skocio rang sa 860 tog mesta na 24 :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.05.2008. 13:25:56 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Gledam današnje promene i grubom računicom vidim da ima preko 400 miliona prometa. Što je jako lepo, jer sam očekivao, s obzirom na dvocifren skok, smešan promet,....

Pratite političke vesti, da znate šta dalje....i nadajmo se najboljem...

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.06.2008. 21:55:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
pre neki dan mi se desila jedna veoma čudna stvar, i nisam mogao da verujem šta mi se dešava...

ćale je dobio akcije Novog Doma jer je radio tamo... pominjao sam te akcije...

javila se neka firma koja hoće da ih kupi, i sa nominalne cene od 400 dinara, ta firma je ponudila 1000 dinara po akciji malim akcionarima...

ja nisam hteo da mi prodajemo akcije, nego da ih zadržimo, ne bi li videli šta će biti dalje, a i hteo sam da se malo igram :)

elem, pre par dana dobijam pismo


i piše:

"bla bla bla, firma TA i Ta je kupila (poseduje) 95,73% akcija novog doma... Shodno zakonu TOM i TOM, svi akcionari MORAJU da prodaju svoje akcije... Broj računa dostavite TU i TU i 19.6. biče prebačen novac sa računa TE firme, na namenske račune akcionara"

i ja ih zovem, i pitam da li mogu da se žalim, i oni mi kažu da je takav zakon i da ću da ispušim na sudu... Zakon kaže ako neko kupi više od 95% akcija neke firme, ima pravo da otkupi NA SILU i preostalih 5%...

WTF???

Jel zna neko nešto više o ovome?

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 06:49:56 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Koliko se sećam, ako neka firma poseduje preko nekog visokog procenta vlasništva ona mora po zakonu da ponudi otkup svih preostalih akcija (do 100%). A naravno da niko nikog ne može naterati da proda akcije. To bi bila ekproprijacika.

Nek me neko demantuje.

A šta mislite o investicionom fondu zatvorenog tipa? Evo otvoren je novi: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=303519

Kako izgleda postupak dobijanja njihovih akcija?

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 10:44:46 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
imam dokument u kome piše, da ako im do nekog roka ne dostavim broj žiro računa, svoj novac mogu da potražim kod nekog brokera u novom sadu...

poludeo sam...

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 11:10:13 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
Jeste, postoji takav zakon, ali nemoj da mislis da je samo kod nas tako!

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 12:22:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
@ zlatko > ukoliko hoces sada da uzmes akcije - ko prvi devojci, njemu devojka. mislim da je po tom principu, mada bi trebao biti isti proces kao kod dodatne emisije..
kasnije se akcije kotiraju na berzi, pa ko hoce da ti proda - prodace ti, al cena ce verujem biti dosta iznad pocetne.

sto se tice ovog fonda, oni po meni nisu normalni - sta, nece male akcionare, nesto im ne odgovara :/ odakle meni 100.000 : (

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 12:34:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Морте,

Прво бих ти препоручио да контактираш проф. Снежану Кнежевић (маилом најбоље или на консултацијама ако се и даље одржавају) и да је питаш шта те интересује. Зна апсолутно све и хоће да помогне па бих то и личо урадио.

Најбитније је да је питаш на који начим можеш да провериш да ли заиста поседују тај део фирме.

Предпостовљам да то може да се провери у Регистру.

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 12:38:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
4forza i mort - odesh na crhov sajt i pogledash vlasnichku strukturu.

4zlatko - zatvoreni fond za razliku od otvorenog fonda nema obavezu da otkupi tvoje inv jedinice kad god ti to pozhelish. to je najbitnija razlika. vecj svoje inv jedinice prodajesh jedino na trzhishtu.
/shto ne znachi da ne mozhe takodje fond da ih otkupi ako pozheli. neka me neko ispravi ako greshim.

exult je napisao:
sto se tice ovog fonda, oni po meni nisu normalni - sta, nece male akcionare, nesto im ne odgovara :/ odakle meni 100.000 : (


pametni ljudi, najzad. necje male akcionare vecj ozbiljne investitore, jer mali akcionari pobegnu chim se ministar finansija makar i nakashlje na tvu.
a u srbiji politichari dosta kashlju.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 12:48:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Novi Dom

Кад је ово освежено појма немам али не делује ми као оно што су послали.

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 13:16:53 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Forza, već duže od godinu dana linkovi ka vlasničkoj strukturi na CRHOV su dinamički (ili kako već) tj. menjaju se na svakih nekoliko minuta.
Koliko znam, postoje četiri nova doma, a taj koji je trenutno u prinudnom otkupu je Kompanija novi dom ili tako nekako.
Ukoliko je neko poslao obaveštenje o prinudnom otkupu, ne psotoji mogućnost da nema 95%. Vlasnik ne mora da bude jedan, već mogu da budu povezana lica.


Mort, nemaš razloga da podižeš frku i gubiš vreme. Situacija u kojoj se nalaziš je vrlo jasno (za razliku od mnogih drugih) definisana Zakonom o preuzimanju akcionarskih društava (http://www.sec.sr.gov.yu/index.php?opti ... &Itemid=62). Mislim da ima oko 20 strana, pa prelistaj.

Zakonom o preuzimanju akcionarskih društava je nastao sa ciljem da zaštiti prvenstveno male, ali i velike akcionare. Međutim, u neku ruku, i jedni i drugi su uskraćeni za neke stvari koje meni zvuče kao sasvim normalne u ovom vidu poslovanja.

Elem, tebe konkretno interesuje član 34, koji kaže da ponuđač koji je ponudom za preuzimanje kupio najmanje 95% akcija ima pravo (ne i obavezu, mada je glupo ne iskoristiti to pravo) da po istim uslovima kao iz poslednje ponude za preuzimanje (to je onih 1000 din koje si pominjao) otkupi i preostale akcije.
U slučaju da akcionar koji poseduje 95+% ne želi da otkupi preostale akcije(iskoristi svoje pravo), mali akcionari imaju pravo da se izjasne kao nesaglasni (Zakon o privrednim društvima č444 do 448) i zahtevaju (od onog prava većinskog, stvore mu obavezu) prinudni otkup po uslovima iz poslednje ponude za preuzimanje ili da traže procenu vrednosti akcije (ovo je besmisleno).

Filozofija
Citiraj:
ja nisam hteo da mi prodajemo akcije, nego da ih zadržimo, ne bi li videli šta će biti dalje, a i hteo sam da se malo igram
je vrlo popularna u Srbiji, pa zbog toga ova stvar sa prinudnim otkupom i nije tako loša.
Veliki broj akcionar ni ne želi da proda akcije i ima pristup:"Ja sam svoju mladost ostavio u toj firmi", "To mi je malo para, bolje neka propadnu nego da ih dam u bescenje", "Samo neka komšiji crkne krava, ali da crkne i moja, da mi ne dolazi da kupuje mleko." i slično.

Zašto imam utisak da sam ovo ovde većć pisao pre nekog vremena?

Što se zatvorenog investicion fonda, bLooez je manje više sve rekao.
Mislim da naše građanstvo još uvek nije spremno za takav vid investiranja.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 13:32:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
loš link sam stavio
http://www.crhov.co.yu/?Opcija=1&odabraniemitentjmb=27E4CFF1D1DEC5C7&isin=4580B38DA9A0B3C44EC0DE70

Pedja: NE postoji mogućnost da postaviš PRAVI link. Linkovi se neprestano menjaju. Neka neko sa IS objasni detaljnije :)

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 14:26:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
Citiraj:
Mislim da naše građanstvo još uvek nije spremno za takav vid investiranja.


da, para na paru ide, a zna se da mi "nismo spremni" za takvu filozofiju..

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 14:58:58 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Forza, vidiš da je Matični broj i ISIN emitenta u nekom hexadecimalnom broju. Ranije, za svakog emitenta je lepo pisalo matični xxxxxxxx, ISIN NVDM i mogao si da pristupiš stranicama jednostavnim menjanjem tih podataka u linku.

Exult, ima logike i to što govoriš, ali naši investitori na berzi funkcionišu po teoriji krda.

Cena raste, svi kreću da kupuju i nadaju se da će se trend nastaviti. Ako cene rastu, svi računaju koliko su zaradili, ali niko ne zatvara pozicije.
Cena kreće dole, oni i dalje razmišljaju koliko su zaradili i da pad nije strašan. Cena pada na ulaznu, OK, pozitivna nula (čuveni srpski termin u poslovanju :srba: ), niko ne računa provizije i vremensku distancu (oportunitetni trošak :mrgreen: ).
Cena pada ispod ulazne, svi pljuju državu. Cena nastavlja da pada, sada nam je kriv i rat u Iraku, Bušov kućni ljubimac i Sarkozijeve ljubavne afere. Cena dolazi na istorijski minimum. E nećeš ga majci! Prodajem!

Cena lagano počinje da raste, dostiže višu od prethodne cene ulaza. Ajde da probam ponovo. Kupujem. Go to početak prvog ciklusa.
Epilog: krupni postaju krupniji, sitni još sitniji.

Update: Upravo sam dobio interesantan random signiture na Gmail, koji može da bude povezan sa ovom spremnošću na investiranje i/ili krupnim i sitnim:
PJ O'Rourke - "You can't get rid of poverty by giving people money."

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 15:47:30 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
ma kad malo bolje razmislim, ok je cela priča, nego sam se osetio tako nemoćno :)

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 15:48:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
^^ pa jes :srba: al tom logikom, ni fond nece imati u sta da ulaze, osim ako ne investira u preduzeca bez manjinskih akcionara, da mu (pupu daleko bilo) ne pokolebaju cenu jedinice. u ostalom, u otvorenim fondovima nisu prodavali jedinice samo oni koji su imali sto, dvesta evra, vec i oni sa daleko vecim novcem.. samo je ovde razlika u tome kome je ocajnicki stalo da kupi jedinice, obzirom da ih ima samo 250

edit: i da, u otvorenom fondu je veca steta, jer se "politickim nakasljavanjem" menja raspoloziva kolicina novca za ulaganje, dok u zatvorenom fondu ne. ako prodam ispod 'pozitivne nule' neko drugi ce je kupiti, i cao. nisu se cene jedinica kolebale zbog masovnog prodavanja, nego zbog politicke situacije.. tako da mi nije poredjenje sa malim akcionarima na mestu.. ne kazem da nema razlike, samo mi se ne svidja koncentrisanje para na jednom mestu (morala bih dobro da se zamislim kome ce biti interesantno ovakvo ulaganje u srbiji :roll: )

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 17:06:22 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mort je napisao:
ma kad malo bolje razmislim, ok je cela priča, nego sam se osetio tako nemoćno :)


To te u potpunosti razumem. Posmatraj i sa strane da dobiješ maximalnu cenu po kojoj si mogao (ili nisi) da prodaš hartije u prethodnom periodu (ZoPAD član o minimalnoj ceni). Cena se utvrđuje po principu max(uslov1, uslov2, uslov...).


exult, kod nas ne postoji mogućnost da se investira u AD bez manjinskih, jer ako nema manjinskih, znači da većinski (jedno/povezana pravna/fizička lica) poseduje celo AD, a naši većinski uglavnom nemaju potrebu za pribavljanjem kapitala na taj način (ili ne vide prednosti istog).
Ovde svi vole da su vlasnici "jedan kroz jedan", pa neka je to 1€....ja više volim 1/1000, ali od milion € :)

Opet, ako AD padne ispod 50 akcionara, a nema mogućnosti za prinudni otkup, u najvećem broju slučajeva će doći do promene pravne forme iz AD u DOO i akcionari postaju udeličari (nema nadležnosti Komisije za HoV, trgovina slobodnom pogodbom, nema obaveze revizije završnog računa...).

Nisam previše pratio dešavanja oko zatvorenih fondova (zakonsku regulativu, najave i sl), ali verujem da su im ograničenja za investiranje mnogo manja nego otvorenim fondovima i da će značajan procenat tih fondova biti usmeren u investicionu gradnju (ili kako je već zovu). Likvidnost im nije prioritet, pa mogu da se angažuju na projektima gde se novac vezuje na neko vreme, ali donosi sigurnu dobit.
Ne znam koja su im ograničenja za ulaganje, ali uvek može da se realizuje preko neke vrste dužničkih hartija :)

Ukoliko dođe do situacije kada veliki broj akcionara zatvorenog fonda odluči da proda svoje akcije, a nema potražnje, njihova cena može značajno da padne, bez obzira na poslovanje fonda.
Naravno, šanse za to su daleko manje nego kod ostalih akcija, ali nije nemoguće.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 17:46:47 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
exult je napisao:
@ zlatko > ukoliko hoces sada da uzmes akcije - ko prvi devojci, njemu devojka. mislim da je po tom principu, mada bi trebao biti isti proces kao kod dodatne emisije..
kasnije se akcije kotiraju na berzi, pa ko hoce da ti proda - prodace ti, al cena ce verujem biti dosta iznad pocetne.

sto se tice ovog fonda, oni po meni nisu normalni - sta, nece male akcionare, nesto im ne odgovara :/ odakle meni 100.000 : (


A kako se konkretno kupuju te akcije? Direktno od firme? Nemaju čak ni internet stranicu :(

I još jedno pitanje. Jeste li sve ovo naučili na FON-u?

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 18:45:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
zlatko, mislim da se o ovome radi > http://www.fimainvest.com/see_activist.html
valjda ces tu naci info koje te zanimaju

@ pedja > mislila sam veliku skupinu akcionara koji sve ukupno poseduju do par procenata.. one, sto ti kazes, ulazu po 1e. logicno da ce u ovom zatvorenom fondu biti manjinskih akcionara, al ja sam mislila na sitne igrace : )

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 19:48:20 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Na FON-u? Hmmm....ništa. Nažalost. Mada, koristilo mi je kod spremanja pojedinih ispita. Koji apsurd, a? :srba:

Zatvoreni investicioni fond se organizuje (ima pravnu formu) otvorenog akcionarskog društva i akcije se kupuju kao i sve druge akcije prilikom primarne emisije.
1. Izdavalac objavljuje javni poziv (ima obavezu gde moraju da objave, a mogu i preko toga gde god hoće) za upis akcija. Navedena je procedura kako se akcije uplaćuju i što je najvažnije (za nas u ovom slučaju) obim emisije.
2. Uplatiš pare na račun Izdavaoca i čekaš da istekne period određen za upis.
3. Ukoliko emisija nije uspela (nije uplaćen minimum koji je Izdavalac odredio), svima se vraća novac.
4. Ukoliko je emisija uspela, sabere se koliko je novca uplaćeno i odredi se ponder koliko ko dobija akcija. Primer: ako emisija ima 250 akcija po 100.000 dinara, a 500 ljudi uplati po 200.000, svi će dobiti po jednu akciju, a na račun će im biti vraćeno po 100.000 dinara. Ovde je jako mali broj, pa ne znam kako će biti regulisana situacija ako 270 ljudi uplati 100.000k. Verovatno po datumu saldiranja uplate.

Dalje akcijama trguješ na Berzi, kao i bilo kojom drugom akcijom.

Uzeo sam malo da pogledam Zakon o investicionim fondovima, baš zbog onih ograničenja u šta mogu da ulažu i vidim da i otvreni mogu da ulažu u DOO, ortačka društva i sl, ali kapiram da im to nikako ne odgovara zbog likvidnosti (teško pretvaranje udela u živ novac).
Jedino bitno ograničenje koje sam pronašao za zatvoren fond je da ne sme da stiče više od 20% vlasništva nad jednim izdavaocem, OSIM u slučajevima DOO, komanditnih i ortačkih društava, kao i zatvorenih AD. Tako da ograničenja praktično ni nema :)

Sajt Citadele je http://www.citadel-finance.com/index.ph ... ski&site=2

Evo jednog (kratkog) teksta u kome je pomenuto u šta planiraju da ulažu http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekono ... vi.lt.html
Ta ulaganja će biti realizovana kroz DOO ili zatvorena akcionarska društva (nisu listirana na Berzi i ne mora se javno znati ko je vlasnik).

Exult, malo smo se mimoišli :)
Ono 1€ se odosilo na posedovanje nečega u potpunosti. Srbi su gadljivi na formu akcionarskog društva, gde postoji više vlasnika. Vole da budu "sami svoj gazda". Bez obzira koliko je posao mali i neprofitabilan.

Zatvoreni investicioni fond nema tržišnu vrednost izraženu kao "broj investicionih jedinica x cena jedinice", pa da svakog dana preračunavaju vrednost jedinice, već "broj sopstvenih akcija x cena akcije". Cena bi se u idealnim uslovima određivala na osnovu ponude i tražnje na Berzi.

Bitna razlika je da će ulaganja zatvorenog fonda ići u sektore koji imaju mnogo manju elastičnost u odnosu na političke prilike, nego što je slučaj kod otvorenih fondova.
Zamisli izgradnju jedne poslovne zgrade, sa početkom pre godinu dana. Fond uloži pare. Jedni izbori, privremeni predsednik skupštine, drugi izbori, šta nas sve ne snađe, Berza luduje +/- nekoliko procenata dnevno....a cena nekretnina? Menjala se samo na osnovu ponude i tražnje.
Naravno, neće fond biti izvođač radova, čak ni direktan investitor, već će kupovati udeo u DOO koje sprovodi izgradnju.

Verujem da je analiza bila vrlo detaljna kada je odlučeno da izvrše emisiju u iznosu od 25.000.000 dinara, ali meni to zvuči toliko malo da predpostavljam da će taj novac biti samo jedan mali procenat u nekom projektu. Ili eventualno nekoliko projekta sa vrlo-vrlo malim procentom.
Ovo mu dođe kao ispitivanje javnosti na ovakav vid ulaganja. Predpostavljam da će u narednim godinama registrovati još nekoliko zatvorenih fondova.
Ako sam dobro pročitao, fond je osnovan na period od 8 godina.

Vidim da je post obiman i sigurno na mestima vrlo konfuzan, pa ako ste već stigli dovde, slobodno me opomenite gde sam pisao gluposti :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.06.2008. 22:55:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
pa ja sam i mislila da je po tom principu kupovina akcija, al cuh od osobe koja je htela da ulozi pare da je FIFO princip, tj da ko prvi da pare, prvi ima pravo na kupovinu (ne znam da li je ogranicen broj). ne drzi me za rec

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.06.2008. 00:26:20 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Znači praktično odeš u jednu od poslovnica Komercijalne banke navedenih u javnom pozivu i kažeš: „Mene treba kilo akcija Fime“ i to je to? Postaneš truli kapitaljist :)

E izem ti fax, ničemu konkretnom da te nauči :udri:

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group