Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 27.11.2007. 07:50:39 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Citiraj:
Beograd -- Tenderska komisija odlučila da DDOR proda jedinom ponuđaču, italijanskoj kompaniji "Fondiarija SAI" po ceni od 220 miliona evra.

Predsednik Tenderske komisije Slobodan Ilić kaže da su odluku o prodaji paketa od 83,3 odsto akcija DDOR-a jednoglasno doneli Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita i Tenderska komisija.

Ilić navodi da je takva odluka razumljiva i racionalna imajući u vidu ponuđenu cenu, kao i to da je odnos između prodajne cene i bruto obračunate premije 1,9 i znatno je povoljniji od proseka u regionu koji iznosi 1,47.

Kao argument u prilog prodaje DDOR-a po toj ceni, on je naveo i da je pokazatelj odnosa kupoprodajne cene i knjigovodstvene vrednosti kapitala od 4,1 povoljniji od prosečne vrednosti tog pokazatelja u regionu koji iznosi 3,3.

Prema Ilićevim rečima, postignuta cena od 125 evra po akciji je više od osam puta veća od nominalne vrednosti akcije, a zaposleni, bivši zaposleni i penzioneri moći će da ostvare oko 373 evra po godini radnog staža.

On je najavio da će ugovor o prodaji DDOR-a biti potpisan 30. novembra.

Tenderska komisija je nedelju dana razmatrala jedinu ponudu pristiglu na tender za prodaju DDOR-a, koju je podnela italijanska osiguravajuća kompanija "Fondiarija SAI".

Nezvanične informacije su išle od toga da su italijani ponudili najpre 180 miliona evra, da bi se tokom nedelje pojavile i nepotvrđene informacije da su tokom pregovora svoju ponudu poboljšali na 240 miliona evra.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=273764

Kako je ovaj lik postao predsednik tenderske komisije kada daje saopštenje u kome postignutu vrednost poredi sa nominalnom?
Ajde sa knjigovodstvenom, ali sa nominalnom....

Sva ona nagađanja su bila jako lepa (posebno ono oko 1.5 milijardi), ali moja očekivanja su bila bar 280 miliona, ali ne i mnogo više od toga.

Nezvanično, sa tendera u Hajtu, u 11h je ponude predalo više kuće, ali u dozvoljenom vremenu sve one povukle svoje koverte i ostala je samo Fondiarija.
U samom DDOR-u su danima pre tendera pričalo o Italijanima koji nude 500 miliona. Svi su bili presrećni, jer kao, ako oni nude toliko, možda će neko još više.

Edit: prepravio sam link

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Poslednji put menjao Pedja dana 27.11.2007. 10:32:36, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27.11.2007. 09:54:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
Pedja je napisao:
Kako je ovaj lik postao predsednik tenderske komisije kada daje saopštenje u kome postignutu vrednost poredi sa nominalnom?
Ajde sa knjigovodstvenom, ali sa nominalnom....

lik ochigledno pokushava narodu da zamazhe ochi sa takvom izjavom.

bash me zanima kako je glasao dinkicj, koji je takodje valjda u nekoj od tih komisija koja je odluchivala o ponudi, obzirom da je tvrdio pazar po tvu kako necje prihvatiti nishta manje od 250 miliona. a na kraju ispalo da ni 240 nisu dobili.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.11.2007. 10:36:28 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Kaže:
"jednoglasno doneli Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita i Tenderska komisija. "
Predpsotavljam da jednoglasno znači da su se ta dva tela složila. Dinkić je član ovog prvog.

On je pominjao čak i 500 miliona.

Mene više interesuje ko je koliko uzeo para iz ove priče.

OK, prodato, prodato....sada neka izađe na berzu, pa da vidimo šta će dalje da se dešava. Fondiarija će sada platiti 125€/akciju i to je minimum po kome mogu da kupuju akcije narednih godinu dana....ako budu zainteersovani da ih kupuju....

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.11.2007. 11:16:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
jel oni imaju obavezu da izadju na berzu?
ako nemaju obavezu, ne verujem da cje uopshte izlaziti. zashto bi.
nasha berza je trenutno loshe mesto za prikupljanje kapitala. bolje im je da se finansiraju iz raznih belosvetskih kredita koji su italijanima dostupni na drugim trzhishtima, po povoljnijim uslovima nego shto su ovi kod nashih banaka. ili interno preko centrale iz italije, ili na bilo koji drugi nachin osim beogradske berze.

edit: tek sada videh ostatak tvoje poruke. kako bilo, da sam na njihovom mestu kupio bih 100% kapitala i povukao se sa berze, ili bih stao tu gde jesam i ne bih nudio svoje akcije na berzu, a ostali ako hocje da trguju sa tih 17% nek trguju, meni je zagarantovana ta cena koju sam platio, i ispod toga necje padati.

edit br2: a iskreno, ne znam zashto bi njima sada trebale neke velike investicije. ddor ima dobru razgranatu mrezhu. kako ja to vidim sada, njima sledi rezanje i restruktuiranje. niko ne pominje socijalni plan, niti bilo kakve druge uslove osim cene. jel ovo bio tender ili aukcija?
bio je tender, a prodavalo se kao da je aukcija. gde cjesh bolje za kupca. nit mu je nametnut socijalni plan, niti je na kraju bilo bitno bilo shta drugo osim cene. a i ona je kazhu niska.

kako god bilo, mislim da cje novi vlasnik sada da restrukturira i da otpushta, a tek nakog nekog perioda da investira.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.11.2007. 13:44:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ne očekujem ja da Fondiarija sa DDOR-om "izađe" na berzu da bi prikupila kapital, već da ispoštuje zakonsku obavezu.
Svako akcionarsko društvo u Srbiji ima obavezu da izađe na Berzu zaključno sa 31.12.2005. godine.....i DDOR je bio na Berzi, ali je povučen "kako bi se zaštitili mali akcionari". Zapravo je postojao strah da neko ne preuzme dovoljan broj akcija da udružen sa Slovencima nadglasa državu.

Povlačenje sa Berze se radi na period od maksimalno 6 meseci, ali ovde, eto, slučajno, se omaklo, pa traje dosta preko godinu dana. Sam znaš da je PSBN vraćena u promet posle tačno 6 meseci.

Free float od 16.7% nije mali, ali nije ni veliki. Velike su šanse da bi izlaskom na berzu hartija jedno vreme bila umrtvljena. Možda možemo da očekujemo i početni bum. Mada, da sigurno znam te stvari, ne bih sada kuckao po forumu ;)

Verujem da bi Italijanima odgovaralo da preuzmu i preostale akcije po ovoj ceni, ali je računajući da su svi akcionari bili pozvani da deponuju svoje akcije uz državni paket i da preko 1000 ljudi to nije učinilo, predpostavka je da su očekivali ovako neku prevaru.
Ja i dalje očekujem 160-170 po akciji, pa ako mi je račun bio loš - sometimes you win, sometimes you lose :)

Broj zaposenih u DDOR-u nije problem i ne postoji previše mesta koja će da ispare, ali generalno imaju problem sa stručnim kadrom. Ne želim da ulazim u praktičnu stručnost zaposlenih, ali formalno obrazovanje je česomispod nivoa zahtevanog za dato radno mesto.
Prethodnih godinu-dve je dosta zaposlenih odlazilo na kurseve engleskog, obuku rada na računaru i sl, ali se sve manje više svodilo na stvaranje panike među zaposlenima i na kraju izdavanje diploma.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.11.2007. 14:05:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
Pedja je napisao:
Ne očekujem ja da Fondiarija sa DDOR-om "izađe" na berzu da bi prikupila kapital, već da ispoštuje zakonsku obavezu.
Svako akcionarsko društvo u Srbiji ima obavezu da izađe na Berzu zaključno sa 31.12.2005. godine.....i DDOR je bio na Berzi, ali je povučen "kako bi se zaštitili mali akcionari". Zapravo je postojao strah da neko ne preuzme dovoljan broj akcija da udružen sa Slovencima nadglasa državu.

Povlačenje sa Berze se radi na period od maksimalno 6 meseci, ali ovde, eto, slučajno, se omaklo, pa traje dosta preko godinu dana. Sam znaš da je PSBN vraćena u promet posle tačno 6 meseci.

hehe.. znam jako dobro : )

zaista nisam upucjen u poslovanje ddora, pricham ovo onako nachelno. shta su meni logichni potezi.

da su pametni da otkupe 100% akcija, i da sazovu ustavnu i promene strukturu preduzecja iz ad u bilo shta drugo.

mada evo, kako banka intesa nije kod nas na berzi iako je ad.

sad su dobili dobar pps, umrtve, otkupe i da nemaju vishe posla sa ovom lopovskom drzhavom.
nikad ne znash shta cje sutra nekoj budali iz drzhave da sine, pa da svojih 15% udela pretvori u 51% preko nocji.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.11.2007. 13:00:53 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Trenutno je stopirana promena pravne forme iz AD u DOO, kao i promena statusa akcionarskog društva iz otvorenog u zatvoreno. U agenciji za privredne registre daju neka glupa objašnjenja o nekompletnosti dokumentacije, traže spisak akcionara iz CRHOV na dan podnošenja zahteva u agenciji (tehnički nije izvodljivo) i sl, a kada odeš u njihovu pravnu službu, kažu ti da je sve to stopirano do, najranije decembra (od letos) i da se čeka skupština da izglasa ne_znam_ni_ja_a_ni_oni_šta.

Proveri za Intesu, sigurno je zatvoreno AD. Do 50 akcionara, trgovanje akcijama je moguće samo među postojećim akcionarima (obavlja se preko CRHOV, ali mimo Berze), pa shodno tome, nema svrhe da budu na berzi. Imaju pravo da emituju novu emisiju akcija.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.11.2007. 21:15:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
pa dobro bre ljudi, jer DDOR prodat ili sta? citam evo u ekonomistu kako se cena u par dana menjala od 180 do 500 miliona, i da su svi sem jednog odustali.. i sada - za koliko je (i da li je) prodat DDOR? u ostalom, ako je tender u pitanju, zar se cena ne nudi od strane kupca? a opet, ako je aukcija u pitanju.. sa jednim zainteresovanim, nema tu mnogo izbora. al meni nije jasno - na osnovu cega oni to odredjuju cenu kompanije? ako se zna sta se procenjuje, nema tu 200 miliona, sto gore, sto dole, nego se tacno zna koliko kosta. e sad, ako neko ponudi vise...

edit: sad videh prvu recenicu :stid:

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.11.2007. 14:54:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Citiraj:
Potpisan ugovor o prodaji DDOR-a
13:50 | Izvor: B92
Beograd -- Ugovor o prodaji 83,3 odsto osiguravajuće kuće DDOR Novi Sad italijanskoj kompaniji Fondiarija potpisan je danas u Vladi Srbije.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=274483

Što se ostalih pitanja tiče, ne znam šta da ti kažem. Osiguranje nema opipljiv proizvod, vredi onoliko koliko mu je tržište, bitnu ulogu igra i goodwill....nije DDOR izložen na rafu u prodavnici sa cenom na barkod....već više k'o na pijaci, pa svako može da da različitu procenu....meni lično grejfrut ne vredi ni dinara, jer ga ne jedem, a za određenu sortu mandarina neću ni da pitam za cenu, već samo da natovarim, jer meni lično baš ona odgovara...

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group