Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 116 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 20.07.2007. 12:39:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.01.2006. 22:34:40
Postovi: 258
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: IS
Na ispitu ti dolazi 15 promena od kojih je 8 za prolaz. Moras poloziti i tu teoriju koju dobijas uz zadatak e sad da li treba cela ili samo pola nisam siguran, neka na to odgovori neko ko je 100% siguran, ja samo mislim da je dovoljno jedno teorijsko pitanje ali kao sto rekoh ne uzimajte me za sigurno.
Sto se tice te teorije ne treba cela knjiga da se uci nego ona poglavlja i lekcije sto su nam zadavali za kolokvijume u toku semestra.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.07.2007. 14:43:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 20:43:10
Postovi: 613
Godina: Dipl.
Smer: IS
A koja su nam poglavlja i lekcije zadavali za kolokvijume u toku semestra? :zbun:

Isao sam samo na prvih 2-3 casa vezbi kod Snezana, tako da bi bilo lepo neko da mi napise da ne ucim za dzabe celu knjigu...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 31.07.2007. 13:01:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.01.2006. 22:34:40
Postovi: 258
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: IS
uzas je napisao:
Da li moguce da niko nece da napise ta pitanja koja je diktirala Snezana na vezbama...??


Ovo su ti svi njeni domaci od pocetka semestra:

    Uraditi 7 bilansa iz zbirke sa otvaranjem pocetnog stanja u dnevniku i glavnoj knjizi (izabrati)
    Sam izmisli podatke za pocetni bilans i uradi.
    Promena: Kupljeno je 300 kg materijala X po fakturnoj ceni od 20 din/kg i 20 kg materijala Y po fakturnoj ceni od 30 din/kg. Za troskove prevoza placeno je cekom 320 din.
    Promena: Kupljen je materijal ugovorne vrednosti 30000. Za troskove prevoza placeno je u gotovu 2000.
    Promena: Izmirene su celokupne obaveze prema dobavljacima po odbitku 2% na ime kasa-skonta.
    Promena: Naknadno je primljena faktura 10% veca od ugovorne vrednosti.
    Uraditi iz zbirke primere na stani 3, 6, 49, 50.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.08.2007. 10:43:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.01.2006. 22:34:40
Postovi: 258
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: IS
Ona je diktirala koja teorija je trebala da se uci za kolokvijume pa predpostavljam da bi to isto trebalo da bude i za ispit:

Za I kolokvijum:
    Glava I - 1.1, ceo 3. deo, ceo 6. deo
    Glava II - ceo 4. deo, 5.3.6 (treba samo pod a-1 i a-2)
Za II kolokvijum:
    cela Glava II (bez prethodnog naravno i bez mesovitih racuna)
    Glava III - ceo 1., ceo 2., ceo 3.
Za III kolokvijum:
    od 153. strane do 223. i od 235. strane do 237.

nadam se da je pomoglo


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.08.2007. 03:02:48 

Pridružio se: 05.08.2007. 02:47:06
Postovi: 5
Godina: Padobranac
krivi_is_back je napisao:
ajde sad da vidimo ovaj prvi zadatak iz devete glave iz zbirke! primer prvi ovaj: shta je ovde postavka a shta reshenje zadatka - to prva da mi kazhete? ovo bilans stanja jeli to u postavci ili resenje? kako je na ispitu da li sami crtamo ove tabele - da li je ovo 'glavna knjiga' celo resenje ili i ovo dnevnik treba shta je ovo alo objasnite mi detaljno ako neko ima zivaca? jos kad bi neko dao uputstva kako se sta radi bilo bi vrh! ajde ko zna kako se radi neka kaze jer imam osjecaj da je shablon!


1. Postavka zadatka sastoji se iz tri dela. Prvi sadrži početna stanja računa na osnovu kojih se otvara početni bilans (bilans stanja), zatim unose u dnevnik, a potom i u glavnu knjigu. Drugi deo predstavlja dodatna objašnjenja vezana za obračun rezultata i obračun pojedinih računovodstvenih kategorija (recimo, obračun troškova materijala po određenoj metodi). Treći deo predstavlja glavni deo zadatka - tu su izložene ekonomske promene koje treba da rešite.

2. Bilns stanja, kao što sam već napisao, je u postavci zadatka.

3. Na ispitu verovatno sami crtate tabele.

4. Dnevnik i glavna knjiga predstavljaju osnovne knjigovodstvene instrumene na kojima se obuhvataju ekonomske promene. Dnevnik i glavna knjiga čine osnovu dvojnog knjigovodstva. Iznosi koji se obuhvataju u dnevniku i glavnoj knjizi moraju biti identični, kako u iznosu, tako i na računima (kontima) na kojima se knjiže. Razlika je u tome što se u dnevniku promene knjiže hronološki (redosled je određen momentom nastanka date promene), a u glavnoj knjizi u zavisnosti koja računovodstvena kategorija (račun, konto) je tangiran.
Na primer:
.............................Dnevnik...............................
Opis............................Duguje..............Potražuje
1. Tekući račun................50.000
.......Sopstveni kapital...............................50.000
Za osnivački ulog
2. Materijal......................20.000
.......Dobavljači.........................................20.000
Za nabavku materijala
3. Dobavljči.....................20.000
........Tekući račun.....................................20.000
Po izvodu/Za isplatu

......................Glavna knjiga...........................

.......Tekući račun...............................Sopstveni kapital............
Duguje..............Potražuje.............Duguje...................Potražuje
1. 50.000.........3. 20.0000........................................1. 50.000

.......Materijal.....................................Dobavljači....................
Duguje..............Potražuje.............Duguje....................Potražuje
2. 20.000....................................3. 20.000.................2. 20.000



Vlal je napisao:
moze li neko ukratko a mi objasni u cemu je razlika kad pise:
1 predpostavlja se da se obracun rezultata vrsi po metodi troskova prodatih ucinaka
2 .... -II- .... po metodi ukupnih troskova
3 .....-II- ..... po metodi ukupnih nepotpunih troskova po neto principu
itd.


U želji da vam olakšaju ispit, vaši profesori su uradili nešto što je jako problematično sa stanovišta ispunjenja zahteva koje postavljaju date metode. Tačnije, na neki način, oni su ih i obesmislili, jer su zadatke i rešenja koncipirali tako da je primena bilo koje od dve moguće i priznate računovodstvene metode obračuna rezultata - maltene nepotrebna, jer su ih prilično izmešali.

No dobro. Suština je u sledećem: postoje dve metode za obračun rezultata, i to su

a) Metoda ukupnih troškova (i to postoje dve varijante u zavisnosti od toga koje zalihe su uključene u obračun. Ako se uključuju sve zalihe - zalihe materijala, nedovršene proizvodnje, gotovih proizvoda i robe - onda je to Metoda ukupnih potpunih troškova, a ako se uzimaju samo zalihe nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda, onda je to Metoda ukupnih nepotpunih troškova. Nadalje, u zavisnosti od toga kako se u bilansu uspeha iskazuju podaci o početnim i krajnjim zalihama, postoje dve metode: Metoda ukupnih troškova po bruto principu - znači da se u bilans uspeha iskazuju podaci o početnim i krajnjim zalihama odvojeno, i Metoda ukupnih troškova po neto principu - znači da su u bilansu uspeha vidi samo razlika između krajnjih i početnih zaliha.
Prema tome, ako je rečeno da se bilansiranje rezultata radi po Metodi ukupnih nepotpunih troškova po neto principu, to znači da ćete, pri obračunu, uzeti u obzir vrednost početnih i krajnjih zaliha samo nedovršene proizvodnje (troškova proizvodnje) i gotovih proizvoda, te da ćete na strani prihoda, pri zaključenju računa uspeha, iskazati samo razliku između početnih i kranjih zaliha.)

Suštitna ove metode:

Uzima u obzir sve troškove koji su nastali u toku datog perioda i ukupne prihode koji su korigovani za iznos promene vrednosti zaliha učinaka (nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda)

Po pravilu, trebalo bi posebno da se vodi i pogonsko knjigovodstvo (proizvodnja, u dnevniku II stepena), i zato služi klasa 9 u Kontonom okviru, ali to vaši profesori od vas ne zahtevaju.

b) Metoda prodatih učinaka uzima u obzir ukupno ostvarene prihode i rashode koji su direktno uslovljeni datim prihodima, kao i troškove perioda (troškove prodaje, troškove uprave i, eventualno, troškove istraživanja i razvoja koji se kod vas, koliko sam pregledao vašu zbirku i zadatke, ne javljaju). Kod ove metode, knjigovodstveno obuhvatanje proizvodnje je jedinstveno sa ostalim poslovnim promenama.

Napomena: kontni okvir koji vi koristite izveden je iz Metode ukupnih troškova, pa je, u određenoj meri, besmisleno da se isti koristi u zadacima u kojima vam je data Metoda prodatih učinaka kao osnova za obračun rezultata.


Crabtree je napisao:
I ako moze neko da objasni sta znaci ovo "razgranicenje troskova".Recimo u 9.1. ovo razgranicenje troskova premije osiguranja.Kapiram da mozda se to pise kada se odma placaju troskovi,pa ne treba da se otvara racun troskovi osiguranja.Al uopste taj izgraz razgranicenje ne znam sta pretstavlja?Jesul sva razgranicenja vremenska pa time ne treba uopste da se bavim?

Kako sam krenuo izgleda cu imati jos pitanja.


Osnovni cilj razgraničenja troškova je da se utvrdi što tačniji rezultat, a to znači da se svakom obračunskom periodu (periodu u kojem se izračunava rezultat) dodeli oni troškovi i prihodi koji su u njemu nastali i koji se odnose na njega.
Postoje dve grupe vremenskih razgraničenja i to su:

Aktivna vremenska razgraničenja (AVR) koja obuhvataju:
a) obračunate, a nenaplaćene prihode
b) unapred plaćene rashode

Pasivna vremenska razgraničenja (PVR) koja obuhvataju:
a) obračunate, a neplaćene rashode
b) unapred naplaćene prihode

Podelu na AVR i PVR najlakše ćete shvatiti, na osnovu pitanja: ko koga kreditira?
- Ako vi (preduzeće) kreditirate nekog drugog (činite mu uslugu, a niste je naplatili ili nekom unapred plaćate), onda je to AVR
- Ako neko vas (preduzeće) kreditira (koristite nečiji resurs, a ne plaćate ga odmah ili vam neko unapred plaća), onda je to PVR

Obračunski period, najčešeće, u vašim zadacima je jedan kalendarski mesec. Dakle, ako vam se pojavi neki prihod ili rashod koji pripada nekom narednom periodu, vi ćete ga knjižiti kao vremensko razgraničenje.

Recimo, ako platite troškove reklame za narednih 12 meseci u iznosu od 24.000 dinara, vi to ne smete i ne možete knjižiti kao trošak meseca u kojem ste tu isplatu izvršili, za dati mesec možete da proknjižite samo onaj deo koji se na taj mesec i odnosi.

Knjiženje.
Rb...................Opis................................Duguje....................Potražuje
1..Razgraničenja troškova reklama...........24.000
..........Tekući račun................................................................24.000
Za plaćene troškove reklame
2. Troškovi proizvodnih usluga...................4.000
..........Razgraničenje troškove reklama......................................4.000
Za troškove reklama za I mesec

U narednom mesecu će biti proknjiženo samo sledeća promena
n. Troškovi proizvodnih usluga...................4.000
..........Razgraničenje troškove reklama......................................4.000
Za troškove reklama za II mesec

Itd...

Ili recimo:
Naplaćen je prihod koji se odnosi na naredni obračunski period u iznosu od 2.000 dinara preko tekućeg računa
Knjiženje.
Rb...................Opis................................Duguje....................Potražuje
1..Tekući račun.......................................2.000
........Ostala PVR.......................................................................2.000
Za unapred naplaćeni prihod

U sledećem obračunskom periodu, u početnom stanju imaćete saldo na kontu Ostala PVR u iznosu od 2.000 i njega morate oprihodovati, jer se odnosi na taj period, i to se knjiži na sledeći način:
Rb...................Opis................................Duguje....................Potražuje
1..Ostala PVR..........................................2.000
........Ostali/Vanredni prihodi......................................................2.000
Za prihode perioda


Mincoslava je napisao:
Citiraj:
Mogo bi neko da objasni 9. promenu u 9.1. tu mi je malo toga jasno a ima veze sa ovim pitanjem.Kako se dobije ono 40.250 u troskovima proizvodnje

Saberes sve troskove koji su nastali ( a to su ti sva konta sa brojem 5) izuzev finansijskih i vandrednih rashoda i troskova iz nulte promene, i pomnozis sa 80% i dobijes troskove proizvodnje (40250) :)


Sabiraju se samo troškovi po vrstama, i to:
1) Troškovi materijala,
2) Troškovi amortizacije,
3) Troškovi zarada,
4) Troškovi proizodnih usluga, i
5) Troškovi neproizvodnih usluga.

Troškovi materijala: troškovi materijala, troškovi SI, troškovi ambalaže, troškovi autoguma, troškovi električne energije, troškovi voda

Troškovi proizvodnih usluga: troškovi komunalnih i zanatskih usluga, troškovi reklame, troškovi pretplate na stručne publikacije, troškovi osiguranja, troškovi PTT usluga, transportni troškovi, troškovi sajmova.

Troškovi neproizvodnih usluga: troškovi platnog prometa, troškovi adovkatskih usluga, troškovi zakupa, troškovi dnevnica za službena putovnaja, troškovi poreza i doprinosa koji ne zavise od rezultata, autorski honorari.



Spojeno sve u jedan post. Raaaa


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.08.2007. 12:04:59 

Pridružio se: 05.08.2007. 02:47:06
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Crabtree je napisao:
U 9.5. u 11. promeni saberem sve racune na 5 osim vanrednih i fin. troskova i opet mi fali 1500 da dobijem koa oni.
O cemu se radi?


Pogrešno je sabrano u zbirci.

Crabtree je napisao:
I u 9.8. zasto se knizi IVOS 15000 ako pise da je 17000.Kapiram da je to razlika izmedju nabavne vrednosti i kredita ali zasto?


Kada se nabavlja upotrebljavano osnovno sredstvo, polazi se od sledeće tri pretpostavke:
1) Osnovno sredstvo koje je već bilo korišćeno (od strane našeg dobavljača od kojeg kupujemo) neće biti u istim uslovima i u potpunosti na isti način korišćeno (kod kupca),
2) Sadašnja vrednost OS koje kupujemo je jednaka fer vrednosti (najjednostavnije: to je ona vrednost koju prihvate i kupac i dobavljča), a ne procenjenoj sadašnjoj vrednosti našeg dobavljača,
3) Nabavna vrednost datog sredstva se NE KORIGUJE.

Dakle, u ovoj promeni (9.8. primer, zadatak 12) Nabavna vrednost datog sredstva je 22.000 dinara, otpisana vrednost (našeg dobavljača) je 17.000, dok smo se mi obavezali da preuzimanjem bez naknade ovog sredstva preuzmemo i obavezu otplate dugoročnog kredita u iznosu od 7.000 dinara. Znači, ako smi prihvatili da preuzmemo otplatu kredita u iznosu od 7.000 dinara, onda je taj iznos, u stvari, SADAŠNJA vrednost datog OS. Jer, zašto bismo mi primali nešto na poklon ili kupovali, a da pri tom budemo svesni da ulazimo u gubitak?

Nabavna vrednost = Otpisana vrednost (IVOS) + Sadašnja vrednost

Kao što sam već napisao, pretpostavka je da se NV ne menja - da je uvek fiksna, a da je kod kupovine korišćenog OS ili prijema OS bez naknade sadašnja vrednost jednaka fer vrednosti. U ovom slučaju, to znači:
NV = 22.000
SV = 7.000
Znači, Otpisana vrednost = 22.000 - 7.000 = 15.000

Knjiženje
Rb.........................Opis.....................Duguje.................Potražuje
1. Osnovna sredstva..........................22.000
.........IVOS.....................................................................15.000
.........Dugoročni krediti......................................................7.000
...Za primljeno OS bez naknade

Erin's_Child je napisao:
Ljudi, jel ima neko da razume kako se knjiže i uopšte računaju amortizacije u ovim zadacima za vežbu?
Recimo, primer 9.2 - 4. promena; ja znam kako da izračunam godišnju amortizaciju preko digitalnog potpisa ali nikako da dobijem mesečni trošak amortizacije :(( ...


Formula za digitalni otpis:
2 x nabavna vrednost OS / n x (n+1) = D
Gde je n broj godina korišćenja OS, a D iznos degresije

Amortizacija za prvu godinu korićenja dobije se D x n = iznos amortizacije
Za drugu D x (n-1) = iznos amortizacije
Za treću D x (n-2) = iznos amortizacije
...itd

Pošto je u zadatku obračunski period mesec dana, onda godišnju amortizaciju delite sa 12 (kod nas je poslovna godina jednaka kalendarskoj godini).

U ovom primeru, to znači:
2 x 216.000 / 15 x (15+1) = 1.800

Godina korišćenja je 5 godina, znači 1.800 x (15-4) = 19.800 <- što predstavlja amortizaciju na GODIŠNJEM nivou.
Obračunski period je mesec dana, pa se prema tome iznos od 19.800 deli sa 12 i onda se dobije 1.650 dinara


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.08.2007. 23:51:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.06.2007. 22:41:14
Postovi: 228
Godina: Apsolvent
Smer: IS
haj'te ljudi, potrebni odgovori sto pre... racunovodstvo nam je 04og

zanima me, kao sto rekoh, da li usmeni i pismeni delo ispita racunovodstva (ispita fin. menadzment i racunovodstvo) mogu da se polazu u razlicitim rokovima?
(ili bar, u krajnjem slucaju, na koji mail mogu da se obratim da pitam ovo...)

kao i,
sta se uci za usmeni deo ispita?

da li je tacno ovo sto sam nasao u drugoj temi? :
Citiraj:
Za I kolokvijum:

Glava I - 1.1, ceo 3. deo, ceo 6. deo
Glava II - ceo 4. deo, 5.3.6 (treba samo pod a-1 i a-2)

Za II kolokvijum:

cela Glava II (bez prethodnog naravno i bez mesovitih racuna)
Glava III - ceo 1., ceo 2., ceo 3.

Za III kolokvijum:

od 153. strane do 223. i od 235. strane do 237.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 31.08.2007. 13:41:04 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.11.2005. 18:51:48
Postovi: 1263
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^Jeste.

Nego jel zna neko da uradi ovu promenu:
Izvrsiti raspored troskova ako se od ukupno nastalih troskova 75% odnosi na prozivodnju, 15% na upravu i 10% na prodaju????

Pokusavala sam da saberem sve troskove ali ne ide..inace ovo je zadatak 9.5 promena 11.

Ajde neka neko pogleda.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 31.08.2007. 15:58:20 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.01.2007. 15:46:40
Postovi: 94
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: IS
Ova promena nam ne treba na ispitu. Sigurno.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.09.2007. 14:16:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.11.2005. 18:51:48
Postovi: 1263
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^Mozes finansije u jednom roku a racunovodstvo u drugom, a da li usmeni deo iz racunovodstva tj to i nije usmeni vec 2 pitanja koja se pisu pismeno, i koja radis kada i zadatak mislim da ne..a i zasto bi, mozes da uradis koju promenu vise pa i da ne odgovoris na ta pitanja. Ne znam da li sam dobro razumela to sto si pitao.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.09.2007. 21:10:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.06.2007. 22:41:14
Postovi: 228
Godina: Apsolvent
Smer: IS
hvala na odgovoru, devo
pitao sam ovo drugo...

a ne znam koliko je to "koja promena vise" jer 1 ili 2 puno znaci...
i da li je to sigurno "ako das promenu vise, oslobodjen si pitanja"
ako neko zna preciznije, neka napise...
(koliko je inace promena potrebno za prolaz? 6? 7? 8?)

......iiiiii da li se rade razgranicenjaaaaaaaaaaaaaaa...........?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.09.2007. 10:39:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.11.2005. 18:51:48
Postovi: 1263
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^Mislim da treba 2 ili 3 promene vise. To mi je rekla drugarica koja je tako i polozila, bez pitanja, samo promene, jer je mrzelo da uci teoriju.

A ovo ostalo sto si pitao nisam sigurna, mozda neko drugi zna.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.09.2007. 11:24:11 

Pridružio se: 10.09.2005. 16:05:48
Postovi: 99
Godina: IV
Smer: IS
Kako se radi ovo pocetno u recimo primeru 9.2?

Kako se upisuju u dnevnik ove vrednosti sto imaju i duguje i potrazuje?
Dakle, znam ja kako se pravi pocetni dnevnik, ali me ovo buni. Da li se oduzimaju ove dve vrednosti i upisuje samo jedna gde treba, ili...?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.09.2007. 17:06:34 

Pridružio se: 10.09.2005. 16:05:48
Postovi: 99
Godina: IV
Smer: IS
Pokusacu da objasnim.

Gledam primer 9.2.

Stavke:
-Roba na zalihama
-Kupci
-Neuplaceni upisani kapital
...

Da ne idem dalje.

Ove stavke imaju i duguje i potrazuje!

Kako se ovo upisuje u dnevnik? Pocetno stanje.

Da li se za recimo Kupci pise 125.000 u aktivu, a 60.000 u pasivu, ili se samo pise 65.000 u aktivu, ili...

Ne znam sta se radi sa ove dve vrednosti? Sta se gleda? Nije mi bas logicno da se obe pisu u pocetno stanje u dnevniku!


Nadam se da je malo jasnije?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.09.2007. 17:22:40 

Pridružio se: 05.08.2007. 02:47:06
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Kada piše "izvršiti raspored troškova i to tako da se na troškove proizvodnje odnosi XX%, XX% na troškove uprave i XX% na troškove prodaje", onda sabirate sve troškove po vrstama koji postoje (vodite se kontnim planom), a to su:
a) troškovi materijala (troškovi materijala, sitnog invetara, energije, goriva, ambalaže, auto gume)
b) troškovi zarada (neto zarade, porezi i doprinosi na zarade)
c) troškovi amortizacije
d) troškovi proizvodnih usluga (troškovi komunalnih usluga, PTT troškovi, zanatskih, reklama, transport/prevoz, pretplata na stručnu literaturu itsl)
e) troškovi neproizvodnih usluga (troškovi zakupa, advokatske usluge, bankarske usluge/troškovi platnog prometa, premije osiguranja, vodni doprinosi, doprinosi za gradsko građevinsko zemljište its.)

Važna napomena: u obračun NE SMETE uključiti bilo koji drugi rashod, tipa: ostalih rashoda, vanrednih rashoda, gubitak od prodaje (materijala/OS/HOV...), finansijske rashode its... Samo navedene troškove po vrstam uključujete u raspored troškova. Ni jedan drugi trošak!

Što se tiče unosa početnog stanja, obratite pažnju da li vam se u zadatku traži da sastavite početni bilans, otvorite dnevnik i glavnu knjigu. Ukoliko ne postoji takav zahtev, onda ćete navedena stanja samo preneti u glavnu knjigu, a nećete sastavljati početni bilans i dnevnik.
Ali, ako vam traže da sastavite početni bilas i otvorite dnevnik (unesete početna stanja u dnevnik), onda ćete uzeti samo salda (razliku između strana duguje i potražuje, a što vi FONovci volite da nazivate "levom" i "desnom" stranom ;)) početnih stanja, a nikako nećete unositi u dnevnik i dugovnu i potražnu stranu datog računa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.09.2007. 21:31:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.09.2004. 21:53:55
Postovi: 296
Lokacija: Over the rainbow!
Godina: Dipl.
Smer: IS
Imaju li ovi sa informacionih AVR i PVR?
A sto se tice
tih teorijskih pitanja , moraju li da se rade ili postoji neka fora ?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2007. 08:35:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.09.2005. 15:57:40
Postovi: 501
Godina: Dipl.
Smer: IS
moze li neko da napise koja su teorijska pitanja danas bila na ispitu?

unapred zahvalan...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2007. 12:45:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.06.2005. 14:11:51
Postovi: 103
Godina: Dipl.
Smer: IS
1.Sta je dnevnik ( u fazonu recima opisati sta je )
Navesti tri vrste kapitala ili tri vrste izvora ( ne secam se najbolje ),

Uglavnom pitanja su vise trivijalna :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2007. 13:14:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.06.2005. 01:20:42
Postovi: 398
Godina: Dipl.
Smer: IS
@dakimiki
Za IS-ovce nema AVR i PVR


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.09.2007. 21:08:20 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.05.2005. 13:01:15
Postovi: 1896
Lokacija: Voždovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
donald je napisao:
moze li neko da napise koja su teorijska pitanja danas bila na ispitu?

unapred zahvalan...


1. Vrste knjigovodstva

2. Napisati strukturu obrtne imovine

_________________
Buy this car to drive to work
Drive to work to pay for this car!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2007. 08:54:52 

Pridružio se: 21.09.2006. 16:55:09
Postovi: 55
Godina: IV
Smer: IS
Jel bi mogao neko da objasni promene 0 i 0/1 u primerima 9.1 i 9.3. Po kom se principu biraju bas ovi racuni da se zatvore i zasto se ne zatvaraju isti u ova dva primera (npr. u 9.3 su zatvorili racun ostala AVR, a u 9.1 nisu , iako ga ima). Da, i u 9.3 ako neko zna kako se se uracunavaju ovi troskovi osiguranja srazmerno fakturnim vrednostima u cenu materijala.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2007. 16:11:38 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
to je i mene bunilo, a onda su mi rekli da ne učim vremenska razgraničenja jer je previše komplikovano :D

a i nisu mi došla u ovom roku ( septembar) kod Snežane.

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2007. 16:49:57 

Pridružio se: 01.03.2005. 01:41:56
Postovi: 19
EJ ljudi odakle se spremaju teoriska pitanja iz racunovodstva, polozio sam zadatke ali nisam teoriski deo, jel ima neka skripta ili mora iz knjige ? I jel moraju sve oblasti da se predju ? Hitno mi trebaju informacije !!!

_________________
Dum Spiro Spero


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18.09.2007. 16:54:26 

Pridružio se: 10.09.2005. 16:05:48
Postovi: 99
Godina: IV
Smer: IS
Aj nek neko potvrdi ovo

Kad su konsultacije kod Snezane u petak

Jel od 12-14 ili 14-16


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2007. 18:07:34 

Pridružio se: 05.08.2007. 02:47:06
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Sh0mi je napisao:
Jel bi mogao neko da objasni promene 0 i 0/1 u primerima 9.1 i 9.3. Po kom se principu biraju bas ovi racuni da se zatvore i zasto se ne zatvaraju isti u ova dva primera (npr. u 9.3 su zatvorili racun ostala AVR, a u 9.1 nisu , iako ga ima).


U pitanju su računi vremenskih razgraničenja, aktivno-pasivni računi i računi učinaka.
a) vremenska razgraničenja
Ako je u pitanju prihod i/ili rashod koji je plaćen u prethodnom periodu, a odnosi se na tekući obračunski period, onda se isti mora preneti na odgovarajući konto prihoda ili rashoda.

U primeru 9.3. je učinjena greška u knjiženju, jer u zadatku nije definisan koji je AVR u pitanju i da li on sadrži rashod koji se odnosi na tekući obračunski period, tako da se ne treba knjižiti.

Knjiženje bi trebalo sprovesti u sledećem slučaju:
ako je jasno definisano da rashod i/ili prihod sadržan na nekom od konta vremenskih razgraničenja u početnom stanju, odnosi na tekući period (npr. Ostali AVR 2.000 - plaćena zakupnina za naredni mesec <- ovo znači da se odnosi na tekući period i trebalo bi da se knjiži:
Troškovi zakupnine Duguju 2.000
.....Ostala AVR.......Potražuju 2.000)

b) Dekomponovanje salda aktivno-pasivnih računa odnosi se, najčešće, na račune Kupci i Dobavljači. Naime, aktivni računi imaju karakteristiku da im je promet dugovone strane jednak ili veći od prometa strane potražuje. Obrnuto je za pasivne račune. Međutim, postoji slučajevi kada neki računi pod određenim okolonostima izgube svoje svojstvo aktivnog, odnosno pasivnog računa. Recimo, ako kupac uplati avans, pre nego što mu isporučimo robu, onda se on pretvara iz dužnika u poverioca - postaje izvor sredstava, te samim tim gubi svojstvo aktivnog računa i vi ste dužni, na kraju, pri zaključenju računa uspeha, izvršiti dekomopnovanje tog salda i prebaciti taj iznos sa konta kupci na konto kupci-poverioci. Isto je i sa Dobavljačima, samo što se knjiži sa druge strane.

Dakle, na kraju obračunskog perioda vrši se dekomponovanje, i to na sledeći način:

Dobavljači-dužnici................Duguje
.....Dobavljači.....................................Potražuje

Kupci..................................Duguje
.....Kupci-poverioca.............................Potražuje

Na početku narednog perioda (početno stanje) vrši se vraćanje iznosa na njihove prirodne račune, jer se očekuje da kupcima isporučimo robu ili da dobijemo robu od dobavljača kojima smo upared platili robu, pa se knjiži:

Dobavljači..........................Duguje
......Dobavljači-dužnici.........................Potražuje

Kupci-poverioce..................Duguje
......Kupci...........................................Potražuje

c) za vaše zadatke zapamtite sledeće:
Kada u početnom stanju imate podatke o Nedovršenoj proizvodnji, a u pitanju je obračun rezultata po metodi prodatih učinaka, onda knjižite:

Troškovi proizvodnje................Duguje
......Nedovršena proizvodnja...................Potražuje

Sh0mi je napisao:
Da, i u 9.3 ako neko zna kako se se uracunavaju ovi troskovi osiguranja srazmerno fakturnim vrednostima u cenu materijala.


Imate dve vrste zavisnih troškova nabavke:
ZTN1 koji zavisi od količine nabavljenog materijala/robe
ZTN2 koji zavise od vrednosti nabavljenog materijala/robe

ZTN1 su prevoz, utovar, istovar, skladištenje itd.
ZTN2 su osiguranje i provizija (to se samo kod vas javlja)

proizvod 1 (q1) x cena (p1) = vrednost (v1)+ZTN1pr1+ZTN2pr1 = NVpr1....NP1* (NVpr1/q1)
proizvod 2 (q2) x cena (p2) = vrednost (v2)+ZTN1pr2+ZTN2pr2 = NVpr2....NP2** (NVpr2/q2)
...........................................Fakturna vrednost (v1+v2)
...........................................ZTN1
...........................................ZTN2
...........................................Nabavna vrednost (FV+ZTN1+ZTN2)

Raspored ZTN1
ZTN1/(q1+q2)= Koeficijent1, q1x koeficijent1 = ZTN1pr1 (ZTN1 proizvoda 1)
..........................................q2x koeficijent1 = ZTN1pr2 (ZTN1 proizvoda 2)

Raspored ZTN2
v1/(v1+v2)=procenat1.........procenat1xZTN2=ZTN2pr1 (ZTN2 proizvoda 1)
v2/(v1+v2)=procenat2.........procenat2xZTN2=ZTN2pr2 (ZTN2 proizvoda 2)

*Nabavna cena proizvoda 1
**Nabavna cena proizvoda 2


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 116 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group