Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 13.04.2007. 21:35:49 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
pj, nije ovo economy, ovde pretpostavljam svi igramo na mega sitno :]

ja se razmishljam od ponedeljka da udjem i ja u bipb. neshto sam malo chitao po novinama, vidim da je guzhva za tender, a i moracje da izmeste fabriq, te im ostaje super lokacija kod mostarske petlje. a i nekako mislim da u srbiji sa pivom i pljugama bar niko ne mozhe da omane :] ionako sledecje nedelje planiram da izadjem iz rdjz, pa da preusmerim.

prgs cju josh dugo dugo da drzhim, pa qd puklo. dvoumim se da li sa 30% da izadjem sada. videcju sledecje nedelje. ovo ostalo sve chekam. jedino ne znam shta sa tigrom da radim.. skroz je chudan, plashim se prenapumpavanja pa da izvisim na kraju /za sada sam dobar nekih 60% neto/

da imam vishe _vremena_ /sredstava/ pa bih josh malo sve to diverzifikovao, ovako se drzhim par hartija i to je to.

4vujke-
taj model da gledash grafikon na belexu baci u vodu :] uzmesh lepo cheshljash crhov, economy.co.yu, belex i josh po netu shta mozhesh da nadjesh, i najbitnije /meni a verujem i vecjini/ jesu dojave i saveti ljudi kojima verujesh.
ja sam do sada svaq dojavu proverio u svakom od ovih izvora, 2x nisam poslushao i pokajao se, al jbg. cest la vie :]

mada, shto se modela tiche, ima ona fora da su dali detetu, vidovnjaq i profesionalnom brokeru da mesec dana ulazhu na nasdaq, i valjda je dete bilo prvo, pa pro broker pa vidovnjak na kraju.. tako da.. jasno ti je :]

pedja, bil nam bacao tabele sa belex.info ovde ako te lepo zamolimo? ::D
/ili quotestation, svejedno/

uzgred, ne znam koliko ste upucjeni, ali bivshi moderator i kolega downt bi trebalo da josh uvek radi kao admin na belexu :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.04.2007. 21:45:01 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pedja je napisao:
Da budem iskren, od banaka mi je trenutno malo frka.

shto se mene tiche sa bankama sam zavrshio.
u komercijalnu nisam upao zbog loshih komunikacija u porodici. sad ljudima kljucam glavu shto pare ne prepishu na mene da mogu da radim shta hocju.. koja koma. osecjam se kao osnovac :]
Pedja je napisao:
Budite pazljivi ako se odlucite na takve kupovine, jer ako uletite u AD sa malo akcionara, od akcionara, lako mzoete da postanete udelicar.

zato je tu crhov.

Pedja je napisao:
Prethodne nedelje sam razmatrao i FIDL na 3000, ali izgleda da price o 130 miliona dobiti koje je neko pustio u javnost nisu tacne. Dobit postoji, ali, po mojim info, svega 20ak % procenata od tog pomenutog iznosa (sto je opet veliko povecanje u odnosu na prethodnu godinu). Cena ce vrlo verovatno ici i preko 4000 s obzirom da se i za nju pominje Listing A (iako ne postoji mogucnost da dospe na isti), nedavno su tovorili 2 neke besne pekare "za komsiluk" i najavili su ih jos 48 komada po Srbiji.
S ozbirom da sam u utorak skoro dao nalog na 3000, sada mi je malo i krivo, ali dok se ja opametim i naucim da u takve stvari udjes-izadjes i gotovo....prodje voz tj. izduva se Belex balon i bice berza k'o i svaka druga.

pazi, fidl je krenula i sa maloprodajom po zemlji. chitao sam neshto malo o tome,
tako da sam skoro siguran da cje icji preko 4000. ne znam kakvi su pokazatelji, ali takve informacije umeju jako produktivno da deluju na nas male akcionare.
obzirom da neke firme napumpaju sve i da menadzment ne radi nishta, ovi makar neshto rade, shto je dobra osnova. ali opet, kazhem, nisam im gledao rezultate.

Pedja je napisao:
slovne greske i kad smo vec kod opamecivanja, vreme je da taktiku udjem-izadjem primenim na Berzu, a ne na fax, na kome bi izmedju te dve reci trebalo da stoji POLOZIM :)

lepo sam se nasmejao :] isti sluchaj :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.04.2007. 21:55:36 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Пеђо, краљу! :care:

Ја имам: AGBN (само једну која ме баш сврби :) ), DNOS, MTLC и TIGR.

И ја сам се размишљао да узмем BIPB, међутим кад сам чуо да се Пецони интересује за исту, нешто сам се о'ладио. И од онда - нисам је нешто ни гледао. Можда би требало... тја...

SJPT нисам узео - ни сам не знам зашто, а сад ми се чини да је превише расла да бих се прикључивао. Тражим нешто што је мало "ћутало", али као да га нема! :)

Pedja je napisao:
Vujo, putanja je uzlazna i sve se duva do besvesti. Najgore je sto se ne zna dokle ce, a kada pukne, samo da sto manje izgubimo. Imam utisak da ce lancana reakcija biti toliko brzo da ce najbrzi i uspeti da odreaguju, ali vecina...
Хм... и ја се плашим тако нечега... него, ако извучемо паре на време, шта предлажеш као алтернативу док се берза не опорави? Обвезнице? Фондове? Не бих у штедњу - безобразни су. :)

Pedja je napisao:
Do nedavno nisam nista trgovao na svoje ime, ali evo vec gledam da registrujem DOO samo za ovu rabotu.
Pedja je napisao:
Da li postoji jos neki sistem namene kao www.belex.info (2000din/mesec) i www.quotestation.com (2500din/mesec)?
Ja sam do sada koristio Belex, ali quotestation.com izgleda poakzuje sve ponude/traznje u tenutku sto moze da bude vrlo interesantno. Pokusacu od nedelje demo nalog (7 dana free).
Их! Па ти то крајње озбиљно! :) Ја сам још мали, мали, малецки шпекулант... :) ни не размишљам у том правцу. Теби свака час'! Ја не знам за још неки "real-time" сервис, али мислим да би и ови требало да ти послуже. Ја немам стрпљења да сваки дан гледам шта и како... једном недељно ми доста. :)

Pedja je napisao:
Predpsotavljam da ce se vecina citalaca ovog foruma odlucuje za najlikvidnije akcije i nece ici na ove koji su u najavi long term, ali ne moze da skodi :)
Па, што? Ако сам решио да уложим на берзу, значи да ми паре не требају сада. А како препознајеш добре "long term" акције?

Pedja je napisao:
TIGR sam razmatrao u novembru na 17000 (kada je split bio u najavi) i bez obzira na trenutnu cenu, sreca da ga nisam uzeo, jer poznajem sebe. Smorio bih se zbog 3 meseca mirovanja na ceni nesto nize od ulaza.
Ја како сам узео TIGR, тако је почео да дивља. Исто и са DNOSом. Почетничка срећа - рекао бих.

Pedja je napisao:
i kad smo vec kod opamecivanja, vreme je da taktiku udjem-izadjem primenim na Berzu, a ne na fax, na kome bi izmedju te dve reci trebalo da stoji POLOZIM :)
Срећно!!! ;)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 08:22:35 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
nisi se ti bash usrecjio sa tom agbn :]
ja sam zato rekao, banke vishe ne :]

shto se peconija tiche, taj shta je hteo to je i naumio, ko god bio na vlasti /pogotovu od kako je ova vlada na chelu/

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 21:12:59 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooez je napisao:
pj, nije ovo economy, ovde pretpostavljam svi igramo na mega sitno :]


Problem je sto tamo ne mozes da znas ko je kakav igrac. Verujem da ima i onih u 6 cifara, 7 tesko, ali moje iskustvo sa forumima je pokazalo da su svi mnogo jaci na recima nego realno...
Dobra stvar je sto je prihvaceno da se govori bez apsolutnih iznosa, ...

bLooez je napisao:
ja se razmishljam od ponedeljka da udjem i ja u bipb.

Racunaj da se vezujes na bar 2 meseca. S obzirom da izlazis iz RDJZ, imaces dinare, koje je bolje negde smestiti, nego da stoje :)


bLooez je napisao:
prgs cju josh dugo dugo da drzhim, pa qd puklo. dvoumim se da li sa 30% da izadjem sada.

Ako se ne varam, proslo je nekoliko meseci od kada si ga uzeo. 30% ne zvuci lose. Sigurno ce ici jos u plus, ali kada i koliko....za to vreme mozes samo da racunas oportunitetni ;) trosak...

bLooez je napisao:
da imam vishe _vremena_ /sredstava/ pa bih josh malo sve to diverzifikovao, ovako se drzhim par hartija i to je to.

Koliko razlicitih akcija/delatnosti bi najvise drzao?

bLooez je napisao:
dojave i saveti ljudi kojima verujesh.

S tim sto svaku odluku doneses kao da tu "dojavu" nisi ni dobio.
Zbog odredjenih informacija od strane ljudi kojima verujem, nisam usao u neke hartije, a ispalo je da su sve do jedne zabelezile rast u narednih 7 dana. I sada su mi kao oni krivi? :)
Verovatno ce doci do korekcije (na nize) u nekom duzem periodu, ali moje trenutno vidjenje trgovine na Belexu je izadjes pre nego sto si u usao i ides dalje :)
Naravno, nikako da to ostvarim u praxi...

bLooez je napisao:
ja sam do sada svaq dojavu proverio u svakom od ovih izvora, 2x nisam poslushao i pokajao se, al jbg. cest la vie :]

'ebes dojave koje mozes da proveravas online :)

bLooez je napisao:
mada, shto se modela tiche, ima ona fora da su dali detetu, vidovnjaq i profesionalnom brokeru da mesec dana ulazhu na nasdaq, i valjda je dete bilo prvo, pa pro broker pa vidovnjak na kraju.. tako da.. jasno ti je :]

Odlicna fora :)
Hmmm, moja sestricina ima 2 godine... :srba:

bLooez je napisao:
pedja, bil nam bacao tabele sa belex.info ovde ako te lepo zamolimo? ::D
/ili quotestation, svejedno/

Nemam trenutno pretplatu. Za QS sam pre neki dan saznao i registrovao sam se, pa bi trebalo da mi posalju potvrdu za 7 dana free pristupa.
Nije problem da saljem ovde, ali uvek je lakse i brze preko nekog IM, s obzirom da su to info koje vrlo brzo gube znacaj.

bLooez je napisao:
zato je tu crhov.

Nisi me razumeo. Predpostavljam da ce svako pogledati vlasnicku strukturu, ali da obavezno uzme u obzir broj akcionara. Cak i kod akcija za koje ima info, ali ne sa odgovarajuce strane...

bLooez je napisao:
pazi, fidl je krenula i sa maloprodajom po zemlji. chitao sam neshto malo o tome,
tako da sam skoro siguran da cje icji preko 4000. ne znam kakvi su pokazatelji, ali takve informacije umeju jako produktivno da deluju na nas male akcionare.
obzirom da neke firme napumpaju sve i da menadzment ne radi nishta, ovi makar neshto rade, shto je dobra osnova. ali opet, kazhem, nisam im gledao rezultate.

Cena akcije je vec odreagovala na to sirenje, ali troskovi tog sistema maloprodaje ce da budu toliki da ti se zavrti u glavi. Jos jedan interesantan podatak je da su planovi za troskove sredjivanje jedne pekare bili oko 120k evra, a za prve 2 zajedno su vec izbili 350k.

Вујаклија je napisao:
SJPT нисам узео - ни сам не знам зашто, а сад ми се чини да је превише расла да бих се прикључивао. Тражим нешто што је мало "ћутало", али као да га нема! :)

Kolika je verovatnoca da nadjes nesto sto cuti mesecima, kupis ga i ono ne nastavi da cuti? :)
Videcemo ponedeljak-srede kako ce se razvijati SJPT, ali ocekujem da ce sledeci petak biti mnogo "zeleniji".
Ako je neko uhvatio da pusta po 300 akcija u paketima...Zvuci bas kao navlakusa.
Koliko sam do sada video, ljudi za informisanje uglavnom koriste belex.co.yu, a tamo samo vidis koliko je istrogvano i gde je bila najniza cena.
Na www.broker.co.yu se mogu dobiti i kolicine istrgovane na svaku cenu. Grafikon sa tog sajta ne podrzava onu pricu sa Economy da je pustano u paketima po 300 akcija, ali....
Ponedeljka ce dati neke odgovore :)
S obzirom na ras evra, ako u ponedeljak cena krene dole, ja cu verovatno malo da se pojacam. E bas NECU! Ima da sedim i spremam ovaj ispit, pa makar.... :(

Вујаклија je napisao:
Хм... и ја се плашим тако нечега... него, ако извучемо паре на време, шта предлажеш као алтернативу док се берза не опорави? Обвезнице? Фондове? Не бих у штедњу - безобразни су. :)

Otvori pekaru ili fotografsku radnju :)
Sto se fodnova tice, ja sam se malo ukljucio u Deltu i za sada sam zadovoljan. Ocekujem da ce na godisnjem nivou najmanje da isprate Belex15. Svi znamo kakav je ras zabelezio :)
Naravno, uz kursnu razliku....sve u svemu, za godinu dana ocekujem neto 30+ posto, a likvidno je da likvidnije ne moze biti :)
Za male iznose je skup ulaz! Vidim da je jos jedan fond dobio dozovlu za rad, a narednih meseci ce ih biti jos, pa ce i ti troskovi biti sve manji...

Вујаклија je napisao:
Их! Па ти то крајње озбиљно! :)

Kao sto rekoh, igram na sitno i za sada ucim. Nista ozbiljno. Ako se vec nesto desava, volim da imam sto vise info da vidim zasto je to tako. Tih 2k mesecno racunam kao investiciju :)
Bez obzira sto nam berzu, sa pravom, nazivaju Eldoradu :), za sada je ne posmatram kao neki opasan izvor prihoda....ali sto da ne bude? :)

Вујаклија je napisao:
А како препознајеш добре "long term" акције?

Nem' pojma :(

Вујаклија je napisao:
Ја како сам узео TIGR, тако је почео да дивља. Исто и са DNOSом. Почетничка срећа - рекао бих.

Ili intuicija? Ili onaj Eldorado od malopre...sve divlja :)

Вујаклија je napisao:
Срећно!!! ;)

Fala. Trebace mi :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 21:16:01 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooez je napisao:
shto se peconija tiche, taj shta je hteo to je i naumio, ko god bio na vlasti /pogotovu od kako je ova vlada na chelu/


Ne secam se nekog primera da su sitni akcionari sa njim u igri lose prosli!
Sumnjam da ce da udari sada i na BIPB s obzirom da se prilicno aktivirao kod NAVP. Uzeo je 27000 komada PIO fonda i jos nekoliko procenata od sitnih....
Posle kupovine akcija PIO fonda je poslao osobu koja je bila prethodnica u Rubinu da malo prelista papire po Navipu. Dosla je kao predstavnik akcionara. Ups, pa ovo je insajd info....a, da, bajata je :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 21:43:48 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
hahahha : D
pazi da te ne slushamo ponedeljkom veche na b92 :]

shto se tiche peconija, pazi, poznavao sam devojq koja mu je bila neshto tipa shvalerka, dok je radio za vreme slobe. to su tankeri i tankeri od srbije do male azije. ne znam da li si slushao shta sve shushkaju u gorepomenutom insajderu za njega. ja ne verujem da taj lik nema sredstva da izvede bip, ako mu se hocje. pitanje je da li mu se hocje.. ali do sada se pokazao kao dosta alav. otvorio je fabriq cigareta u vreme kad su svi govorili div i din i vishe nishta. i eto ga fast peconi.
ko zna.

Pedja je napisao:
Problem je sto tamo ne mozes da znas ko je kakav igrac. Verujem da ima i onih u 6 cifara, 7 tesko, ali moje iskustvo sa forumima je pokazalo da su svi mnogo jaci na recima nego realno...
Dobra stvar je sto je prihvaceno da se govori bez apsolutnih iznosa, ...

da, video sam da su pocheli da banuju /ranije to nisam primetio/ za /nazovimo to/ _brzopleti_ info.
i to mi se svidja. a i portfolio u tagu ti nekad kazhe neshto vishe o tome ko je kakav.

Pedja je napisao:
bLooez je napisao:
ja se razmishljam od ponedeljka da udjem i ja u bipb.

Racunaj da se vezujes na bar 2 meseca. S obzirom da izlazis iz RDJZ, imaces dinare, koje je bolje negde smestiti, nego da stoje :)

kako sam lakomislen :]
malo sam se aktivirao oko bipba i reshio da batalim to.
nije mi uopshte pouzdano, iako je jeftina hartija, plashim se da je ipak trzhishte prezasicjeno i da nema tu velikih igracha od kojih bi me preuzimanje obradovalo preterano. a i pregledao sam tabele za posledjih par dana i ne mirishe mi to.

odluchio sam se ipak za sjpt.
mislim da josh uvek nije kasno ucji tu, bar po info koje imam.
smeshi im se lep listing a. blago vama dvojici shto ste na vreme ushli tu.

Pedja je napisao:
bLooez je napisao:
prgs cju josh dugo dugo da drzhim, pa qd puklo. dvoumim se da li sa 30% da izadjem sada.

Ako se ne varam, proslo je nekoliko meseci od kada si ga uzeo. 30% ne zvuci lose. Sigurno ce ici jos u plus, ali kada i koliko....za to vreme mozes samo da racunas oportunitetni ;) trosak...

upravo sam i iscimao _ovlashcjene_ da dobijem najzad ovlashcjenje na sredstva :]
da bi sasvim smanjio oportuitetni :]
planiram malo vishe da se aktiviram od ovih dana. ne u volumenu nego u broju transakcija :]
nisi me ti razumeo, nisam ja sa prgs u plusu 30% vecj mnogo vishe :srba: ali sam mislio 30% para koje drzhim na prgs da preusmerim negde drugde.
ali pre cje biti 20%. iako nisu to neke pare.

Pedja je napisao:
bLooez je napisao:
da imam vishe _vremena_ /sredstava/ pa bih josh malo sve to diverzifikovao, ovako se drzhim par hartija i to je to.

Koliko razlicitih akcija/delatnosti bi najvise drzao?

odlichno pitanje. bash sam juche o tome razmishljao, i shvatam da fizichki ne bih mogao da postignem vishe od nekih 5 hartija odjednom. ako ne rachunamo dugorochne investicije kakva je meni prgs koji planiram da drzhim pa qd puklo.

Pedja je napisao:
bLooez je napisao:
ja sam do sada svaq dojavu proverio u svakom od ovih izvora, 2x nisam poslushao i pokajao se, al jbg. cest la vie :]

'ebes dojave koje mozes da proveravas online :)

proverio u smislu da net ne kazhe neshto sasvim suprotno od dojave, ne u smislu da net kazhe ono shto mi kazhe dojava :]

Pedja je napisao:
Nije problem da saljem ovde, ali uvek je lakse i brze preko nekog IM, s obzirom da su to info koje vrlo brzo gube znacaj.

okej. meni bi znachilo. vidimo se na msgerima :]

Pedja je napisao:
Cena akcije je vec odreagovala na to sirenje, ali troskovi tog sistema maloprodaje ce da budu toliki da ti se zavrti u glavi. Jos jedan interesantan podatak je da su planovi za troskove sredjivanje jedne pekare bili oko 120k evra, a za prve 2 zajedno su vec izbili 350k.

to je zato shto su ih postavili u strogi centar grada /i da stvar bude josh gluplja 50m jednu od druge ako se ne varam/

Pedja je napisao:
Sto se fodnova tice, ja sam se malo ukljucio u Deltu i za sada sam zadovoljan. Ocekujem da ce na godisnjem nivou najmanje da isprate Belex15. Svi znamo kakav je ras zabelezio :)
Naravno, uz kursnu razliku....sve u svemu, za godinu dana ocekujem neto 30+ posto, a likvidno je da likvidnije ne moze biti :)
Za male iznose je skup ulaz! Vidim da je jos jedan fond dobio dozovlu za rad, a narednih meseci ce ih biti jos, pa ce i ti troskovi biti sve manji...

jel mozhesh kad budesh imao vremena /pravio pauzu u uchenju :D / da nam napishesh okvirno troshkove ulaska u recimo deltin inv fond?
ne morash onako detaljno kao za trgovanje na belexu :]
nemam nameru josh da bataljujem berzu, ali chisto me zanima. lepo je znati alternative.

preko kojih brokera radite? isqstva? interesuju me pre svega ona negativna, ako ih je bilo.

btw, evo mog sadashnjeg portfolija :] /bez kolichine :] /

tigr, psbn, prgs, rdjz

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 23:30:00 

Pridružio se: 08.06.2002. 17:24:25
Postovi: 18
Вујаклија je napisao:

И ја сам се размишљао да узмем BIPB, међутим кад сам чуо да се Пецони интересује за исту, нешто сам се о'ладио. И од онда - нисам је нешто ни гледао. Можда би требало... тја...



Pazi i ja sam cuo za tu informaciju i nisam se zaletao, uz to ide i kako Peconi planira izmestanje proizvodnje iz grada sto malo smrdi, cini se da on to kupuje ipak zbog lokacije i infrastrukuture jer tesko je ocekivati da ce on sada uloziti u neku proizvodnju piva kada su svi jaci svetski igraci usli u Srbiju. Sada je samo pitanje da li se igra pravi za njega jer sam siguran da ako on kupi BIP verovatnoca da cena BIP-u moze da skoci je mala jer se odavno zna kako nasi tzv. uspesni poslovni ljudi kupuju firme u procesu privatizacije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 23:42:46 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
zar proizvodnja ne treba kako god da okrenesh da se izmesti iz centra grada?
to je valjda prioritet.

a lokacija da je bonbonica - jeste. + skadarlija + hotel bipa i josh shtoshta po periferiji.

ali ipak tu ide i neki investicioni programchicj i tako to.. ne mozhe tek tako da preseche i ugasi prvobitnu namenu. pogotovu shto je bip ipak brend /shto volim ove pr termine/.

mene ne bi chudilo da izmesti proizvodne kapacitete, zadrzhi od nepokretnosti shta mu se svidja, a onda nekom od ovih vecjih igrachha shto su vecj ushli proda proizvodnju da chisto toche svoje pivo.
jer sumnjam da je trzhishte spremno za josh piva.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 23:46:21 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooez je napisao:
hahahha : D
pazi da te ne slushamo ponedeljkom veche na b92 :]

:D
Zivim u drugoj ulici od upravne zgrade Navipa, pa svasta cujes po komsiluku. Samo jos da sam odreagovao na Belexu na te info :)

bLooez je napisao:
shto se tiche peconija, pazi, poznavao sam devojq koja mu je bila neshto tipa shvalerka,

Poznavao? :)

Ne brinem ja za njega finansijski. Ako se ne varam jedan od uslova za prijavu na tender je bio da kupac mora biti najmanje 3 godine u poslu sa proizvodnjom piva. Ne znam sa kim bi se on sada talio da udje u taj posao.
Ko god da kupi, kao da vec gledam jos jedan Merkator na mostarskoj petlji...nadam se da gresim :)

bLooez je napisao:
kako sam lakomislen :]
malo sam se aktivirao oko bipba i reshio da batalim to.
nije mi uopshte pouzdano, iako je jeftina hartija, plashim se da je ipak trzhishte prezasicjeno i da nema tu velikih igracha od kojih bi me preuzimanje obradovalo preterano. a i pregledao sam tabele za posledjih par dana i ne mirishe mi to.

Trziste piva prezasiceno? Cekaj, reci da si ti jedan od onih sto piju vino!? ;)
Hajneken je uzeo dokumentaciju, sa idejom da bi to bila dobra lokacija za pokrivanje trzista Balkana ( u CRO imaju odredjenih problema sa ekologijom kako sam razumeo), ali ce se oni verovatno povuci zbog dodatnih obaveza ubacenih u tender.

bLooez je napisao:
odluchio sam se ipak za sjpt.
mislim da josh uvek nije kasno ucji tu, bar po info koje imam.
smeshi im se lep listing a. blago vama dvojici shto ste na vreme ushli tu.

Zavisi kako definises "na vreme" :)
8 miliona evra dobiti u 2006. i A listing prilicno obecavaju.

bLooez je napisao:
nisi me ti razumeo, nisam ja sa prgs u plusu 30% vecj mnogo vishe :srba: ali sam mislio 30% para koje drzhim na prgs da preusmerim negde drugde.
ali pre cje biti 20%. iako nisu to neke pare.

Secam se da si kraje godine pricao o PRGS....ulaz je tada bio ispod 400 din.
Dokle mislis da PRGS moze da ide?

bLooez je napisao:
proverio u smislu da net ne kazhe neshto sasvim suprotno od dojave, ne u smislu da net kazhe ono shto mi kazhe dojava :]

U cemu je razlika? Da li je rekao isto ili suprotno?... :)

bLooez je napisao:
to je zato shto su ih postavili u strogi centar grada /i da stvar bude josh gluplja 50m jednu od druge ako se ne varam/


Lepo su rekli da ce da pokriju svaki pedalj trzista :srba:

bLooez je napisao:
jel mozhesh kad budesh imao vremena /pravio pauzu u uchenju :D / da nam napishesh okvirno troshkove ulaska u recimo deltin inv fond?
ne morash onako detaljno kao za trgovanje na belexu :]

Sto ne kazes "al' ne smaraj" :)

Cene ulaza imas na njihovom sajtu.
Uplacujes dinarski koliko god hoces, odbije se 300din (jednokratno, uz ugovor) i na osnovu ostatka uplate odrede u kojoj si kategoriji. Obracun kategorije se vrsi po srednjem kursu NBS.
Obracun broja jedinica se vrsi po vrednosti jedinice na dan kada je registrovana uplata.
Promene vrednosti jedinice se objavljuje na sajtu svakog dana oko 21h.
Za izlazak iz fonda se placa 1%, osim ako ulog ne stoji duze od 3 godine. Za obracun se koristi vrednost jedinice na dan podnosenja zahteva.

bLooez je napisao:
nemam nameru josh da bataljujem berzu, ali chisto me zanima. lepo je znati alternative.

Naravno. Belex jos uvek moze da obezbedi vecu zaradu od fonda.

bLooez je napisao:
preko kojih brokera radite? isqstva? interesuju me pre svega ona negativna, ako ih je bilo.

KBK + Kulska banka.
Imam sasvim korektan odnos sa njima i sve zavrsavamo elektronski.
Smara slanje potvrde iz banke, jer da toga nema, sve bih zavrsio od kuce.
Verovatno cu promeniti banku, jer kod Intese vec imam elektronsko, pa da imam bolji uvid :)

bLooez je napisao:
/bez kolichine :] /

Naravno. Sta nas briga koliko si tezak :)
Kada se PSBN vraca na berzu? Prica li se nesto?

Pomenuo si da je na Economy interesatno sto ljudi i potpisu drze portfolio. Ako citas neki malo stariji psot, moze da bude i problem. Portfolio je u potpisu i ti nikada ne znas sta je pisalo u njemu u trenutku postovanja.

Od ponedeljka krece trgovanje akcijama Zlatar Plasta. Nisu bas nesto profesionalni, u odnosu sa klijentima, ali to sto proizvode, proizvode odlicno. I sto je jos bitnije, kada prosecna srpska domacica krene da kupi kacu za kupus, obavezno pita:"A jel Zlatar Plast?". Naravno, ja necu kupiti nijednu akciju, nego cu samo da gledam kako rastu :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2007. 23:51:12 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pedja je napisao:
Koliko sam do sada video, ljudi za informisanje uglavnom koriste belex.co.yu, a tamo samo vidis koliko je istrogvano i gde je bila najniza cena.
Na www.broker.co.yu se mogu dobiti i kolicine istrgovane na svaku cenu.
Ја користим http://www.broker.co.yu/index_temp.php . Јесте да графикони у првом тренутку збуне, али после мало едукативног сурфовања - бољи је. На Белексу ми највише смета што се виде само цене на затварању, па су могуће манипулације у последњим минутима пред затварање.

Pedja je napisao:
Za male iznose je skup ulaz! Vidim da je jos jedan fond dobio dozovlu za rad, a narednih meseci ce ih biti jos, pa ce i ti troskovi biti sve manji...
Да, зато ћу ја да зарадим велике паре на Белексу, па ћу да их уложим у фонд и тако себи обезбедим јефтинији улаз! :) :D :lol:

bLooez je napisao:
jel mozhesh kad budesh imao vremena /pravio pauzu u uchenju :D / da nam napishesh okvirno troshkove ulaska u recimo deltin inv fond?
Блузо, ево цена са њиховог сајта.

21. Šta je naknada za kupovinu?
Naknada za kupovinu ili ulazna provizija jeste provizija koju investitor plaća prilikom učlanjivanja u fond, odnosno prvim ulogom u fond, kao i prilikom svake sledeće uplate u fond. Ulazna provizija prati regresivnu putanju kako raste visina jednokratne uplate, i to na sledeći način:

Visina jednokratne uplate Visina ulazne provizije
Do 999,99 EUR 5,00%
Od 1.000,00 do 1.999,99 EUR 4,00%
Od 2.000,00 do 4.999,99 EUR 3,00%
Od 5.000,00 do 9.999,99 EUR 2,50%
Od 10.000,00 do 29.999,99 EUR 2,00%
Od 30.000,00 EUR do 49.999,99 EUR 1,50%
Od 50.000,00 EUR do 99.999,99 EUR 1,00%
Od 100.000,00 EUR do 249.999,99 EUR 0,75%
Iznad 250.000,00 EUR 0.50%

Prilikom učlanjivanja se naplaćuje fiksna tarifa od 300,00 RSD za ulazak u fond radi pokrića administrativnih troškova.

22. Šta je naknada za otkup investicionih jedinica?
Naknada za otkup investicionih jedinica jeste provizija koja se plaća prilikom izlaska iz fonda. Član fonda može potpuno da povuče svoj udeo iz fonda ispunjavanjem istupne izjave. Iznos naknade koje Društvo naplaćuje za otkup investicionih jedinica, odnosno izlazak iz fonda iznosi 1% od ukupne vrednosti isplaćenih investicionih jedinica iz investicionog fonda u datom trenutku.

Мислим да су то сви трошкови. (+ банка)

bLooez je napisao:
odluchio sam se ipak za sjpt.
mislim da josh uvek nije kasno ucji tu, bar po info koje imam.
smeshi im se lep listing a. blago vama dvojici shto ste na vreme ushli tu.
А-а. Ја нисам. :( У тренутку кад сам имао паре одлучио сам се за нешто друго, а после сам мислио да је касно.

bLooez je napisao:
Pedja je napisao:
Koliko razlicitih akcija/delatnosti bi najvise drzao?

odlichno pitanje. bash sam juche o tome razmishljao, i shvatam da fizichki ne bih mogao da postignem vishe od nekih 5 hartija odjednom.
Слажем се са тобом. И мени је проблем да пратим више од 5 акција у једном тренутку. :)

bLooez je napisao:
preko kojih brokera radite? isqstva? interesuju me pre svega ona negativna, ako ih je bilo.
Ја сам код М&В инвестментса. Близу су ми посла и један другар ми их је препоручио. Не радим са њима довољно дуго да бих могао да направим објективну оцену, али за сада нисам имао лоших искустава. Момак и девојка који су ме до сада примали су сасвим коректни и опуштени (али професионални). Једино је секретарица понекад кромањонка прве врсте :) , али са њом сам најређе у контакту. Свиђа ми се што имам приступ портфељу са свежим информацијама (мењају сваки дан око 14-15ч) преко њиховог сајта.



Што се планова тиче, у понедељак ћу што-шта да продам и да купим још малкице AGBNa. Другар тврди да има инфо из фирме и да ћу погрешити ако га не послушам. Живи били, па видели... ил' ћуда га частим, ил' више нећу да га слушам. :)

bLooez je napisao:
btw, evo mog sadashnjeg portfolija :] /bez kolichine :] /

tigr, psbn, prgs, rdjz
Мој је: AGBN, DNOS, MTLC, TIGR.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 00:00:24 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooez je napisao:
jer sumnjam da je trzhishte spremno za josh piva.


Jeste. I to za mnooogo piva.
MB je dobrom reklamnom kampanjom i niskom cenom (penetraciona, kad vec volis te opasne izraze...ne, ne penetrira to sto ti mislis :)) za jedan kvartal doslovce otkinulo dvocifren procenat trzista. Druga je stvar sto srpski narod nije navikao da iz svake boce izadje identicno pivo tj. da ima mnogo hemije, vec voli faktor iznenadjenja (opste pristuan kod BIP-a :)) i navikao na ono "s rozi" :)

BIP trenutno drzi 5-7% trzista Srbije (zavisi gde gledas :)) i ima mogucnos da udje na dvocifreno, garantujem.

Izmestanje je predvidjeno u Krnjacu (ili neko naselje u tom delu) gde vec postoji plac od 11ha.
Predpsotavljam da ponuda nece ici ispod 2x knjgovodstvena vrednost akcije, tako da na trenutnu cenu, bice i za Guinness kada izadjemo, a ne za Beogradsko ;)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 00:05:37 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Вујаклија je napisao:
Мислим да су то сви трошкови. (+ банка)

Odlicno resenje za ovo u zagradi je Intesa. 15 dinara po nalogu, pa koliko god da prebacujes :)
Jedini uslov je da primas platu preko njih.

Вујаклија je napisao:
Свиђа ми се што имам приступ портфељу са свежим информацијама (мењају сваки дан око 14-15ч) преко њиховог сајта.


Cekaj, preko sajta prakticno imas pristup stanju na vlasnickom racunu?
Extra! :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 06:23:05 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pedja je napisao:
Cekaj, preko sajta prakticno imas pristup stanju na vlasnickom racunu?
Extra! :)
Јесте, ево овде: http://www.broker.co.yu/mojportfelj/ има и пример како све то изгледа, па можеш да бациш поглед. Није бог-зна-шта, али је корисно и информативно. А и не мораш да их зовеш после затварања берзе да видиш да ли ти је прошао налог, него само сачекаш 15ч и погледаш сам на Интернету.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 09:30:28 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pedja je napisao:
Secam se da si kraje godine pricao o PRGS....ulaz je tada bio ispod 400 din.
Dokle mislis da PRGS moze da ide?

pa da, ushao sam u prgs bash bash rano, i u startu sam znao da cju dugo da ostanem.
a dokle cje da ide, mozhda i nije pitanje. pitanje je kad cje da krene :]
neke priche kolaju od toga da cje da ide do 2000, ali ja cenim do 1500.
shto se mene tiche, ostacju tu najkasnije do jeseni. ako posle letnjih odmora i dalje ne krene znachajno da raste - izacji cju. nadam se ne na manje od 1000.

Pedja je napisao:
Kada se PSBN vraca na berzu? Prica li se nesto?

josh uvek nishta ne znam. znacju od ponedeljka malo vishe. tu nemam neshto puno hartija.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 09:41:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Вујаклија je napisao:
bLooez je napisao:
odluchio sam se ipak za sjpt.
mislim da josh uvek nije kasno ucji tu, bar po info koje imam.
smeshi im se lep listing a. blago vama dvojici shto ste na vreme ushli tu.
А-а. Ја нисам. :( У тренутку кад сам имао паре одлучио сам се за нешто друго, а после сам мислио да је касно.

nije ni sad kasno ako mene pitash. upravo to pricham. shto se mene tiche, ja sam vecj od ponedeljka tu :]

Вујаклија je napisao:
bLooez je napisao:
preko kojih brokera radite? isqstva? interesuju me pre svega ona negativna, ako ih je bilo.
Ја сам код М&В инвестментса. Близу су ми посла и један другар ми их је препоручио. Не радим са њима довољно дуго да бих могао да направим објективну оцену, али за сада нисам имао лоших искустава. Момак и девојка који су ме до сада примали су сасвим коректни и опуштени (али професионални). Једино је секретарица понекад кромањонка прве врсте :) , али са њом сам најређе у контакту. Свиђа ми се што имам приступ портфељу са свежим информацијама (мењају сваки дан око 14-15ч) преко њиховог сајта.

video sam malopre onaj demo kako to izgleda. odlichna stvar. prosto je zhalostno koliko banke i brokeri imaju losha it reshenja. kamo srecje da svi nude ovako neshto.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 09:44:11 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pedja je napisao:
bLooez je napisao:
jer sumnjam da je trzhishte spremno za josh piva.

Jeste. I to za mnooogo piva.
MB je dobrom reklamnom kampanjom i niskom cenom (penetraciona, kad vec volis te opasne izraze...ne, ne penetrira to sto ti mislis :)) za jedan kvartal doslovce otkinulo dvocifren procenat trzista.

hehe.. znash ti na shta ja mislim :] ovi marketinshki termini mi samo vracjaju davne loshe uspomene sa ispita :]
lm, ja ipak prelomio - ne ulazim u bip /i da, ja jesam jedan od onih shto piju vino :D / anti-pivopija zakleti, nek bude da je zbog toga :]
ali zhelim vam puno srecje, pa da vodite na taj ginis kad izadjete :D

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.04.2007. 21:43:36 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ovo kod MV je prakticno pristup vlasnickom racunu, uz mogucnost da uneses prodajnu cenu. Odlicno. Kada sam se logovao, shvatio sam da sam to i ranije video, ali sam mislio da korisnici rucno unose akcije/kolicine/cene.
Nisam znao da je MV Kosticev. Odvali covek skoro cetvrtinu trzisnog ucesca na Belexu za 2006.

Nedavno sam procitao vest da Raiffeisen planira da do kraja godine omoguci on-line trgovanje. Za nas neiskusne to moze da bude i problem (secate se topica o kladionici gde je momak rekao da je poceo da se kladi i na trke pasa :)....a svi znamo sta su psi kada je u pitanju jedna kompanija :))

bLooez je napisao:
nije ni sad kasno ako mene pitash. upravo to pricham. shto se mene tiche, ja sam vecj od ponedeljka tu :]

Registruj se na http://www.quotestation.com/ i prati cenu tokom dana.
Ne znam na koji nacin ispostavljas naloge, ali predpostavka je da ce ponedeljak/utorak u jednom trenutku biti idealni za kupovinu. Ili se samo ja tome nadam :)

Malo smara ovaj quotestation sa ocajnim odzivom. Ne smem da zamislim kako je u vreme trgovanje ako subotom/nedeljom uvece ovako radi.

Kakav Ginis? Zar ti nisi od onih sto piju vino? :P

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.04.2007. 09:18:17 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
shto je dzabe i bogu je drago :]

nego, koliko transakcija nedeljno pravite, u proseq?
ustvari, zanima me, da li jednu hartiju vishe puta obrcjete chim krene da pada/skache prodajete i uzimate drugo neshto, ili idete na dugo i mirno gledate kako vam hartija pada u nadi da cje o5 da skochi?

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.04.2007. 17:11:13 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
bLooez je napisao:
nego, koliko transakcija nedeljno pravite, u proseq?
Па... ја своје досадашње трансакције на прсте могу да избројим. :) Додуше, две руке. :D

Него, ја сам данас по први пут продао. :) Може ли неко да ме упути како и шта сада са порезом на капиталну добит? Има тема на economy.co.yu форуму, али има 1000 страна и тешко ми је да нађем корисна искуства.

Може ли у облику алгоритма? :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.04.2007. 08:00:40 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
evo da ja sad malo guglam za tebe :]

economy.co.yu je napisao:
po prodaji akcija imaš zakonski rok da tu prodaju prijaviš - 10 ili 15 dana.

Porezniku koji je zadužen za obračun kapitalne dobiti donosiš fotokopije potvrda o kupovini i o prodaji akcija. Ove potvrde dobijaš naravno od brokerske kuće preko koje trguješ/investiraš... Čuo sam da je negde samo to dovoljno, kod mene nije - idemo dalje. Pored tih potvrda potrebno je popuniti poresku prijavu - tojest formular. Prvi put uzmeš jedan od njega i fotokopiraš u par primeraka da imaš kod kuće, a možeš ga i kupiti - oznaka PPDG-3. Zatim se popuni još jedan formular - "Zapisnik o učešću stranke u postupku", gde ti u principu upišeš u jednoj rečenici da si saglasan sa procenom.

Kad je to urađeno poreznik uzima tvoj predmet i ti rešenje dobijaš poštom na kućnu adresu preporučenom pošiljkom, znači treba potpisati to. Ako nisi kod kuće, biće u pošti.

Po dobijanju rešenja, ukoliko kapitalni dobitak postoji, porez si dužan da uplatiš u roku od 15 dana.

E sad, kako se računa kapitalni dobitak? Vrlo jednostavno - prodajna cena minus kupovna cena, 20% od toga. Ukoliko je prodaja i kupovina u toku istog meseca, to je onda tačno 20%, ne računa se inflacija. Ako si držao akcije duže, računa se i inflacija, pa kupovna cena postaje "usklađena cena" sa uračunatom inflacijom, pa onda na razliku do prodajne 20%.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.04.2007. 08:12:13 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
:) Видео сам и ја то, али сам помислио да се нешто није променило од 2005-10-19 када је та порука написана. У сваком случају ићићу ја до општине кад ми поштом стигне потврда, а ваљда ће тамо знати да ми кажу шта им треба. :D

Хвала!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.04.2007. 09:18:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
nije nishta, koliko ja znam.
dodushe ja ne placjam ovde, i sve ide qrirski, ali ovo bi trebalo da je procedura.

uvek mozhesh da pozovesh svoju pu pa da ih pitash.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.04.2007. 14:50:46 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Koristan link:
http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/

Sa leve strane, ispod kalendara: ПОРЕСКЕ ПРИЈАВЕ

Pa dole nadjes:
Пореска пријава за утврђивање пореза на капиталне добитке
Образац ППДГ-3 (75 KB) :)

Popunis, moz' rucno, a ne mora, potpises i u poresku upravu.
Ce se snadjes za ostalo :)

Ne daj Boze, ali ako budes imao i kapitalni gubitak negde, cuvaj sve papire, pa u istoj fiskalnoj godini mozes da "prebijes" dobitak i gubitak. Bitno je da PRIJAVIS gubitak u istoj godini kada se desio.
Ja do prosle godine nisam imao iskustva sa gubitkom, pa me je zaposleni u proeskoj upravi totalno zbunio nekim idejama kako je to najbolje realizovati (?!?) umesto da je lepo uzeo i evidentirao gubitak (ne ispostavlja se resenje kao kod dobitka).....i ja se setim tek krajem decembra i ne stignem da odnesem :(
Tako da sada imam papire za kapitalni gubitak od 120k (din, naravno :)), porez preko 20k, ali mogu da ih upotrebim da ne kazem gde, jer je sve bilo 2006. godine...
Da budem iskren, nisam pokusao da odem od nove godine sa tim papirima....mozda sam u janauru/februaru jos i mogao nesto da uradim...sada stvarno sumnjam....

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.04.2007. 15:41:36 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pedja je napisao:
Хвала, Пеђа! Ко би рекао да можеш да им дођеш и са одштампаним документом!? :) Добро је... има помака, има... :)

Pedja je napisao:
Tako da sada imam papire za kapitalni gubitak od 120k (din, naravno :)), porez preko 20k, ali mogu da ih upotrebim da ne kazem gde, jer je sve bilo 2006. godine...
Е, баш штета. :(


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group