Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 17:22:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Вујаклија je napisao:
Pedja je napisao:
Problem je sto ovako "neprirodnim" jacanjem dinara stimulisemo UVOZ i odliv novca u inostrastvo.
Како то?


Ako se uzme da je realna vrednost inostranih valuta konstantna, porast realne vrednosti domace valute utice na smanjenje potrosnje domacih porizvoda (bilo u zemlji, bio u inostranstvu) i stimulise povecanje uvoza, tj stvara smanjenje neto izvoza :) (sta cu kad strebam ekonomiju trenutno :D )

Samo, to je klackalica... Vi svi pricate da je dinar skocio u odnosu na evro, ali meni se sve cini da ce pre biti da je evro malo pao u odnosu na dinar...

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 17:31:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
1. Turisti
Za prvi kvartal 2k6 (ili bese prva 4 meseca?) su turisti u Srbiji ostavili 122 miliona evra. Nedovoljno da utice na kurs, pa makar u promilima.

2. Valutni kursevi u Turskoj
Sta ako je turska valuta vezana za dolar?
Naravno, to ovde nije slucaj, jer u tom periodu dolar jeste varirao u tom opsegu (manje-vise). Inace to je jedan primer na 3 meseca razmaka tokom jedne godine, sta se desava svake druge godine?

3. Jeftino opravdanje nasih firmi i jeftine sirovine
bLooze je za ovo vec dao objasnjenje, a ako i dalje mislis da je "jeftino opravdanje", pronadji neku firmu koja iz ove zemlje nesto izvozi. A, da, ovde svi samo uvoze. Iz Kine.
Ako ne nadjes, javi mi se na mail, naci cu ja firmu.

4. Subvencije
Evo nekih iz oblasti poljoprivrede:
Malina - 0.5%
Kupina - 7% (iskljucivo za roland - najvisi kvalitet)
Sljiva - 7%

Razlika u kursu je od februara do sada skoro 10%. Od proizvodjaca, preko prerade, do izvoznika, svi znaju da subvencija postoji i svi hoce deo toga iako, zakonski, to pravo ostvaruje samo izvoznik.
Sve u svemu, subvvencije vec budu ukalkulisane u cenu i izvoznik po njenom povracaju uspeva da pokrije deo gubitaka.

Ne kazem ja da svi izvoznici gube, ali oni koji su potpisali neke "teze" ugovore su se ove godine nasli u problemu.

Nedelja je, odoh malo u prirodu, ujutru cu da razmisljam o ovome.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 17:33:30 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
kliford je napisao:
ali meni se sve cini da ce pre biti da je evro malo pao u odnosu na dinar...


To je isto kao da kazes da tvoj tata lici na tebe ;)
Dinar se kotira u odnosu na evro, a ne obrnuto...

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 17:44:32 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
apropo subvencija privredi ->

ekonomis.co.yu je napisao:
Nije poznato ko se od izvoznika žalio ministru privrede, na šta se žalio sasvim je jasno, ali se tim povodom otvaraju neke dileme. Prvo, pošto se Srbija odlučila za pridruživanje Evropskoj uniji, stimulacije su ukinute kao recidiv socijalizma i državnoplanske privrede u kojoj izvršna vlast nadoknađuje firmama novac za njihovo loše poslovanje.

naravno da nisu potpuno ukinute, ali ide se na smanjenje subvencija privredi od strane drzhave u cilju okretanja trzhishnoj privredi. kao i liberalizaciji uvoza.

apropo turizma u srbiji leta 2006. ->
chitao sam pre par nedelja u nekim novinama tachnu statistiq i ove godine broj gostiju je isti kao i proshle godine, ako ne i manji.

apropo zashto zaista mislim da dinar jacha ->

1. prednost od ovakvog kursa imaju banke koje daju kredite po jednom kursu a onda kada evro padne ne sete se da drugachije obrachunaju te kredite. kao i uvoznici. ja josh nisam video da su proizvodi u prodavnicama pojeftinili, ali zato kada je evro skakao svi su govorili da moraju da podignu cene zbog rasta evra.

2. kurs dinara treba da bude rezultat nasheg izvoza, a ne prodaje preduzecja. zato je ovaj kurs veshtachki. jer je _jednokratan_. trajacje dok se ne prodaju velika preduzecja.
takodje, treba da imamo na umu da su krediti u srbiji mnogo sqplji nego u eu, npr, i da evropske banke koje saradjuju sa bankama u srbiji imaju interes da plasiraju sredstva bankama u srbiji jer sa nashim vishim ks mogu da ostvare bolju zaradu nego na drugim trzhishtima gde su kamatne stope nizhe. odatle je cenim vecji priliv kapitala u srbiju nego od gastarbajtera i turista, samo shto to niko necje da kazhe javno.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Poslednji put menjao bLooez dana 27.08.2006. 17:52:16, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 17:48:36 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
^^ to pj. menadzeri su doshli u ovu temu xD

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 18:49:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa zar nije malo strogo reći veštački? Veštački bi bio kada bi ga neko nameštao da bude takav... Jednostavno je takvo stanje na tržištu, višak deviza iz raznoraznih razloga.

Što se tiče pod 1) ja mislim da je NBS intervenisala i da su ovakvi slučajevi sada praktično svedeni na retkost (osim ako neko nije čitao ugovor pa piše da računaju po najvećem kursu u toku godine).

Kurs dinara, kao i svake druge robe (jel novac je specifična vrsta robe, zar ne?) zavisi od ponude i potražnje za njim. Možda ja grešim (ipak sam čovek informatičar).

Što se banaka tiče, tu se slažem... Najlepše je danas zarađivati u Srbiji, sa kamatnim stopama i do 24 %. Svakako da je taj priliv veći, ali ni ovaj drugi nije zanemarive prirode.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 20:33:15 

Pridružio se: 29.04.2002. 10:50:50
Postovi: 8454
Lokacija: НБГ
Godina: Dipl.
Smer: IS
Mickey je napisao:
A ti Momo molim te ako nemaš šta pametno da kažeš bolje ćuti. Kakav realan kurs eura? gde to? Na nekoj berzi? Ili u naklapanjima prinaučenih baba ekonomista i dokonih komunjara?
ako je svetska ba(n)ka medju njima ,onda da
i sami izvoznisi rekose to
a i neki uceni ekonomisti takodje

rekose Pedja i bluz sta treba :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 23:50:37 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey je napisao:
Pa zar nije malo strogo reći veštački? Veštački bi bio kada bi ga neko nameštao da bude takav... Jednostavno je takvo stanje na tržištu, višak deviza iz raznoraznih razloga.


Ma opsuteno, sasvim realna ponuda i traznja su dovele do ovog kursa. Odoh do prizmelja da vidim dokle su mrmoti stigli sa poslom, da im ne odbijem od plate zbog ovog kursa.

Najveci cirkus mi je bio kada je Jelasic dao izjavu (gledao sam u nekoj inforimativnoj emisji, ali ne znam na kom kanalu, jer gledam na sta naidjem):"Ko je mogao da predpostavi da ce kurs evra tako da se promeni? Eto, ja sam prosle nedelje otisao u menjacnicu i kupio 300e, a da sam sacekao i kupio danas, ustedeo bih novac."
:retard:

Mnogo veci problem je sto je kurs krenuo na dole i pre tih velikih priliva (kad smo vec kod toga, na koji nacin ce biti placen Mobtel? ), odredjeni pad je pripisan nekim kreditima (nisam siguran o cemu se radi), koji su stigli u Srbiju. Zar to nije dovoljno "vestacki"? Kao da si uzeo komsijin BMW, pa se smekerises i juris cice po susednom bloku :roll:

Kabinet guvernera NBS je napisao:
Narodna banka podržava spremnost Vlade da u okviru svojih nadležnosti kreira mere za podsticaj izvoza. Međutim, režim deviznog kursa nije instrument za povećanje izvoza, kao što nije ni “sidro” za inflaciju, koja se u poslednja tri meseca uspešno smanjuje i usporava – sa godišnje stope od 16,1 odsto u maju, u sledećem mesecu na 15,1 i u julu na 12,3 odsto.


Vidis, skoro da smo zaboravili u celoj prici da je Mladja obecao i jednocifrenu inflaciju...one way or another....ima da nas "usidri" samo tako ;)

Sto se tice "realnog kursa dinara", ja sam u vise navrata cuo/procitao neke brojeve u rasponu 100-120 dinara za evro, ali niti se secam izvora, niti konteksta u kome je to pominjano, tako da to nisam zeleo da pominjem u prethodnom postu.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.08.2006. 00:15:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Momo, citiraj mi saopštenje svetske banke u kome to piše, nekog izvoznika koji je to rekao, kao i učenog ekonomistu koji to procenjuje. Samo mi ih citiraj.

Meni se čini da su ljudi previše paranoični, kao da ne može da se desi da dinar ojača iz realnih razloga. Možda ja živim u zabludi, ali sada svaka banka, pa i svaka menjačnica može da sama odredi kurs. Kada je kurs veštački formiran, sećamo se nus pojava na ulici, dilera... Sada menjač može, ako hoće da prodaje kurs i po tom "realnom" od 120 dinara. To sigurno znam. Pitanje je zašto to menajči i banke ne rade? Njima odgovara da prodaju po nižem?

Zaista pokušavam da vas shvatim, ali izgleda vi ne shvatate kako se u Srbiji danas formira kurs eura.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.08.2006. 16:11:58 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey, izgleda da se nisi dovoljno potrudio oko tog "pokusavanja".

Ako banke potpuno samostalno odredjuju kurseve, koji je razlog da kursevi poslovnih banaka u najvecem broju slucajeva budu jednaki kursu koji je odredila NBS, odnosno uvecani za odredjeni procenat (isti u svim banakama koje uvecavaju)? Do skoro je "stimulacija" bila 0.3/0.6%, a vidim da je sada 0.4%.
U pojedinim bankama ces naici na odstupanja i zbog provizija koje naplacuju prilikom konverzije.

Koristan link: http://www.nbs.yu/serbian/mm/uporedni/index.php

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.08.2006. 16:18:18 

Pridružio se: 29.04.2002. 10:50:50
Postovi: 8454
Lokacija: НБГ
Godina: Dipl.
Smer: IS
Mickey, sacekaces do 4.9. sa citiranjima

to za svetsku banku je bilo jos u vreme SCG, oni su trazili oko 114, Dinkic je pricao kako ne moze vise od 90(ak) dinara, o svemu je pisalo u novinama

p.s. pod novinama podrazumevam "Politiku"


Poslednji put menjao Moma dana 28.08.2006. 16:42:36, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.08.2006. 16:32:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pedja je napisao:
Ako banke potpuno samostalno odredjuju kurseve, koji je razlog da kursevi poslovnih banaka u najvecem broju slucajeva budu jednaki kursu koji je odredila NBS, odnosno uvecani za odredjeni procenat (isti u svim banakama koje uvecavaju)? Do skoro je "stimulacija" bila 0.3/0.6%, a vidim da je sada 0.4%.
U pojedinim bankama ces naici na odstupanja i zbog provizija koje naplacuju prilikom konverzije.


Ja ti kažem da banke sada imaju pravo da slobodno formiraju kurs.

www.nbs.yu je napisao:
Novina predviđena ovim aktom je i da menjač sopstvenu kursnu listu za efektivu utvrđuje slobodno, jednom dnevno na početku radnog dana, s tim što je dužan da, pri obavljanju menjačkih poslova, primenjuje kurseve u rasponu između kupovnog i prodajnog iz svoje kursne liste. Ova odluka, koja precizira na koji način menjačke poslove mogu da obavljaju banke, Narodna banka i ovlašćeni menjači, imala je u vidu i zaštitu fizičkih lica, te je propisala da ovlašćeni menjač pri otkupu efektive od građana može da naplati proviziju od najviše 3 odsto, i to samo za novčanice koje su ispravne, odnosno koje su u opticaju.


Zašto oni drže kurs koji drže (koji btw. sada u blagom porastu) nije mi jasno.

Momo, sačekaću ja, samo reci do koje godine. To što novine pišu (Kurir nazivam novinom, šta mi je) je ponekad često neozbiljno. Danas u novinama mogu da napišu sve i svašta samo ako im ćušneš 200 eurića (kod nekih i manje). Da je Svetska banka nešto htela toliko kako što "novine" pišu, dobili bi to.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 28.08.2006. 17:24:46 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ma sve je to lepo...imaju pravo...ne kazem ni ja nista drugo...
I ja imam pravo da idem na mesec, ali nemam mogucnosti za tako nesto.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.08.2006. 16:11:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ako se neko ponaša u ovoj zemlji kako mu je volja, to su poslovne banke. Tako da mislim da paralela nije adekvatna, ali eto nećemo više :)

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.08.2006. 20:37:34 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey je napisao:
...ali eto nećemo više :)


:care:

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group