Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Stedni zapisi NBS
PostPoslato: 26.08.2006. 13:49:20 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Juce cuh na TV neku zenu iz NBS kako prica o stednim zapisima koje izdaje NBS.
Navodno, rec je o hartjama o vrednosti koje se izdaju na godinu dana, nominalna vrednost im je 5000 dinara, a kamata na godisnjem nivou je oko 24.5%
Jos je zena dodala da je rec o gotovo savrseno likvidnim hartijama (moze se pre isteka od godinu dana podici kamata) i da su vlasnici tih stednih zapisa oslobodjeni svih poreza i troskova vezanih za tu stednju i dobit...

Sad ja vas pitam postoji li tu neka zackoljica??? Mislim, deluje mi sve to nerealno i suvise dobro... Jedino sto meni pada na pamet je to sto je nominalna vrednost fiksna u dinarima (a ne u evrima ili svajcarcima), pa moze inflacija da nas zezne, i sumnjivo mi je i to sto zena ni rec nije rekla o trzisnoj vredsnosti tih zapisa...

Sta vi mislite o tome?

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 14:09:29 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa ovi zapisi postoje vec neko vreme i mnogi su ih kupili (ukljucujuci i bivseg ministra finansija), ali kao kod svih ostalih poslova koji su vezani za dinar postoji rizik. Da si na primer kupio ove zapise pre 6 meseci bila bi to lepa zarada zbog pada cene evra u odnosu na dinar, ali to tada nisi mogao da znas.

Ja bi licno mozda i uzeo koji zapis za koji mesec (mozda kada evro ponovo ojaca za koji dinar) jer ocekujem da u sledecih godinu dana evro nece skociti preterano zbog prodaje NISa!

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 14:18:12 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kakva je procedura kod kupovine?

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 14:38:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.01.2002. 21:49:51
Postovi: 526
Godina: Padobranac
Znam za ove zapise vec par meseci, ali vise volim da trosim pare.

http://www.nbs.yu/serbian/zapisi.htm

Inace zackoljica nema. A posto je inflacija prilcno zauzdana ovih nekoliko meseci dobro prolaze oni koji su ih pazarili. Ali ja volim da trosiiiiiim.

_________________
http://www.speedtest.net/result/236970595.png
Slika


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 14:45:15 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
www.nbs.yu je napisao:
Treća emisija štednih zapisa Narodne banke Srbije u 2006. godini

Beograd, 21. avgust 2006.
(Iz Kabineta guvernera)

Zbog velikog interesovanja građana za kupovinu njenih štednih zapisa, Narodna banka Srbije emitovala je danas novu, treću emisiju ovih hartija od vrednosti, u ukupnoj nominalnoj vrednosti od milijardu dinara i sa kamatnom stopom od 19 odsto na godišnjem nivou. Štedni zapisi ove emisije dospevaju za godinu dana, tj. 16. avgusta 2007. godine, i mogu se kupovati na prodajnim mestima Komercijalne i Vojvođanske banke.

Kupovina štednih zapisa za građane i dalje predstavlja sigurnu investiciju, s obzirom na to da ih emituje Narodna banka Srbije. Na taj način Narodna banka podstiče dinarsku štednju građana, dajući im priliku da ostvare sigurnu i veću dobit od one koju bi imali stalnim konverzijama iz dinara u stranu valutu i obrnuto. Ukoliko vlasniku zatrebaju likvidna sredstva, on, kao i do sada, zapise može u svakom trenutku naplatiti i pre roka dospeća, po diskontovanoj ceni i istoj kamatnoj stopi koja važi za kupovinu zapisa.

Narodna banka Srbije ističe da su prva i druga ovogodišnja emisija štednih zapisa prodate u celini.

Sve dodatne informacije o trećoj ovogodišnjoj emisiji ovih štednih zapisa građani mogu dobiti preko Informativnog centra Narodne banke, pozivom na broj: 0800 -111-110.


E, jesu djubreta... Juce zena kaze da je kamata 24%, a na sajtu nadjem da je 24% bila za prve dve emisije, dok je treca emisija pre 5 dana bila sa kamatom od 19%... Meni ovo smrdi mnogo :)
Plus sto ne pise ni kolika je trzisna cena, ni da li se slucajno prodaju po nominalnoj ceni....

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 14:55:19 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
E, evo resenja (sa Misteriovog linka):
zapisi se prodaju racunajuci disknotnu stopu (znaci, manje od nominalne vrednosti), a onda se na datum dospeca podize cela vrednost :)
Zanimljivo... Samo jos da nadjem negde 100.000 dinara :D

Jbte, sto se neki menadzer ne oglasi na ovoj temi :)

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 17:13:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ljudi kakva crna začkoljica... Gde se NBS da se bruka :)

Ko je bio pametan pa kupio recimo prošlo leto, fino je zaradio za ovih godinu dana. Kamatna stopa je normalno pala, nema tu prevare, inflacija je koliko toliko obuzdana i normalno je da padaju cene.

Ovi štedni zapisi su instrument centralne banke za prikupljanje viška dinarskih sredstava, kako banaka tako i stanovništva, kako se ista ne bi iskoristila za ono što Misterio voli, potrošnju (banke daju kredite sa viškom para, građani viša troše i sve to generiše inflaciju).

Pratim kurs dinara i čim budem imao stabilnija primanja, mislim da ću deo plate odvojiti za ovo. Recimo da sam umesto što sam kupovao evriće u prethodnih godinu dana uzeo iste zapise, imao bih debelu zaradu... Ali ko je zna... Možda Mlađa ;)

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 17:42:08 

Pridružio se: 29.04.2002. 10:50:50
Postovi: 8454
Lokacija: НБГ
Godina: Dipl.
Smer: IS
kolika je minimalna kolicina?
sada mogu opusteno da uzmem 2 komata, ako im je cena 5K dinara :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 18:27:11 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ti Mickey nisi za IT, osim možda da napišeš neki program koji će koristeći neuronske mreže da prati stanje na berzi i kupuje i prodaje akcije i ostale fore :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 18:38:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Možda i jesam napisao tako nešto... Mora od nečega da se živi :lol:

Nema finansija i ekonomija bez IT-a, nit posla za IT bez navedenih. Stvar je u odgovarajućoj kombinaciji doza :)

Momo, minimalna količina je 1 komad.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 19:10:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.01.2002. 21:49:51
Postovi: 526
Godina: Padobranac
kliford je napisao:
E, jesu djubreta... Juce zena kaze da je kamata 24%, a na sajtu nadjem da je 24% bila za prve dve emisije, dok je treca emisija pre 5 dana bila sa kamatom od 19%... Meni ovo smrdi mnogo :)


Nemoj tako. Bilo koja kamatna stopa veca od kamatne stope za stednju je dobra stvar. Stvar je da su ovo dinarski zapisi i da je tolika kamata zbog inflacije jer nema klauzule za zastitu od promene kursa. Mi smo navikli da dinar slabi, a on sada jaca i jacace sigurno jos 2-3 meseca (do novogodisnjih praznika). Ipak, po meni, dobra zarada je ako kupis zapise za 100K dinara, a ovo sto moma zeli 1-2 zapisa bolje da za te pare odigra na Zvezdu protiv Libereca. :D Probajte ovaj kalkulator sa linka koji sam dao iznad.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 20:37:47 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ma, dobro, nisam mislio bukvalno da su djubreta... Ali pet dana posto su emitovane po stopi od 19%, zena na TV rece kako je stopa 24% :)
Ne kazem da je 19% malo, ali nije lepo s njene strane da pruza lazne informacije... Znas li ti sta je 5% na godinu dana?? :D

kliford je napisao:
Samo jos da nadjem negde 100.000 dinara :D

Misterio je napisao:
Ipak, po meni, dobra zarada je ako kupis zapise za 100K dinara


:)
Upravo tako

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2006. 23:30:04 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ako se ne varam, prve dve emisije su bile ekstra brzo rasprodate.

Kamatna stopa je pala, jer je projektovana inflacija za narednu godinu manja nego za tekucu, a mesec jun 2k6 je prvi posle 10 godina da smo imali deflaciju.

Kako ce se evro/dinar kretati u narednom periodu, tesko da mozemo da znamo, jer najavljena prodaja NIS-a i nastavak privatizacije (osiguravajuca drustva i sl) nas moze navesti da pomislimo na veliki priliv novca u drzavu, ali i ovaj pad kursa je bio vestacki, tako da to nista ne znaci.

Problem je sto ovako "neprirodnim" jacanjem dinara stimulisemo UVOZ i odliv novca u inostrastvo.

Cela planeta pritiska Kinu sto vestacki slabi Juan kako bi pospesili izvoz, ali mi Srbi smo najpametniji, pa hocemo da nam dinar bude jak...u nasoj zemlji :roll:

Update: sto kretanja kursa tice, vidim da je krajem nedelje krenuo da raste i predpostavljam da ce tako nastaviti do neke granice gde se mesecima i drzao....oko 85....potrosnja pred novu godinu ce podici kurs za max 1% u odnosu na ono sto cemo videti u novembru.....a do novembra.....ko zna da li ce nam i ova drzava postojati....

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 07:44:05 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Koliko sam razumeo priliv deviza, npr. od privatizacije, dovodi do jačanja dinara, a prodaja akcija radnika posebno. E sad oni koji znaju kad će se šta desiti su u velikoj prednosti kao oni koji su znali kad će se isplaćivati ratne menice (čuvena istorijska pljačka naroda pre 2. sv. rata).

Otprilike se može pretpostaviti da kurs bar miruje preko leta jer se tad preko gastarbajtera sliju ogromne količine evra. Možda bi trebalo izvršiti jednu statističku analizu.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 12:01:36 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pedja je napisao:
Problem je sto ovako "neprirodnim" jacanjem dinara stimulisemo UVOZ i odliv novca u inostrastvo.
Како то?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 12:50:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pazi, zašto bi neko veštački jačao dinar? Po novim regulativama NBS samo određuje srednji kurs, a sve ostalo je na poslovnim bankama. Više ne moraš da kupuješ/prodaješ euro (ako si menačnica npr. ) od centralne banke, već možeš i od poslovnih banaka. Kurs se ugovara na dnevnom fiksing sastanku i centralna banka je u poslednje vreme kupovala evre da dinar ne bi još više ojačao.

Ogroman je priliv deviza iz inostranstva (privatizacija, gastosi, neke investicije) i normalno je jačanje dinara.

A priča kako jak dinar smeta izvozu, je po meni samo jeftino opravdanje naših firmi. Mislim realno ako je jak dinar, onda su ti i sirovine jeftine, a svi znamo da je dobrim delom naša privreda zavisna od stranih sirovina.

Uh izmorih se oko ovog posta :)

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 13:28:42 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
mislim da su priche o tome da gastarbajteri utichu na jachanje dinara totalne gluposti koje je neko izmislio
a) zato shto nema pojma o chemu pricha
b) zato shto mu je trebalo neko pokricje da opravda jachanje dinara koje bi progutao obichan narod

zamislite turistichke zemlje tipa crna gora. i sad, u jeq turistichke sezone kod njih nagrne gomila ljudi iz inostranstva.

kada bi se pricha o nashim gastarbajterima primenila na neq turistichq zemlju to bi znachilo da bi tamo lokalna moneta svake sezone trebalo duplo da skochi, i da padne po zavrshetq sezone, shto je totalno glupost.

not to mention da je srbija uvek imala gastarbajtere [ranije i vishe nego sada]
setite se 90ih, kada je prosechna plata bila 5 maraka. znachi tada kad gastarbajteri dodju, koji su tada imali po hiljade maraka, i qpovali planine i brda, trebalo je da ojachaju dinar tada bar jedno 10x, zar ne?

dakle, pustite tu prichu o gastarbajterima i dinaru, mi bar uchimo makroekonomiju na faksu :]

mislim da odredjenim ljudima [uvoznicima] veoma odgovara jak dinar, i da to ima mnogo vecje veze sa ovim jachanjem dinara nego bilo kakvi gastarbajteri i mesecheve mene.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 13:47:01 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Mickey je napisao:
A priča kako jak dinar smeta izvozu, je po meni samo jeftino opravdanje naših firmi. Mislim realno ako je jak dinar, onda su ti i sirovine jeftine, a svi znamo da je dobrim delom naša privreda zavisna od stranih sirovina.

da ostavimo na stranu struchno naklapanje na ovu temu, reci mi zashto bi, onako zdravorazumski, izvoznici whinovali na jachanje dinara ako po tvojoj prichi to njima ne shkodi?
vole ljudi da qkaju? nemaju pametnija posla? imaju neki tajni super mastermind plan koji time sprovode?

a sad struchni veoma uproshcjeni deo :]

ne znam da li si svestan da od perioda uvoza sirovina do perioda izvoza gotovog proizvoda ili pouproizvoda prodje neko vreme. qpovina sirovina i prodaja proizvoda se ne dogadja odjednom, i ne deshava se po istom qrsu. ako je za to vreme nash izvoznik za 100 dinara mogao da pazari 10 evra, i qpi sirovine, a onda kada ih je izvozio platili su mu 20 evra a on je za njih dobio 120 dinara, shto je 80 dinara manje nego shto je ochekivao, kako onda to njemu odgovara?
e zato izvozniq odgovara da dinar pada. ili barem da miruje.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Poslednji put menjao bLooez dana 27.08.2006. 14:32:13, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 13:57:51 

Pridružio se: 29.04.2002. 10:50:50
Postovi: 8454
Lokacija: НБГ
Godina: Dipl.
Smer: IS
bese se kao realni kurs predvidja 114 dinara?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 14:54:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Apropo turista Blooez. Ja ne volim da pricam napamet niti da nagađam. Primer država Turska (kurs sa sajta centralne banke), odnos valuta.

datum 1. 4. 2005.
1 ABD DOLARI 1.3429
1 EURO 1.7411

datum 1.7.2005.
Dolar 1.3304
euro 1.6065

Pogledaj jačanje valute u odnosu na euro. Procentualno otprilike kao jačanje dinara.

Drugi primer sa privrednicima, praviš drastične razlike kao da se kurs dinara šetao po četrdeset dinara, što nije istina. To što oni pričaju i kukaju, to je našem narodu uvek tako lakše, da sedi i da kuka. Nešto nisam primetio da se npr. neko iz Sartida žalio na kurs dinara.

A ti Momo molim te ako nemaš šta pametno da kažeš bolje ćuti. Kakav realan kurs eura? gde to? Na nekoj berzi? Ili u naklapanjima prinaučenih baba ekonomista i dokonih komunjara?

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 15:04:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.01.2002. 21:49:51
Postovi: 526
Godina: Padobranac
Mickey je napisao:
Uh izmorih se oko ovog posta :)


Sav ovaj PR ce Jelasic znati da ceni :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 15:07:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.01.2002. 21:49:51
Postovi: 526
Godina: Padobranac
bLooez je napisao:
ne znam da li si svestan da od perioda uvoza sirovina do perioda izvoza gotovog proizvoda ili pouproizvoda prodje neko vreme. qpovina sirovina i prodaja proizvoda se ne dogadja odjednom, i ne deshava se po istom qrsu. ako je za to vreme nash izvoznik za 100 dinara mogao da pazari 10 evra, i qpi sirovine, a onda kada ih je izvozio platili su mu 20 evra a on je za njih dobio 120 dinara, shto je 80 dinara manje nego shto je ochekivao, kako onda to njemu odgovara?
e zato izvozniq odgovara da dinar pada. ili barem da miruje.


Da samo sto drzava daje i subvencije izvoznicima pa ova prica oko kursa i ne stoji jer tako mogu da kompenzuju gubitak. A da im odgovara pad dinara to stoji.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 15:52:24 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Verujem da jedan prosečan gastarbajter potroši (unese, pokloni, potroši...) više nego turista koji je po definiciji stipsa. Pa vraćanje stare devizne štednje a i više ima robe...

Sa devedesetim i gastarbajterima nema analogije. Nit je tad ko dolazio ovde (uglavnom se bežalo) nit je imalo šta da se kupi nit je ko hteo da kupuje u propaloj zemlji. Proizvodnja nula, uvoz nula. Devedesetih su normalni ljudi kupavali samo kola od par stotina DM, a jedino su se lopovi nakupovali eno ih puno Dedinje. Osim toga što kupovati kad možeš da otmeš.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 16:42:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Mickey je napisao:
Apropo turista Blooez. Ja ne volim da pricam napamet niti da nagađam. Primer država Turska (kurs sa sajta centralne banke), odnos valuta.

kad toliko volish statistiq, poredi onda broj turista u turskoj po glavi stanovnika, i broj turista u u srbiji pca. takodje, broj turskih gastarbajtera [cela nemachka je puna turskih gastarbajtera vishe nego srpskih, siguran sam]

mrzi me sada da trazhim takvu statistiq, ali, na osnovu zdravog razuma sigurno je da turska ima vishe turista pca nego srbija, kao i gastarbajtera. tako da to to opravdanje jachanja dinara ne pije vodu.

Misterio je napisao:
Da samo sto drzava daje i subvencije izvoznicima pa ova prica oko kursa i ne stoji jer tako mogu da kompenzuju gubitak. A da im odgovara pad dinara to stoji.
na stranu subvencije i sve ostalo, ipak je ovo bio uproshcjeni primer. ja ne znam kolike su subvencije izvoznicima, znam samo da se od 2000. forsira smanjivanje subvencija privredi kao shto se forsira i navodno shto manje meshanje drzhave u privredu, kao vid okretanja ka trzhishnoj ekonomiji.
tako da ne verujem da su te subvencije bash tolike da mogu da pokriju neke vecje gubitke.
subvencije su bile ogromne _u ono vreme_ sada mislim da nisu tako velike.

4 zlatko - shta to gastarbajteri sada qpuju u srbiji shto nisu qpovali 90ih? pa valjda im je bilo bolje da tada qpe qcju za 1000 maraka, auto za 200 itd, nego sada kada su cene mnogo vishe.

my point -> ne mogu da verujem da zaista verujete da je dinar ojachao zbog turista i gastarbajtera koji su bash ove godine navalili da troshe po srbiji.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.08.2006. 16:56:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pazi Srbija ima 10 puta manje stanovnika od Turske. Apropo broja turskih gastosa. A i ti tursi gastosi na putu do kuće, potroše para i u Srbiji. Rekao si zamislite turističke zemlje, ja sam zamislio Turke (i eto ti dokaza). Druga stvar, niko nije rekao da je dinar ojačao samo zbog gastosa... Samo je lepo rečeno da je to jedan od faktora. Pondere nisam definisao.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group