Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Baza znanja
PostPoslato: 06.07.2010. 12:03:40 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Tema o kojoj se mnogo palamudi na našem faksu i kao obično ništa konkretno ne kaže...

Ova tema mi se nametnula od kad sam počeo da radim, Gomila je novih stvari koje treba naučiti, Pamćenje je najbolja baza, ali količina novih informacija i gustina B/s je prevelika. Kako organizujete svoje znanje? Šta koristite od alata?

U prvoj firmi smo koristili trac project management alat. Wiki stranice su sastavni deo tog alata i u njima smo pisali dokumentaciju, pravila itd. U drugoj je korišćena MediaWiki aplikacija, ista ona koja pokreće Wikipediju.

To mi je dalo ideju da probam sa nekim desktop ili ličnim wiki aplikacijama. Probao sam neku gnomovu ali mi nije išlo, pa sam instalirao dokuwiki, wiki za dokumentovanje. To je aplikacija koja se vrti na apache serveru, Podatke organizuje u fajlove te za razliku od MediaWiki ne mora da se instalira baza. DokuWiki nije lični wiki ali može i tako da se koristi, a može da se omogući pristup mnoštvu ljudi. Ima opcije pretrage, zna da farba primere koda (syntax highlighting), moguće je kod zakačiti kao datoteku a da se sadržaj ipak prikaže uz dodatno dugme za skidanje datoteke, prati korake kojama se došlo do određene stranice...

Eksperimentisao sam sa aplikacijama za hvatanje beleški (note taking). Najviše sa Basket-om. Dobar je za neke prostije beleške, ali za nešto trajnije i organizovanije wiki se pokazao kao uspešniji.

Uvek imam instalirano 2-3 programa za pravljenje mapa uma, ali priznajem da iako mi se sviđa ideja, nisam se upuštao u eksperiment. Nameravam to ispraviti.

UML dijagrame koristim da objasnim neke složene stvari. Slika nosi najgužću infromaciju.

Sad mi padoše na pamet i programi za organizovanje ebookova, video treninga, audijo predavanja. Probaću da ispitam čega ima.

Od eknjiga najviše volim pdf format. U Okularu postoji alat za komentarisanje, označavanje stranica. Koristim ga da zapišem neke napomene, da ispravim uočene greške ili zastarele podatke, da označim ono što je važno...

Možda bi mogao i da iskoristim sistem tagovanja, pa da preko nepomuka lakše nalazim ono što mi treba...

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.07.2010. 12:27:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Što se ebook menadžmenta tiče verovatno će ti se svideti calibre.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.07.2010. 12:57:55 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Deluje impresivno!

Ja sam čuo za tellico, ali on skuplja sve živo: filmove, muziku, slike...

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.07.2010. 17:30:39 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Nisam koristio ništa slično, ali za neko prostije čuvanje informacija, ja koristim evernote.
Imaš web klijent, win, mac, android, štagod ti treba. Uvek se sinhronizuju, tako da ti je sve uvek dostupno.
Sve je besplatno (limit je, mislim, 40MB mesečno, ali ako koristiš samo za tekst i ponekad neke slike, savršeno je).
http://www.evernote.com/

Za filmove koristim boxee player. http://www.boxee.tv/
A za muziku koristim biblioteku ugrađenu u foobar2000.
Može boxee i muziku da pohrani, ali nije baš najintuitivniji.
Nekada sam za filmove koristio griffith, http://www.griffith.cc/ ali me je smorilo da ga dopunjavam stalno.

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 03.12.2010. 20:00:28 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Čitao sam zanimljiv tekst o povećanju produktivnosti inženjera za razvoj softvera i par stavki se odnosilo na ono zbog čega sam i pokrenuo ovu temu.

Jedan od predloga je bio da se koriste online aplikacije za čuvanje code snippeta. Mnoge od tih aplikacija imaju društveni karakter: omogućuju deljenje code snippeta, pretraživanje po problemu koji rešavaju, po tagovima, moguće je komentarisati tuđ kod i dobiti komentare za svoj... Primeri takvih aplikacija su: http://www.snipplr.com/ i http://forrst.com/ a moguće je iskoristiti i neke od repoa poput github.com (mada github ima gist - deo za snipete) ili code.google.com.

Slično ovome samo za primenu na sopstvenom kompu i bez uvida drugih u kod su aplikacije tipa: http://code.google.com/p/snippely/ i mnoštvo drugih koje na žalost nisu slobodne.

Još jedna pomoć može biti social bookmarking and collecting web app tipa http://www.diigo.com gde se mogu stavljati bookmarks na zanimljive tekstove. Bookmarks se mogu tagovati, komentarisati, stavljati u liste, označiti kao nepročitani, objaviti drugima, delovi iz stranice na koju link vodi mogu se markirati i označiti sticky notes-ima... Pored toga mogu se praviti beleške koje nemaju veze sa bookmarkovima, mogu se i sličice stavljati... Postoji i dodatak za browsere tako da se stanice mogu lako bookirati, markirati, tagovati... Postoje i grupe, možeš napraviti jednu sa svojim kolegama ili društvom pa deliti zanimljive tekstove, pokretati teme i komentarisati sve to... Grupe mogu biti i privatne:)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 10.12.2010. 22:53:53 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Nisam primetio ranije ovu temu, ali igra bitnu ulogu u developmentu. Ja sam neke procedure i upustva pisao u Google Docs-u jer ih koristi nekoliko ljudi pa mi to deluje kao najelegantnije rešenje za kolaboraciju i čuvanje.
Zanimljivo je da smo runner i ja tako pisali skriptu za baze podataka :)

Do sada nisam čuvao code snippets, ali bih trebao da krenem, verovatno će to ušetedeti dosta vremena. Često mi se dešavalo da čeprkam po starim projektima tražeći neko parče koda... Instalirao sam snippely, fino programče, ali još uvek siromašno, nema čak ni undo. Za ovakve stvari bi idelan bio neki light kolaborativni webapp za code snippets. Hoće neko da ga pravimo? :P

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 11.12.2010. 17:45:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa već ima takvih programa, pomenuo sam ih u prošlom postu. A i dokuwiki se da lepo iskoristiti za neke unutrašnje primene :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 11.12.2010. 21:09:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Pa ima, ali je krš :P Recimo ovaj Snipplr.com u most popular drži odvratan junk code... sporo mi je sve to...

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 18.03.2011. 11:56:05 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
E da ne bude sve samo na priči, našao sam free php host i digao dokuwiki. Razvoj ideje je išao ovako: prvo sam dizao dokuwiki na svojoj mašini. Onda mi je trebao pristup i sa drugih, pa sam koristeći dyndns i inodyn koristio svoj komp kao host. To ima jednu manu, uvek mi mora biti upaljen komp :D No sa free hostingom svi problemi su rešeni!!!

Možete pogledati moj pokušaj da se napravi baza znanja na: http://aurelije.byethost11.com/

Ulogujte se kao gost/gost, imaćete samo pravo da čitate.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 09.04.2014. 17:39:25 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.05.2011. 23:58:09
Postovi: 187
Godina: Padobranac
Smer: IS
Nisi nastavio da radis na ovome? Promenjen je login.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Baza znanja
PostPoslato: 16.04.2014. 10:50:37 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Razvijam i dalje, obnovljen je softver, dodat sadržaj, ali sad tamo imam i nekih stvari koje nisu za širu javnost pa sam zatvorio pristup.

U međuvremnu mogu da pričam o iskustvu u prethodnoj i sadašnjoj firmi. U prethodnoj je postojala pored diigo grupe i trac stranica, a kasnije je nastajao sadržaj i na IBM Connections social platformi (koja je prilično siromašna). Bilo je ljudi koji su imali radni zadatak da proučavaju neku tehnologiju i napišu dokumente o njoj i ti su dokumenti bili od slabije razvijenih sa po kojom informacijom i mnoštvom linkova na članke i dokumentaciju pa do stvarno vrhunski urađenih dokumenata sa dosta primera, pretočenog iskustva i preporučenih načina upotrebe frameworka, biblioteke, sistema...

U sadašnjoj firmi postoji Confluence social sistem, ali je kultura pisanja na nuli. Sam ja sam u zadnjih godinu dana kreirao više sadržaja no svi ostali (ova firma ima preko 500 ljudi). Otvarao sam grupe, iskopirao dosta sadržaja sa mog dokuwikija, pisao kad god bih nešto pronašao, delio linkove... Po neko pročita i like-uje :D Ređe prokomentariše... Mrtvo more uglavom... A Confluence je super, može se instalirati plugin koji omogućava crtanje UML dijagrama, šeme baze i slično... To sam i predložio ali nikakve reakcije nema...

Partner s kojim radimo iz Nemačke takođe ima Confluence i intezivno ga koristi. Oni imaju samo jedan projekat koji guraju već preko 15 godina i vole da to dokumentuju. Takođe i razne preporuke, procedure i slično. Jedini problem je što dosta tih dokumenata je na nemačkom, a retko ko od nas razume nemački...

U tekućoj firmi se vidi nedostatak korišćenja baze znanja. Sve inforamcije su rasute: po nekim ogromnim Google doc dokumentima, po mailovima, po Skype-u. I onda se recimo promeni user name i pass za neku od baza koje koristimo i ti se seti ko je kada i gde napisao novi u/p kad ti ta baza zatreba.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group