Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Alexa ranking
PostPoslato: 01.10.2012. 13:42:56 
Dizajn Tim
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.08.2006. 01:43:00
Postovi: 4801
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Dugo analiziram Alexa ranking sistem i ne mogu se nacuditi koliko je glup i neprecizan. Ne bi to toliko bilo lose da on zapravo predstavlja zapravo jedini servis za poredjenje uspesnosti sajtova. Drugim recima, koga god sam sreo koristi Alexu da bi uporedio sajtove ili zakljucio koliko je neki sajt uspesan, posecen.

Nedavno je #1 preuzeo Facebook, logicno od Google-a, sto se meni cini prakticno nemogucim ako pod 'Google' smatramo sve poddomene i gomilu servisa koje ljudi svakodnevno koriste. Facebook, moze biti samo 2. Ali opet to je neko moje misljenje bez uvida u posetu jednog, odnosno drugog sajta.

Ono sto imam od podatka je npr poseta mog sajta http://www.utakmica.rs i jednog sasvim novog i ZATVORENOG sajta, tj sajta koji nije pusten u upotrebu vec se nalazi jos uvek na testiranju. Bas zato sto nije pokrenut necu navesti adresu ali cu ga imenovati kao 'drugi sajt'. Podaci su sledeci:

Poseta na utakmica.rs u proslom mesecu (septembar, google analytics) je bila 75k od cega 43k unique, uz 270k otvorenih stranica, 6min u proseku po poseti itd... Aw stats pokazuje dosta vise, ali se namerno drzim ovih, manjih brojki.
Drugi sajt za to vreme posecujemo samo ja i vlasnik, niko ga ne koristi vise. Visits: 62, Unique Visitors: 7
Zanimljivost je ta da oba sajta imaju priblizno isti Alexa ranking 1.4-1.5mil. Za utakmica.rs Alexa vec pola godine unazad pokazuje slicnu vrednost.

ZASTO?
Pretpostavka je da Alexa racuna samo posetu koja je ostvarena preko browsera koji ima instaliran njihov toolbar, ali opet nema logike jer znam da makar vlasnik ovog drugog sajta ima instaliran toolbar i posecuje oba sajta.
Drugo, zasto ljudi toliko gledaju u Alexu? Odgovor trazim i ja, jer mi treba neki drugi, precizan, servis. Ne zbog utakmica.rs nego zbog upravo potrebe da poredim konkurenciju, ili neke druge sajtove.

Na kraju zanima me da li bi neko od vas bio ljubazan da podeli ovde posetu na svom sajtu u prethodnih par meseci zajedno sa Alexa rankingom, kako bih video postoji li ikakva korelacija izmedju ta dva parametra.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 02.10.2012. 01:52:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Google Analytics?

Evo za moj sajt, mada ne znam da li ce ti znaciti, jer je mrtav skoro od pocetka (:stid:):
Alexa rank: 20,972,636 + posto je tako veliki rank, ne prikazuje mi ostale podatke.

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 02.10.2012. 10:01:24 
Dizajn Tim
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.08.2006. 01:43:00
Postovi: 4801
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ok, a koja ti je poseta? Ja se trudim da pronadjem taj odnos izmedju mesecne posete i reciprocne vrednosti alexa rankinga (sto je manji rank to je bolji). Tj da vidim da li je moj sajt taj koji odstupa ili je to ovaj novi, ili mozda nijedan ni drugi jer ne postoji nikakva medjusobna zavisnost.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 09.10.2012. 23:17:17 

Pridružio se: 22.06.2007. 23:11:23
Postovi: 577
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Moj sajt (videti potpis), prošlog meseca je imao posetu oko 40k, od čega 32k jedinstvenih poseta. Alexa ranking nikada nisam pratio, a evo sad vidim da kaže skoro 1,9mil.

Jedino gde volim da pratim svoj sajt u odnosu na druge, čisto zanimacije radi, je snajper.rs. Mislim da su realni, samo nemaju mnogo sajtova u bazi.

_________________
Mudrosti


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 09.10.2012. 23:53:30 
Dizajn Tim
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.08.2006. 01:43:00
Postovi: 4801
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Čini mi se da dedicated IP pomaže (1.1mil rank), mada i poseta raste, tako da ne mogu sa sigurnošću da tvrdim. Izgleda da sam uradio solidan SEO pošto je u nedelju za 24h bilo 14k poseta.

Poenta jeste upravo u tome da ne vredi porediti se sa ograničenim brojem sajtova, ili sa sajtovima koji pokreću neki js pa se tako porede. Čudi me što google ne napravi nešto slično...

Uglavnom, kad vidim te tvoje brojke, izgleda kao da je to to. Mada opet znam dosta manje posećenih sajtova koji imaju jak rejting. Nerešiva misterija :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 10.10.2012. 18:23:10 

Pridružio se: 22.06.2007. 23:11:23
Postovi: 577
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Zaključak, Alexa je jedno veliko s***e. :)

Jeste dobro znati gde si u odnosu na konkurenciju, ali to otprilike može da se zaključi na osnovu rangiranja za razne ključne reči.

_________________
Mudrosti


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 11.10.2012. 13:42:34 
Dizajn Tim
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.08.2006. 01:43:00
Postovi: 4801
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Slažem se za to prvo, jer isto mislim već duže vreme. Ono što mene nervira je to da dosta ljudi gleda tu istu Alexu i smatra te podatke tačnima.

Jeste i to dobar osnov za poređenje, ali opet nije dovoljan :) Snajper, koji si pominjao je dobar, ali kada bi tako nešto bilo na nivou googlea blo bi fantastično.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 14.04.2013. 11:09:27 

Pridružio se: 14.04.2013. 11:06:03
Postovi: 1
Godina: Padobranac
Smer: IS
Alexa ranking i nije bas precizan, imam dva sajta jedan je nov http://www.welovedesign.rs/ i nikako mi nije jasno kako ima veci rank nakon samo mesec dana od starog sajta. Mozda zato sto je u pitanju pod domen?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 13.05.2014. 00:46:50 

Pridružio se: 13.05.2014. 00:27:27
Postovi: 3
Godina: Padobranac
Smer: IS
Alexa ranking sam dosta cesto koristio u pocetku dok sam indexirao svoj websajt i kasnije dok sam radio nesto malo seo optimizacije http://www.servis.laptopova.rs/ i bas sam pratio kako se kotira u odnosu na konkurenciju i cini mi se da je bio prilicno korektan , najbolja stvar sto su davali besplatno podatke o backlinkovima bar onim koje su smatrali relevantnim pa je to bilo odlicno za copy paste al onda su to ukinuli i sad daju svega pet najbitnijih za svaki sajt .

_________________
www.servis.laptopova.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Alexa ranking
PostPoslato: 03.12.2014. 12:59:17 

Pridružio se: 03.12.2014. 12:44:48
Postovi: 8
Godina: Padobranac
Smer: IS
Alexa naravno, ima svoju logiku rangiranaj sjatova, koja čsot nema veze sa realnošću, pa tako sajtove koji imaju 10 posetilaca dnevno iz iste oblasti, favorizuje u odnosu na one koji imaju red pa i više redova veličine više posetilaca i naravno, bolju poziciju u rezultatima pretrage na Google. U nedostatku prave konkurencije, Alexa je prelazno rešenje za okvirni rejting sajta i ništa više od toga.

_________________
www.yuradiostanice.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group