Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 13.07.2015. 09:26:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2015. 11:39:31
Postovi: 97
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pretpostavila sam. Nije lose znati ni te programe, od viska glava ne boli. :D

_________________
“Quiet people have the loudest minds.” Stephen Hawking


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21.07.2015. 19:49:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nijedno znanje ne može biti loše. Sve novo što naučiš samo ti može pomoći.

Što se tiče pitanja koje je postavila zlatna ribica, moja je preporuka Java ili C#, iz prostog razloga što su to jezici koje ćeš na FONu najviše koristiti. Ono što ćeš imati prilike da čuješ na predavanjima i vežbama će biti poprilično zbrzano, skraćeno (crtice, teze, slajdovi..) i često će se podrazumevati da već znaš mnoge stvari koje ti vrlo verovatno ne znaš. Zato je najbolje, ako si već rešila da kreneš sa učenjem, da se spremiš malo unapred za ono što će te dočekati od oktobra. Blagu prednost bih dao Javi u odnosu na C# zato što mislim da je Java bolja za samstalno učenje, pogotovo ako je u pitanju početnik. "Slobodnija" je od C# pa je zato bolje pokrivena informacijama na internetu. Bukvalno može da se ode na sajt Oracla i da se krene redom sa čitanjem i učenjem. Da ne govorim o nekim kreativnijim tutorijalima i sajtovima specijalizovanim za učenje programskih jezika...

Dalje, ja lično, kad bih sad opet počinjao da učim neki programski jezik po prvi put, sigurno bih učio C. U poslednje vreme se opet malo vratio na programersku scenu, ali realno, male su šanse da ćeš imati prilike da u njemu programiraš u praksi. U svakom slučaju je on osnova većine modernih programskih jezika i mnogi principi i programske paradigme su preuzete iz C-a.

Meni lično jako drag programski jezik je Python, baš, baš onako fin jezik :)

JavaScript u poslednje vreme postaje vrlo popularan, mada je on meni vrlo haotičan i nezgodan. U suštini, najčešće se njegova praktična upotreba svodi na savlađivanje nekih popularnih javascript biblioteka/famework-a (knockout, backbone, angularjs, nodejs, jquery...), te njihovo besomučno kombinovanje, žongliranje i preplitanje. Sam jezik dozvoljava veliku slobodu u pisanju koda, što može da bude vrlo dobro ili vrlo loše, sve zavisi od toga ko ga koristi :D

PHP je takođe veoma zastupljen, možda sam stekao pogrešan utisak, ali čini mi se da je u poslednje vreme malo počela da opada popularnost ovog jezika, mada i dalje je na njemu napisan veliki deo web sadržaja. Nisam nikad ozbiljno seo da ga naučim, ali mi je uvek bio nekako zanimljiv. FONForum je pisan u php-u :)

Ruby je najčešći kod testera (QA).. s njim nisam imao prilike da se mnogo družim

Zaključak:
- za početnika Java i C ili eventualno C# ili C++
- za nekog ko hoće dalje da se usavršava: JavaScript, Python, php itd.

Uglavnom, koji god jezik da savladate, nikako vam neće biti promašaj, a nabolje prolaze oni koji su najbolji i nekom jeziku, ma koji to jezik bio. Davno upokojeni COBOL? OK, nema problema! Vrlo je malo kompanija na svetu koje traže COBOL programere, ali je zato još manje ljudi koji su COBOL eksperti. Posledica je da su ti ljudi plaćeni suvim zlatom i da ih u firmama čuvaju kao kap vode na dlanu... ali ipak, nemojte početi učiti programiranje sa COBOL-om, osim ako baš niste programerski zagoreli :D

što se tiče sajtova za učenje programskih jezika, preporuka je sledeća:
https://teamtreehouse.com/
https://www.codeschool.com
https://www.codecademy.com/
http://www.lynda.com/
..ma ima ih GOMILA, danas je često veći problem koji izvor izabrati nego gde pronaći informacije

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 11:16:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2015. 11:39:31
Postovi: 97
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
@Runner bas si se potrudio da sve lepo objasnis. Hvala ti na tome, svima koji tek uce programiranje dosta ce znaciti ove informacije. Ruby nije tezak za ucenje, ima jednostavnu sintaksu. Cini mi se da je C nekako osnova programiranja (moje pocetnicko misljenje). Python je sjajan za programiranje, privodim kraju kurs iz njega preko neta. Na sajtu treehouse nije moguce slusati kurseve besplatno, bar je tako bilo kad sam poslednji put ulazila, a tamo lepo objasnjavaju. Codeacademy je dobar sajt, sve se uci kroz primere. Coursera je takodje dobar sajt, to je neko vec preporucio koliko mi se cini. Izgleda da ce mi programiranje biti hobi, posto nema sanse da se prebacim na ISIT u drugoj godini, a da budem na budzetu, zbog razlike u predmetima (a kako ce mi ici UIS, OIKT i ostali predmeti jos uvek ne znam). :D

_________________
“Quiet people have the loudest minds.” Stephen Hawking


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 11:25:04 

Pridružio se: 08.07.2014. 19:23:59
Postovi: 113
Godina: I
Smer: IS
Runner, hvala na ovom sjajnom postu! Znaci zaista svaka pomoc, objasnjenje, misljenje. Bice mi od velike koristi sve sto je navedeno u tvom postu i krenucu sa Javom najverovatnije. Hvala jos jednom :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 20:02:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nema na čemu dragi ljudi :) biće mi zadovoljstvo ako se negde sutra sretnemo, a ono vi ljuti programeri :)

Samo napred, i nemojte se zadovoljiti osnovama jezika, nego baš ono.. dobro ga razbijte! :D

I što više koda da vam prođe kroz prste. Nikako nemojte samo da čitate, nego obavezno to što pročitate iskodirajte makar jednom sami, bez gledanja u tuđ kod i propustite kroz kompajler ili interpreter da vidite jel zaista takav rezultat kakav je naveden u knjizi/tutorialu :) Ako nije, obavezno pronađite razlog, zašto nije.

Takođe je jako bitno i čitati kodove drugih ljudi. Čitati kod ne znači samo pročitati karaktere, nego proći kroz kod i shvatiti šta on radi, npr. šta će neka metoda/funkcija/procedura vratiti za zadati ulaz. Često je potrebno više puta proći od početka do kraja metode, zatim pronaći i ispitati granične slučajeve (šta ako je ulaz null vrednost, šta ako je prazan niz, lista...).

Ono što se meni najviše svidelo u programiranju jeste baš ta mogućnost da sve sam napišeš i isprobaš. I dan danas mi je najlepši osećaj onaj prvi "Hello world" .. u bilo kom jeziku da je napisan ..npr u Javi.. bukvalno otvoriš notepad ili konzolu na kompu, napraviš običan java fajl, otvoriš, zatvoriš klasu, main metodu, system.out.println(), sačuvaj, pozovi javac, pozovi java i uživaj u malom rezultatu svoga rada za svega 5 minuta. i onda pokreći još sto puta i gledaj kako sto puta ispisuje "Hello world!", "Hello world!" :D ..i posle kad saznaš za for petlju lupi se po čelu i reci "jao što sam bio glup!" :glupsam:

Posle kad krenu varijable, pa objekti, pa nizovi, pa I/O, liste, a tek posle neki složeniji koncepti poput nasleđivanja, refleksije, rekurzije itd... :bale: ..inače, mislim da su Strukture podataka i algoritmi najbolji predmet za programere na FONu, samo je to sve premalo i prebzo urađeno. Nadam se da će vam Dejan držati vežbe.

Prvi programski jezik koji sam ja progovorio bio je Borlandov TurboPascal, ne znam jel se to još uči u srednjim školama? :D, mada sam u osnovnoj piskarao nešto i u Basic-u :D Inače, Pascal je toliko omražen među većinom programera koje poznajem, ali ja sam ga obožavao kao klinac :D

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 21:06:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2015. 11:39:31
Postovi: 97
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
Prvi programski jezik koji sam ja progovorio bio je Borlandov TurboPascal, ne znam jel se to još uči u srednjim školama? :D, mada sam u osnovnoj piskarao nešto i u Basic-u :D Inače, Pascal je toliko omražen među većinom programera koje poznajem, ali ja sam ga obožavao kao klinac :D
Mozda se radi u nekim gimnazijama i elektrotehnickim skolama, nisam imala priliku da radim u Pascal-u. Vecina ne voli taj program, mozda zato sto je malo kompleksniji, ali opet je sve to individualno. IOS programiranje mi deluje kao interesantna oblast. Volela bih da jednog dana napravim svoju aplikaciju. Ne znam da li se na FON-u radi IOS. Programiranje je bas siroka oblast i tesko je biti strucnjak za svaki program, kao sto si i rekao @runner najbolje je fokusirati se na jedan program i usavrsiti ga. Meni je sve sto se tice informacionih tehnologija fascinantno. Ima dosta programa koji su slicni, ali opet je svaki program poseban na svoj nacin.:D

_________________
“Quiet people have the loudest minds.” Stephen Hawking


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 21:12:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.01.2009. 14:28:50
Postovi: 5365
Godina: Padobranac
Smer: IS
Android/ios programiranje se radi u cetvrtoj na izbornim predmetima.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 21:21:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
E sa iOS-om nisam imao dodira uopšte, možda se javi neko od forumaša ko je programirao nešto za iOS.

BluesBlue, pošto si pominjala ME, nemoj da misliš da ti je granica "programiranje kao hobi", veruj mi, ako naučiš da programiraš, veće su šanse da se zaposliš kao programer nego kao menadžer :)

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.07.2015. 22:20:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2015. 11:39:31
Postovi: 97
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
runner je napisao:
E sa iOS-om nisam imao dodira uopšte, možda se javi neko od forumaša ko je programirao nešto za iOS.

BluesBlue, pošto si pominjala ME, nemoj da misliš da ti je granica "programiranje kao hobi", veruj mi, ako naučiš da programiraš, veće su šanse da se zaposliš kao programer nego kao menadžer :)

E to jeste programiranje je perspektivnije. Moj cilj je bio da upisem ISIT, ali bilo nas je previse i napravila sam glupe greske na prijemnom. Nesto sam razmisljala i o OM, posto ima nekih dodirnih tacaka sa ISIT-om na drugoj godini. Videcu da naucim lepo programiranje. Mislim da su znanja iz menadzmenta su od izuzetne koristi i da to moze biti dobra kombinacija sa programiranjem. Steta sto na menadzerskim smerovima nema nekih izbornih predmeta koji imaju na ISIT-u. :)

_________________
“Quiet people have the loudest minds.” Stephen Hawking


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.07.2015. 08:40:08 

Pridružio se: 08.07.2014. 19:23:59
Postovi: 113
Godina: I
Smer: IS
Ja sam zavrsila gimnaziju i od programiranja smo radili Delphi :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group