Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 29.01.2012. 09:41:53 

Pridružio se: 29.01.2012. 09:33:02
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Smer: IS
Pozdrav svima,
Da li bi mi neko mogao da pomogne oko izbora knjiga ili da kaze gdje mogu da ih nadjem vezano za Objektno-relaciono mapiranje(Object-relational Mapping-ORM)?
Planirao sam da se malo dublje upustim u izučavanje prevodjenje relacione baze u objekte i obrnuto pa bih volio ako ima neko da mi preporuči koju dobru knjigu-stranicu ili tako nešto, ako može.
Bio bih vam jako zahvalan.
P.S.Knjige naravno mogu da budu na engleskom jeziku ;)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29.01.2012. 11:52:30 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nema mnogo opštih knjiga o ORM, uvek je to o nekoj ORM biblioteci. Sad ne znam za koji te jezik zanima ORM...

Za javu na žalost nema odličnih knjiga iz JPA... Autor Hibernate-a je napisao http://www.amazon.co.uk/Java-Persistenc ... 43&sr=8-10 Ali je u jednoj knjizi pisao i o direktnom koriščenju Hibernate-a ali i o korišćenju preko JPA API-ja (i to onog prvog JPA 1.0).

Postoji i http://www.amazon.co.uk/Beginning-Glass ... 43&sr=8-11 gde se u jednom delu govori o JPA 2.0

Ova knjiga je meni dosta pomagala: http://en.wikibooks.org/wiki/Java_Persistence

Problem sa ORM je što je to tehnologija koja mora da se koristi u konekstu aplikacije. Sama za sebe ništa ne vredi. Zato se mora učiti uz neki framework, preporučujem Spring pre nego JEE (EJB).

Takođe kad naučiš JPQL probaj da ga se rešiš preko QueryDSL, a kad naučiš da pišeš DAO (repsitory) klase onda pogledaj Hades projekat koji to radi automatizovano. Ili ako koristiš Spring tad pogledaj Spring Data JPA projekat koji ove 2 biblioteke donosi out of box.

Srećno, iako JPA na početak deluje kao olakšanje ima tu dosta tamnih uglova :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29.01.2012. 23:07:06 

Pridružio se: 29.01.2012. 09:33:02
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Smer: IS
Hvala na malo detaljnijem opisu..mislio sam se malo dublje uputiti u C# i PHP pa ako imas nekih preporuka u tom smijeru. Nisam ljubitelj bas Jave kao programskog jezika. Pa sam se zelio da malo bolje upoznam i istrazim konvertovanje baza u kod i obrnuto, kako bi to funkcionisalo..kakva su misljenja i stavovi po tom pitanju, da li je dobro i za koje tipove problema a zasto nije i tako..kako se to radilo nekad a kako je sada stanje i kakva je buducnost takvog nacina rada.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29.01.2012. 23:25:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
^ Sto se samog PHP-a tice - http://www.lynda.com/PHP-training-tutorials/282-0.html
i onda na torrentu nadji sta ti se dopada i skini :D

U pitanju su video tutorijali, i lynda.com su mi omiljeni za ucenje onoga sto me zanima. Da ti odmah ustedim muke, njihov video tutorijal za C# nazalost ne mozes naci free na torentima i na serverima, sve sam preturila.

Imas na warez-bb.org forumu par postova sa c# e-knjigama (u search kucaj c sharp, drugacije ti nece prihvatiti upit), zaista ne znam koja je dobra, nisam imala vremena da ih iscitam. Nadam se da samo ACTA nije pogasila i to malo servera na kojima je preostalo :)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 01:16:13 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nažalost ne znam ništa o C# i PHP. Za C# valjda postoji neki MS ORM, a postoji i NHibernate, port Hibernate-a.

Za NHiberanate znam da je uvek u kašnjenju za java verzijom.

Za PHP bih se iznenadio da postoji neko ozbiljno ORM rešenje, nešto što nije ActiveRecord pattern već full blown Data Mapper...

PS: BlondY moram da te pohvalim mnogo doprinosiš ovom podforumu :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 01:23:55 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Za PHP Doctrine ili Propel

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 12:38:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
@zlatko:
Hvala :shy: :-)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 22:44:59 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
salebab je napisao:
Za PHP Doctrine ili Propel


Doctrine je zastranio ugledajući se za Hibernate i HQL/JPQL. Zašto bi neko u dinamičnom (čak jeziku sa slabim tipovima) jeziku koristio nešto što su u statičkim jezicima morali da koriste a preko QueryDSL pokušavaju da izbegnu uz silnu primenu bytecode generisanja???

Propel je klasičan ActiveRecodr.

Ako neko hoće da proba najnapredniji ORM nek pogleda SQLAlchemy. Na njemu sam diplomirao :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 22:54:36 

Pridružio se: 29.01.2012. 09:33:02
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Smer: IS
Hvala vam drugari na opisima :yo: ovo je prvi forum na kojem sam dobio neki kvalitetniji odgovor...
Hvala mnogo :)
Od ovog sam nesto razmisljao da napravim master rad...pa ako ima neko nekih ideja(moze i drugacijih) moze slobodno da predlozi...inace radim na Microsoft tehnologijama a zanima me programiranje i baze podataka pa ako ko ima kakvih zanimljivih temica moze slobodno da mi posalje PP :) posto trenutno tragam za dobrom temom koja po mogucnosti ima literature koja se moze naci, pa je svaki prijedlog dobro dosao :)

hvala vam mnogo jos jednom na divnim savjetima i odgovorima! Hajbolji ste!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 23:00:34 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Možeš od profesora Vlajića tražiti temu. Mislim da je moj rad okačen na sajtu projektovanja programa (softwera) pa možeš pogledati. Lepa tema i nadasve korisna za profesiju.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.02.2012. 21:08:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Maperi za .NET su entity framework i nHibernate od poznatijih. EF je dosta hvaljen i dosta jednostavan za korišćenje.
A što se tiče nevoljenja jave, a voljenja c#, pa to su maltene isti jezici, dokle god pričamo o programskom jeziku, a ne platformama. C# je iskopirao javu progr. jezik i dodao ponešto. Ako se baviš software developmentom, moraš poznavati sve, u najmanju ruku. Tehnologija je prolazna, principi ostaju.
Što bi rekao moj kolega senior: tehnologija (u smislu progr. jezika i alata) je stvar prestiža. :)
Što se tiče OR mapera, dosta se koriste u industriji, ja trenutno koristim hibernate za javu aktivno.

Koliko sam shvatio, kolega nije sa FONa, ili grešim? Ako jeste, neka se obrati prof. Saši Lazareviću, katedra za SI, prof. je stručnjak za .NET tehnologije.

Pozdrav.

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2012. 12:16:58 

Pridružio se: 29.01.2012. 09:33:02
Postovi: 5
Godina: Padobranac
Smer: IS
Boris_ZR je napisao:
A što se tiče nevoljenja jave, a voljenja c#, pa to su maltene isti jezici, dokle god pričamo o programskom jeziku, a ne platformama. C# je iskopirao javu progr. jezik i dodao ponešto. Ako se baviš software developmentom, moraš poznavati sve, u najmanju ruku. Tehnologija je prolazna, principi ostaju.

To se slazem s tobom. Ali posto se na poslu koriste Microsoft tehnologije..znas kako to ide :)
Boris_ZR je napisao:
Koliko sam shvatio, kolega nije sa FONa, ili grešim? Ako jeste, neka se obrati prof. Saši Lazareviću, katedra za SI, prof. je stručnjak za .NET tehnologije.

Nisi pogresno shvatio, nisam sa FONa, sa ETF-a sam u Banja Luci :)
Hvala na informacijama :)

P.S.Odlican ti je potpis :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2012. 14:00:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Šta te dovelo na naš forum? Dobrodošao si, svakako.
Poslao sam ti pp.
Ne valja što bojkotuješ javu, mora da te je neki profa iz jave maltretirao. :)
Kako ćeš da pišeš android app bez jave? Ko još koristi i piše app za windows phone? :)

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.02.2012. 23:26:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
hm, java je jezik broj 1 i izbor većine firmi. Osim ako nisi 100% siguran da ćeš se uvek baviti programiranjem za jednu jedinu platformu (MS platformu) nasuprot stotinama drugih (IBM. VMWare, Oracle, RedHat...)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group