Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26.01.2012. 13:32:14 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Kai, možda zato što se baviš desktop developmentom. Na primer, ja smatram da je UI/UX za web daleko opširniji nego za desktop. Mada, opet, to su totalno 2 različita pristupa. Za desktop UI korisnici se uče da rade u toj aplikaciji i dizajner treba da standardizuje i olakša korišćenje. Web je totalno druga filozofija, jer npr kod sajtova koji nešto prodaju UI/UX se pobošljava da bi se povećala konverzija. Postoje takve studije slučaja koje su pokrivene A/B testiranjem kako dugme "Checkout" različito utiče na konverzije ako je crvene ili zelene boje.

btw, blondy, nisi odgovorila zbog čega ne bi probala da se ovime baviš kao freelancer?

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 14:25:33 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.02.2008. 17:23:56
Postovi: 3567
Godina: Padobranac
Smer: IS
salebab je napisao:
Na primer, ja smatram da je UI/UX za web daleko opširniji nego za desktop. Mada, opet, to su totalno 2 različita pristupa. Za desktop UI korisnici se uče da rade u toj aplikaciji i dizajner treba da standardizuje i olakša korišćenje. Web je totalno druga filozofija, jer npr kod sajtova koji nešto prodaju UI/UX se pobošljava da bi se povećala konverzija.

U potpunosti se slažem sa ovim.

salebab je napisao:
Postoje takve studije slučaja koje su pokrivene A/B testiranjem kako dugme "Checkout" različito utiče na konverzije ako je crvene ili zelene boje.

I koja boja daje veću konverziju? :D Evo upravo sam stigao do tog koraka u svojoj web aplikaciji i meni je dugme crveno. xD


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 15:15:04 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
salebab je napisao:
btw, blondy, nisi odgovorila zbog čega ne bi probala da se ovime baviš kao freelancer?


Mozda posle nekoliko godina rada bih, a i volela bih. Sada mi se ne isplati, jer kao prvo nemam dovoljno znanja da sa tim pocnem odmah (a nisam osoba koja voli da prodaje maglu); drugo - kao feeelanceru bi mi primanja bila nedefinisana iz meseca u mesec, a dok steknem znanje, nazalost je situacija takva da cu doci u onaj period kada sebi necu moci da dopustim nedefinisana primanja :-)

edit:
@Mr.Anderson:
Zeleno! :-) Posmatras kao semafor - Zeleno za kreni, crveno za stoj, tj. ljudi generalno podsvesno tako shvataju boje :-)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 16:34:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Neka istraživanja koja sam našao na netu govore da je crveno i njene nijanse bolji izbor, jer ljudi obrate pažnju na njih. Amazon, koristi narandžasto, što vuče na crveno. Ali isto tako treba obratiti pažnju na mesto gde se nalazi to dugme, tj korpa sa dugmetom. Već znaš da se kod amazona to gore desno? :)

blondy, neki put nije toliko jednostavno sa bojama i veoma zavisi od toga šta želiš da postigneš. Na primer, ti bi stavila zeleno zato što ti zeleno sa semafora označava "možeš da prođeš", zeleno na slavini za vodu označava "hladno". Zelena je livada i šuma. Kakve to ima veze sa korpom? Slažem se, nema veze ni crvena boja, ali crvena je ona koja ti skreće pažnju. Crveno ti na semaforu govori - "Stani, crveno je.", Ako je puštena vruća voda, znaš da moraš da vodiš računa. Da li možeš da prođeš pored zapaljenog kontejnera (crveno=vatra), a da ne primetiš da on gori? A koliko si puta prošla pored zelene šume a nisi ni obratila pažnju da je tu? E u tome je fazon kod Internet prodavnice, da se korisniku skrene pažnja na korpu.

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 16:44:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Sad tek vidim da se radi o oznaci za korpu, kreten. Nisam lepo procitala, razumela sam da se odnosi na problem "Poruci" - "Odustani", gde se primenjuje zelena u pozitivnom, a crvena u negativnom kontekstu (ili je to odustani majusno, vise kao link, dok poruci preovladava) :-)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 17:02:57 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Ali čisto da znaš da ne postoji univerzalno rešenje i ne doživaljvaju svi ljudi isto boje, neki koriste i zelena i plava i mnoge druge boje pa imaju dobre rezultate. (Pogledaj ovo istrživanje) Po meni je mnogo bitnije da se to dugme uklopi u dizajn i da ne štrči previše i da ne bude ružno, što je posao dizajnera. A ovo šti si ti pomislila, za Poruči i Odustani dugmiće, to je ok. Bolje da "Poruči" bude u koloru, a "Odustani" neutralne boje - sivo. Taj primer možeš da vidiš ako pokušaš da pošalješ privatnu poruku na fejsu, pa imaš plavo "send" i sivo "cancel"...

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 23:44:03 

Pridružio se: 05.09.2011. 15:20:29
Postovi: 186
Godina: Dipl.
Smer: IS
http://www.lakodoposla.com/informatika- ... 20905.html


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27.01.2012. 02:24:46 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.02.2008. 17:23:56
Postovi: 3567
Godina: Padobranac
Smer: IS
^ Čekaj brzo da pošaljem CV pre BlondY :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27.01.2012. 06:56:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.03.2007. 11:41:42
Postovi: 1132
Lokacija: Waterloo, Ontario, Canada
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hm... zanimljiva tematika moram priznati. Blondy, mozda bi ti najbolja opcija bila da upises neki master u Americi/Kanadi koji se bavi istrazivanjem ove oblasti, siguran sam da ima tu dosta potencijala, i da bi radila na jako ozbiljnim stvarima. I onda mozes da vidis odatle kakve su ti sanse preko, ja znam da je usability jako jako bitan - pogledaj facebook kolko se menja koliko eksperimentisu sa time - evo ti moguce buduce zaposlenje http://www.facebook.com/careers/departm ... ept=design ;).

U Srbiji sam prilicno ubedjen da nemas ovakvih pozicija, kao sto su i ostali potvrdili.

_________________
Kad porastem bicu MENADZER


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28.01.2012. 01:40:48 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
http://www.nngroup.com/reports/flash/

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29.01.2012. 19:45:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
^ Interesantno :D

@mnovakovic - ako cu da pucam medj te vece firme, onda bih pre u Google (mada mi to deluje kao nemoguca misja :))
Npr. nesto ovako:
Google User Experience Intern ::D

Btw, ovo su dve knjige koje sam za sad citala (u okviru dizajna korisnickog interfejsa na fon-u), koje su mi se dopale, i koje su zapravo zasluzne za to sto me je malo vise zainteresovala ova oblast:
Jakob Nielsen - Usability Engineering
Ben Shneiderman - Designing the User Interface
Za ovu od Ben Shneidermana sam videla da je CET izdao na srpskom, ali kad sam vec uveliko procitala na engleskom :) A posto sam bila lenja da ih kopiram, uspela sam nekako da iskopam i pdf verzije - pa ako nekoga zanima da cita - nek se javi (u medjuvremenu su skinute s neta koliko vidim) :)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 03:10:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.03.2007. 11:41:42
Postovi: 1132
Lokacija: Waterloo, Ontario, Canada
Godina: Dipl.
Smer: IS
Blondy - recimo i Google za njega sam zaboravio nekako je FB trenutno najhot IT firma, ali na tako nesto sam mislio :)

U svakom slucaju ja verujem da je to to - ako oces da se time bavis u karijeri mislim da bi trebala da se orijentises na inostranstvo. Pogledaj raspitaj se sta inostrane firme (ili fakulteti) traze i probaj da se uguras tamo. To nimalo nije lak proces ali je vredan sveg cimanja - ja ne verujem da ces moci da se bavis ovime negde u Srbiji nazalost :(

_________________
Kad porastem bicu MENADZER


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 09:37:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.10.2004. 13:34:36
Postovi: 1739
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
mnovakovic je napisao:
Blondy - recimo i Google za njega sam zaboravio nekako je FB trenutno najhot IT firma, ali na tako nesto sam mislio :)

U svakom slucaju ja verujem da je to to - ako oces da se time bavis u karijeri mislim da bi trebala da se orijentises na inostranstvo. Pogledaj raspitaj se sta inostrane firme (ili fakulteti) traze i probaj da se uguras tamo. To nimalo nije lak proces ali je vredan sveg cimanja - ja ne verujem da ces moci da se bavis ovime negde u Srbiji nazalost :(

Pa FB i ima problema sa "uslugom" jer im je UI/UX los. Od previse ciljeva u toj oblasti su zanemarili posledice u vidu skalabilnosti i odziva sistema.

U svakom slucaju, slazem se da je Srbija lose trziste za bilo sta naprednije od web developera, cast izuzecima koji nadju nesto drugo.

_________________
N.N. je napisao:
Sa koliko velikom nulom treba pomnožiti beskonačnost da tu beskonačnost svedete na konstantu?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 10:02:57 

Pridružio se: 22.06.2007. 23:11:23
Postovi: 577
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Vercundus je napisao:
Pa FB i ima problema sa "uslugom" jer im je UI/UX los.


Не бих се сложио, јер Фејсбук без проблема користе људи од 7 до 77, што би се рекло. Кад моја тетка која кад јој кажем да кликне нешто она одговара са "Десни или леви клик" нема ама баш никаквих проблема на Фејсбуку.

_________________
Mudrosti


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 10:20:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Vercundus je napisao:
mnovakovic je napisao:
U svakom slucaju, slazem se da je Srbija lose trziste za bilo sta naprednije od web developera, cast izuzecima koji nadju nesto drugo.


Nemoj da vređaš nas web developere da je ux dizajner naprednija pozicija :)

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 12:47:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
@salebab
Sad, koja pozicija je naprednija sve zavisi iz kog ugla gledas, ako gledas kao na samo dizajnera, i ako pretpostavimo da sve to vec ne radi web developer (sve vise vidim da se svodi uglavnom na to u Srbiji), nije. Ako gledas kao na inzenjera koji mora da bude 3u1 i na onu poziciju na koju sam mislila pri otvaranju teme, rekla bih da jeste :-)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 12:58:58 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.10.2004. 13:34:36
Postovi: 1739
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Bokkie je napisao:
Vercundus je napisao:
Pa FB i ima problema sa "uslugom" jer im je UI/UX los.


Не бих се сложио, јер Фејсбук без проблема користе људи од 7 до 77, што би се рекло. Кад моја тетка која кад јој кажем да кликне нешто она одговара са "Десни или леви клик" нема ама баш никаквих проблема на Фејсбуку.

Nemoj vaditi iz konteksta, jasno sam naveo koji su drugi problemi u pitanju :)

Naravno da ne vređam web developere, samo dajem svoje realisticno vidjenje situacije. Nisam mislio u smislu da su web developeri dno, vec da je slaba ponuda posla na drugacijim IT pozicijama :)

_________________
N.N. je napisao:
Sa koliko velikom nulom treba pomnožiti beskonačnost da tu beskonačnost svedete na konstantu?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 15:31:33 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.07.2007. 18:59:57
Postovi: 2549
Godina: Dipl.
Smer: IS
Mali offtopic - ima li neko malo detaljnije informacije u vezi sa ovim Google Internship programima koje je BlondY okacila? Da li se oni uglavnom fokusiraju na ljude iz zemalja u kojima nude internship, ili drzavljanstvo nije bitno?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 17:53:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Gagi, kolijo sam shvatila - moze svako da se prijavi :-) Kada odes na apply, ima i Srbije (konkretbo za ovo sto sam okacila :-) Za neke sam videla da postoje ogranicenja i Srbije nema, tako da verujem da gde nas ima, moze da se prijavi :-)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.01.2012. 22:27:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.03.2007. 11:41:42
Postovi: 1132
Lokacija: Waterloo, Ontario, Canada
Godina: Dipl.
Smer: IS
gagi88 je napisao:
Mali offtopic - ima li neko malo detaljnije informacije u vezi sa ovim Google Internship programima koje je BlondY okacila? Da li se oni uglavnom fokusiraju na ljude iz zemalja u kojima nude internship, ili drzavljanstvo nije bitno?


Nije bitno odakle si, ako se pokazes kao dobar to je to. Znam neke ljude koji su zaboli to iz Srbije.

@Salebab: kako si quotovao ispalo ko da sam ja rekao ono :) :)

Inace ja ne bih klasifikovao poslove na bolje ili losije, ali ono sto je sigurno je da u Srbiji (koliko je meni poznato) specijalizacija relativno ogranicena. Odnosno, ako si 3 u 1 (citaj sve u 1) osoba prilicno sam ubedjen da neces moci da se razvijas u pravcu u kome ti zelis nego u pravcu kojem moras. Ovo mozda nekome i nije problem, ali nekima jeste, osobama kao Blondy na primer (i ja spadam tu).

_________________
Kad porastem bicu MENADZER


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01.10.2012. 04:15:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hajde da ozivim malko temu :D

Evo za sve one koje interesuje ova oblast fin Stanford kurs:
https://www.coursera.org/course/hci

:)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.10.2012. 13:26:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Nisam ni ja davao toliki doprinos usability-u kada sam izašao sa fax-a, ali sada sa nekim iskustvom mogu da kažem da je bitna stvar, jer sa jedne strane je ukrštanje dizajna i programiranja i korisničkog iskustva. Totalni kolaps u ovoj oblasti sam video kada sam gledao neki program, gde je neki programer, za mene idijot, punio kombo nekim nomenklaturama sa oznakama tipa X-II-12345, i to otpilike oko 500 rekorda. Prvi put sam video aplikaciju i otvorio sam kombo i otprilike sam se zaledio. Rigorozan sam što se tiče sajtova, jer moraju da rade brzo, dakle strava ako imaš gomilu fleša i ostalog, ali ako mi se za par sekundi ne prikažeš kako treba, odoh...., to me jednostavno nervira.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.10.2012. 20:12:11 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.11.2007. 20:52:15
Postovi: 5191
Lokacija: У илегали...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Sto bi rekao Giga moravac nema leba bez motike.

Ne mozes da budes dobar usability projektant ili sta god, ako nisi ispeglao par desetina hiljada linija programskog koda i tacka.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.10.2012. 20:52:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
BlondY je napisao:
^ Interesantno :D

@mnovakovic - ako cu da pucam medj te vece firme, onda bih pre u Google (mada mi to deluje kao nemoguca misja :))
Npr. nesto ovako:
Google User Experience Intern ::D

Btw, ovo su dve knjige koje sam za sad citala (u okviru dizajna korisnickog interfejsa na fon-u), koje su mi se dopale, i koje su zapravo zasluzne za to sto me je malo vise zainteresovala ova oblast:
Jakob Nielsen - Usability Engineering
Ben Shneiderman - Designing the User Interface
Za ovu od Ben Shneidermana sam videla da je CET izdao na srpskom, ali kad sam vec uveliko procitala na engleskom :) A posto sam bila lenja da ih kopiram, uspela sam nekako da iskopam i pdf verzije - pa ako nekoga zanima da cita - nek se javi (u medjuvremenu su skinute s neta koliko vidim) :)


Nielsen - tzv. najcitiraniji lik iz oblasti :D
Ja sam na masteru radio rad iz HCI-a i evaluaciju 3 vrste interfejsa i nekako mi je najviše legla knjiga:
Carol Barnum - Usability Testing Essentials: Ready, Set...Test!
http://www.amazon.com/Usability-Testing ... rol+barnum
Knjiga je napisana relativno jednostavno, nema mnogo filozofije i razglabanja, nego žena lepo u 3 rečenice objasni zbog čega se nešto radi i ti samo čitaš i primenjuješ za svoj domen. Preporučujem, relatvno je nova.
Dugo se spremam da pročitam Steve Krug-a, al nikako da nađem vremena.

Prva pomenuta knjiga može da se skine na flazx-u standardno.
Negde sam pročitao: "Za mene, dobar dizajn podrazumeva što je moguće manje dizajna"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.10.2012. 21:49:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Zeza me flazx, hajde ako možes pošalji mi kljigu na pp :)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group