Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22.01.2012. 12:18:49 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Bavi li se neko od vas ovim? Zna li neko koliko je u Srbiji rasprostranjeno? Kako je moguce doci do takve pozicije u nekoj firmi? Koje su to firme? Koliko se placaju ti poslovi?

Ono sto sam primetila prateci poslove na infostudu je da nigde nema takve pozicije. Googlajuci sam saznala da taj posao ide u okviru npr. front-end web developmenta, ili ako su softveri u pitanju- java/c# developmenta (ili to radi dizajner koji sastavlja "crteze" i ko obicno nema nikakve veze sa tim kako sta treba da fukcionise nego samo estetski to pravi, pa ovi samo to pretvaraju u kodove). A ako je ovo drugo - da bih vreme provodila pretvarajuci neciji dizaj n u kodove, ne vidim se tu na duze staze, mozda nekoliko godina bih i mogla dok steknem iskustvo i znanje. S druge strane, od samog dizajna sam digla ruke, i opet sebe ne vidim kao osobu koja pravi samo .psd fajlove na osnovu nekog osecaja.

Primetila sam u pstech-u da se znanja iz tih oblasti traze za poziciju "software engeneer", i za sad je to jedino sto sam pronasla da uopste spominju UI/UE.

Najvise me buni to sto ne znam za koju poziciju mogu da konkurisem negde u buducnosti a da ta pozicija i ovo obuhvata.

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.01.2012. 17:40:59 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.02.2008. 17:23:56
Postovi: 3567
Godina: Padobranac
Smer: IS
Ja se bavim time, ali to nisam ni shvatao sve dok ti sad nisi napisala šta je to u stvari. :D Sad sam malo pogledao na Wikipediji i da, to je tačno ono čime se trenutno bavim. Konkretno, radim na izradi web sajta gde bukvalno ne radim skoro ništa oko kodiranja i dizajna (tek ponešto možda), nego uglavnom samo "naređujem" šta i kako sve treba da izgleda i da se uradi, naravno sa konačnim ciljem što većeg usability-a tj. najlepšeg i najlakšeg mogućeg korisničkog iskustva pri interakciji sa web sajtom. Tek kad sam sad pročitao na wikiju oko ovoga, shvatio sam da ja zapravo možda stvarno imam talenta u ovome, a do sad na to uopšte nisam gledao na taj način i nisam razmišljao o tome, nego mi se to nekako podrazumevalo. Mislim, to i jeste sastavni deo svakog takvog projekta, ali jednostavno, nisam znao da je to tako definisano samo za sebe. :D

Nažalost, na ova tvoja ostala pitanja sa početka ne mogu da odgovorim zato što sam ja sâm svoj šef. :) Imam registrovanu firmu (preduzetnik). Mada, što se tiče (ne)rasprostranjenosti takvog posla u Srbiji, mogu da pretpostavim da to nećeš nigde naći ili veoma teško. Nekako imam osećaj da za taj posao nijedna firma neće tražiti dodatne kadrove, već će podrazumevati da će taj posao obaviti dizajner ili programer ili oboje. S druge strane, pokušaj da vidiš kakva je situacija na stranim tržištima poslova, jer za ovakav posao nije nemoguće da se radi od kuće, pa možda možeš tako da se zaposliš online.

U svakom slučaju, za usability engineering je definitivno potrebno (ako pričamo o izradi web sajta) da se razumeš i u kodiranje i u dizajn (i to značajno više u prvo nego u drugo). Dakle, iako možda nećeš otkucati nijednu liniju koda, veoma je potrebno da imaš mozak developera tj. da možeš da razmišljaš o tome kako npr. elementi stranice mogu da budu pozicionirani, odnosno, da znaš koja su tehnička ograničenja, a koje su slobode. Ako si zainteresovana, možeš da vidiš kako sve to sada izgleda u mom projektu (koji je, inače, oko 45% završen) tj. kako sam ja do sada inženjerisao usability. :D A i uvek su dobrodošle sveže ideje. :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.01.2012. 18:20:16 
Dizajn Tim
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.08.2006. 01:43:00
Postovi: 4801
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Lako je tebi da izmisljas kad imas nekog ko ce to sve da napravi :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.01.2012. 18:45:29 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.02.2008. 17:23:56
Postovi: 3567
Godina: Padobranac
Smer: IS
Nego! :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.01.2012. 20:34:52 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
To je toliko banalna stvar, da ljudi nisu ni svesni da se time bave. To bi bilo kao da si programer, a pritom znaš da kuvaš i kafu (koja je jelte, jako bitna za programerski posao), pa možeš u cv-u da navedeš i da si dobar u spremanju kafe.

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.01.2012. 21:22:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.05.2003. 22:19:50
Postovi: 11096
Lokacija: /var/www
Godina: Padobranac
Smer: IS
to uopšte nije banalna stvar.
posebno ako nećeš mesecima da obučavaš ljude kako da rade sa softwerom/platformom.

_________________
tuđini. dolazeee...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.01.2012. 23:41:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
@ Mr.Anderson:
Salji :) Na slican nacin i ja razmisljam, da moram imati ynanje i iz jednog i iz drugog da bih se aktivno sa tim bavila.

Generalno ni ne ocekujem da cu da nadjem odmah iz prve konkretno bas takvu poziciju u Srbiji, ali me je zanimalo koja je to pozicija gde je i tako nesto ukljuceno, ne mora to biti samostalno. Nemoguce da sve kompanije dele salebabovo misljenje da je to poput kuvanja kafe i da niko ne obraca paznju na to :P

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 12:24:14 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Šta, ti zaista misliš da će neko u Srbiji da ti da platu zato što misliš da umeš bolje od drugih da napraviš raspored elemenata na ekranu? :) Jel znaš ti nešto uruke da radiš? :D

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 13:23:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kako ne znas Sale, kad zavrsis FON, dobijes ETFovca da radi za tebe, a ti mu samo naredjujes kako to treba da izgleda.

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 13:31:44 
Dizajn Tim
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.08.2006. 01:43:00
Postovi: 4801
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Cinjenica je da nakon 2-3 aplikacije vec znas kako sta treba da bude, a da ne pricam o tome ako si vec koristio stotine slicnih aplikacija tako da vec znas ili osecas gde sta mora da ide kako bi prosecnom korisniku bilo pogodno.
Pre svega obraca se paznja na krajnju intuitivnost kada je upotreba u pitanju, bez zbunjivanja i odskakanja od nekih ustaljenih pravila i to ti je to :D
Naravno, mozes ti o svemu ovome da mlatis praznu slamu dugo kao neki prosecan menadzer, ali zaista nema potrebe da za taj delic posla dobijes citavo radno mesto (ja ne bih zaposlio nekog za to).
Dizajner interfejsa je verovatno potreban kad se razvija neki ogroman projekat koji postavlja nove standarde, ali ovde kod nas zaista ne vidim perspektivu jer sve sto bi ti izmislio verovatno vec postoji ili ako ne postoji nije isplativo pokusavati.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 15:25:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2003. 10:40:59
Postovi: 782
Lokacija: Na lepom plavom Dunavu
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne mora da znači. Na usability pri svakom (i manjem i većem) projektu treba obratiti pažnju.
Znam za mnoge slučajeve kad su aplikacije bile projektovane da se nije obratila pažnja na usabillity (koji ne obuhvata samo lep raspored elemenata interfejsa) kada nešto je bilo očigledno jednom čoveku ne mora da bude i drugom. A ako se držiš isključivo ustaljenih normi, aplikacija će se (bar većim delom, ako ne cela) svesti na kloniranje nečeg drugog i sama aplikacija ne bi nikom bila interesantna. Sa druge strane, ma koliko nekom bilo nešto intuitivno ko projektuje nešto ili čak njegovim saradnicima i uopšte ljudima koji slično razmišljaju, kad sedne neka tetka ili neki čiča da pokrene tu aplikaciju vrlo lako može da se desi da nastane konfuzija i da im ništa ne bude jasno. Takođe, ako se i u funkcionalnom smislu želi ponuditi nešto novo, to bi trebalo ispratiti adekvatnim stepenom upotrebljivosti (npr. kad administratori FF-a uoče da neka opcija bude korisna trebalo bi je ubaciti tako da bude jasna za korišćenje; ili npr. Limundo koji stalno uvodi i menja neka pravila; ili Google sa svim svojim web džidžabidžama, a i u igrama je veoma značajno). M$ i Apple dosta ulažu u to, a i svi veći softverski vendori.

Inače usability principi se ne primenjuju samo kod razvoja softvera. Interfejs kao takav ima meru upotrebljivosti i kod manjih uređaja (foto aparati, e-čitači, tablet računari, mobilni telefoni itd.) pa sve do glomaznijih mašinerija tipa i automobili, industrijska postrojenja itd.).

Većini to deluje banalno i ne razmišljaju o tome - ni sâm nisam pridavao značaj (imao sam stav sličan kaom mačor i salebab) dok nisam video koliko to znači.

_________________
Nauka zna za mnoštvo stvari koje postaju očigledne kada se objasne.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 15:40:43 

Pridružio se: 22.06.2007. 23:11:23
Postovi: 577
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Чињеница је да оно што продаје производ је дизајн, тако да не бих рекао да је то споредна ствар. Слушао сам о овоме предавање на Синергији једног момка из (чини ми се) Комтрејда који се баш тиме бави. Каже да је основни проблем је што ми имамо мозак програмера и нама је лепо и корисно једно, а "обичним" корисницима нешто сасвим друго, па се тако деси да се заврши скоро цео пројекат, а на крају се испостави да њима то уопште не одговара. Његов савет је да о свему томе треба од самог старта обратити пажњу, спровести тестирања на корисницима већ на самом почетку пројекта и исправити шта треба.

_________________
Mudrosti


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 18:47:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.12.2003. 15:58:04
Postovi: 4855
Lokacija: Novi Beograd/Kragujevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Upravo tako. UI velikim delom prodaje aplikaciju. Programeru je u glavi funkcionalnost i on računa, ako radi, to je dobar software.
A kupac gleda drugačij: Ja sam te platio da napraviš, naravno da će da radi! To se podrazumeva, pa se onda posveti izgledu, jer je UI ono što on vidi. TO je ono što on kupuje.
Malko sam banalizovao, naravno, ali tako stoje stvari. S tim da pojma nemam kako to funkcioniše sa strane web dizajna, ja pričam konkretno o desktop aplikacijama, tu znam pos'o i tu sam na svome :D
Web je drugo, mada slično, pošto je na webu akcenat na dostupnosti više nego na izgledu. Naravno lep interfejs nikad nije oterao kupca ;)

_________________
They’re Pinky and The Brain
Yes, Pinky and The Brain
One is a genius - the other’s insane.
They’re laboratory mice
Their genes have been spliced
They’re dinky They’re Pinky and The Brain,


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 19:29:08 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Slažem se sa svima da dizajn prodaje, da je UI/UX jako bitan itd. Ali sve to radi jedna osoba - dizajner (od čega je blondy odustala) i ponekad menadžer, sa zahtevima ili savetima koje daje dizajneru ili programeru. Čisto sumljam da i vani postoje pozicije kao što je UX konsultant gde ta osoba neće pipnuti dizajn i da u nekoj kompaniji postoji toliko visoki nivo specijalizacije.

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 19:45:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kelegorm je napisao:
Kako ne znas Sale, kad zavrsis FON, dobijes ETFovca da radi za tebe, a ti mu samo naredjujes kako to treba da izgleda.
Ne znam zasto imate potrebu da prozivate nesto samo zato sto nije u pitanju sam development? :zbun:

Nigde nisam rekla da ocekujem da neko radi za mene nego da me zanima kakvo je stanje u Srbiji po pitanju toga, tj. ako bih htela da moj posao u buducnosti (na kojem cu ako nista drugo provoditi 40+ sati nedeljno) i to obuhvata (dakle ne mora samo to da bude u pitanju) - bilo bi lepo da i znam na koju poziciju u nekoj firmi mogu da konkurisem za posao/ praksu i na koju stranu da se vise fokusiram i odakle da krenem (ako me ne prime negde gde sam vec konkurisala). Ako jedna firma to ne primenjuje, ne mora da znaci da to negde ne postoji i da se u ovoj zemlji sa tim niko ne bavi. I kao sto sam rekla - ne ocekujem da odmah dodjem negde i radim to, ali bih volela da se razvijam u tom pravcu.

Usability Engineer je pozicija koja postoji, a to sto je ovo Srbija i sto ovde svi gledaju da ustede i uvale nekome da radi vise poslova je druga stvar, i bas zbog toga sam i zapocela temu, najcrnje je sto ne znam kako doci do takve pozicije uopste, kako se usavrsiti za nju, odakle da pocnem a i ne znam kako bi se ta pozicija ovde uopste i zvala.
Bokkie je napisao:
..(чини ми се) Комтрејда који се баш тиме бави. Каже да је основни проблем је што ми имамо мозак програмера и нама је лепо и корисно једно, а "обичним" корисницима нешто сасвим друго, па се тако деси да се заврши скоро цео пројекат, а на крају се испостави да њима то уопште не одговара
E sad si me obradovao, kod njih sam se prijavila na praksu i bas napisala da me zanima razvoj korisnickog interfejsa, nagadjajuci da imaju garant neki deo koji se s tim bavi :D

salebab je napisao:
Jel znaš ti nešto uruke da radiš? :D

Sta te zanima? :D Umem da crtam, imam zivaca za detalje, umem da editujem slike, montiram videe, pravim sajtove, "prčkam" s kodovima ako je potrebno, a java/c# su mi tu i tamo za sad, snalazim se fino kad se potrudim, a nameravam i to da poboljsam u narednom periodu. U svemu se umem snaci donekle i ni u cemu nisam strucnjak.. Mada dobro, jos sam student, to jos uvek pije vodu :D

EDIT: Nisam odustala od dizajna koji bi jos nesto obuhvatao, vec od one vrste gde je u pitanju samo generisanje .psd fajlova fokusirajuci se na osecaj i gde niko ne ferma funkcionalnost, grafickog dizajna i svega sto primarno vuce na tu stranu da neko moze da mi dodje i kaze da su dugine boje na sve strane lepe :durisha: (naravno, ovo je banalan primer)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.01.2012. 22:09:33 

Pridružio se: 22.06.2007. 23:11:23
Postovi: 577
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Можда би могла да пошаљеш мејл некоме ко је у том послу да те ближе упути. Рецимо Мају Васић можеш да контактираш преко њеног блога. Верујем да ће ти одговорити.

_________________
Mudrosti


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24.01.2012. 11:23:49 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
A što ne probaš ovim poslom da se baviš kao freelancer? Ako već firme nezapošaljvaju in-house UX konsultante, možda bi te unajmili po projektu. Možeš se i sama obučiti za tako nešto, kreni od knjige "Don't make me think" i od bloga http://www.useit.com/alertbox/ Ako ti zatreba projekat za vežbu, javi se.

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24.01.2012. 12:02:35 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.02.2008. 17:23:56
Postovi: 3567
Godina: Padobranac
Smer: IS
salebab je napisao:

Ovo je stvarno odličan link! Hvala


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24.01.2012. 18:19:24 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.10.2003. 22:38:54
Postovi: 893
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Jako zanimljiva tema kolegenice, evo i ja bih malo da doprinesem iskustvom i relanim stanjem u domaćem ITu.

ISKUSTVO:

Za sada sam radio u dve domaće firme.

1. Mozzart DOO koji ima iznenađujuće veliki broj IT inžinjera, ne znam sad tačno ali sigurno preko 50 u razvoju i još desetak u održavanju. Programeri uglavnom rade na jednoj pozamašnoj desktop aplikaciji koja se razvija već godinama, u pitanju su stotine hiljada linija koda i bog te pita kolko "ekrana" ako tako nazovemo nešto što korisinik vidi u jednom trenutku. Aplikacija ima svakodnevno par hiljada korisnika. U Mozzartu je jedan od programera/tim lidera preuzeo na sebe ulogu "UX Advocate" i promovisao najbolje prakse kreiranja korisničkog interfejsa. Ranije je svako terao po svome pa je naravno i bilo prilično šaroliko, a onda se njegovim naporima stvar standardizovala. Jedno vreme smo čak bili obavezni da mu se javimo kad mislimo da nesto pustimo u produkciju da prekontroliše. U mom timu je bio poznat kao "GUI inspektor" :). Posle nekog vremena su se najbolje prakse ustalile tako da su ga ljudi konsultovali samo u nekim specifičnim slučajevima.

On je te najbolje prakse naravno istraživao na internetu i preko knjiga. Postoji neka knjiga o tome kako Microsoft radi (circa 800 strana), pa mislim da smo najviše se time vodili. Npr. dokazano je da korisnikova pažnja ide iz levog gornjeg ugla ka desnom donjem tako da bi npr dugme "Sačuvaj" kojim se završava posao na jednoj formi trebalo da bude poravnato sa desnom ivicom ekrana na dnu te forme. U levi donji deo ekrana idu najmanje bitne stvari. Itd. ima tu dosta preporuka. Ja sam nastavio da se vodim većinom ovih smernica jer nemam razloga da sumnjam a i većina je logična kad se malo razmisli.

2. Sada radim u već pomenutom PSTech-u. Tim koji vodim nema UX inžinjera, to u principu ja koordinišem sa time koliko znam, a prilično sam siguran da ih nema ni u ostalim timovima. Realno nema potrebe.


ZAKLJUČAK

Mislim da u Srbiji nećeš naći dovoljno veliku firmu sa dovoljno jakim proizvodom koja će tražiti UX konsultatna/inžinjera/dizajnera. I ako postoji teško da će zaposliti nekog direktno sa faksa. Moj savet ti je da se odlučiš šta ti je bliže: dizajn ili development i poradiš na tome istovremeno se usavršavajući na polju UXa. Takvo znanje je svakako plus u rezimeu i dizajnera i programera i pomoći će ti da dobiješ jedan ili drugi posao.

P.S.

Ako tebe ili druge kolege interesuju prakse, diplomski ili master radovi na realne teme, posao, itd. možete pogledati na pstech.rs, pratiti twitter nalog @pstechserbia ili pitati mene ovde.

_________________
Moj blog - http://nemanjakovacevic.net/blog


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24.01.2012. 20:17:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nista, vidim ja da cu na kraju ipak zagrejari prste i zavrsiti medj' developerima :-D

@Salebab, sjajan link, hvala :-)

@Grizly
Hvala na detaljnom postu - znaci itekako. A za praksu sam se vec raspitala kod zene koja je bila na standu dok je bio "open it" jesenas, ugnjavili smo je posteno s pitanjima, i ostavila je veoma lep utisak na nas par koji smo nahrlili na nju :-)

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.01.2012. 13:50:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2007. 18:55:09
Postovi: 944
Lokacija: Belgrade
Godina: Apsolvent
Smer: IS
UX/UI je i dalje pomalo nedefinisana oblast ako mene pitate, a siguran sam da ce se ljudi koji prate web scenu sloziti sa mnom.

Prica je previse siroka da bih sada na svoju ruku zalazio u nju ali smatram da je fenomen User Experience izuzetno bitan za dalji razvoj weba.

Kada budem imao vise vremena nadovezacu se na ovu pricu konkretnim linkovima i detaljima, ali ono sto sa sigurnoscu mogu da tvrdim je da se ovakvi poslovi u inostranstvu izuzetno tesko dobijaju a bezobrazno su dobro placeni.

Jedan moj kolega je radio u Londonu u prosecnoj kompaniji koja se bavi web dizajnom i kaze da su imali jednog UI developera koji je bio placen 50 funti na sat.
Njegov posao je bio izuzetno naporan i sastoji se od istrazivanja trzista, testiranja korisnika i ispitivanja raznih web trendova.

Kod nas jos uvek ne postoje uslovi za ovakvu vrstu posla i po mom misljenju proci ce jos puno vremena dok se trziste ne iskristalise a klijenti vaspitaju.

_________________
Follow me @ http://twitter.com/neverovatan


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.01.2012. 15:57:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.10.2006. 15:06:53
Postovi: 3435
Lokacija: ...own little world...
Godina: Dipl.
Smer: IS
^
Pogledaj ovaj link i zahteve, nije ni cudo sto placaju toliko - pogledaj sta je potrebno neko sve da zna na toj poziciji, cak negde traze i diplomu iz psihologije. Realno - takva odoba mora da ima znanja iz dizajna, IT-a i da bude dobar psiholog.

BlondY je napisao:
...Usability Engineer je pozicija koja postoji...


Elem, uspela sam na netu da nadjem u medjuvremenu zaista dobre savete ljudi koji se bave s tim u inostranstvu, i zakljucak je da mi je najbolja (a i novcano gledano najisplativija) opcija da sednem naucim sta ne znam i da se fokusiram na sam development, a ko zna sta moze da iskrsne, a ostale sposobnosti nece pobeci, pa ko zna sta u buducnosti moze iskrsnuti :-) Uvek ostaje nada da mogu da smugnem iz zemlje xD

_________________
If I could turn back time... I would do exactly the same.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25.01.2012. 21:15:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Mi u firmi imamo čoveka koji je zadužen za konzistentan i lep izgled interfejsa. Ne znam da li bi ga nazvali usability inženjerom u potpunosti.

Čovek je ranije bio programer i ima jako puno iskustva. Radi na uzimanju use case-ova i pregledu onih koje drugi uzimaju i smišlja kako najbolje realizovati interfejs. Naravno u pitanju su Web aplikacije. Vrlo često se bori sa korisnikom koji nešto zamisli preširoko i teško ostvarivo i vrlo je ubedjiv.

Bavi se i pisanjem css-ova i podešavanjem javasctipt widget-a koji se koriste u GUI-u. Pošto su to aplikacije koje se rade za korporativne korisnike (što za intranet što za klijente korporacije) uvek mora da bude naglašena korporativnost. Npr. ako se radi aplikacija za jednu banku tačno se zna koje su korporativne boje te banke i sve će biti u tim tonovima.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 12:09:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.10.2003. 22:38:54
Postovi: 893
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Evo jednog kratkog blog posta, esencijalno o Scrum-u ali vezano za UX. Ima nekoliko buzzword-ova koje prvi put cujem a cini mi se da su vezani za UX, pa ko hoce moze da istrazi...

http://orangepost.wordpress.com/2011/11 ... r-stories/

_________________
Moj blog - http://nemanjakovacevic.net/blog


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26.01.2012. 12:15:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.12.2003. 15:58:04
Postovi: 4855
Lokacija: Novi Beograd/Kragujevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Prvi pokazatelj da je kod nas ovo skroz zapostavljeno (što je uslovljeno nedostatkom specijalizovanih firmi tog tipa, što je uslovljeno nedostatkom dovoljno "velikih" firmi...) je to što gotovo svi dizajn i UI vezuju isključivo za web.

Sam desktop development, kako se meni čini bar na osnovu mog iskustva, mnogo veće i kompleksnije zahteve može i hoće da postavi na ovu temu, nego web.
Samim tim što imaju druge pretpostavke funkcionisanja

_________________
They’re Pinky and The Brain
Yes, Pinky and The Brain
One is a genius - the other’s insane.
They’re laboratory mice
Their genes have been spliced
They’re dinky They’re Pinky and The Brain,


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group