Započni novu temu Odgovori na temu  [ 125 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07.10.2010. 12:52:50 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Frennky me je podsetio scene kad sam išao na razgovor za posao u ooyyo firmu. Firma je bukvalno kopija moje prethodne, čini mi se da su čak isti ljudi radili na njihovom osnivanju. Čovek s kojim sam razgovarao se i sam čudio što je primio preko 100 prijava na konkurs. Nikad mu se to nije desilo ranije pa je morao da se pomuči da sve pročita i napravi predselekciju. Inače ta firma ima super foru za odabir kandidata: pošalje im u ponedeljak 2 zadatka sa pod a, b, c i d i očekuje rešenja do petka s tim što oni koji pre reše imaju bonus :)

Što se tiče C# i MS tehnologija, one su nadprosečno zastupljene kod nas, ako se kao prosek uzme ceo svet, a još ako se kao prosek uzme razvijeni deo sveta razlika je još veća. Ne znam da li znate, ali naša Komercijalna banka je refenentni centar za MS tehnologije u smislu da niko u svetu nije više uključio MS tehnologije niti koristi tako nove tehnologije od njih :) Pitanje je zašto je to tako. Mada bolje C# i .Net nego Delphi.

Što se tiče swap-a, naradno da to trebaju svi znati, ali znati i razumeti je različito. Oni koji su dobro učili Pascal znaju da se swap može napisati prenosom po referenci, tj. upotrebom reči var ispred deklaracije parametra procedure. I java programer zna da se u javi sve prenosi po vrednosti, te da je nemoguće uraditi swap. Ali zna da se indirekcijom preko reference može menjati atribut objekta. Postoje i wrapper klase koje samo za to služe. Ali C programer razume i kako var u Pascalu radi, kako se taj syntax sugar interno prevodi.

Evo primera:
Kod:
#include <stdio.h>

typedef int nekiTip; // tip

void swap(nekiTip *paramA, nekiTip *paramB) {
    nekiTip pom = *paramA;
    *paramA = *paramB;
    *paramB = pom;
}

int main(void) {
    nekiTip argA = 1;
    nekiTip argB = 3;

    swap(&argA, &argB);
   
    printf("argA je %s, argB je %s\n", argA, argB);
   
    return 0;
}


Primetite da je parametar pokazavač na nekiTip, a da se kao argument prosleđuje adresa na vrednost. A taj nekiTip može biti bilo kakav tip, čak npr. pokazivač na funkciju koje vraća pokazivač na funkciju a prima pokazivače na nešto :) Princip je isti.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22.10.2010. 22:15:40 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
cccc, kako se ljudi pate sa windowsom, mesto da na ubuntu otkucaju:
Kod:
sudo apt-get install openjdk-6-jdk openjdk-6-doc openjdk-6-source eclipse


I imate jdk sa dokumentacijom i source code-om i eclipse sa Java dev tools i Plugin dev tools (potrebni da bi neki od pluginova radili). Win nije dobar OS za razvoj programa.

-----------------
poruka prebacena iz druge teme, kao i neke ispod ove... tako da se ne zbunite...
Rastko

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.10.2010. 11:33:04 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.06.2006. 22:53:48
Postovi: 154
Lokacija: In da mix!
Godina: III
Smer: IS
^ Kako da instaliram Visual Studio na Ubuntu-u?

_________________
It's Nice To Be Important, But It's More Important To Be Nice.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.10.2010. 12:25:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
You dont. :P

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23.10.2010. 17:04:58 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Upravo tako, šta će kome Visual Studio na Ubuntu :D

Ljudi koji uče C# rade u korist svoje štete dugoročno gledano. Vrhunac karijere će im biti rad u Peximu i ComTrade-u :lol: Osim ako nemaju vezu da se uglave u neko paradržavno preduzeće.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.10.2010. 18:38:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.10.2010. 11:58:01
Postovi: 1131
Godina: III
Smer: IS
Citiraj:
Evo primera:

Kod:
#include <stdio.h>

typedef int nekiTip; // tip

void swap(nekiTip *paramA, nekiTip *paramB) {
    nekiTip pom = *paramA;
    *paramA = *paramB;
    *paramB = pom;
}

int main(void) {
    nekiTip argA = 1;
    nekiTip argB = 3;

    swap(&argA, &argB);
   
    printf("argA je %s, argB je %s\n", argA, argB);
   
    return 0;
}
Kolega, niko ne odgovara na ovu poruku jer pojma nemamo o cemu pricate, pa mudro cutimo ...

_________________
Čika Vukmir uvek snima...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30.10.2010. 19:36:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa problem je što se na fon-u više ne uče kompajlerski jezici već samo vm managed. Onda je teško shvatiti bilo šta složenije.

Evo da vam javim utiske s novog posla. Za sad su sva očekivanja ispunjena. Firma je dobro organizovana, savremena i otvorena za ideje. Nikad nisam video profesionalniju arhitekturu i kod. Koristi se sonar (http://www.sonarsource.org/) koji te prosto forsira da se kod piše uniformno i profesionalno. To ide do takvih detalja da se atributi klase moraju nazvati sa m_ime (tzv. mađarska notacija). Detektuju se problemi, nalazi se duplicirani kod. I sve vreme se prati kvalitet koda, da li raste ili opada...

Koristi se Hudson (https://hudson.dev.java.net/) integration server pa se obezbeđuje automatsko buildovanje ne u lokalu nego na build serveru (da se ne desi da sve radi kod programera u lokalu a da kad neko drugi proba ima problem). Tu se i testovi izvršavaju. Testiranje je sastavni deo programiranja :) (bar u teoriji ;)).

Za opis projekata se korisit maven (http://maven.apache.org/), Trac (http://trac.edgewall.org/) se koristi za tickete, sve se radi na Eclipse-u (ponekad na RAD http://www-01.ibm.com/software/awdtools ... plication/) sa mylyn pluginom. Koristi se subversion...

Koriste se najsavremeniji frameworkci na sva 3 sloja.

Osim toga dosta se radi na IBM-ovim tehnologijama ali se izbegava suviše jak zagrljaj velikog plavog džina. Dosta se koristi WebSphere Process Server, zanimljivo je praviti BPEL dijagrame u Integration developeru (http://www-01.ibm.com/software/integration/wid/).

Kažem vam, sa svakim poslom se nešto novo nauči :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 31.10.2010. 20:19:34 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Još jedan tekst o tome kako da postanete programeri, delo Petera Norviga, gromade iz oblasti AI:
http://norvig.com/21-days.html

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 31.10.2010. 20:56:35 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
Totalno se secam ovog texta iz perioda kada sam od prilike upisao fax. Ukoliko se ne varam, link sam i tada nasao na ovom forumu (mozda bas od zlatka). Odlicno citanje i tada i sada!

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02.11.2010. 14:47:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.06.2006. 22:53:48
Postovi: 154
Lokacija: In da mix!
Godina: III
Smer: IS
@zlatko

Uz svo dužno poštovanje, zamolio bih te da potkrepiš činjenicama tvoju tvdrnju.

Pozdrav.

_________________
It's Nice To Be Important, But It's More Important To Be Nice.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02.11.2010. 20:42:54 

Pridružio se: 28.12.2004. 09:27:37
Postovi: 146
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nece jos dugo proci dok ne pocnemo da uvozimo programere. Kod mene u firmi vec treci mesec ljudi dolaze na razgovor i jos nikoga nismo primili. Inace, tradicionalno primamo studente sa malo ili bez iskustva ali jos se za ovo tri meseca nije pojavio neko ko je znao cemu sluzi index u bazi, sta je httpcontext, session, join dve tabele itd. Imamo i otvorenu poziciju za senior programera i ti sto dolaze za to mesto jedva znaju malo vise od odgovora na ona pitanja gore, a traze 1000+ platu.

Prosto mi je neverovatno da ne mozemo nikoga da nadjemo, a uslovi nigde bolji. Cela plata na belo, napredovanje velikom brzinom, klijenti svetski; Fuji, Nec, Autodesk, Atlas Copco, Thyssenkrupp, Technogym Italy... Puno se putuje ko voli, ko ne voli ne mora, ma milina...

U pitanju je asp.net multi tenant visoko rizicna web aplikacija sa preko 1000 konkurentnih usera. Za nekoga ko nema puno iskustva to je super prilika da nauci puno toga ali jbga, nema ljudi.

Pitam pre neki dan poznanicu koja je sada apsolvent na FON-u da mi preporuci bar jednog kolegu/koleginicu. Bar jednog koji je bez problema polozio PJP, Proj. softvera, PIS, Baze, a da je ozbiljna i da hoce da radi za stalno. Bar jednog da zna html, xml, css, c#, sql, znaci sve ono sto se na FON-u uci i nista vise od toga, taj nivo znanja. Mrka kapa, bas sam razocaran :(

_________________
Profesor Devedzic:"Matematika je najsavrsenija nauka na ovom svetu,a programiranje je jedna obicna seljacka stvar"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03.11.2010. 21:08:12 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
@zlatko

Uz svo dužno poštovanje, zamolio bih te da potkrepiš činjenicama tvoju tvdrnju.


Već sam negde pričao da je Java mnogo popularnija platforma u svetskim razmerama od C# i .NET. Razlozi za to su:

1) Starija je od C# nekih 7-8 godina
2) Iza Jave stoje: IBM, Oracle sa sve Sun-om, Google, Red Hat sa JBoss-om, BEA Systems, VMWare sa SpringSource i Grails i stotine hiljada kompanija. Iza C# stoji samo jedna kompanija. Java ima više virtuelnih mašina, npr. IBM pravi svoju. C# ima samo jednu enterprise grade mašinu.
3) Java je besplatna i u poslednje vreme slobodna.
4) Java ima ogroman ekosistem što besplatnih i slobodnih što vlasničkih i komercijalnih rešenja
5) Java nije vezana za win platfromu. Dapače, najveći broj ozbiljnih java aplikacija se vrti na nekim linuxima, čak u najozbiljnijim slučajevima na mainframe sistemima sa zverskim sistemima (System z sa Z/OS) ili na Cloud sevisima.

Kod nas postoji anomalija u popularnosti C#. Čujem od mnogih da je lakše naći posao kao C# programer, mada ja nikad nisam imao problema da nađem posao kao java programer. Ono što sam čuo od bivšeg IT menadžera jedne banke je da su oni imali 2 tima programera C# i Java. I kad je krenulo loše Java tim se odmah rastočio, ljudi su brzo otišli na druga mesta što u zemlji što u inostranstvu. C# tim se dugo održao. E sad da li je to zato što nemaju gde u inostranstvo da idu ili što je velika konkurencija u zemlji pa idu po onoj „sedi di si“.

Iz istog izvora sam čuo priču kako je ta banka bila bukvalno MS opitni centar. Da to što je ona od tehnologije uvodila na enterprise nivou niko u svetu nije radio, jer nikom ne pada na pamet da išta ozbiljno radi u .NET. A odvno se zna da Pexim svoj rad bazira na C#, da su njihovi programeri učili onaj WPF ili kako već još dok je bio u razvoju, pa su zbog toga pizdeli :) A Pexim je frima za koju je samo jedan zaposleni rekao da je OK a on je već bio dogurao do IT menadžera pa se njegove reči ne mogu uzeti za ozbiljno.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.11.2010. 16:57:58 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Zanimljiva tema. Treba više da diskutujemo o ovakvim stvarima. Hvala Zlatku, ediju i ostalima na info.

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.11.2010. 21:22:27 

Pridružio se: 28.12.2004. 09:27:37
Postovi: 146
Godina: Dipl.
Smer: IS
C# (ASP.NET) je danas defacto ozbiljan jezik i poseduje sve sto treba da bi se u njimu pisali ozbiljni sistemi. Laka sintaksa, OO orjentisan, stabilan framework, izuzetno razvojno okruzenje, dobar web server, mogucnost pravljenja web farmi, laka integracija sa MsSqlServerom, business inteligence, reporti..., znaci ima sve i itakako se mogu praviti ozbiljni sistemi u njemu.

Kao sto rekoh, firma u kojoj radim koristi asp.net 2.0 kao platformu i vrlo uspesno razvijamo web aplikaciju vec 5 godina. Imamo oko 100 klijenata od kojih sam nabrojao samo neke u proslom postu. Aplikacija se koristi za konfiguraciju prostih i slozenih proizvoda, kreiranje ponuda, prodaju itd. Korisnici sistema su salesmani, sales manageri ali i krajnji korisnici. Vrednost ponuda i porudzbina koje se prave dostizu i milionske iznose. Znaci, ozbiljna aplikacija. U svakom trenutku imamo bar po 300-500 usera na sistemu koji su rasporedjeni na 5 servera uz pomoc load balancing-a.

Do sada nikada nismo dolazili u probleme zbog platforme koju koristimo ali smo zato dolazili u probleme kad god smo pokusali da ubacimo nesto sto je free pa tako i dan danas ne mozemo da se otarasimo strokavog dojo-a. Zamenjujemo ga jquery-jem koji je isto free ali ga je microsoft ubacio u sledecu verziju tako da ne postoji sansa da nekome sutra padne na pamet da ostavi poluproizvod na verziji 2.0.

_________________
Profesor Devedzic:"Matematika je najsavrsenija nauka na ovom svetu,a programiranje je jedna obicna seljacka stvar"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04.11.2010. 23:33:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
edi je napisao:
Nece jos dugo proci dok ne pocnemo da uvozimo programere. Kod mene u firmi vec treci mesec ljudi dolaze na razgovor i jos nikoga nismo primili. Inace, tradicionalno primamo studente sa malo ili bez iskustva ali jos se za ovo tri meseca nije pojavio neko ko je znao cemu sluzi index u bazi, sta je httpcontext, session, join dve tabele itd. Imamo i otvorenu poziciju za senior programera i ti sto dolaze za to mesto jedva znaju malo vise od odgovora na ona pitanja gore, a traze 1000+ platu.

Prosto mi je neverovatno da ne mozemo nikoga da nadjemo, a uslovi nigde bolji. Cela plata na belo, napredovanje velikom brzinom, klijenti svetski; Fuji, Nec, Autodesk, Atlas Copco, Thyssenkrupp, Technogym Italy... Puno se putuje ko voli, ko ne voli ne mora, ma milina...

U pitanju je asp.net multi tenant visoko rizicna web aplikacija sa preko 1000 konkurentnih usera. Za nekoga ko nema puno iskustva to je super prilika da nauci puno toga ali jbga, nema ljudi.

Pitam pre neki dan poznanicu koja je sada apsolvent na FON-u da mi preporuci bar jednog kolegu/koleginicu. Bar jednog koji je bez problema polozio PJP, Proj. softvera, PIS, Baze, a da je ozbiljna i da hoce da radi za stalno. Bar jednog da zna html, xml, css, c#, sql, znaci sve ono sto se na FON-u uci i nista vise od toga, taj nivo znanja. Mrka kapa, bas sam razocaran :(


ne znam bas sve extra od ovoga shto si naveo, ali bih voleo da porazgovaram preko private-a sa tobom, pogotovo shto sam vishe orjentisan na .net i spreman sam da radim...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.11.2010. 00:49:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.10.2002. 21:28:18
Postovi: 87
Godina: Dipl.
Smer: IS
edi je napisao:
C# (ASP.NET) je danas defacto ozbiljan jezik i poseduje sve sto treba da bi se u njimu pisali ozbiljni sistemi. Laka sintaksa, OO orjentisan, stabilan framework, izuzetno razvojno okruzenje, dobar web server, mogucnost pravljenja web farmi, laka integracija sa MsSqlServerom, business inteligence, reporti..., znaci ima sve i itakako se mogu praviti ozbiljni sistemi u njemu.


C# jeste moćan i ispeglan, ali evo većina stvari koje su navedene važe i za Javu, koja je uz sve to i besplatna.
I meni je zanimljiva popularnost .net- kod nas, pretpostavljam da na to utiče Spinnaker i njemu slične firme, povezane sa MS-om.

S druge strane, mi u firmi koristimo stack koji je potpuno besplatan: Apache + Tomcat + CentOS + Jsp/Jsf + MySql + besplatno IDE + Mantis. Zato mi C# deluje kao iracionalan izbor, osim ako firma nije recimo MS Gold Partner pa da ima druge privilegije jer koristi MS alate.

zlatko je napisao:
A Pexim je frima za koju je samo jedan zaposleni rekao da je OK a on je već bio dogurao do IT menadžera pa se njegove reči ne mogu uzeti za ozbiljno.


Jedini programer za koga znam da je prešao u drugu firmu za manje para je radio u Peximu. Ne znam šta im rade tamo :)

_________________
"I do not know you."
"Nor I you."
"Who are you?"
"A stranger. No one. Truly"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05.11.2010. 09:42:42 

Pridružio se: 28.12.2004. 09:27:37
Postovi: 146
Godina: Dipl.
Smer: IS
^ Pazi, nisam ja ni rekao da je C# bolji i da u njemu moze da se uradi nesto sto ne moze u javi, bas naprotiv. Vec sam u jednom od prethodnih postova navodio da puno programiram i u javi i da poznajem vecinu njenih tehnologija da bi se napravila jedna ozbiljna web aplikacija. Sve mi to deluje toliko slicno da ne vidim ni jedan jedini razlog zasto bi se neka od te dve opcije favorizovala. Tacno je da je java besplatna ali mislim da se preuvelicavaju troskovi za c# jer nije to toliko skupo za jednu firmu, a i pola alata se moze koristiti besplatno

@Bumblebee

Javi se slobodno na pp da popricamo

_________________
Profesor Devedzic:"Matematika je najsavrsenija nauka na ovom svetu,a programiranje je jedna obicna seljacka stvar"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.11.2010. 23:37:16 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.12.2001. 17:03:40
Postovi: 1463
Lokacija: Manaus
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne posećujem forum i nisam aktivan već više od 4+ godina. Generalno smatram da je to izumrli medij, a i kada se čovek zaposli nema baš mnogo vremena. Život ide dalje...

Kolega sa posla, ovde poznat kao drakChe! mi je prosledio link i morao sam da se javim.
Nemam baš živaca da se objašnjavam, ali moram da sprečim zlatka da kvari studente pisanjem gluposti.

Ostrašćenih ljudi se treba čuvati, a šta će jedan ostrašćeni open sorser nego da pljuje po .net-u

Iznosi činjenice poput Java je starija od .NET-a. Pa dobro i. Yugo je stariji od novog bmw-a, sunce sija i tako možemo da nabrajamo činjenice.

Da li si ti zlatko čuo za Mono?
stackoverflow,Jeff Atwood, Scott Gu, Scott Hanselman, Miguel de Icaza, alt.net?
Monotouch, Monodroid? Ring a Bell!

Ekosistem .neta nista nije manji. Evo baš sam tražio neki rest lib, našao na githubu, ubacio u wp7 i monotouch
Code reuse 100%. Platform target iPhone & wp7.

Čuo si za 2 firme Asseco i Comtrade i misliš da je to sve.
Ja npr znam mnogo više firmi koji se bave .net-om. Znam i one koji se bave ruby on rails, objective-c...To se zove poznavanje tržišta.

Dakle izaberite jezik koji vam odgovara i koji vam donosi prihode.
Ruby on Rails - super.
Java - još bolje.
.NET - imate preporuku od mene :)

Te priče šta je bolje, kako, MSu pljujem pod prozor - od toga se ne živi.
Kod nas postoji i .net community, okupljanja u microsoftu Srbija, pa izvolte...

A vidim zaposlio si se i već si napisao kako ti posluje firma, izneo neke podatke. Mislim da li si potpisao neki ugovor o tajnosti.
Ajd razumem da tamo radiš više od 5 god, ali tek si gušter. Pazi šta pišeš po netu...:)

_________________
www.slamarica.com - www.foliograph.com - www.turizamusrbiji.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.11.2010. 22:46:56 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ih Nemke sad ispadoh ostrašćen :) Moraću da krenem da pišem M$ mesto MS da opravdam takvu ulogu.

Ja sam razložno napisao odakle imam mišljenje koje imam. Ne znači da sam 100% u pravu, niti da postoji apsolutna istina.

OK, ti si izneo neke kontraargumente. Oko starosti stvarno je logično da je mlađe bolje. Ali realno C# je mnogo sličan javi tako da na tu mladost nije došlo mnogo invencije (kao što je java očigledno drugačija, naprednija, od C++ a mlađa je od njega skoro koliko C# od jave), više je došlo do zakasnelog razvoja. Tako da ako postoje 2 slične stvari pa je jedna starija, ta starija je iskusnija i više ukorenjena, uostalom ta je original.

Za Mono sam čuo naravno, ali ne za one monoloide. Ne znam da li znaš da se u nekim značajnim distroima više ne nalaze aplikcaije koje koriste Mono (Red Hat, Ubuntu). A stvarno ne znam da se mono koristi na win platformi.

Veličina ekosistema se može proveriti vrlo ekzaktno na globalnom nivou. Npr. preko ovih linkova: http://www.tiobe.com/index.php/content/ ... index.html i http://langpop.com/ A na lokalnom i sam rekoh da postoji anomalija u popularnosti.

Što se tiče NDA, nemoj brinuti. Poslovne tajne su sigurne. A možda bi mogao da doprineseš ovoj temi sa ličnim iskustvima. Ako ne smeš da pričaš o trenutnoj firmi, onda bar kaži nešto o ranijim. Nije valjda da te tajnost još uvek obavezuje na sve moguće detalje? Ako ne smeš ni o prethodnim, daj neki koristan savet. Ne mora biti vezan za java vs. C#, nego šta je ono što je u realnom radu potrebno znati a što se na fakultetu ne uči.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.11.2010. 23:56:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
nego šta je ono što je u realnom radu potrebno znati a što se na fakultetu ne uči


Ovo i mene zanima. Bar neke bitnije stvari, mnogo toga se na fakultetu ne nauči. :)

_________________
Arbeit macht frei


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.12.2010. 18:05:25 

Pridružio se: 20.10.2009. 15:08:33
Postovi: 126
Godina: IV
Smer: IS
I krene tema zanimljivo kad ono opet se dodje do c#/Java derbija!!! Jos da se sad pobiju sipkama ko pravi navijaci...
Inace ovo poslednje sto Boris rece bas i mene zanima?
Dakle, sta biste preporucili kao dopunu "Ucenju" na studijama jer jeli, sve manje se icega ozbiljnog i radi na istima.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.12.2010. 11:48:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.09.2005. 15:57:40
Postovi: 501
Godina: Dipl.
Smer: IS
ako ste diplomirali na ISiT-u kao i ja, ja mislim da je mnogo bitno da se poznaje hardware mreze isl i to u istoj kolicini kao i software iako to nije bas direktno povezano sa nasom strukom ali bitno je da se zna... Ja bih voleo da naucim dosta o mrezama (dakle fizicko umrezavanje) samo ne znam gde da nadjem dobru literaturu...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.12.2010. 16:20:01 

Pridružio se: 06.04.2008. 14:55:15
Postovi: 64
Lokacija: Vracar
Godina: IV
Smer: IS
^ Ako hoces da naucis vise o mrezama, mozda ne bi bilo lose da se zainteresujes za neki sertifikat, tipa CCNA...
Njega mozes da polazes iz dva dela (640-822 ICND1 i 640-816 ICND2), ili iz cuga da polazes 640-802 ispit (koji se sastoji iz ICND-a 1 i 2). Kasnije, ukoliko bi hteo, bi mogao da polazes za CCNP (tri ispita cini mi se) ili neki modul CCNA-a(tipa CCNA Wireless).
A na netu mozes da nadjes dosta literature za spremanje tih ispita (Zvanicna Cisco-va literatura za spremanje ispita, TestKing testovi, CBT Nuggets, Packet Tracer za simuliranje rada mreze.... )


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12.12.2010. 19:22:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.09.2005. 15:57:40
Postovi: 501
Godina: Dipl.
Smer: IS
hvala puno, jako korisne informacije! Mada cenim da ti sertifikati kao i vecina drugih "deru kozu" (mada jako su korisni) ali nasao sam dosta knjiga na tu temu na internetu...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21.01.2011. 05:43:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 15:19:09
Postovi: 339
Lokacija: beograd
Godina: Apsolvent
Smer: IS
zlatko je napisao:
1) Starija je od C# nekih 7-8 godina
2) Iza Jave stoje: IBM, Oracle sa sve Sun-om, Google, Red Hat sa JBoss-om, BEA Systems, VMWare sa SpringSource i Grails i stotine hiljada kompanija. Iza C# stoji samo jedna kompanija. Java ima više virtuelnih mašina, npr. IBM pravi svoju. C# ima samo jednu enterprise grade mašinu.
3) Java je besplatna i u poslednje vreme slobodna.
4) Java ima ogroman ekosistem što besplatnih i slobodnih što vlasničkih i komercijalnih rešenja.
5) Java nije vezana za win platfromu.

1) ovo je vec objasnjeno.. dodacu samo da se .net brze razvija od jave.
2) to je tacno. izostavio si samo da kazes da je microsoft veca kompanija od svih ostalih koje si nabrojao. zajedno.
3) i .net je besplatan. elem znam na sta si mislio.. ipak, troskovi koriscenja open source resenja vrlo cesto premasuju troskove koriscenja microsoft resenja i to iz mnogo razloga, da ih sad ne nabrajam.
4) jeste, ali obe platforme imaju toliko velike ekosisteme da je ovo u principu nebitno.
5) nije ni .net i to je DJole vec objasnio.... tacnije bi bilo da si rekao da javu podrzava mnogo vise uredjaja i operativnih sistema nego .net. e sad, ako se zadrzimo na desktop-u, jer ipak na desktop-u "zavrsi" najveci broj aplikacija, a pritom znamo da 97-98% desktop-a radi pod windows-om, onda mislim da je izbor platforme i vise nego ocigledan. ponavljam, za desktop aplikacije.

zlatko je napisao:
jer nikom ne pada na pamet da išta ozbiljno radi u .NET.

heheheheh ovo necu ni da komentarisem. :lol:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 125 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group