Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Mac OS X
PostPoslato: 11.08.2009. 01:09:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 11:14:49
Postovi: 410
Lokacija: Apple [Pancevo]
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Dakle, koristim doticni sistem vec 7 meseci i obozavam ga. Instalirao sam ga na pc, jer nisam, kao i vecina obicnih smrtnika, u mogucnosti (jos uvek, hehe) da priustim sebi neki uber fensi mek. Nikad pre nisam imao priliku da koristim os x, pa sam posle godinu dana przenja i citanja po netu bio u fazonu da balavim sa svakim klikom misa. :D salim se, of course... ili....?

Softver koji se instalira zajedno sa os x-om (u mom slucaju leopard) je vise nego dovoljan za bezbroj stvari. Redovno se odusevim stvarima koje mogu da uradim bez ikakvog trazenja softvera po netu. Posle prve instalacije sistema, krenuo sam da istrazujem. Otvorim Mail, unesem adresu, on provali da je gmail, sredi podesavanja za imap i kraj. Utaknem usb, cd i eto je ikona na desktopu. Prikljucim mobilni, otvorim iSync, par klika, napuni mi address book, sinhronizuje kalendar, prebaci slike. Prikljucim foto aparat, isto. Prikljucim stampac/skener, stampa, skenira i to sve sa default softverom. Za te, every day, stvari je fenomenalno koristiti ga. Prosto uzivam da narezem disk, resizujem slike, reimenujem 200 fajlova po nekom principu, koristim drag and drop, koristim spotlight (search), safari, iTunes, iPhoto, expose, spaces......

Sistem je veoma stabilan i siguran i bas imam osecaj kao da imam kontrolu nad tim sta ce da radi. Pored svega toga korisnicki interfejs izgleda simply beautiful, sa sve smooth animacijama.

http://www.youtube.com/watch?v=1_LlvEZHwYE

http://www.youtube.com/watch?v=vPgxoGMaaR0

http://www.youtube.com/watch?v=n055CqFnjyo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=MqjH0_E4pxQ&feature=related

Windows koristim kao vm zbog visual studia, dok za javu postoji NetBeans i Eclipse za OS X. (Naravno tu je i dual boot zbog igrica :) ) Windows mi je gotivan, vista, 7-ica (sa sve novim taskbarom) i nije mi namera da uporedjem, ali fali mi to "nesto"... Navukao sam se..

Kakva su iskustva i misljenja? Je l' koristi jos neko?

_________________
"Most people's eyes are much better developed than their ears. If they
see a certain emotion in the photograph, then they'll understand the music." Björk


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.08.2009. 01:45:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
Koju konfu zahteva OS X da bi radio kako treba?

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.08.2009. 02:09:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 11:14:49
Postovi: 410
Lokacija: Apple [Pancevo]
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Pa najbitnije je da obratis paznju na maticnu, procesor i graficku (tj. sve :D ). Ja sam se pre sastavljanja konfiguracije informisao na http://www.insanelymac.com/forum/ i http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

inace imam:

ga-ep35-ds3l
intel core duo 5200
ati 3850
2gb kingston

i sve radi savrseno uz malo tweak-ovanja.

_________________
"Most people's eyes are much better developed than their ears. If they
see a certain emotion in the photograph, then they'll understand the music." Björk


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.08.2009. 09:47:47 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.12.2004. 17:09:47
Postovi: 4567
Lokacija: blok
Godina: Dipl.
Smer: UK
interesantno.Ja sam mislio da zahteva neku zver,tako da ću vrlo verovatno i ja da dignem mac os,mada mi se za sad ne napušta vista,al kad sam pročitao tvoje postove,oduševio sam se :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.08.2009. 09:50:05 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Bug je opisao delimično i linux. Tu se isto pojavljuje ikona, isto imaš gomilu softvera. Doduše sve je manje ispeglano, ali je besplatno i sigurno brže od MacOS-a

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.08.2009. 11:05:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^
Potpuno se slažem, Zlatko.
Inače, ja sam pre jedno godinu ipo hteo da instaliram hacintosh (10.4.9), ali nikako nije moglo, jer izgleda da ta verzija nije podržavala sata :zbun: . Mada ja sam samo hteo da ga isprobam, mene eye candy stvari ne interesuju (osim ako nisu postavljane tako da olakšaju rad).
Važno je samo da imaš intelov procesor i intel chipset. Pre si morao da imaš i intelovu integrušu, ali sad vidim da je to prevaziđeno.

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.08.2009. 13:49:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 11:14:49
Postovi: 410
Lokacija: Apple [Pancevo]
Godina: Apsolvent
Smer: IS
valdevit je napisao:
interesantno.Ja sam mislio da zahteva neku zver,tako da ću vrlo verovatno i ja da dignem mac os,mada mi se za sad ne napušta vista,al kad sam pročitao tvoje postove,oduševio sam se :D


Kao sto rekoh, ja sam godinu dana citao o sistemu, gledao klipove po tjubu i stvorio neverovatnu zelju da sve to imam (to je taj Apple). Instalirao bih i pre ali imao sam neku prastaru konfiguraciju. Najbolje mi je bilo kad sam sve to instalirao na kraju i video da sve to radi bas kako sam i ocekivao. :)

zlatko je napisao:
Bug je opisao delimično i linux. Tu se isto pojavljuje ikona, isto imaš gomilu softvera. Doduše sve je manje ispeglano, ali je besplatno i sigurno brže od MacOS-a


Koristio sam ubuntu jedno vreme i stvarno sam ga zagotivio, ali nisam uspevao da nadjem adekvatne zamene za softver koji sam koristio, tipa adobe paket.

Tetsuo je napisao:
Inače, ja sam pre jedno godinu ipo hteo da instaliram hacintosh (10.4.9), ali nikako nije moglo, jer izgleda da ta verzija nije podržavala sata . Mada ja sam samo hteo da ga isprobam, mene eye candy stvari ne interesuju (osim ako nisu postavljane tako da olakšaju rad).
Važno je samo da imaš intelov procesor i intel chipset. Pre si morao da imaš i intelovu integrušu, ali sad vidim da je to prevaziđeno.


Sada podrzava sata interfejs, kao i amd procesore, mada je najbolje ici sa intelom, jer je to ono sto oni stavljaju u svoje prozivode.

_________________
"Most people's eyes are much better developed than their ears. If they
see a certain emotion in the photograph, then they'll understand the music." Björk


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.08.2009. 01:26:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.05.2008. 22:08:51
Postovi: 191
Lokacija: Zajecar
Godina: III
Smer: IS
Ohohoo...Odlicno sto je pokrenuta ova tema. Vec godinu i nesto se palim na Mac, a sada mi je u ruke dosla neka kantica, koja i nije tako losa i trebalo bi da moze da se instalira neki distro:

Ploca: MSI K9N Neo v3 (MS-7369)
CPU: AMD Athlon 64, 2200 MHz (11 x 200) 3500+
Graficka: ASUS X1050.
RAM: 1GB
DVD Rom je Ata (da li to moze biti problem?)

Problem je sto kod mene nece ni da udje u instalaciju! :) Nakon bootovanja sa diska, izadje mi onaj znak za zabranjeno parkiranje....dok ukoliiko idem preko F8, pa na -v, izadje poruka Still missing root device.

Nista u BIOS-u podesavao nisam....najverovatnije treba tu nesto da se procacka...ali sta? Ima li neko savet?

Btw...pokusao sam sa iAtkos 10.5.5 i iPC 10.5.6 FINAL.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.08.2009. 03:55:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 11:14:49
Postovi: 410
Lokacija: Apple [Pancevo]
Godina: Apsolvent
Smer: IS
m.stojanov je napisao:
Ohohoo...Odlicno sto je pokrenuta ova tema. Vec godinu i nesto se palim na Mac, a sada mi je u ruke dosla neka kantica, koja i nije tako losa i trebalo bi da moze da se instalira neki distro:

Ploca: MSI K9N Neo v3 (MS-7369)
CPU: AMD Athlon 64, 2200 MHz (11 x 200) 3500+
Graficka: ASUS X1050.
RAM: 1GB
DVD Rom je Ata (da li to moze biti problem?)

Problem je sto kod mene nece ni da udje u instalaciju! :) Nakon bootovanja sa diska, izadje mi onaj znak za zabranjeno parkiranje....dok ukoliiko idem preko F8, pa na -v, izadje poruka Still missing root device.

Nista u BIOS-u podesavao nisam....najverovatnije treba tu nesto da se procacka...ali sta? Ima li neko savet?

Btw...pokusao sam sa iAtkos 10.5.5 i iPC 10.5.6 FINAL.


uf.. nisam u stanju da ti adekvatno odgovorim ali do sutra.. valjda... verovatno ti je disk sata i moras da nadjes odgovarajuci .kext, meni je problem pravio jmicron, ali reseno sa zamenom svih *ATA* kextova... nesto.. sutra...

_________________
"Most people's eyes are much better developed than their ears. If they
see a certain emotion in the photograph, then they'll understand the music." Björk


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.08.2009. 05:53:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ukoliko niste videli, na netu može da se nađe ova najnovija verzija OSX-a za download. Leopard ili kako već. Skoro 7GB.
I to je scensko izdanje, znači, proverena instalacija.
:fokus: :yo:

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.08.2009. 09:00:50 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.05.2008. 22:08:51
Postovi: 191
Lokacija: Zajecar
Godina: III
Smer: IS
@bug

Zar nije bolje sto je disk SATA? Ne bi trebalo da u tome lezi problem.

@Tetsuo

Verovatno mislis na Live DVD izdanje koje je oko 6.8GB....mislim da samo iPC ima tu opciju (poput Linux distribucija)...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.08.2009. 13:04:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
@ m.stojanov
Iskreno nemam pojma i ne interesuje me puno, ali tamo piše "Developer preview". Tako da pretpostavljam da je to fora kao sa microsoftovim win RTM. Konačna verzija koja se šalje partnerima i kasnije i na umnožavanje.

BTWmrzim taj besplatni marketing, koji dobijaju kada ima "kao" procure sistemi pre prodaje na net. I onda fanboys urade ostalo. :ljutko:

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.08.2009. 14:53:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 11:14:49
Postovi: 410
Lokacija: Apple [Pancevo]
Godina: Apsolvent
Smer: IS
m.stojanov je napisao:
Zar nije bolje sto je disk SATA? Ne bi trebalo da u tome lezi problem.


Probaj u BIOS-u da ukljucis AHCI, izgleda da hoce da pravi problem u suprotnom. Inace nisam ja neki poznavalac ovog hakintosovanja :D jer je meni sve to iz prve proradilo, nisam cackao mnogo.

Snow leopard bi trebalo da izadje uskoro, suska se da je konacna verzija (ako se ne varam, Golden Master) procurela, mada ne verujem, kazu da ima jos bagova.

_________________
"Most people's eyes are much better developed than their ears. If they
see a certain emotion in the photograph, then they'll understand the music." Björk


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2009. 04:20:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Snow Leopard Contains an Antivirus
priceless
:lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2009. 10:20:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa to je realno bilo i ocekivano. Ljudi kada se kaze da nema virusa za mac pogresno shvataju da on nema rupa u kodu koje su pogodne za exploataciju. Cak se u vise navrata pokazalo da osx ima i veoma ozbiljne rupe i da im takodje treba dosta vremena da se zakrpe, ali jednostavno niko se nije cimao da napise viruse koji bi to iskoriscavali. Sa porastom popularnosti osx-a (znaci ne samo mac-ova, vec i hackintosha) za ocekivati je da ce poceti da se pojavljuju virusi ili slican maliciozni softver i stoga pozdravljam odluku apple-a da stavi antivirus jos pre nego sto se problem rasiri.

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2009. 11:15:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ma, slažem se ja sa tobom, ali mi je ovo bilo urnebesno smešno, kad se setim ove nove "hi i'm mac" reklame. :D

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.08.2009. 14:13:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.05.2005. 11:14:49
Postovi: 410
Lokacija: Apple [Pancevo]
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Imao sam prilike da se susretnem sa nekim trojancem u paketu iWork, resio problem brisanjem njegovih fajlova. Taj malware protection sto su ubacili upravo proverava pakete za instalaciju. Stvarno je pitanje kada ce sistem postati interesantan losim momcima, nadam se ne uskoro.

_________________
"Most people's eyes are much better developed than their ears. If they
see a certain emotion in the photograph, then they'll understand the music." Björk


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group