Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02.12.2008. 23:52:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Zna li neko kako da podesim SBB kablovski net na dva desktop racunara? Da li je dovoljan Switch ili mi treba jos nesto i sta, kako...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.12.2008. 00:44:46 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ja adsl delim preko LANa, bez ikakvog dodatnog uredjaja. Doduse, za neka naprednija podesavanja, tipa koliko ko dobija protoka itd, ne znam dal su moguca i kako se sprovode.

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.12.2008. 01:09:58 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
To mi i treba, ali ja moram preko switcha jer mi iz modema ide lan, a u kompu imam samo jedan ulaz tako da posle iz switcha idu dva kabla do kompova (ako uopste moze tako???).
Nikad se nisam baktao sa povezivanjem kompova pa ako bi to nekomogao da mi objasni, to bi mi resilo problem. Verovatno


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.12.2008. 01:21:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne kapiram bas sta si hteo da kazes sa tim switchom itd, no ako ti nesto znaci.....Da bi delio konekciju, moras da stavis za internet konekciju da je deljiva, to radis tako sto ides na properties/advanced, pa u internet conection sharing stikliras da drugi kompjuteri mogu da koriste tu konekciju.Na kompjuteru koji se kaci na taj glavni(glavni=na kojem je internet konekcija), u podesavanjima za lan treba da stavis da default gateway bude ip glavnog kompjutera(ovo nisam sto posto siguran, posto ne mogu trenutno da proverim, ne secam se tacno). To ti je ono general/tcp/ip protocol pa properties.

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.12.2008. 07:30:29 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 01:43:21
Postovi: 9865
Lokacija: Šabac
Godina: Dipl.
Smer: IS
A to što ti je zauzet lan kablovskim modemom, ako je isti modem kao kod mene, možeš da ga nakačiš i preko usb-a, a lan koji imaš na kompu iskoristi da spojiš računare i onda ovo što je kelegorm rekao.

_________________
Biće sve okej, problem ne traje dugo...
To je samo loš dan, sutra bolje biće, tu nema ništa drugo.
Život je suviše lep da bismo se borili sa tugom.
Neko je zaista tu za tebe kad si dole, to je puno, puno, puno...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.12.2008. 09:58:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.02.2004. 02:25:50
Postovi: 474
Lokacija: Dorchol
Godina: Dipl.
Smer: IS
Moj savet je da pazaris lepo router. To je sad jeftino. Ovo sve naravno ako imas mogucnost da kablovski modem nakacis na router (tj. da ima mogucnost UTP kabla pored USB-a). Ako imas SBB onda moze preko UTP kabla na router.

Najveca prednost ovakve postavke je sto ne mora jedan racunar da bude upaljen da bi drugi imao net.

_________________
Arthur C. Clarke - "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.12.2008. 10:43:34 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.11.2008. 22:55:45
Postovi: 95
Lokacija: online
Godina: Dipl.
Smer: IS
a i što je protok frekvencijski( najčešće) razdeljen, sa nekim sitnim jačanjem signala, tako da nema ometanja između 2 računara...pričam o streamingu itd...mada i dalje mislim da je nepotrebno zbog 2 računara trošiti pare na ruter...usb+lan i ćao...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.12.2008. 08:26:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.12.2005. 23:50:05
Postovi: 81
Lokacija: BG
Godina: Apsolvent
Smer: IS
meni je komp bagovao (restartovao mi se sistem) 4 godine zbog toga shto mi je modem bio nakachen preko usb-a, tako da ja lichno ne preporuchujem kabl na usb...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.12.2008. 23:45:27 

Pridružio se: 01.10.2002. 17:40:14
Postovi: 148
Godina: I
I ja sam iskusio probleme sa povezivanjem modema (i sbb i adsl) preko usb veze. Iskreno preporučujem da se to zaobiđe!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 14:07:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.10.2008. 11:16:45
Postovi: 85
Godina: Dipl.
Smer: ME
Pa gledajuci ovu neku knjigu, trebalo bi da mozes bez problema...ukljucis modem u ulazni port na switchu, a racunare ukljucis u utp portove. I podesis switch preko nekog programa ili preko browsera ako moze.. Probaj, pa vidi.

Inace switch je marketinski naziv za most ("bridge") i radi na visem osi novou od rutera, tj. inteligentniji je. Negde pise da mostovi nisu u mogucnosti da povezuju razlicite IP mreze.

Sto se tice deljenja konekcije, ta podesavanja ti ne trebaju ako ides preko rutera ili switcha, tj. ne ukljucuj jer moze da se desi da ti ne radi mreza. Zato sto ti se ruter ili switcher ponasa kao neki drugi komp preko koga idu ostali racunari. Tako da kada u My Network Places-u biras Set up a home or small office network uvek cekiras da se racunar povezuje na vec deljenu internet konekciju, a da je on sam ne deli.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 16:16:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.03.2005. 23:46:26
Postovi: 4373
Lokacija: Banovo Brdo
Godina: Apsolvent
Smer: IS
merquise je napisao:
Inace switch je marketinski naziv za most ("bridge") i radi na visem osi novou od rutera, tj. inteligentniji je. Negde pise da mostovi nisu u mogucnosti da povezuju razlicite IP mreze
Ovo nije tačno. Switch radi na nižem nivou od rutera.
A taj tvoj "bridge" zaista ne znam na šta se odnosi...

_________________
"We do not see things as they are; we see them as we are."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 16:42:44 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.07.2007. 18:59:57
Postovi: 2549
Godina: Dipl.
Smer: IS
Aj da ne otvaram novu temu, slicne stvari me zanimaju. Elem, od juce sam korisnik SBB kablovskog neta. Trenutno sam na paketu 1Mbps. Jedan lik kojeg znam koji je mrezni i sistem administrator mi je sredio sve oko povezivanja mog i burazerovog kompa. Pazario sam wireless ruter i usb wireless karticu koja je instalirana kod burazera na kompu. Net shljaka super, osim sto kod burazera download ide najvise do 40KB/s, a kod mene super, 120KB/s... Nije mi to toliki problem, jer on uglavnom dluje muziku, a ja krupnije stvari, ali svakako bih voleo da znam u cemu moze da bude problem... Sobe su nam jedna do druge, i signal koji hvata kartica je extra, tako da mi nista konkretno ne pada na pamet...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 16:49:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.03.2005. 23:46:26
Postovi: 4373
Lokacija: Banovo Brdo
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Definitivno nije problem u wireless-u, nema šanse da on sam po sebi bude usko grlo.
Koji on ima OS na laptopu? Ako pod skidanjem podražumevaš neki P2P, možda on radi u pasivnom, a ti u aktivnom modu ako je tebi urađen port forwarding?

_________________
"We do not see things as they are; we see them as we are."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 16:55:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.07.2007. 18:59:57
Postovi: 2549
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nije laptop u pitanju, oba su desktop racunari. Obojica imamo WinXP SP2. Ne mislim na p2p, testirao sam direct megaupload linkove, i to isti fajl. Kod mene ga je skidao brzinom od 120KBps. Zatim sam ugasio svoj komp, i upalio njegov. Taj isti fajl je skidao 3 puta manjom brzinom... Nadam se da sam sad dao dovoljno precizno objasnjenje problema. :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 17:08:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.03.2005. 23:46:26
Postovi: 4373
Lokacija: Banovo Brdo
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Za početak probaj da kopiraš nešto direktno sa tvog na njegov računar i vidi kojom brzinom to ide.

_________________
"We do not see things as they are; we see them as we are."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2008. 19:52:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.10.2008. 11:16:45
Postovi: 85
Godina: Dipl.
Smer: ME
Dandy je napisao:
merquise je napisao:
Inace switch je marketinski naziv za most ("bridge") i radi na visem osi novou od rutera, tj. inteligentniji je. Negde pise da mostovi nisu u mogucnosti da povezuju razlicite IP mreze
Ovo nije tačno. Switch radi na nižem nivou od rutera.
A taj tvoj "bridge" zaista ne znam na šta se odnosi...


Ah, moja greska pogresno prepisano.. Nisu ruteri vec repetitori.. :P

Sa wikipedije: "The network switch, packet switch (or just switch) plays an integral part in most Ethernet local area networks or LANs. A network switch is a broad and imprecise marketing term for a computer networking device that connects network segments.
The term commonly refers to a Network bridge that processes and routes data at the Data link layer (layer 2) of the OSI model."

gagi88 je napisao:
Nije laptop u pitanju, oba su desktop racunari. Obojica imamo WinXP SP2. Ne mislim na p2p, testirao sam direct megaupload linkove, i to isti fajl. Kod mene ga je skidao brzinom od 120KBps. Zatim sam ugasio svoj komp, i upalio njegov. Taj isti fajl je skidao 3 puta manjom brzinom... Nadam se da sam sad dao dovoljno precizno objasnjenje problema. :D


E, a ovo i mene generalno muci, ali ja imam drugaciji problem. Moj SBB modem je povezan na Linksys-ov WRT54GL bezicni ruter. Moj komp je povezan UTP kablom na ruter, a sestrin i tatin laptop se kace bezicno. Net radi u maksimumu, dakle 120KB/s kada se koristi samo jedan racunar, koji god da je. Medjutim problem je u kopiranju fajlova u mrezi. Kada god kopiram nesto izmedju racunara max brzina je 2000 KB/s sto je 3x manje od teoretske 54Mb/s tj. 6912 KB/s. Nisam probao da povezem neki laptop zicno da vidim da li je problem u bezicnom modulu. U setovanjima rutera je namesteno da koristi oba tipa bezicne mreze B/G. Kanal je 11- 2,462 GHz, ukljuceno je WPA2 Personal sifrovanje, a algoritmi su TKIP+AES. Sve ostalo je na defaultu:

Authentication Type: Auto
Basic Rate: Default
Transmission Rate: Auto
CTS Protection Mode: Disable
Frame Burst: Disable
Beacon Interval: 100, Milliseconds
DTIM Interval: 1
Fragmentation Threshold: 2346
RTS Threshold: 2347
AP Isolation: Off
SecureEasySetup: Enabled

Ima li neko nekakvih ideja :P... Da nije mozda zbog ukljucene enkripcije tako slab prenos podataka?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.12.2008. 19:59:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ja i dalje imam problem - uspeo sam da povezem kompove direktno UTP kablom i iz jednog kompa ide UTP u modem. Namestio sam da internet konekcija bude shared, ali ne vredi, opet samo moj komp (glavni) ima izlaz na net. Probao sam i sa onaim wizardom za deljenje konekcije i kreiranje mreze i razne qrce, ali trazi mi da snimi na flopi da bi valjda i na drugom kompu to konfigurisao, ali flopi nemamo ni na jednom kompu, naravno. Nudi jos 3 nemoguca resenja. Ovo je sve bez switch-a.

Sa switchom ne mogu ni kompove da povezem, javlja IP adress conflict ili jos ponesto.

IMa li neko ko je podelio SBB, a da nije preko rutera? Jedan lik je pokusao da mi namesti, ali nije umeo zbog MAC adrese koja je valjda jedinstvena, pa ce konsultovati udzbenik :)
A zvacu sutra nekoga iz SBB mada kakvi su majmuni, ne znam sta ce mi reci, na njihovom sajtu u FAQu pise jednostavno da se namesti deljena konekcija.

Ima li neko konkretnu ideju, ili kako da zaobidjem onaj flopi ili bilo sta sto bi pomoglo?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.12.2008. 21:35:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
si probao na njihovom forumu da pitas?

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.12.2008. 22:23:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.10.2007. 21:05:57
Postovi: 302
Godina: III
Smer: IS
Ja delim na 3 kompa sbb konekciju ali ruterom.....
Kostao oko 2000 din i lepo radi :)
Ruter + NetLimiter za podesavanje brzine... milina xD


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.12.2008. 23:03:50 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Nasao sam neki tutorial i ako nekoga zanima problem je bio u pogresnom vezivanju switcha (glup sam), a bez switcha bi nam trebao crossover kabl!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.12.2008. 23:58:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
Da li si u ovoj prvoj kombinaciji gde si direktno povezao dva kompa UTPom koristio odgovarajuci UTP (cross over)?

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.12.2008. 00:11:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.03.2005. 23:46:26
Postovi: 4373
Lokacija: Banovo Brdo
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Butters je napisao:
Nasao sam neki tutorial i ako nekoga zanima problem je bio u pogresnom vezivanju switcha (glup sam)
Ko priznaje pola mu se prašta :P
Nego objasni mi molim te kako je uopšte moguće pogrešno vezati switch?! :aaa:

_________________
"We do not see things as they are; we see them as we are."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.12.2008. 00:23:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Kad se vec blamiram nek bude do kraja :stid:
Vezao sam svic, prvo i pogresno, sa modemom pa iz svica 2 kabla u kompove umesto iz jednog kompa jedan kabl u modem, a drugi u svic, pa iz svica kabl u drugi komp. Eto i posle malo nekog ip adress podesavanja!

lisica je napisao:
Da li si u ovoj prvoj kombinaciji gde si direktno povezao dva kompa UTPom koristio odgovarajuci UTP (cross over)?


Nisam, napisao sam da je to trebalo tako. Gde si ranije? :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.12.2008. 11:53:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27.10.2008. 11:16:45
Postovi: 85
Godina: Dipl.
Smer: ME
Butters je napisao:
Kad se vec blamiram nek bude do kraja :stid:
Vezao sam svic, prvo i pogresno, sa modemom pa iz svica 2 kabla u kompove umesto iz jednog kompa jedan kabl u modem, a drugi u svic, pa iz svica kabl u drugi komp. Eto i posle malo nekog ip adress podesavanja!

lisica je napisao:
Da li si u ovoj prvoj kombinaciji gde si direktno povezao dva kompa UTPom koristio odgovarajuci UTP (cross over)?


Nisam, napisao sam da je to trebalo tako. Gde si ranije? :)


Cekaj ako sam dobro razumeo, ti si prvi racunar povezao sa modemom jednim kablom, pa si ga istovremeno povezao sa switchem drugim kablom? Kako, jesi li koristio dve mrezne karte u tom racunaru? Pa si drugi racunara povezao sa switchem...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.12.2008. 12:16:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^ da dve mrezne imam na ploci!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group