Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 24.11.2008. 13:21:47 

Pridružio se: 16.06.2008. 06:34:08
Postovi: 3
Godina: Padobranac
Smer: IS
Zajednica OpenOffice.org projekta u Srbiji i Mreža za slobodni softver Srbije, u partnerstvu sa Matematičkim fakultetom u Beogradu, a u okviru projekta lokalizacije slobodnog softvera Ministarstva za telekomunikacije i informaciono društvo Republike Srbije oglašava dostupnost srpskog lokalizovanog izdanja, za Microsoft Windows i GNU/Linuks sisteme, sa sučeljem na ćirilici, latinici i engleskom jeziku.


Slika


Najveći proizvođači softvera, IBM, Google, Novell, RedFlag, predvođeni kompanijom Sun Microsystems, stotine programera iz zajednice korisnika slobodnog softvera i zadovoljni korisnici, od pojedinaca do velikih poslovnih sistema nedavno su u Pekingu proslavili osmi rođendan projekta i više od 10 godina razvoja paketa. Istovremeno, korisnicima širom sveta postalo je dostupno najnovije izdanje 3.0 pod sloganom „U znaku tri: kvalitetan softver, lak za korišćenje i slobodan“.

Sa novim funkcijama poput uvoza PDF dokumenta radi izmene, linearnog razrešioca za operaciona istraživanja u Računu (engl. Calc), osveženim izgledom i automatskim izvozom dokumenta na Internet, viki i blog, paket pronalazi svoje mesto na računarima desetina miliona korisnika u kompanijama, školama, javnoj upravi ali i kod kuće.


Slika


Besplatno preuzmite lokalizovano izdanje već danas i saznajte zašto je OpenOffice.org kancelarijski paket sa najboljom podrškom za srpski jezik. Isprobajte i legalno ga zadržite ako Vam se dopadne.

Uz lokalizaciju kompletnog sučelja programa dostupan je dodatak za proveru pisanja ćirilicom i latinicom (integrisan u lokalizovano izdanje), rastavljanje na slogove, program za preslovljavanje, podrška za označavanje nabrajanja slovima srpske ćirilice, umetak za ispis broja slovima, prepoznavanje jezika dokumenta i više.

U dosadašnjoj saradnji zajednice, Matematičkog fakulteta i Ministarstva, realizovana je kontinuirana lokalizacija izdanja 2.4, 2.4.1 i sada 3.0, koja su preuzeta preko 30000 puta. Obezbeđena je podrška u okviru zajednice preko dopisne liste korisnika, a na veb stranici projekta moguće je pronaći i dokumentaciju za korišćenje paketa.

Od prethodnog izdanja prevoda koji broji 26000 poruka, tj. 90000 reči kroz lekturu ispravljeno je nekoliko hiljada grešaka, a uvažene su i sugestije korisnika povodom nekih od odabranih termina. Po prvi put, prevedena su i dodatna proširenja paketa, poput „Konstruktora izveštaja“ za laku pripremu izveštaja sa podacima iz baza podataka za prikaz ili štampu, ili „Ekrana za prezentera“ koji prikazuje beleške na monitoru računara dok se na projektoru prikazuje tok slajdova. Saznajte više o dostupnim proširenjima na http://sr.openoffice.org/lat/prosirenja.html .

Najzaslužniji za ovo izdanje su po azbučnom redu, Aleksandar Urošević, Dušica Božović, Goran Rakić, Igor Nestorović i Miloš Popović. Svi učesnici u projektu okupljaju na dopisnoj listi dev@sr.openoffice.org. Nosilac projekta ispred Matematičkog fakulteta je prof. dr Duško Vitas.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.11.2008. 14:18:57 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Baš sam hteo da napišem nešto o mom iskustvu.

Juče sam poskidao pakete sa http://sr.openoffice.org (na koji vodi link sa www.OpenOffice.org). Instalirao sam srpski latinica i dodatak za engleski. Engleski mi treba zbog traženja pomoći na net-u i u samom OO.org help-u. Ako nekog sa Ubuntom zanima kako se to radi nek pročita na: http://www.howtoforge.com/how-to-instal ... buntu-8.04

Novo izdanje radi dobro, nikave razlike u dokumentu nisam primetio, sve je isto formatirano i prikazano (reč je o mom diplomskom, koji nije baš jednostavan dokument ;)). Vidi se napredaku u prikazu Notes-a. Ranije se beleške nisu jasno videle, a izbrisati ih je bio podvig. U donjem desnom uglu je zoom kontrola. A kod unakrsnih referenci se naslovi automstski stavljaju kao mete za referenciranje, nice, very nice :D

Pokretanje sa onim menijem daje jednu unificiranost i sviđa mi se :) Pregledao sam i neke dodatke, ima ih zanimljivih.

Ja imam potpuno poverenje u OO.org 3, boljeg kancelarijskog alata u besplatnom obliku nema, sve što jednom studentu treba za bilo šta na fax-u može da se uradi u OO.org pa čak i diplomski :D

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.11.2008. 23:17:47 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.10.2004. 23:06:03
Postovi: 3369
Lokacija: Bgd
Godina: IV
Smer: IS
Novi interfejs je zaista fantastican!!! Nikada se pre nisam ovako odusevio zbog nekog softvera! Zaljubio sam na prvo koriscenje. Pored trojke, OOo2 izgleda tako staromodno...

:mukica:

_________________
Autobuski prevoz


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group