Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 20.08.2008. 15:35:26 

Pridružio se: 20.08.2008. 15:13:52
Postovi: 4
Godina: Padobranac
FONovci HELP.

Poceo sam da radim na poziciji IT managera u jednom firmi u Libiji ( http://www.palmcityresidences.com/ )

Dobio sam da vodim projekat odrzavanja jednom hotelskog naselja koji podrazumeva i formiranje tima za odrzavanje. Naselje ima oko 450 jedinica od bungalova preko stanova do luksuznih vila na nekih 16 hektara povrsine. Postoje sledeci sitemi koje je potrebno odrzavati:

- Kablovska televizija (50 FTA kanala plus signali sa nekoliko satelita, ok 10)

- Internet (leased line + Server)

- Telefonija (IP PABX je Ericsson MX-ONE)

- CCTV (IP Samsungov sistem sa centralnim nadzorom)

- Help Desk

Opciono;

- Oracle DBA za finansije, kupovinu i inventarisanje

- Web Server

Moje pitanje je sledece; Koliko ljudi treba da angazujem za ovaj posao. Zahtevi su i da angazujem ljude koji imaju iskustva sa vise sistema, znaci da ne bude samo tim za npr CCTV vec nesto univerzalnija postava. Cime treba da se rukovodim i koliko ljudi da izaberem i na osnovu koji parametara da dodjem do optimalnog broja. Postoji li neka empirijska formula koa resava ovaj problem kako ne bih napamet trazio broj ljudi?
Napomena: projekat se desava u Libiji :)

Hvala svima i pozz.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.08.2008. 21:40:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Sto se prihvataš posla čoveče, kad ne znaš :)

Šalu na stranu, prvo mislim da treba malo više informacija. Kao što i sam slutiš empirijska formula naravno da ne postoji.

Ima tu gomila ograničenja, tipa budžet. Koliko para ti imaš na raspolaganju? Koliko košta u Libiji čovek za jednu stvar? Uzimaš Libijce, strance? Koje aplikacije imaš (DB nije dovoljna, treba nečim upisivati u tu DB i čitati iz iste)?

Za koje potrebe bi imao web server?

Ajde da zaokružimo da imaš 1000 ljudi kojima treba support. Jako zahtevnih pretpostavljam, tu tim bez 15 ljudi ne pije vodu.

Ajde daj malo još inputa pa da filozofiramo dalje :)

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.08.2008. 07:51:54 

Pridružio se: 20.08.2008. 15:13:52
Postovi: 4
Godina: Padobranac
E, super da se neko javio. Pretpostavio sam da ljudi sa Organizacije mogu da pomognu.

Najpre da ti odgovorim na pitanja i da dodamo jos nek informacije koje ce biti od koristi.

Recimo da budzet nije neki extra problem, mada pretpostavljam da ce biti insistiranja da dovedem i lokalnu radnu snagu. Cilj mi je da utvrdim neki optimum broja ljudi mada znam da on zavisi i od kvaliteta ljudi. Ali recimo da imam slobodu po tom pitanju.

Web server nije sto posto sigurna stvar. Ideja je da posotji neko ko ce na dnevnom nivou dodavati podatke na nas sajt. Trenutno je sajt hostovan na Malti, ali moguce da ce biti premesten u Tripoli. Zbog toga sam pomenuo web server.

Administracija firme bi trebalo da bude pokrivena nekim Oracle resenjem i po tom pitanju nemam mnogo informacija.

Tvoja pretpostavka da ce tu biti oko 1000 ljudi je gotovo tacna.

Mozda ce ti o ovo biti od pomoci. Pre ovog projekta bio sam IT Manager u najvecoj bolnici u Africi (mozda duplo veca od VMA). Tu sam imao PABX sa oko 3000 lokala, Fire Alarm sa 1500 senzora, manula call pointa i 4 kontrolna panela, kablovska televizija, CCTV i jos neke manje sisteme. To sve je pokrivalo 5-7 ljudi. Situacija je bila takva da smo radili po pozivu i po nekom nasem redovnom planu. Bilo je dana kada nista nismo radili, a ponekad smo i ginuli od posla. Poenta je bila da je instalaciju uradila perfektno jedna koreanska firma i posle je sve islo lagano.

Slicna ce situacija biti i ovde na novoj poziciji. Sve instalacije ce biti nove i uradjene u optici. Ericsson centrala, Fracarro oprema za kablovsku televiziju, skupi i novi kompjuteri i Serveri, kao i sva ostala oprema. Investitor je iz Kuvajta i cilj je da se napravi nesto stvarno izuzetno.

Celu pricu oko ljudi sam i pokrenuo da bih utvrdio tacan broj i kako bih mogao da dovedem neke nase ljude posto su jos uvek na ceni zbog odnosa cena/kvalitet na trzistu radne snage.

Eto, nadam se da sad ima malo vise upotrebljivih inputa. Hvala, pozz i pisemo se jos.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.08.2008. 21:21:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ako je Oracle rešenje to bi trebalo da bude Oracle eBS. Kako god tu će ti trebati najmanje tri čoveka, jedan DB admin, jedan Aplication server admin sa dobrim znanjem Linuxa i jedan developer da kastomizuje sve to.

Pa sad opet zavisi kakav deal napraviš sa tom firmom. Ako će ona da ti radi suport and maintance sistema, onda ti je 5 ljudi sasvim dovoljno (ne računam ovaj Oracle deo). Ja sam te skapirao u prvi mah da ti sve hoćeš pod svoju kapu. To sa obzirom na sistem ima i više smisla, nego da ti držiš jednog experta za Ericsson centralu koji kosta boga oca.

Ti bolje znaš kakva je radna snaga u Libiji, ali ja bih ti savetovao da te help desk ljude uzimaš lokalce, a da ti neki vodja bude naš čovek, neko ko ti ima više smisla. Kao i za Oracle, mada možda ja ne slutim da Libijci cepaju plSQL :)

A web server za samo sajt je baš malo, jedino ako želiš da ponudiš npr stanovnicima da imaju svoj web prostor, pa da preko tebe hostuju. Web server ima jedino smisla ako će sem sajta tog naselja biti još po nešto tu. Hosting je sada jako povoljan da bi razmišljao o web serveru.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2008. 08:41:55 

Pridružio se: 20.08.2008. 15:13:52
Postovi: 4
Godina: Padobranac
Po pitanju Oracle-a bice to ERP solution koji ce ukljucivati Financials, Inventoery & Purchasing. Firma ce imati 15-20 ljudi u tom operativnom delu i ako moramo da stavim na sve to jos tri coveka za Oracle onda u cemu je benefit koji donosi Oracle?

Ne pravim ja dil sa firmom. Ja radim u toj firmi koja se trenutno gradi. Kad sve bude gotovo treba da oformim IT odeljenje koje ce da odrzaava sve pomenute sisteme.

Posto je ovde nemoguce naci DBA administratora, najverovatnije da cu licno doci u Srbiji zbog Oracle kurseva, ali i dalje postoji mogucnost da ce mi tebati jedan DBA i to bi onda bilo mesto za nekoga iz Srbije.

Ovo za Web server sam i ja sllicno razmisljao, ali i dalje mi treba neko ko ce da permanentno vodi racuna o svim promenama i da obavestava onoga ko nam hostuje sajt, posto je zamisao da napravimo nesto dinamicniji sajt.

Preostaje mi da odredm broj ljudi koji ce da pokriva Internet, kablovsku i satelitsku televiziju i CCTV.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.08.2008. 11:36:00 

Pridružio se: 08.03.2004. 23:09:30
Postovi: 61
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Veoma zanimljiva diskusija. Bilo bi dobro da cesce na forumu imamo teme sa ovakvim realnim problemima pogotovu koji se ticu velikih sitema i IT menadzmenta gde bi fonovci mogli da daju konstruktivne predloge.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.08.2008. 14:06:50 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Još kad bismo na faxu nešto od toga učili... Ali ne važno je da znamo 20 i nešto stavki po 3 metodologije za pravljenje zgrade... E tako je to kad na FON-u predaju mašinci :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.08.2008. 15:11:11 

Pridružio se: 20.08.2008. 15:13:52
Postovi: 4
Godina: Padobranac
Super sto ima ljudi koji smatraju da je ovo jedna dobra diskusija. Voleo bih da se jos neko prikljuci, a ako je potrebno jos inputa pitajte me i dobicete sve dostupne informacije. Hvala.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group