Započni novu temu Odgovori na temu  [ 144 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 06.10.2008. 15:11:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
berze samo osnovno, karakteristike (po cemu su specificne, tipa, cime se trguje i sl), mislim da je to u glavnom napisano na prvoj strani, tj pri pocetku lekcije, a ono kasnije detaljisanje ne verujem.. tipa, ne treba ti koliko i koje vrste brokera trguju, i ne znam kakve sitnice. kazes gde se nalazi, kako je nastala (ukoliko ima info o tome), kako je organizovana, indekse, cime se trguje i to.. nije nesto detaljno kako zvuci. u svakom slucaju, ne zanimaju je sitnice vezano za bilo koju lekciju, pa pri tom ni za ovu. ako pogodis sustinu, makar to bilo u samo jednoj recenici, prolazis.

a od indeksa isto samo najvaznije (znati da se nabroje, da kazes kako su ponderisani, osnovno sta je u indeksnoj korpi, to je po recenicu svaki, a ni to jer ti sam indeks maltene govori o indeksnoj korpi), a do sada nisam cula slucaj da je nekog pitala formulu, mislim da je to i ne zanima, al mozes da naucis po jednu (bilo koju) formulu za cenovno ponderisanje i za vrednosno.. znaci, samo najosnovnije i najvaznije stvari

edit: prelistaj malo desetak postova iznad tvog, imas tu dosta vec odgovorenog.. naravno, ako te ne mrzi, prelistaj i zadnjih par strana, dosta je receno kako se polaze i sta prof. ocekuje

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2008. 20:39:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05.08.2004. 23:12:35
Postovi: 133
Lokacija: Шанк
Godina: Dipl.
Smer: ME
DA LI ima neko ko je spremao samo iz skripte?
I kako je prosao kod neuroticarke?!
Pozdrav!

_________________
F U C K uefa!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: hm
PostPoslato: 14.12.2008. 23:54:59 

Pridružio se: 23.05.2007. 13:54:37
Postovi: 26
Godina: IV
Smer: ME
ja se bas ne bih slozio da profesorka tolerise da se zna "otprilike" za svaki indeks... ja sam na usmenom dobio 10, znao sam jako dobro, doduse dugo sam spremao ispit... ...jer ako neko izvuce pitanje index value line... nije dovoljno da samo znas jednu recenicu... taman posla da je tako, pa svi bi ucili ispit 5 dana... ovo oko razumevanja se slazem, bilo je ljudi koji su znali napamet....ali ne znaju da odgovore na podpitanje iz te lekcije... i padnu... medjutim, ono sto je mene nerviralo je to sto su postojala pitanja koja jednostavno nisu mogla da se nauce dovoljno dobro jer su konfuzna... srecno svima! ako treba neka pomoc pitajte


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 16:12:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 19:27:26
Postovi: 36
Godina: Apsolvent
Smer: ME
jel zna neko nesto vezano za polaganje kod prof. Nevenke?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.02.2009. 23:11:27 

Pridružio se: 20.01.2008. 01:41:27
Postovi: 17
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Sto se tice prof. Nevenke, ona je ozbiljno bolesna i kod nje nece moci skoro da se odgovara, bar sam ja dobila takvu informaciju.. Ona nazalost ima neki tumor i vrlo je logicno da nece sada da se maltretira ni sa cim vezano za fax i za posao sa cim bas ne mora.. Iskreno se nadam da ce joj uskoro biti bolje (naravno nevezano za nas ispit)!!!
Nju je sada tesko i naci na faxu (ne znam ni da li dolazi), a kamoli uhvatiti je i namoliti da se kod nje odgovara Akcionarstvo..
Ja sam kod Prof. Nevenke polozila i UFIR i Upravljacko, a cula sam da je prema takvima, Vesna najblaze receno rigorozna - davi, cedi i obara na sitnicama, dok je prema ''svojim studentima'' bas fer i korektna, tako da ako neko cuje nesto o nekim novim mogucnostima polaganja kod Prof. Nevenke, neka molim vas obavezno javi! Ja sam vise nego zainteresovana..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.02.2009. 23:51:21 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Nisam primetio da Vesna pretura indeks da bi pronašla ko je kod koga polagao. Druga stvar je ako te gleda, pa te se ne seća, onda džaba da je i kod nje položeno :)

Ja sam Upravljačko položio kod Nevenke i nisam imao problema sa Akcionarstvom.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.02.2009. 02:42:28 

Pridružio se: 20.01.2008. 01:41:27
Postovi: 17
Godina: Apsolvent
Smer: ME
OK. ako je tako, nadam se da ni ja sa Vesnom necu imati problema.. Jos ni jednom nisam izlazila, to mi je predposlednji ispit i tek cu mu se sad posvetiti, sve te price sam cula od drugih, a ponesto sam i ovde procitala.. nadam se da ce se sve na kraju svesti na ''rekla-kazala''! :)

Ali da ce me se setiti, nece sigurno, jer uopste nisam posecivala nju, njena predavanja ili ispite..nadam se da to nece ostaviti prevelike posledice na moje polaganje i na polaganje svih slicnih meni.. :D


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.02.2009. 14:12:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Ja sam na upravljačkom bio redovan, aktivan i ne sećam se više ni ja šta, pa sam imao vrlo neprijatnu situaciju da me je gađala indeksom. Ima u temi o upravljačkom.

Bolje gledaj vremensku prognozu (bio-prognoza?), nego da joj tražiš patern ponašanja. Kada je OK, onda je OK, a kad nije, onda...'ebes ga, više sreće drugi put :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.02.2009. 19:57:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05.08.2004. 23:12:35
Postovi: 133
Lokacija: Шанк
Godina: Dipl.
Smer: ME
Da li moze neko da interpretira cenu svop ugovora svojim recima, posto je u knjizi opisano u vidu astralne projekcije na n-ti stepen? Cisto da proverim da li sam normalan. ::D


I da, koliko trazi iz svopova osnovno ili ful verzija?

Hvala!

_________________
F U C K uefa!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.02.2009. 18:24:24 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.07.2008. 19:55:22
Postovi: 8
Godina: Apsolvent
Smer: ME
EnToni samo da ti kazem da si savrseno normalan i da se pridruzim molbi za pomenutu interpretaciju jer ako jos jednom samo pokusam da proocitam cenu svop ugovora ODLEPICU!!!!

naravno i koliko detaljno pita svopove???
pisite ljudi...

_________________
ako smo pali, znaci da smo padu skloni


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.02.2009. 22:19:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
hm.. ja bih ucila od 110 do sredine 112 str, mislim da je i vise nego dovoljno

elem, ne znam sta je tu toliko tesko

dvojica ucesnika uzimaju najpovoljnije kamatne stope koje mogu da dobiju -
firma 1 hoce zbog svog poslovanja i rejtinga moze da uzme povoljniju fiksnu kamatnu stopu (ali ne i varijabilnu),
dok firma 2 moze da uzme povoljniju varijabilnu kamatnu stopu.
e sad, posto firmi 1. ne treba povoljna fiksna k', nego varijabilna, a firmi 2 obrnuto od onoga sto moze da nabavi - te dve firme ulaze u svop, i "menjaju" se kamatnih stopa (na isti ugovoren iznos, od, recimo, milion evra)

to je kao da neko od vas zeli da kupi kola i digne kredit, pa mu odgovara zbog fluktuacije evra da uzme fiksnu kamatnu stopu kako bi tacno planirao placanja kredita u narednih 5 godina, al eto, ne moze da dobije fiksnu k' nego varijabilnu. onda vi "nadjete" nekog koji moze da dobije kredit po fiksoj k', i "menjate" se sa njim - vi njemu "date" vasu varijabilnu k' koju mozete da dobijete, on vama njegovu fiksnu k' koju je dobio - i svi na dobitku.

pri tome se ovde ne vrse placanja celih iznosa, nego samo prebijanja razlike (racuna se fiksna k' na milion evra, i varijabilna k' na milion evra za odredjeni period, recimo mesec dana, i vrsi se "prebijanje" novca u korist onog kome treba platiti visak)

ovo je samo plasticno objasnjeno. dakle, obe strane dobiju najpovoljnije moguce uslove na istu kolicinu novca (ili neceg drugog) i menjaju se tako da obe dobiju ono sto nisu inace mogle same. one NE menjaju samu kolicinu novca, nego samo razliku izmedju fiksne i varijabilne kamatne stope (ili bilo kog drugog fiksnog i varijabilnog placanja)


kao sto ste vec primetili, i ovde se nadje neko ko ce da uzme pare - posrednik - svop diler
fiksna cena je - svop kupon
najjednostavniji oblik svopa - fiksno za varijabilno - vanila svop


svopovi se koriste za::
- pribavljanje povoljnijih kamatnih stopa (za obe strane)
- mogucnost konvertovanja iz jedne u drugu k' (iz fiksne u varijabilnu i obratno)
- mogucnost pristupu trzistu ucesnika visokog rejtinga
_________________________________________________________(ja bih ovde podvukla : D )


u zavisnosti od glavnice (onih milion evra) postoje:
> uvecani svopovi (glavnica se povecava vremenom)
> amortizacioni svopovi (glavnica se postepeno smanjuje)
> tobogan svop (kombinacija gornja dva)
> svopovi osnove (za razlicite osnove)


kod svopova na indeks se bukvalno izmislja glavnica, i na tu izmisljenu glavnicu se racunaju razliciti procenti u zavisnosti od kretanja odredjenog indeksa (nije bitno kako se racuna). ovo je korisno zato sto ne morate da kupite akcije odredjene indeksne korpe da bi ostvarili profit od njihove promene cene, plus nemate troskove trgovine akcijama


i ono najbitnije sto pise u knjizi je "svop sam po sebi i nema mnogo smisla" - dakle, ne morate da razumete, naucite to sto morate ::D a to je definicija, sta je cist vanila svop, i osnovno za kamatne stope.

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.02.2009. 15:03:57 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21.07.2008. 19:55:22
Postovi: 8
Godina: Apsolvent
Smer: ME
hvalaaaaaaaaaaaaaaa
divno od tebe!!!! :))))

_________________
ako smo pali, znaci da smo padu skloni


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.07.2009. 16:51:43 

Pridružio se: 25.07.2008. 18:34:01
Postovi: 30
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Jel moze neko da mi kaze gde mogu naci skriptu za ovaj predmet? Ili da mi je neko prosledi na mail jocacoca@gmail.com?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2009. 12:18:40 

Pridružio se: 05.07.2008. 23:25:53
Postovi: 12
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Jel zna neko da li se ovaj ispit organizuje u okt 2???


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.11.2009. 14:45:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.06.2005. 12:50:22
Postovi: 98
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Je l' zna neko kako ce se polagati ispit u decembarskom roku?? Vidim da ima dve ucionice pa mi pade na pamet da mozda nece biti pismeno??? Ako neko ima bilo kakvu informaciju bice mi od pomoci ! :)
Hvala unapred!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.11.2009. 17:04:18 

Pridružio se: 05.07.2008. 23:25:53
Postovi: 12
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Jel moze neko od kolega da mi preporuci dodatnu literaturu za ovaj predmet, obzirom da je knjiga koja se koristi prilicno nerazumljiva?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07.02.2010. 16:18:15 

Pridružio se: 13.08.2009. 13:10:45
Postovi: 3
Godina: Apsolvent
Smer: ME
jel moze neko od kolega da mi posalje skriptu, molim vas! bas mi je hitno, mail je anapetrovicap@yahoo.com
HVALA!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.02.2010. 20:01:57 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.10.2007. 23:38:11
Postovi: 13
Godina: Dipl.
Smer: ME
Imas skriptu na puskicama...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.05.2010. 10:12:32 

Pridružio se: 25.05.2010. 10:03:26
Postovi: 1
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Da li moze neko da mi kaze kako se polaze akcionarstvo, sta sve treba da se uci a sta ne i da li ima nekih novosti o prof Nevenki, tj da li postoji sansa da se kod nje polaze ispit?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 144 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group