Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 26.01.2007. 15:08:01 

Pridružio se: 26.01.2007. 03:37:22
Postovi: 6
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ja polagao u decembru i polozio. Koristio sam iskljucivo materijale sa sajta, a formu testa i sam test sam prvi put video sat vremena pre pismenog (oktobar iz kopirnice). Takodje postoji i spisak najcesce postavljanih pitanja (iz kopirnice). Elem, na pismenom je bio test iz juna 06, zadaci su bili vrlo slicni onima iz okt 05, a 90% teorijskih pitanja sa gore pomenutog spiska.
Meni je trebalo 5 dana ucenja iz materijala sa sajta (iskljucivo) za 7, a kolega je pomocu tog jednog roka i spiska pitanja cituckao 2 dana i dobio 8. Naravoucenije.....


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.03.2007. 15:46:23 

Pridružio se: 15.03.2007. 15:42:05
Postovi: 19
Godina: Apsolvent
Smer: IS
rivaldoyu je napisao:
ej ljudi, kako da odgovorim na pitanje: Metoda graficke integracije ima za cilj da pokaze______...

U skripti bas ne vidim neki odgovor na ovo :pitamse:


ako sam u pravu trebalo bi : kako se ponasa sistem koji je opisan odgovarajucim grafikom.

neka me neko ispravi ako gresim.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.03.2007. 12:21:41 

Pridružio se: 15.03.2007. 15:42:05
Postovi: 19
Godina: Apsolvent
Smer: IS
http://img87.imageshack.us/my.php?image=000gw6.jpg
http://img300.imageshack.us/my.php?image=001qk1.jpg
http://img84.imageshack.us/my.php?image=002xk7.jpg
http://img84.imageshack.us/my.php?image=003sh7.jpg
http://img214.imageshack.us/my.php?image=004qn2.jpg

evo malo zadataka sa dinamike od juce (17.3.'07)
nadam se da sam dobro postavio slike, ali stvarno nisam im'o zivaca da ih sredjujem, ovu jednu sam poceo, a neka neko nastavi, ili nek' ih pojasni, ja nisam ni zapamtio bas najbolje...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.05.2007. 17:59:54 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
Mala Pomoc ako moze. Interesuje me dal je ona skripta sa zvanicnog sajta dovoljna da se spremi kompletan ispit i dal je nesto promenjeno u medjuvremenu?

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 27.05.2007. 15:42:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.10.2005. 03:47:09
Postovi: 116
Lokacija: NBG
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^Dovoljna ti je skripta sqa sajta i procitaj one PP prezentacije, bude nekad pitanje i iz njih. Takodje uzmi frekventna pitanja iz kopirnice i to je to.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.06.2007. 23:49:32 

Pridružio se: 26.05.2005. 21:09:52
Postovi: 41
Lokacija: Kosjeric
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Pa, ovako...
Sto se teoretskog dela tice, postoje povadjena pitanja i lako ih je nauciti, stvarno ne mogu da se setim koja su mi dosla, nema ih mnogo i stalno se ponavljaju... Bilo je ono standardno da se odrede polariteti dvake veze i KPD-a i da se da prikaz za +KPD i - KPD. Mislim da to dolazi u svakom roku i bila je tabela sa kojekakvim skladistima i treba dati ulazne i izlazne tokove i jedinice mere, ali i to dolazi na svakom roku, cini mi se, tako da vam opet nisam nesto pomogao.

Sto se zadataka tice, bio je zadatak sa sirenjem protestantizma, mislim da je bio nacrtan model, a trebalo je da se napisu jednacine. Bio je i klasican zadatak sa grafickom integracijom koji je, ja mislim, isti na svakom roku... Ne znam stvarno, ljudi! Svi rokovi su slicni, male su razlike, tako da nema sanse da se setim sta je tacno bilo. Crtao sam model za neki sistem cini mi se sa S-krivom, ali nema sanse da se setim koji...

Sve u svemu, nisam vam nista pomogao, setio sam se samo zadatka sa protestantizmom

Ispit je stvarno lak, po meni najbolje je za 2 dana procitati skriptu sa razumevanjem i onda jos 2 dana gledati rokove i odgovore na povadjenja pitanja. Moguce je preko Boze izmuvati nesto i na drugi nacin poloziti ispit, ali stvarno nema potrebe, Boza je tezak za saradnju, a za 3-4 dana moze lepo da se spremi ispit. I ako vas Aca pita na usmenom da odgovarate za vecu ocenu, imajte na umu da ce vas pitati neke osnovne stvari, tako da vam preporucujem da odgovarate. Naravno, mozete da prihvatite ocenu sa pismenog i ne odgovarate.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.06.2007. 16:25:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31.01.2005. 00:52:53
Postovi: 1197
Lokacija: bgd
Godina: Dipl.
Smer: ME
khm, ovaaj, a ako se ovo polaze i pismeno i usmeno, kako to da u rasporedu stoji samo termin za usmeni?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.06.2007. 17:38:59 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
A ljudi ti zadaci sto dolaze na ispitu se mogu nauciti iz ovih skripti ili ne moze? Jel trebaju neke dodatne literature za zadatke? i da li se moze bez zadataka poloziti?

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.06.2007. 21:14:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.02.2003. 23:09:57
Postovi: 4922
Lokacija: Bgd
Godina: Dipl.
Smer: IS
@wishnya: ispit se polaze u terminu u kojem pise u rasaporedu ispita, posle par dana (dok pregledaju radove) bude upis ocena (u tom terminu je kao usmeni, gde ako hoces, mozes odgovarati za vecu).
@D'ArCo: zadaci nose vise poena od teorije, tako da je bolje da se skoncentrises na zadatke (nauci one modele i jednacine protestanata, klatna,zeceva, lutki, model sa consta ulazom ili izlazom i one osnovne u skripti)...

_________________
CARPE DIEM


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.06.2007. 22:01:33 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
Pa mene interesuje jel u skripti ima dovoljno da se spreme ti zadaci ili nema?

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.06.2007. 13:58:40 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.02.2003. 23:09:57
Postovi: 4922
Lokacija: Bgd
Godina: Dipl.
Smer: IS
^Pa ima. Valjda si do sad nasao te modele.

_________________
CARPE DIEM


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.06.2007. 20:20:38 

Pridružio se: 23.04.2007. 12:37:34
Postovi: 26
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Da li neko mozda zna koliko je bodova potrebno za prolazak , i sta se najvise boduje?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.08.2007. 17:34:13 

Pridružio se: 08.10.2005. 14:53:53
Postovi: 166
Godina: III
Smer: ME
jel dovoljna teorija za prolaz ili moraju da se znaju i zadaci??


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.08.2007. 17:52:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.10.2005. 03:47:09
Postovi: 116
Lokacija: NBG
Godina: Apsolvent
Smer: IS
^^Moraju da se znaju zadaci sigurno, nije dovoljna samo teorija. Ali zadaci budu slicni onima iz skripte tako da ne brini za njih previse.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.08.2007. 14:16:45 

Pridružio se: 08.10.2005. 14:53:53
Postovi: 166
Godina: III
Smer: ME
jel zna neko odgovore na ova pitanja
1.sta predstavlja element inventory ratio u dinamickom modelu ponude i potraznje i kako se ostvaruje njegov uticaj na promenu jed.cene proizvodnje
2.sta se podrazumeva pod pojmom ''obrasci ponasanja''
3.znacaj prenosivih struck u dinamici sistema


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.08.2007. 17:53:14 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
Moze li neko da mi malo objasni ovu skriptu sa sajta. Sledeci je problem: Teorija kao teorija je ok ima ovim pravila karakteristika definicija i sve je to ok ono sto mene cudi ovde su zadaci. Nisam do sada spremao ni simulacije ni ovu dinamiku i uopste mi nije jasno kakvi su ovo zadaci i koja je poenta? Sta treba znati? Ove slike ili ove jednacine sto sadrze nesto tipa INIT DOCUMENT i sl. Sta treba nauciti od toga ? Jel su te jednacine standardne ili sta uopste ne kapiram jer zadaci su nebulozni tipa radjanje zeceva i sl. a onda nacrtaju neke Rastove ili Asimptotska opadanja koja su stvarno odakle izvecena? Ako moze samo neko malo da me uputi da znam u kom pravcu da istrazujem :) bio bih mu veoma zahvalan.

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.08.2007. 03:34:31 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.02.2003. 23:09:57
Postovi: 4922
Lokacija: Bgd
Godina: Dipl.
Smer: IS
@italija:
1)Odnos velicine skladišta i željene kolicine robe na skladištu naziva se inventory ratio . Ova velicina se koristi za odredivanje cene proizvoda. Kada je IR>1, cena se mora smanjiti i obrnuto.
2) Obrasci ponasanja su exponencijalno,asismp, s kriva i oscilacije, ako se ne varam.
3)Pa imas citavu oblast prenosivih struktura pa procitaj malo.


@D'ArCo: Na nekoj od prethodnih stranica imas okacen jedan rok. Uglavnom ti treba da ispises jednacine nekog modela, da nacrtas model itd.

_________________
CARPE DIEM


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.08.2007. 15:55:26 

Pridružio se: 08.10.2005. 14:53:53
Postovi: 166
Godina: III
Smer: ME
kod obrazaca ponasanja ima sta se podrazumeva pod pojmom ''obrasci ponasanja'' i koji su osnovni obrasci ponasanja?
jel zna neko sta oznacava polaritet pridruzen svakoj vezi izmedju 2 promenljive u DUPV?
gde su ti prenosivi struck ne mogu da nadjem??


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.08.2007. 14:56:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.12.2003. 15:58:04
Postovi: 4855
Lokacija: Novi Beograd/Kragujevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
1) Obrasci ponašanja: Exponencijalni rast, asimtotsko ponašanje (goal-seeking), rast u obliku S-krive, oscilacije

2)
Dandy-jeva skripta je napisao:
Svakoj uzročnoj vezi je dodeljen polaritet, bilo da je on pozitivan (+ ili S) ili negativan (- ili O), koji ukazuje na to kako se menja zavisna variabla sa promenom nezavisne variable. Pozitivna veza predstavlja slučaj kada povećanje uzroka dovodi do povećanja posledice (efekta), tj. stalno se povećava uticaj ulaza na izlaz ili kada smanjenje uzroka dovodi do smanjenja posledice (efekta), tj. stalno se smanjuje uticaj ulaza na izlaz. Negativna veza predstavlja slučaj kada povećanje uzroka dovodi do smanjenja posledice i obrnuto. Polaritet veze opisuje strukturu sistema, a ne ponašanje promenljivih. DUPV pokazuje ne šta će se desiti, već šta bi se desilo da dođe do promene datih promenljivih.


3) Pretpostavljam da misliš na generičke strukture. Skini fajl GenerickeStrukture.zip sa sajta, sve je lepo objašnjeno ili mogu ja da ti pošaljem na mail.

Pozdrav

_________________
They’re Pinky and The Brain
Yes, Pinky and The Brain
One is a genius - the other’s insane.
They’re laboratory mice
Their genes have been spliced
They’re dinky They’re Pinky and The Brain,


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.08.2007. 19:38:32 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.11.2002. 15:02:09
Postovi: 145
Godina: Apsolvent
Smer: UK
Došao sam u posed tri roka iz kopirnice (8 septembar 2005; 8 oktobar 2005; 17 mart 2007). Nisam siguran za neka pitanja kao i odgovore koje su dali polagači).

1. Vremenski interval između dostizaanja dve max/min vrednosti kod oscilatornog ponašanja sistema naziva se? a)talas b)amplituda c)perioda d)ne znam
2. Sistem II reda sa +KPD i strukturom takvom da svaki nivo u modelu definiše brzinu toka narednog nivoa, pri čemu drugi ulazi ne postoje, pri početnom uslovu a(0) !!!pa nešto između, moguće - !!! b(0)=0 generiše______________ponašanje.
3. Negativno povratno dejstvo nastaje kada inicijlna promena u sistemu proizvodi__________promene u ___________smeru sve dok se ne dostigne___________ili kada inicijlna promena izaziva promene koje__________smer delovanja.
4. U sistemu I reda, linearno opadajući neto-tokovi rezultiraju ponašanjem skladišta koje nazivamo_____________.
5. Sistem IIII reda sa +KPD i strukturom takvom da savki nivo u modelu definiše brzinu narednog nivoa, pri čemu drugi ulazi ne postoje, pri početnom uslovu a(0)+b(0)+c(0)=0 generisaće_______________ponašanje.
6. Matematička interpretacija flow(toka)?
7. Max/min odstupanje veličine skladišta od ravnotežnog stanja kod oscilatornog ponašanja sistema naziva se: a) amplituda oscilovanja b) perioda osc. c) talas osc.
8. U sistemima koji generišu ponašanje u obliku S krive skladište dostiže ravnotežno stanje u trenutku kada neto tok ima: a)max vrednost b)min vrednost c)nula
9. U sistemu I reda linearno rastući pozitivni neto tokovi uslovljavaju da skladište generiše: a)rastuće paraboličko ponašanje b)asimptotsko rastuće ponašanje c)eksponencijalno ponašanje
10. Metoda grafičke integracije ima za cil da pokaže_________________________
11. U računarskom modelu dinamike sistema veličina DT se naziva________ i predstavlja_______________.
12. Objasni pojam ‘’razvoj’’ kao opšti cilj sistema. Šta podrazumeva ‘’razvoj’’ kao osnovni cilj kod preduzeća?

Druga stvar je što mi određivanje polariteta kod dijagramna uzročno posledičnih veza nikako ne ide. NPR: kako cena proizvoda utiče na profit. Ja bih rekao da njeno povećanje povećava profit pa je veza +, ali se tu ne poklapam sa odgovorom koji je neko uradio kao i za mnoge druge polaritete. Jel moze neko da mi objasni kako najlakše da skapiram ovo? Hvala


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.08.2007. 01:55:07 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
ni meni bas ti polariteti nisu jasni...A ni oni ulaz izlaz zadak...Jel se taj zadatak radi proizvoljno? Ono sta mislis treba da dodje ili ima nekih pravila i tu (mozda neka tablica da se nauci)?

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.08.2007. 21:24:40 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
Stvarno ljudi moze li neko malo da pomogne kako se posmatra ovaj polaritet? Jel se uvek polazi od toga da se promena povecava tj. ako je + na ulazu u neki dogadjaj jel jel se i iz njega posmatra kao da je +(tj ako raste) ili ako tok koji ulazi u nju je -, onda se ona posmatra kao da se smanjuje? Ili je uvek rast na pocetku analize bez obzira dal u njega(dogadjaj ulazi + ili -)Nadam se da ste me razumeli( a verujem da niste ) a ako jeste SVAKA CAST jer i ja ne razumem kad procitam :).....

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.08.2007. 01:55:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.08.2006. 03:40:50
Postovi: 13
Godina: IV
Smer: IS
Veza je pozitivna ako promene u uzorku prouzrokuju promene u posledici u istom smeru tj. ako povecavas(smanjujes) ulaz to deluje na Povecanje(smanjenje) izlaza

Veza je negativna ako promene u uzroku prouzrokuju promene u posledici u suprotnom smeru tj. ako pozecavas ulaz smanjuje se izlaz i obrnuto


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.09.2007. 21:30:29 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
Moze li neko da mi kaze cemu sluzi Half-Life i Dubling Time kod onog zadatka na ispitu...Mislim znam ja definiciju tj. sta je HL i DT ali kako se oni primenjuju kod zadataka tj. sta se njima dobija? Jel pokazuju oni nesto na onom grafiku sa i bez izlaznog/ulaznog toka?

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.09.2007. 18:40:12 

Pridružio se: 10.02.2005. 01:23:00
Postovi: 439
Evo jos jedno pitanje ako neko zna i moze da pomogne: kod modela sa konstantnim ulaznim tokom

Ako je dobijeno ravnotezno stanje npr. 100, a u zadatku se pretpostavlja da je novo pocetno stanje 80, kakvo ce da bude ponasanje sistema?

Hoce li biti:

Eksponencijalno opadanje od ravnoteznog stanja?

ili

eksponencijalni rast ka ravnoteznom stanju?


U skripti ima primer u kome ako je novo stanje npr. 120 tj. vece od ravnoteznog tada je Exponencijalni rast u pitanju ali ako je 80 novo stanje tj. manje od ravnoteznog stanje znaci li to da je Exponencijalni pad ponasanje sistema?

_________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group