Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 31.03.2003. 17:40:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.04.2002. 00:45:02
Postovi: 679
Lokacija: PVO
Godina: Dipl.
Smer: IS
Projektovanje IS

Zamolio bih sve one koji rade na polaganju ovog predmeta ili su ga
ve� polo�ili da mi daju informacije o istom. Zanima me sve:
-kako se bira taj seminarski
-kakve su "teme", tj. koji su zahtevi koje treba ispuniti
-sta treba od softvera
-koliko vremena i energije treba za kompletiranje
-sve ostalo sto mo�e da bude zna�ajno

Poznato mi je da postoje konsultacije na koje se ide tokom cele godine, ali ja sam to propustio, pa me prvenstveno interesuju iskustva kolega koje su to radile naknadno.

Na zalost, nisam na vreme mislio o ovome, a hvata me panika kad pomislim na PIS.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 31.03.2003. 19:16:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2002. 15:33:21
Postovi: 4745
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nemoj da te hvata panika, nije toliko strasno. Mozes da odes kad god i da krenes da radis projektni. Mozes da se organizujes sa jednom, dve, a mozda i tri osobe, a mozes i sam da radis... Uglavnom evo ja trenutno radim, i to sama. Ovako ne moram barem da se dogovaram sa grupom da se nalazimo da radimo zajedno, sto sam ince cula da svima pretstavlja problem.

Bira se neki informacioni sistem. Recimo, uobicajeno je da bude neka prodavnica, pekara, knjizara ili sl, mada ako imas volju mozes da radis nesto potpuno drugacije. Za to mozes i da odes do nekog od asistenata da ti oni daju predlog ako vec nemas ideju. Bilo bi najbolje da imas negde nekog ko radi nesto interesantno i da moze da ti pomogne oko toga... npr da ti donosi papirologiju, objasnjava sta je sta i kako proces tece...

Od software-a ti treba Visio (mozes da trazis i od njih cd), i treba ti sa puskica Stencils koje smestis u "C:\Program Files\Microsoft Office\Visio10\1033\Solutions\LabIS\Software-UML11.vst" (uostalom to ce ti i oni objasniti), zatim Rational Rose i kasnije za implementaciju u zavisnosti od toga u cemu ces da radis...

Vremenski zavisi kako ces da radis... Mozes da stuces sve u 2-3 nedelje a mozes i da razvuces na nekoliko meseci ako paralelno dajes druge ispite.

I na kraju evo koraci koje je meni Sladjan izdiktirao i koji svima trebaju. Posle svakog koraka dodju konsultacije, mada naravno mogu da budu i cesce... Mozes da odradis prvi korak pre nego odes na prvu konsultaciju ako imas ideju sta da radis.

*****************************************
1. Kratak opis problema. Sta se tu radi? Koji su osnovni procesi, funkcije, podfunkcije, dokumenta...
2. Dijagram konteksta
3. Dijagram toka podataka. I nivo.
4. Rasclanjivanje DTP do primitivnih procesa. Dijagrami po nivoima. Hijerarhijski dijagram dekompozicije.
5. Recnik podataka (tokovi, skladista)
6. Dve strukture normalizovati.
7. PMOV (model podataka)
8. PMOV → relacioni model
9. ERWIN (Case alat)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 31.03.2003. 20:47:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.04.2002. 00:45:02
Postovi: 679
Lokacija: PVO
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala na op

_________________
No keyboard error - press F1 to continue.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.04.2003. 06:04:57 

Pridružio se: 12.11.2001. 15:30:03
Postovi: 47
Lokacija: Beograd
Ne znam otkud ta prica sa Oraclom. Ja sam PIS zavrsio prosli petak (ostalo mi je jos da jurim Marjanovica da upis ocenu).
Kod mene situacija je bila sledece:
*Prosle godine smo uzeli temu i bili kod Marjanovica, to se mnooogoooooooooo oteglo. Takoda smo skoro batalili
*Pre 4 nedelje, shvatio sam da bi bilo red to cudo da se zavrsi. Zamolili smo Sladjana da nas primi. Kod njega smo sredjivali dokumentaciju 2-3 nedelje. Inace Sladjan je ispao totalno OK.
*Posle toga je dosla implemntacija kod Nese. Ni Nesa nije nesto cimao, samo me je 1 vratio (i to sa debelim razlogom)

* Sve ovo je radjeno sa Accessom i VS.net. Sto se tice tema one su tipa
-STR
-CD klub
-Vodovod
-Penziono.
Ili bilo koja firma gde poznajes ljude i mogu da ti daju da vidis njihove dokumente( racun, otpremnicu....)

Nadam se da je bilo od pomoci ;)

_________________
www.Puskice.co.yu sve za FON, o FON-u, na FON-u


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.04.2003. 08:24:44 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2002. 15:33:21
Postovi: 4745
Godina: Dipl.
Smer: IS
Jedino sto je STR klasicna prica i njih vec smara jer su svima radovi identicni...
Btw, mozda nekom dam ideju... ja radim platni promet...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.04.2003. 19:43:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.04.2002. 00:45:02
Postovi: 679
Lokacija: PVO
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
Ne znam otkud ta prica sa Oraclom

Sla

_________________
No keyboard error - press F1 to continue.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 02.04.2003. 21:35:22 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2002. 15:33:21
Postovi: 4745
Godina: Dipl.
Smer: IS
Dokumentaciju mozes polako da prikupljas. Vazno je da ti smislis sta ces da radis, dakle ideju, na primer... radim cd klub, tu se izdaju cd-ovi, nabavljaju novi i sl.. znaci opises osnovne poslove, ili funkcije i uglavnom, upoznas se sa time sta se tamo sve radi. Pri tome, treba da ima nekih tokova podataka tipa papirologija ili racuni, fakture i slicno... No, ne moras sve da imas u startu.. E, onda odes do nekog od njih i izlozis sta bi ti mogao da radis, a oni ti daju dodatna uputstva tipa koliki obim da radis, na koje funkcije (procese) da se ogranicis... Bilo bi pozeljno da pri prvom odlasku na konsultacije, dakle kad vec imas ideju sta bi radio, da odradis DTP (Dijagram toka podataka) I nivo (pogledaj u skripti sta je ako ne znas)... dalje sve ide korak po korak i nema potrebe da se brines, vazno je da krenes...

Sto se tice same implementacije, ja jos nisam krenula da radim, i jos nisam odlucila sta cu da koristim... ali i Oracle dolazi u obzir... ISO standard?! :o Pa naravno kolega! Sve po ISO! :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 01.07.2003. 20:48:34 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2002. 15:33:21
Postovi: 4745
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ajde nek bude dobar neko ko je radio PIS, potrebno mi je kako iz PMOV-a da napravim relacioni model, konkretno za specijalizaciju. Dacu primer...

gradjanin (jmbg#, ime, godine)
|
S
|
---------------------------
| |
lekar student
(plata) (br_indexa, godina)

dakle, kako ovo prebaciti u relacioni model? zbunjuje me...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2003. 12:51:30 

Pridružio se: 07.09.2002. 15:11:19
Postovi: 32
Pa trebalo bi ovako da izgleda :

gradjanin (jmbg#, ime, godine)
lekar (jmbg#,plata)
student(jmbg#,br_indexa, godina)

Tako da posto su i lekar i student gradjani, preko jmbg# mozes lako doci do njihovih ostalih podataka.

Pozdrav :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.07.2003. 18:45:26 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2002. 15:33:21
Postovi: 4745
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala... mada sam vec to saznala na konsultacijama... uglavnom, koristice mozda nekome jer to nisam mogla da nadjem po skriptama...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 10 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group