Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 158 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 16:16:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
^

Super. Hvala :)

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 18:22:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Ovako, combo box na formi ne treba da se puni. Odnosno u zadatku se podrazumeva da je napunjen. I svi dijagrami sekvenci su dobri. Onaj moj predlog iz jan 2008 je tacan.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 18:33:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.06.2007. 16:21:47
Postovi: 9
Godina: II
Smer: IS
Mozda ti priznaju da je kao tacno, ali combo box MORA da se puni! Tako se to radi. Kako mislis da pises programe koji sadrze combo box, a da ih ne punis? Nema veze sto je ovo samo zadatak. Tako bismo mogli da kazemo i da, npr. ne mora da se napise da je korisnik kliknuo na dugme, jer se to, kao, podrazumeva.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 18:47:39 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Slika

Ovo je tacno reshenje za konacni dijagram klasa za januar 2008. Resenje je cudno malo samo po sebi jer u odnosu na ostala, nema da DBBroker instancira domensku klasu. Takodje postoji jedna nejasnocja jer metoda Zapamti DBBrokera ima parametar platnu karticu. To znaci da treba da postoji veza od brokera ka platnoj kartici, ali to ovde nije predstavljeno zbog one opshe priche ekipe koja drzi ovaj predmet a to je : Forma zna za Kontrolera, on Zna za Formu (putem this) i Brokera, a Broker samo dobija zadatak da izvrsi i ne zna ni za koga. Broker jedino moze da instancira domenske klase. Kontroler uvek ima vezu ka glavnom objektu domenske klase u ovom slucaju Platna kartica.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 18:51:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
devojcica je napisao:
Mozda ti priznaju da je kao tacno, ali combo box MORA da se puni! Tako se to radi. Kako mislis da pises programe koji sadrze combo box, a da ih ne punis? Nema veze sto je ovo samo zadatak. Tako bismo mogli da kazemo i da, npr. ne mora da se napise da je korisnik kliknuo na dugme, jer se to, kao, podrazumeva.


Ma mogli smo svasta da uradimo..., napunio sam combo box na Analizi u svom primeru, i ovde moze da se to uradi nije problem, samo mi to nismo radili na vezbama, daleko od toga da je greska da se napuni, a ono resenje shto je okaceno na njihovom sajtu za jun 2008 nije dobro.

@ koleginica koja je pitala za metamodele - Mozes ih nacju u knjizi iz baza , stranica 387 i 388 - stim da ovaj metamodel SSA treba iz PMOV-a prebaciti u UML dijagram klasa.

pozz...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 19:29:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.06.2005. 21:01:23
Postovi: 2046
Lokacija: Novi Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kod ovog zadatka konacnog dijagram klasa, u klasi transakcija naziv metodde je isti, ai potpis je isti, jedino se razliku sto je u prvom vrstatransakcije =1 a u drugom je 2. Zanima me da li to pisemo kao dve razlicite metode, odnosno pisemo dva puta, ili samo jednom?

_________________
"Some will win, some will lose, Some were born to sing the blues" - Journey, "Don' stop believing"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 19:31:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Bas sam danas pricao sa asistentkinjom Nedom i ona je rekla da treba da se pisu 2 metode.

ovom prilkom se zahvaljujem na odgovorima i objashnjenjima.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 20:07:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2004. 08:22:13
Postovi: 417
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Bumblebee je napisao:
devojcica je napisao:
Mozda ti priznaju da je kao tacno, ali combo box MORA da se puni! Tako se to radi. Kako mislis da pises programe koji sadrze combo box, a da ih ne punis? Nema veze sto je ovo samo zadatak. Tako bismo mogli da kazemo i da, npr. ne mora da se napise da je korisnik kliknuo na dugme, jer se to, kao, podrazumeva.


Ma mogli smo svasta da uradimo..., napunio sam combo box na Analizi u svom primeru, i ovde moze da se to uradi nije problem, samo mi to nismo radili na vezbama, daleko od toga da je greska da se napuni, a ono resenje shto je okaceno na njihovom sajtu za jun 2008 nije dobro.

@ koleginica koja je pitala za metamodele - Mozes ih nacju u knjizi iz baza , stranica 387 i 388 - stim da ovaj metamodel SSA treba iz PMOV-a prebaciti u UML dijagram klasa.

pozz...


Zbog cega to resenje nije u redu?
Zato sto je stavljen CB?
Sve mi se pomutilo..

U tom primeru je popunjen CB za polje Oznaka Zuba a nije za Datum Intervencije..
Jel to ok? Da li forma automatski pravi CB tipa kalendar/date..?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 00:57:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.12.2006. 17:34:12
Postovi: 39
Godina: III
Smer: IS
Bumblebee je napisao:
Slika

Ovo je tacno reshenje za konacni dijagram klasa za januar 2008. Resenje je cudno malo samo po sebi jer u odnosu na ostala, nema da DBBroker instancira domensku klasu. Takodje postoji jedna nejasnocja jer metoda Zapamti DBBrokera ima parametar platnu karticu. To znaci da treba da postoji veza od brokera ka platnoj kartici, ali to ovde nije predstavljeno zbog one opshe priche ekipe koja drzi ovaj predmet a to je : Forma zna za Kontrolera, on Zna za Formu (putem this) i Brokera, a Broker samo dobija zadatak da izvrsi i ne zna ni za koga. Broker jedino moze da instancira domenske klase. Kontroler uvek ima vezu ka glavnom objektu domenske klase u ovom slucaju Platna kartica.


Evo sad sam i ja uradio ovaj zadatak, sve nam se slaze osim toga sto nemam izvrsi1() i izvrsi2() nego samo izvrsi(), to je ista metoda samo sa drugim parametrima, isti slucaj je i sa metodom nova transakcija. I ja bih jos samo stavio vezu composite, ali mislim da je to svejedno


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 11:57:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Nesto sam pisao za sebe pa ono, ako neko zeli da konzumira

Zatvorena pitanja:

01. Grafički simbol pravougaonik u SSA koristi se za prikaz:
- interfejsa
02. Grafički simbol pravougaonik a unutra romb na PMOV’u predstavlja:
- agregaciju
03. Za opisivanje dinamike slučajeva korišćenja koristi se UML dijagram:
- dijagram sekvenci
04. Za kreiranje konceptualnog modela koristi se sledeći UML dijagram:
- dijagram klasa
05. Dijagrami tokova podataka SSA služe za kreiranje:
- modela procesa
06. Između 2 slučaja korišćenja u UML 2.0 koriste se sledeće stereotipizovane veze:
<<extend>> i <<include>>
07. Grafički simbol romb na PMOV-u predstavlja:
- vezu
08. PMOV služi za kreiranje:
- modela podataka
09. Grafički simbol strelica u SSA koristi se za prikaz:
- toka podataka
10. Dijagram sekvenci prikazuje komunikaciju između:
- objekata
11. Grafički simbol elipsa u SSA koristi se za prikaz:
- procesa
12. Grafički simbol pravougaonik a u njemu još jedan pravougaonik u PMOV-u predstavlja:
- slab objekat
13. Public vidljivosti operacija u UML 2.0 se predstavlja:
- znakom plus (+)
14. U UML 2.0 između klase i interfejsa uspostavlja se veza:
a) <<include>>
b) nasleđivanje
c) <<implementation>>
d) <<derive>>
?????
15. U UML 2.0 postoji generalizacija:
- i aktera i slucajeva koriscenja (proveriti) ???

Otvorena pitanja:

Objasnite pojmove modela i meta-modela.
Model je opis sistema sa neke tačke gledišta. Meta-model je model nekog drugog modela. Model je apstrakcija neke pojave u realnom svetu, meta-model je još jedna apstrakcija najznačajnijih koncepata samog modela.

Prikazati i objasniti četvoronivosku hijerarhiju meta-modela u MDA ?
M3 - Meta-meta-model je model meta-modela, definiše pravila za izgradnju pravila za formiranje konstrukcja u nekom modelu.
M2 – Meta-model je model modela. On definiše pravila za formiranje konstrukcija u modelu.
M1 – Model sistema - Model Informacionog sistema
M0 – Sistem – IS koji se modeluje
(slajd br. 8 MDA)

Objasnite sličnosti i razlike MOF-a i UML-a.
MOF je projektovan kao četvoroslojna arhitektura i na prvom sloju M3 se formiraju meta-meta modeli. Model sa sloja M3 se koristi za izgradnju M2 meta-modela. Najviše korišćen M2 meta-model je UML metamodel, odnosno skup pravila koja definišu UML. (dodati jos nesto)

Nabrojati i ukratko opisati vrste modela u Modelom vođenom razvoju MDA/MDD ? Kako su ovi modeli međusobno povezani ?
CIM – Computing Independent Model – model odgovarajućeg domena, zajednički rečnik za korisnika i projektanta
PIM – Platform Independent Model – Model IS nezavisan od
implementacione platforme, specifikacija sistema
PDM – Platform Description Model - Model implementacione platforme
PSM – Platform Specific Model – Model IS implementiran u datom
okruženju.
(Platforma je sistem sa definisanim skupom funkcija (bez detaljne specifikacije njihove implementacije) preko koji je moguće implementirati neki softver)
(slika slajd br.2 MDA)

Definisati i objasniti najmanje 3 metodološka pristupa konceptualnom modelovanju.

Integracija podmodela – sastoji se iz sledećih koraka:
1. Izgradnja poslovnog modela sistema i specifikacija identifikovanih aplikacija
2. Izgradnja podmodela podataka za svaku specifikovanu aplikaciju
3. Integracija podmodela u jedinstveni model celog sistema.

Direktno modelovanje na bazi verbalnog opisa – zasniva se na predpostavci da je tekstualni opis slučajeva korišćenja dobro struktuiran. U tekstu se podvlače značajne imenice koje su kandidati za objekte i atribute i koje imaju neko značenje u realnom svetu o čemu želimo da sačuvamo informacije u bazi. Iz samog teksta je očigledno da neki atributi “pripadaju“ nekој klasi. Što znači da Atribut objekta treba da daje informacije tom objektu i ni o jednom drugom, odnosno treba da bude svojstven samo tom objektu. Na osnovu verbalnog opisa slučajeva korišćenja može se formirati konceptualni model ( recimo Dijagram klasa).

Konkretizacija opštih modela, odnosno korišćenje uzora („pattern-a“) – moguće je uočiti da se pojedini delovi strukture nekih modela višestruko ponavljaju što znači da su to „mustre“ odnosno pravila koja se u modelovanju mogu primenjivati. Kada se „mustra“ i problem koji ona rešava precizno definišu, „mustra“ postaje opšti uzor (pattern) i oni se koriste za rešavanje jedne familije problema. Kako uzor treba primeniti na modelu, jasno je da i on sam mora da bude model, odnosno on je model nekog drugog modela, metamodel i njime se dešinišu skup koncepata modela, skup atributa modela i veza između koncepata modela.
(primer strana 387. knjige „Baze podataka“)

Objasnite sve apsekte modela u UML-u.

aspekt slučajeva korišćenja – opisuje se ponašanje sistema sa tačke gledišta korisnika prvenstveno, koristi se i u analizi i u testiranju. Statički opis ovog aspekta daje se preko dijagrama slučajeva korišćenja, a dinamički tekstualno, preko dijagram interakcija, dijagrama aktivnosti i dijagram promene stanja.

aspekt projektovanja – predstavlja realizaciju sistema u objektnom prostoru stanja. Statički opis ovog aspekta se da daje preko dijagrama klasa i dijagrama objekata, a dinamički preko dijagram interakcija, dijagrama aktivnosti i dijagram promene stanja.

aspekt imlementacije - predstavlja komponente i fajlove preko kojih se sistem fizički ostvaruje. Statički opis ovoga aspekta daje se preko dijagrama komponenti, a dinamički preko dijagrama interakcija, dijagrama promene stanja i dijagrama aktivnosti.

apsekt procesa - opisuje način odvijanja procesa u sistemu, "niti" procesa, konkurentnost i sinhronizaciju. Statički opis ovog aspekta se da daje preko dijagrama klasa i dijagrama objekata, a dinamički preko dijagram interakcija, dijagrama aktivnosti i dijagram promene stanja.

aspekt razmeštanja - predstavlja topologiju sistema, računarsko-komunikacionu mrežu. Pokazuje se kako su u ovoj mreži razmeštene komponente koje pretstavljaju fizičku realizaciju sistema. Za statički opis se koriste dijagrami razmeštaja, a za dinamički dijagram interakcija, dijagrama aktivnosti i dijagram promene stanja.

Nabrojati sve UML modela koji se koriste za opis dinamike. Dati osnovne koncepte jednog od njih.
To su: dijagrami interakcije (dijagrami sekvenci i dijagrami komunikacije (kolaboracije)), dijagrami aktivnosti i dijagrami promene stanja.
( - opciono )

Nacrtati meta-model SSA korišćenjem UML dijagrama klasa ?
(knjiga 388 strana)

Nacrtati meta-model tipova poslovnih dokumenata koji predstavljaju uzor analize „Poslovni dokumenti“. Na dijagramu predstaviti metamodel strukture tipova dokumenata i model pojavljivanja dokumenata. (knjiga 387 strana)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 12:44:49 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2004. 08:22:13
Postovi: 417
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Svaka cast..:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 14:09:49 

Pridružio se: 13.01.2007. 15:17:30
Postovi: 196
Godina: I
IDEF1X ne treba da se uci za ispit,jel da???


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 14:39:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala Bumblebee, lepo si povadio odgovore.

Malo sam prelistao po netu i mislim da je odgovor pod C <<implementation>>
14. U UML 2.0 između klase i interfejsa uspostavlja se veza:
a) <<include>>
b) nasleđivanje
c) <<implementation>>
d) <<derive>>


Sandra1986 je napisao:
IDEF1X ne treba da se uci za ispit,jel da???


Koliko ja znam ne treba.

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 14:56:55 

Pridružio se: 13.01.2007. 15:17:30
Postovi: 196
Godina: I
[quote="Bumblebee"]
Nabrojati sve UML modela koji se koriste za opis dinamike. Dati osnovne koncepte jednog od njih.
To su: dijagrami interakcije (dijagrami sekvenci i dijagrami komunikacije (kolaboracije)), dijagrami aktivnosti i dijagrami promene stanja.
( - opciono )

Bumblee svaka cast i od mene sto ovoliko pomazes i drugima..samo jedno pitanje,gde se nalaze osnovni koncepti za na primer Dijagram promene stanja??znam da je medju onim slajdovima "UML modeli" ali koji tacno slajdovi su odgovor za osnovne koncepte?jel to onih 11 pojmova ili opis za generalizaciju,agregagaciju i kompozitno stanje ili neki grafik?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 15:38:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.06.2006. 18:01:18
Postovi: 427
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: IS
Haha ponovo korisnim forum :)

Imam jedno pitanjce vezano za dijagram sekvenci 11.zadatak iz roka jan2008
Veza izmedju PopisaProstorije i StavkePopisa nije veza slabog objekta kao u predhodnim primerima i da li onda to menja deo prilikom crtanja tj. da li posle instanciranja objekta StavkaPoprisa novu stavku ubacujemo na samom PopisuProstorije kao do sad ili je usmerena ka StavciPopisa??
Hvala!..

_________________
Blind leading the blind



Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 16:55:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
alias je napisao:
Haha ponovo korisnim forum :)

Imam jedno pitanjce vezano za dijagram sekvenci 11.zadatak iz roka jan2008
Veza izmedju PopisaProstorije i StavkePopisa nije veza slabog objekta kao u predhodnim primerima i da li onda to menja deo prilikom crtanja tj. da li posle instanciranja objekta StavkaPoprisa novu stavku ubacujemo na samom PopisuProstorije kao do sad ili je usmerena ka StavciPopisa??
Hvala!..


A odakle vidis da nije slab objekat? Mislim da jeste slab objekat i da novu stavkuPopisa ubacujemo na samom PopisuProstorije.

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 17:28:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.06.2006. 18:01:18
Postovi: 427
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: IS
Sto se imena samog tice Stavka to odmah asocira na slab :) medjutim dat je diagram klasa ispod i nacrtana obicna veza izmedju PopisaProstorije i StavkePopisa (1..1 0..1).. na osnovu toga zakljucih da nije slab objekat!... ne znam mozda gresim... ali sigruno da postji razlika kad je data ta veza ili kad daju agregaciju ili kompoziciju...! milsim da je onda kod dijagrama sekvenci samo dodavnje stavke na samoj stavci a ne na PopisuProstoije onda ?...anyone?

_________________
Blind leading the blind



Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 17:39:27 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
alias je napisao:
Sto se imena samog tice Stavka to odmah asocira na slab :) medjutim dat je diagram klasa ispod i nacrtana obicna veza izmedju PopisaProstorije i StavkePopisa (1..1 0..1).. na osnovu toga zakljucih da nije slab objekat!... ne znam mozda gresim... ali sigruno da postji razlika kad je data ta veza ili kad daju agregaciju ili kompoziciju...! milsim da je onda kod dijagrama sekvenci samo dodavnje stavke na samoj stavci a ne na PopisuProstoije onda ?...anyone?


stoji 0..* , ne znam gde vidis 0..1, ovi dijagrami sekvenci su svi shablonski...(da ne ureknem)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 17:49:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Bumblebee je napisao:

Objasnite sličnosti i razlike MOF-a i UML-a.
MOF je projektovan kao četvoroslojna arhitektura i na prvom sloju M3 se formiraju meta-meta modeli. Model sa sloja M3 se koristi za izgradnju M2 meta-modela. Najviše korišćen M2 meta-model je UML metamodel, odnosno skup pravila koja definišu UML. (dodati jos nesto)



neka neko malo dopuni/izmeni ovaj odgovor (nisam ni ja zadovoljan kako sam ga formulisao - jer MOF pripada sloju M3 - on je meta-metamodel i onda od njega ide "preslikavanje" u meta model koji moze biti metaUML 2.0 itd...), sa slajdova se ne moze tako lako zakljuciti, barem ne ja.

slicnosti: oboje su jezici modelovanja i standardi

razlike: MOF je standard za modelovanje meta-modela, a UML standard za modelovanje sistema
Treba spomenuti valjda jos da "izlaz" iz MOF-a, moze biti pored UML metamodela i Petrijeva mreza i web service metamodel...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 18:09:45 

Pridružio se: 24.09.2007. 19:40:11
Postovi: 98
Godina: IV
Smer: IS
Sandra1986 je napisao:
Bumblebee je napisao:
Nabrojati sve UML modela koji se koriste za opis dinamike. Dati osnovne koncepte jednog od njih.
To su: dijagrami interakcije (dijagrami sekvenci i dijagrami komunikacije (kolaboracije)), dijagrami aktivnosti i dijagrami promene stanja.
( - opciono )

Bumblee svaka cast i od mene sto ovoliko pomazes i drugima..samo jedno pitanje,gde se nalaze osnovni koncepti za na primer Dijagram promene stanja??znam da je medju onim slajdovima "UML modeli" ali koji tacno slajdovi su odgovor za osnovne koncepte?jel to onih 11 pojmova ili opis za generalizaciju,agregagaciju i kompozitno stanje ili neki grafik?


Ako neko moze za bilo koji od ova 3 modela da kaze gde se nalaze osvnovni koncepti?

Ima jos 2 zatvorena pitanja koja ovde nisu navedena:

Scenario slucaja koriscenja moze se formalno iskazati
a)dijagramom klasa
b)dijagramom objekata
c)dijagramom aktivnosti
d)dijagramom komponenti

valjda pod a

U UML 2.0 direktno instanciranje interfejsa:
a) je moguce samo ako se instancira jedan objekat
b)je moguce ako je nasledio bar jedan drugi interfejs
c)je moguce ako je interfejs nasledio apstraktnu klasu
d) nije moguce

ovo ne znam


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 18:25:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.06.2007. 16:21:47
Postovi: 9
Godina: II
Smer: IS
Interfejs nije moguce instancirati!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 20:31:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.06.2005. 21:01:23
Postovi: 2046
Lokacija: Novi Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
@Bumblebee

Ono pitanje kada trazi da se napise metamodel SSA koristeci dijagram klasa. U knjizi na strani na kojoj si naveo je dat taj metamodel, ali ne koristeci UML vec preko MOV-a, tako da mislim da samo ona sliak treba da se prebaci u UML. Je li tako?

_________________
"Some will win, some will lose, Some were born to sing the blues" - Journey, "Don' stop believing"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 21:17:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
Jeste!

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 21:46:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.12.2006. 17:34:12
Postovi: 39
Godina: III
Smer: IS
Bumblebee je napisao:
Bas sam danas pricao sa asistentkinjom Nedom i ona je rekla da treba da se pisu 2 metode.

ovom prilkom se zahvaljujem na odgovorima i objashnjenjima.

Nije mi jasno kako to da se pise dva puta, ista je metoda. Sta uopste predstavlja ta vrstaTransakcije=1, prvo mi je delovalo da je enumeracija, ali sad vise uopste nisam siguran? Jel moze neko da nam pojasni


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2009. 23:14:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
edit.


Poslednji put menjao Bumblebee dana 21.01.2009. 09:33:39, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 158 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group