Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 158 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 17.01.2009. 22:25:22 

Pridružio se: 25.12.2006. 13:09:28
Postovi: 211
Godina: IV
Smer: IS
VILENJAK je napisao:
A dal treba veza izmadju DBBrokera i transakcije?


Isto mislim da ne treba, a enumeracija ne znam, mislim da to i nije toliko bitno i da moze na oba nacina


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.01.2009. 22:46:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Gauco je napisao:
@Bumblebee

Nisam 100% siguran al ja bih izbacio vezu izmedju kontrolora i transakcije(jer ne vidim odakle nju vidis)


kao sto sam rekao nisam siguran, ali sam posmatrao ovaj parametar VrstaTransakcije = 2 u metodi podizanje novca.

ovo sam odradio ovako zbog price o tome da jedino Kontrolor treba ima informaciju o domenskim klasama i sada mi se veza izmedju DBBrokera i Platne Kartice cini nepotrebnom... ali opet vidim da Broker u metodi Zapamti(pk) ima parametar PlatnuKarticu...

Da posaljemo Nedi pa da sacekamo odgovor taman do cetvrtka ?!?!?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.01.2009. 23:20:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.06.2007. 16:21:47
Postovi: 9
Godina: II
Smer: IS
Cao kolege!
Ja sam bas u frci ovih dana sto se tice ispita, pa me interesuje da li pis moze da se spremi za 2,3 dana?
Ko ce mi na to pitanje bolje odgovoriti od vas...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.01.2009. 23:24:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.01.2007. 23:08:42
Postovi: 6
Godina: II
Smer: IS
Moze opusteno! Ispit uopste nije tezak!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 12:59:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.02.2005. 21:09:15
Postovi: 949
Lokacija: BEOgrad
Godina: Dipl.
Smer: IS
Moze li neko da me prosvetli kod dijagrama klasa, kod slabog objekta ne pisemo slozen kljuc, tj. ne preuzima kljuc od jakog objekta, nego pisemo samo njegov kljuc i njegove atribute? Isto pitanje kod agregacije, znaci nema nikakvog preuzimanja kljuceva, pisemo samo njihove atribute? Takodje kod specijalizacije? To su stvari koje me bune, znam kako se grade slozeni kljucevi i tipa ako je kardinalnost 1,1 da preuzima kljuc ovog drugog objekta kao svoj spoljni kljuc, ali to se kod dijagrama klasa ne pise, ako sam u pravu?
I sta se desava ako u zadatku recimo za neki objekat nije naveden niti kljuc, niti atribut, da li tu ostavljamo samo naziv objekta i ostalo prazno ili kako? I da li se stavljaju crtice kada navodimo kljuceve i atribute?

@Bumblebee, pretpostavljam da znas kako ovo ide, pa ako moze odgovor, da bih okacio svoje primere za dijagrame klasa svih rokova, da ne lupam ovako.

_________________
Pitate se kuda večeras u Beogradu? Pogledajte programe beogradskih klubova i splavova i besplatno rezervišite vaše mesto u nekom od njih, klubovi Beograd.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 13:47:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
@Bumblebee...

Hvala na pomoci, mislim da sam skapirao kako stvari funkcionisu.
Al isto ne bi stavio vezu izmedju DBBroker i PlatneKartice i vezu izmedju KontrolerTransakcija i Transakcija, jer nikako ne vidim da komuniciraju.
E sad jos nesto, mislim da atribut KolekcijaTransakcija:ResultSet treba da bude u PlatnaKartica a ne u Transakcija, a takodje bi stavio i atribut tr:Transakcija u PlatnaKartica.

@Neo85

U pravu si za dijagram klasa, znaci ne pisu se spoljni kljucevi i ostali atributi koji se preuzimaju. Takodje ako nije naveden kljuc, ostavljas prazno. A za atribute mozes da stavljas crtice, nece bas zakidati na tome :)

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 14:04:03 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Macro je napisao:
@Bumblebee...

a takodje bi stavio i atribut tr:Transakcija u PlatnaKartica.



pa on i stoji preko ove veze, to ti je samo drugacija notacija. Uglavnom poslao sam Nedi chekam odgovor i prijavljujem ovde.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 14:22:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.02.2005. 21:09:15
Postovi: 949
Lokacija: BEOgrad
Godina: Dipl.
Smer: IS
Evo mojih resenja za konceptualni dijagram klasa, ako ima nekih neslaganja sa vasim misljenjem nadam se da cete izloziti da prodiskutujemo. Iam 5 primera, oba prvenstva (basket i fudbal), biblioteka, gimnastika i reklame.

http://rapidshare.com/files/185414275/scan.pdf.html

Sto se tice 7. zadatka, greske koje sam ja nalazio su, da tok ne moze da spaja 2 interfejsa, da tok ne moze da spaja 2 skladista, da tok ne moze da spaja interfejs i skladiste, da tok ne moze da spaja interfejs sa samim sobom i da svaki proces mora da ima bar jedan ulaz i jedan izlaz.
U svakom roku je bilo po 3 greske, jel ima jos nesto osim ovoga?

_________________
Pitate se kuda večeras u Beogradu? Pogledajte programe beogradskih klubova i splavova i besplatno rezervišite vaše mesto u nekom od njih, klubovi Beograd.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 15:17:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Uradio sam dijagram sekvenci iz januara 2008, evo mog predlozenog resenja:

Slika

Bilo bi lepo da ga prodiskutujemo. [ slika je odvratna znam - sorry ]


posto je ova slika stvarno odvratna, a ja nemam skener, evo postavljam moje predlozeno resenje u Visio pa neka ga neko iskenira i lepo prikaci

http://rapidshare.com/files/185451077/PredlogResenja-_Dijagram_sekvenci_-_januar_2008.vsd.html


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 15:43:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2004. 08:22:13
Postovi: 417
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
^Evo sad cu ja to da uradim..
Btw ne znam dal je neko primetio ali okacili su pismeni iz Juna2008 (posto su do sada samo neka resenja bila okacena)..
http://pisbp.fon.rs/download/PIS2008-06-23.pdf


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 15:55:20 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
^

Upravo sam to hteo da kazem. Da ima resen junski rok.
Bumblebee zaboravio si da treba da napunis ComboBox. Evo kako bih uradio po uzoru na junski rok.
Slika

@ Neo85 aj ako mozes okaci ove rokove koji nedostaju, kako bi mogao da komentarisemo tvoje UML dijagrame klasa. Vidim da si radio 3.11.2008, 30.8.2008 i 18.9.2008.
Evo cim pogledam januar i februar, javljam se. Al odmah sam primetio da si se u zadatku sa kosarkasima lepo setio da stavis UTAKMICU kao asocijaciju izmedju REPREZENTACIJA, a ne kao sto smo radilli Bumblebee i ja na prethodnoj strani.

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 16:04:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
smucka je napisao:
^Evo sad cu ja to da uradim..
Btw ne znam dal je neko primetio ali okacili su pismeni iz Juna2008 (posto su do sada samo neka resenja bila okacena)..
http://pisbp.fon.rs/download/PIS2008-06-23.pdf


Ups, nisam bas lepo procitao tvoj post. Mislio sam dao si da link ka resenom junskom roku, posto znam da je jedno vreme bio okaceno resenje.

Uzgred evo ga http://rapidshare.com/files/185455628/JUN08_Resenja.pdf

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 16:16:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2004. 08:22:13
Postovi: 417
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
^pa jos uvek je okaceno resenje..:)
nalazi se na sajtu na naslovnoj odmah ispod linka za rok..

Resenje koje je malopre bumblebee okacio

@ Bumblebee:
Kad sam otvorio fajl izbacio mi je alert da nije pronasao My Shapes/Favourites ??


Poslednji put menjao smucka dana 18.01.2009. 16:23:07, izmenjena 3 puta

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 16:16:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.02.2005. 21:09:15
Postovi: 949
Lokacija: BEOgrad
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ovo sa popisivacima za dijagram sekvenci sam potpuno isto uradio kao Bumblebee, tako je radjeno i na vezbama i zato mislim da ne treba bespotrebno komplikovati stvari, nije bilo nikakvog punjnja ComboBoxa a bio je skoro identican primer.

http://rapidshare.com/files/185471294/scan2.pdf.html

_________________
Pitate se kuda večeras u Beogradu? Pogledajte programe beogradskih klubova i splavova i besplatno rezervišite vaše mesto u nekom od njih, klubovi Beograd.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 16:55:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Macro je napisao:
smucka je napisao:
^Evo sad cu ja to da uradim..
Btw ne znam dal je neko primetio ali okacili su pismeni iz Juna2008 (posto su do sada samo neka resenja bila okacena)..
http://pisbp.fon.rs/download/PIS2008-06-23.pdf


Ups, nisam bas lepo procitao tvoj post. Mislio sam dao si da link ka resenom junskom roku, posto znam da je jedno vreme bio okaceno resenje.

Uzgred evo ga http://rapidshare.com/files/185455628/JUN08_Resenja.pdf


zanimljivo s'obzirom da se ovo resnje Dijagrama sekvenci razlikuje od onoga sa vezbi u nekim delovima.

btw. po ovom Sladjaanovom resenju ne vidim nigde kako se Zubar "kachi" za intervenciju.

@ macro ima smisla sa ucitavanjem combo box-a, ali opet ne vidim potrebu da forma preko this-a se prosledjuje kontroleru. Meni vise odgovara da samo kontrolor zna za nju a samo DBB za kontrolera, a kontroler (kako mu ime kaze) upravlja....Ja sam radio primer sa komunikacijom sa combom box-om i onda mora da se uputi poziv DBB-u. Recimo da smatram da je dobro reshenje izmedju ova 2.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 17:21:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.12.2006. 17:34:12
Postovi: 39
Godina: III
Smer: IS
Neo85 je napisao:
Ovo sa popisivacima za dijagram sekvenci sam potpuno isto uradio kao Bumblebee, tako je radjeno i na vezbama i zato mislim da ne treba bespotrebno komplikovati stvari, nije bilo nikakvog punjnja ComboBoxa a bio je skoro identican primer.

http://rapidshare.com/files/185471294/scan2.pdf.html



Ja mislim da je na vezbama onaj decko sto drzi rekao da se podrazumeva da je ComboBox napunjen pri startovanju forme, ali mislim da treba da se uradi i to, jel to tako radi.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 17:41:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.02.2005. 21:09:15
Postovi: 949
Lokacija: BEOgrad
Godina: Dipl.
Smer: IS
Jel moze da se zna odakle je ovaj reseni junski rok posto ne mogu da nadjem na njihovom sajtu (ocigledno sam slep), a po meni ovaj dijagram sekvenci iz tog resenja ima gresaka i pre cu raditi onako kako je radjeno na vezbama nego ovako, jer mislim da je ovo suvise neozbiljno uradjeno pa da mislim da ga je radio Sladjan.

A za ovo punjenje ComboBoxa, ako se misli na namenu prostorije, jel moze neko u par linija to da nacrta pa da okaci, ne znam bas kako funkcionise to punjenje.

_________________
Pitate se kuda večeras u Beogradu? Pogledajte programe beogradskih klubova i splavova i besplatno rezervišite vaše mesto u nekom od njih, klubovi Beograd.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 18:13:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
Resenje je skinuto odavde http://pisbp.fon.rs/download/ResenjaPISjun08.pdf

Kako nisam isao na vezbe prosle vec pretprosle godine, kada i nisu bile organizovane ozbiljne vezbe, interesuje me kako ste vi to radili na vezbama i koje su to greske u resenju iz juna.

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 18:42:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.06.2005. 21:01:23
Postovi: 2046
Lokacija: Novi Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
meni je taj dijagram sekvecni u redu, i npr za analizu nam je isto receno da ako postoji combo box na formi, mora da se prvo ode do baze i ucitaju sve vrednosti, iz kojih bi korisnik mogao da bira. Nisam bas ciato sve postove, ali kontam da je to ono sto je bunilo.

_________________
"Some will win, some will lose, Some were born to sing the blues" - Journey, "Don' stop believing"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 18:48:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.10.2004. 00:25:28
Postovi: 1360
Lokacija: Beograd
Godina: Padobranac
Smer: IS
Vlacke je napisao:
meni je taj dijagram sekvecni u redu, i npr za analizu nam je isto receno da ako postoji combo box na formi, mora da se prvo ode do baze i ucitaju sve vrednosti, iz kojih bi korisnik mogao da bira. Nisam bas ciato sve postove, ali kontam da je to ono sto je bunilo.

To je meni takodje jasno i tako sam i ja uradio u Analizi, ali jednostavno na vezbama smo drugacije radili, chak su i 2 asistenta dali 2 razlicita resenja. Predpostavljam da cje se od srede iskristalizovati stvari.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.01.2009. 20:23:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.10.2007. 23:32:59
Postovi: 117
Lokacija: beograd
Godina: III
Smer: IS
Ja ne znam dal sam ja glupa al ja ne znam kako treba da se uradi bilo koji metamodel :stid:
pa bih zamolila nekog ako slucajno ima ako moze da okaci....
tnx


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 00:06:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2004. 08:22:13
Postovi: 417
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Neo85 je napisao:
Evo mojih resenja za konceptualni dijagram klasa, ako ima nekih neslaganja sa vasim misljenjem nadam se da cete izloziti da prodiskutujemo. Iam 5 primera, oba prvenstva (basket i fudbal), biblioteka, gimnastika i reklame.

http://rapidshare.com/files/185414275/scan.pdf.html

Sto se tice 7. zadatka, greske koje sam ja nalazio su, da tok ne moze da spaja 2 interfejsa, da tok ne moze da spaja 2 skladista, da tok ne moze da spaja interfejs i skladiste, da tok ne moze da spaja interfejs sa samim sobom i da svaki proces mora da ima bar jedan ulaz i jedan izlaz.
U svakom roku je bilo po 3 greske, jel ima jos nesto osim ovoga?


U primeru sa kosarkom zasto nisi povezao grupu i grad? Meni deluje logicno da budu povezani..
Drugo, veza izmedju repezentacije i igraca predstavlja slabu ili jaku agregaciju?
Trazio sam malo po netu na u temu i naisao na ovo:
Slika


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 01:00:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.02.2005. 21:09:15
Postovi: 949
Lokacija: BEOgrad
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa pazi, za kosarku sam hteo da grad povezem sa grupom, ali kako bi onda agregacija utakmica dobijala informaciju u kom se gradu igra utakmica. Sta znam, neka da jos neko misljenje, ovaj zadatak se vrteo i u bazama ranije za pmov, mozda neko ima sigurno resenje, pa da razresi.

A za vezu izmedju reprezentacije i igraca, jednostavno sam nacrtao u pmov-u da mi je igrac slab objekat reprezentacije, jer se prati svetsko prvenstvo, tako da igrac nema smisla bez reprezentacije, ali ovo za agregation i composition nisam ni gledao pravo da ti kazem, moguce da je ovde u pitanju agregation, kao da igrac moze da postoji i bez reprezentacije, pa da se stavi prazan ovaj romb, stvarno nisam pametan.

_________________
Pitate se kuda večeras u Beogradu? Pogledajte programe beogradskih klubova i splavova i besplatno rezervišite vaše mesto u nekom od njih, klubovi Beograd.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 15:54:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.07.2004. 20:16:10
Postovi: 632
Godina: Dipl.
Smer: IS
Neo85 je napisao:


Gledam ova otvorena pitanja u 10. zadatku. Na neka ne mogu da nadjem odgovor.

1. Objasniti sve aspekte modela u UML-u?
... Ok, postoji 5 aspekata od kojih je na slajdovima objasnjen samo Aspekt Projektovanja. A sta sa ostalima, je l' neko zna?

2. Objasniti slicnosti i razlike izmedju MOF-a i UML-a?

Sta bi ste vi odgovirili na ova pitanja?

_________________
Svako je trovač svoje srece :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.01.2009. 16:07:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06.05.2004. 08:22:13
Postovi: 417
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
1. http://pisbp.fon.rs/download/folijemodeli1.zip Slajd 8-12
To se nalazi u DL sekciji ali u odeljku Analiza i log... pod naslovom "Folije za poslediplomce - RIS"..A sta im dodje RIS nemam pojma,verovatno greska u kucanju..PIS->RIS..:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 158 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group