Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 18.06.2003. 15:04:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
Evo par konkretnih pitanja, pa ja pozivam sve koji su voljni da mi pomognu, da se odazovu pozivu... :D

Dakle, rech je o zbirci iz numerichke analize od Radeta Lazovicja, izdanje iz 2002. godine

1) Da li uopshte postoje neki tipichni zadaci, tachnije neke tipichne oblasti koje padaju na pismenom?

2) Kada mi je u zadatku stoji recimo "da se trazhi reshenje toga i toga do tachnosti od recimo 10 na -2" i kada mi nije naveden broj iteracija u kojima ja trebam da reshim neshto, zanimam me kako se odredjuje onda broj iteracija, dokle teram s ispitivanjem? Pretpostavljam da mi tachnost koja mi je data u postavci treba neshto recji, ali izgleda da ja ne razumem to bash najbolje! ;) Ako je od pomocji recimo konkretan primer zadatka iz zbirke, recite, pa cju potrazhiti i to!

3) Str. 84, Hermitov interpolacioni polinom; pogledajte prvi primer na toj strani, tj. resheni zadatak. Pogledajte postupak - primeticjete da sve ide normalno i sve je jasno. Onda se na sledecjoj strani dolazi do toga da treba da se reshi jednachina H3(x)=P2*(x)+x(x+1)(x+2), gde P2*(x) predstavlja klasichan Lagranzhov interpolacioni polinom [LIP], jel' tako? Dalje u reshenju, dat je i postupak njegovog izrachunavanja. No, sada sledi pitanje - s obzirom da se u njemu koriste vrednosti {1,1,7} koje mnozhe razlomke, shta se radi u sluchaju kada jedan od tih brojeva nedostaje, tj. nemogucje ga je izrachunati? Takvih primera ima na str. 85 medju zadacima za vezhbu [zadaci 2. i 3., jer su tipa leve i desne trougaone matrice]. Dakle, vrednosti za odredjivanje razlomaka su mi date, ali ne mogu izrachunati jedan od ta tri neophodna mi broja, koji mnozhe razlomke, kako bi LIP bio potpun... nadam se da me razumete o chemu ja trabunjam sada... Da li u sluchaju nemogucjnosti da izrachunam jedan od ta tri neophodna mi broja, ne uzimam u obzir ni razlomak koji bi oni trebali da mnozhe, iako za razlomak imam neophodne mi informacije, tj. vrednosti?

4) Str. 88, primer 3.; odmah pre natpisa "zadaci za vezhbu", nalazi se sledecja formula: x=x0+qh=1.04, pa me zanima po kojoj formuli se nalaze i q i h? U pitanju je oblast 'inverzna interpolacija'.

5) Shta su to 'ekvidistantni chvorovi"? :D

6) Str. 98; da li je potrebna oblast 'srednjekvadratna aproksimacija'?

7) Str. 109; na kraju strane pishe "ovde je h=(b-a)/2n ...", pa me zanima gde je to "ovde"? Da li se to odnosi samo na Simpsonovu formulu? Ako je tako, zashto je onda h u primeru 2 na str. 111, u izrachunavanjima za Simpsonovu formulu jednako 0.1? Mozhe li mi iko objasniti znachaj 2n u gornjoj formuli?

8) Str. 115; trebaju li 'kvadraturne formule Gausovog tipa'?

9) Str. 128, primer br. 2; u postavci zadatka stoji da se "dobijene vrednosti za Yk uporede sa vrednostima Y(Xk) tachnog reshenja y(x)=x^2-x" - kako pre svega nacji tachno reshenje te jednachine i kako na kraju uporediti ta dva?

10) Str. 129, primer br. 3; zashto mi je u tabeli dato uporedno reshenje s jednachinom y(x)=e^x/2+x+1? Koji je smisao tog poredjenja? Isto se radi i na str. 132., primer prvi.

11) Str. 134, zadatak za vezhbu br. 4; mozhe li mi iko objasniti na koji nachin [zanima me dakle postupak] su oni u zbirci doshli do zakljuchka da je u apriornoj oceni h=0.1 a u aposteriornoj h=0.05? Dobro, lako cjemo sa aposteriornom ocenom, ali kako su doshli do apriorne da je jednaka 0.1? Ako se odradi na nachin da je h^4<0.5*10^(-5), shto je po formuli a i po postavci zadatka, onda ispada da je apriorno h=0.05?! Tj. 0.047287..., ali zaokruzhimo ga na 0.05...

12) Dolaze li u obzir i 'sistemi diferencijalnih jednachina i diferencijalne jednachine visheg reda'? Str. 135.

13) Dolazi li 'gradijentni metod', str. 65?

To bi bilo to za sada. A plashim se da cju docji s josh pitanja i zaista bih bio zahvalan ako bi neko nashao za shodno da odgovori na neka postavljena pitanja... Ako trebam ja shtogod da pojasnim, a vi pitajte...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.06.2003. 02:19:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.04.2002. 00:45:02
Postovi: 679
Lokacija: PVO
Godina: Dipl.
Smer: IS
Par pitanja :p
Pa dobro, dozvolite da se...odazovemo! :)

1. Pogledaj zadatke sa ranijih ispitnih rokova. Koliko ja znam, cesto se pojavljuju zadaci tipa:"razdvoj re

_________________
No keyboard error - press F1 to continue.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.06.2003. 10:03:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala na pomocji!

Sada sam samo ovlash preleteo preko tvojih odgovora, popodne cju zasesti i prionuti na pos'o, a sada samo da ti se zahvalim!

A novih pitanja cje biti, za to ne brini! ;) ???

_________________
Spavah i sanjah da je život Radost.
Probudih se i videh da je život Rad.
I radih, i gle, Rad bi Radost.


Putuje bez puta
I put se za njim rađa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.06.2003. 14:40:48 

Pridružio se: 06.04.2002. 13:17:50
Postovi: 38
Lokacija: bg
"Koliko ja znam, cesto se pojavljuju zadaci tipa:"razdvoj re

_________________
www.spider-gym.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.06.2003. 18:25:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hej, pa nemogucje da niko ne zna da uradi taj famozni zadatak?!?!

Nego, evo ga josh jedno konkretno pitanje:

Kod metode najmanjih kvadrata, ako je data funkcionalna zavisnost tipa y=1/(alnx+b), jasno je da se mora pocji prevashodno od smene, kako bi se nelinearna aproksimacija svela na linearnu, zar ne? U tom sluchaju, stavljam da je Y=1/y i dobijam sledecje Y=alnx+b. Sada ide pitanje - da li je u tom sluchaju, sa novodobijenom jednachinom, potrebno dalje vrshiti smenjivanje, ili se pak stavlja da je Fo(x)=lnx i F1(x)=1!? To bi izgledalo ovako => Y=a*Fo(x)+b*F1(x) i onda normalno radim dalje A^T*Aa=A^T*y?!

_________________
Spavah i sanjah da je život Radost.
Probudih se i videh da je život Rad.
I radih, i gle, Rad bi Radost.


Putuje bez puta
I put se za njim rađa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.06.2003. 19:03:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
1) OK, pogledah i neshto mi u tim rokovima nema nelineranih? No, nije bitno, stekoh neki utisak, ionako ciljam na dva zadatka! ;)

2) Uh, prokletstvo! Iz primera vidim da je prethodno potrebno odrediti interval izolacije - a to mi je nejasno totalno!! :D Kao i "obratan problem ocene greshke"... NO, na toj strani 24., kako je on dobio da je interval izolacije (0,1)? Da bi se dobio interval izolacije, stavlja se da je f(x)=0, jel' tako? A onda mi ulete josh sa razdvajanjem reshenja i totalno mi pomrse konce... Dok opet, recimo, u Jakobijevoj metodi, str. 51, zadatak za vezhbu br. 2, kako odrediti broj iteracija, tj. famozno k? Ne, sve ovo me totalno zbunjuje...

4) Na istoj strani se nalazi formula za q0, ali se u pomenutoj formuli nalazi samo q - chak i da se upotrebi formula za q0, dobija se x=1.05, a oni 1.04... Izvini, ali stupidnost mi je jacha strana... ;)

5) Trik pitanje! ;) :D

11) Chekaj, to onda znachi da nije h^4<0.5*10^(-5)?! Kako si ti doshao do 0.084...?

_________________
Spavah i sanjah da je život Radost.
Probudih se i videh da je život Rad.
I radih, i gle, Rad bi Radost.


Putuje bez puta
I put se za njim rađa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.06.2003. 09:26:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.04.2002. 00:45:02
Postovi: 679
Lokacija: PVO
Godina: Dipl.
Smer: IS
Citiraj:
Kod metode najmanjih kvadrata, ako je data funkcionalna zavisnost tipa y=1/(alnx+b), jasno je da se mora
pocji prevashodno od smene, kako bi se nelinearna aproksimacija svela na linearnu, zar ne? U tom sluchaju, stavljam da je Y=1/y i dobijam sledecje Y=alnx+b. Sada ide pitanje - da li je u tom sluchaju, sa novodobijenom jednachinom, potrebno dalje vrshiti smenjivanje, ili se pak stavlja da je Fo(x)=lnx i F1(x)=1!? To bi izgledalo ovako =>
Y=a*Fo(x)+b*F1(x) i onda normalno radim dalje A^T*Aa=A^T*y?!

Sad si me skroz zbunio. Stvar je u su

_________________
No keyboard error - press F1 to continue.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.06.2003. 21:04:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
Alter Ego, hvala ti na pomocji!!! Pitam se stizhesh li da uchish za sebe, pored svih mojih pitanja!? ;)

No, evo josh nekoliko pitanja:

11. Sada si me totalno zbunio s onim "dva puta drugi koren, a ne tri puta...". Ja iz 0.5*10^(-5) vadim chetvrti koren, a chetvrti koren iz tog broja je 0.047... Gde greshim?

Zatim, zbirka, str. 53 - chemu i 4. iteracija u primeru, kada jasno stoji da treba da se reshenje nadje u tri iteracije?

Pa onda, knjiga, str. 83, primer 4.4.5. - kako su odredili broj potrebnih koraka, tj. da je k=8? U zadatku se spominje tachnost od 0.001 - kako na osnovu toga odrediti broj iteracija?

Ili zbirka, str. 94, primer 4. - kazhu da logaritmuju levu i desnu stranu, a onda na sledecjoj strani, odma' u nastavku stoji da je Y=1/y?!!? Valjda Y=log(y)?! No, josh neshto me buni - ako vecj logaritmuju, zashto stoji A=ln(a)!? Zar ne bi trebalo da stoji A=log(a), jer ln za bazu ima e, a ne 10, kao log!? A znamo da je log(a)=ln(a)*log(e) i da logaritmovanje na ova dva nachina ne daje isti rezultat... Mada, imam neki blagi utisak da ja ovo sve sam komplikujem, a da je u stvari prosto! :D ;)

No, josh jednom ti hvala, uspeo si da mi razreshish misterije a ja sam samo pokazao da nishta ne mozhe da se uchi ako se samo letimice pogleda... ???

_________________
Spavah i sanjah da je život Radost.
Probudih se i videh da je život Rad.
I radih, i gle, Rad bi Radost.


Putuje bez puta
I put se za njim rađa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.06.2003. 13:11:46 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
BTW, jel' i dalje dozvoljeno korishcjenje svega i svachega na pismenom?!?

_________________
Spavah i sanjah da je život Radost.
Probudih se i videh da je život Rad.
I radih, i gle, Rad bi Radost.


Putuje bez puta
I put se za njim rađa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.06.2003. 13:26:25 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.04.2002. 00:45:02
Postovi: 679
Lokacija: PVO
Godina: Dipl.
Smer: IS
11. Izgleda da jeste 0.047. Nemam pojma, mo

_________________
No keyboard error - press F1 to continue.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.06.2003. 22:48:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2002. 18:43:05
Postovi: 552
Lokacija: Inner Mind
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hej, mozhesh li mi objasniti ono na strani 147., u zbirci, zadatak 3. "oceniti greshku ako se uzme da je h^4|y^4|max..." - shta to znachi, prevedi mi! :D

_________________
Spavah i sanjah da je život Radost.
Probudih se i videh da je život Rad.
I radih, i gle, Rad bi Radost.


Putuje bez puta
I put se za njim rađa.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 11 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group