Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Tvoj izbor?
Teorija odlučivanja 38%  38%  [ 33 ]
Linearni statistički modeli 62%  62%  [ 54 ]
Ukupno glasova : 87
Autoru Poruka
PostPoslato: 13.02.2009. 23:31:58 

Pridružio se: 20.12.2005. 00:39:34
Postovi: 441
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Termin za prijavu odabranog alternativnog predmeta se bliži, a ja, a verujem i većina kolega, prvi put imamo ozbiljnu dilemu šta odabrati. Dok je u prethodnim semestrima bilo prilično lako napraviti izbor sada apsolutno problem postoji.

Dakle, pitanje je jasno: Teorija Odlučivanja ili Linearni Statistički Modeli i zašto? Razlozi za i protiv. Nadam se kvalitetnoj diskusiji.

Prezentacija - Amf.2:
17.02.2009. 14:00h TO
17.02.2009. 14:40h LINS

_________________
"Every moment is another chance"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.02.2009. 02:56:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2008. 23:11:55
Postovi: 4202
Lokacija: Jerk-ovic Bros.
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Stara tema viewtopic.php?f=3&t=11874&start=0

Ja ću uzeti TO. Sve kolege koje znam su mi rekle da je lakše, zanimljivije i šta sve ne...
Plus još nisam dao ni TV i Stat (Lins je valjda posebna oblast statistike). U svakom slučaju ću da odem na prezentacije.

_________________
Potpis.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.02.2009. 09:51:19 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.03.2005. 17:55:43
Postovi: 518
Lokacija: Beograd
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Da je TO laksi, to jeste, jer za LINS trebaju klikeri, ali LINS je neopisivo interesantniji, pogotovo Zoki koji drzi, znaci od njega cete mnogo toga pametnog cuti...

a TO ima da se smorite od silnih matrica koje niko ne zna cemu sluze a usto i ne rade :D salim se, rade one, ali ce mozda 1 ili 2 osobe od svih vas znati cemu to sve sluzi... A primena Linsa je itekako objasnjena na predmetu... Sto bi se reklo, onaj ko se ikada interesovao za ovo, ima vec zanat u rukama...

(s obzirom da sam starija generacija ja sam imao oba predmeta, pa mogu da tvrdim, jer sam isao na oba predmeta...)

_________________
:: Photoshop picture galleries ::


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.02.2009. 14:18:31 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ја без дугог размишљања бирам ТО, не зато што је лакше, већ зато што стварно немам живаца да на још једном предмету сарађујем са екипом са вероватноће и статистике, чији се однос према студентима граничи са отвореним неморалом и безобразлуком.

А што се тиче корисних ствари... давно сам изгубио илузије да ћу их се на факсу наслушати...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.02.2009. 13:36:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 20:43:10
Postovi: 613
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kolege ne znam kakvi su vam to izvori, ali poloziti ispit kod milije suknovica je nemoguca misija... Teorija odlucijvanja vam je nesto tipa Teorije sistema sto se tice polaganja (skupljate poene u toku semestra tako sto osnujete grupu, pa se onda bukvalno 'bijete' da bude medju najboljima, kako bi bili oslobodjeni nekog od 4 pitanja, s time sto mislim da su pomesane sve grupe zajedno, tako da ovi sa menadzmenta bukvalno gaze nas sa is-a, sto je i normalno), u prevodu ako je ne polozite u Junu, preko tih poena i kolokvijuma, moracete da cekate sledecu godinu... (ne morate, ali vec sam napisao poloziti ovaj ispit usmeno je...) Malo se paspitajte bolje i pogledajte karton predmeta, i na kraju nabildovanu knjigu od beskonacno mnogo strana... Svaka vam cast ako se za to odlucite...

LINS mu dodje nastavak verovatnoce i statistike, vise statistike i dosta toga ide po sablonu, malo treba da se razmislja, ali ipak ste na smeru is, pa je to sasvim normalno, da razmisljate (trebalo bi da bude)... Zoki je super lik, pomaze kad treba, pogotovu na ispitu (cak je ovaj predmet do skora mogao da se polozi i preko seminarskog, ne znam da li to jos uvek vazi)... mnogo manje treba da se spremi nego TO i niste u obavezi da pohadjate vezbe i predavanja kako bi polozili.. dok ste kod TO prinudjeni da ne propustite ni jedne vezbe, jer gubite poene...

Svaka ptica svome jatu, ko bi malo da koristi mozak LINS, ko ne mi nimalo da koristi mozak i da ide na bubacenje TO... cheers! :cool:

inace kad izlazi raspored predavanja za letnji semestar? jel pocinje 23.?

_________________
"I am not afraid of death, and less afraid of albanians. If it is necessary, I will put an atomic bomb on my back and jump from a plane on Tirana."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.02.2009. 14:36:05 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
^
Наздравље! Изгледа да ћу морати да запушим нос и идем на ЛИНС... :udri:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.02.2009. 17:38:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.08.2005. 22:16:28
Postovi: 640
Lokacija: Vozdovac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nemam nameru da se "bijem" sa menadzerima oko tih poena, ali pokusacu da dobijem koji, mozda bude zabavno :aaa: Kolokvijumi su odlicna stvar...i zato biram TO. I ne mislim da se mozak koristi samo na lins-u...njihova dezorganizovanost i konstantna prica o hiljadama evra mi ide na nerve.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 01:10:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19.06.2007. 20:50:12
Postovi: 2136
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Načeta neka priča o statistici, ne želim da padne u vodu => LINS.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 01:36:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.06.2008. 19:35:41
Postovi: 666
Lokacija: Coruscant
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Dalje od svega statistichkog. :D

_________________
If you can’t explain it to a six year old,
you don’t understand it yourself.
— Albert Einstein


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 01:50:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.12.2003. 15:58:04
Postovi: 4855
Lokacija: Novi Beograd/Kragujevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Moje iskustvo kaže sledeće:
TO:
Ako možeš da položiš preko onih domaćih/vežbi, onda si na konju. Inače se rade neki zadaci koji umeju da smaraju. Obično daju previše zadataka da bi bilo izvodljivo da se zavši za vreme trajanja ispita. Nije neka velika pamet, samo je velika fizikalija.
Usmeni se uči iz knjige/skripte i relativno je jednostavan, ali zavisi od raspoloženja, da li i koliko će onoga što si napisao da ti priznaju-

Lins:
Radi se pismeni, koji je kad sam ja polagao bio isti poslednja 3 roka, potpuno šablonski zadaci, koje Zoki nije ni pregledao.Tj video je da sam radio 3 zadatka, prvi je pregledao do pola. Za toliko bodove ispisao i to je to..
Predaješ seminarski, koji malo ko uradi sam. U principu uzmeš neki stari i ili prepraviš ili po istom principu napišeš svoj. Ne bi trebalo da ti oduzme više od jednog dana da završiš.

Usmeni se radi na računaru (bar se radio kad sam ja polagao). Ima neka povelika knjiga, ali ako sedneš da pročitaš, trebalo bi da položiš. Mada ne moraš čak ni celu knjigu, samo se koncentrieš na formule.
Test se svodi na "prepoznavanje" prave formule, pošto tipa dobiješ poveliki izraz u 4 primerka. Gde se svaki razlikuje u tome što ima + ili - ili je ' na zagradi postavljen na drugom mestu, pa ako ne znaš tačan obrazac ili nisi se posvetio, pa možeš iz teorije da zaključiš, može da bude zeznuto.

Da sumiram: Kada bih ja birao, ako mogu da polažem TO preko domaćih/vežbi, birao bih njega. U suprotnom uzeo bih lins.
Moguće da se nešto promenilo od kako sam ja polagao, ali iz moje perspektive, takva je situacija

_________________
They’re Pinky and The Brain
Yes, Pinky and The Brain
One is a genius - the other’s insane.
They’re laboratory mice
Their genes have been spliced
They’re dinky They’re Pinky and The Brain,


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 04:46:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kai, dosta toga se promenilo ...pola od onoga sto si ti rekao vise ne pije vodu...

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 12:23:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ako cete da radite tokom semestra, uzmite TO. Imate vezbe obnavljanja tokom semestra, koje radite u grupi, 5 ljudi, 5 zadataka, ocenjuje se tacnost(svaki zadatak jedan poen) i brzina(max jos 5 poena). Pred kolokvijum na osnovu uspeha na tim vezbama rangiraju sve grupe, prvih 20 posto se oslobadja celog kolokvijuma, drugih 20 3 od 4 zadatka, itd..... Vezbe su meni bile zanimljive jer su asistenti super likovi. Na kraju u junu imate i test sa teorijom. Medjutim, ako ne date do juna, kasnije imate pismeni(koji je kao sto Kai rece tesko uraditi za vreme koje imate, iako su zadaci laki) pa usmeni klasican.

_________________
Things need not have happened to be true. Tales and dreams are the shadow-truths that will endure when mere facts are dust and ashes, and forgot.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 16:05:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.10.2006. 15:52:10
Postovi: 2225
Godina: Dipl.
Smer: IS
TO rulz!! :D

Cak i ako ne uspete da date preko vezbi ponavljanja, zadaci su stvaarno laki, a i teorija je podnosljiva, preklapa se sa mnogim predmetima iz ranijih godina, pa vam nece biti nepoznata materija.
Ali idite redovno na vezbe, jer su asistenti mnogo kul :)

Mada cujem da je i LINS ok, imate gomilu nekih rokova i predrokova, zavisi da li volite takvu statistiku ili ne...

_________________
Sunshine :51


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 16:54:34 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.02.2004. 01:11:39
Postovi: 3014
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Potpuno drugaciji ispiti, izaberite sta vam je zanimljivije ili sta vam je lakse...sve zavisi kojim se kriterijumom vodite.

TO se lakse polaze i asistenti su skroz ok, ali sam predmet tj materija je slabo upotrebljiva pricica. Iskreno, ne vidim poentu takvih predmeta...bar ne njihov veci broj....dovoljan je bio SPO. Ne volim te lagane ispite na kojima ocenu odredjuje brzina pisanja, racunanja i sl. a ne brzina u ovom slucaju odlucivanja sta je tacno, ispravno ili dovoljno da ti neki odgovor prihvate.

LINS jeste malo konfuzan i sigurno tezi ispit, i poenta jeste da sam uradis seminarski jer ces tako zaokruziti pismeni i usmeni i znaces zasto si ucio i lins i statistiku u prethodnoj godini.

_________________

"A spaceship from another star
They ask me where all the people are
What can I tell them?
I tell them I'm the only one
There was a war but I must have won
Please take me with you."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 22:45:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.11.2002. 15:44:31
Postovi: 4344
Lokacija: za kompjuterom
Godina: Dipl.
Smer: IS
mozda i ovakav savet:
- kome vise leze Operaciona nek slusa TO
- ko je bolji sa TV i STAT nek obavezno ide na LINS

_________________
:: Sve prste na ruci, u jadu i muci partizanska složila je svest
I sad dokle treba, do sunca, do neba, visoko mi dižemo
pest! ::
:)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.02.2010. 23:59:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.11.2005. 12:13:51
Postovi: 642
Godina: Dipl.
Smer: IS
ne znam kako izgleda TO ali vidim da LINS niko ne hvali, a ja za isti imam samo rijeci hvale!
kad sam birao sta da uzmem nisam imao pojma ni sta je jedno ni drugo, znao sam ko drzi te ispite, statisticare niasm puno simpatisao ali u konkurenciji sa dragim nam prodekanom za nastavu milijom moraju biti bolji, statistiku jos nisam bio polozio ali se, iz razloga sto me je mrzilo da idem svake sedmice, da se zamajavam sa jos cetvoro ljudi hoce li nesto nauciti ili nece, koilko cemo biti dobri i brzi itd, odlucim se ja za lins, i nisam se pokajao!
znaci opisujem lins: radi se neka prakticna primjena statistike, tj statisticka istrazivanja, znaci kako se formira anketa, upitnik, kako se prikupljaju i obradjuju podaci, neke metode za analizu rezultata i tako to, sve sa softverom spss. nista nije obavezno da ides, vjezbe drzi sale, predavanja zoki, sto znaci da je bolji dio katedre angazovan na linsu, na vjezbama se radi malo obnavljanja matrica i 4 vrste zadataka i oni se polazu na pismenom, koji je bukvalno smijesan, ponavljaju se identicna 2, 3 roka, uci se za dva opustena dana jer je sabloncina, najteze je pomnoziti dvije matrice 5x3! zokijeva predavanja su fenomenalna, odnos sa studentima vrhinski, (cak nam je narucivao i kafu i kiselu!), kroz pricu vezanu za gradivo provlaci hiljede realnih primjera i iskusava, sve u svemu nikad nisam simpatisao predavanja, njegova nisam propustio! ta teorija se, kako neko rece, polaze elektronski, kao tv i stat, uci se iz neke podebele knjizurine, i to je najtezi dio, moze se solidno nauciti iz skripte ali je za mene to bila lutrija, sa istim znanjem sam dva puta izlazio, jendom pao drugi put polozio. treci dio je seminarski koji to i nije, treba da doneses neku matricu podataka i da u spss-u uradis neku metodu koju ti oni kazu, i to je to...
meni je bio jedam od najopustenijih ispita, za pismeni postoji predrok, na usmeni moze u po tri termina u toku roka, kad go ti odgovara, sa zokijem se sve mozes dogovoriti...
i, ako ga ne polozis odmah u junu, nisi nista propustio niti se ukopao kao sto je slucaj sa to.

malo se vise raspisah, ali moja iskrena preporuka je lins, bez obzira na prethona iskustva sa statistikom i statisticarima.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.02.2010. 14:20:48 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.11.2007. 20:52:15
Postovi: 5191
Lokacija: У илегали...
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hoce li biti neka prezentacija ovih predmeta?

Zanima me kako se LINS polaze, pa bilo bi lepo kad bih bar to mogli da cujemo.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.02.2010. 16:56:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10.11.2005. 12:13:51
Postovi: 642
Godina: Dipl.
Smer: IS
^ pa da si procitao moj post na prethodnoj strani znao bi

1. pismeni - cetiri metode - cetiri zadatka, cist sablon i vrte se 2-3 roka
2. elektronski test
3. "seminarski", tj prakticni spss


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.02.2010. 23:21:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.01.2007. 18:48:48
Postovi: 235
Lokacija: Novi Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Што се тиче усменог из ЛИНС-а, све зависи од рока до рока. Писмени је увек исти, шаблон који је веома лак и потребно је 2 дана да се научи лепо. Остали делови испита су варијабилни, нпр. у року када сам ја полагала, није требао семинарски, а није било ни електронског теста, већ само класичан усмени, извлачили смо питања. У неким роковима буде комбинација електронски тест-семинарски, или електронски-усмени, али у принципу, ништа од тога није претерано тешко. Семинарски већина људи узме онај са Пушкица и непреправњеног га донесу. Електронски нисам полагала па не умем да кажем какав је.
Добро је код ЛИНС-а што на вежбе и предавања апсолутно не мора да се иде (да би се спремио писмени довољно је да нађете некога ко ће да вам објасни задатке, или да нађете старе решене рокове), а предавања, уколико их икада посетите, схватићете да су веома занимњива. :D
Ја сам изабрала ЛИНС и нисам се покајала (иако нисам била сјајна у вероватноћи и статистици). :D

_________________
Baby when the lights go out I see you


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08.10.2010. 23:22:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.11.2007. 19:12:54
Postovi: 3863
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ima li neko sta da doda o ovogodisnjim utiscima, za one koji ove godine to polazu? :)

_________________
What is essential is invisible to the eye.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09.10.2010. 01:59:24 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.07.2008. 16:26:41
Postovi: 548
Godina: IV
Smer: IS
Mene zanimaju argumenti za LINS. Ja znam da to biram sigurno, jer me zanima statistika, ali treba da ubedim i ljude oko sebe :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09.10.2010. 02:19:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.07.2007. 18:48:06
Postovi: 1211
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
kada bih bio u situaciji da ponovo biram izmedju ova dva predmeta bez razmisljanha bih uzeo Lins.

npr, ako na TO padnete jedan od kolokvijuma ponistavaju vam se svi do tada steceni bodovi ukljucujuci I seminarsli, u zabranjen vam je izlazak na ispit do septembra.

dok na Lins em zanimljiva predavanja I vezbe, em 3 roka u okviru junskog (a mozda I ostalih rokova) em znanje nije beskorisno za razliku od gradiva sa TO.

_________________
ITEH/EPOS/IMAR casovi | domaci | seminarski | diplomski | master
--
o66/oo-32-82 choopachoops@gmail.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 10.10.2010. 10:20:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.06.2007. 09:15:04
Postovi: 1155
Lokacija: Crushevac - Urbs aeterna // Autocommand
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne znam koji je predmet tezi, ali iz prica sa ovima sto su uzeli TO i ocena koje smo mi Linseri pokupili...LINs definitivno lakse dati, i to sa odlicnom ocinom, znam djuture ljudi sto nakupise devetke, desetke... E sad, sto se tice znanja, ne mogu reci da smo nesto preterano obogaceni, s obzirom da je veci deo polaganja sablonizacija, sto pismeni, sto SPSS... Ako nista drugo, predmet vredeo zbog Zokijevih predavanja, njega bih slusao svake nedelje :]

_________________
I am a colossal pervert. No form of sexual depravity is too low for me! Animal, vegetable or mineral – I'll do anything to anything!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 10.10.2010. 11:44:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.01.2009. 14:12:36
Postovi: 209
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ja sam uzela Lins i nisam se pokajala! Daju vam dosta mogucnosti da sto pre polozite,korektni su...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 10.10.2010. 11:56:55 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.11.2007. 20:52:15
Postovi: 5191
Lokacija: У илегали...
Godina: Dipl.
Smer: IS
LINS!!!

+ za predavanja prof. Zorana, koja su jedina predavanja koja sam posecivao u III godini, i nijednog momenta nisam zazalio zbog toga.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group