Započni novu temu Odgovori na temu  [ 338 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Izbor Smera
PostPoslato: 04.12.2006. 15:50:10 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.07.2006. 09:16:11
Postovi: 719
Lokacija: kad nisam u svojoj skoli mene moja dusa boli
Godina: II
Smer: IS
Znam da mnogi misle da je jos prilicno rano za ovakvu temu, ali mislim da bi mogla svim brucosima koristiti u izboru smera, jer za to se treba sto pre odluciti kako bi otkacili one bitne predmete za taj smer... I odmah moje pitanje: Cuo sam od jednog starijeg kolege da bi se smerovi po tezini mogli rangirati na sledeci nacin (od tezih ka laksim): ISiT, OM, ME. UK. Koliko ima istine u ovom? Da li ISIT mnogo zavisi od znanja iz oikt i uis ili je mozda nesto drugo bitnije (npr mata)? Sta se ustvari radi na OM?
P.S.
Ko ume nek' skine ovo drugi strani jezik...

_________________
You can shake it once,
You can shake it twice,
but the third time - you're playing hormons


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.12.2006. 21:14:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 07:34:18
Postovi: 205
Lokacija: Najjeftinija birtija u okolini
Godina: III
Smer: IS
Slozio bih se sa rangiranjem (mada opet to zavisi od licnih preferencija , ja bih radije skocio sa mosta nego da ikad vise u zivotu ucim bilo sta sto ima veze sa finansijama :bljak: ) . UIS je teska glupost ako je i dalje isti kao sto je bio i ne bih ga smatrao korisnim u bilo kom kontekstu.

_________________
-----------------------------------------------------
Bonus penis pax in homus
Penis bonum pax in domum.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.12.2006. 23:50:35 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
Na jednom predavanju iz menadzmenta smo imali vrlo zanimljivu prezentaciju smera OM, toliko je taj asistent dobro pricao i lepo predstavio smer da sam bio ozbiljno uzeo da razmisljam da to upisem umesto ISiTa... I onda sam shvatio da koliko god primamljivo zvucalo, ipak me menadzment ne interesuje... Ali imaju dosta matematike i rada na kompu...

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.12.2006. 12:43:40 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.09.2006. 13:29:31
Postovi: 366
Lokacija: Dorcol Manhattan
Godina: II
Smer: ME
Мене помало занима управљање квалитетом. Шта се ту заправо учи и колика је потражња за тим у Србији? Мада мислим да ћу ипак на ИСиТ.

_________________
How can I be lost if I've got nowhere to go?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.12.2006. 03:17:29 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
1. isit
Ako hocete da naucite programiranje, batalite ovaj smer.
Ako zelite da imate u trecoj godini kolege i koleginice (buduce IT strucnjake) koji ne znaju sta je butabilni disk i cemu sluze drajveri, upisite ovaj smer.
Ako vas smaraju (kao mene) predmeti koji se bubace iz knjiga, upisite isit, ima manje takvih ispita ovde. (ovde ipak ima malo vise matematickih i IT ispita, kakvih, takvih)

2. menadzment
Hocete da budete menadzer? Onda zavrstie ovaj smer, pa sljakajte 10 godina, pa tek onda postajete menadzer.
Interesuju vas marketing, finansije, project management ili nesto slicno? Upisite ovaj smer.
Zelite da zavrsite nesto sto se ceni, a mozete da istrpite gomilu gluposti? Upisite ovaj smer.

3. kvalitet
Zelite da znate napamet sve ISO standarde? (malo karikiram) Upisite ovaj smer.
Takodje, ako zelite da budete na smeru sa malo studenata, pa mozete vise da se zblizite s profesorima, upisite... Ako ste svesni da ce uskoro (to pricaju vec godinama, doduse) biti enornmno velika potraznja za strucnjacima vezanim za standardizaciju i kontrolu kvaliteta, upisite ovo.

4. operacioni menadzment
Ako vas zanima organizacija procesa u proizvodnoj i usliznoj delatnosti, upisite ovo.
Kad kazem 'organizacija', ne mislim na menadzment, nego na organizaciju. Znaci, nesto na malo prizemnijem i konkrentijem nivou

Mozda neko stariji smatra ovo moje subjektivnim, nek iznese svoje misljenje.
I onako cete lakse steci objektivnu sliku iz vise subjektivnih misljenja ;)

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.12.2006. 12:23:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.07.2006. 09:16:11
Postovi: 719
Lokacija: kad nisam u svojoj skoli mene moja dusa boli
Godina: II
Smer: IS
Moze kraci opis programskih jezika koji se rade na isitu i uopste gradivo? Sta je to sto ga cini za mnoge studente najtezim na FON?

_________________
You can shake it once,
You can shake it twice,
but the third time - you're playing hormons


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.12.2006. 14:21:58 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05.10.2006. 20:22:31
Postovi: 213
Lokacija: А5~Бг~СРБИЈА
Godina: I
Smer: IS
Gorbash je napisao:
Na jednom predavanju iz menadzmenta smo imali vrlo zanimljivu prezentaciju smera OM, toliko je taj asistent dobro pricao i lepo predstavio smer da sam bio ozbiljno uzeo da razmisljam da to upisem umesto ISiTa... I onda sam shvatio da koliko god primamljivo zvucalo, ipak me menadzment ne interesuje... Ali imaju dosta matematike i rada na kompu...


Да, сећам се, лик је дошао и рекао "ја имам 100 еврића дневно, ја вам радим ово, ја вам радим оно... ма не знам шта све не радим"...страшно сам се напалио, уффф :bljak:

kliford je napisao:
Ako vas smaraju (kao mene) predmeti koji se bubace iz knjiga, upisite isit, ima manje takvih ispita ovde. (ovde ipak ima malo vise matematickih i IT ispita, kakvih, takvih)...


То ми реци!!! :lol:

_________________
Као и сваки угледни форумаш и ја водим бригу да моји постови буду лепи, уредни, модерни. Стога о мојим постовима брине читав тим модератора...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.12.2006. 15:50:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.12.2006. 16:05:38
Postovi: 20
Godina: II
Smer: IS
kliford je napisao:
1. isit
Ako hocete da naucite programiranje, batalite ovaj smer.
Ako zelite da imate u trecoj godini kolege i koleginice (buduce IT strucnjake) koji ne znaju sta je butabilni disk i cemu sluze drajveri, upisite ovaj smer.
Ako vas smaraju (kao mene) predmeti koji se bubace iz knjiga, upisite isit, ima manje takvih ispita ovde. (ovde ipak ima malo vise matematickih i IT ispita, kakvih, takvih)

2. menadzment
Hocete da budete menadzer? Onda zavrstie ovaj smer, pa sljakajte 10 godina, pa tek onda postajete menadzer.
Interesuju vas marketing, finansije, project management ili nesto slicno? Upisite ovaj smer.
Zelite da zavrsite nesto sto se ceni, a mozete da istrpite gomilu gluposti? Upisite ovaj smer.

3. kvalitet
Zelite da znate napamet sve ISO standarde? (malo karikiram) Upisite ovaj smer.
Takodje, ako zelite da budete na smeru sa malo studenata, pa mozete vise da se zblizite s profesorima, upisite... Ako ste svesni da ce uskoro (to pricaju vec godinama, doduse) biti enornmno velika potraznja za strucnjacima vezanim za standardizaciju i kontrolu kvaliteta, upisite ovo.

4. operacioni menadzment
Ako vas zanima organizacija procesa u proizvodnoj i usliznoj delatnosti, upisite ovo.
Kad kazem 'organizacija', ne mislim na menadzment, nego na organizaciju. Znaci, nesto na malo prizemnijem i konkrentijem nivou


Moja preporuka ISiT smer, jer samo sa ovim smerom ( po meni ) imacete neko konkretnije znanje. Verujem da ce mnogi koji su ocekivali neko hard and heavy programiranje biti razocarani jer ovaj smer nije koncentrisan na to ( mada bi ja vise voleo ). ISiT je po meni najtezi smer jer nastavljate sa matematikama tj mata 3 i DMS, ako imate slabog iskustva sa realnim programiranjem ( ili nemate mogucnosti da prakticno vezbate na svom kompu ) onda cete imati problema i sa principima programiranja i verovatno sa stukturama i algoritmima. Na ovom smeru ce te raditi samo javu i mozda C++/C# ali znanje koje budete stekli sa prdmetima koji se bave programskim jezicima nece biti dovoljno za praktican rad posle fakulteta, zato je potrebno da se mnogo vise vi licno angazujete.

Ono sto po meni ne ide u prilog ISiT-u je sama pomisao da ces od 4 godine studiranja na 3 imati predmet kod profesora Simica. Sto znaci da cete imati lako polaganje ispita bez realnog znanja iz predmeta koji su strucni na ISiT-u.

Kao sto je Kliford rekao menadzment je vise bubacki predmet i mislim da njega treba da izaberu oni studenti koji imaju velikih problema sa matom ( 1 i 2 u prvoj godini ). Ako su vase osobine vise orjentisane ljudima nego kompjuterima ona je ovo smer za vas.

Smer kvaliteta nije toliko los smer, podsetice vas na srednju skolu jer cete morati da donostite opravdanja za nedolazenje, i mada se neki nadaju, necete imati protekciju na ispitima, iako su vas neki profesori ili asistenti vec "dobro upamtili".

Operacioni menadzment ne preporucujem zato sto sto na njemu imate sve najteze predmete sa ISiT a nemate diplomu ISiT-a. Veli broj ljudi u toku godine ili na kraju predje na menadzment sa ovog smera iz navedenih razloga.

Zakljucak:

Fokusirate se na prvu godinu, probajte da je ocistite sto pre, jer sa otvorenim svim opcijama za upis druge godine mnogo je lakse doci do odluke o smeru. Ne ocekujte da vas fakultet nauci svemu, on ce vam dati samo neke naznake za koje vi treba da se odlucite, ne podcenjujte aktivnosti van fakulteta ( udruzenja npr. Fonis , AIESEC ) jer vam te aktivnosti mogu doneti mnogo vise prakticnog znanja od fakulteta.

_________________
Don't worry Dr. Drake Ramoray will save you.

"Mirko pazi metak! Hvala Slavko!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.12.2006. 16:39:30 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
Gorbash je napisao:
Na jednom predavanju iz menadzmenta smo imali vrlo zanimljivu prezentaciju smera OM, toliko je taj asistent dobro pricao i lepo predstavio smer da sam bio ozbiljno uzeo da razmisljam da to upisem umesto ISiTa... I onda sam shvatio da koliko god primamljivo zvucalo, ipak me menadzment ne interesuje... Ali imaju dosta matematike i rada na kompu...


Јоој, бураз, шта је теби занимљиво! И зашто нам шаљу тог паћеника да се шири кад смо дошли на предавање? Још кад сам чуо да му ови наши аплаудирају.... Најјаче је што су се сви примили!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.12.2006. 02:43:36 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Desperado je napisao:
Moze kraci opis programskih jezika koji se rade na isitu i uopste gradivo? Sta je to sto ga cini za mnoge studente najtezim na FON?


Pa, imaces principe programiranja u drugoj...
Taj ispit su mnogi preneli u trecu... mis'im... koj moj ces na IS-u ako te to ne zanima... okej, jasno je meni da juris prvo da otkacis neka gowna od ispita, ali ja sam principe spremao tokom odmaranja :)
Odoh u off...

Dakle, radice se Java, C# i nesto ocajno malo PHP... Mozda jos nesto... btw, ne ocekuj da posle FON-a kazes da si na faksu naucio jedan jezik tako dobro da mozes da se zaposlis kao programer... moras SVE SAM!!!!

Pazite samo malu statistiku za drugu godinu - is:
engleski jezik, 3 IT ispita, 3 menadzerska i 4 matematicka
od toga, ubedljivo tri najlaksa ispita su engleski i 2 IT, a najtezi su, naravno, matematicki (3 od 4) i menadzerski (2 od 3).... uzas.... treca godina je vec nesto lepsa....

gavra33 je napisao:
auuu.... a dobro shta sad... ima nas raznih... brate valjda se nauchi neshto na tom smeru.... svi neshto kao nema vajde od tog smera sa programiranjem... :zbun: shta se uopshte nauchi onda na isitu?


Pa, nauci se nesto, nije da se ne nauci... samo, slaba vajda od toga...
Sramota.... kao, svi cemo biti inzinjeri, a 80% sa isita ce da zavrsi kao menadzeri (sramota fakulteta, ne pljujem menadzment), a 60% ljudi sa isita je upisalo isit zato sto "eto, dleuje zanimljivo"...

Dobra strana je sto imas kolege koje i znaju nesto, pa ono, zajedno se tesite sto ste okruzeni retardima :D

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.12.2006. 20:33:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.06.2005. 01:18:37
Postovi: 84
Lokacija: Bg
Godina: Apsolvent
Smer: IS
sve u svemu isit je najtezi. a ako hoces devojke, drogu i alkohol UK.

_________________
no good start to dance


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.12.2006. 22:52:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
paradoxx je napisao:
sve u svemu isit je najtezi. a ako hoces devojke, drogu i alkohol UK.


Individualno... smatram da je meni ISIT najlaksi....

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.12.2006. 11:00:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09.01.2004. 02:11:42
Postovi: 2868
Lokacija: 11080
Godina: Dipl.
Smer: UK
*Iris* je napisao:
[color=darkred]@Dushan - Ne znam tachno na shta mislish :zbun: A sto se tiche onoa shta me zanima, pa interesuje me u kom pravcu ide taj smer (ok ovo zvuchi smeshno gledano s matematichke tachke gledishta :P ). Mislim ono, ISIT je okrenut kompovima, ME upravljanju, a chemu je okrenut UK? Sve sto znam o tome je 'upravljanje kvalitetima' to ce da sluzi za standardizaciju i bice mnogo trazen posao.. Not like it's helpful..


Nebitno sta sam pomislio.. Prs'o sam.. :D


Elem, UK tj. upravljanje kvalitetom... Sadrzi implementaciju ISO standarda, tj. moguce je biti sertifikaciono telo... Sto uopste nije losa stvar biti, sa recimo svojom privatnom firmom... Mozez da radis u sluzbi UK neke firme ili da pruzas konsultantske usluge koje se ticu UKa.. Mozes da radis reinzenjering procesa, ili uvodjenje procesnog pristupa [ako nje uveden]... Ima milion opcija, sve zavisi koliko te sta zanima tj. koje oblasti...
nisam spavao celu noc, pa ne zna sta jos da napisem... :)

_________________
flickr


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.12.2006. 18:37:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.10.2006. 15:52:10
Postovi: 2225
Godina: Dipl.
Smer: IS
kliford je napisao:
Individualno... smatram da je meni ISIT najlaksi....


kako sad najlaksi. Sa svih strana cujem da je tamo maltene inkvizicija, i samo zbog tih prica da je najtezi, ja bas i ne bih tamo da zalazim, iako me jako zanima kao smer... :(

_________________
Sunshine :51


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.12.2006. 18:44:46 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24.07.2006. 16:33:51
Postovi: 10041
Godina: Dipl.
Smer: IS
heki je napisao:
kliford je napisao:
Individualno... smatram da je meni ISIT najlaksi....


kako sad najlaksi. Sa svih strana cujem da je tamo maltene inkvizicija, i samo zbog tih prica da je najtezi, ja bas i ne bih tamo da zalazim, iako me jako zanima kao smer... :(


Pa vidis sta kaze covek - individualno i da je njemu najlaksi... I meni ce biti ISiT najlaksi, jer me menadzment ama bas ne interesuje i imam afinitet prema matematici ne menadzmentu, ekonomiji ili bilo cemu slicnom...

_________________
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2006. 07:06:24 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
heki je napisao:
kliford je napisao:
Individualno... smatram da je meni ISIT najlaksi....


[color=blue]kako sad najlaksi.


Kako "kako"?????
Pa, u srednju za najteze vaze fizika i matematika, recimo... a ja recimo obozavam fiziku i meni je to kul :)
Ili recimo u drugoj godini mnogima je Java (principi) mozda najtezi ispit, ja sam to spremao u trenucima odmora :) (a mnogo sam se odmarao, veruj mi :D )

Vazi IS za najtezi zbog toga sto je FON menadzerski fakultet, i sve sto ima veze sa matematikom, sa malo koriscenja mozga i sl, sve je to anatemisano.... sad but true...

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2006. 10:11:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.03.2005. 17:55:43
Postovi: 518
Lokacija: Beograd
Godina: Apsolvent
Smer: IS
kliford je napisao:
heki je napisao:
kliford je napisao:
Individualno... smatram da je meni ISIT najlaksi....


[color=blue]kako sad najlaksi.


Kako "kako"?????
Pa, u srednju za najteze vaze fizika i matematika, recimo... a ja recimo obozavam fiziku i meni je to kul :)
Ili recimo u drugoj godini mnogima je Java (principi) mozda najtezi ispit, ja sam to spremao u trenucima odmora :) (a mnogo sam se odmarao, veruj mi :D )

Vazi IS za najtezi zbog toga sto je FON menadzerski fakultet, i sve sto ima veze sa matematikom, sa malo koriscenja mozga i sl, sve je to anatemisano.... sad but true...


Ovo samo potvrdjuje da je izjava "meni je ovo tesko" cisto subjektivna izjava, sto ce reci da nema teskog ili lakog smera, nego uzmite ono sto vam vise prija. Ja sam se pozitivno iznenadio sa Menadzmentom i cak sam bio na ivici da upisem menadzment, ali onda sam provalio da ipak kada sednem za komp da nesto napravim, to jemnogo bolji osecaj....

Tako da birajte ono sto vam se svidja, a ne ono sto je "lakse" ;)

_________________
:: Photoshop picture galleries ::


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2006. 12:37:54 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
Можда ово није тема, али нема везе. Да ми неко објасни следећу ствар:
- Рачунарски смер (да га тако назовемо не улазећу у детаље) постоји на математичком факултету, и математика има много додирних тачака са рачунарима и програмирањем.
- Постоји и на ЕТФ-у. И електротехника има велике везе са рачунарима (о томе говори и то да је IEEE окупља валики број светских стручњака из компјутерске области)
- Сличан смер има и на ФОН-у и баш ме занима какве везе има менаџмент са програмирањем. Не кажем да ИСиТ не ваља (нисам упознат са тиме), али ми није јасно зашто смо ми који желимо да се бавимо програмирањем на истом факултету са менаџерима. Није ни да имам нешто против њих, али мени то лично звучи као оно из Надреалсита "Министар за просвету, спорт и генетски инжињеринг". Мени се чини да то нема никакве везе. Исправите ме ако грешим.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2006. 13:25:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Nizam je napisao:
Можда ово није тема, али нема везе. Да ми неко објасни следећу ствар:
- Рачунарски смер (да га тако назовемо не улазећу у детаље) постоји на математичком факултету, и математика има много додирних тачака са рачунарима и програмирањем.
- Постоји и на ЕТФ-у. И електротехника има велике везе са рачунарима (о томе говори и то да је IEEE окупља валики број светских стручњака из компјутерске области)
- Сличан смер има и на ФОН-у и баш ме занима какве везе има менаџмент са програмирањем. Не кажем да ИСиТ не ваља (нисам упознат са тиме), али ми није јасно зашто смо ми који желимо да се бавимо програмирањем на истом факултету са менаџерима. Није ни да имам нешто против њих, али мени то лично звучи као оно из Надреалсита "Министар за просвету, спорт и генетски инжињеринг". Мени се чини да то нема никакве везе. Исправите ме ако грешим.


Malo si kratkovid. Programiranje je "samo alat".

U velikim finansijskim institucijama postoje ljudi koji se bave programiranjem kompleksnih algoritama koji pomažu traderima npr. Postoje investicioni fondovi koji isključivo traže ljude koji imaju diplomu vezanu za matematiku ili programiranje, npr. odličan primer za to je Renaissance Capital Management. Probaj da pronađeš nešto o njima. Oglase za posao daju u časopisima vezanim za matematiku i fiziku. To je malo ekstremniji primer ali mislim da shvataš da postoji tražnja za ljudima koji se razumeju u finansije, matematiku i programiranje.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2006. 17:22:24 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
Па не говорим само о "чистом програмирању".
Уреду је то, али постоје и програми за чије је прављење неопходно позанвање и неке друге области (нпр. музика...) па нема на музичкој академији (или како се то зове) смер ИСиТ.
Дакле, капирам ја да то може имати итекако добру примену у менаџменту, али може и у свакој другој науци - од музике па до пољопривреде. Е сад да на сваком факсу има и смер типа ИСиТ!
Није ли глупо да нас обучавају за једну одређену врсту "програмирања"?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2006. 17:54:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.09.2006. 00:07:40
Postovi: 7570
Lokacija: Lazarevac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne ucis ti ovde neku menadzersku vrstu programiranja ili tako nesto,to ne postoji,vec ucis osnove programiranja koje ces kasnije sam unaprediti.....A sto se tice menadzerskih predmeta predpostavljam da su zamisljeni da bi stekao neke osnove o funkcionisanju preduzeca i ostalo,kako bi kasnije u istim primenio to tvoje programiranje and stuff......


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 03:51:50 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Nizam je napisao:
Па не говорим само о "чистом програмирању".
Уреду је то, али постоје и програми за чије је прављење неопходно позанвање и неке друге области (нпр. музика...) па нема на музичкој академији (или како се то зове) смер ИСиТ


Care, enterprajz aplikacije, ERP-ove, informacione sisteme, baze podataka i slicne stvari ne mozes da poredis sa tri programa namenjena obradi zvuka...
Uostalom, nije mi jasno kad neko dodje i kaze: "hahaha, bem ti smer IS na FON-u, tu se slabo radi programiranje..." ALO BRE! Ko je rekao da je to programerski smer????? Da je to smer za programiranje zvao bi se "smer za programiranje", a ne "smer za informacione sisteme i tehnologije"!!!

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 09:15:31 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
ЉУДИ! Стално вам измиче суштина. Уопште нисте схватили шта вам говорим!

За Калегорма:
Нисам рекао да учим менаџерску врсту програмирања. Рекао сам да се на фону учи безброј менаџерских предмета и да они који хоће да иду на ИСиТ не могу да их избегну. Такође сам рекао да не увиђам зашто би менаџмент и информациони системи били на истом факултету. Е сад, одакле си ти оно извукао?

За Клифорда:
Прво, музичких програма има НЕНОРМАЛНО много. Ако ти знаш само за винамп, то само значи да се ниси пуно бавио музиком. Мислим да би било глупо да се играмо набрајања менаџерских и музичких да видимо чега има више, али сам сигуран да би музички победили.
Друго, реч "програмирање" овде (не претерано често) употребљавам као уопштен појам везан за бављење софтвером, информационим системима... Ту реч користим само зато што ми је краће да тако кажем. Знам да је то врло непрецизно, али негде горе сам и рекао да не желим да улазим у терминолошке детаље. Јасно је шта сам хтео тиме да кажем.
Није ми сасвим јасно одакле ти то да сам ја рекао да је то (или да би требало да буде) програмерски смер.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 14:00:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 07:34:18
Postovi: 205
Lokacija: Najjeftinija birtija u okolini
Godina: III
Smer: IS
Pazi kako stvari stoje na PMF i ETF kad si ih vec pomenuo.
Na matematickom (PMF ne postoji pod tim imenom samo ljudi tako zovu zgradu) imas okvirno 1:5 odnos programerskih i matematickih predmeta (smer se takodje zove informacioni , a ne programiranje) . Postoji i smer za profesora matematike i informatike i tu ima jos manje programerskih predmeta. Na ETF je jako slicno (mozda za nijansu vise IT predmeta) i naravno imaju mnogo vise elektronike i matematike.

Kod nas ne postoji ni jedan fakultet koji ima smer koji se bavi samo programiranjem , a i ne treba da postoji. Kad predjes 40/50-u jednostavno vise ni teoretski ne mozes da radis kao programer , sta ces onda posle da zivis od socijalne pomoci ? Inace baviti se programiranjem iz hobija samo radi uzivanja je jedna stvar , a raditi to u nekoj ozbiljnijoj firmi je nesto sasvim drugo. Dok se ti kidas od posla i rintas k'o konj 12 sati dnevno za 500-700 eur. (kod nas) u toj istoj firmi rade razni menadzeri , strucnjaci za marketing , finansijski savetnici ... koji svi zajedno pola grama mozga nemaju a zaradjuju duplo vise od tebe i rade cetri puta manje. Zato bezi od programerskog posla sto dalje (radi kao programer jedno 5 godina u nekoj finoj firmi ako mozes cisto da imas sta da stavis u CV) a onda prvom prilikom bezi na nesto drugo sto se vise placa a manje radi.

_________________
-----------------------------------------------------
Bonus penis pax in homus
Penis bonum pax in domum.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 16:09:28 

Pridružio se: 08.02.2006. 15:07:08
Postovi: 1155
Godina: Dipl.
Smer: IS
За Фростија:
Ја нигде не говорим о томе какви су ти смерови на МФ-у и ЕТФ-у. Такође не говорим само о ПРОГРАМИРАЊУ. Мислим на сва та рачунарска/хардверска/софтверска/информациона срања. Било шта од тога (не наравно све). А на ЕТФ-у имаш више таквих предмета него што ти рече.
И више сам дигао руке од чекања да ми неко одговори зашто информациони системи и менаџмент на истом факултету. Вероватно и нема разлога.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 338 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group