Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 15.06.2008. 09:24:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
zlatko je napisao:
Znači praktično odeš u jednu od poslovnica Komercijalne banke navedenih u javnom pozivu i kažeš: „Mene treba kilo akcija Fime“ i to je to? Postaneš truli kapitaljist :)

E izem ti fax, ničemu konkretnom da te nauči :udri:


1. apsolutno. tako se kupuju i inv jedinice za otvorene fondove.

2. izabrao si pogreshan smer, matori :)

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.06.2008. 13:06:14 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
To bi pre bilo FIFB...First In First Buy :)

Zakon o HOV o ovome kaže samo:
Citiraj:
Upis i uplata vrše se na način kojim se obezbeđuje ravnopravan tretman svih lica koja u datom roku i pod utvrđenim uslovima vrše upis, odnosno uplatu hartija od vrednosti i na način kojim se sprečava nanošenje štete izdavaocu.


Što je predpostavljam mnogo bliže onoj proporcionalnoj podeli, nego ova varijanta FIFB aka "Ponuda važi do isteka zaliha. Fotografije se mogu razlikovati. Ne snosimo odgovornost za štamparske greške" :)

Moguće je da emitent može sam da izabere metodologiju. To je verovatno definisano nekim pravilnikom ili mišljenjem Komisije za HOV (kako mrzim ova mišljenja - mišljenje dobijaš u zavisnosti od toga koji se službenik dohvatio zahteva za isto :udri: ).

bLooez-e, taj deo sa ulaskom u banku jeste isti, ali otvoreni fond prodaje neograničen broj investicionih jedinica, a zatvoreni fond prodaje određen broj akcija (definisan veličinom emisije).
To mu dođe kao razlika između dužničkih i vlasničkih HOV. Samo što su ove vlasničke bez prava upravljanja.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 15.06.2008. 13:37:33 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala menadžeri, biće nešto i od vas :P

Ma bezveze je što to ne uče bilo kog Fonovca, a izgleda da ni na menadžmentu se ne radi dovoljno na tome.

Hvala vam još jednom :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 16.06.2008. 08:55:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
ma pusti ti pedju, uce nas ; )

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.06.2008. 13:10:41 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Osećam se puštenim :srba:

Problem sa FON-om je što je studentska praksa fakultativna i pohađa je vrlo mali broj studenata.

Kada mladi FONovci dospeju na svoje prvo radno mesto, a to ne retko bude banka ili osiguravajuće društvo, bez dana iskustva u privrednim delatnostima, ne može me niko ubediti da su sposobni da izađu u susret zahtevima klijenata.

Kao fizičko lice, koristim usluge banke Intesa, o većini njihovih proizvoda (koristio ih ja ili ne) imam više informacija od velikog procenta šalterskih službenika, a uglavnom i od onih "savetnika za stanovništvo". Jedna kolgeinica se našla u sektoru za kreirajne novih usluga. OK, nema ona tamo nikakva ovlašćenja, ali i bolje, jer mučenica ne razume kako funkcionišu ni postojeće usluge, a ne kako da izađe sa predlogom za unapređenje ili ne daj Bože nešto da krene "od nule".

Update (malopre zaborvio za drugu banku): kao pravno lice, uglavnom, koristim OTP banku. Sa njima sam odavno odustao od bilo kakve rasprave. Kažem:"Pozovite Novi Sad" i onda čekam...


Odem da uplatim kasko za kola, strano osiguranje, momak mi prodaje priču, umesto da mi proda osiguranje :)
Na pitanja ne zna da odgovori, kaže to ne postoji, uslove korišćenja mi ne da, a kada mi ih je njegov šef dao, pokazao sam mu na šta mislim.
Nisam uplatio osiguranje kod njih.

Zlatko, zamisli situaciju da godinama učiš da programiraš isključivo čitajući literaturu. Ako neki kod napišeš na papiru, nema ko da ti ga proveri i ukaže na propuste.

Anyway, razlog mog reply-a je sasvim drugi :)
http://www.economy.rs/finansije/4044/Po ... ELITE.html
Kaže: "biće distribuirano najmanje 250 akcija". Dakle, imamo uslov za uspešnost emisije, ako bude manje od 250, vraćaju se pare, a ako bude više, videćemo koliko su spremni da prihvate.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.06.2008. 16:28:52 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala veliki Štrumfe

Nego zar nije malo 250 akcija? To može da plane već prvi dan.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.06.2008. 20:39:10 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
I meni taj broj zvuči nenormalno malo, ali mi je ona rečenica "...najmanje 250" dala utisak da su stavili tako mali iznos, da bi bili sigurni da će emisija uspeti.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.06.2008. 22:16:50 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
I konačno pitanje, valja li to uzimati :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.06.2008. 00:16:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Ako imaš 100.000 dinara da daš za jednu investicionu jedinicu, moguće je da nije loše. ;)

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.06.2008. 19:00:26 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
To nije ulaganje na mesec-dva, već od početka do kraja.

Parafraziram jedan novinski članak je napisao:
Iskustvo iz komšiluka je pokazalo da ne vredi.
Posle primarne emisije i listiranja na Berzi, prvih nekoliko dana je došlo do skoka, a zatim su krenuli na dole. Dosta ih je palo i na polovinu vrednosti.


Moja predpostavka je da će se na rok koliko je fond predviđen da traje (ako uđeš na početku i izađeš na kraju) prinos biti najmanje blago više nego da si novac oročio u banci na to vreme.
Stvar je da mogu da ulažu novac u šta god hoće i mislim da je potrebno da budu stvarno bezobrazni i/ili glupi, pa da izgube novac do zatvaranja svih pozcija.

Bitan momenat je da poslovanje investicionog fonda ne mora da utiče na tržišnu cenu. Može fonda da funkcioniše odlično i u godišnjem izveštaju obajvi odlične rezultate, ako je njegove akcije kupio neki drugi (recimo otvoreni) fond kome je hitno potreban keš i počne da se istovar ispod cene u trenutku kada nema tražnje.

Da li vredi? Mislim da vredi. Ovu moju "misao" prihvati sa rezervom, jer ja neću uložiti novac tamo. Možda uzmem neku jedinicu kada izađu na Belex, ako tržište počne da im obara cenu, a ja budem u toku šta ljudi trenutno rade (ne znam kakva im je obaveza izveštavanja čanova/akcionara).

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.06.2008. 19:15:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
Pedja je napisao:
"...najmanje 250" dala utisak da su stavili tako mali iznos, da bi bili sigurni da će emisija uspeti.


citadel je potvrdio, emitovace akcije za sve uplate, jer ima dosta zainteresovanih. dakle, nece biti pondera, niti vazi pravilo prioriteta (my mistake : ) ), nego koliko bude uplata, toliko ce biti i akcija (svako dobija akcije za sve pare koje je dao, naravno, okrugle cifre su u pitanju). ako bude 250+, emisija uspela, ako ne - nije.

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.08.2008. 14:33:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.07.2005. 02:02:03
Postovi: 1270
Godina: Apsolvent
Smer: OM
Da li neko od kolega zna sta je sa Eurofineks brokerom ovih dana?

Rodjak me zove malo pre i kaze da su dobili zabranu rada i da ne mogu da mu realizuju danasnji nalog. Ja sam poslednji nalog preko njih pustio pre 20 dana i sve je islo ok. Ne znam zasto jos radim sa njima, prosle godine su mi jedan prodajni nalog realizovali 2 puta (?!) ali sam iskulirao jer nije bila neka kolicina, a i ISPALO je dobro. Da su teska mafija, to znam, ali jbg.

Ima li neko od vas iskustva sa njima i da li zna nesto vise o toj zabrani rada?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.08.2008. 17:23:48 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Da budem iskren, nisam čuo za njih, pa potražim. Ne vidim da su dobili neku zabranu rada, ali možda je sveže, pa još nije objavljeno.

Gledam njihovu stranicu i vidim da imaju 109 korporativnih agentura, nisam gledao koja su imena na spisku, ali je to prilično lep broj za jednu kuću. Uvek postoji mogućnost da su nekome stali na žulj, pa im kontrola nije izbijala dok im nešto nisu našli.

Malo me je zbunio link ka MVI u linkovima....NBS, Beogradska berza, ministarstva, AF i MVI?!

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.08.2008. 09:45:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
Pedja je napisao:
NBS, Beogradska berza, ministarstva, AF i MVI?!

izgleda da su ih poredjali hijerarhijski od najnebitnijih do najvazhnijih :)

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 03.03.2009. 18:13:03 

Pridružio se: 03.03.2009. 17:59:47
Postovi: 3
Lokacija: BGD
Godina: Dipl.
To zavisi od toga kako im je koncipiran sajt...
o brok kucama imas ovde, sve na jednom mestu
http://www.aikb.net/glasacka-kutija-f4/ ... .htm#19399
jedno 5-6 b.kuca je "odustalo" od daljeg rada, zbog smanjenja obima posla....

A presek stanja i portfolio svakog fonda imas ovde
http://www.aikb.net/fondovi-f9/
Mislim da nema boljeg pregleda...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group