Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 10.12.2006. 17:27:00 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Размишљао сам се да пишем у МЛМ теми, али пошто ме инвестициони фондови више интересују, поставио сам нову.

Јуче и данас сам био на предавањима једне фирме која ради на МЛМ систему. У питању је аустријска фирма "Ertrag&Sicherheit" која продаје приступ инвестиционим фондовима (конкретно, BNP Paribas кровном фонду). Основна прича није нападна попут раније поменутих на ФФу, дакле ни налик "променићете свој живот!", "обогатићете се!" и тако то, већ потенцирају "штедни план је изванредна ствар коју би било лоше не поделити са својом породицом/пријатељима".

Успели су да ме убеде да су (кровни) инвестициони фондови занимљива могућност за штедњу, али нешто нисам баш жељан да једнократно пљунем 900 еврића само за отварање приступа фонду и то једино на основу њихових лепих обећања.

Занима ме да ли неко има искуства са таквим стварима... у погледу МЛМа, и у погледу инвестиционих фондова. Има ли неког другог (читај - јефтинијег :) ) начина да се приступи сигурном инвестиционом фонду?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2006. 17:55:24 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
ne mozhesh da meshash multi level marketing i investicione fondove, jer su to prosto dve odvojene stvari. marketing je marketing a fondovi neshto sasvim drugo :]

mlm je machka u dzaq i jedino mozhe da se isplati na kratke staze ljudima koji su zaista spremni da cimaju i imaju veliki krug /da ih nazovemo blazhe/ neupucjenih prijatelja koji su spremni da zagrizu.
ja mlm ne razliqjem preterano od chain lettersa i slichnih gluposti, a chinjenica da je mlm u nekim zemljama zabranjen treba dovoljno da ti govori o tome.

sa druge strane inv. fondovi i mene veoma interesuju, i mislim da je to jako dobra zamena za shtednju kod nas /na _zapadu_ je to odavno zamenilo shtednju/, ali ti predlazhem da se strpish josh malo, obzirom da kod nas josh uvek ne postoji konqrencija inv. fondova, vecj se tek ocheqje vecji dolazak inv. fondova na nashe trzhishte. iako je /chini mi se/ donet nedavno zakon o inv. fondovima, tek treba da protekne neko vreme.

a ako nemash neke obimnije investicije u planu, preporuchujem ti da isqlirash taj fond sa 900e samo za ulazak u fond. jednostavno se ne isplati ako si bash mali investitor. bolje idi uzmi neshto na berzi preko brokera, ili shtedne zapise ili obveznice rs.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 00:01:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Koliko ja znam aktivni fondovi naplaćuju najčešće two-twenty. Tj. 2% od assets under manangement i 20% od profita.

Pasivni indeksni fondovi su mnogo jeftiniji. Negde oko 1-2% od AUM.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 00:46:13 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
bLooez je napisao:
ne mozhesh da meshash multi level marketing i investicione fondove, jer su to prosto dve odvojene stvari.
Па, нисам ја помешао. Они су. :) Према њиховој причи, ови Аустријанци су купили ексклузивно право приступа том БНП Париба фонду и само кроз њихову МЛМ структуру се може улагати у њега. Или, бар, тако они кажу.

bLooez je napisao:
sa druge strane inv. fondovi i mene veoma interesuju, i mislim da je to jako dobra zamena za shtednju kod nas /na _zapadu_ je to odavno zamenilo shtednju/, ali ti predlazhem da se strpish josh malo, obzirom da kod nas josh uvek ne postoji konqrencija inv. fondova, vecj se tek ocheqje vecji dolazak inv. fondova na nashe trzhishte. iako je /chini mi se/ donet nedavno zakon o inv. fondovima, tek treba da protekne neko vreme.
Да... тако и ја резонујем. Прво конкуренција. Ал' хтедох да то чујем и од још некога. :)

Иначе, ови кажу да су потребни закони усвојени, али да очекују после НГ нешто... спровођење? примену? прописе? ...нешто рекоше да чекају, али сам заборавио шта. :)

Milosh je napisao:
Koliko ja znam aktivni fondovi naplaćuju najčešće two-twenty. Tj. 2% od assets under manangement i 20% od profita.

Pasivni indeksni fondovi su mnogo jeftiniji. Negde oko 1-2% od AUM.
Ови наплаћују 900 евра на почетку и 5% од сваке уплате за управљање средствима. Али, тврде да никаквих других трошкова (трансферних, провизија и то) нема. Шта то значи? Да су скупљи или јефтинији?

А какви су то активни, а какви пасивни фондови?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 03:35:02 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
bLooez je napisao:
mlm je machka u dzaq i jedino mozhe da se isplati na kratke staze ljudima koji su zaista spremni da cimaju i imaju veliki krug /da ih nazovemo blazhe/ neupucjenih prijatelja koji su spremni da zagrizu.


Veruj mi, od MLM mozes da zivis vise nego pristojno, a da li ces i koliko pzaradjivati zavisi iskljucivo od tebe samog ;) (ne pricam ti ovo iz glave nego iz svog iskustva i iskustva nekih ljudi sa kojima sam u dobrom odnosu ;) )


Nego, kad pricate o investicionim fondovima, imam jedno pitanjce.
Investiconi fond se od banke razlikuje po tome sto banka zaradjuje od kamate za novac (na cuvanju) koji daje drugima na koriscenje, a inv.fond od toga sto novac (dat na cuvanje) ulaze u druge poslovne projekte?
I to znaci da je dobit od novca ulozenog u inv.fond veci od kamate u banci, ali manje od dividende (jer je rizik veci od ulaganja u banku, a manji od ulaganja u OD)?

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 10:30:26 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
kliford je napisao:
Veruj mi, od MLM mozes da zivis vise nego pristojno, a da li ces i koliko pzaradjivati zavisi iskljucivo od tebe samog ;)
Тако је. Ако си довољно ђубре да зарађујеш на пријатељима уз велику вероватноћу да ћеш опако заје.ати несрећнике на дну када дође до сатурације, онда да - можеш да живиш "више него пристојно".

kliford je napisao:
Investiconi fond se od banke razlikuje po tome sto banka zaradjuje od kamate za novac (na cuvanju) koji daje drugima na koriscenje, a inv.fond od toga sto novac (dat na cuvanje) ulaze u druge poslovne projekte?
I to znaci da je dobit od novca ulozenog u inv.fond veci od kamate u banci, ali manje od dividende (jer je rizik veci od ulaganja u banku, a manji od ulaganja u OD)?
Ма, банке зарађују како стигну. :) Инвестициони фондови, барем колико ја знам, зарађују само од вредносних папира. А однос просечне добити од банке/инв.фонда/дивиденди ти је тачан.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 13:06:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Вујаклија je napisao:
Па, нисам ја помешао. Они су. :) Према њиховој причи, ови Аустријанци су купили ексклузивно право приступа том БНП Париба фонду и само кроз њихову МЛМ структуру се може улагати у њега. Или, бар, тако они кажу.

Recimo i da su kupili ekskluzivno pravo za pristup tom jednom fondu on definitivno nije jedini koji drži BNP Paribas, a pogotovo ne jedini na svetu. Istraži malo razne fondove na BNP Paribas asset management sajtu. Dosta se razlikuju i po tome u šta ulažu - npr. mnogo su sigurniji fondovi kojima je veći deo portofolia i čak ceo u obveznicama od onih koji ulažu u deonice.

Вујаклија je napisao:
Да... тако и ја резонујем. Прво конкуренција. Ал' хтедох да то чујем и од још некога. :)

Иначе, ови кажу да су потребни закони усвојени, али да очекују после НГ нешто... спровођење? примену? прописе? ...нешто рекоше да чекају, али сам заборавио шта. :)

Pa možda će vam biti zanimljivo da u Srbiji postoji tek 5 licenciranih portfolio menadžera. Zakon je tek nedavno donet i treba vremena da se sve to oformi i sakupi kapital. Biti portfolio menadžer je odličan posao, verovatno će biti jedan od najplaćenijih kod nas.

Вујаклија je napisao:
Ови наплаћују 900 евра на почетку и 5% од сваке уплате за управљање средствима. Али, тврде да никаквих других трошкова (трансферних, провизија и то) нема. Шта то значи? Да су скупљи или јефтинији?

А какви су то активни, а какви пасивни фондови?

Pa ne znači ništa konkretno. Ako još komuniciraš sa njima pitaj ih kakve su dobitke/gubitke imali u zadnjih 5 godina pa proceni na osnovu toga. To što nemaju transfernih troškova znači da ti oni to naplate iz tih provizija. To su uglavnom brokerske tarife koje se naplaćuju kada oni izvrše neki trejd. Aktivniji fondovi logično imaju veće troškove.

Aktivan fond je fond kojem upravlja portfolio menadžer/i sa još gomilom analitičara. Oni pokušavaju da pobede tržište/ekonomiju. Tj. pokušavaju da dobiju više nego što je prosečan rast tržišta.

Pasivni(ili indeksni) fondovi su fondovi koji kopiraju tržišne indekse kao što su u USA S&P500(Standard&Poors, indeks 500 uglavnom US kompanija), Dow, NASDAQ... Primera radi S&P 500 u proseku raste 12% godišnje. Po nekim analitičarima trebalo bi da ove godine bude preko 13,5%.

http://finance.google.com/finance?q=INDEXSP:.INX < -- Link za S&P500 indeks.

E sad aktivni fondovi da bi opravdali svoje postojanje moraju da budu bolji od S&P500 na primer. Postoje i fondovi alternativnih investicija kao što su hedge fondovi, private equity, venture capital, real estate...

Ukratko:
Hedge fondovi su fondovi koji nisu regulisani kao drugi fondovi. Takođe su njihove strategije uglavnom tajne. Znači ti daš 25000(uglavnom je to minimum za hedge fondove) i praktična znaš samo u naznakama šta oni rade sa tvojim parama. Uglavnom poenta je da pokušavaju da dobiju jako velike returnove i kompenzuju/ublaže rizike alternativnim investicijama.

Private Equity, zatvoreni fondovi koji kupuju korporacije i kasnije ih prodaju. Uložiš(jako su velike cifre za ulazak) i nakon recimo 5-10 godina fond se zatvara i dele se pare. E sad mnogo dobra stvar je što oni koriste leverage da bi te svoje dobitke uvećali. Znači sa određenom količinom para mogu da kupe 8 puta, na primer. Iskreno dugačka je priča ali ako nekog stvarno zanima nek pročita na wikipediji šta je Leveraged finance i leveraged buy out.

Venture Capital je slično kao private equity samo što oni daju pare uglavnom startup IT kompanijama i onda uzmu deo kad oni urade IPO, tj. inicijalnu javnu ponudu. Primeri su google, youtube i sl. Veliki rizik ali ogromna šansa za dobitak.

kliford je napisao:
Nego, kad pricate o investicionim fondovima, imam jedno pitanjce.
Investiconi fond se od banke razlikuje po tome sto banka zaradjuje od kamate za novac (na cuvanju) koji daje drugima na koriscenje, a inv.fond od toga sto novac (dat na cuvanje) ulaze u druge poslovne projekte?
I to znaci da je dobit od novca ulozenog u inv.fond veci od kamate u banci, ali manje od dividende (jer je rizik veci od ulaganja u banku, a manji od ulaganja u OD)?


Banka(retail) zarađuje na razlici između kamate koju daje na štednju i kamate koju daje u vidu kredita. Zvuči bajno ali kod nas i nije, bankarski sektor je izgubio 53 miliona ove godine. Razlog su uglavnom ogromne rezerve koje banke moraju da drže, 60%.

Vidim da si čitao Kraguljkinu knjigu. Pitanje ti je skoro preslikano(ne mislim ništa loše time). Uglavnom investicioni fond može da bude i na gubitku i na dobitku. Teorija u koju dosta ljudi veruje jeste da je dobitak povezan sa rizikom. Ako štediš u banci ili kupuješ državne obveznice siguran si da ćeš dobiti pare nazad i zato je kamata mala(dobro, kod nas je ogromna na obveznice bila). Kad uložiš u firmu ti nisi siguran kako će se njena vrednost kotirati na berzi, ali definitivno postoje rizičnije i manje rizične deonice. Na primer sigurno je manje rizična deonica firme koja ima snažan priliv novca i malo duga od neke biotech ili it kompanije koja može da poraste vrlo brzo ali i da propadne vrlo brzo. Investicioni fondovi praktično pokušavaju da ublaže rizik diversifikacijom. Tako da ako jedna firma propadne ne izgubiš sve pare. E sad Kraguljka u svojoj knjizi govori kako je kamata u banci manja od dividende što nije istina. Prvo Ne možeš tek tako da kažeš šta je veće, jer firme mogu u određenoj godini i da gube novac. Drugo postoje deonice koje isplaćuju malu ili ne isplaćuju dividendu uopšte. jel bi to značilo da ti uopšte ne zarađuješ?!? Dividenda od Google-a na primer ti donosi samo 1,65% ako gledaš samo dividendu. Ali ako gledaš i rast google-a za jednu godinu http://finance.google.com/finance?q=GOOG, vidiš da mu je porasla vrednost za 19%. To je definitvno veći dobitak od kamate u banci ali ne zbog dividende. Dividenda je "samo" profit, a vrednost akcije na tržištu je vrednost stvarne imovine te firme. Ako kupiš nešto za manje a prodaš za veće logično zarađuješ na razlici. Ako vas zanima kako se vrednuju kompanije odlična knjiga je Principles of Corporate Finance - Brealey, Myers. Poglavlje vezano za banke u Kragulj knjizi je očajno.

Ako sam nešto nejasno napisao vi recite, nemam naviku da pišem dugačke postove.

Pozdrav.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 14:25:11 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Milosh je napisao:
Recimo i da su kupili ekskluzivno pravo za pristup tom jednom fondu on definitivno nije jedini koji drži BNP Paribas, a pogotovo ne jedini na svetu. Istraži malo razne fondove na BNP Paribas asset management sajtu. Dosta se razlikuju i po tome u šta ulažu - npr. mnogo su sigurniji fondovi kojima je veći deo portofolia i čak ceo u obveznicama od onih koji ulažu u deonice.
Па, да... свестан сам ја тога, али проблем је што на тим сајтовима не пише (или ја нисам успео да нађем) како да из Србије улажем у њих. За ове знам како раде: даш им паре, а они уплате БНП Париби из неке банке у ЦГ или БиХ или некој другој комшијској земљи где су девизне уплате на стране рачуне могуће (или нешто друго... то је онај законски део који сам заборавио :) - зашто не може из Србије?).

Milosh je napisao:
Pa možda će vam biti zanimljivo da u Srbiji postoji tek 5 licenciranih portfolio menadžera. Zakon je tek nedavno donet i treba vremena da se sve to oformi i sakupi kapital. Biti portfolio menadžer je odličan posao, verovatno će biti jedan od najplaćenijih kod nas.
Али, ако сам ја то добро разумео, ти портфолио-менаџери би радили у нашим фондовима или у "представништвима" страних фондова код нас. Је л' тако? Уз сво дужно поштовање, ја бих ипак да уложим негде напољу, без наших посредника. :) Је л' то може већ сада и, ако не, кад ће моћи?

Хвала пуно на објашњењима!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2006. 18:01:22 

Pridružio se: 27.12.2003. 16:39:58
Postovi: 215
Godina: Dipl.
Smer: UK
E vidish ta prica je kod nas od skora pocela. Ja bas i nisam preterano upucen u celu pricu ali sustina je sledeca: stedish u banci kamata 5% ulozis u investicioni fond 10 do 15%. To je sve sto covek treba da zna. Sto se tice BNP paribas ili poznatiji kao ' dje su pare ba' (interna shala), to je kod nas pocelo od decembra prosle godine i to su uveli braca slovenci. Znaci preko njih sve to ide. Zakon je donesen sto se tice inv fondova i to od skoro ali ja nemam pojma. Problem je sto mora da se nosi kes za uplatu ili u cg ili bih. Malo je tu mladja zasrao i dosta zakocio celu pricu, valjda je nesto hteo da mulja preko nacionalne stedionice. Da skratim, svake subote u hotelu Sumadija ili hotelu In predavanja drze ti slovenci pa ko hoce da svrati ulaz dz. Ja cu ovo da proverim kod svog starog posto on sa tim nesto radi.

Zanimljivo sto je vecina nashih profana ukljuceno u ovu pricicu, i to preko profana Cire, matori jazavac nikad mu para dosta.

_________________
Kad nam je bilo gore bilo nam je bolje
Ko dipr taj dismr.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2006. 00:56:30 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Вујаклија je napisao:
kliford je napisao:
Veruj mi, od MLM mozes da zivis vise nego pristojno, a da li ces i koliko pzaradjivati zavisi iskljucivo od tebe samog ;)
Тако је. Ако си довољно ђубре да зарађујеш на пријатељима уз велику вероватноћу да ћеш опако заје.ати несрећнике на дну када дође до сатурације, онда да - можеш да живиш "више него пристојно".


Naravno da sam na to mislio :)
I ne samo na prijatelje vec na sve ljude koje sretnes... zbog toga sam i ja digao ruke od toga.... treba k'o stenica da davish ljude...

Ali, iskreno, ne smatam lose to "zaradjivanje na prijateljima".. mislim, ako sam nasoa posao koji mi se svidja, zasto ga ne bih preporucio prijatleju... smatram da se ne kreces (isto kao ni ja) u krugu debila koji ocekuju da im pare padnu s neba, vec u krugu ljudi koji su svesni rizika i koji sami odgovaraju za svoje postupke....

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2006. 01:42:03 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14.02.2006. 00:56:09
Postovi: 2423
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Ja sam jos pre godinu dana nekako uleteo u tu pricu, cak sam i odslusao onaj seminar,
ali mislim da treba da budes veliko mudo da bi se onim bavio!
Prvo treba sam da verujes u tu pricu da bi druge ubedjivao, a to je malo teze!
Najvece su prepreke to poverenje kome ces da das pare da ti uplacuje, da se ne cimas u "inostranstvo" (gore pomenuto zasto) i pocetni kapital od 900e!
Jos je fora da je novac likvidan, ali niko ne ume da objasni kako, vec ti kazu da to sredjujes preko interneta!

Citiraj:
Zanimljivo sto je vecina nashih profana ukljuceno u ovu pricicu, i to preko profana Cire, matori jazavac nikad mu para dosta.


Poznato mi ovo!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.12.2006. 20:33:34 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Вујаклија je napisao:
Milosh je napisao:
Pa možda će vam biti zanimljivo da u Srbiji postoji tek 5 licenciranih portfolio menadžera. Zakon je tek nedavno donet i treba vremena da se sve to oformi i sakupi kapital. Biti portfolio menadžer je odličan posao, verovatno će biti jedan od najplaćenijih kod nas.
Али, ако сам ја то добро разумео, ти портфолио-менаџери би радили у нашим фондовима или у "представништвима" страних фондова код нас. Је л' тако? Уз сво дужно поштовање, ја бих ипак да уложим негде напољу, без наших посредника. :) Је л' то може већ сада и, ако не, кад ће моћи?

vujke, pitanje shta je nashe a shta _strano_ sve vishe postaje deplasirano.
pitanje je kako definishesh _nash_ fond?
isto kao shto i _nashe_ banke plasiraju sredstva preko drugih banaka u inostranstvo tako i neki buducji _nash_ fond mozhe da sastavi portfoloio idkljuchivo od stranih obveznica/akcija.
valjda ne greshim.

poenta otvaranja _predstavnishtava_ tih stranih fondova kod nas /primer- salford, koji uspeshno operishe po srbiji, poqpovali su pola prehrambene industrije, a ustvari su _strani_ fond po toj definiciji/
lm, poenta i jeste ta da strani fondovi udju na nashe trzhishte, i da ti onda ne morash da se cimash kako da ulozhish u neki strani fond, jer cjesh mocji ovde da im uplatish najnormalnije i sve to.. ista situacija kao sa bankama kad su strane banke doshle kod nas.

zashto je sada procedura oko investiranja u inostranstvu toliko komplikovana ne znam, ali mislim da ima veze sa nashim zakonima/bivshim ustavom? stvarno ne znam.

iozvinjotina ako sam rekao neshto shto je vecj recheno, kasno sam se ukljuchio u prichu :/

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.12.2006. 00:16:47 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ма, то све стоји, само... не разумем се довољно у целу причу, па не бих да дајем паре да њима управља неко ко је јуче лиценцирао "портфолио-менаџментуру" на ЕФу уз гаранцију домаћих финансијских "магната". :) Стога као критеријум "сигурности" видим десетине (стотине) година искуства страних инв-фондова. Па, ако се неки од њих реши да унајми баш неког од наших фришких портфолио-џенамера, онда ваљда знају шта раде. :D Сваки савет је добродошао.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.12.2006. 00:38:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
pazi, taj test za portfolio menadzera nije nimalo naivan. shtavishe, negde sam chitao da su ljudi koji imaju CFA imali problema da polozhe test /shto je, dodushe, malo glupo/. uostalom, sama chinjenica da ima samo 5 portfolio menadzera u srbiji treba dovoljno da ti govori :]

moj ti je predlog i dalje da batalish inv fondove i lepo uzmesh neke obveznice/zapise :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.12.2006. 23:55:15 

Pridružio se: 28.02.2005. 14:35:30
Postovi: 348
Lokacija: NBG
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Vujo, lepo ti Blooez kaze ... U srbiji ima tacno 6 (I slovima SEST) portfolio menadzera ... Kao sto je vec rekao blooez cak ni oni sa CFA diplomom ne mogu da rade kao portfolio menadzeri dok ne poloze drzavni ispit koji organizuje Komisija za Hartije od vrednosti (cena ispita i kursa je 220.000) ...

Literatura iz koje se uci za polaganje je na engleskom (znaci najmodernija) i to > 3000 strana (zato i nije tako jednostavno) ....

Drugo, ni stranci veruj mi nisu nista pouzdaniji .... Evo sad je skoro propao jedan hedge fond .... cuh ja .... par milijardi dolara otislo u vetar .... a ima mnogo primera iz istorije Americke i Evropske zestokih propasti investicionih banaka i fondova ....

Trece, domaci investicioni fondovi ce krenuti uskoro i ja mislim da ce to biti lepa prilika da se zaradi .... Ali kao sto kaze Blooez ako si imao nekih para do sada trebao si da ulozis u Zapise koje je izdavala NBS a koji su imali prvo prinos od neverovatnih 24% da bi ih sada smanjili na 17% sto je jos uvek veoma visoko (s obzirom da evro ne mrda to je extra prinos) ....

Eto razmisli ....

Pozdrav :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.12.2006. 08:44:21 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ма, немам ја паре, не сада. :D Али обзиром да ћу ускоро почети да радим и да редовно примам плату, размишљам о штедњи (не о зарађивању). За записе сам чуо са неколико страна да би их ваљало узети... па... како и где се то ради? И колико је један?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.12.2006. 10:55:17 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Imas na sajtu NB... fora je da je rec o diskontnim stopama i sto kasnije uzmes zapis, blizi je rok dospeca, ali je i manja kamata... znaci, onih 17% koje gore neko spominje, to je bilo pocetkom septembra, tad je bila poslendja emisija zapisa, koliko se ja secam... i rok dospeca im je sredinom avgusta 2007... znaci, pozuri, stize leto dsok kazes "keks" :D

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.12.2006. 11:14:14 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
dinkić je rekao da to pazarimo, da on misli da se država zeznula što je to izdala, jer je mnogo povoljno za građane, a nepovoljno za državu. Problem je što ja nemam KREDIT koji još NIJE STIGAO da to pazarim :udri:

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group