Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: [Shtednja vs] HoV
PostPoslato: 17.09.2006. 01:09:42 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pirossi je napisao:
e ne da ne bih štedeo posle ovako bolidnih reklama nego bih sve spiskao iz inata.

na stranu inati, ali shtednja danas u srbiji sa ovim nazovi kamatama mozhda pre treba da se nazove _chuvanje para_.
realno, kada uporedish koliq kamatu dobijesh za taj novac koji ostavish banq shvatish da kada odbijesh inflaciju i sve ostalo, banka tebi samo chuva pare.
drugim rechima, od shtednje nema leba.

jel neko pazario neke akcije skoro? [ili da ne idemo u off, ako jeste nek otvori temu u biznis podforumu :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Poslednji put menjao bLooez dana 17.09.2006. 17:48:43, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 01:18:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18.05.2003. 22:19:50
Postovi: 11096
Lokacija: /var/www
Godina: Padobranac
Smer: IS
^ akcije? šta je to? neki novi parfem?

ma i ja velim da su kamate smešne i da ni jedan racionalni motiv čoveka ne mož' da natera da štedi. na stranu srednjovekovne idiotarije.

_________________
tuđini. dolazeee...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 17:06:04 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooze, na zapad postoji i usluga cuvanja para koja se placa ;)

Ajde postuj linkove neke strane banke koja daje vishe kamate na stednju :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 17:39:40 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Pedja je napisao:
Ajde postuj linkove neke strane banke koja daje vishe kamate na stednju :)

hteo sam da kazhem da je shtednja kao neki vid sticanja nekih sredstava potpuno prevazidjena kategorija, kod nas ipak ljudi josh pamte jezde i dafine i voleli bi da nishta ne rade a kao zarade.
shto se tiche kamata stranih banaka - ja iskreno ne mogu da izrachunam ni domacje banke koliq kamatu daju na orochenu deviznu [chikam te da probash ako si lud :], a ti me terash da ti trazhim strane :]
ako vecj imam neke pare, pre cju da ih ulozhim u neke akcije/obveznice/zapise/shtagod nego da mi chame u nekoj banci kao shtednja shatro. pa na cca 3000e orocheno na godinu dana dobijesh tipa 13e. [mrzi me da rachunam, ovo sam lupio odokativno, ali cenim da nisam mnogo omashio :]
i josh banka uzme pa te zeza sa qrsom evra i ostalim smicalicama koje mogu da smisle. bezobrazluk.

zato kazhem - shtednja sprdnja! akcije u shake! :]

[ustvari sam pazario uz pomocj uqcjana neke akcije pa hocju da se pohvalim :] javicju za 5-6 meseci koliko sam bio upravu :]

edit: prebacio ovde da se ne remeti ona tema o biserima i sarmama.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 18:30:39 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.12.2001. 21:48:50
Postovi: 933
Godina: Profesor
E a jeste li provalili kako Meridian obanjuje ljude - u reklami kaze das dva dukata dobijes tri. Znaci kamata je...?

A u stvarnosti das soma evra dobijes...?

_________________
Ali ipak mora da se zna ko je bio prvi!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 20:57:28 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.11.2004. 14:34:28
Postovi: 8655
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Das dva soma evra i zbog toga i ti ispadnes som, to mu dodje tri soma, kao na reklami :D

_________________
Tommorow is cancelled due to lack of interest!
...
O, da mi je da se još jednom zaljubim,
Opet bih uzeo kostim Večnog dečaka,
I opet bih smislio kako da prodangubim
Dok ona ne sleti niz hodnik Studenjaka...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 21:43:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
najveća moguća kamata je 6 % na godišnjem nivou, oduzmeš PDV (koji se plaća na dobit) i divota... 4.8 % ako oročiš na 3 godine. Slažem se sa bluzom, štednja u bankama je toliko prevaziđen model...

Kod nas je tržište HoV tako slabo razvijeno. Mislim da će prodor napraviti investicioni fondovi i da tu treba tražiti neku zaradu.

Najbolje je uložiti u neki sopstveni biznis (udružiti se možda sa nekim), jeste veći rizik, ali je i dobit značajna.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 17.09.2006. 21:54:12 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
ja jurim shansu u privatizaciji.
neka obimna preuzimanja mogu relativno lako da se prepoznaju, i tu treba ulagati.

uhvatio sam se progresa i neshto malo akcija dveju banaka tek da se malo razudi, nadam se da nisam nishta omashio. hemofarm je bio pun pogodak pa sad imam odreshenije ruke :]

hajde miki, ti si nam nbs insajder :] ima neka lista tamo koji broker koliq proviziju naplacjuje pa da je podelish sa nama ovde?

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2006. 16:59:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ja sam čuo da ćemo svi mi mladi dobiti akcije NISa ili EDS kada dođe do privatizacije, da je to inicijativa. Pa onda se možda oprobam u privatizaciji :)

E sad, pokušaću da saznam da li tako nešto postoji... Znam da postoji gomila softvera koji prate strane HoV i u šta vredi investirati, to jest kako naše devizne rezerve uvećati. Raspitaću se... Još i kada se uselim tamo, biće sveže informacije... Ko dobro plati :lol:

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2006. 18:26:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.12.2001. 21:48:50
Postovi: 933
Godina: Profesor
Mickey leba ti, ko ce meni i tebi i jos nekolicini stotina hiljada deremaja da da akcije EDB i NIS?
Ma idi, kakvi su jos od nas traziti da im dotiramo po par 'iljadarki da bi se bolje prodala sva javna doba :P :(( (ne znam koji smejli bolje ide)

@ bloez
progres? daj neki detalj, na osnovu cega si se zainteresovao za ovo? mozes i na pp

_________________
Ali ipak mora da se zna ko je bio prvi!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2006. 19:50:21 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa država... Navodno. To je predlog.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.09.2006. 20:03:11 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
tako pishe u zakonu, istina. ne znam da li to josh uvek vazhi, i ne secjam se tachno kako to glasi, skini zakon o privatizaciji pa vidi [davno se polozhilo poslovno pravo :]
ali sigurno postoji i ta varijanta da se akcije dele omladini, samo se ne secjam po kom sistemu.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.09.2006. 01:07:46 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.12.2001. 21:48:50
Postovi: 933
Godina: Profesor
Verovatno je u to vreme (donosenja tog zakona) Marko Milosevic bio omladina.
:P

_________________
Ali ipak mora da se zna ko je bio prvi!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.09.2006. 09:00:39 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 01:43:21
Postovi: 9865
Lokacija: Šabac
Godina: Dipl.
Smer: IS
A da li se mi možemo još uvek smatrati omladinom. Mislim, svi smo matori konji od preko dve banke. :lol:

_________________
Biće sve okej, problem ne traje dugo...
To je samo loš dan, sutra bolje biće, tu nema ništa drugo.
Život je suviše lep da bismo se borili sa tugom.
Neko je zaista tu za tebe kad si dole, to je puno, puno, puno...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.09.2006. 18:23:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Milex je napisao:
... svi smo matori konji od preko dve banke. :lol:


:yo:
:respect:
:)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.09.2006. 23:56:50 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
eto, samo sam hteo da se pohvalim -
moj prvenac, pa me ovako dobro i brzo sluzhi =]

danas je AGBN ubio 30 000, shto znachi da sam trenutno sa njim u plusu cca 30%.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 21.09.2006. 19:11:53 

Pridružio se: 27.12.2003. 16:39:58
Postovi: 215
Godina: Dipl.
Smer: UK
Stednja u bankama je gotova. Doslo je novo vreme dugrocnog ulaganja odnosno stednje. Posto kada mi budemo matori penzija nece vise postojati javice se novi oblici privatnih penzionih i invensticionih fondova. Banke imada da ga puse. Naravno to u svetu vec postoji ak kod nas odnedavno. Privatni invensticioni fondovi postoje odavno ali tek od skora rade sa boranijom odnosno rajom. Sta je to? Odgovor je jednostavan. Danas kamata u bankama neprelszi 6 % dok ovaj vid stednje odnosno ulaganja ide do 15%, stime sto banke uzmu pare od raje njoj daju 6 posto onda tj novac banke uloze u inv. fondove i dobiju 12% znaci banke debelo zaradjuju. Danas se banke preskacu i boranija moze direktno da ulozi pare u fondove. Date kes oni u centrali bave se berzom akcijama hiljada preduzeca, cime je sve mnogo sigurnije. Mrzi me d se smaram, ali koga intersesuje moze nesto naci kod PNB PARIBAS fonda koji od skora radi kod nas.

_________________
Kad nam je bilo gore bilo nam je bolje
Ko dipr taj dismr.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.09.2006. 20:44:49 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
bLooez je napisao:
Kompanija Tarket namerava da preuzme Sintelon
EM Online
Međunarodna kompanija "Tarket" objavila je nameru za preuzimanje većinskog udela 56,33 odsto kapitala preduzeća za proizvodnju podnih obloga i tepiha "Sintelon" iz Bačke Palanke.

evo za sve brucoshe i one koji se tako osecjaju :]
ova vest se juche pojavila, a vecj danas je SNTLM na BELEXu skochio za 15% a cenim da cje tek da nastavi da raste.

ima li laksheg nachina za zgrtanje para..

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.09.2006. 22:47:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.12.2001. 17:03:40
Postovi: 1463
Lokacija: Manaus
Godina: Dipl.
Smer: IS
Jel moze neko od vas menadzera da da ukratko neki FAQ kako da ja obican student kupim te akcije preko brokera kao fizicko lice (mrzi me da istrazujem, bolje da pitam strucnije)

_________________
www.slamarica.com - www.foliograph.com - www.turizamusrbiji.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 22.09.2006. 23:18:20 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
pozovesh neq brokersq qcju i oni ti sve lepo kazhu. nije nishta komplikovano.

ili sachekash da se bluz smori i sam ti napishe :]

procedura je uglavnom sledecja -

1. par stotina dinara dajesh brokeru da postanesh njegov klijent [a i ne mora]
2. fotokopija lichne karte
3. otvorish rachun u banci za trgovinu akcijama
4. dash brokeru ovlashcjenje na taj rachun
5. treba ti izvod iz banke koliko para imash na tom rachunu

kasnije ti broker naplacjuje ili neki procenat 0-par% na transakciju ili fixno po izvrshenju naloga, zavisi..

i to je u principu to.. mislim da nisam nishta zaboravio. ajd nek je sa srecjom, pa javi shta si uradio :]

edit: merged.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Poslednji put menjao bLooez dana 23.09.2006. 10:44:19, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.09.2006. 22:04:41 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Update: sve dole navedeno prihvatite sa rezervom i obavezno proverite kod neke brokerske kuce!
Ovo je samo okvirna porcedura, da malo priblizimo kako to zapravo funkcionise :)

bLooez je napisao:
pozovesh neq brokersq qcju i oni ti sve lepo kazhu. nije nishta komplikovano.


Najefikasnije, s tim sto je najbolje da prvo pozoves onu kod koje NECES da otvoris vlasnicki racun, pa kada se potkujes, zoves onu povoljniju/blizu/kako god :)

bLooez je napisao:
1. par stotina dinara dajesh brokeru da postanesh njegov klijent [a i ne mora]


Neke kuce ne naplacuju otvaranje vlasnickog racuna, neke ne naplacuju za "investitore" (citaj, naplacuju bakama i dekama sto su podobijali free akcije i planiraju samo jednokratno da to istrguju). Ako se ne varam, uglavnom je otvaranje vlasnickog racuna oko 500din.

bLooez je napisao:
2. fotokopija lichne karte

Svaka brokerska kuca ima kopir, pa to odrade na licu mesta, dakle, nosis original sa sobom :D

bLooez je napisao:
3. otvorish rachun u banci za trgovinu akcijama

Potreban ti je racun i za kupovinu i za prodaju akcija. Vecina banaka ima i razlicitu tarifu u zavinsoti da li kupujes ili prodajes. Naplacuje se "saldiranje", a ne podizanje novca.
Zgodna varijanta je da brokerska kuca i banka budu medjusobni suvlasnici ili da imaju neku saradnju. Npr. kao sto je pre bilo Delta banka i Delta broker ili Kulska banka i KBK broker. Razlog je sto su cesto u istoj zgradi, ne moras da setkas around ako ima nekih propusta i sl.
Plus sto broker uvek moze da kontaktira banku i proveri stanje na racunu.

bLooez je napisao:
4. dash brokeru ovlashcjenje na taj rachun

Nikakvo posebno ovlascenje ne ide, koliko znam, samo se u CRHOV upise da je to tvoj bankovni racun vezan za taj vlasnicki racun.

bLooez je napisao:
kasnije ti broker naplacjuje ili neki procenat 0-par% na transakciju ili fixno po izvrshenju naloga, zavisi..

Pojedine brokerske kuce naplacuju i davanje naloga kupovine/prodaje, a ako se ne varam sve naplacuju proviziju. Provizija dosta varira, a za vece transakcije je podlozna dogovaranju ;)


Ajde da ja probam od nule :)
1. Odaberes brokersku kucu i banku
2. Otvoris u banci namenski racun za trgovinu HOV
3. Odes u brokersku kucu sa licnom kartom i nesto kesha (ukoliko naplacuju otvaranje vlasnickog racuna)

Sada si spreman za trgovinu.
Odlucis koje akcije planiras da kupujes (kasnije cemo i da prodajemo :))
Odlucis koliko si spreman da platis za jednu akciju, maximalno odstupanje cene na dnevnom nivou je +/- 20% od cene na zatvaranju prethodnog dana.
Odlucis se koju kolicinu planiras da kupis i pripremis dovoljno novca + okvirno, oko 1.5-2%.

4. Uplacujes novac u banci na racun iz tacke 2
5. Uzimas izvod za taj racun
6. Popnuis formular Nalog kupovine akcija (brokerske kuce ih uglavnom imaju u PDF formatu; prvi put dobijes uputstvo od brokera za popunjavanje CFI/ISIN/broj ugovora i ostala polja)
7. Dostavis brokeru nalog kupovine i izvod (licno, postom, e-mail, fax, golub pismonosa....)

Za MPC se nalozi unose svakog radnog dana od 10 do 12h tj. nalozi mogu da budu uneti bilo kada, ali ce se videti prvog radnog dana u 10h. Ima brokerskih kuca koje smaraju, pa ne primaju naloge za taj dan posle odredjenog vremena, eg. 11h, ali ima onih koji prime i u 5 do 12 uz napomenu da ne znaju da li ce stici da unesu. Nalozi se uparuju u podne i tada se izvrsava svako trgovanje. Izvestaje o trgovanju za taj dan mozes videti posle 13.10, jer kontinuirano trgovanje traje od 9.30 (do 10h je predotvaranje kada se samo unose nalozi) do 13h.

Posle nekoliko dana, postom, od brokera, stize potvrda o prijemu naloga kupovine (bez obzira da li je on do tada ralizovan ili nije), a kada se nalog realizuje stize i potvrda o tome. Potvrde obavezno cuvas, posebno ovo o kupovini, jer ce ti biti potrebna za prijavu poreza.

Saldiranje/preknjizavanje traju 3 radna dana, tako da ako je nalog realizovan u ponedeljak, u cetvrak posle 13h ce ti novac biti skinut sa racuna (do tada je bio blokiran), a u CRHOV se pojavljuje tvoje ime kao vlasnika kupljenog broja akcija te neke firme. CRHOV uglavnom kasni jos jedan dan, ali postoji mogucnost da se po zahevu vrsi saldiranje dan posle trgovanja. Nas to ovde ne interesuje :)

Procedura za prodaju se razlikuje u tome sto ne ides u banku i popunjavas nalog za prodaju akcija, a nakon 3 radna dana od realizcije imas novac na raspolaganju. Pojedine banke omogucavaju da se novac koristi (ali ne i podigne) dan posle trgovine.

Ono sto smara u slucaju da se odlucis na varijantu brzog obrta i kratkog zadrzavanja akcija u posedu jeste sto posle zavrsenog "ciklusa" (kupis-prodas) moras da odes u poresku upravu da izvrsis prijavu poreza i kada oni donesu odluku, da to i platis. To sve traje nekoliko dana i smara dok se ne uhodas, posle te niko vise ne cima, jer znas sta radis, ali ce verovatno i dalje da te smara :)

Sto se provizija tice, nisam pri koJeficijentu, ali otprilike ide ovako:
Kod kupovine: CRHOV uzima 0.1%, Berza 0.12%, banka i brokerska kuca nemaju fixne provizije, ali racunaj, okvirno, da ce banka da ti uzme 0.25-0.5% i broker od 0.3-1%....naravno, za te provizije se raspitas kod tacke 1, dok biras banku i brokersku kucu :)
Ako se ne varam, video sam da ima banaka koje uzimaju x%, ali ne manje od xxxxdin, dakle, voditi racuna.
Meni je trosak 1.47%.

Kod prodaje: Provizija Berze i CRHOV ostaju, zatim 0.3% za prenos apsolutnih prava (ovo me najvise zbunjuje, prodajes, a placas prenos), banka i brokerska kuca opet variraju, s tim sto banka cesto uzima veci procenat u slucaju prodaje, nego kupovine.
U mom slucaju 1.77%.

Ko zna sta sam sve propustio, ali ceo proces je prilicno dosadan ukoliko planiras da zaradis neke pare, a kreces sa nekim malim ulogom. Ukoliko ulozis nekoliko stotina/hiljada evra i hoces da naucis kako funkcionise sve to, onda nece biti dosadno :)

Edit: ispravio sam procente.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Poslednji put menjao Pedja dana 18.05.2007. 17:14:50, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.09.2006. 23:58:12 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.12.2001. 17:03:40
Postovi: 1463
Lokacija: Manaus
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hvala majstore ovo se zove FAQ, sad u trgovinu :)

_________________
www.slamarica.com - www.foliograph.com - www.turizamusrbiji.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 06:11:38 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
^^i od smorenog moderatora ima smoreniji moderator :]
djole trazhio ukratko neki faq a dobio simulaciju nuklearne eksplozije :D

[evo chisto da se pohvalim da sam ustao u 7 am]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 07:28:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Пеђа свака част!
Ја се све канио да питам али реко мрзеће вас да одговарате... :)
А јел може неко од старијих менаџера да наведе неки свој "посао" и обрт који је направио, ако није нека тајна? :stid:
Ставите неке произвољне цифре, чисто да видимо како то изгледа у RL...

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 08:04:10 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
pa eno ti moja poruka 2-3 poruke iznad za agbn.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group