Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 08.09.2006. 09:14:22 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
Skok Srbije na listi Svetske banke
Sreda, 6. septembar 2006. 07:46

Srbija je nastavila da popravlja uslove za poslovanje i na listi Svetske banke i Medjunarodne finansijske korporacije za 2005/06. popela se za 24 mesta, sa 92. na 68. poziciju.

U izveštaju "Poslovanje u 2007" Srbija je na listi 175 zemalja napravljenoj prema uslovima za biznis svrstana ispred svih ostalih republika bivše SFRJ, osim Slovenije koja je članica Evropske unije. Bolja mesta od Srbije zauzele su i dve zemlje koje čekaju na ulazak u EU - Rumunija i Bugarska.

Srbija je u izveštaju globalnog kreditora izgubila prošlogodišnju lidersku poziciju u reformama za podsticanje razvoja firmi i ne nalazi se na listi 10 najboljih refomatora. Sada sa reformama u regionu prednjači Hrvatska koja je po tom kriterijumu sedma u svetu.

Svetska banka navela je da je Srbija uobličila carinsko poslovanje uvodjenjem elektronske baze podataka, koja je omogućila da trgovci elektronskim putem dobijaju deklaracije i skratila vreme potrebno za uvoz sa 44 na 12, a za izvoz sa 32 na 11 dana.

Srbija je uvela i medijaciju, kako bi se izbegli dugi sudski sporovi, i osnovala agenciju za licenciranje stečajnih upravnika. Te reforme doprinose smanjenju rizika za kreditore i olakšala privredinicma dobijanje zajmova, navodi se u izveštaju.

Prema rezultatima iz izveštaja, u Srbiji je za pokretanje biznisa potrebno 18 dana, za registrovanje imovine 111 dana, za plaćanje poreza 168 sati godišnje, za rešavanje ugovornih sporova 635 dana, a za zatvaranje firme 2,7 godina. Poredjenja radi, u Sloveniji za pokretanje poslovanja treba 60 dana, u Hrvatskoj 45, Albaniji 39, Bosni i Hercegovini 54, Crnoj Gori 24, a u Makedoniji 18 dana.

Plaćanje poreza najviše vremena oduzima u Sloveniji, gde za to treba izdvojiti 272 sata godišnje, a najmanje u Makedoniji, 95 sati. U Albaniji se taj posao obavi za 240 sati, Crnoj Gori za 208, Hrvatskoj 196, a u BiH za 100 sati.

Kod prekogranične trgovine, u Srbiji za izvoz treba šest dokumenata i 11 dana, a za uvoz osam "papira" i 12 dana. Najviše dokumenata za izvoz odnosno uvoz traži se u Makedoniji, po 10, a najmanje u Rumuniji, po četiri. Kada je reč o potrebnom vremenu, poslovi oko izvoza i uvoza najbrže se završavaju u Rumuniji, za 14 dana, dok u Makedoniji i Albaniji traju po više od mesec dana.

Posmatrano prema zaštiti investitora, Srbija je, prema istraživanju Svetske banke i njene afilijacije za kreditiranje privatnog sektora u zemljama u razvoju, na 60. mestu, BiH i Makedonija dele 83. mesto, Hrvatska je 156. a Albanija 162. na listi sa 175 zemalja.

Izveštaj "Poslovanje u 2007." obuhvatio je 175 zemalja, 20 više nego prošle godine. Medju indikatorima koji su praćeni bili su vreme i troškovi potrebni za pokretanje biznisa, za poslovanje i trgovinu, oporezivanje, kao i za zatvaranje biznisa.

Izvor: mt:s Mondo

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 12:54:35 

Pridružio se: 06.09.2006. 08:38:15
Postovi: 16
Godina: Dipl.
Ne mogu da verujem da nasi susedi imaju veci birokratski aparat od nas samih!
Da li je to moguce?
Mislio sam da samo u Srbiji postoje idiotske procedure tipa: donesi mi 5 papira tih i tih, da bi posle dobio papir sa kojim treba da ides tu i tu i doneses jos 10 papira nekih i nekih da bi se opet vratio i tako u krug.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 13:05:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Па што те то чуди ако се узме у обзир да смо се растали са ЦГ и укинули сав апарат везан за Заједницу! Приватизација је при крају што значи да нема више старих преузећа, уводе се нови системи управе. Нажалост то некада иде и нама на штету. Ево кеви виси посао у општини (као и свима наравно)!
Распушта се полако војска...
Све у свему мења се све полако...

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 15:17:13 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
ma birokratija ne mozhe da se iskoreni nikad, mozhe samo da se zamaskira.
pa i u ovim razvijenim zemljama ljudi muche muq sa papirologijom i ostalim glupostima,
jer oni imaju neke procedure koje kod nas josh ne postoje, i dok su raskrstili sa starim procedurama pojavljuju se nove koje takodje zahtevaju papire i papire :]

birokratija lives!

mislim da sam bash skoro u nekim b&m novinama chitao neki chlanak o tome [o birokratiji u razvijenim zemljama], ako ga nadjem na netu pejstovacju.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 15:36:36 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
uzimam kredit ovih dana za komp...


ispostavlja se da je lakše dobiti nuklearnu bombu nego kredit... nedelju dana im treba da odobre...

ali mi je bilo zaniljivo to što vam ne treba puno dokumenata... oko 5...

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.09.2006. 15:52:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Citiraj:
ma birokratija ne mozhe da se iskoreni nikad, mozhe samo da se zamaskira.
pa i u ovim razvijenim zemljama ljudi muche muq sa papirologijom i ostalim glupostima,
jer oni imaju neke procedure koje kod nas josh ne postoje, i dok su raskrstili sa starim procedurama pojavljuju se nove koje takodje zahtevaju papire i papire :]

birokratija lives!


Боже мој. зато ће наше колеге са информационих те све ствари учинити једноставнијим и лакшим :D. Барем што се папира тиче ...

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group