Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 03.09.2006. 23:41:38 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Zanima me kako je pravno regulisano (ako je uopste regulisano) usluga kupovine za drugo lice gotovinom,bez zarade.Trebali bi da pocnemo neku usluznu delatnost(posredovanje,transport i jos nesto),koju bi naplacivali i placali porez na taj deo ali da bi korisniku bilo lakse bilo bi pozeljno da prakticno sve obavimo umesto njega a taj deo bi se radio besplatno.Naravno,daleko lakse bi bilo da je nas narod malo vise tehnicki obrazovan pa da koristi kartice i sam placa-ovako sam prinudjen da radim sa gotovinom.
Evo primer (nije isto ali sustina je to):gradite kucu,potreban vam je sljunak...zovete prevoznika,on za vasih 5000 din kupi sljunak,dobije fiskalni racun,donese i naplati 1000 din svoju uslugu.Na tih 1000 plati porez,to je njegova zarada,sa onih 5000 on nema nista,to placa onaj na stovaristu.
U teoriji nista nije nelegalno,porezi su placeni samo sto niste morali licno da prisustvujete.To se inace radi ali niko ni ne kontrolise jer je obim mali.Medjutim,kada bi se radilo u vecem obimu,sa reklamom...koliko je to zakonito?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 09:18:32 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.06.2003. 21:32:42
Postovi: 2086
Lokacija: Zemun/Vranje
Godina: IV
Smer: UK
Ako je vec veci obim onda bi trebao da trazis savet od advokata.

_________________
Sve je lako kad si mlad


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 10:07:20 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Vec sam se raspitivao na vise strana ali niko nista konkretno da kaze...Neki opsti savet je da taj deo radim kao fizicko lice,znaci kupim ja a musterija mi vrati novac ili ako uzmem unapred novac napisem obicnu priznanicu.Firmu ne mesam jer niko nezna ko je bio u prodavnici i zaista kupio robu,prakticno vodi se kao da je on licno doneo.I to zaista zvuci ok,samo ne zelim da posle par meseci,kad se posao vec razvio,dodje neko i kaze da nemoze tako...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 10:14:22 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29.06.2003. 21:32:42
Postovi: 2086
Lokacija: Zemun/Vranje
Godina: IV
Smer: UK
E slab sam sa finansijama i PDV-om. Al mislim da se porez polaca samo na razliku u ceni, ti kupis to sto hoces sa racuna tvoje firme i to podvedes kao troskovi. Taj trosak ti nadoknadjuju klijenti, tu nema zarade, znaci nema ni gubitaka.
Kao fizicko lice mozes bez problema da kupujes, ali kada ti se omasovi posao onda ce to postati problem, tako da nadji odmah neko dugotrajnije resenje.

_________________
Sve je lako kad si mlad


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 12:37:52 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Najradije bih to radio preko racuna ali tu ima dva problema:prvo,nece hteti da mi fakturisu male kolicine,reda 100-200-300 din a drugo,ako i hoce mogu ga prodati tek kada stigne racun (obicno postom)i uradim kalkulaciju cena.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 12:39:38 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Usput,kako da pravdam tolike troskove?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 13:10:25 

Pridružio se: 18.05.2003. 12:48:48
Postovi: 2331
Lokacija: Oslo, Norway
Godina: Dipl.
Smer: UK
Citiraj:
Vec sam se raspitivao na vise strana ali niko nista konkretno da kaze...Neki opsti savet je da taj deo radim kao fizicko lice,znaci kupim ja a musterija mi vrati novac ili ako uzmem unapred novac napisem obicnu priznanicu.Firmu ne mesam jer niko nezna ko je bio u prodavnici i zaista kupio robu,prakticno vodi se kao da je on licno doneo.I to zaista zvuci ok,samo ne zelim da posle par meseci,kad se posao vec razvio,dodje neko i kaze da nemoze tako...


Ovako kako su ti ovde predlozili moze da se radi. Ako sluzbenim vozilom ti prevozis neku robu za nju moras posedovati dokumentaciju... Kako se to regulise u tom slucaju tu nisam siguran. Dostavnica mora da postoji, ali kako bi isao taj deo oko porekla i kupca robe ne znam.
Meni izgleda najlogicnije da ti preko racuna firme placas robu koju imas nameru da isporucis nekome, a zatim tom nekom prodas tu istu robu po istoj ceni i na to dodas kao posebnu stavku transport (u kome ustvari lezi tvoja zarada). Imaces ulaz i izlaz robe po istim cenama, ali to zakonski ne predstavlja nikakav problem.
Takodje pretpostavljam da ces morati da imas fiskalnu kasu jer radis sa kesom pa samim tim ova prica o kupovini na racun za dalju prodaju, pa zatim prodaja+transport mi se cini najlogicnijom.
U prvom slucaju manje papirologije i mozda manje obaveza prema drzavi, a u drugom slucaju vise papirologije, ali cistija situacija.
Inace ako se bude islo na postojanje sluzbenih vozila (pik up, kamionce ili bilo sta slicno) da znas i da drzava tu ima debilnu odredbu po kojoj to vozilo svako jutro mora proci tehnicki pregled?! O tome se dobro raspitaj jer su kazne ogromne ako nemas te papire overene... Naravno mozes potpisati sa AMSS ugovor pa da ti oni blanko lupaju pecat (to navodno nije prekrsaj, a nemanje papira jeste?!) i ti kao imas uvek tehnicki ispravno vozilo...

Ovo sam napisao na osvnovu tvojih tekstova gore mada se mozda i nesto ne uklapa u tvoju pricu...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 13:48:22 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Najcistije jeste samo kad bih malo ubrzao stvari.Retko ko izdaje fakturu odmah,popodne niko...Salje se postom,to traje...Ako me musterija mora cekati nedelju dana sta cu mu.Za to vreme ce se i sam snaci.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 15:13:47 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Odgovor na to pitanje ce ti pre dati neka racunovodstvena agencija, nego pravnik/advokat.

U navedenom primeru, sa sljunkom, je sasvim jednostavna stvar, ti odlazis na sljnukaru, kupujes sljunak, placas u keshu, a racun i otpremnicu ti izdaju na ime tvog kupca. Tako da i ako te zaustavi neka kontrola, ti imas racun za robu na ime osobe kojoj isporucujes i fakturises prevoz.

Ne znam o kakvoj se konkretno usluzi radi, ali recimo, opet na primeru sljunka, ako ti svakodnevno isporucujes sljunak (stu robu) velikom broju ljudi, ti ces moci da je isporucujes po ceni koja je vazeca na stovaristu za jedno vozilo, a stovariste ce ti sigurno dati rabat, pa eto razloga da placas preko racuna, nosis fiskalnu kasu sa sobom. Ujedno radis i preprodaju sljunka za neki mali procenat, a ustvar napalcujes uslugu transporta.

Da li ces distribuirati identicne proizvode? Nabavka na istom mestu?

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.09.2006. 20:21:03 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Nisam bas precizno napisao o cemu se radi iz razloga sto ideja jos nije potpuno razvijena.To je neka vrsta posredovanja,transporta,dorade eventualno...ima svega.
Sto se tice neke preprodaje,vec se bavim trgovinom i znam da je tesko nabavljati robu u malim kolicinama.Cesto postoji limit,npr. za isnose manje od 10000 din salju te u prodavnicu,nece da rade preko racuna,drugi nemaju limit ali ti izdaju otpremnicu a racun posalju postom pa stigne za dve nedelje.Mnogi dok te ne upoznaju traze unapred placanje.Proizvod mogu dobiti tek sutra.Sve me to usporava.Treba da radim sa fizickim licima koji retko kad uzimaju vise od jednog proizvoda a iznos je uglavnom reda par stotina dinara.To necu moci nigde da kupim preko racuna a toliko je raznovrsno da na neku "otvorenu" otpremnicu ili cak sopstveni lager necu ni da mislim.
Jedina varijanta mi je da placam kesom,pitanje je samo kako to da izvedem.Mogu da pravim priznanice "fizicko lice-fizicko lice"bez detalja,samo iznos(kao pozajmice i sl.) ,ili neke da stampam gde se navodi namena sredstava ili nesto trece.Posto nemam zaradu i porez na tome,nije mi cilj da to sakrivam,vodicu evidenciju kakvu treba samo da bude sto legalnije.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.09.2006. 14:25:49 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Sto se tice avansnog placanja, normalno je da ti ga svaka VP trazi, cak i akda budete duze poslovali. Drugo resenje je da ostavis menicuu toj firmi, podizes robu i placas tog dana/sutradan (da bi zadrzao korektan odnos sa njima, a ne moras da cekas da evidentiraju uplatu bi podigao robu).

...posredovanje, transport, dorada....cekaj, kupujes hemikalije za kesh, neke prodajes kao takve, neke sintetizujes, pa ih isporucujes trzistu zapadne Evrope? Trgovina narkoticima je zabrnajena, cak i ako je radis preko racuna!!!
:yo:

Premalo info da bi se napravio konkretan predlog.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.09.2006. 19:22:53 

Pridružio se: 03.09.2006. 23:27:52
Postovi: 7
Godina: I
Ne,ne.Sve legalno.Nista droga,hemija i sl.
Tesko mi je da dam pravi primer posto ni sam nisam siguran kako to treba da izgleda,nije jos razvijeno.Bitan mi je samo onaj deo o gotovini.Evo ovako,najjednostavnije sto sam mogao da smislim:
Recimo da sam automehanicar u nekoj zabiti.Dodje covek da mu zamenim remen.Remen kosta 200 din,usluga zamene 100 din.Ja remen nemam,moj redovni dobavljac takodje nema,na VP mi niko nece dati jedan komad a vise mi nece trebati nikad.Sutra idem za BG po druge delove a doticni remen sam nasao u nekoj prodavnici.
Koliko je PO ZAKONU da JA kupim remen (znam da se tako jedino i radi u praksi,zanima me teorija),donesem,ugradim(posto mi je posao ugradnja,nemam prodavnicu delova),na kasi otkucam "zamena,100 din",musteriji dam moj i racun te prodavnice,plati 300 din,100 u kasu,200 u dzep (odakle su i izasli)?
Ili po zakonu moram reci musteriji da sam predje 300km i da sam kupi pa da mi donese iako ja vec drugim poslom idem tamo?
Znam da je glupo ali ako jeste legalno u tom slucaju,koliko je legalno i ako mi u radionici stoji 100 automobila i donosim 1000 delova (razlicitih delova,koji se mogu pronaci jedino na 1000 razlicitih mesta)?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group