Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04.04.2006. 13:20:50 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kao što ste već verovatno čuli, Mišković pokušava da kupi Merkator u savezu sa Milanom Bekom. Podaci govore da je trgovanje na berzi bilo oko 4,2 miliona eura, što svakako govori da se nešto kuva...

Slovenci su digli paniku, zaboga kako da Srbi kupe njihov ponos i diku. Vrednost Merkatora se posle porasta akcija kreće oko 520 miliona dolara, a Mišković je samo svoju Delta Banku prodao Banca Intesa za 333 miliona eura, što je dovoljno za većinski paket u Merkatoru... Mada ne sumnjam ja da imenjak ima i neke druge izvore sredstava.

Kakav je vaš stav po ovom pitanju? Ja bi baš voleo to da se desi, mada sa druge strane nastaje malte ne monopol u Srbiji (Maxi, C Market, Pekabeta, Merkator u rukama jednog čoveka). Ali videćemo šta će se desitit!

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.04.2006. 13:49:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
mishkovicj je definitivno jedan od najsposobnijih ljudi u srpskoj privredi.
uspeo je da stvori imepriju, a da se iskobelja pored svake vlasti [od ove 3 koje su prodefilovale do sada].

niko ga nije jurio, platio je ochigledno gde god je trebalo [sechate se da su ga kum i shiptar _kidnapovali_ pre par godina pa posle bili uhvacheni sa _nevazhecjim pasoshima_ u parizu itd].

sad je kao pametan chovek prodao banq intesi, umesto da cheka da prodje kao karicj sa svojom astra bankom..

da ne duzhim - ne sumnjam da cje uspeti i da monopolizuje trzhishte supermarketa u srbiji [jer vech jeste].
ali, on ne qpuje merkator zbog srbije. merkator nije nikakva pretnja njemu u srbiji.

chovek qpuje merkator iz drugih razloga [moje mishljenje]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.04.2006. 14:48:21 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
To duvanje Srbin kupio slovenački ponos je "svirci klinici". Pare nemaju nacionalnost to je samo mazanje očiju. Fora bi bila da slovenačke firme kupuju po Srbiji (što i rade) jer će nama to mnogo više značiti za blagostanje nego što Mišković kupuje Merkator.

Pa i Turci su kupili Grunding, Nemci Minija pa niko nije propao.

Lepa vest bi bila da je neki pošten čovek nešto postigao i probio se u svet, da je neki investicioni fond koji ima puno malih akcionara iz čitave Srbije (običnih poštenih ljudi) uložio lovu negde u okolini...

Ovako me baš ne zanima mnogo.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.04.2006. 19:02:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa posle tolike kupovine domaćih firmi od strane inostranih (što podržavam i ne vidim ništa loše u tome da se razumemo), nekako mi je zanimljivo da bilo ko, pa makar i kontraverzni Mišković (koga jako cenim jel ima nos za biznis i ne meša se u poltiku, a njegove firme su sa aspekta potrošača dobre), kupi nešto u inostranstvu...

A konzorcijum srpskih akcionara ćeš teško naći... Ovde ljudi beže od akcija, samo da ih prodaju, ne shvataju koliko su one tek bogatstvo... Sve velike privatizacije, Apatinska Pivara, Knjaz, DIN Niš, DIV Vranje i td. su pratile pojave masovne prodaje akcija, što se pokazalo kao pogrešno, jer cena dobijena za akcije je bila jednaka izmežu peto i desetogodišnjih prihoda od dividendi. Tako da teško da ćemo taj film gledati, Zlajo...

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.04.2006. 20:10:53 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey, zasto "kontraverzni" biznismen? Ne secam se da smo ga nesto mnogo vidjali po medijima u prozivka varijantama.

Sto se akcija tice, 5-10 godina....odakle ti ta info? Jel znas koliki je to procenat?!?
S druge strane, da su svi mali akcionari zadrzali svoje akcije, da li bi se sve odvijalo na nacin na koji se sada odvija?

S druge strane, pogledaj vlasnicku strukturu apatinske pivare
Primeti koliki broj akcionara je zadrzao svoje akcije, ...verovatno su se vodili tom tvojom logikom, ali bas me zivo interesuje da li ce da dobiju dividentu i koliku....
U 2k3 je dividenda bila 270din...ne znam kolika je tadasnja vrednost akcije bila, ali sa sadasnjom, to je 2%....

Celarevo je pretovreno u DOO i povuceno sa berze cim je oboren broj akcionara ispod prpisane granice, ...

Cesta situacija kod preuzimanja je da se ponudi cena koja je znatno iznad realne, kako bi sto veci broj akcionara prodao svoje akcije. Banke su poceli da pordaju i to nas ocekuje tokom cele ove godine, a najaksnije pcoetkom sledece krecu i osiguravajuca drustva u privatizaciju. Stranci ce da nude mozda i nekoliko puta vise od racunovodstvene vrednosti (sa kojom bi se izaslo na berzu kao pocetnom cenom), jer kupuju trziste.

maaa....odoh ja da jedem...zabole me za slovence i nase akcionare :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 04.04.2006. 21:42:17 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Od Slovenaca bi se najviše ovajdili kad bi ih Dinkić i co. popritegao da krenu sa isplatom penzija ljudima koji su u Srbiji a pošteno su radili u Sloveniji i da se isplate sve što Ljubljanska banka duguje. To bi nam automatski bio stalni devizni priliv, praktično izvoz a ništa se nisi pomučio, ma bolje i od turizma gde ipak moraš da šeniš strancima :)

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 02:40:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Znam koliko je to procenat i mene je frapirala ta činjenica... Sad kako sam došao do tih podataka ne bih smeo da kažem :D Ozbiljno!

Apatinska Pivara :zbun:

Akcije u vlasništvu fizičkih lica 14088 0,72

pa to je jako malo... Mislim da je bilo preko 52 % ukupno malih akcionara, ali nisam siguran za brojku... Nisam siguran šta si baš mislio...

Slažem se da ne bi bilo isto, ali ja ne bih prodao svoje akcije (koje i nemam :(( ), jer opet dividenda je for life, a ovo je samo "laki keš".

Idem i ja da spavam, ne mogu više :fokus:

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 10:04:17 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
_laki kesh_ ?
si ti lud?
taj laki kesh mozhe da se ulozhi i da ti donosi mnogo vishe od glupe dividende.

niko akcije ne chuva zbog dividende.

ljudi su od tog _lakog kesha_ poqpovali gomile qcja, stanova po beogradu, otvorili privatne poslove postali sami svoje gazde, apatinska opshtina jedna od najbogatijih u srbiji.. a ti bi chuvao dividendu dok gledash tako svoje komshije kako napreduju?

dividendu ti niko ne garantuje. akcije se u srbiji prodaju, kakva crna dividenda.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 10:20:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
A šta misliš koliko je njih uložilo u svoj biznis? Ja mislim čak i manje od onih koji su zadržali akcije... Opet manji deo pametnih je kupio stanove, a većina ljudi je te pare potrošila na novi televizor, auto od 10k eura...

Apatinska opština je bila jedna od najbogatijih i pre privatizacije... Znam da dividendu niko ne garantuje, ali u tim industrijskim granama (pivo, cement, cigare) veliki su profiti.

No opet sve zavisi od trenutnih potreba akcionara...

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 13:41:42 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
poenta nije koliko je ulozhilo u svoj biznis ili nekretnine, vecj je poenta da je to bolja solucija od chekanja na dividende.

dividende su za stiva dzobsa i ostale koji [shatro] primaju platu od 1$ :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 17:36:52 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey je napisao:
...Znam da dividendu niko ne garantuje, ali u tim industrijskim granama (pivo, cement, cigare) veliki su profiti.
...


Uvek mozes dalje da "ulazes" i nema dividende :)

Uglavnom su kupovali nekretnine i to uglavnom NS, pa BG.
Naravno da se i rosilo u pocetku na sve zivo, ali ta ludnica je ubrzo prosla.
bLooze je lepo rekao, akcije se retko cuvaju zbog dividende, ali racuna se da bi dividenda trebalo da bude veca od kamatne stope u bankama, jer je i ulaganje rizicnije. Naravno, u Srbiji to uglavnom nije tako (ne za rizik, vec za visinu dividende :))
DDOR je, recimo, za 2003. godinu isplatio oko 3.6% dividendu, ali preko nove emisije akcija. To je bio bas-bas fin procenat za nase uslove.

"Zivot od dividende" ima smisla kada vec imas (desetine/stottine) miliona u akcijama,...

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 19:40:32 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Slažem se da je bolji način uložiti u neki biznis! Što se nekretnina tiče to opet zavisi... Kažem zavisi od potreba akcionara, eto ja bi voleo da živim od dividende. Mada ako kolege menadžeri imaju neki biznis plan, mi investitori ćemo ga rado razmotriti. :D

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 05.04.2006. 21:06:28 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
pa ulaganje u nekretnine u srbiji josh malo pa isplativije od ulaganja u biznis.

ti investitor? prema ovim tvojim razmishljanjima do sada ne bih ti dao da mi investirash ni stare najke :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.04.2006. 01:44:58 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.12.2001. 17:03:40
Postovi: 1463
Lokacija: Manaus
Godina: Dipl.
Smer: IS
Koliko ja znam investitor sam obezbeđuje lovu, nećeš ti njemu da daješ da ti investira kapital.

_________________
www.slamarica.com - www.foliograph.com - www.turizamusrbiji.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.04.2006. 06:18:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pardon, ulaganje u nekretnine u Beogradu... Znaš jako je isplativo ulagati u nekretnine u provinciji... Jako, jako!

A Djole ti je lepo rekao, još uvek mi nije jasno kako si napravio takvu grešku. Zar ljudi sa ISa da objašnjavaju pojam investitora... Cccccc...

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.04.2006. 08:25:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
DJole je napisao:
Koliko ja znam investitor sam obezbeđuje lovu, nećeš ti njemu da daješ da ti investira kapital.


ti programer? prema ovome shto si napisao do sada ti ne bih dao da mi isprogramirash ni digitron.

kapirash shta sam napisao?

ti bokser? do sada ti ne bih dao da boksujesh ni sa majkom terezom.
ti kuvar? do sada ti ne bih dao da mi sqvash ni chaj od kamilice.
itd.

4miki-> odluchi ise, nekretnine u beogradu, provinciji ili negde drugde. jer smo gore prichali o ulaganju u nekretnine u ns i bgd.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.04.2006. 13:02:13 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey, ulaganje u nekretnine u provinciji zvuci primamljivo kada cujes da na 100km od BGa mozes da kupis kvadrat za 200-400e u stambenoj zgradi, ali samo ako planiras da zivis tamo.
Ako hoces da ga izdajes, odnos cena izdvanja (BG-provicnija) je identican odnosu cene po kojoj kupujes nekretninu.
Mana sa nekretninama u provicniji je sto se jaaako tesko prodaju. Za extra stan po super ceni mozes da cekas kupca i preko godinu dana :(

bLooze, nisi se razumeo sa Djoletom, investitor daje pare i interesuje ga profit, a ne kako se do njega doslo. Tvoja prva recenica bi mogla da se protumaci kao Miki ti donese svoje stare najke i kaze da hoce da ih ulozi u nesto, ali ti kao iskusni menadzer kazes da nemas plasman za takvu investiciju, jer ne zelis da investiras njegove stare najke ;)
Ako cemo malo preciznije da ispratimo semantiku, da li bi mu dao "od sada" da investira? Jer ona tvoja recenica vazi "do sada" :)
E, sada, sta si ti hteo da kazes, necu da ualzim u to ;)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.04.2006. 13:28:12 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
znam ja shta radi investitor, samo nisam mogao drugachije da sastavim onu rechenicu za mikija investitora i moje stare najke :]
slazhem se sa pedjom za odnos nekretnina u provinciji i beogradu.

nadam se da je djole sad video shta sam hteo da napishem. pustimo semantiq :]

ako chemo da sitnicharimo - to shto je neko investitor [a po definiciji investitor je neko ko obavezno ima love, ali nije obavezno da on tu lovu plasira, vecj to rade drugi za njega] ne znachi da on ne mozhe sam da plasira svoja sredstva.
ako cjemo da sitnicharimo i raspravljamo o definiciji investitora narednih 5 strana i ne kazhemo nishta novo i pametno osim oftopika :]

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 06.04.2006. 14:18:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
E baš 200 eura kvadrat, 400 i nekako da nađeš nesto starije... Ali nije baš provincija toliko ispod cene.

Jeste vala veliki off topic... Oko Merkatora se umešali neki Britanci koji nude 170 eura po deonici, a navodno Mišković sprema ponudu od preko 200 eura po akciji. Videćemo!

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 07.04.2006. 22:35:44 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Juče je u Политици izašao dobar koemtar na ova događanja iz pera profesorice Ekononosmkog fakulteta. Ona je napisala kako opet pale prost narod za svoj račun. Da se u ovim igrama narod ne pita ni u Srbiji ni u Sloveniji već da su u igri tajkunski klanovi. Čak je pokazala kako slovenački građani ništa ne mogu izgubiti a naši ništa dobiti iz preuzimanja Merkatora. I ne da neće dobiti nego će se stvoriti tako krupan monopol sa kojim tečko izlaze i razvijene zemlje koje imaju antimonopolske zakone, antimonopolske komisije i dugu tradiciju rada i jednog i drugog segmenta. Kod nas se sprovođene antimonopolskog zakona stalno odlaže (teško je vlasti da izuče prste iz love i pride se sukobi sa bizmismenima), komisija ni ne postoji, a tradicija nam je 0.

Napisala je kako će monopol da uguči konkurenciju, dalje da primearne proizvođaće tera da prodaju velikom lancu za još sitnije novce, a usluga i raznovrsnost ponude će opasti. Mi i ovako imamo marže najveće na Balkanu. I ona malo zainteresovanih stranih lanaca će odustati od ulaska na monopolisano tržište. A ti tajkuni će uvek moći da "dobronamerno" savetuju vlast kako nije dobro da stranci rade po Srbiji, bolje da to rade oni Srbi bre, nego neki tamo Francuzi. A upravo se tako nešto desilo sa Korom pre nekoliko godina. Oteraše ljude koji su hteli ozbiljno da dođu.

Isričala je i zanimljivu priču. Kako se ranije išlo u kupovinu sa kesom jer prodavci nisu davali kese. A to samo zato što je C market bio monopolista i moglo mu se, a kad je pukao svi su počeli da nude free kese.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.04.2006. 20:05:08 

Pridružio se: 03.01.2002. 02:15:30
Postovi: 744
Lokacija: BG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ne kapiram kako ce to Delta postati monopolista na nasem trzistu ako pripoji Merkator. Mislim da Delta, sa svim svojim brendovima (Maxi, Tempo, C market, Pekabeta) i oko 300 supermarketa trenutno ima udeo od oko 30%. Tesko da ce postati monopolista kada pripoji Merkator, koji na teritoriji Srbije ima 3 megamarketa. Ne treba zaboraviti da na nasem trzistu ima jos dosta velikih igraca, kao sto su Metro, Rodic, Veropulos i drugi.

Velike pare su u opticaju, i sve komentare treba uzeti sa rezervom, jer ih mozda bas konkurencija plasira.

A sto se tice koristi koju bi cela zemlja mogla da ima od te transakcije, meni na pamet pada nekoliko, mada se ogradjujem, posto mi ta oblast nije toliko bliska.

Prva je to sto se otvaraju nove mogucnosti za plasman nase robe na trziste Slovenije i Hrvatske, na kojima Merkator ima najvise trgovina.

Druga je sto bi povecanje obima poslovanja Delte moglo da dovede do otvaranja novih radnih mesta u Srbiji, gde im je sediste.

A treca je sto ce povecanjem prihoda Delta imati na raspolaganju vise investicionih sredstava na raspolaganja, a realno je ocekivati da ce najveci deo ipak biti ulozen u Srbiji.

I mislim da je najvaznije pitanje, koje je ova "afera" pokrenula, da li Srbi imaju iste uslove za investiranje i razvijanje biznisa u Sloveniji kao sto Slovenci imaju u Srbiji?

Ja pozdravljam svaku stranu investiciju u Srbiji, jer su nam preko potrebne, ali zasto i Srbi ne bi imali iste uslove u drugim zemljama?

_________________
There must be some kind of way out of here
Said the joker to the thief
Theres too much confusion
I cant get no relief


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.04.2006. 20:31:14 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Black je napisao:
Ne kapiram kako ce to Delta postati monopolista na nasem trzistu ako pripoji Merkator. Mislim da Delta, sa svim svojim brendovima (Maxi, Tempo, C market, Pekabeta) i oko 300 supermarketa trenutno ima udeo od oko 30%. Tesko da ce postati monopolista kada pripoji Merkator, koji na teritoriji Srbije ima 3 megamarketa. Ne treba zaboraviti da na nasem trzistu ima jos dosta velikih igraca, kao sto su Metro, Rodic, Veropulos i drugi.


ako delta ima udeo 30-40% a ostali po 1-5% onda je to monopol. nije monopol samo ako neko ima 100% udeo.
pazi, ne qpuju oni samo zgrade merkatora.. qpuju mnogo vishe..
uz to dobijaju i dobavljache merkatora, i celu tu logistiq iza..
nemam pojma kako to sve funkcionishe, ali cenim da tu ima mnogo vishe od puke infrastrukture.

Citiraj:
A sto se tice koristi koju bi cela zemlja mogla da ima od te transakcije, meni na pamet pada nekoliko, mada se ogradjujem, posto mi ta oblast nije toliko bliska.


zamisli sutra nash telekom qpi hrvatski i onda oni kazhu _e ovo je super za nashu zemlju sad cjemo mi da plasiramo nashe usluge i u region.. blabla.._ jel bi se slozhio da je to super za nashu zemlju i za tebe kao korisnika?

Citiraj:
A treca je sto ce povecanjem prihoda Delta imati na raspolaganju vise investicionih sredstava na raspolaganja, a realno je ocekivati da ce najveci deo ipak biti ulozen u Srbiji.


kao shto vidish, sa trzhishtem srbije i ulaganjem u isto je zavrsheno, sada se prelazi na druga trzhishta. grubo recheno.

Citiraj:
I mislim da je najvaznije pitanje, koje je ova "afera" pokrenula, da li Srbi imaju iste uslove za investiranje i razvijanje biznisa u Sloveniji kao sto Slovenci imaju u Srbiji?


naravno da ne. jer u srbiji je investicija merkatora dochekana oberuchke.. dok u sloveniji prete padom vlade ako prodaju merkator srbima..

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 08.04.2006. 21:40:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Koliko proizvoda ima Srbija za prodaju na tržištima naviklim na kvalitetne domaće i strane proizvode, sa visokom potrošačkom kulturom i ne preterano pozitivnim stavom prema Srbiji?

Što se tiče ulaska Merkatora mi smo ti kojima treba lova i koji ćemo za tu lovu morati da poturamo svašta. A osim toga poznati smo kao lopovi pa verujem da su spretni i sa tom našom karakteristikom upoznati Slovenci (za razliku od Francuza koji izvisiše) znali koga da podmažu da dobiju extra lokaciju (kad prođe metro tek će se videti šta su dobili). A tad Mišović nije stigao da prijateljski posavetuje vladu kako je bolje da on razvija biznis nego tamo neki Slovneci.

Kad smo kod monopola, pogledajte šta se dešava sa mlečnom industrijom. Kakav je tu tek monopol. Litra mleka se kupuje za desetak dinara od seljaka a kod nas stiže sa cenom od 34 do 39 dinara, kako gde. A os seljačke litre se prethodno skine kajmak pa sad dobijamo 2,2 % mlečne masti naspram ranijih 2,8 ili 3,2. Što kažu u mom selu voda, a ne mleko. Nekada je sterilizovano mleko bilo duplo skuplje od pasterizovanog, a sad par dinara.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2006. 15:02:39 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31.12.2001. 02:38:56
Postovi: 250
Lokacija: Beograd
Godina: I
Smer: IS
bLooez je napisao:

chovek qpuje merkator iz drugih razloga [moje mishljenje]


:D

_________________
http://www.gaiaonline.com/index.php?referral=3620334


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.04.2006. 15:55:51 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Raven je napisao:
bLooez je napisao:
chovek qpuje merkator iz drugih razloga [moje mishljenje]

:D


1337 komentar matori.
pravi si guru.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group