Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 12:46:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
Ово писмо прослеђујем у изворној форми. Писмо јесте дугачко, али је веома занимљиво.


-----------------------------------------
Postovani prijatelji,

ovo pismo zapocinjem MOLBOM – samo Vas molim da ga procitate. Ustvari, molim Vas da pocnete sa citanjem ovog pisma a ako naidjete na bilo sta sto mislite da nije normalno i realno – odustanite. Ako ste, slucajno, vec dobili ovo pismo ja Vas molim da mi oprostite na gresci.

Vase email adrese dobio sam od jedne osobe koja je vec dobila ovo pismo i koja ima veoma pozitivno misljenje o sadrzini pa smatram da biste i Vi mogli i zeleli da pomognete Srbiji.

Razlog mog obracanja Vama je vise nego pozitivan i human – nastojim da doprinesem boljem zivotu stanovnika Srbije.

Da nisam neki sanjar dokazujem diplomom PMF-a, Odseka za turizmoloske nauke, radnim iskustvom u struci u JAT AIR LIFT-u i vise od osamnaest godina borbe za jednu te istu ideju.

Da mislim ozbiljno da ovu temu uspesno privedem kraju dokazuje oko 3.500 email adresa i nekoliko stotina faxova na koje saljem ovo pismo kao i cinjenica da sam kupio CD sa kontaktima Srba u dijaspori.

Ovo pismo upucujem svima koji mogu da pomognu.

Ovo pismo je pokusaj da objasnim Srbima da mozemo mnogo bolje ziveti ako se posvetimo SEOSKOM TURIZMU. Sustina mog nastojanja je da dokazem: 1. Da bi strani turisti u velikom broju veoma rado dolazili u nasa sela radi odmora. 2. Da bi od toga svi u Srbiji imali velike koristi. i 3. Da ukazem sta je potrebno da se uradi.

Normalnim ljudima, a predpostavljam da Vi to jeste, to bi trebalo da je dovoljno da bar malo vremena posvete ovome o cemu pisem. Ja nista vise ne trazim. Nakon citanja svaki normalan covek bi trebalo da reaguje ili tako sto ce mi saopstiti u cemu to gresim ili ce dati sve od sebe da se ova nasa sansa iskoristi. Svako bi trebalo da bude toliko sposoban da na osnovu argumenata koje sam izneo jednostavno zakljuci da li sam u pravu ili ne. Ako nisam u pravu tada bi svako punim ustima mogao da mi kaze da sam neozbiljan covek, sanjar ili – obicna budala. Na tome bi svakome bio veoma zahvalan.

Pisma sam uputio na one koji spadaju u srpsku elitu i sve za koje smatram da mogu pomoci!

U ovom delu pisma samo cu da napomenem da je najveca prepreka da iskoristimo prirodne resurse koje posedujemo nedostatak SVESTI. Shodno tome, svako od Vas moze da utice da se ta svest promeni, samo ako to zeli.

Kad nisu znali da se moze dobro ziveti u pecinama nasi previ su ziveli na drvetu.
Kad nisu znli da proizvode hranu nasi preci su lovili.
Kad nisu znali za vatru nasi preci su jeli sirovo meso.
Kad nisu znli za naftu Arapi su ziveli kao beduini.
Kad nisu znali za turizam primorvi su se selili u Ameriku...
Za nekoliko decenija neko ce reci: "Kad nisu znali da se od SEOSKOG TURIZMA moze bolje ziveti Srbi su ziveli najbednije u Evropi"?

Kao najvaznije u toj svojoj borbi smatram da je potrebno dokazati da Srbija ima izvanredne uslove za organizovanje pravog odmora i da bi veliki broj inostranih turista veoma rado dolazio u nase turisticke centre, pre svega u nasa sela. Ocigledno je da mi Srbi, ali i stanovnici Srbije uopste, generalno gledano, nismo svesni tih mogucnosti. U tome je nasa tragedija. Zbog toga mi zivimo ovako bedno. Kao da se nadamo da ce nam neko drugi pomoci. Ne, mi sami sebi moramo pomoci. Vi mozete pomoci Srbiji!!!




Edited By Theranda on 1100174038

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 12:48:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
Nas seljak koji se vec bavi ovim vidom turizma je svestan mogucnosti jer se vise od dvadeset godina o tome “suska” i tu i tamo ljudi dolaze u sela radi odmora. Svesni su i politicari, narocito u ministarstvu turizma koji vec decenijama pripremaju STRATEGIJU razvoja turizma. Svesni su i novinari koji veoma cesto isvestavaju na ovu temu (narocito ako ih neko pozove na besplatnu gozbu). Trebalo bi da su svesni i nasi ljudi u dijaspori jer je u svetu sve vise turizma koji kao prefiks koriste GREEN, RURAL, RANCH, VILLAGE, SUSTAINABLE...

Ipak, mi kao nacija nismo svega toga svesni jer nista ne radimo da iskoristimo prirodna bogatstva koje posedujemo. To je nasa tragedija. Dr. Vuk Stambolovic je jednom prilikom rekao da je kolektivna svest Srba na nivou – petogodisnjaka.

Da li Vi, postovani citaoce ovih redova, sebe smatrate Srbinom ili stanovnikom Srbije? Da li smatrate da Vam je svest petogodisnjaka? Da li imate bar toliko slobodnog vremena da procenite argumente kojima dokazujem da se u Srbiji moze mnogo bolje ziveti ako se svi stanovnici Srbije, i svi oni kojima je Srbija na srcu, udruze i zajedno pocnu da stvaraju uslove za bolji zivot svih nas? Da li Vi zelite da se u Srbiji bolje zivi? Da li ste spremni da date svoj doprinos tom buducem boljem zivotu u Srbiji?

Ja znam da je mnogima najvaznije zdravlje, porodica, biznis, karijera, funkcija, slava, moc – kako kome, ali se nadam da cete pronaci bar toliko vremena koliko je potrebno da procitate nekoliko pisama poput ovog. Posle toga se ponasajte onako kako Vam savest dopusta.

Ovo pismo upucujem na email adrese svih najodgovornijih i najuticajnijih ljudi u Srbiji i dijaspori ali i onih tzv. “malih” koji mogu mnogo da pomognu (preko 2400). Cilj pisma je da se nesto konkretno pokrene i da se sto je moguce brze izadje iz krize u kojoj se nase drustvo nalazi toliko tugo vremena.

Pismo je upuceno premijeru Kostunici i nekolicini ministara koji svojim delovanjem mogu odlucujuce da pomognu, predsedniku Tadicu, ambasadorima SCG u svetu, velikim i malim medijima u Srbiji i dijaspori, sindikatima, SPC u zemlji i dijaspori, princevima i princezama, predsednicima opstina, lokalnim Turistickim Organizacijama, privrednim subjektima, vlasnicima privatnih kompanija, estradnim zvezdama, poznatim sportistima...

Covek je prirodno bice, deo prirode, i njemu je mesto u prirodi. Medjutim, sticajem raznih okolnosti covek se “odmetnuo” u takve prostore koje nazivamo gradovima, u kojima se zivi na dosta neprirodan nacin. Ja to mogu da tvrdim jer sam i sam stanovnik grada, od rodjenja. Da bih dokazao te svoje tvrdnje samo cu da Vas upitam da li je normalno da covek zivi u sumi viskokih zgrada, sa mnogo betona, asfalta, automobila...?

Oko polovine stanovnika Srbije danas zivi u selima a oni koji zive u gradovima u najvecoj meri su dosli sa sela. Drugim recima i njima bi trebalo da bude jasno da je u selima zivot mnogo blizi prirodi nego sto je to u gradovima. Medjutim, zivot u selima je tezak i zbog toga svi beze u gradove. Tome je doprineo i Josip Broz jer je zeleo da stvara proletere.

Ali, taj zivot u selima je prirodan i zbog toga neophodan, bar privremeno - za ljude koji zive u velikim gradovima.

Da li sam u pravu ili ne lako cete da se uverite ako sami uporedite da li je za covekova cula prijatnije da gleda visoke zgrade ili drvece, da seta asfaltom ili travom, da udise smog ili cist vazduh, da pije coca colu ili viski ili cistu vodu i domacu rakiju, da gleda mnostvo automobila ili domace zivotinje, da jede hamburger i pizzu ili jednodnevno jaje, kajmak i prsut...

Sada bi trebalo da svima bude jasno da ljudi odlaze na godisnji odmor zbog nepovoljnih zivotnih uslova u gradovima i zbog teskog rada u industriji a ne zbog toga sto se fizicki umore. Bilo bi nelogicno da se fizicki umoran covek odlucuje na dodatan napor da prelazenjem nekoliko stotina kilometara da bi se odmorio kada to moze da uradi u u svojoj kuci mnogo jeftinije. Coveku je potrebna cista i nezagadjena priroda da bi odmorio sva svoja cula i zbog toga je covek postao turista.

Covek je postao turista na odredjenom stepenu razvoja industrije, zahvaljujuci razvoju saobracaja kao i sve vecem slobodnom vremenu i platama. Morske obale su u pocetku bile zaista pogodne za odmor ali se to danas bas ne moze reci sa sigurnoscu. Ogranicenost morske obale toplih mora, velika izgradjenost i mnostvo turista stvaraju upravo one zivotne uslove zbog kojih covek privremeno odlazi iz gradova i postaje turista.

Nadam se da sam bio veoma jasan objasnjavajuci da ljudi moraju da putuju radi odmaranja i da ce turizma biti dok bude ljudi. Uveren sam da Vam je jasno da je pravi odmor moguc jedino u cistoj i nezagadjenoj prirodi. Jasno je i da su obale toplih mora vec toliko urbanizovane i prepune turista da je tamo skoro nemoguce da se covek odmori u pravom smislu te reci.

Dodajmo ovome da je vec sada turizam najrazvijenija industrija u svetu i da broj turista raste iz godine u godinu. Generalni sekretar WTO (Svetska Turisticka Organizacija) g. Francesko Frangialli je prognozirao da ce u svetu 2020. godine biti 1.6 milijardi inostranih turista godisnje. To je vise nego 100% vise nego sto je bilo 2003. godine. Da li je realno ocekivati da ce npr. u prepunoj Budvi u toku glavne turisticke sezone moci da se smesti jos toliko ljudi kada se zna da je vec ovih godina tamo pravi ljudski mravinjak. A kako je tek u vecim turistickim centrima na Mediteranu? A sta se moze ocekivati za nekoliko godina?

Namece se pitanje gde ce da se siri turisticki pokret u Evropi? Ako se pogleda mapa Evrope lako je uociti da je nemoguce ocekivati sirenja turizma na severu, sredini, istoku i zapadu kontinenta. Ukratko, zemlje Balkanskog poluostrva imaju najbolje prirodne i klimatske vrednosti u svojim kontinentalnim delovima a Srbija je od svih najlepsa i ima najvece perspektive. Sirenje je moguce u Africi ali pre svega u zimskim mesecima.

U svetu je vec prisutna ova problematika i reakcija na to je poznata vec nekoliko godina. Danas postoje termini RURAL, VILLAGE, SUSTAINABLE, RANCH, GREEN, AGRI...ispred reci TOURISM i to jasno ukazuje da turisti sve vise zele da promene svoj nacin odmaranja.

Iako je sam odmor mnogo prijatniji u uslovima kakvi vladaju u selima nego sto je to slucaj na moru ipak je trebalo da dodje do zasicenosti turista kupalisnim turizmom da bi pocelo da se razmislja o promeni nacina odmaranja.

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 12:50:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
Sada cu da navedem razloge na osnovu kojih tvrdim da je SEOSKI TURIZAM nasa ogromna sansa za bolji zivot:

- za pravi odmor neophodni su cista priroda, povoljna klima i razonoda i aktivnost turista,
- broj turista u svetu je sve veci a Generalni sekretar WTO Francesko Frangialli predvidja da ce 2020. u svetu biti 1.6 milijardi inostranih turista,
- obale toplih mora su vec prepune turista, automobila, hotela...,
- 2002. godine u Beogradu je odrzan seminar o SEOSKOM TURIZMU u organizaciji TOS-a i WTO (Svetska Turisticka Organizacija), i potvrdjeno je da imamo izvanredne uslove za organizaciju odmora u selima,
- u svetu je prisutna tendencija sirenja turizma od obala ka kontinentu i ovaj vid turizma vec postoji u mnogim zemljama,
- mnogima lekari zabranjuju boravak na moru zbog visokih temperatura,
- mnogi bi zeleli da promene nacin odmaranja,
- sve je vise stranaka ZELENIH, zastitnika prirode, ekoturizma...,
- nas geografski polozaj je idealan jer se nalazi u blizini emitivnih turistickih zemalja,
- nasa klima je veoma povoljna jer je toplija od one na severu i zapadu Evrope a prijatnija od one na jugu,
- nasi mediji, veoma cesto objave nesto u prilog SEOSKOG TURIZMA,
- pet ministara turizma, racunajuci i B. Dimitrijevica, pismeno su mi potvrdili da je SEOSKI TURIZAM nasa velika sansa,
- nasi seljaci, ti divni i pametni ljudi, ponos Srbije, spremni su da primaju turiste,
- nasa istorija, kultura i folklor su veoma vazan faktor u formiranju turisticke ponude
- stranci su mi svojim pismima potvrdili da bi se oni rado odmarali u nasim selima.

Da li neko moze da demantuje ove moje tvrdnje? Da li sam ja ovde nesto izmislio?Da li ovo nije dovoljno? Upitajte se, postovani prijatelji i zemljaci!

Za one koji deluju destruktivno i koji bi pokusali da demantuju moje tvrdnje govoreci da je sve gore navedeno tacno “ali, sta bi turisti radili u selima?”, navescu sledece aktivnosti:
- setnje kroz predivne pejzaze i po cistom vazduhu, preko planina, livada, suma, vocnjaka, potoka...
- jahanje konja, voznja bicikla, planinarenje ili pesacenje u istim uslovima,
- pecanje, lov, golf...
- veliki broj veoma atraktivnih seoskih poslova – kosenje, plascenje sena, mlevenje zita, branje voca, pecenje rakije, rad u basti, rad s domacim zivotinjama, pripremanje zimnice, pletenje, strikanje...
- mali fudbal, kosarka, odbojka, rukomet, plivanje, golf ... u objektima koji se mogu izgraditi kao bilo gde drugo ali u mnogo lepsem ambijentu i prijatnijoj klimi,
- obilazak starih crkava, manastira, arheoloskih iskopina, poseta starim zanatlijama, mobama, vasarima, poselima, svadbama...
- kampovanje, logorske vatre, folklorne priredbe, kafici, restorani, disco klubovi...

Ovo su samo neke od mogucih aktivnosti a konacan spisak je tesko napraviti jer je uvek moguce nesto novo dodati, kombinovati s nekim drugim programom (banje, poseta gradovima, krstarenje Dunavom, poseta salasima...) ili modifikovati.

Ovde je neophodno naglasiti da se u predivne pejzaze i prijatnu klimu izvanredno uklapa velika dusa nasih seljaka sto je cesto puta najveci adut u turistickoj ponudi. Da bih to potvrdio samo cu navesti izjave turista iz Francuske koji su nedavno boravili u selu Tripkova (na putu Zlatibor-Kremna) da su odusevljeni nasim folklorom, hranom, vazduhom i – divnim ljudima.

Pa, ljudi moji, da li smo mi kao nacija svesni koliko bogatstvo posedujemo? Nas seljak, onaj koji se vec bavi ovim turizmom jeste svestan. Novinari koji pisu o ovom vidu turizma jesu svesni. Ministri turizma su bar u odgovorima koje su meni napisali pokazali da su svesni. A mi ipak tavorimo! U cemu je problem?

Verujem da ce se svako od Vas koji citate ovu seriju pisama mnogo iznenaditi i iznervirati kada u sledecem pismu bude video koliku koristi mozemo imati ako se odlucima da strancima ponudimo odmor u selima Srbije.

Kada bi neki geolog objavio i dokazao da je pronasao vredno vredno naftno nalaziste tada bi se to odmah daleko culo i nadlezni u drzavi odmah bi preduzeli citav niz potrebnih mera kako bi se to nalaziste eksploatisalo. Narod bi bio veseo jer bi se otvorilo mnogo novih radnih mesta, zivelo bi se bolje...

Turizam je u svetu najrazvijenija grana privrede jer zaposljava preko dve stotine miliona ljudi i zbog toga sto se u turizmu ostvaruje 10% bruto nacionalnog dohotka. Jos malo teorije o turizmu – turizam ima tzv. multiplikativne efekte jer deluje skoro na svaku privrednu i neprivrednu granu. Turizam predstavlja nevidljivi izvoz i cene koje se u turizmu realizuju mnogo su povoljnije nego kada je u pitanju klasicni izvoz (naravno, ovo vazi za medjunarodni turizam).

Ali, budimo konkretni:

- ako jedno domacinstvo (cetiri sobe, 8 lezaja) prima strance 200 dana godisnje po ceni od
samo 20 Evra za pansion, dobice 32.000 Evra. U Srbiji oko 50% stanovnistva zivi u selima!!!
Pomnozite!
- doda li se ovome prihod od saobracaja, vanpansionske potrosnje, ekskurzija...onda je prihod jos veci, i merio bi se milijardama evra godisnje,
- zaposlio bi se veliki broj radnika u gradjevinarstvu, industriji gradjevinskog materijala, drvno-preradjivackoj i prehrambenoj industriji, saobracaju, ugostiteljstvu... i otvorila bi se nova radna mesta,
- visak radnika iz gradova vratio bi se u sela,
- zaustavilo bi se "bezanje" mladih iz sela u gradove,
- sprecila bi se "Bela kuga" i smanjio broj neozenjenih i neudatih,
- nacija bi bila postedjena psihickog propadanja,
- poboljsao bi se medjunarodni ugled Srbije,
- nas seljak ne bi morao da ide na pijacu i citav dan ceka kupce i proda jaje, npr. za 5 dinara - on bi to jaje prodao turisti u tanjiru za 2 Evra.

Zar sve ovo sto sam izneo nije realno? Zar ovo nije vece bogatstvo od prljave nafte? Da li je moguce da mi kao nacija nismo svesni ovih cinjenica i ovih mogucnosti?

Da li za nas ima spasa? Sta je potrebno uraditi da se ove nase prirodne lepote i vrednosti iskoriste?

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 12:50:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
Ponovicu, ovo pisamo saljem na cca 2.400 email adresa, od najvisih drzavnih institucija nadleznih za organizaciju i kvalitet zivota svih stanovnika Srbije i politickih stranaka pa do medija, lokalnih organa vlasti, privrednih subjekata i pojedinaca...

Namera mi je da pomognem da se kod nas promeni nacin razmisljanja i delovanja u cilju stvaranja uslova za dostojanstven zivot.

Ideju koja mi se nalazi u glavi vise od osamnaest godina, da se od SEOSKOG TURIZMA u Srbiji moze odlicno ziveti, pokusao sam da objasnim kao diplomirani turizmolog a ne laik.

Objasnio sam da su nasa sela prelepa i kao stvorena za pravi odmor, da bas takve uslove za odmor prizeljkuje veliki broj ljudi u razvijenim zemljama i naveo sam slicna misljenja nasih ministara i medija - i niko me nije demantovao. To bi trebalo da znaci da su moje tvrdnje apsolutno tacne.

Naveo sam i kolike koristi bismo imali ako bismo se, kao nacija, posvetili ovom pitanju. Ni tu me niko nije demantovao.

Do sada niko nije demantovao moje tvrdnje. Naprotiv, oni koji su mi odgovorili uradili su to veoma potvrdno.

Izvinite, ali o cemu se ovde radi? Ko je ovde lud? Da nisam u pravu sasvim sigurno je da bi mi neko odrzao lekciju o tome. Znaci, u pravu sam. Ali kako je moguce da sam ja u pravu a da niko u drzavi o ovome ne vodi racuna? Niko nista ne prduzima! Koliko ja znam, a ovu oblast pratim godinama, svi ministri turizma su se pravdali da nam nedostaju sredstva i da oni pripremaju STRATEGIJU razvoja turizma. Tako je nastavio i sadasnji minister. Svi oni govore da je potrebno doneti Strategiju razvoja turizma I u okviru nje strategiju razvoja seoskog turizma ali to nikako ne uspevaju vec toliko godina.

Posmatrano kao nacija mi se ponasamo veoma zbunjeno - kao prase na raskrsnici. Mi ne znamo sta je to cime bismo trebalo da se bavimo, mi nemamo STRATEGIJU PRIVREDNOG RAZVOJA, mi se ponasamo kao da smo u magli.

SEOSKI TURIZAM zasluzuje da se o njegovim mogucnostima donese konacno misljenje u drzavi i da o tome budu obavesteni svi nasi stanovnici. Ja odgovorno tvrdim da je to nasa najveca sansa za bolji zivot ali dozvoljavam da neko ima i malo drugacije misljenje i da dokaze da imamo i neke bolje mogucnosti (mozda da konkurisemo zemljama Zapada u proizvodnji automobila, kompjutera, aviona? - Ali, ono sto je nesumljivo to je da je ovaj vid odmora nasa velika sansa (uz poljoprivredu).

Uostalom, da nije tako onda bi svi ministri turizma koji su napisali da se slazu s mojim tvrdnjama, kao i novinari koji skoro svakodnevno izvestavaju o uslovima odmora u nasim selima, bili lazovi i trebalo bi ih kazniti. Njih treba na neki nacin kazniti u svakom slucaju jer ne obavljaju svoju javnu duznost onako kako bi trebalo. Kako je moguce da ministar turizma ne porice ovakve i slicne tvrdnje a da pritom nista ne preduzima da ovakve izvanredne prirodne uslove iskoristi za dobrobit svih? Kako je moguce da ga (da ih, jer ih je bilo sestoro) za to niko ne proziva? Kako je moguce da novinari, “servis naroda” pisu o ovim mogucnostima ali nikako da temeljno analiziraju citav problem, predloze njegovo resenje i imenuju krivce? Ovako nesto moguce je jedino u Srbiji.

Postovani prijatelji, svaki normalan covek kada procita jedno ovakvo pismo trebalo bi da reaguje na tri moguca nacina:

- da argumentima demantuje moje tvrdnje, ako moze,
- da kaze da ga problematika ne interesuje i da mu vise ne saljem ovakva pisma,
- da da svoj doprinos kako bi se problem resio.

Zabijanje glave u pesak, ili ponasanje u stilu ona tri simpaticna majmuncica koji simbolicno pokazuju da nista nisu culi, nista videli i da nista nece reci, ne bi odgovaralo nivou ljudi kojima se obracam za pomoc.

Ja ne zelim da se pomirim sa ovakvom situacijom, ne zelim da budem noj, ne zelim da i dalje zivim bedno, ne zelim da takav zivot nastave i moja deca i zbog toga pokusavam da ovo stanje promenim.

Naravno, sam u tome ne mogu uspeti. Zbog toga pokusavam da probudim savest mnogih ali i da neke po prvi put upoznam s nasim mogucnostima i o tome sta ko moze da uradi.

Evo sta bi trebalo da se uradi, po mom skromnom misljenju:

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 12:51:46 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
V L A D A S R B I J E

Institucija koja ima najvece mogucnosti da pomogne napacenom narodu u Srbiji je – VLADA. Ona ima, ili bi bar trebalo da ima, specijaliste iz svih bitnih oblasti za odvijanje zivota, ima moc i ima sredstva. U vladi se nalaze ministri turizma, ekologije, poljoprivrede, za dijasporu, za ekonomske odnose sa inostranstvom, za privredu, za rad, za kapitalne investicije, za informisanje... i svi oni bi morali da imaju jasan stav o pitanju SEOSKOG TURIZMA iz dva razloga. Prvo, svako od njih moze mnogo da doprinese sirenju SVESTI ali i ubrzanog razvoja ovog vida turizma. Drugo, turizam bi im umnogome uzvratio. Koliko ja znam samo se ministar Dimitrijevic ponekad oglasi ali ni on nista ne radi po ovom pitanju.

Premijer Kostunica

Premijer Kostunica bi trebalo odmah ili da predlozi da se resori pomenutog ministarstva razdvoje ili da smeni ministra Dimitrijevica i na njegovo mesto postavi osobu koja bi se maksimalno posvetila SEOSKOM TURIZMU. Ovako ministar Dimitrijevic moze da se pravda kako nema vremena jer je zauzet trgovinom i fiskalnim kasama (do skoro se pravdao da nemamo sredstava). S obzirom da bi veoma lako mogao da objasni svojim koalicionim partnerima da se promene vrse u cilju boljeg zivota nasih ljudi, sto bi za Vladu bio veliki plus pred predstojece izbore, nas cenjeni premijer ne bi trebalo s tim da okleva – osim ako ga o svemu ovome ne obaveste. Premijer je zaduzen za citavu Vladu i to je njegova obaveza koju on deli sa specijalistima koje on sam postavlja, za svaku bitnu oblast u drustvu, i zbog toga je on najodgovorniji za sve sto rade njegovi ministri. Premijer mora javno da kritikuje ministra za njegov neodgovoran rad makar u jednoj od tri oblasti za koje je zaduzen a ne samo da mu sluzbeno prosledjuje pisma slicna ovom. Pisma koja sam mu do sada upucivao on je jednostavno prosledjivao resornom ministru. Brigo moja predji na drugoga.

Premijer bi morao da da nalog i ostalim ministrima da svako da svoj doprinos razvoju SEOSKOG TURIZMA (npr. da ministar za zastitu zivotne sredine napravi predlog kako da razvoj turizma ne upropasti prirodnu sredinu, da ministar informisanja predlozi medijima da ovu temu tretiraju na pravi nacin, da ministar za kapitalne investicije pronadje partnere i sredstva za neophodnu izgradnju i uredjenje sela i infrastrukture, da ministar za dijasporu napravi plan kako da nase ljude u inostranstvu ukljuci u resavanje ovog problema...).

Politicari bi morali da pokazu malo vise volje za dobrobit citavog naroda a ne samo da brinu za svoje licne interese, kao sto to ovih dana na bestidan nacin pokazuju poslanici u skupstini Srbije.

Predsednik vlade koji ne dokaze da su moje tvrdnje netacne a i dalje nista ne preduzima po ovom pitanju zasluzuje svaku kritiku i kaznu.

Ministar turizma g.Dimitrijevic

Ministar turizma je najodgovorniji za razvoj turizma i on bi trebalo da odmah oko sebe okupi grupu strucnjaka koji bi sa raznih aspekata obradili temu SEOSKI TURIZAM u Srbiji i koji bi predlozili resenja. On bi morao da u javnosti pokrene inicijativu i narodu objasni sve bitne momente vezane za ovaj vid turizma (nesto slicno ovome sto sam ja izneo). Tada bi svaki pojedinac dao svoj doprinos pa makar to bilo kroz dobrovoljan fizicki rad na uredjenju sela i okucnice. Zasto ministar Dimitrijevic ne obelodani javnosti te nase mogucnosti? Zasto ne sazove konferenciju za novinare i sluzbeno uputi narodu poruku? Zasto ministar Dimitrijevic vec jednom ne iznese stav ministarstva o SEOSKOM TURIZMU i zasto vise od pola godine ne donosi STRATEGIJU razvoja turizma u Srbiji (ubaciti tekst)? Samo zbog toga sto je on poput skoro svih drugih politicara u Srbiji – potpuno okrenut licnim interesima.

Ova nasa velika sansa nije iskoriscena iz prostog razloga sto narod nije na pravi nacin obavesten. Zar nije profesionalna i patriotska duznost ministra Dimitrijevica da konacno nesto pokrene po tom pitanju? Da Vas podsetim, g. Dimitrijevic mi je pismeno potvrdio da je SEOSKI TURIZAM nasa velika sansa. Pa ko drugi treba da pokrene ono sto nam nedostaje a najvaznije je u ovom slucaju – stvaranje SVESTI u narodu. Zar ministar Dimitrijevic ne moze da pokrene nesto slicno kao sto je ucinio u resoru trgovine (KUPUJMO DOMACE...)? Zar ne moze da saopstenjima i konferencijama za novinare u nekoliko dana istakne ono sto je najbitnije? Narod bi to docekao s odusevljenjem, pogotovo ako bi to sve bilo praceno s cvrstim obecanjem da ce Vlada uciniti sve sto je u njenoj moci pa cak i doneti neke konkretne mere.

Pogresno je pitati da li moze. On to moze samo ako hoce.

Gospodine ministre, najljubaznije Vas molim da odgovorite da li je SEOSKI TURIZAM zaista nasa najveca sansa, kao sto to ja tvrdim i kao sto ste mi Vi, kao i Vasi prethodnici, potvrdili? Ako nije – zasto onda u javnosti iznosite takve price i zasto ste meni pismeno to potvrdili? Ako jeste, a jeste, zasto nista ne preduzimate po ovom pitanju?

Na pozitivan odnos ministra prema nasem realnom prirodnom bogatstvu reagovali bi i inostrani investitori i nasi ljudi u dijaspori ali i nasa dobro stojeca preduzeca. Citava nacija bi se okupila oko ovog projekta. Tada bi se nasla sredstva za izgradnju svega sto bi doprinelo razvitku ovog vida turizma – bili bi izgradjeni putevi, uredjena sela i seoska domacinstva, ljudi bi ucili strane jezike i kurseve za rad s turistima...

Zar se ne moze urediti jedno ili nekoliko sela koja se vec bave ovim vidom turizma i to na nacin koji bi zadovoljio razmazene inostrane turiste? Takva sela bila bi uzor za uredjenje pa i izgradnju mnogih drugih sela.

Ukoliko ministar Dimitrijevic i dalje bude odbijao da se ozbiljno posveti SEOSKOM TURIZMU to bi onda znacilo da on namerno ne izvrsava svoje obaveze svestan da ce na ovom mestu ostati jos relativno kratko vreme.

Ministar Dimitrijevic bi morao da se mnogo vise angazuje po ovom pitanju iz patriotskih, strucnih, profesionalnih, ljudskih i politickih razloga. Ukoliko to ne ucini sto je hitnije moguce onda bi trebalo da ga bude sramota, u najmanju ruku.

Zadatak ministra turizma je da sagleda celokupno stanje u oblasti turizma, da proceni trendove u svetu, da proceni nase resurse i da donese konkretne mere. Ako to nije u njegovoj funkciji onda sam ja budala. Naravno, niko nece moci da kaze da to nije u nadleznosti ministra turizma. Medjutim, sta da se kaze za ministre koji ne izvrsavaju svoje obaveze? Sve najgore!

Ministar turizma koji ne dokaze da su moje tvrdnje netacne a i dalje nista ne preduzima po ovom pitanju zasluzuje svaku kritiku i kaznu.


Predsednik Srbije

Ako premijer i ministar ne urade ono sto im je duznost tada bi predsednik Srbije g. Tadic trebalo da ih upozori da je ovo pitanje u nadleznosti Vlade i da Vlada mora da ga resi. Predsednik Republike ima mogucnost i obavezu da o ovim mogucnostima o kojima ja pisem i o neodgovornom ponasanju nadleznih u drzavi - obavesti javnost. Meni u usima jos odzvanjaju njegove reci u predsednickoj kampanji da ce on da se licno zauzme za bolji zivot stanovnika Srbije, da ce otvoriti Kancelariju u kojoj ce primati gradjane i saslusati njihove probleme. Kako je moguce da gospodin Tadic zeli da pomaze pojedincima a ne zeli da pomogne citavom stanovnistvu Srbije? Da li je to sto je on pricao samo cista demagogija koja je za cilj imala samo to da se domogne predsednicke fotelje?

Sta ce od svega toga da se realizuje ja ne znam ali znam da u njegovom kabinetu jos nisu obezbedili email adresu i da niko ne zna da li je predsednik dobio pismo koje sam mu uputio (ali, ja sam mu pismo uputio i na DS). Gospodin Tadic bi morao da se zauzme za resavanje ovog pitanja i kao lider opozicione partije kojoj bi trebalo da bude cilj rusenje sadasnje Vlade.

Predsednik drzave koji ne dokaze da su moje tvrdnje netacne a i dalje nista ne preduzima po ovom pitanju zasluzuje svaku kritiku i kaznu.

Gospodine Tadicu, razmotrite sve relevantne cinjenice koje navodim, obratite se narodu, ukazite ljudima gde mogu da nadju izlaz iz ove nase sveukupne bede (mislim na ogromnu vecinu nasih ljudi a ne na Vas, gospodine predsednice, i ne mislim na politicare - svima vama je dobro) – i narod ce Vam ovoga puta poverovati, za razliku od poziva Srbima sa Kosova da izadju na izbore. Tako cete sebi i svojoj stranci i citavom narodu uciniti dobro.

Ukoliko to ne ucinite a ne demantujete moje tvrdnje onda ste i Vi samo jedan obican demagog i sebican covek i zbog toga bi trebalo da se stidite.


Opozicija

Ako ni predsednik Srbije ne pokrene resavanje ovog pitanja tada bi to trebalo da urade opozicione partije (pa i stranka DS je u opoziciji) i to na svim frontovima – i u skupstini, i u opstinskim odborima, i u medijima... Opozicione partije, i one bivse (sadasnja vlast) i ove sadasnje (nekadasnja vlast) skoro nista ne rade po pitanju rusenja vlasti zasnovanim na kritici sadasnjeg rada i realnim obecanjima ka realizaciji boljeg zivota. To sve ukazuje da skoro svi politicari “duvaju u istu tikvu” i da ne zele da obecavaju nesto za cijom realizacijom bi trebalo da se dobro zasucu rukavi, jer bi tada malo prostora ostalo za sve one prednosti koje donosi vlast a koje svi politicari koriste maksimalno (ko mi ne veruje neka mi pokaze bar jednog politicara, bivseg i sadasnjeg, koji ne zivi iznad proseka u Srbiji – a svima je jasno da se sada poslanici iz sve snage zauzimaju za poboljsanje svog materijalnog polozaja uz snizavanje penzija).

Sada se pojavila nova politicka stranka kojoj nije cilj nijedna ideologija, tako kazu, nego jednostavno – BOLJI ZIVOT u Srbiji. Pa ima li bolje mogucnosti za bolji zivot od realizacije SEOSKOG TURIZMA? Da li ce ta nova snaga Srbije pobediti? Ja sam ubedjen da bi svaka politicka stranka pobedila na izborima kada bi se na pravi nacin zauzela za resavanje problema SEOSKOG TURIZMA u Srbiji. Za Pokret Snaga Srbije to narocito vazi jer poverenje naroda u njih raste proporcijalno opadanju poverenja u one koji su svoje price vec ispricali. Mene zabrinjava cinjenica da niko ni iz PSS ne reaguje na moju inicijativu. Da li zbog tikve u koju i oni duvaju?

Politicke partije opozicije koje ne dokazu da su moje tvrdnje netacne a i dalje nista ne preduzima po ovom pitanju zasluzuju svaku kritiku i kaznu.


Politicari u svim zemljama ponasaju se na slican nacin s tim sto u drugim zemljama oni i odgovaraju za propuste u svom radu. Svima je poznata prica da je ministar saobracaja Japana podneo ostavku jer je jedan voz kasnio nekoliko minuta. I ministar odbrane Velike Britanije podneo je ostavku kada je izbio rat oko Foklandskih ostrva...


Ambasadori SCG u svetu

Nasi ambasadori mogu da odigraju veoma vaznu ulogu i to delovanjem u tri pravca:
1. Prema nasim ljudima u dijaspori.
2. Prema drzavnim, poslovnim i strucnim krugovima u zemljama domacina.
3. Prema institucijama i pojedincima u zemlji.

Zbog ustede Vaseg vremena necu detaljnije obrazlagati sve te mogucnosti jer su one tako ocigledne.

Jedino sto je potrebno to je da nasi ambasadori shvate u cemu je problem i da imaju zelju da pomognu svom narodu.

Turisticka Organizacija Srbije

Ova specijalizovana organizacija ministarstva turizma, u kojoj bi trebalo da se nalaze sve sami strucnjaci za turizam, ima ogromnu mogucnost da presudno utice na stvaranje svesti u nasem narodu da je SEOSKI TURIZAM nasa najveca sansa. Njena osnovna uloga jeste da PROPAGIRA turizam Srbije. Srbija nema more i ono sto bi trebalo reklamirati to je kontinentalni deo – planine, banje, sela...

Ne moze se reci da TOS ne reklamira SEOSKI TURIZAM jer vec nekoliko godina stampa jednu malu brosuru u kojoj veoma pohvalno govori o ovom vidu turizma i u kojoj prikazuje nasa sela koja se bave turizmom. Ima cak i engleska verzija ove brosure. Doslo je vreme da se opet iznerviram. Pa kako je moguce da TOS nista vise ne preduzima po ovom pitanju? Da li su ljudi u TOS-u svesni da je SEOSKI TURIZAM zaista nasa najveca sansa ili se po ovom pitanju angazuju samo radi reda, da se kaze da nesto rade? Bas me interesuje sta to oni vide kada posecuju medjunarodne sajmove turizma. Tamo bi bar trebalo da vide kakav je trend u svetu, za sta se interesuju strani turisti...

U jednoj normalnoj zemlji jedan normalan ministar turizma trebalo bi da jednom normalnom direktoru TOS-a da zadatak da ovaj nas potencijal na pravi nacin predstavi kako domacoj tako i medjunarodnoj javnosti. Takav zadatak svaki kvalifikovani direktor mogao bi da realizuje bez velikih problema. Da bi obavestio domacu javnost TOS bi mogao da pocne s cirkularnim pismom opstinskim Turistickim Organizacijama u kojem bi trazio da svaka opstina oraganizuje kampanju koja bi imala za cilj da svaki pojedinac bude svestan prirodnih vrednosti kojima raspolazemo, sto je osnovno.

Za tako nesto sredstva nisu potrebna – neophodna je samo dobra volja nadleznih. Zasto direktori TOS-a nemaju tu dobru volju?

Izvinjavam se sto nisam stigao da ovo pismo posaljem odmah nakon prvog jer sam imao problema s Outlook Express-om I PC-jem.

U ovom pismu zeleo bih da nesto vise kazem o potrebi ljudi za odmorom i na taj nacin ukazem koliko su nasa sela izvanredna za odmor velikog broja ljudi u razvijenim zemljama.


YUTA-Yugoslovensko Udruzenje Turistickih Agencija

Videvsi moju web prezentaciju obratio mi se Direktor YUTA g. Stankovic i predlozio mi da zajedno radimo po ovom pitanju. Odusevljeno sam prihvatio taj “predlog” i jos vise se razocarao time sto on, nakon naseg direktnog susreta i razgovora kasnije, nije nasao za shodno ni da mi odgovori na pisma u kojima sam predlagao zajednicko delovanje. Neobjasnjivo i strasno! Na isti nacin se ponasao i predsednik Odbora za SEOSKI TURIZAM u YUTA g. Bumber. Mada se iz sve snage trudim da razumem takvo ponasaje ja jednostavno nista ne shvatam. Turisticke agencije bi imale veliku korist ako bi strani turisti u vecem broju dolazili u sela Srbije i zbog toga bi bilo tako logicno da svi zajedno ucine sve sto je moguce kako bi se to dogodilo sto je ranije moguce. Tako sam shvatio i poziv g. Stankovica. Odjednom – tajac. Kao da mu je neko zabranio da se bavi ovim pitanjem? Ili je mozda ocekivao da cu ja malo da “podmazem” tj. licno mu nesto platim kako bi ovo pitanje postavio pred svoje clanove?

G. Stankovic i g. Bumber bi vec odavno trebalo da se povuku i svoje mesto prepuste ljudima koji bi trebalo da na turizam gledaju kao na delatnost koja moze doprineti boljem zivotu svima koji se njime bave i citavom narodu Srbije a ne samo njima licno.


Mediji

Kako naterati politicare da odgovorno rade svoj posao? Odgovor je prilicno jasan – njihov rad treba staviti pod lupu javnosti. Najbolja “lupa” su mediji jer oni mogu za veoma kratko vreme da obaveste citavo stanovnistvo o takvim propustima.

Danas, u vreme mocnih medija veoma je lako citavo stanovnistvo Srbije obavestiti o velikim mogucnostima zemlje ako se odlucimo da SEOSKOM TURIZMU poklonimo duznu paznju, da uradimo ono sto bi uradili svi drugi da imaju ovakve uslove koje mi imamo. Potrebno je samo da se za to zainteresuju novinari i da istraze ovu oblast.

Naravno, veci mediji imaju mnogo vecu mogucnost i oni mnogo brze i bolje mogu da narodu ukazu na vrednost nasih prirodnih resursa. Medjutim, i mali, lokalni mediji to isto mogu da urade obavestavajuci lokalno stanovnistvo. Posebnu ulogu mogu odigrati mediji u nasoj dijaspori jer bi oni svojom aktivnoscu po ovom pitanju animirali mnoge nase ljude koji bi zeleli da pomognu ali ne znaju ni kako ni u kom pravcu da deluju. U medije ubrajam i web sajtove.

Sta mislite kako bi reagovali stanovnici Knica, Gostilja, Kremne, Sirogojna, Valjeva, Ivanjice, Kraljeva... kada bi ih lokalni mediji upoznali da Srbija ima izvanredne mogucnosti za bolji zivot kroz razvoj SEOSKOG TURIZMA?

Ako su proizvodjaci malina ili visanja, kao i rudari, lekari, avio mehanicari i piloti...spremni da strajkovima traze svoja prava onda sam sasvim siguran da bi i nasi seljaci, na pravi nacin obavestavani o mogucnostima ovog vida turizma, bili spremni da NATERAJU vlast da radi u korist drzave a ne samo za svoju licnu korist.

Pored ove opste koristi korist od bavljenja ovom problematikom bila bi i za same medije jer bi time znatno povecali broj citalaca, slusalaca i gledalaca, tj. imali bi i sami veliku ekonomsku korist.

Mediji koji ne dokazu da su moje tvrdnje netacne a i dalje nista ne preduzimaju po ovom pitanju zasluzuje svaku kritiku i kaznu.

Kada bih ja bar malo bolje stojao finansijski (kao tehnoloski visak dobio sam otkaz i sada se tuzim sa JAT-om, verovatno cu dobiti spor) ja bih verovatno i sam pokusao da putem placenih oglasa, u nekoj skracenoj formi, informisem nas narod da za nas ima spasa ali da moramo da se na pravi nacin informisemo i organizujemo.

Nazalost, u ovoj situaciji pokusavam da postignem isti cilj uz pomoc Interneta, delovanjem na savest velikog broja ljudi.


Sindikati

Sindikati su organizacije koje okupljaju veliki broj radnika i zbog toga su veoma pogodni da radnike obavestavaju o mogucnostima za vecu zaposlenost i bolji zivot. To mogu da ucine preko biltena, oglasne table, na sastancima, preko medija, kroz saopstenja ali i putem placenih oglasa... Na pravi nacin informisani radnici bi veoma efikasno delovali na uspavane i egocentricno raspolozene politicare. Nema veceg prava od prava na zivot. Da bi covek obezbedio zivotnu egzistenciju za sebe i svoju porodicu mora da radi. Radna mesta mora da obezbede oni koji za to primaju platu – ministri. Ako oni to ne rade efikasno onda radnici imaju pravo na strajk, na totalnu obustavu rada i blokadu svih puteva kako bi primorali egosiste i nesposobnjakovice u vladi da rade svoj posao. Ne mozemo samo ocekviati da neko odradi nesto za nas vec se sami moramo za to izboriti na najlegalniji nacin i s punim pravom.

Ovo vazi za sve sindikate, bez obzira na velicinu i struku. I jedna mala grupica svesnih i organizovanih sindikalaca moze da pokrene lavinu.

Sindikati koji ne dokaze da su moje tvrdnje netacne a i dalje nista ne preduzima po ovom pitanju zasluzuje svaku kritiku i kaznu.


Crkva

Crkva ima vernike u svim mestima Srbije i time veliku mogucnost da ih obavestava o tome kako se moze bolje ziveti. Smatram da je to i u interesu same crkve jer bi pravilno obavesten narod znao kako da se revansira onima koji su mu otvorili oci i pomogli da bolje zivi. Ovo vazi kako za zemlju tako i za dijasporu, kako za SPC tako i za sve verske zajednice u Srbiji.

Crkva koja nista ne preduzime po ovom pitanju zasluzuje svaku kritiku.


Dijaspora

I nasi zemljaci u dijaspori imaju ogromnu mogucnost da pomognu nama u zemlji ali ne kroz dodelu pomoci u robi i novcu (mada se i to ne iskljucuje) nego kroz osmisljenu aktivnost.

Ima dosta udruzenja, klubova i politickih stranaka u dijaspori i oni mogu veoma lako da pomognu svojima u zemlji, samo ako to zele. Umesto sto salju donacije mogli bi da se organizuju, da osmisle svoju aktivnost i pocnu s placanjem oglasa u medijima tj. da rade ono sto novinari nece da rade po profesionalnoj duznosti. Zamislite samo kako bi prosla jedna ozbiljna politicka stranka u dijaspori koja zaista zeli da pomogne stanovnicima Srbije kada bi u izbornoj kampanji dotakla pitanje razvoja SEOSKOG TURIZMA. Sta mislite ko bi, sem malobrojnih rukovodilaca politickih stranaka u zemlji, imao savesti da glasa protiv svoje dece? Jedna takva politicka stranka bi jednim udarcem “ubila dve muve” – pokrenula bi nas narod koji zivi najgore u Evropi i ujedno bi svoje sunarodnike i poslovne partnere u zemljama gde zive obavestila i pozvala da ucestvuju u izgradji svega onoga sto nam momentalno nedostaje kao i da postepeno vec dolaze u ona sela i domacinstva koja vec imaju uslove za pristojan prijem stranaca.

Nasi ljudi u dijaspori mogli bi da upute zvanican dopis predsedniku vlade i ministrima i zatraze da se hitno nesto preduzme po ovom pitanju. Dalje, mogli bi u svom okruzenju da sire istinu o potencijalu koji Srbija ima u svojim selima ali i prirodi uopste – da informisu turisticke agencije, poslovne ljude, nase zemljake...

Mogli da se organizuju i ulazu u SEOSKI TURIZAM kao prduzetnici ciji je interes profit ali i da sami dolaze na odmor u nasa sela i na taj nacin daju podrsku samim seljacima i svima ostalima.

Kada govorim o nasima u dijaspori ja mislim i na velike, uspesne privrednike ali i na male preduzetnike, na crkvene organizacije ali i na udruzenja i sportske klubove, na poznate sportiste, naucne radnike i estradne zvezde isto kao i na obicne porodicne ljude. Svi mogu da daju svoj doprinos makar to bilo samo isticanje tih nasih mogucnosti u svom okruzenju.

Dragi zemljaci, nemojte cekati da se nasi politicari smiluju i nesto pokrenu u tom pravcu – svojim ponasanjem treba da ih naterate da rade svoj posao. Naravno, ukoliko se slazete s mojim tvrdnjama i ukoliko zelite da pomognete Srbiji.


Opstine i Turisticke Oraganizacije opstina

Lokalna samouprava moze da pomogne stanovnicima opstine cak i bez pomoci vlade. Najvazniji korak bio bi INFORMISANJE stanovnistva o mogucnostima SEOSKOG TURIZMA a to se moze uciniti na vise nacina. Zatim opstine imaju svoje budzete i trebalo bi da ih vise usmeravaju u uredjenje mesta, edukaciju stanovnistva... Zar jedna opstina koja se vec uveliko bavi ovim turizmom, uzmimo na primer Knic, ne moze da pokrene jednu lokalnu akciju, ali siroku, intenzivnu, dugotrajnu... Tada bi, u to sam sasvim siguran, moglo da se obezbede sredstva za uredjenje sela ali i za reklamiranje u inostranstvu...

Ima li nesto normalnije i logicnije da oni koji vode Turisticke Organizacije opstina povedu kampanju, svako u svom okruzenju, s ciljem da narod upozna s velikim mogucnostima za bolji zivot? Niko od njih ne zahteva da govori o politici ili o poljoprivredi nego o – TURIZMU i njegovim mogucnostima. I TO opstina pokrivaju skoro citavu Srbiji i veoma lako bi mogli, uz pomoc lokalnih medija, da citavom narodu ukazu na nase prednosti na turistickom trzistu. Mogli bi da zele ali – da li zele?

Da li ima nesto prirodnije od toga ako se stanovnici jednog sela ili citave regije koja ima izvanredne uslove za razvoj turizma povezu, organizuju i preduzmu konkretne akcije kako bi te uslove iskoristili za bolji zivot svoje dece? Naravno, i u ovom slucaju predlazem sve sto im je dostupno – posevsi od zahteva vladi Srbije da sa svoje strane ucini sve sto je moguce pa do upozorenja i blokada puteva.

Ako opstinske vlasti, lokalni mediji i lokalne TO ne zele da svom stanovnistvu saopste kako je moguc bolji zivot i sta je potrebno da se uradi onda ne treba da se pravdaju time sto visa vlast u okrugu i Republici ne rade svoj posao.


Privredne organizacije

Oni koji proizvode robu namenjenu turistickom prometu imali bi veliku korist o masovnijeg dolaska stranaca u sela Srbije i imaju veliku mogucnost da na to uticu (firme koje proizvode gradjevinski materijal i opremu za domacinstvo, za uredjenje vrtova... kao i svi oni koji imaju da ponude robu direktno turistima trebalo bi da su svesni da je u njihovom interesu da se razvije SEOSKI TURIZAM i da zbog toga daju svoj doprinos SADA. Kako? Opet, jednostavnim organizovanjem i objavljivanjem oglasa u medijima. Ovo narocito vazi za one nase mocnike i vlasnike velikih firmi. Oni toliko para prosto bacaju na razna sponzorisanja a te pare bi mogli da mnogo efikasnije iskoriste ako bi preko medija ukazivali narodu na velike mogucnosti Srbija ako se opredeli za SEOSKI TURIZAM.

Zar nije moguce da se osnuje Konzorcijum takvih firmi koji bi, radeci u korist SEOSKOG TURIZMA, radio i za svoje clanice.

A ako bi se oni mocniji opredelili za neki znacajniji poduhvat poput uredjivanje kompletnih sela i organizovanjem dovodjenja stranih turista onda bi efekat bio mnogo veci, isto kao i njihov profit.

Vrhunski sportisti, estradne zvezde...

Estradne zvezde, poznati sportisti, umetnici, akademici nauka... svi oni bi mogli da urade ono sto je najvaznije za sam pocetak – da INFORMISU nasu javnost ukazujuci na mogucnosti SEOSKOG TURIZMA. Ako bi se samo neko poput Divca, Danilovica, Djordjevica, Brace Grbic, Bodiroge..., Cece, Miroslava Ilica, Ere, Merime Njegomir, Lepe Brene, Dragane Mirkovic... odlucio da pomogne Srbiji to bi mogao da uradi prilicno lako. Organizovani i dobrotvorni sportski spektakli i koncerata posvecenih razvoju SEOSKOG TURIZMA u Srbiji veoma efikasno bi otvorili oci nasim obicnim ljudima i primorali vladu da radi svoj posao.

Samo jedan od pomenutih, kao i ostali nepomenuti, mogao bi da pokrene lavinu! Ja sam siguran da bi mnogi od njih to i ucinili ali problem je – kako ih o svemu ovome obavestiti?

Nevladine organizacije...

Pomenimo da ima jos organizovanih grupa ljudi koji mogu da pomognu: udruzenja penzionera, planinara, alpinista, sportskih organizacija, mladih gorana, crveni krst i sve druge nevladine organizacije...

Poslednja mogucnost da neko svesnim akcijama zapocne proces stvaranja uslova u nasim selima za dolazak inostranih turista je – samoorganizovanje.

Ako seoska domacinstva koja se vec bave ovim vidom turizma i ona u njihovoj okolini nisu spremni nista da ucine za sebe i svoju decu onda nam zaista nema pomoci bar u narednih nekoliko godina. Ako je nas seljak spreman da strajkuje i blokira puteve kako bi se izborio za pravu cenu npr. maline a nije spreman da to isto uradi da poboljsa svoj zivotni standard i ako ga nije briga da li ce dete da mu ode u grad onda nama, zaista niko ne moze pomoci.

Bez obzira sta mi (ne)cineli da razvijemo ovu oblast turizma inostrani turisti ce spontano da traze neke nove prostore i tada ce njihove turisticke agencije da ugledaju nasa lepa sela, tada ce i investitori iz inostranstva zatraziti od neke nase nove Vlade da im odobre investicije i koncesije...

Mozda bi bilo resenje da osnujemo UDRUZENJE koje bi pokrenulo resavanje ovog pitanja? Ako bi se javilo nekoliko pojedinaca koji su procitali ova pisma i bili ubedjeni da su moje tvrdnje zasnovane na realnim cinjenicama, a koji imaju snage i mogucnosti da se bore za ovu opstu stvar – to bi znacilo da se ipak nesto pokrece.

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 12:52:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
UDRUZENJE

Poslednja mogucnost da neko svesnim akcijama zapocne proces stvaranja uslova u nasim selima za dolazak inostranih turista je – samoorganizovanje.

Ako seoska domacinstva koja se vec bave ovim vidom turizma i ona u njihovoj okolini nisu spremni nista da ucine za sebe i svoju decu onda nam zaista nema pomoci bar u narednih nekoliko godina. Ako je nas seljak spreman da strajkuje i blokira puteve kako bi se izborio za pravu cenu npr. maline a nije spreman da to isto uradi da poboljsa svoj zivotni standard i ako ga nije briga da li ce dete da mu ode u grad onda nama, zaista niko ne moze pomoci.

Bez obzira sta mi (ne)cineli da razvijemo ovu oblast turizma inostrani turisti ce spontano da traze neke nove prostore i tada ce njihove turisticke agencije da ugledaju nasa lepa sela, tada ce i investitori iz inostranstva zatraziti od neke nase nove Vlade da im odobre investicije i koncesije...

Meni je na pamet padala i ideja da zapretim da cu skociti s nekog visokog a prometnog mesta ili da zapocnem strajk gladju opet na nekom vidnom mestu i da tako ukazem stanovnicima Srbije da od nas samih zavisi bolji zivot i da ne mozemo ocekivati da nam bilo ko pomogne.

Medjutim, mislim da ta ideja nije pametna, iako bi mozda bila delotvorna, jer moram da mislim o svom zdravlju kako bih pomogao svojoj deci.

Umesto toga predlazem da osnujemo UDRUZENJE koje bi pokrenulo resavanje ovog pitanja? Ako bi se javilo nekoliko pojedinaca koji su procitali ova pisma i bili ubedjeni da su moje tvrdnje zasnovane na realnim cinjenicama, a koji imaju snage i mogucnosti da se bore za ovu opstu stvar – to bi znacilo da se ipak nesto pokrece.

POZIVAM sve Srbe i stanovnike Srbije da mi se jave kako bi osnovali UDRUZENJE i dogovorili se kako da zapocnemo borbu za bolji zivot svih u Srbiji kroz koriscenje izvanrednih prirodnih i ostalih potencijala koji se nalaze u nasim selima! Bilo bi dovoljno da se javi samo jedan seoski domacin koji bi bio spreman da se bori za dobrobit svoje dece, samo jedan novinar u Srbiji, samo jedan ambasador SCG, samo jedan Srbin iz dijaspore, samo jedan pripadnik crkve, samo jedan privrednik, samo jedan estradni umetnik, samo jedan vrhunski sportista, samo jedan predsednik sindikata... i tada bi nas bilo dovoljno da bacimo grudvu snega i pokrenemo lavinu.

Ukoliko ni ova moja kampanja ne donese rezultate najverovatnije je da cu od svega dici ruke jer osecam da me snaga polako napusta, jer se ne vide ama bas nikakvi pomaci. Skoro da mi dodje da svoje me promenim u Don Kihot.

U tom slucaju bicu u dilemi – da li sam ja jedna nepopravljiva budala koja veruje u to sve sto je do sada izneseno ili su svi Srbi budale tako da ne zasluzuju bolji zivot. Da bi se reklo da sam ja ta budala bilo bi potrebno demantovati razloge koje nudim. Da bi se dokazalo da u Srbiji zive same budale nije potreban nikakav novi dokaz – dovoljno je da nastavimo da zivimo ovako kako zivimo i svako u svetu ce s pravom moci da kaze da su Srbi budale jer nisu sposobni da shvate da imaju uslove za mnogo bolji zivot. To mu dodje nesto slicno kao kada neko umire od gladi a nalazi se na plodnom tlu sa dosta vode i potrebno je samo da organizuje proizvodnju hrane da bi preziveo. Pa to su ljudi radili jos pre mnogo milenijuma.

Izvinjavam se ako sam bilo kome dosadjivao ovim pismom.

S postovanjem,
diplomirani turizmolog
Branislav Bajagic
http://www.villageadventure.co.yu

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 21:01:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ma ko ce bre sve ovo da procita, treba ti nesto u sazetoj formi... Od ovolikog texta -> :O

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.11.2004. 23:37:36 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
[color=#000000]Zanimljiv tekst. Ali ne dopadaju mi se neke stvari. Deljenje građana Srbije na Srbe i građane Srbije, izlizana teza kako je Josip Broz uništio selo (a što nije napao Miloša Obrenovića koji je krivlji), neproverena priča da 50% građana živi na selu a još pre 10 godina sam učio da je to mnogo manje, trpanje verskih organizacija po sistemu sve u svemu začin C i poznavanje samo jedne od njih...

Sama ideja je odlična. Čini mi se da i Albanija zarađuje od turizma više nego mi. SFRJ je bila turistička velesila i da smo u pojedinim godinama šili i Francusku. Naravno da je većina turista bila izvan Srbije i Crne Gore jer su čak i Srbijanci više voleli da se smucaju po Kranjskoj gori ili da letuju u Rovinju nego da idu na Kopaonik, Zlatibor ili negde u Crnu Goru. Čak su i slovenačke banje bile popularnije! A kod nas nije ni bilo kapaciteta. Sve da je neko i hteo sedamdesetih da ide na Kopaonik ne bi imao gde, jer nije ni bilo hotela. Tek osamdesetih je Genex izgradio Sunčane vrhove i sredio staze.


_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 06:01:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.12.2001. 17:03:40
Postovi: 1463
Lokacija: Manaus
Godina: Dipl.
Smer: IS
Zato ćemo mi da razvijemo crnu berzu kajmaka i sira i ovladati jevropom.
Ideja je dobar ali šta ja mogu da učinim povodom toga. Dajte mi 1$ i promeniću svet.

_________________
www.slamarica.com - www.foliograph.com - www.turizamusrbiji.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 17:53:57 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Да сам ја нека власт и да ми стигне овакво писмо/а без читања бих га обрисао/бацио и пожелео аутору дуг и успешан опоравак у одговарајућој установи. :grin: Поред фанатично-залуђеничког тона који таааако најављује засењеност нестабилног ума и количине текста који ни из инвестиција :) не бих прочитао да ми стигне (е-)поштом, не знам зашто се чуди што га нико не саслуша. Па све да ми пошаље Истинозборник Истинске Истине од Истинића Истинозбора :) и да је таквим стилом написан, не бих га узео за озбиљно.

Поред осталог изгледа да дотичног на његовом ПМФу (који, надам се, да није наш природно-математички) нису научили оној америчкој глупости, која ми у овом светлу више не изгледа тако глупо; оно: "два минута за идеју у лифту са шефом". :lol:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 18:17:19 
Hall of Fame
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17.03.2002. 18:54:47
Postovi: 1962
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: OM
Ma, ja sam se smorila kad sam videla koliko teksta ima...
Prochitala sam 1/3, i shvatila da nemam tu shta da trazim!!!
Sve to treba da bude kratko i jasno, a ne da ga raspreda nadugachko i nashiroko...

_________________
Swippleovo pravilo reda:
Ko najglasnije viče dobija reč


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 19:53:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
Баш зато сам текст и поделио на више постова, али изгледа недовољно :-)))

Многе појединости у излагању овог господина и мени сметају, и мислим да би могле променити, али битна је идеја. Мене задивљује са колико енергије човек жели да помогне нашој Србији. Оно што је битно код свега овога јесте иницијатива, идеја коју ова особа заступа. Кад би свако од нас имао бар један посто позитивне енергије, оптимизма, коју поседује ова особа, много би лакше рушили препреке пред нама. Јаукањем и кукњавом нећемо много постићи.

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 20:20:26 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Изгледа да сам једино ја имао живаца прочитати читав текст иако ме је у самом почетку сморио. Мазохизам на делу.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 22:28:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.04.2003. 20:16:31
Postovi: 553
Lokacija: Beograd
Godina: IV
Smer: UK
Ako ti je za utehu i ja sam procitao skoro sve, odustao sam nekih par pasusa pred kraj (sto je u odnosu na ceo text sitnica :aaa: )

Ideja je inace super, ali ... (nazalost mora to "ali") nije to bas tako lako. Nemamo mi dobre puteve, komunikacije, standarde u svemu i svacemu koji su neophodni.Ti krajevi jesu prelepi ali kako da posaljes nekog vise-manje imucnog stranca, koji je navikao na komfor, na neko brdo gde nema ni asfalt, telefon i slicno i da on tu uziva. A uostalom i da je moguce sta ja tu mogu da uradim,da zracim optimizmom ili sta vec ...
Mada je tacno da se ovi koje je covek "prozvao" tako ponasaju (doduse preterao je stvarno kada je spomenuo i ckvu, mislim stvarno ... ).
A text je za medalju (nepotrebno) komplikovan i smoran, neke recenice je ponovio po 5-6 puta sa malo drugacijim rasporedom reci :D :D

@ Theranda: Jel ovo pismo poslato tebi ili ti je neko prosledio ?

_________________
HEAR ME ROAR !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.11.2004. 23:00:03 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16.12.2001. 17:03:40
Postovi: 1463
Lokacija: Manaus
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pa poenta i jeste da nema puta, komunikacije, ljudi...čoveče kao da živiš u Middle Earth.

_________________
www.slamarica.com - www.foliograph.com - www.turizamusrbiji.rs


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.11.2004. 01:37:14 

Pridružio se: 27.12.2003. 16:39:58
Postovi: 215
Godina: Dipl.
Smer: UK
Da on lepo dodje kod nas na seminar kako se pise i pravi biznis plan kod profana sa menadjmenta za nekih 109384 evra, i sve ce biti mnogo jasnije.

_________________
Kad nam je bilo gore bilo nam je bolje
Ko dipr taj dismr.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 14.11.2004. 21:49:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.11.2001. 23:53:42
Postovi: 571
Lokacija: Уједињене Српске Државе
TomCat je napisao:
@ Theranda: Jel ovo pismo poslato tebi ili ti je neko prosledio ?

Писмо ми је проследио пријатељ којем је било директно послато.

_________________
Све што сте желели да знате о демократији, а нисте знали кога да питате...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 25.11.2004. 22:13:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.10.2002. 22:00:15
Postovi: 3293
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Smorih se zestoko, ali sam procitao ceo tekst do kraja. :)
Ideja je na svom mestu, mada ne znam koliko moze inicijativa par gradjana da pomogne. Pre svega vlada treba da pokrene inicijativu.

U optpunosti se slazem sa zlatkom. Imamo mi jako puno potencijala u seoskom turizmu, ali da bi dosli do te faze da strani turisti dolaze na nasa sela treba jako mnogo novca da se ulozi. Treba da se poprave putevi, telekomunikacije, izgrade novi objekti, renoviraju vec postojeci... ima tu dosta posla, sto znaci da treba i dosta para da se ulozi u sve to, a mislim da ljudi nisu spremni da to urade. Jednostavno nemaju poverenja u drzavu, u nas zakon, pravosudni sistem...

_________________
There is no patch for human stupidity!
~Social Engineering Specialist


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: .....
PostPoslato: 20.01.2005. 03:47:38 

Pridružio se: 19.10.2003. 20:18:50
Postovi: 27
Lokacija: Beograd
Au koliko pismo :)

Imate bre ljudi na www.serbiancafe.co.yu sve sto vas i ako vas interesuje o seoskom turizmu zajedno sa slicicama itd :)


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.01.2005. 12:34:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.10.2004. 20:09:42
Postovi: 1405
Godina: Dipl.
Smer: IS
Hm, 2002 sam bio na Zlatiboru na nekom kampu... Ljubis se mesto zove (odatle je Ljubivoje Rsumovic)...
Nismo imali signal za mobilni, nismo imali prodavnicu (bila je zadruga doduse par kilometara :) :) ), pa ni TV takoreci, ali smo se fenomenalno proveli jer smo imali jedni druge sto se kaze... Tako da podrzavam tu ideju i mislim da je super sa drustvom otici Bogu iza tregera sa rostiljom, gomilom mesa, kasetofonom i dobrom raspolozenjem... Plus ako ima neko jezero gde mozete da se kupate goli :)

_________________
Don't mess with me while lizem poklopac od kremica!!!
blog // furka // prodaj i kupi


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group