Započni novu temu Odgovori na temu  [ 169 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09.12.2007. 20:07:00 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 01:43:21
Postovi: 9865
Lokacija: Šabac
Godina: Dipl.
Smer: IS
S obzirom da se o ovome priča uveliko već par dana...

Citiraj:

За четири милиона грађана по око хиљаду евра

Влада Србије усвојила је Предлог закона о праву грађана на бесплатне акције и новчану надокнаду у процесу приватизације јавних предузећа. Како најављују у Министарству економије и регионалног развоја, када закон буде усвојен у Скупштини Србије, четири милиона грађана добиће бесплатне акције у вредности од око четири милијарде евра, односно сваки грађанин ће моћи да рачуна на око 1.000 евра. Предлогом закона одређено је да право на бесплатну поделу имају сви грађани који су стекли пунолетство закључно са 31. децембром 2007. године, а држављанство и пребивалиште у Србији до 30. јуна ове године.

Право на поделу имаће и грађани који имају статус привремено расељеног лица са Косова и Метохије и они који нису остварили право на бесплатне акције по основу претходних прописа.

Прописано је да права по закону нису преносива и не могу бити предмет наслеђивања, изузев у случају да се преминула особа у међувремену пријавила за остваривање права.

Сви пунолетни грађани ће имати право да учествују у подели акција шест јавних предузећа - „НИС”-а, „Јат ервејза”, „Телекома”, „Аеродрома”, „ЕПС”-а и „Галенике” и то у једнаком броју и износу код сваког ЈП појединачно.

Процедуру евидентирања грађана спроводиће Агенција за приватизацију током 2008. године, а пријављивање ће почети пошто Агенција објави јавни позив. Грађани ће имати рок од шест месеци да се пријаве у просторијама Националне службе за запошљавање.

Уредном пријавом грађани ће стећи право на бесплатне акције, али не и право располагања њима. Наиме, одређено је да право располагања, односно могућност продаје акција на берзи грађанима буде дато тек након шест месеци од утврђивања тржишне вредности акција приликом приватизације ових фирми.

Грађани ће бити потпуно ослобођени плаћања пореза и трошкова приликом продаје добијених бесплатних акција на берзи у случају да се реализује до 31. децембра 2011. године.

Тако све трошкове - порез на пренос апсолутних права и на капиталну добит, накнаду Централног регистра, накнаду берзе, трошкове провизије брокера - сноси држава која ће спровести и поступак јавне набавке избора брокерско-дилерских друштава и овлашћених банака који ће да заступају грађане приликом продаје на берзи.

Осим добијања бесплатних акција предлогом закона је утврђено да становници Србије добију и новчану надокнаду продајом пакета акција и удела 68 предузећа која се налазе у Приватизационом регистру.

Реч је о непродатим пакетима фирми, које су се продале на тендеру - попут „ДИН”-а, „ДИВ”-а, „Мериме”, „Јелен Дола”, цементара, шећерана...који су након продаје тих фирми „депоновани” у Приватизациони регистар.

Акције ће продавати Акцијски фонд, а прописано је да цена не може да буде мања од цене по акцији коју је купац платио у поступку приватизације тих предузећа. У Министарству економије процењују да је укупна вредност тих акција између 220 и 250 милиона евра.

Акцијски фонд ће бити у обавези да акције прода до 31. децембра 2008. године, а начин исплате новца утврдиће влада доношењем посебног акта.

За запослене и бивше запослене у јавним предузећима Предлогом закона о бесплатној подели акција, утврђен је нешто другачији модел за поделу акција.

Они ће морати да до 30. јуна 2008. године организују референдум у свом предузећу и да се изјасне да ли прихватају да добију бесплатне акције или новчани бонус који је, опет, за сваку фирму одређен у различитом износу.

За „ЕПС” је одређен бонус од 220 милиона евра, „НИС” - 100 милиона евра, Телеком Србија - 160 милиона евра, „Галенику” - 17 милиона евра, „Јат ервејз” - 11 милиона евра и Аеродром „Никола Тесла” - четири милиона евра.

У случају да се определе за акције, имаће право на пренос без накнаде акција тог предузећа у висини од 200 евра по пуној години радног стажа обрачунатој према процењеној тржишној вредности укупног капитала предузећа пре спроведене приватизације, а највише за 35 година радног стажа.

Новина у односу на претходне „верзије” закона јесте да ће у ову групу ући и запослени и бивши запослени у предузећима која су некад била саставни део ових јавних предузећа.

Тако ће привилегију да бирају између бонуса и бесплатних акција имати запослени у „Транснафти” и „Србијагасу”, „ПТТ саобраћају Србија”, „Електромрежи Србије”, „Ресавици”, „Копови Косова”, „Термоелектрани Косово”, „Електрокосмету”.

Одредбе овог закона проширене су и на остала јавна предузећа са већинским учешћем државног капитала, уколико до 2010. године уђу у процес приватизације.

Предлогом закона предвиђене су и новчане казне за свако предузеће које се огреши о одредбе које су прецизиране овим законом и то у износу од милион до три милиона динара с тим што одговорна особа у том предузећу може бити кажњена у износу од 50.000 до 200.000 динара.

Предвиђена је и казна у износу од 5.000 до 50.000 динара за сваког који се одлучи да уговором право на бесплатне акције пренесе на неког другог.

Најављено је да ће се детаљи око бесплатне подела акција уредити подзаконским актима који ће се усвојити у року од шест месеци од ступања на снагу овог закона.


Interesuje me vaše mišljenje o ovome, pošto sam ja, je li, sa drugog smera (:kreza:). Meni je iskreno ovo sve neverovatno. Ovo je prvenac u srpskoj istoriji da država daje nama građanima nešto za dž... Pa, šta ćete vi uraditi sa ovim akcijama? Hoćete li ih odmah prodati? Prodati samo deo? Zadržati sve i čekati pravi trenutak? :)

_________________
Biće sve okej, problem ne traje dugo...
To je samo loš dan, sutra bolje biće, tu nema ništa drugo.
Život je suviše lep da bismo se borili sa tugom.
Neko je zaista tu za tebe kad si dole, to je puno, puno, puno...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2007. 20:28:16 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2007. 00:59:25
Postovi: 6271
Lokacija: pizda lepa materina :]
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Citiraj:
Уредном пријавом грађани ће стећи право на бесплатне акције, али не и право располагања њима. Наиме, одређено је да право располагања, односно могућност продаје акција на берзи грађанима буде дато тек након шест месеци од утврђивања тржишне вредности акција приликом приватизације ових фирми.

Kada se očekuje ovo?!

Citiraj:
Грађани ће бити потпуно ослобођени плаћања пореза и трошкова приликом продаје добијених бесплатних акција на берзи у случају да се реализује до 31. децембра 2011. године.


Nije mi ni ovaj deo najjasniji (tek ulazim u ove ekonomsko trgovinsko deoničarsko akcijske odnose)

Prvo da vidim kada ću dobiti kintu pa ću ti onda reći... ;) a biće ovde neke teške mutnje garantovano, ne može da omane....

_________________
People are being persuaded to spend money we don't have on things we don't need to create impressions that won't last on people we don't care about.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2007. 20:36:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
ma nema sanse da bude "po oko hiljadu evra".. kontam da ce svako dobiti po jednu-dve akcije u vrednosti DO oko 100 e, a oni koji budu cekali/potrefili momenat, mogu nesto i da zarade. zar nije cudno da vlada stimulise ljude da prodaju akcije do kraja 2011, samim tim sto "nece placati nikakav porez niti troskove", pa tamo nabrajaju, jelte, te silne troskove kojih ce ljudi biti oslobodjeni. koliko sam ja informisana, sva ova preduzeca bi trebalo da zavrse privatizaciju do kraja 2011, pa je malo cudno i dobiti te akcije pre toga, no nebitno, moja poenta je - kako ih budu izdelili, tako ce naci nacin i da ih ponovo uzmu ; )


edit: @ ^ prvi citat >> 6 meseci nakon sto se preduzece privatizuje, napisah iznad - do kraja 2011.

drugi citat >> ako ih prodas do tog datuma, oslobodjen si pomenutih troskova

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Poslednji put menjao exult dana 09.12.2007. 20:39:17, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 09.12.2007. 22:43:24 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.02.2007. 11:36:48
Postovi: 1851
Godina: Dipl.
Smer: IS
Иду избори, испуцали су све форе а ова још није била :)

_________________
-


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 00:02:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.10.2006. 15:52:10
Postovi: 2225
Godina: Dipl.
Smer: IS
ja sam optimista, ipak su ogromna preduzeca u pitanju (EPS, Telekom, Jat, Nis..)

vec sam pocela da planiram sta cu s tim parama :D
doduse, ko zna kada ce se to realizovati.. Mislim da cu verovatno vecinu ostaviti, da mi naraste kamata.. :)

_________________
Sunshine :51


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 00:13:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31.03.2006. 12:06:18
Postovi: 6565
Godina: Padobranac
koja je logika da svi punoletni gradjani dobiju akcije? smatram da je to glupost 8)

_________________
Slika


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 09:39:59 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Logika je preći cenzus na nekim sledećim izborima :)

Ja mislim da će to samo u trenutku kada te pare narod dobije, generisati ludu potrošnju, jer 2 % ljudi će tih 1000 eura pametno iskoristiti.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 10:27:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
a sve i da bude 1000 evra, kako te pare pametno iskoristiti? da nemam veze sa trgovanjem na berzi, sigurno ih ne bi ostavila tu, nego bi prodala akcije, a sta da kupis za te pare? tv, juga, kuhinju.. ili platis letovanje. kako te pare iskoristiti "pametno"? reinvestirati? ::D nisu svi za to.. u ostalom, ja i dalje mislim da ce pre biti suma od oko 200 jura, nego od 1000.. pogotovo kad dodje taj famozni decembar 2011, pa kad narod navali da proda akcije bez da plati troskove i porez, pa kad obori cenu akcija za duplo.. ili drugi scenario, namerno oborene cene, pa lancana reakcija prodaje akcija

@ heki > to sto su velika preduzeca, ne znaci da ce ih podeliti na manji broj akcija sa vecom nominalnom vrednoscu. nije isto, slozices se, da dobijes dve akcije, ili pedeset. al isto bi bilo kad bi te dve bile od po 50.000, ili ovih pedeset od po 2.000. al postoji mogucnost da ti dobijes dve akcije, al po 2.000 : D ; )
druga stvar, realizovace se u periodu od kraja 2008 (najkasnije prvi meseci 2009) pa moralo bi da se zavrsi do kraja 2011, jer je u tom periodu predvidjena privatizacija ovih preduzeca.
i treca stvar - ne postoji kamata na akcije

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 10:44:34 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.03.2005. 17:55:43
Postovi: 518
Lokacija: Beograd
Godina: Apsolvent
Smer: IS
ks ks je napisao:
koja je logika da svi punoletni gradjani dobiju akcije? smatram da je to glupost 8)


Moja logika je da ce tako bogatasi da sejos vise obogate.. Podelom akcija, svi ce da budu u fazonu da odmah prodaju jer jelte, nemaju pojma sta da rade sa akcijama. i bolje prodati akcije i imati 1000 eura, nego "izgubiti" te pare na berzi.. a to je bogati lepo iskoristiti i po niskim canama kupiti od obicnih gradjana akcije i na lak nacin dobijati veleki udeo u velikim fimrama... :)

Eto malo teorije zavere :P ali ima smisla :P

_________________
:: Photoshop picture galleries ::


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 11:48:32 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26.09.2003. 09:43:08
Postovi: 2484
Lokacija: Pančevo
Godina: Dipl.
Smer: IS
Da ce veci da zarade na sitnima u ovom procesu je tacno, ali niko nece doci do velikog udela u ovim firmama na osnovu ovih akcija iz prostog razloga sto ce samo mali deo ovih firmi biti podeljen gradjanima (ispod 20%).

Glavni i osnovni razlog zasto dati svim punoletnim gradjanima akcije je zbog izbora - to je kao da vam je neko rekao "Ako glasas za mene dacu ti 1000e u sledecih 2-3 godine" i to na legalan nacin.

A sto se tice koliko ce to biti - ja ipak cenim negde oko 500-700e, ali trebate imati u vidu da ce akcije deliti malo po malo u periodu od dve godine.

A u ostalom, da li je ovaj zakon vec izglasan?

_________________
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 16:14:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.01.2005. 16:01:12
Postovi: 2843
Lokacija: u pesku
Godina: Dipl.
Smer: ME
predlog bi trebalo da bude usvojen u skupstini do kraja godine "po hitnom postupku" ..

1000e malo sutra ..

Citiraj:
Savetnik malih akcionara Branko Pavlović rekao je da će vladinim Predlogom zakona o podeli besplatnih akcija građani dobiti znatno manje od 1.000 evra, koliko je najavio ministar ekonomije Mlađan Dinkić.
Pavlović je Radiju Beta-RFI rekao da će građani do kraja 2008. godine dobiti najviše 50 evra, početkom 2009. još 100 evra u akcijama, dok bi 2010. godine dobili od 200 do 300 evra, takođe u akcijama.
Prema njegovim rečima, vlada novim predlogom zakona želi da zadrži partijsko upravljanje u javnim preduzećima i simulira privatizaciju javnih preduzeća.

_________________
the sun'll come out, tomorrow
so you gotta hang on 'til tomorrow
come what may
tomorrow! tomorrow! I love ya, tomorrow
you're always a day away ..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 18:12:50 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.09.2004. 10:00:09
Postovi: 5817
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: ME
aj nek pozure, hocu da ulozim te pare u biznis :D

_________________
"Smej se i svet će se smejati s tobom, plači - plakaćeš sam"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 19:58:07 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.11.2001. 08:45:08
Postovi: 4717
Lokacija: Novi Bgd.
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ovo mi liči na onu prevaru od pre 80 godina kad su isplaćivane menice iz 1. svetskog rata. E da smo to učili iz istorije (a ne neke gluposti) ne bi se narod ovako lako palio pred izbore.

_________________
Oni hipotetički kostrukti o kojima se može govoriti kao o konzistentnim i relativno trajnim dinamičkim sistemima koji objašnjavaju veći deo procesa motivacije, obuhvatajući i ciljeve i motive kroz njihove međusobne relacije, čime se mogu uslovno..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2007. 22:31:47 

Pridružio se: 15.10.2005. 19:54:17
Postovi: 580
Lokacija: NBG
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nesto mi ovde nije jasno pricalo se da ce 15% akcija javnih preduzeca podeliti na 4 000 000 punoletnih gradjana i to kao ispadne 1 000 evra e sad ako je 4 000 000 000 evra 15% tih javnih preduzeca znaci da ona ukupno kad se sve sabere vrede priblizno 28 000 000 000 evra u sta cisto sumnjam. Ispravite me ako gresim
:blesav:

_________________
www.kakosepise.com


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 00:08:45 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 01:43:21
Postovi: 9865
Lokacija: Šabac
Godina: Dipl.
Smer: IS
^Mudro zboriš. Da su nam tolike pare, ne bi bili ovakva beda od zemlje. :D

_________________
Biće sve okej, problem ne traje dugo...
To je samo loš dan, sutra bolje biće, tu nema ništa drugo.
Život je suviše lep da bismo se borili sa tugom.
Neko je zaista tu za tebe kad si dole, to je puno, puno, puno...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 00:56:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
Meni ovo ne deluje toliko neverovatno. Ako prodje zakon onda su šanse da vas država ili neko drugi prevari veoma male(pogotovo država). Koliko sam primetio to je u stvari Dinkićeva ideja koja se posle svim strankama dopala zbog populističke prirode, a jelte, izbori su dosta blizu ;) . Mislim da su Vlahović i Đelić ranije bili za drugačiji model privatizacije. Što se tiče vrednovanja mislim da ono trenutno nije realno ali takođe mislim i da oni računaju da će se do vremena kada ćemo moći da trgujemo tim akcijama desiti nekoliko stvari:

1) 99% će status Kosova biti gotova stvar kakav god bio, što će se odraziti i na vrednost svih kompanija ovde.

2) Do tada će početi/završiti restrukturiranje velikih javnih preduzeća što im u ovom trenutku najviše umanjuje vrednost.

3) U slučaju da prođe ideja Dinkića da EPS ne uzme strateškog partnera nego uz pomoć države i kredita za koje bi država bila garant investira u infrastrukturu i pokaže se da taj projekat ide kako treba, uz verovatno još nekoliko poskupljenja struje će cena EPSa biti mnogo veća nego sada.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 10:24:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
pff.. to sto kaze dinkic, prepolovi, oduzmi jos malo, pa onda racunaj..

ja sam i dalje misljenja da cemo akcije dobiti po jednoj (nominalnoj) ceni, a da ce u vrlo kratkom roku vecina akcija otici - ispod cene. zasto? zato sto nasi filozofi-optimisti nemaju veze sa procenom vrednosti preduzeca, nego turnu vecu cenu koja im se svidja, pa onda ocekuju da to neko proguta. ovako ce trziste iskristalisati (makar u pocetku) koliko nesto stvarno vredi, pa ce vremenom cena lagano rasti. to sto su to nasa najbolja preduzeca, ne znaci da vrede ko majkrosoft. sve ima svoju cenu, al ovi nasi nikako da je >> ubodu <<

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 11:03:37 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20.08.2004. 22:48:39
Postovi: 218
Lokacija: Beograd
Godina: Apsolvent
Smer: IS
Pa nije ovde nista cudno i nista dzabe, naime svi gradjani kao poreski obveznici imaju na neki nacin udela u drzavnim preduzecima, tako da je logicno ako ih drzava proda da nesto dodeli i svojim poreskim obveznicima...

_________________
Singin': "Don't worry about a thing,
'Cause every little thing gonna be all right."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 11:32:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
exult je napisao:
ja sam i dalje misljenja da cemo akcije dobiti po jednoj (nominalnoj) ceni, a da ce u vrlo kratkom roku vecina akcija otici - ispod cene. zasto? zato sto nasi filozofi-optimisti nemaju veze sa procenom vrednosti preduzeca, nego turnu vecu cenu koja im se svidja, pa onda ocekuju da to neko proguta. ovako ce trziste iskristalisati (makar u pocetku) koliko nesto stvarno vredi, pa ce vremenom cena lagano rasti. to sto su to nasa najbolja preduzeca, ne znaci da vrede ko majkrosoft. sve ima svoju cenu, al ovi nasi nikako da je >> ubodu <<


Na svoje mišljenje svakako imaš pravo, ali ja mislim da nisi u pravu. Koju god cenu da odrede, 15% od cene se deli na 4 000 000. Možda će to biti po akcija od svakog preduzeća a možda i po nekoliko. Suština je da je sve jedno. Ako stave duplo višu cenu nego što preduzeće vredi i mi po toj ceni dobijemo akcije, sve i da vrednost preduzeća opadne 4x mi i dalje držimo 15% i nije te prevarila država. Što se tiče same valuacije, tj. po kojoj ceni će biti ponuđena preduzeća, više zavisi od savetnika kako države tako i potencijalnih kupaca/partnera. Svako od njih će verovatno angažovati investicionu banku/advokate(država za neka preduzeća već jeste) koji će im dati procenu koliko preduzeće vredi u nekoliko slučajeva i koja je najbolja strategija za kupovinu ili nešto drugo. Poređenje sa Microsoftom ti je malo površno. Da "delimo" Microsoft verovatno bi dobili oko 10000 evra, šteta što isti nismo napravili.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 13:10:16 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
pa da je svako od njih "verovatno" angazovao investicionu banku (ne vidim kakve veze advokati imaju), ne bi imali problem oko xy preduzeca do sada. u pravu si, al jedno je kako bi trebalo da se radi, a drugo kako mi radimo. nasi su srezali troskove tako sto jednostavno - ne placaju banku da radi ono sto treba da radi.

a za ovo 15% - slozicemo se da 15% od 10 nije isto sto i 15% od 10.000. ako stave visu cenu od one koja je realna, trziste ce je "ispraviti", odnosno smanjiti. nominalna vrednost akcije je slika na papiru, a trzisna je ono sto bi tebi trebalo da znaci. dzabe tebi pise da si ti dobio 1.000 evra, kad to mozes da prodas za 400, zar ne? i nije bitno koliko akcija dobijes, nego koliko svaka od njih vredi - vec napisah gore - sto se mene tice, mogu mi dati i jednu, al od 1.000. ne moraju mi dati 20 od po 10 e.

a to sto bez obzira na cenu drzimo 15% - sta ja imam od toga? "hej, ja i 3 999 999 gradjana drzimo 15% 4 firme - ura!" pa ne zanima mene udeo na trzistu, nego koliko para cu imati. a to cemo samo u jednom trenutku imati 15% firmi - u drugom ce se taj broj promeniti, cim ljudi krenu da prodaju/kupuju akcije istih preduzeca.

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 14:31:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
exult je napisao:
pa da je svako od njih "verovatno" angazovao investicionu banku (ne vidim kakve veze advokati imaju), ne bi imali problem oko xy preduzeca do sada. u pravu si, al jedno je kako bi trebalo da se radi, a drugo kako mi radimo. nasi su srezali troskove tako sto jednostavno - ne placaju banku da radi ono sto treba da radi.


Kakve veze imaju advokati?! Pa kupoprodaja se odvija pomoću ugovora. Pravni savetnici poznatiji kao advokati mogu da objasne kupcu ili prodavcu koja su mu prava i obaveze, izloženost zakonu i sl. A ideja da su naši "srezali troškove tako što ne plaćaju banku da radi ono što treba da radi" je potpuni apsurd. Država raspiše međunarodni tender za finansijske savetnike. Nakon toga razne kompanije otkupe tendersku dokumentaciju, spreme se za tender... To sve košta. Država odabere najbolju ponudu i sa tom firmom potpisuje ugovor. Kako uopšte zamišljaš da ih Srbija nakon toga ne plati ili "prevari" kao da su sindikat čuvara pruga, uopšte mi nije jasno.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... noN_F.PqLE < Pozivi za tender

Rothschild je savetnik za JAT. Raiffeisen Investment i Merrill Lynch za NIS itd.

exult je napisao:
a za ovo 15% - slozicemo se da 15% od 10 nije isto sto i 15% od 10.000. ako stave visu cenu od one koja je realna, trziste ce je "ispraviti", odnosno smanjiti. nominalna vrednost akcije je slika na papiru, a trzisna je ono sto bi tebi trebalo da znaci. dzabe tebi pise da si ti dobio 1.000 evra, kad to mozes da prodas za 400, zar ne? i nije bitno koliko akcija dobijes, nego koliko svaka od njih vredi - vec napisah gore - sto se mene tice, mogu mi dati i jednu, al od 1.000. ne moraju mi dati 20 od po 10 e.


Naravno da nije 15% od 10 isto kao 15% od 10000, tu se možemo složiti. Mislim da posmatraš, opet, pogrešno. Ti dobijaš 15% od preduzeća. Ne dobijaš 1000 evra kao neku socijalnu pomoć. Ako ti dobiješ figurativno 15 akcija od 100, vlasnik si 15 posto preduzeća što znači 15% od tržišne vrednosti.

exult je napisao:
a to sto bez obzira na cenu drzimo 15% - sta ja imam od toga? "hej, ja i 3 999 999 gradjana drzimo 15% 4 firme - ura!" pa ne zanima mene udeo na trzistu, nego koliko para cu imati. a to cemo samo u jednom trenutku imati 15% firmi - u drugom ce se taj broj promeniti, cim ljudi krenu da prodaju/kupuju akcije istih preduzeca.


Kako može trgovinom postojećim akcijama da se promeni tvoj udeo u preduzeću? Pa to je potpuna ludost! Jedini način da se to promeni bio bi IPO ali mi nije jasno zašto bi budući kupac ili strateški partner, pa čak i sama država sama svoj udeo razvodnila dokapitalizacijom.

Najstrašnija stvar je što si ti IV godina FONa, smer Menadžment i ne znaš najosnovnije stvari koje se tiču finansijskog upravljanja.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 14:51:38 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
Milosh je napisao:
Pravni savetnici poznatiji kao advokati


brate, ako nađeš 3 advokata u našoj zemlji koja se razumeju u poslovanje na berzi, vodim te na pivo :)

Milosh je napisao:
Kako može trgovinom postojećim akcijama da se promeni tvoj udeo u preduzeću? Pa to je potpuna ludost! Jedini način da se to promeni bio bi IPO ali mi nije jasno zašto bi budući kupac ili strateški partner, pa čak i sama država sama svoj udeo razvodnila dokapitalizacijom.

Najstrašnija stvar je što si ti IV godina FONa, smer Menadžment i ne znaš najosnovnije stvari koje se tiču finansijskog upravljanja.


kako si lupio to nije normalno :D

ako ja imam 2% akcija preduzeća "A" i na sekundarnom tržištu od tebe kupim još 5% akcija preduzeća "A", ja imam 7% preduzeća "A" tj. povećao sam svoj udeo u preduzeću. Jer je 7 > 2... :)

btw. finansijsko upravljanje :lol:

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 15:06:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
Milosh je napisao:
1. Naravno da nije 15% od 10 isto kao 15% od 10000, tu se možemo složiti. Mislim da posmatraš, opet, pogrešno. Ti dobijaš 15% od preduzeća. Ne dobijaš 1000 evra kao neku socijalnu pomoć. Ako ti dobiješ figurativno 15 akcija od 100, vlasnik si 15 posto preduzeća što znači 15% od tržišne vrednosti.


2. Kako može trgovinom postojećim akcijama da se promeni tvoj udeo u preduzeću? Pa to je potpuna ludost! Jedini način da se to promeni bio bi IPO ali mi nije jasno zašto bi budući kupac ili strateški partner, pa čak i sama država sama svoj udeo razvodnila dokapitalizacijom.

3. Najstrašnija stvar je što si ti IV godina FONa, smer Menadžment i ne znaš najosnovnije stvari koje se tiču finansijskog upravljanja.


1. ti dobijas 15% NOMINALNE vrednosti, a ne trzisne. akcije koje dobijes po NOMINALNOJ vrednosti prodajes po TRZISNOJ. ako dobijes akcije po NOMINALNOJ vrednosti od 1000 e, a prodas ih po trenutnoj TRZISNOJ vrednosti od po 400e, 'hebe mi se za 15 ili 50% kad je cena akcije manja.

2. dobro ti je mort rekao - nece trgovati izmedju sebe ljudi koji su dobili akcije, nego ce se svi izmesati - i fizicka lica i institucije. 15% ce biti PODELJENIH akcija, al 100% UKUPNIH akcija tih preduzeca na trzistu. mozda ce 2 miliona ljudi odluciti da svoje akcije prodaju merkatoru, pa ce onda od izdeljenih akcija koje se krecu na trzistu ostati svega 7.5%. eto, racunice

inace, ovo I JESTE >>>IPO<<< ovo nije TENDER o kome pricas, i investicione banke se i ukljucuju kad je u pitanju IPO. navedi mi primere kada je privatizacija nasih preduzeca izvedena ovim putem, pa da se razjasnimo ko to reze troskove ne angazovaci investicionu banku

3. aj ne lupetaj

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 15:36:34 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.08.2006. 17:37:43
Postovi: 1297
Lokacija: on a horse.
Godina: IV
Smer: IS
1. Zašto uopšte pominješ nominalnu vrednost? Zar je nemoguće da tržišna vrednost bude veća od nominalne? Koliko su ti apsurdne teze govori i činjenica da je najčešća strategija i kod IPO-a i kod tendera underpricing tj. stavljanje niže početne(nominalne) cene od procenjene(tržišne) da bi se privukli investitori što dovodi do više prodajne cene na kraju.

2. Pa šta, to neće uticati na moj udeo dokle god ja ne trgujem ili neka od kompanija ne odluči da se finansira prodavanjem udela nakon privatizacije.

Nadam se da znaš da se i IPO odvija uz pomoć tendera ponekad tako da jedno drugo ne isključuje. Ja bih voleo da mi ti kažeš koja je to banka ostala bez svog honorara da pročitam malo o tom slučaju, zanima me.

3. Važi, ubedila si me da si veoma upućena.


@Mort

http://www.jpm.co.yu/
Na primer. Oni su jedni od poznatijih ovde.

_________________
vous êtes des animaux


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 15:51:27 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
eto, idemo na pivo... jeee... :)

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 169 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group