Započni novu temu Odgovori na temu  [ 169 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2007. 17:01:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
^^ ne razumemo se. ne objasnjavam ja tebi kako funkcionise IPO, nego moje misljenje o kretanju akcija posle IPO. naravno da cena ne mora da ide dole, ali jos jednom da ponovim ono sto pisem u svakom postu >>>> moooojeee misljenje je da ce tako biti - u pocetku (deder, procitaj sta sam pisala, da se ne ponavljam), pa kad se "pronadje" realna trzisna cena, da ce cena krenuti lagano da raste sa radom preduzeca.

drugo, nisam rekla da je banka ostala bez honorara - nego da nije ni ukljucena. makar ne u proces odredjivanja cene. o tome sve vreme pricam - nasi NE UMEJU da odrede cenu, a ne angazuju one koje trebaju.

tvoj udeo niko nece dirati dok god ga ti ne prodas ili ne kupis jos, al kontas li da je 15% daaaaleeeeko od tvog udela. podeli tih 15% na 4 miliona ljudi, i dobices tvoj udeo. ti si diskutovao o tome da se 15% ne moze promeniti, sto nije istina.

a nominalnu vrednost spominjem zato sto ce na osnovu nje odredjivati koliko ce ko dobiti akcija, a ne na osnovu toga sta ce biti trazeno na trzistu za dvadeset godina. niko ne kaze da ce cena pasti, ja to >mislim<

nize cene se stavljaju da bi se privukli akcionari, sto ce se naravno i desiti, s obzirom da se akcije samo ne dele, vec se i prodaju, i to u mnoogo vecoj meri. al takodje znas, kako si upucen, da kad se akcije prodaju ispod cene, da pada cena i ostalih akcija preduzeca - u nasem slucaju - podeljene akcije.

ne moram ja tebe da ubedjujem koliko sam upucena, neces ti mene uciti finansijama, kao sto necu ni ja tebe kulturi. mozemo da se ne slazemo oko misljenja, nemoj da mislis da znas nesto o mom obrazovanju

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2007. 14:32:13 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
evo teksta Varagića, ali nisam stigao da ga pročitam:

http://www.draganvaragic.com/weblog/ind ... i-scenario

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2007. 23:25:44 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2007. 00:59:25
Postovi: 6271
Lokacija: pizda lepa materina :]
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Draganva je napisao:
...veti početak podele akcija, ali neće stići da dođu do tih akcija, i na kraju broj umrlih od momenta podele akcija do momenta kada se akcije mogu naplatiti (najkasnije, zaključno sa 31.12.20...



:lol: :lol: :lol:
:zbun: više žalosno nego smešno ali nadasve istinito...

_________________
People are being persuaded to spend money we don't have on things we don't need to create impressions that won't last on people we don't care about.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2007. 23:47:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
tekst mi deluje malo amaterski.. al to samo ja za sebe..
svako ko je strucnjak u nekoj oblasti zna koliko dobra informacija vredi.. sve mi je nesto sumnjivo sto je nekome stalo da se svi, jelte, obogate, kad se desi prosto neizbezna stvar koja po prirodi stvari bogati ljude, a to je skok akcija.. blah. u ostalom, kako ljude ubediti da cekaju vise para, kad vecina njih krpi kraj sa krajem, + ne znaju sta su akcije..

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2007. 00:40:09 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13.07.2005. 10:11:29
Postovi: 3783
Godina: Dipl.
Smer: ME
on se bavi internet marketingom.. nema veze sa finansijama, koliko ja znam...

_________________
"If you don’t have the best of everything, make the best of everything you have."


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2007. 01:31:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.09.2004. 10:00:09
Postovi: 5817
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: ME
druga reč u zvanju mu je presudila... + se tu to mixuje s politikom ;) sve jasno?

_________________
"Smej se i svet će se smejati s tobom, plači - plakaćeš sam"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.12.2007. 14:36:32 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2002. 20:41:32
Postovi: 2915
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Menadzeri, interesuje me vashe mishljenje u vezi ovoga...
Po mojoj racunici ovo je sama propaganda i velika kradja.

Ispravite me u ovim stvarima, ako u necemu greshim:
- Po starom zakonu gradjani su imali pravo na akcije u vrednosti od 200 evra po godini radnog staza. Tako na primer, za 20 godina radnog staza imali su pravo na akcije u vrednosti od 4000 evra.
- Po ovom novom zakonu nije vazno koliko gradjanin ima radnog staza, nego svi punoletni dobijaju akcije u vrednosti od 1000 evra.
- Ako uzmemo npr. da jednu porodicu cine dvoje roditelja i dva punoletna deteta, a da jedan roditelj ima 20 godina radnog staza, a drugi 10 (shto je stvarno teshko naci porodicu), po starom zakonu di trebalo da dobiju akcije u vrednosti od 6000 evra, a po novom u vrednosti od 4000.
- Na stranu cela situacija da bi po starom zakonu skoro sve akcije uzeli u svojoj firmi (poshto bi bili privilegovani), a po ovom novom da bi skupili akcije u vrednosti od 1000 evra morace da ucestvuju na najmanje 50 privatizacija...

Neka mi neko objasni koja je korist gradjana od ovog novog zakona, i interesuje me da li ijednoj porodica ljudi sa ff-a ovaj zakon odgovara, tj. neku realnu situaciju kad je porodica na dobitku po izglasavanju ovog zakona.

_________________
Bolje da ispadnesh glup, nego da ispadnesh iz voza!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 18.12.2007. 23:25:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02.02.2007. 11:36:48
Postovi: 1851
Godina: Dipl.
Smer: IS
Па у праву си јер она породица која има пунолетну децу родитељи сигурно имају радни стаж 20+. Е сад, што породица има више чланова то је нови закон исплативији за њих.
Моја породица броји 5 комада. :D Имам и маму и тату и бату и секу и папагаја и рибице (читај:богат човек :D дакле, мени те акције не требају :P )... :zaljubljen: :D Ијао кад легне 5 сома :yo:

Ево сад чика Ђела у емисији "Упитник" рече да би за коју годину дивиденде износиле и до 200 јура годишње, а да не лаги он мало? Ајмо менаџери... :D

_________________
-


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 00:09:41 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.05.2002. 22:07:02
Postovi: 192
Godina: Dipl.
Smer: IS
nije bas isto, al ko sto rece zlaja o tome sta je bilo pre 80 godina..

Citiraj:
Господин Стојадиновић, интелигентан човек, који није учествовао у рату упркос младости и добром здрављу, постао је министар финансија. Као такав, од одлучује о судбини ваших облигација ратне штете, чија је номинална вредност од 1.000 динара пала на 50 и мање зато што држава није плаћала камату. Он је по незнатној цени покуповао огромне количине тог папира и, кад га је за себе доста згрнуо, он, министар, објављује да ће се камате исплатити. Истог часа облигација се пење на 250 динара и више, господин министар је постао мултимилионер. (Др. Арчибалд Рајс)


mada, ja sam generalno za ovo..pa sada svako nek vidi sta ce sa svojom imovinom...ima tu dosta mesta za zloupotrebe i nije sasvim pravicno, ali, generalno, mislim da je prihvatljivo resenje


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 00:28:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25.09.2005. 19:00:05
Postovi: 1922
Lokacija: BiG NiPla
Godina: Dipl.
Smer: ME
@Bageri
Mislim da po starom zakonu su pravo imali samo gradjani koji su radili u doticnim firmama koje se privatizuju i koji rade u drzavnoj upravi(ne znam za skole, domove zdravlja itd), a ne svi sa radnim stazom. Imas mnogo ljudi koji su od pocetka devedestih nagurali nekih 10-15 godina radnog staza, al kod privatnika ili kao preduzetnici ili su radil na crno... Mislim da po starom zakonu oni ne bi imali prava na te akcije. A po novom, svi oni imaju pravo na po tih, famoznih, 1000 evra + sto imaju ovi studenti i dzabalebarosi i ostali.
A da je ostalo onako, da se 15% daje zaposlenima, bar u javnim preduzecima(NIS,EPS) oni bi zgrnuli ogromne pare od toga, a oni nisu nista zasluzniji od ostalih gradjana da to dobiju.

Tako da je po novom zakonu na gubitku samo onaj kome je neko od matoraca radio u tim preduzecima, a svi ostali bi trebalo da budu na dobitku.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 01:06:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30.10.2006. 18:22:48
Postovi: 1094
Godina: Dipl.
Smer: IS
Kod nas u RS mogao si da biraš da li ćeš da prodaš akcije, uložiš u investicione fondove ili direktno u preduzeća.
Ja sam izabrao ovu poslednju soluciju i nisam se pokajao, od nekih 40 eura startnog kapitala dogurao sam do četvorocifrene sume :P
Čak je i meni kao apsolutnom laiku u sferi finansija jasno da je ovaj model privatizacije izabran da bi građani odmah prodali što više akcija.
A vi gledajte šta vam je činiti. :D

_________________
Nomi Malone: Life sucks, you know.
James Smith: "Life sucks," "Shit happens." Where do you get this stuff, off of T-shirts?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 09:56:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2002. 20:41:32
Postovi: 2915
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
@Stimpy
Po starom zakonu, tih 15% besplatnih akcija u svim firmama se delila ljudima koji konkurishu, a dobijaju procentualno po godinama radnog staza. Konkurishesh na nekoliko privatizacija dok ne iskrckash sve godine radnog staza, tj. dok ne pokupish akcije u vrednosti za koje imash pravo.

Ja sam pogreshio u postu, jer nisam znao da se akcije samo sedam preduzeca dele u ovoj prici.
Druga greshka, je to shto sam mislio da ce se morati prijavljivati na svaku privatizaciju, ali izgleda da ce se jednom biti opshta prijavljiva, a dalje prijve na svaku privatizaciju radice sama drzava.

Ali pitanje je:
Shta je sa akcijama iz ostalih preduzeca koja nisu privatizovani?
Da li njihovi radnici dobijaju i ovih 1000 evra i akcije svojih preduzeca ili ako uzmu ovih 1000 nemaju pravo na svoje?
Da li treba da odbiju ovih 1000, ako hoce da uzmu akcije iz svoje firme, ili ni ne mogu po novom zakonu uzeti akcije svoje firme, nego samo biraju izmedju ovih 1000 evra?

_________________
Bolje da ispadnesh glup, nego da ispadnesh iz voza!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 11:22:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
nisam bash detaljno mogao da prochitam celu temu, ali bih da skrenem pazhnju na par stvari-

1. nemojte govoriti o _deljenju_ 1000 evra, neozbiljno je. iako procene sadashnje vrednosti tih preduzecja pokazuju da je ta suma vishe negde oko 200e, neozbiljno je i iz drugih razloga-

pre svega, taj novac se necje deliti odjednom, vecj u vishe navrata.

zatim, pa zamislite kakav shok za domacju ekonomiju bi bilo kada bi se u kratkom periodu tolika kolichina novca /1000e po glavi stanovnika, kako neki tvrde u medijima,

2. ne privatizuju se sva preduzecja na isti nachin, niti istim metodama, niti u istoj meri-

- u nekima se prodaje vecjinski paket
- u nekima manjinski paket sa namerom da se u narednih 5 godina proda i vecjinski
- u nekima manjinski sa namerom da tako ostane i u dugorochnom periodu

3. nisu sva preduzecja ista, shto je iako logichno nekako zanemareno. svako preduzecje je potpuna pricha za sebe i sa te strane je takodje smeshno stavljati sva ova preduzecja _u isti kosh_.


da sumiram,
moja ocghekivanja su da iz svega izadjem sa gratis 300e od drzhave u pochetku, koje bih mogao ako budem pametan da pretvorim u nekih 500e maksimum.
daj bozhe da greshim i da su iznosi vecji, ali najiskrenije sumnjam u to :]

batalite ochekivanja od drzhave, ko je od drzhave chekao pare taj se leba nije najeo.
bolje skupite nekih 100-200evricja i pazarite sad neshto na berzi dok su cene niske : )

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 11:31:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2002. 20:41:32
Postovi: 2915
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
@bLooez
Mogao bi mi na ovo odgovoriti:

Bageri je napisao:
Ali pitanje je:
Shta je sa akcijama iz ostalih preduzeca koja nisu privatizovani?
Da li njihovi radnici dobijaju i ovih 1000 evra i akcije svojih preduzeca ili ako uzmu ovih 1000 nemaju pravo na svoje?
Da li treba da odbiju ovih 1000, ako hoce da uzmu akcije iz svoje firme, ili ni ne mogu po novom zakonu uzeti akcije svoje firme, nego samo biraju izmedju ovih 1000 evra?

_________________
Bolje da ispadnesh glup, nego da ispadnesh iz voza!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 11:46:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
u predlogu zakona je jasno recheno da u raspodeli iz ovih JAVNIH preduzecja uchestvuju samo oni koji nisu ranije po nekom osnovu dobili akcije nekih ranije privatizovanih.
dakle, kako ja to vidim-
- oni chija su preduzecja privatizovana, a dobili su neke akcije - nemaju pravo na ove iz javnih.

imajte i na umu da su ovo JAVNA preduzecja. ona su drugachije stvorena od ostalih drzhavnih preduzecja, iz raznih davanja svih gradjana u to vreme.
zato se sada njihove akcije dele svima. to je odgovor na prichu sa pochetka ove teme o tome zashto se akcije dele svima.
ima savrsheno logike, i jedino ispravno reshenje. ma koliko populistichko bilo.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 19.12.2007. 12:05:52 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2002. 20:41:32
Postovi: 2915
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
^ Ma, bre covece, da li ti meni mozesh da meni odgovorish da li covek koji uzme ove besplatne akcije ima pravo, da posle toga uzme akcije svog preduzeca? /*Preduzece josh nije privatizovano*/
Da li bi morao da se odrekne besplatnih akcija da bi uzeo akcije svog preduzeca? /*Preduzece josh nije privatizovano*/
Ili ni u kom slucaju ne moze da uzme akcije svog preduzeca, a ovo je jedina ponuda koja mu se daje?
Da li svi iz porodice moraju da se odreknu besplatnih akcija, ako zele da taj clan porodice dobije akcije njegovog preduzeca? /*Preduzece josh nije privatizovano*/

_________________
Bolje da ispadnesh glup, nego da ispadnesh iz voza!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 20.12.2007. 11:09:12 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22.11.2001. 15:35:48
Postovi: 996
Godina: Dipl.
Smer: ME
e to ne znam : )

ali raspitaj se prvo da li se te akcije za radnike izdvajaju onda kada dodje do kupovine vecjinskog paketa preduzecja /tzv privatizacije,
ili su one odavno raspodeljene radnicima.

_________________
Ten decisions shape your life,
You'll be aware of 5 about


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.01.2008. 00:20:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.04.2004. 18:42:12
Postovi: 432
Lokacija: Wozdowac
Godina: Apsolvent
Smer: ME
^^

da li covek koji uzme ove besplatne akcije ima pravo da posle toga uzme akcije svog preduzeca? /*Preduzece josh nije privatizovano*/

-Verovatno nece imati pravo na akcije javnih preduzeca ukoliko je namera drzave da proda to preduzece i raspodeli odredjeni vlsnichki udeo zaposlenima (rachunace se u onu grupu koja je ostvarila pravo na akcije u svom preduzecu)

Da li bi morao da se odrekne besplatnih akcija da bi uzeo akcije svog preduzeca?

-Mislim da ne moze ni da ostvari pravo jer vec ima mogucnost da dobije akcije na konto radnog staza u tom drzavnom preduzecu.

Ili ni u kom slucaju ne moze da uzme akcije svog preduzeca, a ovo je jedina ponuda koja mu se daje?

Ne moze da uzme akcije svog preduzeca jedino ako nebude privatizovano (a to se nece desiti).

Da li svi iz porodice moraju da se odreknu besplatnih akcija, ako zele da taj clan porodice dobije akcije njegovog preduzeca?

-Pa ako svi iz porodice raspolazete pravo na akcije tog preduzeca (shto je gotovo nemoguce) onda nemate pravo na akcije javnih preduzeca.


Moj lichni stav je da nece biti vrednosti ispod 50.000 i to potcenjene ptilikm prvog izlaska na sekundarno trzishte (onda malo vec skok pa korekcija pa skok pa ko se kako snadje) a verovatno ce drzava probati da pre izlaska na trzishte sa ovim paketom ponudi otkup po nominalnoj ceni (za alave i nestrpljive). Poshto se dobijaju akcije svih pet preduzeca mislim da ce pojedinachna vrednost jedne biti relativno mala da bi se koliko toliko podigla likvidnost trzishta. Uf al ce FIX da shljaka, ima samo da prshti.

_________________
Zakon je za svE A AMON TOBIN ZA ELEKTRONSKU MUZIKU ! ! ! !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.01.2008. 13:56:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.04.2002. 20:41:32
Postovi: 2915
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
I ja mislim da neshto slicno funkcionishe, ali je moje interesovanje za ovu problematiku splaslo, jer se ispostavilo da otac nije dobio akcije, jer je u trenutku privatizacije njegova firma bila u restruktuiranju, a da je on planirao da uzme veci broj akcija javnih preduzeca po osnovu godina radnog staza.
Verovatno bi zaista bila veca cena da je bez promene zakona samo on konkurisao u tim preduzecima, nego shto cemo dobiti sada nas trojica...

vecanoid je napisao:

da li covek koji uzme ove besplatne akcije ima pravo da posle toga uzme akcije svog preduzeca? /*Preduzece josh nije privatizovano*/

-Verovatno nece imati pravo na akcije javnih preduzeca ukoliko je namera drzave da proda to preduzece i raspodeli odredjeni vlsnichki udeo zaposlenima (rachunace se u onu grupu koja je ostvarila pravo na akcije u svom preduzecu)

Da li bi morao da se odrekne besplatnih akcija da bi uzeo akcije svog preduzeca?

-Mislim da ne moze ni da ostvari pravo jer vec ima mogucnost da dobije akcije na konto radnog staza u tom drzavnom preduzecu.

Zanimljivo razmishljanje...
Hmmm...ali izgleda da su najvihse nagrabusili ljudi koji su radili u loshim firmama i uzeli akcije.
Bolje od njih su proshli ljudi koji nigde nisu radili i nisu razmishljali o akcijama!

_________________
Bolje da ispadnesh glup, nego da ispadnesh iz voza!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.01.2008. 19:16:22 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nažalost univerzalna pravda ne postoji.

Ja sam čuo danas na b92 da ako neko radi u preduzeću koje se nije privatizovalo, da ako se prijavi za ove akcije, gubi pravo na akcije u svom preduzeću po godinama staža. Dakle, može da se bira.

Jel se neko možda prijavio? Priča se da su danas bile još veće gužve!

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 29.01.2008. 21:28:02 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooez xPLosIoN je napisao:
u predlogu zakona je jasno recheno da u raspodeli iz ovih JAVNIH preduzecja uchestvuju samo oni koji nisu ranije po nekom osnovu dobili akcije nekih ranije privatizovanih.
dakle, kako ja to vidim-
- oni chija su preduzecja privatizovana, a dobili su neke akcije - nemaju pravo na ove iz javnih.


I to stoji u zakonu, a juče Dinkić reče da će predložiti da se omogući i akcionarima koji su dobili bezvredne akcije ili akcije male vrednosti (?!!?), da se naknadno prijave.

Drugar koji radi u jednoj brokerskoj kući je juče imao preko 20 akcionara koji su dolazili "da se odreknu svojih akcija" ili "da vratim ovo, stvarno mi nisu potrebne, a i ne znam šta bih sa njima" ili "bolesna sam ja sine, neka uzme te moje deonice neko kome su potrebne"....prosto da se zbuniš koliko su kreativni u smišljanju razloga zašto se odriču svojih akcija.

Jedan lik je bio da proveri da li on ima pravo da se prijave za ove free akcije, jer se '98. prijavio za akcije nekog AD u kome nikada nije radio. Ispostavilo se da tim ima oko 80k din tržišne vrednosti. K'o da mu je Dinkić srezao ;)

Kapiram da će gužve malo da se smanje u maju/junu. Prođe prvi nalet, još ne bude frka da ističe rok i počnu vrućine....mada, u Blicu piše da se čekalo maximalno 20min (red + prijava).

Baš me interesuje da li je i ministar čekao u redu ili je ušao preko reda da se slika :srba:

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 30.01.2008. 00:53:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.04.2004. 18:42:12
Postovi: 432
Lokacija: Wozdowac
Godina: Apsolvent
Smer: ME
-juče Dinkić reče da će predložiti da se omogući i akcionarima koji su dobili bezvredne akcije ili akcije male vrednosti (?!!?), da se naknadno prijave.-

Eto novog pojma u finansijama "dobiti bezvredne akcije" :D

_________________
Zakon je za svE A AMON TOBIN ZA ELEKTRONSKU MUZIKU ! ! ! !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 26.12.2008. 01:43:24 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.07.2007. 00:59:25
Postovi: 6271
Lokacija: pizda lepa materina :]
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Jedna slika 1000 reči




Slika

_________________
People are being persuaded to spend money we don't have on things we don't need to create impressions that won't last on people we don't care about.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2009. 03:22:25 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Види Неецола, није у реду, ипак су Дики и компанија узели ствар у своје руке :Р
Пушкице je napisao:
Vlada Srbije izvršiće besplatnu podelu akcija Naftne industrije Srbije 6. januara 2010. godine, izjavio je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić.
Od 6. janura 2010. građani Srbije, koji su ostvarili pravo na besplatnu podelu akcija, dobiće pet akcija NIS-a ukupne vrednosti 2.500 dinara i 1.700 dinara iz Privatizacionog registra, najavio je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić.
Dinkić je rekao da će do kraja godine biti usvojene izmene i dopune Zakona o besplatnoj podeli akcija, prema kojima će od naredne godine moći da se besplatno podele akcije onih preduzeća koja još nisu privatizovana.
Naveo je da će u 2010. godini biti podeljne deonice Telekoma "Srbija", Aerodroma Beograd i one iz "Objedinjenih akcija", a akcije EPS-a tek 2011.godine.
Dinkić je preneo preporuku Vlade Srbije da akcijama velikih javnih preduzeća trguju na Beogradskoj berzi, jer će se tamo postići najviša cena i ocenio da bi građanima bilo bolje da sačekaju sa prodajom akcija NIS-a dok se ta kompanija ne transformiše u otvoreno akcionarsko društvo i iznese akcije na berzu.
Ministar Dinkić je savetovao da je bolja mogućnost da se mali akcionari NIS-a udruže i na osnovu svojih akcija izaberu predstavnike u Upravni odbor te kompanije, kako bi mogli da utiču na poslovanje i ubiraju dividende.
"Prema sadašnjoj strukturi, mali akcinari bi mogli da računaju na dva mesta u Upravnom odboru NIS-a, koja bi morali im da ustupe predstavnici države", dodao je Dinkić.


Pravo na akcije za oko 4,8 miliona stanovnika


Govoreći o podeli gotovine iz Privatizacinog registra, Dinkić je podsetio da je pravo na besplatnu podelu akcija ostvarilo oko 4,8 miliona stanovnika Srbije koji će podeliti oko osam milijradi dinara iz Privatizacionog registra, što je po oko 1.700 dinara.
Dinkić je najavio da će imovina Akcionarskog fonda i Privatizacionog registra biti objedinjena u posebnoj instituciji pod nazivom "Objedinjene akcije" kojima će ubuduće upravljati Agencija za privatizaciju i u koje će se slivati novac iz budućih privatizacija koje još nisu završene, kao što su javna komunalna preduzeća, JAT, "Galenika" i drugi.
Vlada Srbije je ovlastila Poštansku štedionicu da bude besplatni broker građanima za akcije NIS-a, rekao je Dinkić i dodao da će građani moći da svoje besplatne akcije prodaju ili registruju i preko drugih banaka.


Б92 je napisao:
UNOVČITI BESPLATNE AKCIJE ILI NE

Beograd -- Nakon božićnih praznika u Poštama širom Srbije očekuju se gužve jer će građani želeti da dobiju prihod koji je država odredila da im pripada od privatizacija.

Građani će za početak dobiti 1.700 dinara u kešu i po pet akcija Naftne industrije Srbije nominalne vrednosti 500 dinara koje mogu odmah da unovče ili sačekaju da im vrednost poraste. Da li je pet NIS-ovih akcija zaista vaše moći ćete da proverite na šalterima Pošta od 6. januara.

Istovremeno će Vam biti isplaćeno i 1.700 dinara u kešu koliko je država sačuvala od ranijih privatizacija državnih preduzeća i zatim podelila na Vas i vaše sugrađane. Isplata keša će međutim biti prioritet u ovoj prvoj fazi, kaže Miloš Miščević, zamenik generalnog direktora PTT-a.

“Svaki građanin će moći putem lične karte se identifikuje, da dobije informaciju o tome da ima pet akcija čija je trenutno nominalna vrednost 2.500 dinara i moći da podigne 1.700 dinara. To važi za vlasnike računa u Poštanskoj štedionici dok će ostali, koji su prilikom upisa prijavili banke u kojima imaju svoje račune, ostvarivati to svoje pravo na šalterima banaka koje su naveli prilikom upisa”, kaže on.

Kada kao vlasnik pet akcija NIS-a i 1.700 dinara u džepu izađete iz Pošte, možete da pronađete voljnog kupca, sklopite kupoprodajni ugovor, overite ga u sudu i zatim preko brokerske kuće prenesete vlasništvo.

Ukoliko Vam novac nije preko potreban i ne želite da se neko ovajdi masovnim otkupom akcija od građana, možete da sačekate do najranije leta naredne godine kada bi trebalo da počne trgovina akcijama NIS-a na Berzi.

Dok će radnici NIS-a koji dobijaju skoro 15 akcija po godini radnog staža, morati da plaćaju profesionalne brokere, ostalim građanima će na raspolaganju biti usluge Pošte koja će u međuvremenu biti ovlašćena za pružanje i ovih usluga, objašnjava broker Sinteza invest grupe Miroslav Radaković.

“Mislim da to nije baš srećno rešenje zbog pre svega zbog needukovanosti samih poštanskih službenika, a zatim i zbog mogućnosti eventualnih manipulacija prilikom davanja takvih naloga”, kaže on.

Prema rečima direktora PTT-a Miloša Miščevića, ni u samoj Poštio nije još najjasnije kako će funkcionisati brokersko posredovanje u njihovim prostorijama. “U tom smislu nas očekuje malo duži proces, a to je odabir kadrova, obuka i puštanje cele akcije u tok. Tako da je ovo malo na dugom štapu, ali će Pošta u svakom slučaju voditi računa da ne gubi svoje redovne poslove, zatrpava šaltere i odriče se svojih prihoda”, kaže on.

Pošto se utvrđuje na osnovu novca koji je Gapromnjeft platio za NIS, trenutna vrednost jedne akcije naftne kompanije je 500 dinara. Realna cena, za koju ministar Dinkić veruje da je tri do četiri puta više, biće poznata tek nakon što počne slobodno trgovanje akcijama, kaže broker Miroslav Radaković.

„Tržište će onog prvog dana trgovanja definitivno odrediti koja je prava vrednost. Savet profesionalnih posrednika je da se građani drže akcija u nadi da će se ekonomske okolnosti popraviti a samim tim i poslovanje NIS-a pa će i akcije više vredeti”, smatra on.

Sindikati: Ne prodajte akcije

Predstavnici Konfederacije slobodnih sindikata (KSS) koja okuplja zaposlene u najvećim državnim sistemima su pozvali građane Srbije da ne prodaju besplatne akcije tih preduzeća već da se organizuju u udruženja akcionara, ocenjujući da će vrednost akcija vremenom znatno porasti.

"Apelujemo da i građani i bivši zaposleni ne prodaju akcije, ovo su sve profitabilne firme i te akcije će rasti", rekao je predsednik KSS Ivica Cvetanović objasnivši da su građani dobili besplatne akcije, a zaposleni su to pravo ostvarili kroz rad.

Predsednik sindikata Telekoma Srbije Miroslav Joksimović je pozvao građane da se organizuju u udruženja akcionara i upozorio ih da ne slušaju ocene nekadašnjih funkcionera koji su u prethodnom sazivu vlade glasali za zakon o besplatnim akcijama, a sada te akcije ocenuju bezvrednim. Prema njegovim rečima, KSS je u Telekomu već osnovao udruženje akcionara koje ima oko dve hiljade članova, a uskoro će to biti učinjeno i u drugim sistemima.

NIS otvoreno akcionarsko društvo od polovine 2010.

Naftna industrija Srbije (NIS) bi trebalo da postane otvoreno akcionarsko društvo polovinom 2010, nakon čega će akcije kompanije biti puštene u promet na berzi. Kako navodi NIS, plan transformacije NIS-a utvrdjen je na sednici Upravnog odbora 16. septembra ove godine i kompanija će sve aktivnosti obavljati u skladu sa planom.

Prema tom planu, do maja 2010. trebalo bi da se završe sve pripremne aktivnosti, medju kojima su promene korporativnih dokumenata i procedura, i prihvatanje izveštaja o radu kompanije i revizorskog izveštaja za 2009. godinu. Kako su naveli, akcionari, svesni rizika drastičnog pada cene kompanije u trenutku izlaska na berzu zbog neposedovanja registrovane imovine kompanije, odobrili su plan koji predviđa obavezu da se završi registracije imovine.

Većinski akcionar NIS-a je ruski Gaspromnjeft koji ima 51 odsto akcija, a Vlada Srbije 49 odsto. Udeo Vlade u NIS-u biće smanjen nakon podele 15 odsto akcija građanima i 4, 34 odsto akcija zaposlenima.



Као први детаљ овде је Дикијева изјава да су акције НИС-а врло потцењене - три до четири пута! (Ипак ће их све нагурати некако до обећаних 1000 евра :) )
Друго, ова сиротиња од 1,700 динара мало вређа. Опет ће гомила људи да стоји испред Штедионице (да, она и даље постоји) или поште у нади да ће добити мизерију која пада са неба од богова. Инфлација? Ма нема везе... Шта ли НБС мисли о томе?
Треће (у, ово је тек пикантно), они нама најдобронамерније препоручују да се удружимо - па то је заиста лепо од њих. Наивни људи, не знају да је у Србији само 6% људи са вишим образовањем (од којих 20% зна шта су акције у најбољем случају) и да неће знати шта са акцијама да раде. Читај - продаће их олако а тад се зна ко купује. Овиме долазимо до наше берзе.

Београдска берза просто вапи за фирмама као што су НИС, Телеком, ЕПС и слични. У принципу, највећа предност словеначке и хрватске берзе (гледамо регион) управо јесте то што се на њима котирају бивше државне фирме, стабилни некадашњи монополисти који су били носиоци целе привреде.

Анализе ради, капитализација Белекса (вредност свих акција заједно) је негде око 930 милијарди динара (око 10 милијарди евра). Овиме се дели неких 8 милијарди које ће "нарасти" на 30 (270 милиона евра). Дневни промет на берзи је скроман - између 30 и 60 милиона динара и то 50% АИК банка :( Када би код нас ствари функционисале како треба НИС би имао акције релативно ниске цене које би могле бити веома ликвидне - што је јако добро и што нама треба не би ли појачали нашу, врло слабу, берзу. Лично сматрам да НИС има добре изгледе да постиже добре резултате. Е сад, мислим да је велика ствар одговор на питање:

"Да ли је 2500 динара довољно примамљива сума да би се одмах уновчила или ће људи сачекати и трговати?"

Врло ме интересује мишљење колега.

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2009. 10:19:29 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.09.2005. 01:43:21
Postovi: 9865
Lokacija: Šabac
Godina: Dipl.
Smer: IS
Prokomentarisaću isto kao na b92 - Bravo Dinkiću! Al' je ojačao dinar! 4 preduzeća, po 5 akcija po 500 din. 10000din=1000e! :D

_________________
Biće sve okej, problem ne traje dugo...
To je samo loš dan, sutra bolje biće, tu nema ništa drugo.
Život je suviše lep da bismo se borili sa tugom.
Neko je zaista tu za tebe kad si dole, to je puno, puno, puno...


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 169 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group