Započni novu temu Odgovori na temu  [ 169 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2009. 10:52:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
^^ ja mislim da ce sacekati 6+ meseci, pa onda prodati. ko ce u januaru sklapati ugovor na 2.500, pa nisu to valjda neke pare :D ja, da nem' pojma o cemu se radi, i da mi neko kaze - evo ti /niotkuda/ 2500 din, al ako sacekas moze da bude i vise.. ja bih cekala.. nije da nude 2.500evra pa da pozelis odma' nesto da kupis :D

a mislim da bi u januaru moglo da se desi da se nude vece pare 'ispod stola' od strane onih koji bi ocajnicki hteli da ih tada kupe. inace, bas me zanima, koliko to kosta da se overi ugovor u sudu?


a sto se tice onoga - sta bi ja uradila.. odgovor je nista :srba: nit cu da kupim, nit cu da prodam.. pa jedan dan kad mi bude falilo za bolnicke troskove.. cu da razmislim kako se 'kotiram' na berzU :P

inace, oni koji trguju i do sada su sa vrlo malo ili malo vise mozga i dosta pracenja mogli da zarade dobre pare.. a ovaj otkup od gradjana koji nemaju pojma o cemu se radi mi smrdi samo na dilere.. i na one koji bi na lak nacin i malo stvarnog znanja da provere u praksi termin 'kapitalna dobit'

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Poslednji put menjao exult dana 10.12.2009. 10:57:46, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2009. 10:52:43 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Veliki broj ljudi će biti lenj da odu do brokerske kuće, da bi prodali akcije u vrednosti 2500 dinara.
Jesu ove akcije nešto kao povlašćene ili standardno? Jer ako brokerska kuće uzme još 500din + 1% proviziju, eto veselja za one koji računaju na taj priliv :)

Deo će ponuditi akcije čim se nađu na Berzi, ali čini mi se da će veći deo zaboraviti da poseduje akcije, jer će ih mrzeti da bilo šta radi tim povodom.

Ulete mi (iju :stid: ) Exult: zašto bi bilo šta overavali u sudu?!
Ali ako pitaš onako, bezveze, overa ugovora se vrši na osnovu verdnosti Ugovora.
Recimo, ako je u pitanju zakup na godinu dana po 100€, ide 12x100*odokativni kurs službenika, pa u tabelu:
http://www.petisud.com/ser/taksena_tari ... _takse.php

BTW jedini BG sud koji ima tabelu na sajtu (a da je nisu sakrili?!) je peti opštinski.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2009. 10:59:32 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
pa zato sto valjda od januara do juna, mozes da otudjih tih 5 akcija samo putem ugovora, overenog u sudu.. ili sam ja nesto debelo propustila :D

edit: da odgovorim sama sebi, sad sam nasla citat iznad
Citiraj:
Kada kao vlasnik pet akcija NIS-a i 1.700 dinara u džepu izađete iz Pošte, možete da pronađete voljnog kupca, sklopite kupoprodajni ugovor, overite ga u sudu i zatim preko brokerske kuće prenesete vlasništvo.

Ukoliko Vam novac nije preko potreban i ne želite da se neko ovajdi masovnim otkupom akcija od građana, možete da sačekate do najranije leta naredne godine kada bi trebalo da počne trgovina akcijama NIS-a na Berzi.

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 10.12.2009. 11:35:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
^ Тако сам и ја скапирао...

Занимљиво је то што су неке "агенције" још пре пола године звале пар мојих другова у вези са откупом акција. Као, препишеш на њих а они ти одмах дају новац. Ма... :)

Али, да, као што рече Ехулт - сигурно нећу сад нешто опасно шпекулисати (можда једном у месец дана :) ) а нећу их ни продавати сада. Нека стоје, па не може НИС да пропадне - ваљда... :D

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2009. 16:49:38 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Te agencije su uglavnom funkcionisale po principu: javi se na broj 0900blabla da ti damo uputstvo gde šta treba da uradiš.
Ili v2: doši kod nas u kancelariju, mi te učlanimo u naše udruženje i do kraja meseca dobiješ xxx para za akcije. A, da, učlanjenje je xxx dinara (variralo je od 200 do 500).

Ne znam koja je pravna osnova za prenos vlasništva nad akcijama preko suda (osim nasleđivanje i poklon srodnika), jer akcijama se može trgovati ukoliko su uknjižene u centralnom registru i isključivo davanjem naloga berzanskom posredniku.

Blaaah...moj portfolio je na oko 20% ulazne vrednosti, tako da ovo možda malo popravi sliku.....mislim, neki ćošak slike...jer se neće odraziti na procenat...

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2009. 17:22:58 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
nemas ti pravo "nad akcijama" nego "nad preduzecem", a mozes da otudjis sta god da posedujes ugovorom, pa i tu akciju. a odakle ti to da nisu uknjizene u crhov? mene vise buni ovaj deo gde "broker prenosi vlasnistvo" :zbun: verovatno da on daje kupoprodajni nalog.. al mi to bas sada nije jasno kako funkcionise, s obzirom na situaciju..


:crazy:

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2009. 18:18:59 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Tehnički gledano, ne bolje, zakonski/pravno gledano, trenutno nemamo prava po tom pitanju...apsolutno nikakva.

Termin "pravo nad preduzećem" mi nije poznat :) (pravo na akcije OK, pravo na udele OK, ali na preduzeće...)....a i sada su to valjda sve privredna društva :)

NIS je registrovan kao zatvoreno akcionarsko društvo i kao takvo je zaveden u APR (nakon brisanja javnog preduzeća NIS) i nije pod nadležnošću komisije za hartije od vrednosti (zatvoreno AD), a spisak akcionara se objavljuje na APR, a ne na Centralnom registru, bez obzira što se podaci o akcionarima vode i u CRHOV.

Kod zatvorenog AD, prenos vlasništva nad akcijama se obavlja putem Ugovora i u slučaju da je bar jedan od učesnika transakcije fizičko lice, Ugovor se overava u sudu, ali akcije može da proda isključivo onaj ko ih poseduje, a u slučaju zatvorenog AD, može da ih kupi samo već postojeći akcionar, osim ako skupština akcionara ne donese odluku da je saglasna sa uvođenjem novih akcionara (nisam siguran da li je dovoljno 50%+1 glas - onda bi sam Gasprom mogao da donese tu odluku, ili je potrebno 66%, jer je to ipak događaj bitan za poslovanje AD).

Akcijama otvorenih AD se trguje isključivo preko berzanskog posrednika (brokerske kuće i banke članice centralnog registra koje imaju kastodi sektor), koji akcionara predstavlja pred Berzom (ispostavlja naloge) i Centralnim registrom (vrši uknjižavanje i preknjižavanje akcija).

Dakle, svaka trgovina obećanim akcijama u ovom trenutku mi deluje nelegalno, jer smatram prevaramo da prodaješ nešto što još uvek nemaš. Onog trenutka kada NIS pređe u otvoreno AD (jer će svakako biti više od 100 akcionara) i kada svi budemo evidentirani u CRHOV, onda možemo da razgovaramo o daljoj proceduri...otvaranje vlasničkog računa HoV u CRHoV kod berzanskog posrednika (nije novčani račun), uknjižavanje akcija na taj račun, eventualno davanja naloga prodaje....

Naravno, ne bi me čudilo/iznenadilo da ovi indijanci na vlasti donesu neku posebnu uredbu ili ne_znam_ni_ja_kakav_propis kojim bi akcije NIS-a u potpunosti bile izdvojene iz zakonom definisane procedure...

Čini mi se da će ovo biti dobar test za IT sektor/infrastrukturu CRHoV, kada na jedom ISIN bude 4+ miliona akcionara....naravno, pod uslovom da dođe do trgovine...

Nadam se da nisam mnogo izgrešio gore i da će bar nekome ovo pisanije pomoći....a ja se vraćam na strateški marketing ...

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 11.12.2009. 18:34:25 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08.08.2005. 12:52:36
Postovi: 4863
Lokacija: coyote's nest
Godina: Dipl.
Smer: ME
"pravo nad preduzecem" mislim na vlasnistvo nad njim (a.d) i sva prava koja proizilaze iz tog vlasnistva. akcija je samo dokaz/ugovor. poJenta je da sam se pogresno izrazila, citirajuci tvoje "vlasništvo nad akcijama" :stid: trebalo je da stavim "vlasnistvo nad preduzecem", no razumeli smo se. mada nisam sigurna ni sta sam na prvom mestu htela da kazem, sledeci put cu da cutim :/

Citiraj:
može da ih kupi samo već postojeći akcionar

pa niko ne tvrdi suprotno :srba:

srecno s ucenjem :dim:

_________________
I've got an idea - an idea so smart that my head would explode if I even began to know what I'm talking about.
:ahhh:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2009. 13:55:04 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Akcionari poseduju akcije i ništa drugo. Da li izdavalac tih akcija ima rudnike dijamanata ili kiosk za fast food, to nema veze, akcionari ne polažu pravo ni na opremu, ni na proizvod. Oni su jednostavno vlasnici hartija od vrednosti koje mogu prodati na tržištu HoV. Ne postoji mogućnost da odu i skinu prozor sa upravne zgrade emitenta i vrate akcije nazad :)

Nije problem ko će da kupuje, već ko će da prodaje :)
Ako si pratila problem oko višestruke prodaje stanova u Beogradu, videla si šta se desilo sa onima koji su posedovali stvari i prodavali ih više puta ili šta bi trebalo da se desi... Slika.
Šta da radimo sa onima koji prodaju nešto što nemaju? :)

Od kada su akcije dematerijalizovane, dokaz o vlasništvu nad akcijama je lični dokumenat sa JMBG, pomoću koga se proverava u CRHoV. Ko želi, može da traži potvrdu, koju izdaje emitent, na osnovu knjige akcionara preuzete iz Centralnog registra.
Nema te u knjizi akcionara u CRHoV - nisi akcionar. As simple as that :)


Nemoj da ćutiš...kucaj...najviše volim kada me neko ispravi na forumu...udari mi malo na sujetu, ali uglavnom naučim nešto novo :)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 12.12.2009. 23:04:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.03.2004. 21:34:06
Postovi: 4616
Lokacija: New Whitecity
Godina: Dipl.
Smer: IS
Pedja je napisao:
Akcionari poseduju akcije i ništa drugo. Da li izdavalac tih akcija ima rudnike dijamanata ili kiosk za fast food, to nema veze, akcionari ne polažu pravo ni na opremu, ni na proizvod. Oni su jednostavno vlasnici hartija od vrednosti koje mogu prodati na tržištu HoV. Ne postoji mogućnost da odu i skinu prozor sa upravne zgrade emitenta i vrate akcije nazad :)

Ne mogu da verujem da si ti ovo napisao. Šta onda poseduje vlasnik akcija? Neki unos u centralnom registru (da još postoje akcije na papiru, rekao bih komad papira)?

Po definiciji, ako poseduješ akcije nekog AD, poseduješ deo AD=deo svega što predstavlja imovinu AD. Kad se likvidira AD, iz likvidacione mase će vlasnik akcija biti srazmerno isplaćen. Ako neki akcionar hoće da ušeta u AD i uzme prozor i ako mu to odobri većina akcionara, može to da uradi kad 'oće, sve dok ne zadire u obaveze AD prema trećim licima.

_________________
- Do you expect me to mock?
- No, Mr Bourne, I expect you to lie.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 03:30:46 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Па добро, то јесте, није Пеђа ни рекао супротно. Али овде морају да се раздвоје две ствари - мали акционари (боранија са 0.0001% акционарског капитала) и крупни акционари који имају нпр. 20, 30% :)

Ствар је врло, да кажем, недемократска - ако акционара има 100 ти не вредиш један глас него онолико колико акција имаш - односно колико ти је учешће. :)

Опет, неке одлуке у вези са предузећем доносе акционари са 50%+ а највеће двотрећинска већина. Али опет је то све ван свести кад ти поседујеш онај мали број одозго а управо смо то ми. Ако је мислио супротно нек ме исправи. :)

Е да, кад би теби било све осигурано (прозором или чиме већ) акције не би биле то што јесу. Акције су једне од ХоВ са највећим ризиком, односно, твоја зарада је на томе што се ти надаш да ће група менаџера испунити твоја очекивања. А приликом ликвидације ти ниси ни на првом месту, јер су ту држава и добављачи, питај бога које обвезнице уколико постоје, приоритетне акције па онда ти. :)

Милсим да је одговор на "Šta onda poseduje vlasnik akcija? Neki unos u centralnom registru (da još postoje akcije na papiru, rekao bih komad papira)?":

Као власник акције имаш право да учествујеш у оствареној добити кроз дивиденду. Одлуку о њиховој подели опет доноси веће акционара - којег ми опет нисмо део - јесмо, али ко да нисмо јер смо мали. Ствар је у поверењу и наравно да ниједна озбиљна компанија неће себи дозволити тај луксуз да не исплаћује дивиденду неки дужи временски период. Дивиденда јесте нека врсата ПР-а и снажан преносник поруке за будуће инвеститоре. Још једна погодност је та што можеш да своју акцију у сваком тренутку уновчиш - додуше, код нас не баш сваку. Конкретно, прва погодност је та што си добио акције с неба и што вреде, за почетак, неких 2,500 динара уз могућност раста. Ако ништа друго увек ћеш моћи да је продаш и то је то.

Надам се да је ово одговор :)

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 08:11:08 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.03.2004. 21:34:06
Postovi: 4616
Lokacija: New Whitecity
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ja sam ubedjen da je Pedja hteo nešto drugo da kaže i da se samo loše izrazio.

Forza, mašiš poentu. Nevažno je koliko akcionara ima i koliko akcija ko ima, niti koliko glasova ima na skupštini. Suština priče je: Ako si kupio akciju(e), niko ne može da ti negira pravo svojine nad srazmernim delom cele imovine preduzeća. Akcija nije ništa drugo nego ugovor koji definiše koliko od ukupne imovine preduzeća akcionar poseduje. Exult je lepo napisala "vlasnistvo nad preduzecem". Zato sam i pitao šta akcionar poseduje, ako ne deo AD?

Što se tiče dividende, I to je pravo akcionara, ali tu se prava akcionara nad svojinom AD ne završavaju. Uostalom, pravo na dividendu i proističe iz prava nad svojinom i dividende se isplaćuju iz dela likvidnih sredstava (da ne kažem žive love) koje je deo imovine AD. Ako skupština akcionara odluči, može da raspodeli celokupnu imovinu (sve što ostane kad se namire treća lica) svim akcionarima na ime dividende. Naravno da niko ovo u stvarnom svetu neće da uradi, ali to pravo stoji. AD i dalje postoji, ali će imati imovinu vrednosti 0 i akcionari će imati akcije preduzeća koje nema ništa od imovine, ali ono samo nije ugašeno i kao pravno lice je tu.

_________________
- Do you expect me to mock?
- No, Mr Bourne, I expect you to lie.


Poslednji put menjao RazbojNick dana 13.12.2009. 08:49:53, izmenjena samo jedanput

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 08:46:26 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.04.2004. 18:42:12
Postovi: 432
Lokacija: Wozdowac
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Uuuuu exult razbija finansijska trzishta, ma vidi se da je to diplomski ala VBA :D

_________________
Zakon je za svE A AMON TOBIN ZA ELEKTRONSKU MUZIKU ! ! ! !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 12:07:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
^^ Розбојниче то просто тако не функционише. Мислим имаш ти део имовине и то стоји али не можеш тако експлицитно да је тражиш :)

Само ми није јасно где видиш проблем са текстом који си цитирао? :)

Ти си за менаџмент поред тог свог "власник" у ствари и "обавеза" само мало другачије врсте. Наравно да не можеш да имаш аутономију власника Д.О.О.

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 12:53:15 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
RazbojNick je napisao:
Ne mogu da verujem da si ti ovo napisao.


Vidiš, ja uopšte nisam iznenađen što si ti ovo napisao :mrgreen:

RazbojNick je napisao:
Šta onda poseduje vlasnik akcija? Neki unos u centralnom registru (da još postoje akcije na papiru, rekao bih komad papira)?


Tačno tako.

RazbojNick je napisao:
Po definiciji, ako poseduješ akcije nekog AD, poseduješ deo AD=deo svega što predstavlja imovinu AD. Kad se likvidira AD, iz likvidacione mase će vlasnik akcija biti srazmerno isplaćen.


Ovo već nije tačno.
Akcionar ima pravo
- na dividendu (ako se isplaćuje)
- da učestvovanja u odlučivanju (pravo glasa u skupštini)
- na deo likvidacione, U SLUČAJU LIKVIDACIJE AD

Svako ko kupuje akcije da bi posedovao deo likvidacione mase, je ili našao kompaniju jednu u milion u kojoj se to isplati ili se negde preračunao...

RazbojNick je napisao:
Ako neki akcionar hoće da ušeta u AD i uzme prozor i ako mu to odobri većina akcionara, može to da uradi kad 'oće, sve dok ne zadire u obaveze AD prema trećim licima.

Pogrešno.
Imovina AD se može otuđiti isključivo prodajom. Statutom AD se određuje do kog iznosa imovinom raspolaže direktor ili upravni odbor ili neko treće upravljačko telo, a iznad kog iznosa je potrebno sazvati skupštinu akcionara.
Problem sa tvojim pristupom je i: šta se dešava sa akcijama koje su konvertovane za prozor?
Tehnički, mogle bi da pređu u vlasništvo AD (kao otkup sopstvenih akcija), ali i tu postoje pravila zašto, kada, i na koji način je to dozvoljeno raditi. Nakon otkupa sopstvenih akcija, prem našim zakonima, ima obavezu da ih otuđi na slobodnom tržištu u roku od godinu dana ili da ih poništi. Poništavanje....ćemo da preskočimo ovog puta :)

Forza Ferrari je napisao:
Па добро, то јесте, није Пеђа ни рекао супротно. Али овде морају да се раздвоје две ствари - мали акционари (боранија са 0.0001% акционарског капитала) и крупни акционари који имају нпр. 20, 30% :)

Ствар је врло, да кажем, недемократска - ако акционара има 100 ти не вредиш један глас него онолико колико акција имаш - односно колико ти је учешће. :)


Mali akcionari mogu da se udruže i izaberu predstavnika, alu u konkretnom slučaju, to neće uticati na bilo šta, jer taman da se svi udruže, strani vlasnik će ih nadglasati, tako da će svako udruživanje i organizovanje biti čisto trošenje resursa (vremesnkih i finansijskih). Zapravo, bilo bi dobro imati predstavnika na skupštini, ali ne sa idejom da se bilo šta promeni.

Demokratija je teorijska kategorija i vrlo rastegljiv pojam, a ovde govorimo o privredi :)
Princip odlučivanja koliko akcija toliko (procentualno) glasova je sasvim korektan. Zamisli skupštinu akcionara kompanije sa 4 miliona akcionara. Mogli bi da upotrebe know-how sa poslednjih parlamentarnih izbora i angažuju CESID radi regularnosti :srba:

Forza je dobro napisao sve u vezi sa dividendom, ali u slučaju NIS-a, ja ne očekujem dividendu i privlačenje novih investitora, već ponudu za preuzimanje. Zapravo, prvo će državni deo akcija da ode u blok trgovini, a onda će da usledi eventualna dokapitalizacija i ponude za preuzimanje dok ne preuzmu 100%. Verujem da će i obavezne investicije biti konvertovane u akcijski kapital, tako da će procentualni udeo manjinskih akcionara biti još manji.


RazbojNick je napisao:
Forza, mašiš poentu. Nevažno je koliko akcionara ima i koliko akcija ko ima, niti koliko glasova ima na skupštini. Suština priče je: Ako si kupio akciju(e), niko ne može da ti negira pravo svojine nad srazmernim delom cele imovine preduzeća. Akcija nije ništa drugo nego ugovor koji definiše koliko od ukupne imovine preduzeća akcionar poseduje. Exult je lepo napisala "vlasnistvo nad preduzecem". Zato sam i pitao šta akcionar poseduje, ako ne deo AD?


Kupovinom akcije, plaćaš svoje verovanje u buduće poslovanje kompanije. Ako kompanija bude bolje poslovala, akcija će vredeti više i biće isplaćivana dividenda. Ako bude poslovala lošije, tvoje verovanje je bilo pogrešno. To o čemu ti govoriš bi moglo da se primeni na udele društva sa ograničenom odgovornošću. Jedan udeličar odluči da istupi, svi ostali se slože, podele njegov procenat među sobom, a njega isplate. Sve se završi potpisivanjem ugovora, overom u sudu i evidentiranjem u APR. Ova isplata se može realizovati i preko imovine DOO, ali to je sve stvar dogovora.
Kod AD, što je veće društvo i što je veći broj ackionara, pojedinačni (mali) akcionari su udaljeniji od uprave (bez obzira što formalno učestvuju u njenom izboru) i od samog poslovanja AD. Dakle, akcionar poseduje HoV i ima određena prava koja proitiču iz njih, ali to ne podrazumeva i pravo na deo kompanije.
Moglo bi da se kaže da akcionar poseduje deo akcijskog kapitala. Nikako deo akcionarskog društva.

RazbojNick je napisao:
Što se tiče dividende, I to je pravo akcionara, ali tu se prava akcionara nad svojinom AD ne završavaju. Uostalom, pravo na dividendu i proističe iz prava nad svojinom i dividende se isplaćuju iz dela likvidnih sredstava (da ne kažem žive love) koje je deo imovine AD. Ako skupština akcionara odluči, može da raspodeli celokupnu imovinu (sve što ostane kad se namire treća lica) svim akcionarima na ime dividende. Naravno da niko ovo u stvarnom svetu neće da uradi, ali to pravo stoji. AD i dalje postoji, ali će imati imovinu vrednosti 0 i akcionari će imati akcije preduzeća koje nema ništa od imovine, ali ono samo nije ugašeno i kao pravno lice je tu.


Uh. Akcionar NEMA pravo nad svojinom AD. Dividenda se isplaćuje iz profita, a ne iz stalne imovine.
To sa raspodelom kompletne imovine akcionarima kroz dividendu zvuči potpuno besmisleno.
Situacija da neko proda kompletnu imovinu AD i ostavi ga da postoji kao pravno lice je još besmislenija, jer troškovi jednog AD, taman da apsolutno jednu stvar ne urade za jednu godinu su relativno veliki. Onako, ugrubo, bez 10.000€ godišnje, ne možeš da ispuniš sve zakonske obaveze, a ako si podelio svu imovinu, predpsotavljam otpustio radnike i AD psotoji kao slovo na papiru, ko će da generiše toliki novac svake godine? :)

Kad već pomenusmo VBA, Razbojniche, tvoj smer nije imao predmet Akcionarstvo i berzansko poslovanje? A koji će vam. Sve znate :)

Ne kažem da je sve što sam napisao tačno, već pokušavam da prenesem neko svoje iskustvo, možda nekome bude korisno :)

Update: Forza reče u 2 rečenico ovo što ja pišem na nekoliko strana :mrgreen:

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 13:58:13 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.03.2004. 21:34:06
Postovi: 4616
Lokacija: New Whitecity
Godina: Dipl.
Smer: IS
http://sh.wikipedia.org/wiki/Akcionarsko_društvo

"Vlasnici preduzeća su akcionari."

Popričao sam sa bratom koji je diplomirani ekonomista i on je potpuno potvrdio sve što sam napisao u prethodne dve poruke. Imam pri ruci i diplomiranog pravnika, ako bude potrebno da pitam. Što se mene tiče, pričajte i mislite šta hoćete, ja rekoh kako je, a savetovao bih da se informišete o ovoj materiji malo bolje.

_________________
- Do you expect me to mock?
- No, Mr Bourne, I expect you to lie.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 14:46:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.04.2004. 18:42:12
Postovi: 432
Lokacija: Wozdowac
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Akcije su dematerijalizovane i niko nikad nece dobiti akciju kao papir samo i iskljuchivo potvrdu iz centralnog registra da si vlasnik HoVa. Akcije ne postoje na papiru nigde u Srbiji, sem potvrda CRHoV (centralni registar)! Akcionar ne poseduje A.D! lupash shto je sramota za apsolventa ISiT a ti tvoji takodje lupaju!

Pitaj shta te interesuje aktivno trgujem na Beogradskoj Berzi preko dve godine.

Moj portfolio od Aprila meseca je nova pozicija a to je: AIKB, IMLK, DINNPB, CCHS i ALFA ( pa 1.000.000 RSD u svakoj poziciji a kupovao sam u Aprilu :P )

Nis ce da napravio haos jer ce Rusi poslednji na svetu prestati da prodaju naftu i bicemo njihova kancelarija u EU, a preko nas ce EU da valja sve ostalo Rusima jer imamo najpovoljniji medjudrzavni sporazum na celome belome svetu.

_________________
Zakon je za svE A AMON TOBIN ZA ELEKTRONSKU MUZIKU ! ! ! !


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 17:24:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Iz prakse:
E Kapija je napisao:
Prava akcionara:

Kao prvo, moramo naglasiti da razlikujemo prava akcionara koji poseduju obične (redovne) i preferencijalne (prioritetne) akcije. Kada sa su u pitanju ove prve, u skladu sa sa Zakonom o privrednim društvima, osnivačkim aktom i statutom društva razlikujemo:
# Pravo učešća u radu i glasanja na Skupštini društva (jedna akcija uvek daje pravo na jedan glas)
# Pravo pristupa pravnim aktima i drugim dokumentima i informacijama u društvu
# Pravo na isplatu dividendi običnih akcija, posle izmirenja obaveza po osnovu izdatih prioritetnih akcija
# Pravo prečeg sticanja akcija iz novih emisija i pravo raspolaganja akcijama svih vrsta u skladu sa zakonom
# Pravo učešća u raspodeli likvidacionog viška po likvidaciji društva, a po isplati poverilaca i akcionara sa preferencijalnim akcijama.

Iz Zakona
Z A K O N
O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA je napisao:
Prava akcionara običnih akcija
Član 208.
(1) Svaka obična akcija akcionarskog društva daje akcionaru ista prava, u skladu sa ovim zakonom, osnivačkim aktom i statutom društva, koja uključuju naročito:
1) pravo pristupa pravnim aktima i drugim dokumentima i informacijama društva;
2) pravo učešća u radu skupštine društva;
3) pravo glasa u skupštini društva tako da jedna akcija uvek daje pravo na jedan glas;
4) pravo na isplatu dividendi, posle isplate dividendi na sve izdate preferencijalne akcije u punom iznosu;
5) pravo učešća u raspodeli likvidacionog viška po likvidaciji društva, a nakon isplate poverilaca i akcionara bilo kojih preferencijalnih akcija;
6) pravo prečeg sticanja akcija iz novih emisija i zamenljivih obveznica;
7) pravo raspolaganja akcijama svih vrsta u skladu sa zakonom.
(2) Obične akcije akcionarskog društva ne mogu se pretvoriti u preferencijalne akcije ili druge hartije od vrednosti.
(3) Prava iz stava 1. tač. 4. i 5. ovog člana mogu se prenositi ugovorom od strane akcionara na treća lica.


Тумачење:
Е Капија je napisao:
# Nešto više o pojedinim pravima:

Pravo upravljanja: Predstavlja jedno od osnovnih prava akcionara, utvrđeno Zakonom o privrednim društvima. Ogleda se u tome što isti imaju pravo upravljanja društvom preko Skupštine akcionara. Svaki akcionar, u skladu sa statutom, lično ili preko punomoćnika ima pravo učestvovanja u radu Skupštine, pravo glasa (ako poseduje odgovarajuće akcije), pravo podnošenja predloga i dobijanja odgovora u vezi pitanja iz dnevnog reda. Akcionar može dati punomoćje u pisanoj formi određenom licu, koje se dostavlja u sedište A.D. i po pravilu traje za jednu skupštinu. Ako punomoćje sadrži uputstva ili naloge za ostvarivanje prava glasa, punomoćnik je dužan da postupa po njima, u suprotnom ostvaruje pravo glasa savesno i u najboljem interesu akcionara.

Pravo akcionara na informisanje i kontrolu rada društva: Svaki akcionar, posebno u slučaju kada ne učestvuje u upravljanju, ima pravo da bude detaljno informisan o radu i poslovanju A.D., na način koji je utvrđen ugovorom o osnivanju. Pored toga ima pravo na uvid u dokumenta i isprave društva, kao i osnovne knjige koje se vode u cilju informisanja. Kontrolna uloga u društvu se najčešće obavlja od strane nadzornog odbora, čije članove i predsednika bira Skupština akcionara. Nadzorni odbor izveštava Skupštinu o računovodstvenoj praksi, finansijskim i drugim izveštajima i usklađenosti poslovanja društva sa zakonskim i drugim zahtevima regulatornih tela. Akcionari imaju pravo na posebno informisanje, tako što na svakoj godišnjoj Skupštini akcionara, upravni odbor A.D. daje ažuran i kompletan izveštaj o finansijskom stanju, uspehu i drugim bitnim poslovnim parametrima društva.

Pravo akcionara da učestvuju u dobiti društava: Akcionarsko društvo može odobriti plaćanje dividendi na svoje akcije u skladu sa odlukama redovne godišnje Skupštine akcionara ili upravnog odbora, ako je u skladu sa osnivačkim aktom. Po usvajanju finansijskog izveštaja za prethodnu poslovnu godinu, dobit se raspoređuje na sledeći način:
# pokriće gubitaka prenesenih iz ranijih godina
# za zakonske rezerve, ako su predviđene posebnim zakonom
# za dividende u skladu sa Zakonom o privrednim društvima
# za statutarne i druge rezerve, ako ih društvo utvrdi opštim aktom.
Dividende na akcije bilo koje vrste ili klase se plaćaju svim akcionarima srazmerno nominalnoj vrednosti akcija, odnosno njihovom uplaćenom iznosu. To isto važi i kada je u pitanju snošenje gubitaka A.D, gde sе odlukom o smanjenju osnovnog kapitala vrši srazmerno povlačenje i poništavanje akcija od akcionara.

Pravo akcionara da slobodno raspolažu akcijama: Označava mogućnost akcionara da može slobodno da otuđi svoje akcije (osim ukoliko osnivačkim aktom ili statutom zatvorenog A.D. nije drugačije određeno), da ih proda na tržištu HOV-a i da pritom novi vlasnik akcija zadrži sva prava koja iz njih proizilaze.

Pravo prečeg upisa novoizdatih akcija: Akcionar ima pravo prečeg upisa akcija iz novih emisija srazmerno nominalnoj vrednosti posedovanih akcija u momentu izdavanja (ako osnivačkim aktom nije drugačije određeno). Navedeno pravo nema akcionar koji poseduje prioritetne akcije, osim onih koje su zamenljive u obične, ili koje nose pravo upisa ili sticanja običnih akcija.

Pravo na upis akcija, kod povećanja osnovnog kapitala iz sredstava društva: Skupština otvorenog A.D. može odlučiti da pretvaranjem rezervi i neraspoređene dobiti – poveća osnovni kapital. Pravo na besplatne akcije po ovom osnovu imaju akcionari društva na dan donošenja te odluke prema evidenciji u Centralnom registru hartija od vrednosti (u daljem tekstu HOV), srazmerno njihovom učešću u postojećem osnovnom kapitalu.

Obaveze akcionara:

Mora se odmah podsetiti da akcionari ne odgovaraju za obaveze A.D., osim do iznosa ugovorenog a neuplaćenog uloga u imovinu društva, u skladu sa Zakonom o privrednim društvima. Zakonom je pored toga propisano da troškove osnivanja društva snose osnivači, ukoliko osnivačkim aktom nije određeno da ih snosi društvo. Neke od važnijih obaveza akcionara su sledeće.

Obaveza upisa i uplate akcija: Predviđena je obaveza akcionara, ne samo da upišu, već i da uplate akcije, jer pоsledice u slučaju neuplate istih, mogu biti vrlo rigorozne. Smatra se da akcionarsko društvo nije ni osnovano, ukoliko se akcije ne uplate u predviđenom roku, datom u ugovoru o osnivanju A.D., odnosno 50% odmah pre registracije i 50% u roku od dve godine. U tom slučaju, osnivači su dužni da bez odlaganja solidarno vrate upisnicima akcija uplaćene iznose.

Obaveza akcionara da u odnosu na akcionarsko društvo svesno postupa i da ne nanosi štetu društvu: Ova obaveza nije propisima izričito predviđena, ali proizilazi iz opštih načela obligacionih prava, koje se svakodnevno javljaju u obligacionim odnosima. Svaki akcionar je dužan da savesno i pošteno nastupa i da ne nanosi štete A.D. On, kao akcionar u društvu, treba da teži da ne dobija neke posebne pogodnosti u društvu koje ne proizilaze iz akcija koje poseduje.

Ostale dodatne obaveze akcionara: Mogu se predvideti statutom, kao što je npr. posebno navođenje pružanja usluga društvu, učestvovanje pri upisu i uplati akcija, koje društvo izdaje posle osnivanja, određenim davanjima i sl. Ovi odnosi se uređuju potpuno autonomno, između akcionara i akcionarskog društva što se normira u statutu. Kada ovakve odredbe budu unete u statut A.D., onda se više ne može govoriti o slobodi akcionara po tom pitanju, već je više u pitanju ta obaveza u odnosu na društvo.


Тако да Разбојниче, батали прозоре :)

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 17:38:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Вецаноид je napisao:
...a preko nas ce EU da valja sve ostalo Rusima jer imamo najpovoljniji medjudrzavni sporazum na celome belome svetu.


Јел можеш, молим те, да појасниш, интересује ме о чему је конкретно реч :)

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 18:11:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.03.2004. 21:34:06
Postovi: 4616
Lokacija: New Whitecity
Godina: Dipl.
Smer: IS
vecanoid je napisao:
Pitaj shta te interesuje aktivno trgujem na Beogradskoj Berzi preko dve godine.

Uhvatio si Boga za onu stvar. Ćuti i ne lupetaj, sramota je za apsolvent Menadžemnta. Moj rodjeni brat trguje već 5 godia na našoj berzi i mnogo je kompetentnija osoba za davanje odgovora o toj temi (ne samo zbog tog trgovanja). Šta ćeš sad?

Samo mi odgovorite na ovo, vi koji tvrdite da akcionar nije vlasnik dela imovine AD srazmerno broju akcija:

Ko je vlasnik preduzeća konstituisanog kao AD, ako to nisu njegovi akcionari?

Izgleda da se ne razumemo, ja nikad nisam rekao da pojedinačni akcionar ušeta tek tako u preduzeće i na svoju ruku uzme prozor, heftalicu, sto, štagod. Ali odredjen procenat vrednosti tog prozora jeste njegov! I isti procenat vrednosti svega što je imovina AD je njegovo i to ne može niko da mu negira! Dakle, ja govorim da akcionar JESTE delom vlasnik cele imovine AD čije akcije poseduje i da, u dogovoru da ostalim akcionarima, ima pravo da postupa sa njom kako želi. A Pedja je upravo suprotno napisao.

Forza, ovoliki citati i ja ne kapiram kakve veze imaju sa našom temom? Je l' piše u ovim citatima da akcionari nisu vlasnici preduzeća (samim tim i njegove imovine) ili u bilo kom zakonskom aktu igde?

_________________
- Do you expect me to mock?
- No, Mr Bourne, I expect you to lie.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 18:43:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.09.2006. 21:02:24
Postovi: 1206
Lokacija: Port Royal
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Небитно...

Битно је да не расправљамо више о неким најосновнијим стварима које свако са друге године зна...

_________________
"Београд је машта грехом везана за асфалт!"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 18:58:18 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Da si pročitao citate koje je ostavio Forza, možda bi ti nešto bilo jasnije.

To što je tvoj brat dipl.ekonomista, ima pristojnu poziciju u kompaniji u FMCG sektoru i trguje 5 godina na beogradskoj brzi, je jako lepo. Za njega. Za njegovu porodicu. OK je momak i meni je drago kada vidim da tako neko ima uspeha u životu. Ali ne vidim razlog da se to ovde pominje.

Logički gledano, vlasnik AD jesu akcionari. To je OK, ali nisu vlasnici nad njegovom imovinom :)
Predpostavljam da ti je malo komplikovano da shvatiš koncept sa kojim nisi imao kontakta.

Jedna od osnovnih karakteristika vlasništvom nad nekim predmetom je slobodno raspolaganje tim predmetom, a u slučaju akcionara, oni slobodno mogu da raspolažu isključivo sopstvenim akcijama.
Imovina preduzeća se apsolutno ne uzima u razmatranje.

Postoje prava, postoje obaveze, a prava se nikako ne odnose na imovinu AD, osim u slučaju likvidacije, a i tada je prioritet vrlo nizak.

Kad si zapeo da pričaš o kredibilitetu, znamo se od osnovne škole, i jel ti uopšte znaš čime se ja bavim od 2003. godine na ovamo? :)

BTW prve akcije sam kupio 2001. godine, jel se to onda broji da imam 8 ipo godina iskustva na tom polju? :srba:

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 19:35:18 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.03.2004. 21:34:06
Postovi: 4616
Lokacija: New Whitecity
Godina: Dipl.
Smer: IS
"Kredibilitet" je pomenuo vecanoid i njemu sam odgovorio.

Što se mene tiče, ti si upravo okrenuo svoju priču. Prvo je bilo da akcionar nije vlasnik AD, sada odjednom jeste... završili smo, ne mogu da vas doterujem jednog po jednog do zida.

_________________
- Do you expect me to mock?
- No, Mr Bourne, I expect you to lie.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 20:07:42 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Kako je super biti ti.

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.12.2009. 20:27:49 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01.03.2004. 21:34:06
Postovi: 4616
Lokacija: New Whitecity
Godina: Dipl.
Smer: IS
Nije, brate, patim se da neukom masom iz dana u dan...

_________________
- Do you expect me to mock?
- No, Mr Bourne, I expect you to lie.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 169 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group