Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 23.08.2007. 15:24:04 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
danas dok sam pisao neki rad, palo mi je na pamet prvo koliko je apsurdno to shto srbija /koliko ja znam/ nema nikakav direktan porez na strane direktne investicije /ne znam kako stoji stvar ako su u pitanju _domacje_ direktne investicije/. vecj se to oporezuje indirektno, tako shto se oporezuje valjda sa 20% profit kompanija, ukoliko ga bude.
dok se sa druge strane sa 20% poreza na kapitalni dobit oporezuju investitori u preduzecja na berzi hov u srbiji.

prvo, da li neko zna da li se i kako oporezuju FDI u srbiji?

i zatim par pitanja.. ako se fdi ne oporezuju, koliko to ima smisla? i zashto je to tako?
na economy forumu sam se nagledao ljudi koji trazhe da se ukine oporezivanje kapitalne dobiti investitora na berzi hov, shto ustvari ima savrshenog smisla. ako se fdi ne oporezuju, zashto bi se onda oporezivali investitori na berzi? i kako to mozhe da bude produktivno.

prvo, ako se fdi oporezuju kroz porez na profit sa 20%, to znachi da drzhava ako zheli da ukine ili smanji porez na kapitalnu dobit, moracje po logici stvari da smanji i porez na profit svih preduzecja isto tako.
mada, mislim da nije problem preduzecjima da prikriju profit i na taj nachin izbegnu placjanje tog poreza, dok nije bash tako lako za izbecji porez na kapitalnu dobit na berzi.

sa druge strane, zamislimo da se ne oporezuju ni fdi ni kapitalna dobit. shta bi to znachilo?
da li bi se vecjina velikih stranih investitora preorijentisala na berzu?
da li bi to znachilo da bi opao udeo fdi, a povecjao se obim investiranja na berzi, shto bi mozhda uzrokovalo napumpavanje srpske ionako slabe privrede, koju mnogi vecj sada kritiqju kako je veshtachki prenaduvana.

da li je ustvari oporezivanje kapitalne dobiti dobra stvar?

shta mislite o ovome, bash me zanima..

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 15:38:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15.09.2004. 10:00:09
Postovi: 5817
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: ME
pa valjda je fora da bi se privukli strani investitori, time što će im se olakšati ulazak na tržište? :)

_________________
"Smej se i svet će se smejati s tobom, plači - plakaćeš sam"


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 15:45:19 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
nekako mi je logichnije da cje strane investitore pre privucji razvijeno domacje trzhishte sa domacjim formama u koje vredi investirati i koje dobro posluju, nego shto cje ih privucji to shto necje da plate 20% poreza na dobit koju ne mogu ni da ostvare kad je trzhishte loshe.

i zashto bi strani investitori koji su mnogo jachi od domacjih bili josh dodatno i povlashcjeni u odnosu na domacje? nema to meni puno smisla, zato sam i otvorio temu.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 18:00:30 

Pridružio se: 12.06.2003. 11:49:19
Postovi: 1829
Godina: Dipl.
Smer: IS
Извини, до мало пре сам кунтао, па сад мало споро мислим и можда нешто пропуштам. Мислим да је то међународни фазон, да порез на инвестиције плаћаш у земљи из које си. Зато ако ми купујемо наше ХоВ ми плаћамо наш порез на кап. добит овде, а, рецимо, Хрвати за исте (наше) ХоВ тек у Хрватској. Нисам пробао, али претпостављам да постоји реципроцитет - ако бих ја купио неке ХоВ у Хрватској, по продаји бих платио порез на капиталну добит овде.

Невезано за то, мислим да је наш порез на профит предузећа нешто страшно низак (да би се привукли странци), типа 7-8%. Тако нешто сам чуо својевремено док сам био на пракси у СИЕПА-и, што је било пре ~две године.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 18:45:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
Ja mislim da je u sustini dobro sto je tako. Kontam da je za drzavu mnogo bolje da stranac direktno investira bilo u kupovinu neke firme ili jos bolje u "zeleno polje" :) investiciju. Sa berze se pare mogu mnogo lakse izvuci i nestati u nekom trenu, sto nije u interesu drzave.

Koliko znam porez na profit je svega 10 %, sto je najniza stopa u Evropi. Kapitalna znaci duplo.

Mislim da nase trziste nije bas tako lose, jeftina radna snaga, lako se moze napraviti stabilan posao i dobar izvor prihoda. Mislim da im je to sigurnije od berze, pogotovo od berze na kojoj sa 10 miliona eura mozes da napravis pometnju.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 21:24:56 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12.03.2002. 17:30:03
Postovi: 6216
Lokacija: unzipping something.
Godina: Apsolvent
Smer: ME
Mickey je napisao:
Mislim da nase trziste nije bas tako lose, jeftina radna snaga, lako se moze napraviti stabilan posao i dobar izvor prihoda. Mislim da im je to sigurnije od berze, pogotovo od berze na kojoj sa 10 miliona eura mozes da napravis pometnju.

oko ostalog se slazhemo, ali oko ovog ne mogu da se slozhim.
pre svega zato shto znam xy primera iz privrede gde preduzecja chija osnovna delatnost je daleko od berze /npr gradjevina/ investiraju svoja sredstva na berzu, pa se chak i zaduzhuju zbog toga, jer tako lakshe i shto je josh vazhnije brzhe ostvaruju vecje prihode nego da se bave svojom osnovnom delatnoshcju. kakav paradoks, reci :]

mislim da to nikako nije dobro.
i dobro pitanje je kako to sprechiti, ili shta raditi po tom pitanju.

_________________
..nema genijalne zhene. zhene su dekorativni pol. one nemaju nikada shta da kazhu, ali nas svojim govorom ocharavaju.
zhene predstavljaju pobedu materije nad duhom, kao shto chovek predstavlja pobedu duha nad moralom..


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 21:56:02 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
Mickey je napisao:
Koliko znam porez na profit je svega 10 %, sto je najniza stopa u Evropi. Kapitalna znaci duplo.


Tacno 10%.

Mada, meni je uvek sladje da platim 20% i imam parice u dzepu...seljak covek :srba:

Ukoliko vlasnik privrednog drustva zeli da podigne deo novca kao zaradu, mora da plati jos 10%, plus troskovi banke, plus ako je veci iznos mora da se prijavi NBS, pa eto i neke kontrole....

Ja nemam nista protiv 20% poreza na kapitalnu dobit. Dokle god imam sta da platim, meni je sasvim ql ;)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 23.08.2007. 21:57:13 
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04.09.2002. 14:12:18
Postovi: 6516
Lokacija: Zemun
Godina: Dipl.
Smer: ME
bLooze je uleteo....ta preduzeca kada uloze u Berzi i ostvare neku dobit, placaju proez 10%.

Naravno, pod uslovom da se dobit ne prelije na potrosnju ;)

_________________
"Ništa nije sveto,
sve je bruto i neto,
sve je zabava ..."

Hladno pivo, Knjiga žalbe, Pitala si me, 2007.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 24.08.2007. 08:07:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11.12.2003. 00:09:55
Postovi: 6917
Lokacija: Beograd
Godina: Dipl.
Smer: IS
bLooez je napisao:
Mickey je napisao:
Mislim da nase trziste nije bas tako lose, jeftina radna snaga, lako se moze napraviti stabilan posao i dobar izvor prihoda. Mislim da im je to sigurnije od berze, pogotovo od berze na kojoj sa 10 miliona eura mozes da napravis pometnju.

oko ostalog se slazhemo, ali oko ovog ne mogu da se slozhim.
pre svega zato shto znam xy primera iz privrede gde preduzecja chija osnovna delatnost je daleko od berze /npr gradjevina/ investiraju svoja sredstva na berzu, pa se chak i zaduzhuju zbog toga, jer tako lakshe i shto je josh vazhnije brzhe ostvaruju vecje prihode nego da se bave svojom osnovnom delatnoshcju. kakav paradoks, reci :]

mislim da to nikako nije dobro.
i dobro pitanje je kako to sprechiti, ili shta raditi po tom pitanju.


Slazem se da nije dobro. Nisam preterano upucen, ali verujem da su u pitanju ipak manje firme (mozda i gresim). Mislim da govorimo ipak o znacajnijim svotama novca, tj. o stranim investitorima. Dnevni promet na berzi je oko 6-7 miliona eura, sto je slozices se malo. Meni se cini (opet ja se ekonomijom bavim iz hobija) da ta berza jos uvek nije stabilna i razvijena. Mada i mnogo razvijenije berze dozivljavaju krahove (evo ovo oko hipotekarnih kredita u USA) i meni bi kao investitoru bilo sigurnije investirati u svoje kapacitete. Na kraju krajeva, ako te firme ne prave profit i ne razvijaju se cije ce akcije rasti?

Mislim da ce se to spreciti normalizacijom berze. Mislim u 2006. si kao amater mogao da dupliras svoje pare, velika je bila zarada. To ce opadati iz mesec u mesec, tako da nece moci da se zaradjuju tolike svote novca.

_________________
Svako je jutro novo ušće, poteci kao rečica.
Neka se trnje plete gušće nebo je tvoja prečica,
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg oraha
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta:
PostPoslato: 13.10.2007. 23:26:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07.12.2001. 21:48:50
Postovi: 933
Godina: Profesor
Porez na kapitalnu dobit je najveci kretenizam na berzi poput nase, tj. nerazvijene (naravno, imajuci u vidu kompletno stanje u drzavi).

_________________
Ali ipak mora da se zna ko je bio prvi!!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Copyleft FONForum 2001-2014 | Powered by phpBB © phpBB Group